Wijers buigt in Borssele-debat Kritiek Portugezen op Faro-bemanning Het extraatje van Uncle Ben's. 7,3% lïJftltC Blokkade-actie van Greenpeace UncleBens 06-0331 4 WEKEN 250 BOVAG OCCASIONS 9 Minister: gesprek met SEP over goedkopere modernisering en sluiting in 2004 Verhoging Irente VS grootste in 14 jaar Ruim 30 miljoen flessen jonge Beaujolais onderweg 2.99 Deze week alleen bij Albert Heijn ch Justitie verdenkt twee Amsterdammers van lidmaatschap RaRa VOOR 14,- JA, ik wil: Enkele buien *^9 Half tot zwaar bewolkt en af en toe een bui. Matige tot vrij krachtige, boven zee krachtige westenwind. Middag- temperatuur omstreeks 10 graden. zeelandhallen goes 237e jaargang no. 270 Woensdag 16 november 1994 Losse nummers 1,50 donderdag 17 nov. 14.00-21.00 u. vrijdag 18 nov. 14.00-21.00 u. zaterdag 19 nov. 10.00-17.00 u. DE GOESE MERKENDEALERS ian onze Haagse redactrice PEN HAAG - Minister Wijers un economische zaken (D66) is fcreid met de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrij- ;en (SEP) te praten over een [oedkopere modernisering van |e kerncentrale in Borssele. Hij ,il van de stroomsector binnen drie weken weten of er wat 'lu ie' uit het programma kan, zo- jat de centrale in 2004 de deu ren kan sluiten. De bewindsman deed die toezeg- om de fractie van D66 uit jote politieke problemen te hel- pen. D66 wil dat de centrale niet «t 2007 open blijft, zoals het ka- iinet heeft voorgesteld. Volgens Wijers is de mogelijkheid om een lleinere modernisering uit te roeren nog nooit met de SEP be sproken. rekende de Tweede Kamer roor dat er dan 70 miljoen gul- :en af zou moeten van het mo derniseringsprogramma, zoals ite centrale dat nu uit wil voeren, folgens Wijers mag zo'n klei nere modernisering niet ten kos te gaan van de veiligheidseisen, zoals die eerder door het parle ment zijn geformuleerd. De SEP leeft tot nu toe altijd vastgehou- aan een levensduurverlen- óng tot 2007. Volgens de ener- pesector is dat jaartal gekozen m de investering rendabel te maken. Iraagvlak de centrale in 2004 mogelijk steun krijgt van D66, PvdA, GroenLinks, SP en wellicht de WD. Die laatste partij houdt overigens nog vast aan een le vensduurverlenging tot 2007. Maar wilde best eens aanhoren wat de SEP voor antwoord heeft op het verzoek van de minister. Vooralsnog bleek dat een krap pe meerderheid voor de levens duurverlenging is, omdat één lid van het Algemeen Ouderen Ver bond (AOV) voor is en één lid zich onthoudt van stemming. Maar of de stemmingen ook zo uit zullen pakken, is nog niet duidelijk. D66 schiep in het laat ste deel van het debat grote on duidelijkheid. Ondanks de dui delijke toezegging van de minis ter diende de fractie een voorstel in waarin de minister werd opge roepen het gesprek met de SEP aan te gaan. Volgens woordvoer ster Jorritsma was die motie be doeld omdat „het zo plezierig is voor de minister om duidelijk heid van de kamer te krijgen". Wijers was helemaal niet zo blij met dit voorstel van zijn eigen partij. Hij zei ook „geen behoefte te hebben aan de motie". Vervol gens ontstond politieke beroe ring in de kamer. Jorritsma kreeg van alle kanten te horen dat de mogelijkheid bestaat dat zo'n voorstel - dat volgende week dinsdag in stemming wordt gebracht - door een meer derheid wordt verworpen. PvdA'er Crone: „En wat als dit voorstel wordt verworpen? Wel licht voert de minister dan een verworpen voorstel uit?". Na afloop van het debat bleek pas dat D66 duidelijkheid van de kamer wil, zodat Wijers niet vrij blijvend op pad wordt gestuurd. De fractie wil met het voorstel bereiken dat de Tweede Kamer ook daadwerkelijk kiest voor een kleinere modernisering en daarmee sluiting in 2004 als blijkt dat dat uitvoerbaar is. Maar het politieke kwaad was al geschied. De fracties VVD en PvdA broeden nu nog op de mo tie. VVD-woordvoerder Remkes liet al weten dat „het enthou siasme om de motie te steunen niet erg groot is. Ik snap niet waar het voorstel over gaat en waar het voor nodig is". CDA'er Lansink, die het eerder in het de bat best vond dat Wijers