ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN M assaal banenverlies in energie 250 OCCASIONS Advocaat RaRa-verdachten mag justitiedossiers niet zien MODE WEEK Ontbijtsetvan. de Petteflet. Vernieuwde Kuip helpt Oranje niet &1 PvdA wil korten op hoger onderwijs langer uitsmeren 4 WEKEN Bonden: gedwongen ontslag bij nutsbedrijven onaanvaardbaar Boi B0VAG Gimbrère DE G0ESE MERKEN DEALERS verzekeringen zlm Avro stopt met tv-serie Glamourland van Dröge 23 VOOR 14,- JA, ik wil: Een enkele bui Wisselend bewolkt en kans op een en kele bui. Vrij krachtige, aan zee krach tige westen wind. De maximum tempe ratuur ligt rond 11 graden. 237e jaargang no. 271 londerdag 17 november 1994 losse nummers 1,50 of schriftelijk te eenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen EN HAAG (ANP) - De komen- jaren zullen vele duizenden [beidsplaatsen verloren gaan ij de energie- en nutsbedrij- tn. Tussen 1995 en 1998 ver fijnen 3500 arbeidsplaatsen i het is mogelijk dat daarna (2000 nog eens enkele duizen- n arbeidsplaatsen verloren un. Dat hebben de betrokken ikbonden woensdag bekend maakt na overleg met de .VB, de werkgeversorganisatie ide sector. e bonden, onder wie Abva- abo en CFO, hebben direct la- n weten dat- gedwongen ont- igen voor hen onaanvaard- larzijn. Volgens de werkgevers j;n de belangrijkste oorzaken jan de forse inkrimping van de trkgelegenheid sluiting van sn aantal elektriciteitscentra- Binnenstad tampen zes uur londer stroom [AMPEN (ANP) - De binnen- lad van Kampen en een deel jn de buurgemeente IJssel- niiden hebben woensdag tus- tn 16.00 uur en 22.15 uur zonder iroom gezeten. lestoring ontstond doordat een laafmachine op het industrie- trrein een kabel had bescha- Sgd. De spanning op het reste- mde stuk van de kabel liep zo oog op dat zich in een transfor- latorhuisje kortsluiting voor bed. kt energiebedrijf IJsselmij be- wi direct met de reparatie- trkzaamheden. Omdat gister- vond nog niet bekend was wan eer het euvel is verholpen, heeft et bedrijf een noodagregaat ge- laatst. legeringscrisis erland door litwijzing pater ONDEN (GPD) - De Ierse rege- ag van premier Reynolds is isteren uiteen gevallen door- it de Labour Party uit het ka- inet stapte. eden voor Labour om uit de lalitie te treden was een besluit m Reynolds om een omstreden Beier van justitie tot president in het Hooggerechtshof te be- lemen. e officier van justitie, Whele- m, had zich de woede van La- )ur op de hals gehaald door ze- m maanden te dralen met de tlevering van een roomskatho- :ke priester aan Noord-Ier- nd. De priester werd door de aordierse autoriteiten gezocht ïgen de verkrachting van een oot aantal kinderen. Iteindelijk kon vader Smyth is worden berecht nadat hij uit gen beweging naar Belfast is gegaan, waar hij de misda- 'n had gepleegd. Daar zit hij i een gevangenisstraf van vier ar uit. les vanaf 1995, fusies en reorga nisaties, efficiecyverbeteringen en verminderd energieverbruik. Secretaris Schoemaker van de ENB wil de aantallen die de vak bonden naar buiten hebben ge bracht echter niet voor zijn reke ning nemen. In het cao-overleg is volgens hem van werkgevers zijde een doorkijkje gegeven naar de komende jaren, waarbij het duidelijk is dat de werkgele genheid als gevolg van allerlei ontwikkelingen onder druk staat. „Als er sprake zou zijn van een overschot in de genoemde orde van grootte, zou dat een fors pro bleem zijn", aldus Schoemaker. De intentie van werkgeverszijde is echter om afname van werkge legenheid 'netjes intern op te vangen'. De arbeidsplaatsen zullen voor- Prins Willem Alexander wenste de spelers van Oranje sterkte toe. Van