Steun voor aanbod Ritzen 250 B0VAG OCCASIONS Pronk vertrekt woedend uit Suriname na 'beledigingen' Eindsprint studentenprotest Jeans Rotterdam krijgt vergunningsstelsel voor softdrugs 4 WEKEN 01100 - 39555 Bezuinigingen verzacht als universiteiten volop meewerken verzekeringen zlm llamswoli fl.69,- Drieduizend gezinnen zonder gas kunst cultuur Auto-Lease Walcheren B.V. VOOR 14,- Perioden met regen Beioolkt, perioden met regen. De maxi mum temperatuur omstreeks 11 gra den. De wind zuidwest tot zuid, meest matig kracht 4 Beaufort. I7e jaargang no. 272 rijdag 18 november 1994 sse nummers 1,50 ZIEKT* voor» ©r .c$> Bel voor informatie: Klokgelui in hinderwet vergunning DEN HAAG (GPD) - Het gemeentebestuur van Purmerend moet een nieuwe hinderwetver gunning ontwerpen voor de Taborkerk, waarbij zonodig reke ning wordt gehouden met het geluid dat de kerkklok produceert. Dat heeft de Raad van State bepaald in een be roepsprocedure die door omwonenden van dje kerk was aangespannen. De bestuursrechter heeft de bestaande hinderwet vergunning officieel ver nietigd. Volgens de be- zwaarmakende buurtbe woners had de gemeen te, vanwege de hinder die zij van de kerkklok zeggen te ondervinden, een voorschrift over de duur en het volume van het klokgelui in de ver gunning moeten opne men. Meten De gemeente zal nu een nieuwe beslissing moe ten nemen. Raad van State-rechter mevrouw J. Leyten wijst er alvast op dat de gemeente daarvoor eerst het geluid moet meten. De uitspraak van de Raad van State kan ver strekkende gevolgen hebben. Volgens een in gewijde ziet het ernaar uit dat meer gemeenten bepalingen zullen gaan opnemen over het geluid dat kerken en andere ge bouwen, waarin mensen samenkomen om hun ge loof te belijden, mogen maken. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer steunt het aanbod van minister Ritzen om de bezuini gingen op het hoger onderwijs te verzachten, indien de hoge scholen en universiteiten voluit mee willen werken aan de her ziening van het stelsel. In dat geval worden de werkloos heidsuitkeringen van ontslagen onderwijspersoneel door minis ter Zalm (financiën) betaald en is Ritzen bereid het bedrag van 500 miljoen aan besparingen eventueel te verminderen. VVD en D66 eisen wel dat de minister dan elders op zijn begroting be zuinigt. Dat bleek gisteren tijdens het debat over de begroting van on derwijs, cultuur en wetenschap pen. Met deze minieme 'handrei king' aan het hoger onderwijs wil de minister de impasse door breken die is ontstaan door de weigering van universiteiten en hogescholen om voor 1998 een half miljard te bezuinigen. Zij willen dat eerst de bezuiniging van tafel gaat voordat er gespro ken wordt over de herziening van het hoger onderwijs en een liljoenenschade loor brand bij larnalenbedrijf OUTKAMP (GPD) - Een brand ij het garnalenverwerkingsbe- rijf Heiploeg BV in Zoutkamp eeft voor twaalf miljoen gul- schade aangericht. De rand woedde gistermiddag in cl gebouw waar de verpak- ingsafdeling met geavanceer- apparatuur is onderge- racht. Het personeel, dat de Irand ontdekte, wist op tijd het fand te verlaten. Ie brand is vermoedelijk ont- laan door reparatiewerkzaam- eden op het dak. Via het isola- emateriaal kwam het vuur bij t koelcellen achterin de pro- uktieafdeling. Imwonenden kregen het advies amen en deuren te sluiten we ens de enorme rookontwikke- ng en stankoverlast. Volgens Ie brandweer was er geen ge- aar voor giftige of gevaarlijke toffen. Demonstranten trekken achter een spandoek door de straten van Amsterdam. AMSTERDAM - Bijna 15.000 studenten en scholieren hebben in Amsterdam luid ruchtig en ludiek hun ongenoegen laten blijken over de