Rauwe hamburgers gevaarlijk Nieuw, d Varken slechte binnenkomer voor banken in Saudi-Arabië PZC Zandzakkenkunst ligt in de weg 'Situaties achter de staldeuren zijn vaak uitzichtloos' organti Alarm viskotter moet visser wakker houden Europese stekker voor wasmachine en koelkast vernieuwd ROSAUN in De Parel Aids-patiënt paria in dorp nadat het GAK zijn gegevens doorgaf binnen- en buitenland Kinderen doodziek van niet goed doorbakken rundergehakt Eerste makelaar in tropische planten Paus goed voor platina schaapjes? VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 door Margit Spaak NIJMEGEN (ANP) - Kleine kinderen, die niet goed doorbakken rundergehakt eten, kunnen daar doodziek van worden. De ziekte, die begint met bloederige diarree, kan zelfs tot ernstige nier beschadigingen of de dood lijden. Deze ziekte staat bekend als de 'hamburgerziekte' of HUS (he- molytisch ureniisch syndroom). Drs. N. van de Kar, kinderarts in opleiding bij het Academisch Ziekenhuis Nijmegen St. Radboud, promoveerde donderdag op een onderzoek naar de hamburgerziekte aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Volgens Van de Kar krijgen in Neder land jaarlijks 35 tot veertig kinderen HUS. Vijf tot 10 procent van de kinderen overlijdt eraan, terwijl nog eens 5 tot 10 procent ernstige nierbeschadigin gen oploopt. De hamburgerziekte treft vooral kinderen onder de vijfjaar en komt in de zomer veel meer voor dan in de winter. Tot 1983 was het een raadsel wat de oorzaak was van de mysterieuze ziekte, die kleine kinderen plotseling kan treffen. Volgens Van de Kar loopt het kind het „ene moment nog vrolijk buiten, terwijl het het volgende moment met buik pijn en diarree op de bank ligt en doodziek is. Als de diarree bloederig is moeten ouders meteen de dokter inschakelen. De huisarts moet bedacht zijn op HUS, want snel handelen kan levensreddend zijn", aldus Van de Kar. Bacterie In 1983 ontdekte een Canadese professor de bacte rie verocytotoxine VTEC). Deze bacterie, die voor komt in rauw rundvlees, bleek in Canada en de Verenigde Staten de hamburgerziekte te veroorza ken. Merkwaardig genoeg veroorzaakt een heel an dere bacterie in India, waar geen rundvlees gege ten wordt, dezelfde ziekte. Uit het onderzoek van Van de Kar blijkt dat ook in West-Europa VTEC verantwoordelijk is voor de ernstige ziekte. Van de Kar onderzocht 113 HUS-patiëntjes in Ne derland, België en Duitsland. Negentig procent van de onderzochte kinderen bleek een infectie met VTEC te hebben. De bacterie tast bij jonge kinderen direct de vaatwand van de nier aan, ont dekte Van de Kar. Daardoor ontstaan bloedstol- sels die de nier definitief kapot kunnen maken. „Maar niet elk kind dat besmet wordt krijgt de hamburgerziekte", zegt Van de Kar, „want het is gebleken dat de vaatwand van de nier daarvoor ontvangers moet hebben waaraan de bacterie zich kan hechten." Er bestaat nog geen geneesmiddel tegen de ern stige ziekte. In Canada wordt geëxperimenteerd met medicinale bolletjes, die de getroffen kinderen moeten innemen. In die bolletjes zitten recepto ren, de ontvangers, waaraan de bacterie zich hecht, zodat beschadiging en verwoesting van de nieren mogelijk voorkomen kunne worden. Op de afdeling Kindergeneeskunde van het Radboudzie- kenhuis wordt de komende jaren nader onderzoek gedaan naar de exacte werking van VTEC op de vaatwanden van de nier. Van de Kar: „Samen met het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne en de Keu ringsdienst van Waren in Zutphen zal onderzoek gedaan worden naar het vóórkomen van VTEC in de ontlasting van runderen en pluimvee. Op basis van de resultaten van dat onderzoek zullen moge lijk maatregelen genomen worden om de ziekte uit te bannen." Volgens Van de Kar kunnen kinderen en volwasse nen best hamburgers en rundergehaktballen blij ven eten, als het vlees maar goed doorbakken is. Met name voor jonge kinderen zijn halfrauwe ham burgers, zoals ze bij voorbeeld vaak van de barbe cue komen, levensgevaarlijk. IJMUIDEN (GPD) - Het wach- talarm van viskotters moet worden gekoppeld aan de auto matische piloot van de schepen zodat de bemanning die de wacht houdt, niet