links naar rechts: KNVB-voorzitter Jos Staatsen, Frank de Boer, Prins Willem Alexander, Rob Witschge, Aron Winter en Brian Roy. foto ANP ROTTERDAM - Prins Willem Alexander opende gisteren de vernieuwde Kuip waar Oranje in de voorronde van het EK Tsjechië als tegenstander trof. Het mo derne Rotterdamse stadion kon het Ne derlands voetbalelftal niet inspireren. De selectie van Dick Advocaat speelde troosteloos gelijk (0-0) en zakte daarmee van de tweede naar de derde plaats in groep 5. Noorwegen, dat in Minsk met 4-0 van Wit-Rusland won, is koploper met ze ven punten uit drie wedstrijden. Tsjechië en Nederland hebben vijf punten. Het Nederlands elftal trad aan zonder aanvallers als Bergkamp. Overmars en Ronald de Boer. Opvallendste naam in de aangepaste opstelling van Nederland was die van Youri Mulder. De 25-jarige spits van Schalke'04 kwam maandag als zeven tiende speler naar het trainingskamp in Noordwijk en kreeg twee dagen later van Advocaat zowaar het shirt met rugnum mer negen toebedeeld. De rugblessure van Ronald de Boer bleek toch. na veel ge harrewar, niet helemaal geheeld. zie ook pagina 21 DEN HAAG (GPD) - Justitie weigert duidelijk te maken waarop de beschuldiging is ge baseerd dat twee leden van het journalistencollectief Opstand lid zijn van de gewelddadige ac- (Advertentie) financiering en/of uitgestelde betaling mogelijk zeelandhallen goes tiegroep RaRa. Advocate mr. T. Prakken van het tweetal kreeg gisteren geen toestemming de gerechtelijke dossiers in te zien, waarop de verdachtmaking is gebaseerd. „Als we de dossiers niet kunnen inzien, kunnen we ons ook niet juridisch verdedigen. Het is be lachelijk dat mijn cliënten vrij rondlopen, terwijl ze verdacht worden van banden met een ter roristische organisatie. Justitie kan de beschuldiging kennelijk niet hard maken. Het lijkt wel of ze uit zijn op een publieke ver oordeling", meent advocate Prakken van de verdachten K. Krikke en J. Muter. Kritiek Orde De deken van de Nederlandse Orde van Advocaten. T. de Waard, uitte gisteren kritiek op de gang van zaken: „Ik vind dat politie en justitie bij dergelijke ernstige beschuldigingen uiterst voorzichtig moeten zijn". De journalistenvereniging NVJ voert 7 december overleg met minister Sorgdrager van justitie over recente inbeslagnames van journalistiek materiaal. Advocate Prakken heeft inmid dels een bezwaarschrift inge diend bij de Haagse rechtbank tegen de gang van zaken. Ook overwegen Krikke en Müter naar het Europees Hof te stap pen, omdat naar hun mening de rechten op de vrijheid van me ningsuiting en privacy zijn ge schonden. Het journalistencollectief kreeg gisteren in Den Haag een om vangrijk deel (25 dozen) van de administratie en spullen terug, die op 28 september bij een inval in het kantoor van Opstand en woningen van medewerkers in beslag waren genomen. Daarin al vervallen bij de elektriciteits producenten en voorlopig in mindere mate bij de bedrijven die gas en elektriciteit distribue ren. CFO-bestuurder B. Satter vreest echter dat in de nabije toekomst ook deze laatste sec tor getroffen zal worden Bij de energie- en nutsbedrijven werken nu nog 35.000 mensen. Satter houdt er rekening mee dat tot de eeuwwisseling 20 pro cent van de arbeidsplaatsen op de tocht staan. De mededeling over de drasti sche sanering kwam voor de vakbonden als een volslagen verrassing. De werkgevers ga ven hun toekomstvisie tijdens cao-overleg, dat vervolgens door de vakbonden direct is afgebro ken. De bonden willen nu eerst hun achterban raadplegen over de ontstane situatie. Grote aantallen arbeidsplaat sen zullen de komende jaren ver loren gaan door