Geen alcohol als je moet rijden Helpende hand voor glasaal PZC Vlissingen vecht korting van miljoen aan bij de rechter Stacaravans zijn in najaar makkelijk doelwit voor dieven provincie 11 Auto uitgebrand Dieven slaan toe tijdens lunchpauze Langdurig haanlozen FANTASTISCH OUD OP NIEUW IN GRAND HOTEL ARION VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - De oudere dames en heren, die de goede gewoonte hebben, de werkweek af te sluiten met een glaasje extra in de bedrijfskantine (goed voor de 'teamgeest') of met een 'happy hour' in het stamcafé zijn ge waarschuwd. De komende weken vormen zij het doelwit van de schier onvermoeibare medewerkers van Veilig Verkeer Nederland. En pas op: die weten zich gesteund door de poli tie! Vandaag (vrijdag) wordt in Goes het startsein gegeven voor de nieuwe, agressieve campagne 'Rij al coholvrij'. Die richt zich vooral op de Zeeuwse bedrijven. Want op een an dere manier valt de 'oudere gebrui ker', heeft de ervaring geleerd, nau welijks te bereiken. De campagne loopt tot eind dit jaar. Marijke Hemelsoet, coördinator van Veilig Verkeer Nederland in Zeeuwsch-Vlaanderen: „Jongeren be reik je veel gemakkelijker. Dat mer ken we als we, vooral in de zomer maanden. samen met het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs op pad gaan met onze voorlich tingsbus. Je rijdt naar een camping of naar een discotheek en dan heb je ze direct allemaal bij elkaar. Bij die ou dere groep ligt dat veel moeilijker; die zitten bij wijze van spreken overal en nergens." Recente cijfers van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV) wijzen het uit. Het aantal automobilisten dat met meer dan 0,5 promille alcohol in het bloed achter het stuur kruipt, is de laatste jaren duidelijk toegenomen (van 3,9 in 1991 naar 4,2 procent in 1993). De meeste overtreders zijn tussen 35 en 55 jaar oud. Ze lopen vooral in de nacht van vrijdag op zaterdag, in veel gevallen na twee uur 's nachts, tegen de lamp. Waar ze dan vandaan ko men? 41 procent komt uit een horeca gelegenheid, 25 procent van een be zoekje/feestje, 11 procent komt van het werk of van huis, 6 procent nam in de sportkantine iets tot zich en van 16 procent is onduidelijk waar ze zich laafden. Vorig jaar bedroeg het aantal 'alcoholdoden' 121, oftewel 10 procent van alle geregistreerde verkeersdo den. Er werden 1074 ernstige 'alcohol- gewonden' geteld ofwel 9 procent van het totaal. In 1992 ging het om respec tievelijk 107 doden en 1002 zwaarge wonden. Piëteit Aart Lodder van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ): „Vermoedelijk ligt het aan tal slachtoffers van alcohol in het ver keer nog veel hoger. Dat heeft vooral Alcoholcontrole in De Braakman. Zeeuwsch-Vlaanderen blijft wat de verkeersveiligheid betreft een probleemgebied. foto Charles Strijd te maken met de zogenaamde onder registratie. Bij een dodelijk ongeval is de politie vaak uit piëteit met de na bestaanden terughoudend met het re gistreren van het feit dat er alcohol in het spel was. Enerzijds begrijpelijk, maar aan de andere kant gaat er na tuurlijk ook een enorme waarschu wende werking van uit als je die cijfers niet wegstopt." Lodder hamert op verscherpte alco holcontroles in combinatie met zoveel mogelijk voorlichting. Maai- er is één probleem: door de reorganisatie van de politie is de controle er op veel plaatsen een tikje bij ingeschoten. Agenten, brandweerlieden en ambu lancepersoneel... stuk voor stuk wor den ze geconfronteerd met de slacht offers van zware verkeersongelukken. In het periodiek 'Zeeuwsch-Vlaande ren Verkeersveilig' van Veilig Verkeer Nederland beschrijft Noël Verstraete, hoofd van de ambulancedienst van streekziekenhuis De Honte in Terneu- zen, de praktijk: „Soms bevangt je zo'n machteloze woede als je arriveert bij een ongeval en je ziet daar een klein meisje liggen. Overreden door een personenauto. Je slikt even en be gint dan je werk te doen; hulpverle