in slaap kan sukkelen. Daarmee kan wel licht het aantal aanvaringen van vissersschepen worden ver minderd. Dat adviseert de Ne derlandse Vissersbond aan haar leden. Het advies moet volgens voorzit ter J. Nooitgedagt los worden ge- Drie 'moeders' voor één baby TOKYO (UPI) - De techniek staat niet stil. Dank zij de mo derne medische wetenschap en de luchtvaart komt er over enige tijd een Japanse baby ter wereld die drie moeders heeft, zo schrijft een grote Japanse krant. In de donderdageditie van de Mainichi Shimbun staat dat sperma van een Japanner per vliegtuig naar de Verenigde Sta ten is overgebracht. Daar heeft het in een reageerbuis het eitje bevrucht van een Amerikaanse donor. Het vruchtbeginsel is ver volgens operatief geïmplan teerd bij een (andere) draagmoe der. Kort na de geboorte wordt de baby overgedragen aan de spermadonor en zijn vrouw. zien van de recente aanvaring van de kotter Larissa, waarbij de zeskoppige bemanning om het leven kwam. „Het wil niet zeg gen dat dit ongeval niet zou zijn gebeurd als deze maatregel al was ingevoerd". Het wachtalarm aan boord van de vissersschepen gaat ieder kwartier af. De bemanning moet dan op een knop drukken om het alarm weer uit te zetten. Veel vissers maken het alarm on klaar. De Vissersbond signaleert dat de zeevisserij bovenaan de lijst staat als het gaat om ongevallen op zee. „De kotters zijn vaak on- derbemand en de bemanningen maken lange en zware dagen", aldus Nooitgedagt. „Vooral op de terugweg heeft één man de wacht en ook deze is vermoeid. Op de Noordzee vissen kotters ook in nauwe vaarwateren en verkeersbanen. Hierdoor kun nen levensgevaarlijke situaties ontstaan". Koppeling van wachtalarm aan de automatische piloot zou vol gens de bond een goede verbete ring kunnen zijn. Het alarm staat af als er wordt gemanoeu vreerd en de schipper goed om zich heenkijkt. Als het schip op de automaat naar haven of ver gelegen visgronden vaart (en drukke routes kan kruisen) gaat het alarm om het kwartier af om de bemanning attent te houden. HOOFDDORP - Het zandzakkenkunstwerk Poort Hollands Arcadia van kunstenares 'Pink' ligt volgens de gemeente Haarlemmer meer danig in de weg. Als het vandaag niet is verdwenen schakel t het gemeentebestuur de rechter in. foto ANP DEN HAAG (ANP) - De Neder landse bank die ooit iedere nieuwe spaarder in Saudi-Ara- bië een spaarvarken cadeau deed, had kunnen weten dat de ze geste niet op prijs gesteld zou worden. Verpleegkundigen moeten er niet vreemd van op kijken als moslimpatiënten uit angst voor onreinheid weigeren rectaal getemperatuurd te wor den. Het pas verschenen boek Moslims in maatschappij en be drijf wil zulke culturele misver standen tussen Nederlanders en allochtone moslims uit de we reld helpen. „In juridische en politieke zin is er sprake van een voortgaande invoeging van de islam in Neder land", aldus de auteurs van het boek, Gerard Blees en Marcel Bos, beiden docent aan de Hoge school van Haarlem. In de prak tijk leiden praktische belemme ringen en communicatiestoor nissen echter nog vaak tot pro blemen. Zij concluderen dat de vooruitzichten voor de integra tie van moslims gezien de so ciaal-economische achterstand van allochtonen niet gunstig zijn.. Deskundigen buigen zich van middag in Utrecht over de pro blematiek. Islamitische visies op seksualiteit en de positie van de vrouw, onderwijs en perso neelswerk zullen aan de orde ko men. Blees en Bos schreven hun boek als vervolg op hun cursus Islam in Nederland voor hulp verleners, personeelswerkers, juristen en gezondheidswerkers. Moslims kunnen volgens de au teurs voluit profiteren van de godsdienstvrijheid, die in de Ne derlandse grondwet verankerd is. In het algemeen zetten zij zich niet af tegen de samenleving en kiezen ze niet bewust voor isole ment. Toch kan er nog heel wat aan de interculturele communi catie verbeterd worden. Blees en Bos proberen korte metten te maken met vooroor delen over moslims. Vooral de gedachte dat zij passiever en ge- latener zijn dan Nederlanders omdat Allah over hun lot be schikt, doen zij af als een misvat ting. Familiecultuur Functionarissen moeten vol gens de auteurs