Stichting werkt aan eigen buslijn Interliner is een ongewenst kind Wat bekonkelen ze allemaal? PZC Weg- en waterbouw moet desnoods zelf WOV financieren provincie 10 Reizigers nemen geen genoegen met opheffen sneldienst Zierikzee-Rotterdam Geen prijs Walcherse Bouwunie lezers schrijven VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 van onze verslaggever ZIERIKZEE - Tussen Zierikzee en Rotterdam gaat vanaf 2 ja nuari mogelijk een nieuwe, par ticuliere lijnbus rijden. De stichting in oprichting Intrali- ner, Streep door Groen onder zoekt momenteel hoeveel be langstelling er bestaat voor dit initiatief. De actie is opgezet door reizigers die geen genoe gen nemen met de vervanging van de sneldienst 130 Zierikzee- Rotterdam door de duurdere in- terliner. Het idee voor de actie is geboren in de boezem van het Schiedam- se softwarebedrijf Elegant Rela tional Development (ERD). Marketing-assistente V. Haag, die in Zierikzee woont, heeft er haar schouders onder gezet. Zij heeft privé-busbedrijven offer tes gevraagd voor een nieuwe lijndienst Zierikzee-Rotterdam; 's ochtends heen en 's avonds te rug. De Jong Intratours heeft volgens haar een aantrekkelijk aanbod gedaan. „De prijs zal iets hoger liggen dan het oude busta rief voor lijn 130, maar bedui dend lager dan dat voor de inter- liner." Voor de duidelijkheid voegt zij eraan dat reizigers voor de aansluitende verbindingen aparte abonnementen moeten nemen. „Maar gebruikers van de interliner moeten dat ook." De stichting i.o. is deze week be gonnen met een marktonder- zoekje. Onder passagiers van de interliner zijn enquête-formulie ren verspreid. Zij kunnen aange ven op welke tijden zij willen rei zen en of zij lid willen worden van de stichting Intraliner, Streep door groen. „Wij zijn nog niet klaar", licht Haag toe. „Zo weten wij niet of er al veel men sen sinds de komst van de inter liner op de auto zijn overgestapt. De reacties zijn tot nu toe over wegend positief. Van de 42 reizi gers die ik heb geënquêteerd, ga ven er 38 aan dat zij met ons mee willen doen." De enquête-resul taten zijn waarschijnlijk eind volgende week bekend. Nieuwe kring NCB bijeen PHILIPPINE - De nieuwe Kring Zeeland van de Noordbrabant se Christelijke Boerenbond (NCB) houdt maandag 21 no vember de najaarsvergadering in hotel Au Port in Philippine. Het centrale thema van de ver gadering luidt 'Het moet an ders!'. Tijdens de vergadering wordt nader ingegaan op de verande ringen in het land- en tuinbouw- beleid en de aanpassingen bin nen de landbouworganisaties. Ook op de sociale gevolgen van de veranderingen zal worden in- Aan het woord komen algemeen voorzitter van de NCB, ir A. La tijnhouwers, NCB-secretaris drs A. Heijmans en pastor X. van der Spank. Daarna is er gelegen heid tot discussie. De bijeen komst begint om 19.30 uur. fantastisch buffet-dansant met Kerstmis? HOTEL ARNEVILLE 01180-38456 OOK KERST-BRUNCH Een ritje met de interliner mag dan snel gaan en de bus comfortabel zijn, duur is het wel. foto Pieter Honhoff Schilderij Bij het artikel over het werkbe zoek van minister-president W. Kok aan Zeeland - PZC van 17 november - is een foto geplaatst met een foutief onderschrift. Het betreft de foto van de premier in het Zeeuws Museum. Het schil derij op de achtergrond is niet van Mondriaan, maar het werk Godsvertrouwen van Jan Toor- op. Advertentie Lekker dansen met Kerstmis? HOTEL ARNEVILLE 01180-38456 