Swift en Animo vol vertrouwen zaal in Niek Knol gaat met de tijd mee PZC Handbalteams in het goede spoor Spannende slotfase in tennistoernooi Kelly Bouman haalt halve finales van wintertenniscircuit Atong Wu neemt kop over van Johnny Hage Trainer maakt van Sporting Walcheren multifunctionele vereniging Indeling competitie Initiatief voor wintertennis op Schouwen SpOrt WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 2 18 GOES - Atong Wu heeft bij de vijfde ronde van de Zeeuwse snookerranking in Goes een dubbelslag geslagen. De Vlis- singer won niet alleen de finale van Charles Baars (3-1), maar nam bovendien in het algemeen klassement de koppositie over van Goesenaar Johnny Hage, die in zijn eigen woonplaats voortijdig sneuvelde. Renato Dijkstra produktief in zaalvoetbalderby GOES - Renato Dijkstra was in het Sportpunt Zeeland te Goes de absolute uitblinker in de zaalvoetbalderby van de twee de divisie tussen Parbo KC/ Groenendijk en Windhoek. De Vlissinger had met vier doel punten een groot aandeel in de 5- 2-winst op streekrivaal Parbo. Dijkstra speelt normaliter in het tweede team van Windhoek, maar coach Chiel van de Ven kon tegen de Goese opponent de handige speler goed gebruiken. Het werd een voortreffelijk de buut op landelijk niveau. „Ik denk dat ik hem in de eerstvol gende wedstrijd ook laat mee doen", zei Van de Ven meteen na afloop. Windhoek liet zien momenteel de sterkste Zeeuwse vertegen woordiger in de tweede divisie te zijn. Vanaf het begin werd Parbo geen kans gegund. In die begin fase zetten Renato Dijkstra en Marciano Seedo hun ploeg op een verdiende 0-2-voorsprong, wat tevens de ruststand bete kende. In de tweede helft deed de thuisclub wanhopige pogin gen om dichterbij te komen, maar het was opnieuw Dijkstra die met twee treffers de marge tot 0-4 vergrootte. De wedstrijd leek gespeeld, maar Parbo kwam door twee doelpunten van Dennis Adam noghterbij (2-4). Een slotoffen- sief van de Goesenaren leverde niets meer op. Integendeel, het was Renato Dijkstra die zijn uit stekende optreden bekroonde met een vierde doelpunt: 2-5. Wu had een finaleplaats be machtigd door Edwin Sonke, André Joose en Frans van Dijk te elimineren. Opponent Baais was in de eindstrijd beland ne zeges op Richard Luijks, Zeeuws D kampioen Joop Rijpsma en Abei i, van de Sande. Rijpsma noteerde in SBW wel de hoogste break van 51. Stand Zeeuwse snookerranking: i Antong Wu (Vlissingen) 29 punten,2 Johnny Hage (Goes) 26, 3 Chiel IV here (Goes) 24, 4 Charles Baars tVlis*. singen) 21. 5. Edwin Sonke (Goes)20. 6. Peter Dingemanse (Vlissingen) 19. Het eerste team van Cue Action Middelburg won in het beker toernooi van Vlissingen met 6-3, Joop Rijpsma won alle drie de frames van Johan van Oorschot, Atung Wu en Charel Baars,, De Kok liet voor het eerst dit s zoen een frame (tegen Baars)lig- gen. Rudie Loontjens, die inviel voor Jacco de Visser, won alleen' van Van Oorschot. Het tweede team van Cue Action verloor voor het eerst dit seizoen een wedstrijd in de tweede divisie: 6- 3. Derde plaats Ben Meziane van onze atletiekmedewerker DORDRECHT - Rachid ben Me ziane van Deltasport bewees met een derde plaats in de Wan- typarkloop opnieuw zijn bla kende vorm. Met een tijd van 