nog eens met de SEP gaat praten, was furieus: ..Ze maken er een puinhoop van. Dit is werkelijk desastreus. De minister geeft no ta bene ruimte en dan dit. Ik begrijp het niet". Ook PvdA- woordvoerder Crone zag een le vensgroot probleem opdoemen. „Als we voor stemmen dan moet ik dus ook voor de kleinere mo dernisering zijn. En als we tegen zijn dan hebben wij het gedaan". Wijers sprak zijn bereidheid om tog eens te gaan praten ook uit ranwege de politieke verhoudin- jen in de Tweede Kamer. „De oogelijkheid om dat te onder steken heeft te maken met een politiek draagvlak dat ik dan in Tweede Kamer heb". Hij :1de daarmee op de mogelij k- ;id dat een eerdere sluiting van wn onze correspondent WASHINGTON - De Ameri kaanse centrale bank, de Fede ral Reserve, heeft gisteren voor lezesde maal dit jaar haar ren tetarieven verhoogd. Zowel het iisconto, de rente die de 'Fed' de kanken aanrekent, als de geld- larktrente, die de banken el- laar onderling berekenen, gin- ten met driekwart procent om- loog. Dat was meer dan de 0,5 procent waarmee vooraf reke ning was gehouden. ïolgens de Federal Reserve was ie renteverhoging nodig om ireigende inflatie af te remmen, ae kan ontstaan door de sterke ffoei van de Amerikaanse eco- Mmie. Maar er kwam uit de fï- «anciéle wereld ook kritiek op Je omvang van de stijging. Die leidde echter opvallend genoeg iolst tot grotere handel in aande len op Wall Street. De Dow-Jo- ses-index steeg zo'n twintig punten. ftesident Clinton, op handels sessie in het Verre Oosten, rea- Êerde voorzichtig op de rentes- Üging. Hij zei te hopen dat de federal Reserve „zijn best zal ioen om het economisch herstel Saande te houden". Ret disconto ging van 4 naar 4,75 procent, en de geldmarktrente ran 4,75 naar 5,5 procent. De Janken reageerden meteen door !un rentes op te trekken. Daar- loor zullen hypotheken, lenin- ien en het betaalverkeer in de I'S fors duurder worden. De ver achting is dat de 'prime rate' Ie komende weken naar 8,5 pro- *nt. zal stijgen. Daartegenover Haat dat de rente op banktegoe- ien ook zal stijgen. De eerste vijf rentestijgingen dit aar bedroegen samen niet meer ian 1,75 procent. De verhoging 'an gisteren is de grootste sinds 1980, toen de rente met 1 procent imhoog ging. De renteverho- !ing was algemeen verwacht, irodat de Amerikaanse econo- nie het zo goed doet. De groei tordt voor 1994 geschat op 3 tot 15 procent. 9e werkloosheid bedraagt lechts 5,8 procent, wat volgens lintons budgetdirecteur Alice livlin betekent „dat we het unt van de totale werkgelegen- eid naderen". i grote vakbonden demon- reerden echter voor het kan- or van de Fed in Washington gen de renteverhoging die vol- fts hen banen zal gaan kosten. VILLEFRANCHE-SUR-SAONE (AFP) - Zo'n 33 miljoen fles sen „Beaujolais nouveau", de jonge wijn uit het oosten van Frankrijk, zijn onderweg naar liefhebbers over de hele we reld. De oogst van 1994, volgens kenners prachtig op kleur, soepel en vol-aromatisch, ligt morgen in de winkel. Volgens het verbond van Beaujolais-producenten, wier wijn gaarden zich ten noorden van Lyon uitstrekken, gaat het om een van de mooiste oogsten van de laatste jaren. Vliegtuigen hebben de afgelopen dagen al vrachten afgeleverd om de wijn morgen over de hele wereld beschikbaar te hebben. De groot ste afnemers zijn Duitsland, Nederland en Groot-Brittannië. De hele produktie nieuwe Beaujolais bedraagt dit jaar 450.000 hectoliter, goed voor zestig miljoen flessen. Om u te verwennen krijgt u van Uncle Ben's deze week niet alleen de rijst extra voordelig, maar krijgt u boven dien 35 procent extra saus voor uw geld. En om de verwennerij compleet te maken geven wij de kipfilet een ex tra aantrekkelijk prijsje. Uncle Ben's rijst zilvervlies, pak 375 g-269 2.29 of OIO wit pak 375 g @@®®-2r5^ /L.LV Uncle Ben's zoetzure saus of Uncle Ben's zoetzure saus met extra ananas, pot 490 gram g inclusief 35% extra inhoud Uncle Ben's kerriesaus, Q QQ pot 475 gram a.j j inclusief 35% extra inhoud. 