OOK KERST-BRUNCH door Herre Stegenga ZIERIKZEE - De advertentie belooft veel: een 'nieuw horloge' op de weg met veel comfort. Maar amper een week nadat de Interliner tussen Zierikzee en Rotter dam op de weg zit, regent het klachten. De bus is te duur en van de beloofde tijdwinst valt weinig tot niets te merken. In Rotterdam werd dinsdag zelfs een actie ge houden om een alternatieve dienst op te zetten. Lande lijk projectmanager A. P. Klaassen denkt er niet aan de verbinding te schrappen. Maar passagiers roepen om de terugkeer van de '130', de oude sneldienst. „Niemand heeft om de Interliner gevraagd." De blauwe Interliner die stipt kwart voor elf vertrekt vanaf het busstation in Zierikzee is akelig leeg. Zes pas sagiers, van wie het merendeel studenten die meereizen met de ov-jaarkaart. Volgens chauffeur P. Gouweloos moet iedereen nog wennen aan het tijdstip. „Dit zijn de daluren, dus het is logisch dat-ie praktisch leeg is. Bo vendien reed de 130 niet op deze tijd. Ach, het is nieuw. Men moet het nog ontdekken." Martijn Andernach 19) uit Zierikzee reist voor de eerste keer met de Interliner naar Rotterdam. Hij studeert aan de HTS in Dordrecht en voor hem maakt het niet uit of hij over Goes of Rotterdam reist. „Beide routes kosten evenveel tijd. Ik heb geen belang bij deze bus." Deson danks bevalt de Interliner hem wel. „Het comfort en het interieur krijgen een hoog cijfer." Achterbuurman Joep Jol (19) uit Zierikzee is minder te spreken over het reisgemak. „Als ik op het Zuidplein uit stap, moet ik eerst een half uur mijn benen in m'n nek leggen om weer een beetje gevoel te krijgen. Ik heb liever de oude sneldienst terug. De Interliner heeft te weinig beenruimte en ik merk ook niet dat deze bus sneller is." Jol prijst zich gelukkig dat hij over een ov-kaart be schikt. „Maar ik verklaar me solidair met mensen die noodgedwongen van de sneldienst op de lijndienst moe ten overstappen. Want dat is erg." Op het Zuidplein in Rotterdam stappen slechts drie mensen in. Onder hen twee studenten en F. A. Baatman uit Zierikzee. Hij reist eens in de veertien dagen naar Utrecht en is nu op de Interliner aangewezen, hetgeen hij als 'puur kolder' beschrijft. „Ik ben bijna vijftig procent duurder uit. Vroeger kostte een retourtje Rotterdam Centraal ongeveer zeventien gulden. Nu ben ik bijna ze venentwintig gulden kwijt. Bovendien moet ik extra strippen kopen om van Zuidplein naar Centraal te ko men en van het eindpunt in Zierikzee naar de halte Cor- neliastichting, waar ik altijd uitstap." Veel vertrouwen in de toekomst van de Interliner heeft hij niet. „Ik heb nog niet meegemaakt dat de bus vol was. Er zit een gar- van onze verslaggever VLISSINGEN - Weg- en water bouwers klagen graag ach en wee over het lage investerings niveau van de overheid. „Te recht", oordeelde prof dr Pim Fortuyn donderdag in Vlissin- gen op een contactbijeenkomst van grond-, weg- en waterbou wers uit Zeeland, „maar kijk eens naar uzelf. U kunt ook al ternatieve financieringsbron nen mobiliseren." Fortuyn staat bekend om zijn ei genwijze en dwarse ideeën. De Vereniging Aannemers Grond-, Water- en Wegenbouw, gewest Zeeland, had hem daarom waar schijnlijk ook uitgenodigd. En Fortuyn voldeed aan de ver wachtingen. Hij richtte zich in zijn speech - zo uit het blote hoofd - eerst tegen de trage, zelf genoegzame overheid, die geen echte keuzes durft te maken. Prikkel „Neem minister