30 minuten en 14 seconden moesl Rachid ben Meziane aleen Renc Gottlieb van AV ZUiderwal en Armand van der Smissen var AV Schuurmans voor laten gaan. Jopie Daane van Atletica eiste met een eerste plaats in 38.16 de winst op bij de vrouwen veteranen. Uitslagen: 10 kilometer: 1 Ren Gol lieb, AV Zuiderwal, 29.21; 2. Armand van der Smissen, AV Schuurman^; 29.37; 3. Rachid ben Meziane, Delta sport, 30.14; 26. Kees Dijkman, Delia-; sport, 34 57. Veteranen M40: 10 John; Guequièrre, Dynamo, 43.21. Vrouwen veteranen V35: 1 Jopie Daane. Atletica, 38 16. 6. Huquette Declercq, Atletica. 43.21. van onze medewerker HULST - In de enerverende slotfase sloegen Fransesca Adriaansens en Robin de Witte hun slag in de wedstrijd tegen Esmeralda Bral/Benny de Boy in de Cl-poule van het Dullaert- tennistoernooi. De reguliere 45 minuten speeltijd leverde de beide mixedteams een 7-7-eind- stand op, waarna werd doorge speeld voor de winnende game. Na een kleine tien minuten en acht keer deuce beslisten Adriaansens en De Witte, die eerder ook al van de combinatie Bleijenberg/Visser wonnen, het pleit in hun voordeel. Daarmee zetten ze een stap in de goede richting van de eindwinst. Ed ward Bleijenberg en Ingrid Vis ser wisten in hun tweede partij wel Janine Moerland en Rudy Martens met 8-6 de voet dwars te zetten. Op het afvalschema ge mengd dubbel C2 bereikte de combinatie Nijssen/Neve pro bleemloos de laatste vier door met 12-6 van Spork/Provoost te winnen. Uitslagen. GDC1 poule: Adriaansens 'De Witte-Bral/De Boy 8-7; Visser/ Bleijenberg-Moerland/Martens 8-6. GDC2 eerste ronde: Nijssen/Neve- Van Doorn/Maas 9-6. Kwartfinale: Nijssen/Neve-Spork/Provoost 12-6. DDD1 tweede ronde: Blokland/Van Loo-Benjaminsen/Rodrigo 9-2; Nijs- sen/Scheele-Deruyck/Schanssema 7- 4. GDD1 eerste ronde: Hamelink/ Geysels-De Kleine/Van Nijnatten 13- 2. Tweede ronde: Van der Klok/Scha kel-Lammens/De Bakker 9-8: Wal- rave/Van Alem-Van Eerdenburgh/ Verbunt 9-6; De Moor/Van Puym- broeck-Hamelink/De Regt 11-4. HDD2 tweede ronde: Bolssens/Van Goethem-Boussen/Van Remoortere 8-7; Matthijs/Verbiest,-Van Grem- berghe/Kaars 8-4, Claassens/Vael-De Schepper/Van der Starre 9-3. DDD2 tweede ronde: Deiman/Van Dieren- donck-Bon te/Van Rattingen 6-4. Kwartfinale: DeimanA/an Dieren- donck-Van Eerdenburgh/De Witte 10 Terneuzen In de Terneuzense tenniscompe-, titie pakte het mannenteam Macky Edwards van Muyen/Cor de Jonge een ruime 6-0-zege 0"' het duo Jan Veraart/Kees Hom mers. In het enkelspel versloeg* Edwards van Muyen met 7-5 Veraart en wees De Jonge met 7- 4 Kommers terug. Ook het dub belspel werd met 7-5 een succes voor Edwards van Muyen/De Jonge. Racket Jack en Baronie deelden de punten in de hoogste poule bij de vrouwen. Voor Baronie pakten Marijke Vervaet en Loes Eijke de zaken voortvarend aan tegen Corry Bos en Joke Ver aart: 15-5. Franny Gobels en Li-' dy de Bruin zetten de zaken voor Racket Jack weer op het rechte spoor door een 10-7 zege tegen het koppel Ria Spuessens/Koos Geuze. Uitslagen. Mannen. Poule 1: Veraart /Kommers-Edwards van Muyen/de Jonge 0-6. Poule 2: Cobben/Nouwen- Erpelinck/Kint 0-6. Poule 3: Grob Hamelink-Audenaerd/De Vries 3-3. Poule 4; Agterhuis/Van Kerkhoven IJsebaert/Peters 4-2; d'Haan/Koole-. Deij/De