Bonden: bom onder bouw-cao Uittreden Labour leidt tot val Ierse kabinet-Reynolds PZC sssss PZC Serviërs uit op verovering Bihac berco Ex-burgemeester Nice toch de cel in Kamer verzet zich tegen inperking aftrek studiekosten Sociale woningbouw komt in gevaar door oplopende rente Onderwijs onderuit binnen- en buitenland Werkgevers willen af van keurslijf collectieve regelingen corneille CD in Amsterdam toch uit raadscommissies geweerd DIVERSE AANBIEDINGEN VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 HAAG (GPD) - De werkge in de bouw willen af van het strenge keurslijf van de cao. Flexibilisering is het tover woord, zo blijkt uit de voorstel len die het Algemeen Verbond Bouwbedrijf donderdag pre De werkgevers wil len minder collectief regelen per bedrijfstak, maar meer per onderneming. Eigenlijk dient de cao alleen het minimum pak ket van primaire arbeidsvoor waarden te bevatten. Flexibilisering van de werktij den is een ander belangrijk punt voor de nieuwe cao. De werkge vers verlangen naar maatwerk willen het jaarmodel invoe hetgeen onder meer langer werken in de zomer en korter werken in de winter betekent. Ook roostervrije dagen en uitbe taling van overuren zouden ver schoven moeten worden naar de winter. Ook pleiten de werkgevers voor een betaalbare vut-regeling en het invoeren van een inloop- schaal tussen het wettelijk mi- numum loon en de laagste cao- schaal. De werkgevers willen ook tornen aan de uitkering bij ziekte. Als de werknemer wil dat die uitkering meer dan 70 pro cent van het loon bedraagt, dan moet hij of zij daar ook maar een eigen bijdrage voor betalen. Cementzakken De Hout- en Bouwbond CNV is woest over deze voorstellen. „Als de cao alleen het minimum pakket van primaire arbeids voorwaarden mag bevatten, wij vertalen dat dus als alleen maar loon, dan zijn al onze inspannin gen voor betere arbeidsomstan digheden de afgelopen jaren voor niets geweest. De werkge vers krijgen dan weer de vrijheid om met elkaar te concurreren op het punt van arbeidsomstandig heden. Worden de cementzak ken van 25 kilo zo weer terugge bracht naar 50 kilo om maar een voorbeeldje te noemen. Dit is een puur afbraakscenario, er staat niets tegenover", vindt woordvoerder Johan Slok. Deze voorstellen leggen een bom onder de arbeidsverhoudingen in de bouwnijverheid. Ze laten tevens een chronisch gebrek zien aan verantwoordelijkheid en vindingrijkheid om een bij drage te leveren aan de werk loosheid, aldus cao-onderhande laar Freek van der Meulen. „Als dit modern ondernemer schap is, dan kunnen we de cam pagne om het imago van de bouw te verbeteren maar beter meteen afblazen". Werkgelegen heid en prijscompensatie, dat is de inzet van de bond bij de on derhandelingen die maandag beginnen. Zo moet overwerk warden tegengegaan. Overwerk moet bijvoorbeeld worden uit betaald in vrije tijd, of er moet een extra heffing op worden ge zet. De bouwwerkzaamheden moe ten beter over het jaar worden verspreid. Elk bedrijf moet ten DEN HAAG (ANP) - De fracties van D66, VVD en PvdA hebben donderdag besloten een wijzi gingsvoorstel in te dienen op (Advertentie) zeefdrukken, litho's artprints van: nu te zien en te koop van 50,- tot 5000,- het Belastingplan voor 1995, dat de aangekondigde aan scherping van de studiekoste naftrek ongedaan maakt. De buitengewone lastenaftrek blijft derhalve bestaan als de studiekosten meer belopen dan 2 procent van het onzuivere in komen. De maximumaftrek blijft 800 gulden per jaar. Het ka binet wilde de drempel verhogen tot minimaal 3 procent van het onzuivere inkomen met een ma ximum van duizend gulden. Staatssecretaris Vermeend van financiën meende dat vooral beursstudenten de verlaging- van de