Melkert van so ciale zaken, die wil de langdurig werklozen aan de slag helpen. Ze AMSTERDAM - De Stichting Bedrijfspensioenfonds Bouw nijverheid heeft de jaarlijkse kwaliteitsprijs voor de woning bouw, de 'bronzen bever', ge wonnen. De Walcherse Bouwu nie, genomineerd met De Com pagnie in Middelburg, viel bui ten de prijzen. De winnende stichting is de opdrachtgever van 123 woningen aan de Frege- laan in Amsterdam die zijn ont worpen door de architect Rudy Uytenliaak. Woensdagmiddag werd de win naar bekend gemaakt in de Beurs van Berlage in Amster dam. De jury koos voor het pro ject van Uytenhaak omdat zij meent dat het een strategisch sterke toevoeging aan de Am sterdamse woningmarkt vormt. De jury was onder de indruk van de wijze waarop de architect in de omgeving van het World Fas hion Centre een rustpunt heeft weten te creëren. De bronzen be ver. die voor de tweede keer werd uitgereikt door het minis terie van VROM, bestaat uit een geldbedrag van 50.000 gulden en een bronzen plaquette. moeten met minder dan het mi nimumloon genoegen nemen. Maar dat wil hij doen zonder te gelijkertijd de bijstand te verla gen. Denkt u echt dat mensen bereid zijn voor ietsje meer geld 's morgens uit hun bed te komen Dat is toch geen prik kel." De aannemers reageerden soms met instemmend gemompel, tot Fortuyn' zich op hun sector richtte. „Nederland afficheert zich als de Gateway to Europe, met Schiphol, met de haven van Rotterdam. Probeert u maar eens op een dag drie afspraken te maken in de Randstad. Dan weet u dat dat een illusie is. Rijkswegen zitten propvol. Het openbaar vervoer moet de kar gaan trekken. Dat werkt ook niet. Nederland is niet meer dan de Randstad plus een aantal landschapsparken eromheen, vergelijkbaar met de metropool Parijs. Maar waar is hier het soe pel lopend netwerk van open baar vervoer Uitsmijter Dat was de opmaat tot de uit smijter, direct gericht aan het adres van de aanwezige aanne mers. „Natuurlijk is het investe ringsniveau van de overheid te laag. Wij bungelen op de Euro pese ladder al ergens onderaan wat betreft de wegenstructuur. En een grand design om de pro blemen op te lossen ontbreekt. Maar daarin moet u niet berus ten. U moet hand in hand met pensioenfondsen en banken al ternatieve financieringsbron nen mobiliseren." Wat dat betreft is de Wester- schelde Oever Verbinding (WOV) een test case, volgens Fortuyn. „Ik weet niet of die er moet komen. Misschien zijn die veren nog niet zo gek. Maar stel dat die WOV nodig is. Dan moet u niet wachten tot zo'n groot project wordt afgebroken door de financiële problemen bij de overheid. U moet zelf actie on dernemen. Nederland is rijk ge noeg." (Advertentie) SFEERVOL KERSTFEEST IN HOTEL ARNEVILLE BEL NU VOOR INFO MET HOTEL ARNEVILLE 01180-38456 OOK KERST-BRUNCH Laatste bewoners Ter Walle verkeren nog steeds in onzekerheid van onze verslaggeefster BIERVLIET - Als mevrouw M. Vissers-Van Eek van tevo ren had geweten dat verzor gingstehuis Ter Walle op kor te termijn dicht zou gaan, was ze nooit in Biervliet komen wonen. Ze vond het al gek dat ze zo snel in het tehuis terecht kon, toen zij in juni van Rot terdam naar het Zeeuws- Vlaams dorpje wilde verhui zen. „Normaal zijn er toch lan ge wachtlijsten?" Toen Vis sers achteraf hoorde waarom haar opname zo gauw was ge regeld, werd ze boos. „Ik heb ze eens goed de waarheid ge zegd. Zo ga je niet met oude mensen om! Ze