Kort 4-2. Poule 5: Balzereit/ Meijer-Deij/Vogel 0-6 Poule 6: Kne- kaard/Visser-Hoek/Haak 6-0; Rouw' Neve-Bac/Van Hemert 4-2. Poule Louweret/Slegtenhorst-Heijman/Fi-1 lippo 0-6. Poule 8: Van Aalst/Cevaai Verschelling/Veraart 4-2. Poule 9: Wijland/Dobbelaar-De Graal/Van Damme 6-0. Vrouwen. Poule 1: Racket Jack-Ba ronie 2-2: Van Doeselaar-Boeije 4-0; De Kort-Moerbeke 2-2. Poule 2: Tim merman-Van Riet 0-4. Poule 3: Jan- sen-Dooms 3-1; Fourty Love-LeeuwO- 4. Poule 4: Schaart-De Vin 4-0; Van der Zeijst-Van der Starre 3-1Poule 5; Hokke-Bommelijn 4-0. Jearitoha- CIS 2-2,Bedrijfsteams. Poule 1: Df Zeeuw-Botega 8-0. Poule2: HCG I Los Amigos 8-0. Poule 3: Kint-Elopat 6-2. Poule 4: HCG li-Van Wijck 6-2 van onze medewerker TERNEUZEN - Na een pauze van twee weken pakten de Zeeuws-vlaamse ploegen de draad prima op in de Belgische handbalcompetitie. Zowel de vrouwen als de mannen van HVSV wonnen met ruime cij fers en ook het mannenteam van HV Hulst gaf tegenstander Groot Berlaere het nakijken. De damesploeg van HVSV had een makkie tegen Desselgem. De Terneuzense handbalsters waren veel beter. In de eerste helft hadden de Zeeuws-Vlamin gen al een beslissende 3-10-voor- sprong opgebouwd en na rust voerde de thuisclub de score ver der op. Jennifer Dubbeldam en Cora Verschuren hadden met ie der vijf doelpunten het grootste aandeel in de 4-25-overwinning. De HVSV-heren kwamen tegen Denderbelle 2 snel met 1-3 voor. Die marge werd geleidelijk uit gebouwd en met de rust hadden de bezoekers reeds een veilige 7- 14-voorsprong. In het begin van de tweede helft was HVSV even van slag, maar keeper Jan Kei zer (hij verving Cor van Boven die in de warming-up door zijn enkel was gegaan) verrichte goed werk. HVSV kwam daar door met de schrik vrij en was in het resterende deel van de wed; strijd niet meer te houden voor de thuisploeg: 13-24. René Neyts en Stefan Fermont scoorden bei den acht keer, In de afdeling B startte HV Hulst voor eigen publiek moeizaam te gen Groot Berlaere. De ploeg uit de Reynaertstad leed teveel bal verlies en de Belgen profiteer den vooral van afstand. Het roef ging daarom om in de Hulsterse gelederen en trainer-speler Eric van Duysse koos voor een strak ke mandekking. Dat had resul taat, want de 8-10 ruststand werd in de tweede helft snel weg gewerkt. HV Hulst gaf de gasten geen kans meer en liep eenvoii; dig uit naar 25-13. Zeeuwse korfbalclubs voorzichtig aan vooravond seizoen van onze korfbalmedewerker VLISSINGEN - Aan de voor avond van het zaalkorfbalsei- zoen, dat zaterdag van start gaat, blikken de trainers met enige reserve vooruit. Over ti- telkansen wordt niet of nauwe lijks gesproken. Alleen overgangsklasser Swift en eersteklasser Animo ver wachten een serieuze rol van be tekenis te spelen. Swift Trainer/coach Floor Schreu- ders, die tevreden is over de prestaties van zijn ploeg in de eerste helft van de veldcompeti- tie, is geen man van gewaagde uitspraken. Maar dat de vorig jaar uit de hoofdklasse gedegra deerde ploeg zeker niet met een bijrol genoegen zal nemen, is wel duidelijk. „Van de 32 over gangski assers (ondergebracht in vier klassen) zijn er veel gelijk waardig. Het is dus logisch, dat wij enkele zware tegenstanders (BEP en Allen