studiebeurs gedeeltelijk op hem afwentelden door hogere studiekosten af te trekken. Dat was de rechtvaardiging de af- trekdrempel te verhogen. De re geringsfracties gaan er daaren tegen vanuit dat met name werkstudenten zonder beurs de aftrek benutten. Het voorstel levert de schatkist in 1995 vijf miljoen minder op, en in de jaren daarna tien miljoen gulden per jaar. Over de dekking van dit gat wordt nog gedebat teerd. Inwoners van Sarajevo spelen een partijtje voetbal achter een muur van autowrakken die hen moet beschermen tegen de kogels van sluipschutters. foto Jacqueline Artz/AP SARAJEVO (RTR/AFP) - De Bosnische Serviërs zijn uit op de verovering van de moslim-enclave Bihac. Ze zijn niet van plan hun opmars te staken bij de grenzen van de stad die door de Verenigde Naties tot beveiligd gebied is verklaard. Het dreigement van de VN dat de NAVO de moslims en de in de enclave gelegerde blauwhelmen via de lucht te hulp zal ko men, lijkt niet veel indruk te maken. De commandant van de Servische troe pen, Manojlo Milovanovic, verklaarde donderdag pas tevreden te zijn als de ver dedigers van Bihac totaal verslagen zijn. De bevolking van Bihac is al vijf maanden verstoken van VN-hulp, omdat de Ser viërs geen konvooien meer doorlaten. Ook de in de enclave verblijvende blauwhel men uit Bangladesh kunnen niet worden bevoorraad. Behalve rond Bihac gingen ook de ge vechten aan de andere fronten door. In Sa rajevo werd het presidentieel paleis door raketten getroffen. Daarbij raakten twee mensen zwaar gewond. lü sSSmh&I 1 AMSTERDAM (ANP) - De Cen trumdemocraten worden toch uit alle raadscommissies in Am sterdam geweerd. Nadat de ge meenteraad woensdagavond in principe de weg vrijmaakte voor het lidmaatschap van ex treem-rechts in vier van de zes commissies, besloot het stads bestuur donderdag in een ge heime stemming alsnog de CD'ers niet toe te laten. De CD draagt het raadsbesluit maandag voor vernietiging voor bij de Kroon, zo deelden de raadsleden Enthoven en Van Sitteren na telefonisch overleg met partijleider Janmaat mee. Burgemeester Patijn beraadt zich nog op de situatie. Hij pleegt vandaag overleg met het college en legt het geval tevens voor aan minister Dijkstal van binnenlandse zaken. „Ik zit met het dilemma dat ik als burge meester raadsbesluiten moet respecteren, maar tevens min derheden in de gemeenteraad moet beschermen", aldus de burgemeester. Woensdagavond was al geble ken dat de gemeenteraad sterk verdeeld was. Een deel vond dat ook negatieve geluiden in de raad moeten kunnen worden ge hoord omdat ze dan beter te be strijden zijn. Een ander deel meende dat de CD zichzelf bui ten de democratische dialoog plaatste, door niet uit te gaan van de gelijkwaardigheid van mensen. Amsterdam is de enige gemeen te in Nederland waar CD'ers ac tief buiten raadscommissies worden gehouden. DEN HAAG (GPD) - De sociale woningbouw dreigt in de knel te komen door de stijgende ren te. Daardoor zijn de bouwkos ten veel hoger dan aan het begin van het jaar nog geraamd werd. het tegenzit komt ongeveer eenderde van de geplande so ciale woningbouw op de tocht te staan, aldus de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), die gisteren aan de bel trok.. Het probleem zit in de woning- bouwsubsidies die de gemeen ten van het rijk krijgen in het ka- van het Besluit Woningge bonden Subsidies (BWS). De hoogte van de subsidie is onder meer afhankelijk van de rente. In 1992 en 1993 ging het rijk steeds uit van een hoger peil dan Advertentie lange vorstslraat goes de werkelijke rente. Als gevolg daarvan kregen de gemeenten meer subsidie binnen dan ze konden opmaken. Het teveel aan subsidie vloeide terug in de schatkist. Voor 1994 ging