01 Kipfilet kilo4#5Ü 16.50 <1 -JE 100 gram ©gxsxd-TSS j../0 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 19 november as. DEN HAAG (GPD) - De Portu gese luchtvaartautoriteiten zijn aanzienlijk kritischer over de rol van de cockpitbeman ning bij de ramp met de DC-10 van Martinair op Faro dan de Nederlandse Raad voor de Luchtvaart. Dat bleek gisteren tijdens de presentatie van het Portugese onderzoeksrapport in Den Haag. De Portugezen verwijten de ge zagvoerder een te passieve hou ding tijdens de landing. De hoge daalsnelheid van het vliegtuig was volgens het onderzoeksrap port mede een gevolg van het handelen van de co-piloot en daarna van het te laat ingrijpen van de gezagvoerder. Hoewel ook de Portugezen als hoofdoorzaak van de ramp de extreem slechte weersomstan digheden noemen, voegen zij daar nog een handvol bijkomen de oorzaken, aan toe: de insta biele nadering van de landings baan. het voortijdig terugnemen van motorvermogen waar schijnlijk als gevolg van een in greep door de bemanning, de verkeerde windinformatie die de verkeerstoren van Faro doorgaf, het ontbreken van landingslich- ten op de baan en een verkeerde inschatting van de bemanning van de toestand op de door re gen overspoelde landingsbaan. Te passief Advertentie De nieuwste kerstversiertrends ziet u op de fantastische kerstmarkt bij Europatuin Beveland in Goes De Raad voor de Luchtvaart daarentegen legt volledig de na druk op het slechte weer. De ho ge daalsnelheid van het vlieg tuig - vlak voor de landing - is volgens de Raad uitsluitend hieraan te wijten. De Portuge zen menen echter dat de beman ning wellicht eerder had kunnen ingrijpen. Letterlijk stellen zij dat de gezagvoerder „te passief reageerde en te laat extra motor vermogen gaf'. De laatste opmerking over de bemanning was een grote ver rassing voor de Raad. In een eer der concept-rapport had deze zinsnede niet gestaan. De voor zitter van de Raad voor de Luchtvaart, G. Bodewes, zei dinsdag niet te begrijpen waar om die opmerking aan het rap port is toegevoegd. „Er is geen rechtvaardiging voor deze ver wijten richting de piloot. We staan er ook niet zonder meer achter". Het rapport gaat naar minister Jorritsma van verkeer en water staat. Zij moet beslissen of het duidelijk genoeg is. Toch zal de Tijdelijk aanbod Vaste Termijn Deposito looptijd 5 jaar. Wanneer u nu minimaal f 1.000,- vastzet voor een periode van 5 jaar ontvangt u 7,3% rente per jaar Aanbod geldig t m'25 november 1994. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder mee. Raad naar alle waarschijnlijk heid de minister adviseren op heldering te vragen bij de Portu gezen. De Raad voor de Luchtvaart meent dat de twee vliegers cor rect en volgens het instructie boekje hebben gehandeld. Het vliegtuig kwam volgens de Ne derlanders in de laatste fase van de vlucht terecht in windshear (zeer krachtige en snel wisselen de op- en neerwaartse winden). Daardoor verloor het vliegtuig te snel hoogte, kwam te hard op de baan terecht en brak het lan dingsgestel af. Volgens de Portugezen kan wel degelijk de vraag worden ge steld of de bemanning onder de gegeven omstandigheden de landing niet had moeten afbre ken. Het rapport stelt voorts dat de bemanning vijf minuten voor de landing van de verkeerstoren doorkreeg dat de landingsbaan onder water stond. Hierbij werd de Engelse term flooded ge bruikt. Op dat moment hadden de vliegers kunnen beslissen uit te wijken naar een andere lucht haven. De bemanning begreep echter niet dat de term flooded 'overstroomd' betekent. Men dacht slechts dat de baan be hoorlijk nat was. Bovendien was vlak na die mededeling een an der Martinair-toestel zonder problemen op Faro geland. De Raad meent dat hoewel hier sprake was van miscommunica tie tussen de toren en de beman ning, dit voorval niet heeft bijge dragen aan de ramp. Het vlieg tuig is namelijk aan het begin van de baan gecrasht. En dat geldt volgens de Raad voor nog meer zaken, zoals de afwezig heid van landingslichten. ver keerde windinformatie en het feit dat de straalomkeerder van een motor niet werkte. zie ook pagina 2 