Weerbaar) zullen treffen", aldus Floor Schreu- ders. Hij weet wel dat de hoofd klasse nog steeds leeft. „De club heeft aangegeven graag terug te willen naar het hoogste niveau, want er is in de oraganisatie wat veranderd. Zo kreeg het team wat meer mogelijkheden om te trainen." Selectie Swift: vrouwen: Regien Riemens, Claudia Fritz, Mirjam Kloet, Marianne Mannissen Man nen: Leo Langebeeke, Ralph Gillis sen. Sjoerd Sanderse, Rob Sanderse. Trainer/coach: Floor Schreuders. Animo Trainer Ad Vos van eersteklas ser Animo denkt dat zijn ploeg bovenin zal meedoen. Een om zetting in de vakken moet aan vallend renderen. Vos hoopt ver der ook dat zijn achttal karakter toont en vooral mentaal sterker wordt. Gevoegd bij een gegroeid technisch en tactisch vermogen moet dat het team achter favo riet Oranje Wit in de race hou den voor titel en promotie. Selectie Animo: Vrouwen: Chantal van de Ketterij, Ellen Kort, Marieke Pouwer. Wilma de Visser. Mannen: Sjaak Baas, Leonard Debbaut, Wan der Koole, Jack de Waal Trainer/ coach: Ad Vos. TOP De blessuregolf die eersteklas ser TOP op het veld al danig par ten speelde werkt ook in de zaal nog altijd door. Trainer Erik Maljers kan zaterdag nog altijd geen beroep doen op Arie Schroevers en John Dijke. Ook heeft TOP na het vertrek van scherpschutter Leon Kloet in aanvallend opzicht ingeleverd. „We zullen elke wedstrijd weer alles moeten geven om ons van lijfsbehoud te verzekeren", be seft Maljers. Inzet, karakter en de vorm van de dag zullen TOP door een uiterst moeilijk jaar heen moeten slepen. Selectie TOP: Vrouwen: Neel van Belzen. Rita Meulmeester, Conny van onze medewerker VLISSINGEN - De kleine Zeeuwse tennisselectie is in de A-afdeling van het KNLTB- wintercircuit met een aardig succesje uit de bus gekomen. De 15-jarige Kelly Bouman slaagde er in Doorn in bij de oudste meisjes de halve-finale te berei ken. Zaterdag trad de Oostburgse aan tegen Nathali Birac (Rotter dam) en Juliette van der Enden. Het tweetal had weinig in te brengen. Het toernooi werd een dag later voortgezet in Almere, waar Bou man favoriete Andrea van de Hurk (Haarlem) knap in straight sets uitschakelde. In Kim Kils- donk vond ze na een marathon gevecht haar meerdere. Andy de Bruyne en Hanneke Snijder bij de tot en met 12-jari- gen en tot en met 14-jarigen ac tief, brachten het tot één gewon nen partij. Uitslagen: J.E. t/m 12: Andy de Bruyne-Joris Setiadi (Limburg) 6-1.6- 1, Andy de Bruyne-Bart van Delft (Leiden) 5-6,0-6. M.E. t/m 12: Lindsey Knop-Jitske Frankenhuis (Noord- Hooland-Noordl 5-6, 5-6. M.E. t/m 14: Hanneke Snijder-Marieke Maas (Noord-Brabant) 6-2,6-2; Hanneke Snijder-Vanessa Elmendorp (Rotter dam) 1-6,1-6. M.E. t/m 16: Kelly Bou- man-Nathali Birac 6-2,6-1; Kelly Bouman-Juliette van der Enden 6-1.6- 2; Kelly Bouman-Andrea van de Hurk 6-5,6-1; Kelly Bouman-Kim Kilsdonk 6-4,4-6.4-6 Marjan Ganse- man-Annette Oosters (Noord-Bra bant) 0-6,5-6. eeuwige heen-en-weer tussen af deling en district moet stoppen. Op termijn ziet Crucq in Zuid westers een goede derdeklasser. „Geloof in lijfsbehoud", is het advies dat de trainer zijn spelers geeft. Selectie Zuidwesters: Vrouwen: Ma rian van Gilst, Ruth Hoogwerf. Es ther Kasse, Kristel van de Vooren. Mannen: André van de Hooven, Hans de Meij, Jacco de Meij, Jan Poppe. Trainer/coach: Peter Crucq Derde klasse N Togo zal meteen voluit aan de bak moeten. Met Vitesse en Maassluis krijgt het achttal van Ko Crucq de zwaarst competi tiestart. Elk positief resultaat uit die opening ziet Togo als 'meegenomen' én als belangrij ke motivatie voor het vervolg. Crucq, die door een wat bredere selectie minder angst hoeft te hebben voor blessures, rekent op een plaats in de middenmoot. Selectie Togo: Vrouwen: Marianne Ardon, Francis Joziasse, Annelies de Klerk, Danielle Krijger. Mannen: Marcel Andriessen, Edwin Machiel- se, Hubert Rentmeester, Eric van Zon. Trainer/coach: Ko Crucq. Bij Luctor zweert trainer Daniël de Rudder bij 'het collectief. Dat leverde dit voorjaar een zaalkampioenschap en promo tie uit de afdeling op én is inmid dels ook in de eerste veldronde 'zaligmakend' gebleken. „Maar niemand mag verzaken, anders komen we in de problemen", heeft de trainer zijn spelersgroep voorgehouden. Selectie Luctor: Vrouwen: Lianne Hamelink, Nathalie Hamelink, Erica Völke, Yvonne Wisse. Mannen: Erik- Jan Dellebeke, Carlo Hamelink, Danny Hamelink, Ad Verschuure. Trainer/coach: Daniël de Rudder. Overgangsklasse D: Achilles H; Allen Weerbaar: BEP; De Overkanters; PSV; Ready; SDO; Swift. Eerste klasse G: Albatros; Animo; Avanti; Oranje Wit: Pernix; TOP A: VEO; Vrienden schaar. Tweede klasse G: ADO; HKC; Kinderdijk; Olympia S; Or.Nassau; Sagitta; Tjoba: Vent- .Sport. Derde klasse M: Bolnes; DES D; Mei-wede, Ondo M; RWA; SEV; Vr.schaar B; Zuidwes ters. Derde klasse N: DVS '69: Good Luck; De Kapellen; Luctor; Maassluis: TOGO; Valto; Vi tesse B. van onze verslaggever Taco van den Velde KOUDEKERKE - Eind november pra ten de atletiekverenigingen Dynamo'70 uit Middelburg en Atletica uit Vlissingen verder over samenwer king. De oeroude Middelburgse club nam het initiatief omdat een structu reel te kort aan kader het voortbestaan van de club bedreigt. Dit bericht in de PZC van enkele weken geleden moet bij één man minstens een glimlach hebben veroorzaakt. Niek Knol keerde enkele jaren geleden namelijk Dynamo de rug toe na een conflict en kreeg nog een paar schoppen na. Toen de ambi tieuze Koudekerkenaar 14 juni 1991 zijn eigen club 'Sporting Walcheren' oprichtte, leverde dat vooral hoonge lach op. Anno 1994 is dat gelach allang verstomd. Sporting Walcheren heeft nu bijna 150 leden en heeft een groot aantal nationale en regionale toppers in de gelederen. De verwijten en vraagtekens bij de op richting waren voorspelbaar. Knol nam namelijk een klein en jong talentvol groepje atleten van Dynamo mee naar zijn nieuwe club. „Een slechte zaak voor de atletiek in deze regio", stelde Wim Hofman van Atletica destijds. AV'56- trainer Niek Flipse vreesde voor een verarming van de Walcherse atletiek, terwijl de inmiddels opgestapte Dy namo-trainer Kees Kodde meende dat Knol alleen maar de goede sier maakte met de tien beste atleten. En Dynamo voorzitter John Schouten reageerde op het eerste succesvolle half jaar van het bestaan van Sporting Walcheren: „Wij misgunnen ze het succes niet, maar ik denk dat je pas na zo'n anderhalf, twee jaar een oordeel kunt vellen." Alle argumenten van de tegenstanders