de sluiting van de Maascentrale in Limburg en een deel van de Amercentrale bij Geertruidenberg. Daar komt geen nieuwe capaciteit voor in de plaats. De reden daarvan is het toegenomen belang van warmtekrachtkoppeling, waar door de vraag naar energie van de grote centrales is afgenomen. De bonden vinden dat onder meer verdergaande arbeidstijd verkorting kan voorkomen dat werknemers op straat komen te staan. Bovendien moet de hui dige vut-leeftijd van 60 jaar tot 2000 blijven bestaan. Deze maat regelen zullen echter niet vol doende zijn. erkent Satter. Vaca tures zullen zoveel mogelijk bin nen de sector vervuld moeten worden, vindt hij. Dat betekent dat er direct een einde moet ko men aan het werven van perso neel via advertenties, zoals op dit moment nog wel het geval is. zaten veel dossiers over het ille- galenprobleem. Krikke ver klaarde later op de dag dat zijn adressenbestanden niet zijn te ruggegeven. Brieven De Haagse officier van justitie N. Zandbergen zegt dat het gerech telijk vooronderzoek naar de banden die het tweetal met Ra- Ra zou hebben, nog in volle gang is. Hij „sluit niet uit" dat Krikke en Muter de brieven hebben ge schreven, waarin RaRa de bom slot zie pagina 3 kolom 6 OP ALLE AFDELINGEN AANTREKKELIJKE MODE STERK AFGEPRIJSD LANGE DELFT]£MIDDELBURG Strippenkaart DEN HAAG (ANP) - De strip penkaart voor het openbaar vervoer is vanaf eind deze maand minder fraudegevoelig. De nieuwe kaart is dermate be veiligd, dat namaak ervan op kleurkopieerapparaten zinloos is. Op de rechterkant van de af druk verschijnt dan de tekst Ongeldige Kopie. Dit heeft Ver voer Bewijzen Nederland, de or ganisatie die de produktie en verspreiding van de vervoerbe- wijzen regelt, woensdag be kendgemaakt. donderdag vrijdag zaterdag 17 november 18 november 19 november 14.00-21.00 uur 14.00-21.00 uur 10.00-17.00 uur Een bordje en een beker met daarop Pluk van de Petteflet... zo'n ontbijtsetje wil ieder kind toch zeker hebben? ledereen kan het nu krijgen door een speciale verpakking met één van onderstaande navulpakken te kopen. Persil Megaperls, Persil Megaperls Color, Dixan Megaperls, navulpak 2.4 kilo of Fleuril Plus, oi r\f\ navulpak 3 kilo2239 ZL\}\) Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 19 november a.s.. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Crl HILVERSUM (ANP) - De AVRO stopt de tv-serie Gla mourland van Gert-Jan Dröge na december. Er staan nog twee program ma's op de agenda. Het ein de van Glamourland heeft volgens de omroep niets te maken met de arrestatie van Dröge bij de première van de tekenfilm The Lion King. Het besluit om de reeks te beëindigen viel twee weken geleden. Volgens de AVRO wordt het moeilijker ge schikte gelegenheden voor opnames te vinden. Droge pleegt op te duiken waar de Nederlandse 'sterren' ver schijnen. Het programma heeft twee jaar gelopen. In tussen maakte Dröge ook De Wereld volgens G.J. Dröge, een programma met een bre dere opzet. De AVRO zal de opnames die Dröge dinsdagavond maakte voor aanvang van de première, gewoon uitzen den. Dröge werd bij de eerste vertoning van de Walt Dis- ney-speelfilm door de politie weggevoerd, In Glamourland zijn ook op names te zien van een came raploeg van Telekids. Die re gistreerde de uitzetting van Dröge uit het Tuschinski- theater. De directie schakel de de politie in toen Dröge met zijn cameraploeg bin nen bleef nadat een filmses sie met prins Willem-Ale- xander was beëindigd. Drö ge wilde na afloop van de voorstelling ook opnames maken. De politie voerde Dröge, zijn cameraman en een geluids technicus af naar een hoofd stedelijk politiebureau, waar