rotzooien maar raak." Het is half elf. De koffie is net geserveerd. Op de overloop liggen tientallen schoenen en pantoffels uitgestald voor de verkoop. De mobiele pashok jes en rekken japons en blou- sen van de modeshow van de dag ervoor zijn weer ingepakt. Overblijvers In de te groot geworden re creatiezaal op de eerste ver dieping van de verzorgingsflat zit een groepje van achttien ouderen. Het zijn de 'vitale' overblijvers van de afslank- operatie die twee jaar geleden in gang werd gezet. Ter Walle moest dicht, vond de provin cie. Tweeëntwintig bejaarden op WBO-plaatsen (Wet op de Bejaardenoorden) moesten naar andere woonruimte uit kijken. Vorige week vertrok de laatste. Met pijn in het hart naar De Blide in Terneuzen. Voor acht personeelsleden werd ontslag aangevraagd. De inleuners konden blijven. Zij huren van de Vereniging Protestantse Ouderenzorg (VPO) - eigenaar van onder meer Ter Walle - een apparte mentje in het verzorgingste huis. „Da's ons geluk. Wij kun nen zwaaien met een huurcon tract. Ons kunnen ze er niet zo maar uitzetten", weet me vrouw J. Kommers (83) die sinds tien jaar in Ter Walle woont. Maar dat is dan ook het enige dat Kommers en Vissers (83) weten. Wat er na 31 december, als de subsidiekraan vanuit het rijk wordt dichtgedraaid, met de inleuners en de 22 lege kamers gaat gebeuren, is één vraagteken. Voor de bewo ners, maar ook voor directie en bestuur. Duidelijk is wel dat de ver pleegkundigen die nu nog dag en nacht aanwezig zijn, in ja nuari zijn vertrokken. De keu- Het sjoelen brengt weer even de sfeer van gezelligheid en drukte in de recreatiezaal van Ter Walle. toto Charles Strijd ken gaat dicht, voor de warme maaltijden worden de ouderen afhankelijk van Tafeltje Dekje en de koffie moet voortaan zelf worden gezet. Maar verder? Kommers en Vissers schud den het hoofd. Dat Ter Walle dicht moest, heeft directeur H. J. Masclee. nooit goed begrepen. „In het zelfde jaar dat het tehuis de er kenning voor 22 WBO-plaat sen kreeg, zei de provincie: sluit de boel maar. Een hard gelag." Serviceverlening De provincie ging er volgens Masclee volledig aan voorbij dat met het verdwijnen van de zorg binnen de instelling ook de serviceverlening aan de huurders van de inleunwonin- gen verdwijnt, dat de maal tijdvoorziening aan hen en aan thuiswonende ouderen in het dorp op de tocht komt te staan en dat de activiteiten zo als kaarten, sjoelen en biljar ten op een laag pitje komen te staan. De sombere voorspellingen die de VPO eind 1992 in haar bezwaarschrift deed, komen allemaal uit, ziet Masclee. „De provincie helpt iets om zeep, maar vergeet dat de lacunes in de zorg niet automatisch wor den ingevuld door de thuis- zorgor ganis aties Hij hoopt dat Ter Walle met tertijd wordt omgevormd tot een woonzorgcentrum. Met alarmering, met een inwonen de beheerder en met de nood zakelijke hulp op afroep. De directeur oppert de suggestie twee eenpersoonskamers om te bouwen tot tweepersoons kamers. „Maar of dit exploita bel is?" Komende maand heeft het be stuur nog een laatste gesprek met de provincie. „Ze kan er toch niet omheen zich verant woordelijk te voelen voor wat ze ten uitvoer heeft ge bracht?" Masclee noemt ook de contacten met de woning bouwverenigingen geen afge sloten hoofdstuk. „Maar ze staan niet te trappelen om de huisvesting van ons over te ne men." Gestuurd „Aan hopen hebben we niets, we willen weten", reageert me vrouw