ning aan het slachtoffer. Zo'n klein kwetsbaar lichaampje ligt voor je. Je kijkt en je ziet dat er inwendige orga nen beschadigd zijn. Zó erg bescha digd dat het meisje het naar alle waar schijnlijkheid niet zal halen..." Als het aan Verstraete ligt, worden de wetten veranderd. Wie onverantwoordelijk verkeersgedrag op z'n geweten heeft (te hard rijden, rijden onder invloed) en een ongeval veroorzaakt, dient di rect z'n rijbewijs in te leveren. En het nooit meer terug te krijgen. De stichting Slachtofferhulp Zeeland en Veilig Verkeer Nederland onder steunen de roep om een hardere aan pak. De wettelijke grens van 0,5 pro mille zou moeten worden terugge bracht tot 0,0 promille. Dus: als je moet rijden, geen alcohol. Coördina tor Luc Smit van Slachtofferhulp: „Of het nu gaat om te hard rijden of om rijden onder invloed... als daarbij een slachtoffer valt, reageert iedere nabe staande anders. Maar de schok die het teweeg brengt, is enorm. In het verle den is er eigenlijk nooit een actief be leid gevoerd ten aanzien van de op vang van verkeersslachtoffers. Daar komt nu verandering in. We proberen een zo breed mogelijk netwerk op te zetten van mensen en instanties die ons laten weten welke mensen hulp nodig hebben. Dit jaar heeft die nieuwe aanpak al geleid tot een ver dubbeling van het aantal meldingen. Vrijwilligers om die groei op te van gen, hebben we genoeg, maar het vergt ook de inzet van extra begelei ders." Over de kosten die daarmee ge moeid zijn, praat Slachtofferhulp Zee land al een tijdje met de provincie. Veilig Verkeer Nederland voert al ja ren campagne tegen het rijden onder invloed. Het begon ooit met de carna valshit van Sjakie Schram 'Glaasje op laat je rijden'. Later werd uitgepakt met vriendelijke slogans als 'Weet je wetje, laat je rijden' en 'Wie rijdt er vanavond?', maar een jaar of tien gele den pakte VVN de zaak fermer aan. Met keiharde filmpjes van nabestaan den en slachtoffers en agressieve affi ches, voorzien van teksten als 'Alco hol in het verkeer, al gauw een mis daad'. De campagnes volgden elkaar in snel tempo op. Sportkantines, dis cotheken... allemaal moesten ze eraan geloven. Maar toch stijgt het aantal 'alcoholongelukken' dus weer. Schokkend Marijke Hemelsoet: „Het kan zo ont zettend triest zijn, zo schokkend, als je praat met slachtoffers of met nabe staanden. Je voelt je soms net een so ciaal werkster. Schrijnend is het vaak. Laatst was ik bij iemand op bezoek in het ziekenhuis. Daar lag ook een vrouw, die was aangereden door een dronken automobilist. Ze weet dat ze haar hele verdere leven in een rolstoel zal moeten zitten. Maar ze heeft wél jonge kinderen. A-sociaal is het!" Concrete cijfers over de situatie in Zeeland zijn niet direct voorhanden. Onderzoek van het bureau Traffic Test heeft onlangs wel uitgewezen dat een op de vijf Zeeuwse automobilisten weieens met een slok teveel op achter het stuur kruipt. Wat de gevolgen zijn, wordt vandaag in Goes bekend ge maakt. Eén ding staat vast: Zeeuwsch- Vlaanderen komt er het slechtst af. Maar dat is al jaren het geval. Provincie werkt aan proef met ladderover Schouwse dijk van onze verslaggever ZIERIKZEE - Voor de glasaal moet het een frustrerende er varing zijn. Hij heeft duizen den kilometers afgelegd van uit de Sargassozee, komt in Zeeland aan en denkt het zoete binnenwater op te kun nen. Fout. Vrijwel alles zit potdicht. De frêle glasaal is lenig, maar de Deltadammen en veel Zeeuwse gemalen zijn voor hem onneembare ves tingwerken. Niet getreurd, de provincie gaat de glasaal een handje helpen. De Organisatie ter Verbete ring van de Binnenvisserij (OVB) heeft in opdracht van de provincie een onderzoek ge daan naar de intrekmogelijk- heden van de glasaal in Zee land. De OVB-onderzoeker J. G. P. Klein Breteler schetst een weinig rooskleurig beeld. De glasaal wordt op veel fron ten bedreigd. De Sargassozee in het Caraïbisch gebied - naar alle