het rijk uit van een rente van zes procent. In werkelijkheid is de rente nu 8,5 procent. Volgens een woord voerder van de VNG wordt door de extra rente eenderde van de geplande sociale woningbouw te duur. Als de extra kosten door berekend worden in de huurprijs betekent dat een huursverho- ging van 100 gulden per maand en komt op een te hoog bedrag dat veel te hoog is voor sociale huurwoningen. Rokkenjager met camera ROTTERDAM (GPD) - De Rot terdamse politie heeft in win kelcentrum Keizerswaard in de wijk IJsselmonde een 40-jarige man aangehouden die met een verborgen videocamera opna men maakte van vrouwen in korte rokken. Twee mannen signaleerden de cameraman terwijl hij zich met een sporttas in de hand steeds achter kortgerokte vrouwen op stelde. Toen bleek dat zich in de sporttas een draaiende camera bevond, waarschuwden zij de poltie en hielden de video-ama teur vast tot hij aan de agenten kon worden overgedragen. van onze correspondent Hans Gertsen PARIJS - Jacques Médecin, de van corruptie verdachte ex- burgemeester van Nice, zit achter slot en grendel. Bij aankomst gistermorgen op het Parijse vliegveld Roissy werd de 66-jarige Médecin on middellijk door de politie op gepakt en overgebracht naar een gevangenis bij Grenoble. Daarmee kwam een einde aan een bizar avontuur dat in sep tember 1990 begon. Na afloop van een werkbezoek aan Ja pan vloog Médecin toen niet terug naai- huis, maar naar La- tijns-Amerika. Hij ging naar eigen zeggen in ballingschap omdat hij in Frankrijk bloot zou staan aan politieke vervol ging door de socialistische re gering. Volgens de Franse autoritei ten verdween Médecin echter omdat hij op het punt stond gearresteerd te worden we gens corruptie en belastin gontduiking. Médecin zou Ni ce, waar hij meer dan een kwart eeuw burgemeester was, miljoenen guldens lichter hebben gemaakt door middel van grootschalige zwendel met semi-overheidsinstellin- gen, stichtingen en verenigin gen. Terwijl Médecin in Uruguay Jacques Médecin praat opgewekt met journalisten aan boord van het vliegtuig waarmee hij van Uruguay naar Frankrijk werd overgebracht. zat, ontrafelde de Franse justi tie het netwerk. 'Jacquot' CSjakie') doet alsof hij zich daarover niet echt druk maakt. Vlak voor zijn uitwij zing uit Uruguay liet Médecin weten dat hij zich bij aan komst in Frankrijk onmiddel lijk weer kandidaat zal stellen voor het burgemeesterschap foto Daniel Stapff/RTR van Nice en mogelijk zelfs voor het presidentschap. Heel wat inwoners van Nice willen van de ex-burgemeester nog altijd geen kwaad weten. van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN - De Ierse premier Al- bert Reynolds is gisteren afge treden. De positie van Reynolds was onhoudbaar geworden na dat de Labour Party woensdag uit de regering was gestapt. Reynolds' partij Fianna Fail heeft alleen geen meerderheid in het parlement. Aanleiding voor de stap van La bour was de benoeming van een omstreden officier van justitie tot president van het Hoogge rechtshof. Reynolds had de man, Whelehan. vorige week be noemd. Aan het begin van deze week was al duidelijk dat La bour de regering zou opblazen als Whelehan niet zelf ontslag zou nemen. De ironie wilde dat de opperrechter gisteren, luttele uren nadat Reynolds was geval len, aftrad. Whelehan was omstreden om dat hij een Noordiers verzoek om uitlevering van een priester ze ven maanden lang had gene geerd. De priester, die in Noord- Ierland een groot aantal kinde ren seksueel had misbruikt, ging uiteindelijk eigener beweging naar Belfast. Daar zit hij nu een celstraf van vier j aai' uit. Leider Fianna Fail kiest morgen een nieuwe leider. De grootste kans hebber is minister van financiën Bertie