Kommers strijdlustig. „Ach", nuanceert Vissers. „zo'n man als Masclee wordt ook maar gestuurd door de re gering. En als je het van de re gering moet hebben, dan weet je het wel: daar kan iedere gek aan meedoen." Ook in de vrij willigers die de Biervlietse huisarts J. K. Slingerland wierf, hebben ze niet veel ver trouwen. Vissers: „Twee we ken geef ik ze, meer niet. Niets zo veranderlijk als de mens. Ik laat me niet gek maken met nog meer beloftes." Masclee erkent dat de bewo ners soms expres in het onge wisse worden gelaten. Hoofd verzorging, F. M. Zwier: „We proberen eerst dingen zuiver te stellen. Anders maken we ze blij met dingen die we niet kunnen waarmaken." „De sfeer in huis heeft ër wel onder geleden. Die spanning, zucht Kommers. „Er heerst veel wantrouwen. Wat bekon kelen ze allemaal? Die onze kerheid maakt de mensen kre gelig", vult Vissers aan. Ge lukkig is het vanmiddag sjoe len. Dat brengt wat gezellig heid met zich mee. Want dan komen er ook mensen 'van buiten'. Anders is 't zoa rustig, Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. T TT I I I I I I I I I I ITT TTf derobe in, maar daar hangt nooit een jas. De noodzaak van deze bus ontgaat me. Niemand heeft hier om ge vraagd.' Chauffeur op de terugweg, H. van 't Hof, bestuurt voor de eerste keer de Interliner. Ondanks de klachten is Van 't Hof optimistisch over dit nieuwe vervoer. „Je kunt ga randeren dat de bus op tijd rijdt. Voor de Heinenoord- tunnel is een speciale busstrook aangelegd, files rij je ge makkelijk voorbij." Volgens Van 't Hof staan Goes en Middelburg al op de rol die op de voorkant van de bus de bestemming aangeeft. „Als het echt goed gaat lopen, dan zullen de lijnen wel worden uitgebreid." Goes in het Interlinernet? Projectmanager van Regio Rijnmond ir R. T. Waterreus meent van niet. „Alleen de lijn Middelburg-Zierikzee wordt mogelijk over twee jaar geopend." De vele klachten van consumenten zijn hem bekend. „Maar men heeft, een keuze, lijn 133 is het alter natief." Vaste reizigers Jol en Baatman hebben geen trek in de stopdienst. „Het duurt een kwartier langer en de bus is veel drukker", meent Jol. „Geef mij maar de 130, dan zit ik tenminste lekker." M. Maas, marketing medewerkster van de ZWN in Zie rikzee, zegt dat de klachten niet in een la worden gescho ven. „We zullen er zeker iets mee doen. Maar wat, dat weten we nog niet." Teleurgestelde mannen Als de heer C. van Leuven geen kiezersbedrog wil plegen zal het eerlijker zijn om de naam Lijst van Teleurgestelde Mannen in Zeeuwsch-Vlaanderen te hante ren voor zijn nieuw op te richten partij. Hij geeft zelf immers al aan dat het een 'gelegenheids- lijst' is, alleen voor de verkiezing van de leden voor provinciale staten, uit onvrede bij zichzelf. Het via de media uitproberen van zijn kansen is wel erg door zichtig, wanneer hij aangeeft dat hij lid blijft van het CDA tot hij merkt dat anderen hem wel erg onredelijk vinden (PZC 15-11- 1994). Nog erger is dat hij in zijn uitlatingen doet alsof het CDA geen aandacht heeft voor de in frastructuur en andere zaken in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij komt niet verder in zijn suggesties voor een partijprogram door brutaalweg het CDA-program over te nemen. Zal het niet van meer moed ge tuigen als de heer Van Leuven alsnog gaat meewerken binnen zijn eigen partij om daarmee in houd te geven aan onder meer de uitgangspunten solidariteit