waarschijnlijkheid het paaigebied van de aal - vervuilt. Op weg naar West- Europa worden glasalen door Spaanse en Portugese vissers 1 gevangen. Het steeds kleinere aantal gla salen dat de Zeeuwse wateren weet te bereiken, kan vervol gens bijna geen kant op. De Westerschelde en Ooster- schelde zijn nog open. Daar moeten zij het van hebben, maar- langs de Oosterschelde zijn uitsluitend dichte gema len. De glasalen die op het uit stromende zoete polderwater afkomen, kunnen niet naar binnen. De stroomsnelheden zijn te groot. Succes Aan de Zeeuws-Vlaamse kant van de Westerschelde hebben zij meer kans op succes. De waterschappen werken daar vooral met suatiesluizen, die via een natuurlijke weg pol derwater lozen. De kleppen van de sluizen lekken boven dien. 'Je kunt er een hand doorheen steken', vertelt een machinist van de suatiesluis bij Cadzand-bad. De glasaal wil niets liever. Zeeuwsch-Vlaanderen is niet alleen redelijk bereikbaar voor glasalen, het zuidelijkste deel van Zeeland heeft ook de meeste binnenwateren. Over al bevinden zich kreekresten. Dat is uitstekend, maar kun nen glasalen daar ook komen Worden ze niet tegen gehouden door stuwen en kleine gemalen Een vervolg onderzoek moet dat uitwijzen, vindt Klein Breteler. Een een andere studie moet duidelijk maken of de volgroeide, ge slachtsrijpe schieraal onbe schadigd zijn weg terugvindt naar zee. Centraal staat echter nu hoe de glasaal weer op Schouwen- Duiveland en Tholen zijn in trek kan nemen. De glasaal is een echte klimmer. Dat is be wezen bij stuwen in grote rivie- V ZOETWATER X SCHIERAAL WILGBLAD-AALLARVE SARGASSOZEE?^"" EIEREN .LARVE SCHIERAAL"!" (ILL:) De levenscyclus van de glasaal. ren. Daar zijn aalladders aan gebracht en die beklimmen ze met gemak. In Zeeland is dat ook mogelijk, denkt Klein Breteler. De provincie wil dat idee in de praktijk toetsen bij de Prommelsluis op Schou wen, bij de Flaauwers-inlaag. Provinciaal ambtenaar J. R. Hoekstra hoopt dat maart vol gend jaar - als glasalen Zee land bereiken - de aalgoot klaar is. Een constante stroom van zoet water moet de aal naar de goot lokken. Borstels moeten hem omhoog helpen. De OVB wil de glasaal graag terug hebben om sport- en be roepsvissers van dienst te zijn. De provincie zet zich voor de aal in, domweg omdat die thuis hoort in Zeeuwse bin nenwateren. Het moet op Schouwen ooit gekrioeld heb ben van de paling, een lekker nij waarmee menig landarbei der zijn maaltijd aanvulde. De Prommelsluis op Schouwen, bij de Flaauwers-inlaag, krijgt binnenkort een 'aalgoot'. De gla salen die volgend jaar maart Zeeland bereiken worden daar naar toe gelokt door een stroom van zoet water, waarna borstels de alen omhoog helpen. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever VLISSINGEN - Vlissingen heeft ruzie met de ministeries van binnenlandse zaken en fi nanciën. Donderdag vochten de twee overheden een juridische strijd uit voor de bestuursrech ter in Middelburg. De ministe ries bepaalden vorig jaar dat de gemeente Vlissingen veel min der slechte grond heeft dan aan vankelijk was vastgesteld. Als gevolg daarvan krijgt de ge meente met ingang van 1 ja nuari 1996 structureel één mil joen gulden minder van het Rijk. Vlissingen tekende direct bezwaar aan, maar dat werd door de ministeries afgewezen. De Nederlandse gemeenten krij gen jaarlijks een zogeheten alge mene uitkering van het Rijk. Ge meenten die bijvoorbeeld veel slechte rioleringen of een slechte kwaliteit grond hebben, krijgen meer geld. In totaal bestaat die algemene uitkering uit twintig elementen. Het percentage slechte grond in Vlissingen stond jarenlang op zeventig. In 1993 bepaalden de ministeries dat het percentage was vastge steld op 32. Volgens de regeling- krijgen gemeenten, waarvan het percentage slechte grond min der is dan vijftig, helemaal geen geld. Dat kost Vlissingen één miljoen gulden per jaar. Volgens de advocaat van bin nenlandse zaken en