plannen van het kabinet om te bezuinigen op het hoger onderwijs. De betoging van gisteren, op het hoogte punt van het kamerdebat over de onder wijsbegroting, was het voorlopig sluit stuk van wekenlang actievoeren. De woede -,,als aasgieren grijpen ze in on ze portemonnee"- richtte zich vooral op de verkorting van de studieduur tot vier jaar. Tegen de twintig studenten ontkleedden zich tot op de onderbroek om zo het effect van de bezuinigingen te symboliseren. Na afloop van de demonstratie bezetten rond vijfhonderd studenten een van de univer siteitsgebouwen. Ook elders in het land lieten studenten en scholieren hun ongenoegen blijken. In Apeldoorn bekogelde een duizendtal ac- tievoerenders wethouder Gerritsen van onderwijs met eieren en appels. Gerritsen heeft geen aanklacht ingediend en er zijn foto Raymond Rutting/ANP ook geen scholieren aangehouden. In Til burg verpakten actievoerders de Hoge school Midden-Brabant het hele gebouw met zwart plastic omdat zij zich „inge pakt" voelen. In Den Haag werden korte tijd twee druk ke verkeersaders in het centrum geblok keerd. Verder liepen voor het Tweede-Ka mergebouw, waar de onderwijsbegroting werd behandeld, betogers te hoop. Ook in Leeuwarden, Arnhem, Nijmegen, Gorin- chem werd gedemonstreerd. zie ook pagina 9 van onze correspondent Wim Bunschoten PARAMARIBO - Minister Pronk heeft Suriname gisteren woedend verlaten. Dat gebeur- financiering en/of uitgestelde betaling mogelijk zeelandhallen goes de nadat de Surinamse regering weigerde afstand te nemen van een verklaring van de Suri naamse Vereniging van Journa listen (SVJ), waarin Pronk werd beschuldigd van 'beledigend en discriminatoir gedrag'. Die verklaring werd voorgelezen voordat de persconferentie van Pronk aan het eind van zijn be zoek begon. De Surinaamse journalisten kwamen tot hun fel le aanval, omdat zij een dag eer der niet voor een informeel ge sprek met Pronk waren uitgeno digd. De bijeenkomst was alleen bedoeld voor Nederlandse jour nalisten. De bewindsman reageerde fu rieus op de verklaring. In een bomvolle, maar muisstille zaal richtte Pronk zich woedend tot zijn Surinaamse ambtgenoot Ronald Assen. „Onder verant woordelijkheid van de Suri naamse regering wordt een lid van de Nederlandse regering hier beledigend toegesproken. Ik eis overleg!". Achter gesloten (Advertentie) deuren werd ruim een uur ge praat. Dat had niet het gewenste resultaat. Pronk keerde niet meer terug naar de openbare Minister Assen zei de gang van zaken namens de Surinaamse regering te betreuren, maar wei gerde afstand te nemen van de beschuldigingen. Dat was 'de verantwoordelijkheid van de SVJ'. Daar kon Pronk niet mee akkoord gaan. Met loeiende sire nes begeleidde de politie hem naar het vliegveld, waar het KLM-toestel op het punt stond te vertrekken. „Ik ben geen per soon. Ik ben hier de Nederlandse regering. Dit kan niet", zei Pronk vlak voor vertrek. Assen begon alleen aan de persconfe rentie. De slotverklaring over de resul taten van het bezoek van Pronk is niet met handtekeningen be krachtigd. Straling bedreigt baby's in China PEKING (RTR) - Radioactieve straling in een verlaten vlieg tuigfabriek in het noordoosten van China heeft zulke ernstige vormen aangenomen dat jonge mensen de toegang is ontzegd tot de omgeving. De autoritei ten in de stad Harbin vrezen voor afwijkingen bij zuigelin gen, zo meldt donderdag de krant Sociaal Weekblad. Ondui delijk is of de straling al afwij kingen bij kinderen heeft ver oorzaakt. Meer dan 240 ton radioactief af val is opgeslagen op het terrein van de fabriek voor militaire vliegtuigen. vrijdag 18 november zaterdag 19 november 14.00-21.00 uur 10.00-17.00 