Ahern (43). De vraag is of Fianna Fail onder Aherns leider schap wel aanvaardbaar is voor de Labour Party. Alleen in dat geval kan de huidige coalitie worden voortgezet, Ahern is van zeer bescheiden af komst, wat hem voor de Labour Party beter verteerbaar maakt dan de miljonair Reynolds ooit was. Zijn bijnaam is de 'Anorak Man', een verwijzing naar de jas die hij over zijn pakken placht te dragen. Maar Ahern wordt ver weten dat ook hij een bedenke lijke rol heeft gespeeld in de be noeming van Whelehan. Als de huidige coalitie niet kan worden gered, zal president Ma ry Robinson waarschijnlijk ver kiezingen uitschrijven. De kans is groot dat Labour-leider Dick Spring dan als overwinnaar uit de strijd komt. Dat kan voor La bour een extra reden zijn om Ahern als premier te verwerpen. Britse politici reageerden met grote terughoudendheid op de crisis in Dublin, Zij wilden niet worden beschuldigd van inmen ging in Ierse aangelegenheden. minste vijf procent gedeeltelijk arbeidsgeschikte werknemers in dienst hebben. Binnen vijf jaar moet ook vijf procent van de werknemers van allochtone af komst zijn. Aanpassing van de vut kan alleen gepaard gaan met een leeftijdsbewust personeels beleid. Alleen dan kan worden voorkomen dat oudere werkne mers in de wao of ww belanden, meent de bond Als één ding deze week in de slangenkuil van het r ÊÊËf VjJ ^~\.Haagse Binnenhof kraakhelder is geworden, dan dit: het onderwijsbeleid van het nieuwe kabinet deugt van geen meter. De onderhandelaars over het regeerakkoord van de paarse ploeg rekenden afgelo pen zomer op een bierviltje uit dat er op de begroting van onderwijs - het duurste departement van dit land - 1 miljard gulden moet worden bezuinigd. Ze stelden tegelijk vast dat het hoger onderwijs grondig op de schop moet. Toen dat op papier stond werd door een vreemde speling van het lot een kandidaat voor het ministerschap van onderwijs, weten schappen en cultuur aangezocht - Jo Ritzen - die de PvdA eigenlijk liever niet wilde. Een man bovendien die niet geloof de in zijn opdracht, maar er toch voor tekende. Zoiets is na tuurlijk vragen om ongelukken en die hebben zich inmiddels dan ook in ruime mate voorgedaan. Ritzen had in zijn vorig leven met veel aplomb verkondigd dat op de studiefinancie ring niet meer kan worden gekort. En daar stond hij nu met zijn onmogelijke klus. Een ongeloofwaardige, door vriend en vijand gemangelde bewindsman, die moet zien recht te pra ten wat krom is en - wat erger is - met wie niemand uit de door hem overhoop gehaalde achtertuin nog aan tafel wil om te bespreken hoe het nu verder moet. Toen beoogd minister-president Wim Kok op een van die warme formatiedagen in het vakantieseizoen zijn eigen regeerakkoord presenteerde deed hij dat met de voorspelling- dat daarover in de samenleving 'de hel nog wel eens zou kun nen losbreken'. Kok heeft niet lang op zijn gelijk hoeven wachten. De hele wereld van universiteiten en hogescholen staat op zijn kop; studenten en academische bestuurders hebben samen een blokkade opgezet tegen het sloopgevaar dat op hen afkomt. Vreemd is dat niet. want het hoger onder wijs heeft onder een reeks voorgaande kabinetten aldoor moeten inleveren. Het pikante is dat er in de voorbije weken zelfs hier en daar werd geroepen om de terugkeer van de CDA-minister van onderwijs Deetman, die vroeger ook goed wist hoe hij binnen het departement en in het veld snoeiwerk moest uitvoeren. Universiteiten en hogescholen hebben de kop in de wind gegooid omdat zij geen enkel vertrouwen heb ben in het beleid van minister Jo Ritzen en zijn staatssecreta ris Aad Nuis. Bovendien voeren zij aan - met een flink gelijk, aan hun kant - dat een belangrijk