financiën, mr E. J. Daalder, heeft Vlissin gen terecht bezwaar aangete kend, maar kan daarop pas la ter, als de definitieve uitkering door het Rijk is vastgesteld, ant woord op worden gegeven. Te gen elk afzonderlijk besluit be zwaar instellen kan niet. Als elke gemeente bezwaar zou instellen tegen de twintig elementen van de algemene uitkering, dan zou de werklast toenemen. WESTDORPE - Op de Tractaat- weg bij Westdorpe is woensdag nacht rond half twee een auto uitgebrand. De auto werd be stuurd door een 43-jarige inwo ner van Westdorpe. Ter hoogte van de afslag naar Westdorpe sloeg plotseling de motor van de auto af. Even latei- kwam er rook van onder de kap vandaan. De Koninklijke Mare chaussee die net voorbijkwam, verleende hulp. De Westdorpse brandweer kon niet verhinderen dat de auto verloren ging. De advocaat van Vlissingen, mr J. M. van Koeveringe-Dekker, voerde aan dat de gemeente te recht bezwaar heeft aangete kend tegen één van de elemen ten. Op het moment dat de mi nisteries de percentages ver laagden, werd Vlissingen na drukkelijk gevraagd bezwaar aan te tekenen. Mr T. Damsteegt buigt zich van daag (vrijdag) over de vraag of hij bevoegd is de procedure in houdelijk te bestuderen. MIDDELBURG - Een polstasje met enkele duizenden guldens is donderdag bij een be drijf aan de Hercules- weg in Middelburg ge stolen. Het tasje werd tijdens de lunchpauze ontvreemd. Op het zelfde industrie terrein werd bij een be drijf aan de Arnestein- weg een portemonnee met een paar honderd gulden en verschillende bescheidenen gestolen. Dat. gebeurde eveneens tijdens de lunchpauze. Inbrekers zien in het najaar - en dan vooral 's nachts - weinig obsta kels op hun weg als zij op dievenpad zijn op de vrijwel verlaten campings aan de kust bij Cadzand en Groede. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster NIEUWVLIET/GROEDE - De slagbomen zijn gesloten. De gasten zijn naar huis. Hun keu rig ingerichte stacaravans blij ven onbeheerd achter. Tot het voorjaar zijn de campings aan de Zeeuws-Vlaamse kust zo goed als uitgestorven. En de dieven, die profiteren ervan. De politie maakt er dagelijks droogjes, maar netjes melding- van: 'Op 4 november deed een 68- jarige man uit Vogelwaarde aan gifte van inbraak in zijn caravan die op een camping aan de Ador- nisdijk te Nieuwvliet stond. Er werd niets weggenomen. De ei genaar werd wel geconfronteerd met kapot getrokken gordijnen. Wanneer de inbraak plaats had, is niet bekend.' Dit najaar is het iedere week wel een paar keer raak. Waren er in juli en augustus nog respectieve lijk 17 en 14 inbraken in cara vans, in september drongen die ven 24 keer een caravan binnen, in oktober 29 keer en in novem ber is alweer een dik tiental in braken geconstateerd. Dé poli tie registreerde er sinds 1 januari in Zeeuwsch-Vlaanderen bijna tweehonderd. Een golf, meent woordvoerder C. Verdoorn. De buit is veelal een televisie, vi deorecorder of schotelantenne. Vaak wordt er niet eens iets waardevols meegenomen en zoekt de onbekende gast slechts een comfortabel slaapadres of iets te eten. De ontdekking ge beurt soms pas weken na de in braak, omdat de dief geen braaksporen achterliet. Af en toe betrapt politie of perso neel er eentje. Zo bleek een Brit zonder vaste woon- of verblijf plaats die eind oktober werd ge snapt, tientallen inbraken op zijn geweten te hebben. Een an der die vorige week tegen de lamp liep, had er - zo werd dui delijk - bijna zestig op zijn naam staan. Gelaten De meeste campingeigenaren reageren gelaten. Ze spreken van een probleem dat natuurlijk heel vervelend is, maar waaraan uiteindelijk toch niet veel te doen is. De terreinen zijn nauwe lijks te beveiligen. Camping Adornis in Nieuwvliet was de laatste veertien dagen vier keer het doelwit. Overdag loopt de beheerder wel een keer of tien over het terrein. „Maar 's nachts hebben de dieven op de onverlichte camping vrij spel", erkent hij. „Als ze willen