uur DE GOESE MERKEN DEALERS UNITED COLORS OF BENETTON. (Advertentie) Uw mooiste kerstboom zoekt u uit in het grote (kunst)kerstbomenbos bij Europatuin Beveland in Goes kortere studieduur. De 'verzach ting' van de bezuinigingen heeft hen echter niet van mening kun nen veranderen. „De mist is al leen maar dichter geworden", reageerde voorzitter Van Lies hout van de gezamenlijke uni versiteiten. De voorzitter van de HBO-raad, Van der Hek, vindt dat er niets wezenlijks is veran derd. De minister hoopt dat het hoger onderwijs „de kans aan grijpt" mee te praten: „Anders scheert de overheid de instellin gen zelf'. In tegenstelling tot de PvdA zijn de regeringspartijen WD en D66 minder gul voor de universiteiten. Zij willen dat er elders op de begroting van Rit zen bezuinigd wordt, als het ho ger onderwijs de minister ervan overtuigt dat de 500 miljoen aan besparingen niet haalbaar zijn. Ritzen suggereerde echter dat hij dan naar het kabinet gaat om daar de rekening in te dienen. Regeerakkoord De PvdA wil dat de minister bin nen een half jaar concreet aan geeft of de strikte afspraken uit het regeerakkoord kunnen wor den nagekomen. Ritzen wil een woensdag gereed gekomen amb telijk advies over de universiten eerst in het kabinet spreken, voordat hij de conclusies open baar maakt. De VVD wil dat staatssecretaris Nuis eerder met de stelselwijzi ging begint dan in het laatste ka binetsjaar. Op die manier kan ook sneller worden bezuinigd. Oppositiepartij CDA toonde zich tevreden over de 'ruimte' die de coalitie aan universiteiten en hogescholen geboden heeft, al bleef het volgens woordvoer der Van de Camp 'mistig' hoe groot die ruimte is. De bezuini gingen zelf blijven volgens de christen-democraten 'ondoor dacht'. Pinkpop blaast 'binnen-festival' Landgraaf af LANDGRAAF (GPD) - Het in verband met het 25-jarig be staan van Pinkpop groots opge zette Pinkpop-Binnen-festival, dat volgende maand op de draf- baan van Landgraaf zou plaats vinden, gaat niet door. De beslissing van het Limburgs provinciebestuur om niet meer dan 10.000 gulden subsidie op ta fel te leggen, vormt volgens het organiserende Buro Pinkpop een van de hoofdredenen om de speciale indoorversie van Euro pa's oudste popfestival af te bla zen. Dat heeft Pinkpop-direc teur Smeets gisteren bevestigd. Smeets, die jarenlang Statenlid is geweest namens de PvdA, toont zich gebelgd over de 'fooi' van tien mille die het provincie bestuur voor het festival heeft toegezegd. „Ik voel me bijna ge schoffeerd door een dergelijk la ge bijdrage. Terwijl Pinkpop toch wereldfaam geniet en uitge rekend dit seizoen zijn zilveren jubileum viert." Boelwerf failliet ANTWERPEN (GPD) - Het laatste sprankje hoop om de Boelwerf in Temse te redden, is gisteravond vervlogen. Van daag zal onvermijdelijk het faillissement van de in moei lijkheden verkerende werf die voor 50,5 procent eigendom is van de Begemami Groep, wor den uitgesproken. De werfdirectie was gistermid dag nog met het plan gekomen van een management-buy-out: een afkoop van de aandelen door het management. De directie wilde zo de werf overnemen om tijd te vinden voor het zoeken naar nieuwe partners. Maar ook dat plan bleek geen kans van slagen te hebben, omdat bleek dat er niet meer kon worden ge praat met de aandeelhouders. HAARLEMMERMEER (GPD) - Een kleine drieduizend woningen en een dozijn tuinders in Haarlemmermeer zijn sinds donderdagoch tend afgesloten van het aardgasnet en zitten daardoor in de kou. In een stuk land tussen Lisserbroek en Abbenes in de polder werd bij drainagewerkzaamheden door een boer een 168 millimeter dikke hogedruk-gasleiding doorboord. Verwacht werd dat herstel van de