lijken inmiddels achterhaald. Drie jaar na de oprichting blijkt dat Sporting Walcheren een groot succes is. Op een doordeweeks avondje bezoeken veel sporters de praktijk van fysiotherapeut Knol in Koudekerke om onder begelei ding te trainen in het krachthonk. Wat meteen opvalt is de diversiteit van de bezoekers. Het ene uur worden de ge wichten verplaatst door hevig zwetende huisvrouwen, die de nodige pondjes proberen kwijt te raken. Even later wordt hun plaats ingenomen door Mau- ricio Gonzalez (de Mexicaanse topat leet), Marco Overweel (Zeeuwse topmo- torcrosser) en Eelco van Gemert (Zeeuwse topzwemmer). Onzin Niek Knol: „Ach, ik heb me nooit alléén bezig gehouden met de toppers. Dat was grote onzin. Deze club bestaat voor de helft uit, zeg maar, liefhebbers of re creanten. De andere helft wordt ge vormd door prestatie-sporters. Die ko men bij Sporting Walcheren door mond- van onze verslaggever ZIERIKZEE - Cees Vermeijden en Henk de Vos, beiden woonachtig in Zierikzee, zijn van plan een aparte indoor-wintertenniscompetitie voor Schouwen-Duiveland van de grond te tillen. „Wij denken aan heren-, dames- en enkele jeugd- teams", legt Frank de Vos uit. „De teams bestaan uit twee personen, die dan in een poule een halve competitie spelen." Beide spelers zullen een enkel en een dubbel spe len. De partijen duren 45 minuten. Met het houden van een indoor-competitie, die op zaterdagmiddag op de banen van het sportcentrum Westerschou- wen te Burgh-Haamstede zijn beslag moet krijgen, denken de organisatoren in te springen op bepaal de ontwikkelingen. Voor tennissers is het een ideale mogelijkheid om buiten het zomerseizoen het ritme vast te houden. De tennissers worden naar sterkte in groepen ingedeeld, zodat de krachtsverschillen zo klein mogelijk zullen zijn. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij Cees Vermeijden (01110-17585) of bij Frank de Vos (01110-15576). Niek Knol (rechts) ontfermt zich over zijn succesvolle pupil Irma Heeren. tot-mond-reclame. Nee, ik ronsel niet. De waarheid is juist dat andere colle ga's dat nog wel eens doen. Ik heb dat niet nodig. Waarom zou ik? Een sporter moet voor zichzelf uitmaken, wat het beste voor hem of haar is." Knol vermoedt dat dat ook één van de factoren is, waarom zijn club zo'n suc ces is. 'Clubgevoel' is hem vreemd. „An dere clubs vragen wel eens of we geen vlag hebben. Néé dus. Dat vind ik onzin. Het gaat toch om de individuele sporter en wat die wil. Wij zijn geen klassieke atletiekclub. Onze leden hoeven zich niet te onderwerpen aan technische nummers als kogelstoten, verspringen of polsstokhoogspringen. Dat is niet meer van deze tijd. Ik begin er zelfs niet meer aan. En als er iemand binnen komt die toch met de polsstok wil sprin gen, verwijs ik hem door naar Atletica of AV'56. Wij doen alleen de loopnum mers." Die afwijkende houding levert Knol nog wel eens kritiek op uit de atletiekwe- reld. Sporting Walcheren organiseert geen wedstrijden en laat zich bijvoor beeld ook niet zien op een evenement als Indoor Zeeland. Knol: „Daar heb ik niets te zoeken. De baanatletiek is op sterven na dood. Het is gewoon niet meer van deze tijd. De andere atletiek- clubs moeten gewoon eerlijk zijn en dat onder ogen