proces-verbaal werd opgemaakt. Dröge had toe stemming om opnames te maken. De AVRO, de Rijks voorlichtingsdienst en Tu- schinski hadden daarover afspraken gemaakt. Enquête De Tweede Kamer gaat akkoord met een parlementaire enquête naar de opsporingsmethoden van politie en justitie. Wel zal het onderzoek voor een deel ach ter gesloten deuren plaatsvin den om te voorkomen dat geheimen uitlek- O ken. O Kok Voor het eerst in dertien jaar heeft een minister-president een werkbezoek gebracht aan Zee land. Premier Wim Kok wilde zich gisteren persoonlijk op de hoogte stellen van de proble matiek in de verschillende re gio's. Ook voor gesprekken met zijn Zeeuwse achter ban was tijd uitgetrok- TI ken. I Navratilova Martina Navratilova werd in de Madison Square Garden in Neiv York in zeventig minuten van het tapijt gejaagd door Gaby Sa- batini. Het werd haar afscheids avond. de .farewell-party" van de 38-jarige grand lady van het vrouwentennis en ze venvoudig winnares van de Masters. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 9; Provincie: 13,14,15,16,17 en 19; Sport: 21, 22 en 23. DEN HAAG (GPD) - De PvdA vindt het niet noodzakelijk de bezuiniging op het hoger onder wijs van een half miljard bin nen vier jaar te halen. Om de on willige universiteiten en hoge scholen mee te krijgen, mag het eindbedrag van 500 miljoen ook na 1998 worden bereikt. Daar mee nemen de sociaal-democra ten afstand van de strikte af spraken uit het paarse regeer akkoord. Coalitiepartners VVD en D66 houden hier wel aan vast. Dat bleek gisteren bij het debat in de Tweede Kamer over de be groting van onderwijs, cultuur en wetenschappen. Volgens het regeerakkoord moeten universi teiten en hogescholen een half miljard inleveren, vooral via een ingrijpende wijziging van het on derwijsstelsel. De onderwijsin stellingen weigeren over veran deringen te praten, totdat de be zuiniging van tafel is. Studenten en instellingen vinden dat 500 miljoen bezuinigen op het hoger onderwijs ten koste gaat van de kwaliteit en van duizenden ba nen. De regeringspartijen PvdA. WD en D66 willen hieraan niet toegeven. neni. Het CDA houdt vast aan het huidige beurzenstelsel. Van de Camp stelde gisteren voor de studiebeurs uitsluitend te geven aan studenten in het mbo, het hbo en aan de universiteit. Leer lingen in het voortgezet onder wijs moeten volgens hem weer gewoon kinderbijslag krijgen. zie ook pagina 3 Impasse „Het bedrag van tafel vegen, is een al te makkelijke oplossing", aldus het PvdA-kamerlid Van Gelder. Om uit de impasse te ra ken. heeft hij voorgesteld de har* de tijdslimiet - 500 miljoen in 1998 - in het regeerakkoord wat te verzachten. Bekend is dat mi nister Ritzen en staatssecretaris Nuis van onderwijs ook de no dige moeite hebben met de be zuinigingsopdracht. Oppositiepartij CDA keerde zich gisteren fel tegen de bezui nigingen. omdat het de werkge legenheid aantast, de 'kennisin frastructuur' ondermijnt en de toegankelijkheid van het onder wijs in gevaar brengt. Volgens CDA-woordvoerder Van de Camp plegen de paarse partijen, die hierover niets in hun verkie zingsprogramma hebben staan, 'kiezersbedrog'. Hij wil de argu menten voor de bezuiniging we ten en eist daarbij inzage in de stukken hierover uit de kabi netsformatie. Dat er een miljard afgaat van het budget voor studiefinanciering wordt door de regeringspartijen geaccepteerd. Een deel daarvan wordt opgebracht door de om vorming van de studiebeurs tot een prestatiebeurs (eerst lenen en later een teruggave verdie- (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Voorletters: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1