leiding nog tot in de nacht zou duren. Volgens directeur A. Blomsma van het Nutsbe drijf Haarlemmermeer duurde het tot drie uur donderdagmiddag voor duidelijk was hoe de schade aan de leiding precies hersteld kon wor den. De bewoners van de dorpskernen Abbe nes, Buitenkaag en Huigsloot werden door ge luidswagens van de politie op de hoogte ge steld van het defect. De stalen hogedrukleiding zit op ongeveer een meter diepte. De beschadiging aan de leiding is zo groot, dat een nieuw stuk stalen pijp als by pass in de leiding gelast moet worden. Vast staat al wel dat meeste van de driedui zend getroffen gezinnen een warme maaltijd moeten overslaan als zij geen magnetron in huis hebben. „Of de Chinees uitkomst kan bie den durf ik niet te zeggen. Als die eveneens op gas kookt heeft ook hij niets te bieden". Bakkerszoon Janus Geleedst 1912-1993uit Goes verzamelde bijna alle plaat- en c.d.-opnamen van het Concertgebouworkest in Atn- sterdam. Zijn unieke collectie is een belangrijke bron voor de mu ziekgeschiedenis van de twintigste eeuw. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: gezichten van de Gouden Eeuw Italiaanse liefde van Rosita Steenbeek Kostas Karyotakis hunkerde naar het einde Lanoye is beperkt houdbaar Amsterdam volgens Breitner jeugdboek Hancock, politiek zanger zonder overtuigingsdrang Stulen dirigeert studenten new age in concert gefilmd portret van Herman Brood Wim de Maat exposeert uit-agenda, exposi ties, filmwijzer. 25 t/m 31 Gehandicapten De nieuwe organisatie 'Met recht anders' wil zich teweer stellen tegen discriminatie van gehandicapten en chronisch zie ken. Volgens voorzitter Pauline Versteegh worden de rechten van gehandicapten dagelijks geschonden. De organisatie heeft inmiddels zo'n 400 klachten verza- Q meld. w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11, 13 en 15; Sport: 17, 18, 19 en 23; Kunst cultuur: 25, 26, 27, 29, 30 en 31 wmm ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam wil een ver gunningsstelsel voor verkoop punten van softdrugs invoeren. Daartoe heeft de gemeenteraad donderdag in grote meerder heid besloten. De regels waar aan deze verkoopadressen moe ten voldoen, gaat Rotterdam enten op de richtlijnen die de procureurs-generaal dit jaar hebben afgekondigd Zo wil de gemeente komen tot een strikte scheiding tussen be staande horeca en koffieshops. Bijzonderheid in de Maasstad is dat de verkooppunten van soft drugs moeten voldoen aan de winkelsluitingswet. De Rotterdamse raad verzocht het college van burgemeester en wethouders via een motie van D66, gesteund door PvdA, WD en GroenLinks, een vergun ningsstelsel voor de verkoop van softdrugs te ontwerpen. Zo'n systeem moet de kwaliteit van de canabisprodukten die in de Maasstad waarborgen. Ook kan het stelsel adequate voorlich ting aan gebruikers bevorderen. Om overlast zoveel mogelijk te beperken, zou het Rotterdamse vergunningsstelsel bovendien moeten aansluiten op de nieuwe winkelsluitingswet. Koffieshops krijgen dan goeddeels dezelfde verkooptijden opgelegd als an dere winkels. Alleen de Stads- expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte •3 01184-19610 partij is tegen zo'n stelsel, van wege de mogelijke gevolgen van deze laatste bepaling. In haar vi sie dreigt de verkoop van soft drugs alsnog de illegaliteit in te duiken, omdat onder consumen ten de gewenning bestaat dat koffieshops en andere softdrug winkels nu nog tot twee uur 's nachts open zijn. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) «JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant PRESENTEERT; VANAVOND LIVE "KAM JE HAAR" 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1