binnenkomen, lukt dat echt wel", verzucht de eigenaresse van 't Schorre in Nieuwvliet, die in een week tijd drie keer werd opgeschrikt. Haar woonhuis staat weliswaar op het terrein, maar zij is niet van plan 's nachts op speurtocht uit te gaan. „Ik heb geen zin om op mijn kop te worden geslagen. Bovendien, tegen de tijd dat ik uit mijn bed ben, is de vogel al lang gevlogen. Ik zeg altijd maar tegen de gasten: neem kostbare spullen mee en laat de gordijn tjes open. Dan zien de inbrekers tenminste dat er niets te halen valt." „De politie surveilleert wel, maar je ziet ze nooit. Dat kan ook niet met twee man per nacht in heel Zeeuwsch-Vlaanderen", reageert eigenaar Brakman van camping De Boshoeve in Nieuw vliet. Daarom lopen medewer kers van zijn camping bijna ie dere nacht zelf met honden over het terrein. En dat werkt blijk baar. De camping is in het nasei zoen nog niet bezocht door onge wenste bezoekers. L. van Damme van camping Groede in Groede (dit kwartaal twee keer doelwit van inbrekers wil van kranteberichtjes over in braken een knipselkrant samen stellen en deze aan zijn vaste gasten opsturen. „Niet om ze af te schrikken, maar om ze duide lijk te maken dat ze niets in de caravan moeten achterlaten." Ook de secretaris van de organi satie voor recreatie-onderne mers, Recron Zeeland, G. J. Brinkman, noemt het waarschu wen van de gasten de eenvoudig ste maatregel. Hij vindt dat in ie der geval de controle moet wor den uitgebreid. Brinkman sug gereert meer verlichting aan te brengen. Zelf heeft hij voor zijn camping een bord geplaatst met de tekst: 'Voor drie ton geïnves teerd in beveiliging'. „Dat schrikt af. Al moetje het natuur lijk niet bij een bord laten." Volgende week hebben de on dernemers een gesprek met een veiligheidsfunctionaris van de politie over wat zij aan preventie kunnen doen. slot van pagina 9 se bedrijf Verduin bereid om aan het project deel te nemen. Subsidie De haanlozen die bij de bedrij ven mogen komen, worden in een jaar tijd opgeleid tot opera tor of logistiek medewerkers (magazijnbediende). Voor elke plaats die de bedrijven weten te creëren bovenop de gewone per soneelsformatie ontvangen de ondernemingen een subsidie van het RBA van 15.000 gulden. De scholing van de mensen komt ook voor rekening van het arbeidsbureau. De directeur van het arbeidsbu reau gaat ervan uit dat de pro jectdeelnemers na het werkerva ringsjaar doorstromen naar bij voorbeeld het midden- en klein bedrijf of permanent in dienst kunnen treden bij de bedrijven die aan het project deelnemen. Verburg: „Volgende maand be ginnen we met de selectie van kandidaten. Ze worden gelicht uit ons baanlozenbestand van 3700 mensen. We gaan proberen om voor elke plaats minstens twee mensen te selecteren. Voor waarde om aan het project mee te kunnen doen is dat men min stens - als het om allochtonen en jongeren gaat - een jaar werk loos is. Voor andere categorieën geldt een werkloosheidstermijn van twee jaar. Verder moeten de mensen in kwestie minstens een diploma op LBO-niveau heb ben." Kabinet Het Zeeuws-Vlaamse project, dat het arbeidsbureau opzet sa men met het bestuur van de lan delijk vereniging voor agro- en procesindustrie, wordt gefinan cierd door het RBA. „Het kabi net heeft te kennen gegeven voor dit soort projecten nog eens 1.6 miljard gulden uit te trekken. Dit project wordt niet uit deze gelden betaald. Voor de nabije toekomst hopen we dit soort projecten te kunnen uitbreiden. We denken dan ook aan andere functies, met name in de zorg sector en in het midden- en kleinbedrijf', aldus Verburg. Wij serveren een grandioos koud buffet, warm buffet en dessert buffet. Natuurlijk geheel in oude-jaarsavondsfeer. M.m.v. het Schilders Quintet uit Tilburg. Aanvang van de avond om 21.00 uur. De muziek speelt tot 2.00 uur. 100,-p.p. Voor reserveringen: GRAND HOTEL ARION VLISSINGEN 01184-10502

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 43