Golven Het KNMI in De Bilt heeft een nieuw computermodel ontwik keld waarmee het gedrag van golven op zee over de gehele ive- reld nauwkeurig voorspeld kan worden. Niet alleen voor de stu die van het klimaat is dit instru ment van groot belang. Ook de scheepvaart kan pro fiteren van de bereke- A ningen. Witteman De Arnemuidse Jennifer de Jon ge is boos over de manier waar op zij is behandeld in het V ara-televisieprogramma De Ronde van Witteman. Volgens haar zijn afspraken geschonden en beloftes niet nagekomen ten aanzien van haar deelname aan eenprogramma over 'ongewejiste kinde- A O ren'. I O Tafeltennis De Nederlandse tafeltennis- vrouwen hebben zich gisteren geplaatst voor de play offs van de Europese Superliga. De da nig verzwakte ploeg van bonds coach Engel bleek in Middel burg te sterk voor Engeland: 4-2. Diana Bakker zette Oranje op het juiste spoor. Toen Vriese- koop met de handen in het haar zat, kreeg Bakker de handen van het pu- A Qk bliek op elkaar. I Opinie en actergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3,4 en 5; Financiën en economie: 9; Radio en televisie: 11; Provincie: 13, 14, 15 en 17; Sport: 18 en 19 mi DEN HAAG (GPD/ANP) - Twee 36-jarige Amsterdammers, Hans Krikke en Jan Muter, wor den ervan verdacht lid te zijn van de criminele organisatie RaRa. Deze actiegroep pleegde onder meer bomaanslagen op het ministerie van sociale za ken in Den Haag en het huis van voormalig staatssecretaris van justitie Kosto. De twee, werkzaam bij het Am sterdamse journalistencollectiet Opstand, worden door Justitie in Den Haag voorlopig alleen als verdachte aangemerkt en zijn niet aangehouden. Krikke is journalist bij het collectief. Mu ter bestuurslid. Ze noemen de aantijgingen van justitie vol strekt. uit de lucht gegrepen Mü- ter: „Ons werk is kritisch. Wij ko men op voor onderdrukten, steunen illegalen. Nu worden we gelijk gesteld met RaRa. Het tweetal wordt verdacht op basis van administratie en be scheiden die op 28 september in beslag zijn genomen bij het jour nalistencollectief. dat is gespe cialiseerd in arbeidsverhoudin gen. Officier van justitie mr. N. Zandbergen kon niet zeggen hoe belangrijk de verdachten in de RaRa-organisatie zijn of dat er een ledenlijst bij de huiszoeking is gevonden. Persvrijheid Bij de huiszoeking in Amster» dam zijn computers en admini stratie door de politie meegeno men. Mr. Zandbergen noemt het een sprookje dat de invallen een beknotting van de persvrijheid waren. RaRa, voluit Revolutionaire Anti Racistische Actie, heeft sinds 1985 aanslagen gepleegd. Vooral de bomaanslag op de wo ning van Kosto in 1991 schokte destijds het land. Daarvoor ging het alleen om aanslagen op be drijven. Die veroorzaakten een totale schade van naar schat ting 150 miljoen gulden. De ac- Advertentie ties waren gericht tegen bedrij ven die economische banden hadden met Zuid-Afrika, zoals de Makro en Shell. Tot nu toe is maar één man, in 1988, veroordeeld vanwege Ra- Ra-activiteiten. Hij werd echter later wegens vormfouten vrijge sproken. Advertentiei (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Plaats: Telefoon. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Bedrijfsadviseurs contracten algemene voorwaarden Tel. 01100-50145 713214 000002 •'**1 ,11 TÜL van onze verslaggever BORSSELE - Om hun wens dat de kerncentrale in Borssele onmiddellijk dicht gaat kracht bij te zetten, versperden dertig milieu-activisten van Greenpeace gisterochtend een half uur lang de toegang tot het kernenergiecomplex. Gestoken in witte pakken en voorzien van spandoeken, gele vaten met 'nucleair afval' en jutezakken voorkwamen zij dat enige tientallen personeelsleden het gebouw binnen konden gaan. Maar de meesten waren al binnen. Na de kortstondige blokkade vertrokken de actievoerders naar Den Haag, waar de Tweede Kamer over Borssele debatteerde. Voor de deur van het gebouw van de volksvertegenwoordiging werden zakken met nep-geld uitgestort. zie ook pagina 15 foto KoenSuyk/ANP WÊÊM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1