en gespreide verantwoordelijk heid, die zoals hij zegt ook zijn uitgangspunten zijn. Hij zal verbaasd zijn van de posi tieve ontwikkelingen in de partij in de afgelopen vier jaren en tot zijn vreugde een bruisende par tij aantroffen van actieve man nen en vrouwen, jong en oud. Elviera Brus Dommelstraat 40 Terneuzen Schoonmaken duobakken Naar aanleiding van het artikel over het onderhoud van duobak ken in de gemeente Reimers- waal in de PZC van 12 dezer wil ik er op wijzen dat er vele beden kingen zijn tegen een dergelijk beleid voor het al dan niet ver plicht stellen van het schoonma ken door derden van de duobak ken. Een enqüete is zelden objectief. De overheid tast hiermede het recht van het individu, de priva- tie in sterke mate aan. Ook als de meerderheid hiervoor zou zijn. (The Big Brother rukt op.) De prijs van dit schoonmaken kan naar willekeur worden ver hoogd (startprijs reeds plm. ƒ3,00 per keer.) Straks verplicht men u uw huis op te laten schilderen door een bedrijf. Alles in dezelfde kleur of uw tuin te doen onderhouden. Als een bedrijf een gat in de markt ziet kan het via de nor male kanalen klanten zien te werven. Vele bedrijven zullen staan te likkebaarden om zo'n order in de wacht te slepen; het gevaar van smeergeld is dus niet denkbeel dig. Albert Goeman Azalealaan 74 Yerseke Een beetje begrip Graag wil ik reageren op het ar tikel Opknapbeurt wijk geeft overlast (PZC 10-11). Alles wat in dit artikel wordt aangehaald vind ik toch overdreven. Er is bij ons ook gerenoveerd. Persoon lijk hebben we nergens over te klagen gehad. Wij hebben ons vier dagen niet kunnen dou chen, maar in een emmer of teil tje kan men zich ook wassen. Wij hebben geen dagen zonder wa ter gezeten, hoogstens een uur. Ik ben heel tevreden over de ma nier waarop de renovatiewerken bij ons zijn uitgevoerd. Die werk mannen hebben tenslotte ook maar twee handen. Bij mij zijn ze altijd vriendelijk onthaald, een kopje koffie, een leuk muziekje en alles verliep prima. Rommel Dit viel heel veel mee. Door een beetje begrip en een vriendelijk woord wordt zoveel ellende uit de wereld geholpen. Maar ja, je hebt altijd mensen die overal over zeuren. Ik vind dat er niet alleen kritiek moet worden gegeven, als er iemand is die tevreden is mag dit ook wor den bekend gemaakt. Mevrouw Pieters Pijnboomstraat 43 Terneuzen Doping bij duiven Met verbazing, overgaande in er gernis hebben wij het stuk gele zen in de PZC van zaterdag jl. over doping in de duivensport. Het gebruik van cortisonen bij 80% van de Nederlandse duiven is volledig uit de lucht gegrepen. Het komt over alsof de Neder landse duivenliefhebbers van te genwoordig niets anders zijn dan een clubje criminelen, die ten koste van een hoog dieren leed zichzelf willen verrijken. Ons inziens is de Nederlandse duivensporter een afspiegeling van de Nederlandse samenle ving, niets meer en niets minder, dus zullen er ook wel lieden rondlopen die zich aan dit soort praktijken vergrijpen. Wij gen ons er niet aan een pei tage te geven, omdat wij evei min als u daar een onderzot naar hebben gedaan. Er is o nog nooit medisch bewezen d! er doping bestaat voor postdit ven. De liefhebber uit Baarli Nassau, die zijn hokken nooi poetst, is zeker geen voorbeei van de liefhebbers in het meen. Deze maken dagelijks C hokken schoon, soms wel twe keer per dag. Hygiëne en zuw stof zijn de basis voor gezond duiven en