inzien dat de meeste Nederlandse moslims een familiecultuur kennen en een strikt onderscheid maken tussen wie wel en wie niet tot de groep behoren. Steun zoeken bij ROTTERDAM (GPD) - De Rotterdammer Re ne Heemskerk is als eerste Nederlander beë digd als makelaar in tropische planten. Nu Heemskerk het spits heeft afgebeten, ver wacht de Kamer van Koophandel de komende maanden meer aanvragen tot makelaar in tro pische planten. De Kamer van Koophandel denkt dat het de plantenbranche ten goede komt dat er een onafhankelijke makelaar is die bemiddelt tussen kopers en verkopers. Wie zich overigens bij tropische planten iets exotisch voorstelt, heeft"het mis. Tropische planten zijn doorgaans de 'gewone' kamer planten die in vrijwel iedere Nederlandse huis kamer voor het raam staan. Heemskerk: „In deze branche gaat veel geld om en dan is het belangrijk te weten datje in goede produkten handelt. Ik ben een onafhan kelijke en onpartijdige deskundige die advi seert over prijs en kwaliteit van planten. Ver der bemiddel ik tussen koper en verkoper. Nu ik makelaar ben, kan bijvoorbeeld ook een ver zekeringsmaatschappij bij me terecht die een claim heeft en de schade wil laten taxeren." Dat voor Heemskerk genoeg werk is wegge legd, blijkt wel uit de (almaar stijgende) omzet cijfers van de branche: momenteel bedraagt de omzet van kamerplanten in Nederland 120 mil joen gulden per maand. buitenstaanders als hulpverle ners en personeelswerkers is daarom vaak een laatste red middel. Personeelswerkers moeten be ter geschoold worden in commu nicatie met mensen uit andere culturen, vinden Blees en Bos. Een moslimsollicitant die de jo viale begroeting 'zeg maar Jan' van een personeelsfunctionaris negeert en hem met 'u' blijft aan spreken, hoort niet onmiddellijk een negatieve beoordeling we gens onderdanig gedrag te krij gen. Deze vorm van beleefdheid heeft de allochtone kandidaat waarschijnlijk van huis uit mee gekregen. Wat betreft islamitische voe dingsvoorschriften constateren de auteurs dat in lang niet alle instellingen en bedrijven reke ning wordt gehouden met het verbod op varkensvlees en vlees van niet ritueel geslachte dieren. Ook zouden bedrijven zich zorg vuldiger en flexibeler kunnen opstellen op het gebied van reli gieuze verplichtingen en feest dagen van islamitische werkne mers. Overigens waarschuwen Blees en Bos voor het gevaar dat hulp verleners en personeelswerkers moslims te gemakkelijk van eti ketten voorzien. De tegenstel ling tussen de familie-cultuur van veel moslims en de Neder landse individu-cultuur moet volgens hen niet als absoluut worden gezien. „Zeker voor Tur ken en Marokkanen in Neder land geldt dat zij min of meer in twee culturen leven." AMSTERDAM - De hoes van de cd Ave Maria, waarop paus Johannes Paulus II delen van de rozenkrans en enkele Gre goriaanse hymnen zingt. In Spanje was de grote verkoop goed voor een platina cd. Binnenkort komt het schijfje in Nederland op de markt. foto ANP Van 15 november tot 15 december kunt u in De Parel kennis maken met de VIBROSAUN De in Australië ontworpen VIBROSAUN combineert warmte met massage en muziek. Terwijl u heerlijk ligt te ontspannen, vermindert de VIBROSAUN o.a. spierspanningen, verbetert bloedcirculatie, gaat stress tegen, verlicht rugpijnen, verwijdert giftige afvalstoffen en bevordert afslanken. LET OP! In deze introductiemaand betaalt u f r\ r* per behandeling van ongeveer 30 minuten slechts T L- Kom kijken en combineer de VIBROSAUN bijvoorbeeld met een heerlijke gezichtsbehandeling of een van de vele andere beau tybehandelin gen Tot ziens in het Kuur- en Beautycentrum van De Parel te Domburg. (Voor reserveringen bel 01188-3092) (normaal F 32,50) DE. PAREL, ,E PAB£L |S EEN „««LUK H.EMPWADUS FITNESS. SAUNA BOWUNG. E„ SOU4S„8anen RESTAURANTS ,N DELFT (ANP) - De procedure om te komen tot een geheel nieuwe Europese stekker met drie pennen, die in de plaats komt van de huidige stekkers met randaarde, is in werking gezet. Voor de consument bete kent dit dat in de toekomst bij aanschaf van een nieuwe koel kast, wasmachine en dergelijke een verloopstuk nodig zal zijn om het apparaat in de