zien. Jongens als Erik de Bruin en in Zeeland een Erwin Simpe laar zijn uitzonderingen die de regel be vestigen. Je kunt wel proberen dat kunstmatig in stand te houden door je leden allerlei onderdelen op te dringen, maar daar begin ik niet aan. Je moet met de tijd meegaan." De toekomst zoekt Knol dan ook in een multifunctionele vereniging, die aan al lerlei sporters faciliteiten biedt om aan de conditie te werken. Wielrenners, voetballers, tennissers, turners, zwem mers, motorcrossers, judoka's, atleten en triatleten en zelfs schakers vinden daarom allemaal gehoor bij Sporting Walcheren. Knol vindt niet dat dat als een diskwalificatie of tekortkoming voor die takken van sport moet worden uitgelegd. „Bij een topclub als Ajax hebben ze als eerste onderkend dat be wegen een wezenlijk onderdeel is door een looptrainer aan te stellen. Hetzelfde geldt voor andere sporten. Ik doe ook wat voor de turners van MTV en de ten nissers van Remato. Ook die sporters hebben baat bij een goede conditie en begeleiding. foto Lex de Meester Daarnaast leert Knol zelf ook het no dige van een kijkje in de keuken van een andere sport. „Ik zie dat jonge turnster- tjes 24 uur per week trainen. Ik zie to taal verschillende benaderingen om tot prestaties te komen. Daar leer ik veel van en doe ik weer mijn voordeel mee. Veel takken van sport zijn vastgeroest in een bepaalde traditie. Maar overal zijn ontwikkelingen, waar je op in kunt spelen. Je moetje er alleen maar voor open stellen." Vastgeroest Voorbeelden heeft Knol te over. „Ik kom zelf uit het voetbal en heb zelf bij VC Vlissingen, Middelburg en VCV Zee land de looptraining verzorgd. Je praat dan zelfs over betaald voetbal, maar ik ben er onbegrijpelijke dingen tegenge komen. En dan praat ik niet alleen over de training zelf. maar ook over de bege leiding van voetballers. Een jonge spe ler als Patrick Vogel die een hele helft moest warmlopen, maar toch niet werd ingebracht. Ach, dat is een leerproces, wordt er dan geroepen, maar dat is na tuurlijk larie. Zo'n jongen wordt men taal kapot gemaakt. Het is in de voet balwereld geen uitzondering dat som mige spelers vernederd worden. Je maakt mij niet wijs datje op die manier het beste uit een speler haalt. Terwijl dat toch de bedoeling moet zijn, wantje praat over betaald voetbal en het halen van resultaten." „Maar toch heb ik bijvoorbeeld ook ge leerd van een voetbaltrainer als Kees Vermunt. Zijn training was misschien verouderd, maai* hij was een echte psy choloog die zijn spelers enorm kon mo tiveren. Zo gaf hij vlak voor de wedstrijd spelers als Jaap Meerman en Paul Schipper een onschuldig pilletje spiru- lina. Die gasten dachten natuurlijk dat ze doping slikten en voelden zich dan ijzersterk. Vermunt voelde feilloos aan welke spelers daar gevoelig voor wa ren." Psychologie Knol belandt daarmee aan op het ge bied van de sportpsychologie. Een ter rein dat steeds meer zijn belangstelling geniet. „In de top traint elke sporter kei hard. Daar zitten nauwelijks verschil len tussen. Maai- toch wint er één, om dat hij zich net sterker voelt of bijvoor beeld beter kan afzien. Dan wordt dus ook de geest belangrijk. Je kunt je li chaam alleen optimaal laten presteren als je geest ook