kwaliteit, inzet, ve zorging en niet te vergeten liefde voor het dier zijn een kerder weg naar succes dan h( gebruik van cortisonen. De zi naamde liefhebbers die zie schuldig maken aan cortisone: gebruik, evenals de verstrekkei van deze middelen, zal men mo( ten controleren en gepast mot ten straffen. Ook de waanzin: nige bedragen waarover gesprc ken wordt zijn grote uitzond! ringen. Hans van der Veel en Frans van Gei Graaf Jansdijk B148 en BIJ Westdorp Bakken Afval: 'Hetgeen afgevallen is ei van geen of geringe waard wordt beschouwd.' En we het ben er genoeg van. Meer dan gi noeg. Daarom plaatsen we ovei al bakken. Bakken voor al hel geen dat afgevallen is. Voor gla hebben we de glasbak. Papit gaat in de papierbak. Blik in d blikbak. Groente-, fruit- en tuin afval komt in de compostbal; batterijen in de batterijenbat: enzovoort. En dan gebeurt het wonder: deze produkten van geen of ge ringe waarde, verzameld in al de ze bakken, worden plotselin weer waardevolle grondstoffen! Men maakt ze tot nieuw nieuw papier, nieuw blik. Daarom dus al die bakken. On te verdoezelen dat we zoveel al val produceren, zoveel spullei van geen of geringe waarde. f geven er een mooie draai aan: w maken het weer belangrijk! grondstoffen! 'Recycling' is eei toverwoord. Maar houden w niet onszelf voor de gek? Zijn w1 niet pas écht op de goeie weg al iedereen weer genoeg heeft aai één enkele, doodgewone vuilnis bak? Corien de Wiü Julianastraat 2 Oost-Soubui Asielzoekers VII en slot In een ingezonden brief van 12 11-'94 spreekt asielzoeker Nu tepe ondermeer tot drie maal tc> over Nederlandse wetten die aai nazisme ontsproten zijn, rack tisch zijn en aan fascisme doei denken. Wel wel, een mond v zeg! Had de auteur niet dim aan kunnen geven op welke we! ten hij precies doelt? Want ni krijg ik het gevoel dat er nogi lichtzinnig met beladen begrip pen wordt omgesprongen. Ooi de link die gelegd wordt tusse: de jodenvervolging van toen e: de vluchtelingensituatie nu vind ik ongelukkig. Er is noga een verschil tussen de massal' en fatale deportatie van de jodei in WO II enerzijds, en het na ge degen onderzoek terugzendei van (economische) vluchteliu gen naar het land van herkoms of ander Westeuropees land (dai 'Holland') anderzijds. Zou Nederland, dat in verhou ding tot andere Westerse landei zeer veel vluchtelingen op neemt, inderdaad aan nazism; ontsproten wetten uitvoeren? Het begrip en medeleven vai een tot heden overwegend gast vrij en tolerant Nederland word mijns inziens om-echt aange daan door het schrijven van di soort brieven. En dat zal tocl niet de bedoeling zijn geweest. L. Davidsi Trompstraat1 Koudekerk (discussie gesloten) Verwerkt verleden Puur toevallig keken wij (mijl man en ik) naar het bewuste pre gramma op 10 november jl. va Paul Witteman. En wij lazen he verhaal in de PZC van 16-11. On viel tijdens de uitzending op de de aanwezigen Jennifer de Jol ge in een hoek dreven, omdat s haar verworven geluk, man e: kind, ondanks haar 21 jaar heft! verdedigde. Volgens de aanwezigen kon z haar verleden nog niet hebbe verwerkt, dus ook het moedei schap niet aan. Volgens mij ka Jennifer vechten voor haar ge luk en daarom kan ze gelukki zijn. Daarom is ze sterk, sterke dan de anderen die zo nodig alle moeten verwerken. Jennifer ga zo door en geniet va je geluk. E.P. Tuitman v.d. Maa Kaersemakerstraat Zierikze

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 10