bestaan de woning te kunnen gebruiken. Op wat langere termijn kunnen ook verloopstukken nodig zijn om oude stekkers te laten pas sen in de contactdozen van nieuwe huizen. Zo ver is het nog niet. Nederlan ders kunnen tot 1 februari com mentaar op het nieuwe systeem indienen bij het Nederlands Nor malisatie Instituut (NNI) in Delft. Bovendien is een commis sie van belanghebbenden ge vormd, die bestaat uit vertegen woordigers van de betrokken in dustrie en handel, alsmede uit een onafhankelijke deskundige, een ambtenaar van het ministe rie van VWS die moet waken over de produktveiligheid, en de Kema. Hun bevindingen wegen GRONINGEN (ANP) - Het Ge meenschappelijk Administra tie Kantoor (GAK) in Gronin gen moet een aids-patiënt uit Zuidhorn tienduizend gulden smartegeld betalen. De Gronin ger rechtbank-president mr. P. Lampe acht het GAK verant woordelijk voor het uitlekken van de medische gegevens van de man. Lampe velde donder dag in kort geding het oordeel dat het GAK een onrechtmatige daad heeft gepleegd nu één van haar medewerkers de geheim houdingsplicht heeft geschon den. Omdat de man zich daar door gedwongen voelde te ver huizen, moet het GAK hem ook zijn duizend gulden verhuiskos ten vergoeden. De 42-jarige patiënt, toen nog woonachtig in het gehucht Lau- werzijl, weet sinds medio '91 dat hij seropositief is. Vier maanden geleden kreeg hij te horen dat hij aids heeft. Hij vroeg bij het GAK een AAW-uitkering aan én druk te de betrokken ambtenaar na drukkelijk op het hart om zijn ziekte niet bekend te maken in verband met de mogelijke reac tie van de kleine dorpsgemeen schap. Maar toen de GAK-medewerker bij de vroegere werkgever van de man in het nabij gelegen Zout kamp diens inkomensgegevens opvroeg, had hij de vrouw van de werkgever verteld dat de oud werknemer aan aids leed. En kele dagen later was de ziekte van de man in zowel Zoutkamp als Lauwerzijl algemeen bekend. Sindsdien meed de bevolking van beide plaatsen hem en raak te hij in een ernstig psychisch- en sociaal isolement. Daarom is hij verhuist. In een bodemprocedure wil hij honderdduizend gulden smarte geld van het GAK vorderen. Omdat hij vreest al te zijn over leden voordat daarin een uit spraak is gedaan, vroeg hij de rechter in kort geding hem al vast een voorschot van 25.000 grilden toe te kennen. Het GAK betreurt de gang van zaken maar ontkende eerder ie dere aansprakelijkheid. Volgens n het GAK heeft niet de eigen me dewerker maai- de vrouw van de werkgever het „nieuws" door verteld. Zij moet daar dan ook op worden aangesproken, vindt het GAK. Mi- Lampe stelt echter onom wonden dat de betrokken mede werker de geheimhoudings plicht heeft geschonden door te genover de vrouw te bevestigen dat de man aan aids lijdt in plaats van op te merken dat hij daarover niets mocht meedelen. Een schadevergoeding acht Lampe gerechtvaardigd omdat de patiënt door het onbegrip en taboe waarmee zijn ziekte nog steeds omgeven is, het verloop daarvan niet meer in eigen ver trouwde omgeving kan afwach ten. Omdat de rechter van oor deel is dat de ziekte van de man waarschijnlijk in een later sta dium toch bekend zou zijn ge worden, heeft hij het gevraagde voorschot teruggebracht tot tienduizend gulden. Crisis op de boerderij mee in de uiteindelijke beslis sing. Het gaat om twee ontwerpen, een voor stekkers met drie pen nen en een voor stekkers met twee pennen. Het normontwerp voor de stekker met twee pen nen zal volgens een woordvoer der van het NNI geen problemen opleveren, omdat het sterk over eenkomt met de bestaande plat te stekkers die aan (kleinere) elektrische apparaten zitten, zo dat hiervoor geen verloopstuk ken nodig zijn. Het initiatief voor de nieuwe stekkers is genomen door het Europese parlement en de Euro pese Commissie. Zij vroegen de Europese normalisatie-organi satie Cenelec om met een oplos sing te komen. Het is echter aan de overheden in de diverse lan den om te beslissen over de in voering. Een van de uitgangspunten bij het ontwerp is dat een nieuw sys teem geen commercieel voor deel mag opleveren aan enig land. Daardoor komt er een nieuwe stekker met drie pennen die nog nergens