deel van de voorgenomen bezuiniging weggegooid geld is. Er moet in de eerste plaats gesneden worden in de personeelskosten; elders is de rek er al lang uit. Maar ontslag van personeel kost aan de andere kant een vermogen aan uitkeringen voor ruime wachtgeldre gelingen. Komt bij dat zulk ruw hakwerk in het bestand aan hoog gekwalificeerde mensen haaks staat op het beleid dat het kabinet aan de andere kant met veel lawaai uitdraagt: werk, werk en nog eens werk.... Het kon dus niet anders dan dat een politiek zwakke mi nister Ritzen met zijn koffer vol tegenstrijdigheden in de Tweede Kamer onderuit werd gehaald en door de pomp moest. Hij kondigde aan dat het kabinet bereid is om de voor genomen bezuinigingen te verzachten als het hoger onder wijs zich tot het uiterste inspant met kostenbesparingen. Een bewindsman, gegijzeld door een overmacht aan tegen werking bij de uitvoering van zijn beleid. Minister Ritzen was onder het vorige kabinet (van CDA/PvdA) al geen bewinds man met visie en bestuurskracht. Hij miste op de zware post van Onderwijs politieke handigheid. Dat brak hem binnen het kabinet (en vooral in zijn eigen partij, de PvdA) herhaal delijk op; ook buiten de deur was hij allerminst populair. De paarse regeringscoalitie heeft de onvergeeflijke fout ge maakt om deze man het veld in te sturen met een opdracht, waarvan op voorhand vaststond dat ze tot mislukken was gedoemd. Het ergste is nog dat de formatie-onderhandelaars uit eigen kring waren gewaarschuwd voor wat nu, zo kort na het aantreden van dit kabinet, is gebeurd. Een revolutionaire hervorming van het hoger onderwijs koppelen aan een lood zware bezuinigingsopdracht slaat lam. Het onderwijsbeleid van dit kabinet kan worden afgeschreven; de heipalen eron der blijken te zwak. vdM. Van Agt: vrijhandelsblok VS-Kuropa MAASTRICHT (ANP) - Oud-premier Dries van Agt pleit voor een transatlantische vrijhandelsovereenkomst tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie, naar het voorbeeld van de APEC (Asia- Pacific Economie Cooperation). Van Agt, tegenwoordig EU-ambassadeur in Washington, was don derdag in Maastricht, waar hij deelneemt aan een internationale conferentie die in het teken staat van de verhouding tussen Europa, de VS en Azië. Van Agt verwees nadrukkelijk naar het Amerikaanse-Aziatische APEC-pact, waarbij 18 landen zijn aangesloten. Deze landen werden het dinsdag in het Indonesische Bogor eens over de geleidelijke vor ming van een vrijhandelsblok uiterlijk in 2020. Maar Michael Mates, een voor malig minister voor Noord-Ier- land, noemde het 'essentieel' dat Spring minister van buitenland se zaken blijft, omdat hij een vi tale rol heeft gespeeld in het Noordierse vredesproces. Sinn-Fein-leider Gerry Adams, die de IRA vertegenwoordigt, verklaarde dat hij bereid is tot samenwerking met 'welke pre mier ook'. Hij zei dat het vredes proces niet afhankelijk is van personen, maai' drong aan op snelle afhandeling van de crisis. Adams deed zijn uitlatingen tij dens een bezoek aan Londen. Het was voor het eerst sinds bij na driejaar dat Adams voet zet te op Engelse bodem. De Britse regering hief vorige maand een verbod op om naai' Engeland te reizen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar: A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000, Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/'m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84,50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60, automatische afschrij ving 29,00; jaarabonnement 326,50. auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,75; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6.25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3