optimaal meewerkt. En dat telt niet alleen voor toppers. Ik krijg zoveel mensen binnen, die niet beseffen wat ze allemaal kunnen. Een vrouw van 45 die zegt dat ze niet meer kan lopen omdat ze vroeger teveel geturnd heeft. Fout, zeg ik dan. Je hebt last van je be nen, omdat je stopte ze te gebruiken. Het is voor zo'n vrouw een overwinning om nu een duurloopje van tien minuten te doen." De prestaties van Irma Heeren, die op de triathlon, run-bike-run en crossen in nationale titels grossiert, zijn misschien nog een groter bewijs. „Wat Irma doet, kan volgens iedereen niet. Ze moet zich specialiseren, roept iedereen. Het kan blijkbaar wel, omdat Irma erin gelooft. Het is in feite alleen maar een kwestie van naai'je lichaam luisteren. Je dacht toch niet dat we ooit met een hartslag meter hebben getraind. Onzin. Ze voelt zelf het beste wat ze kan. Daar laat ik haar vrij in, want alleen op die manier voelt ze zich lekker. Je moet een sporter niet in een keurslijf dwingen. Irma deed eerst aan damesvoetbal, begon op haar 21e aan atletiek en is vijfjaar later een nationale topper. Ze wist gewoon niet wat ze in haar had. Ik weet zeker dat er nog meer van dit soort talenten rondlo pen", aldus Knol. De talentvolle Zierikzeeënaar Ramses Bekkenk is totnutoe de laatste bekende atleet die zich bij Sporting Walcheren heeft aangemeld. „Hij is zelf gekomen. Ik heb hem zelfs gewaarschuwd dat ik geen normale atletiektrainer ben. Dat geeft. niet. want ik ben ook geen nor male atleet, zei hij. Dat vond ik wel grappig." Poortvliet, Ria de Ridder Mannen: Ad Bezemer, Paul Bezemer, Ramon van de Gruiter, Jozias Marijs. Trai ner/coach: Erik Maljers. Tjoba Tweedeklasser Tjoba houdt zich keurig aan het meerjarenplan dat de club (in 1991bij het 50-ja- rig bestaansjubileum ontvouw de. Na behaalde titels en promo ties maakt de ploeg in de zaal nu echter - even - pas op de plaats. „In de oefencampagne is geble ken dat er nog veel werk aan de winkel is. We willen drie ploegen onder ons houden, pas volgend seizoen doen we een aanval op het kampioenschap. Als dat lukt liggen we helemaal op schema", licht trainer Erik Buizer het stappenplan toe. Selectie Tjoba: Vrouwen: Karin Blommaard, Ilse Boogaard, Margot Jansen, Jolande Kole. Mannen: Wil- co Fokke, Arnold Glaser, Wilfred van de Meer, Mark de Schipper. Trai ners/coaches: Erik Buizer en Han Verbeke. Derde klasse M Het verhaal van Ondo is bekend. Al jaren heeft de ploeg een abon nement op een plaats bovenin, maar het kampioenschap lijkt net een te grote stap. „Ook deze keer. Wij zijn ingedeeld met Bol nes. Daarom is de subtop het hoogst haalbare", verwacht trai ner Aarnout Crucq. Selectie Ondo: Vrouwen: Ellen Hoef- kens, Liesbeth Hoelkens, Thea van Schaick, Ina Wattel Mannen: Marius Besuyen, Ronald Coppoolse, Arjen Hoefkens, Wim van Sparrentak, Ro bin Wisse. Trainer/coach: Aarnout Crucq Nieuwkomer Zuidwesters is on der debuterend trainer Peter Crucq opgebloeid. In een uitste kend veldseizoen heeft het ver jongde achttal de draad goed op gepakt en Crucq is begonnen aan een opbouw die het bijna Ad Vos (links), vorig seizoen nog speler van Animo, is nu trainer/coach van de Souburgse club foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 32