bestaat. EDE (GPD) - „Boeren houden hun problemen veelal verbor gen. Daardoor heeft de buiten wereld er vaak geen idee van welke uitzichtloze situaties zich voordoen achter de stal deuren van vaak welvarend ogende agrarische bedrijven." Die passage vormde de kern van de bijdrage die de psychologe dr. Carin Giesen gisteren in Ede leverde aan de discussiedag over het thema 'Boer en tuin der: stoppen, doorgaan of ver kassen'. Carin Giesen is opgegroeid op een boerderij in Steenderen en werkt nu bij de vakgroep Klini sche Gezondheidspsychologie aan de Universiteit van Utrecht. Daarnaast is zij schrijfster van het boek 'Crisis op de boerderij'. Het rijtje mogelijkheden (stop pen, doorgaan of verkassen) waaruit menige gekwelde agra rische ondernemer anno 1994 moet kiezeen, was volgens Gie sen niet compleet. Ze had de term 'doormodderen' gemist. Volgens haar is dat wat nu op ta melijk grote schaal gebeurt. Hoe slecht het in de meeste sectoren ook gaat, de boer wil boer blijven en is zelfs bereid in te teren op het vermogen dat in de loop der jaren - veel boeren hebben ook 'gouden' tijden gekend - is opge bouwd. Stress Uit onderzoek is Carin Giesen gebleken dat menig boerengezin door de slepende malaise in een toestand van zware stress ver keert. Almaar nieuwe wetten en regels, onzekerheid over de toe komst, het gevoel geen kant meer op te kunnen en geen eigen baas meer te zijn, demotivatie en gebrek aan waardering eisen hun tol. „Al deze bronnen van stress zouden voldoende reden kunnen zijn om met het bedrijf te stoppen", concludeert de psy chologe. Maar in de praktijk blijkt die beslissing vaak te wor den uitgesteld. Niet zelden wordt er 'doorgemodderd' tot een moment waarop de schade niet meer te overzien is. Voor boeren, zo weet Carin Gie- zen, betekent stoppen met het bedrijf meer dan het verlies van werk. Psychische factoren die daarbij een rol spelen zijn onder meer: afscheid nemen van een levenswijze waarin het gezin, het vee en de grond een centrale rol spelen, het gevoel te hebben ge faald als boer-ondernemer- mens, het teloor gaan van een bedrijf dat soms eeuwen in de fa milie is geweest, gedwongen ver huizing (in het ergste geval zelfs naar een rijtjeshuis) en ook schaamte. Carin Giezen: „Al de ze factoren maken dat een boer vaak niet op basis van rationele afwegingen handelt, maar blijft doormodderen als het financieel slecht gaat. Alles wordt op alles gezet om het bedrijf te behou den. Daarbij wordt de situatie soms nog extra moeilijk omdat de problemen in het bedrijf hun weerslag hebben op het gezin en de onderlinge verhoudingen." Drs. Piet Slot van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij vindt dat een besluit tot stoppen niet eindeloos moet worden uitgesteld. „Het pro bleem van de bedrijfsbeëindi ging moet uit de taboesfeer. Stoppen is geen schande. En als! het moet gebeuren, doe het dan op tijd", aldus de topambtenaar.' Inspraak voor kinderen bij plannen Tilburg TILBURG (ANP) - De gemeente Tilburg betrekt naast volwas sen bewoners en winkeliers ook kinderen bij de planontwikke ling voor de binnenstad. Op 25 november wordt daartoe een speciale conferentie belegd, waaraan vijftien kinderen tus sen 12 en 15 jaar deelnemen. De kinderen komen van scholen in en rond de binnenstad. De komende jaren staan in het centrum van Tilburg enkele gro te projecten op stapel, zoals de herinrichting van de Heuvel. De gemeente denkt dat juist kinde ren uit de binnenstad - de toe komstige gebruikers - daarover een uitgesproken eigen mening hebben. Zij worden nog niet ge hinderd door allerlei vaste denk patronen, aldus de bestuurders. Met de kinderen, die door docen ten van vijf aangeschreven scho len worden geselecteerd, wordt een middag gesproken over de zwakke en de sterke punten van de binnenstad. Die discussie staat onder leiding van een com municatie-deskundige en de verantwoordelijke wethouder F. Horvers. De verwachting is dat er nieuwe frisse ideeën uit naai voren zullen komen. Om de slaap te vatten bent u het beste af bij... slaapkamers DE SCHIPPER Havenweg 24, Nieuwdorp, 01196 - 12438

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4