joon mag dalen tot bijstand Nederlandse marine betrapt op illegaal wapentransport SPRUITEN EN BRAADWORST. 4.25 JU» k Kanaaltunnel nu echt open 4 WEKEN kleintjes Tientallen doden op Haïti door orkaan \an Melkert om langdurig werklozen aan baan te helpen irote actie msterdamse olitie tegen rostitutie 79 Tekening Rembrandt brengt 3,5 ton op VOOR 14,- JA, ii ^sssssssr weer (el bewolking, een enkele opklaring buiig- Temperatuur 12 graden. De t$t- tot zuidwestelijke loind is krach- zee, vanavond afnemend. 7e jaargang no. 269 isdag 15 november 1994 nummers 1,50 HAAG (GPD/ANP) - On- jemers hoeven een langdu- (terkloze die zij in dienst ne- ),Straks niet meer te betalen i het bedrag van de bij- jdsuitkering. Minister Mel- I (sociale zaken) vindt deze ilregel gerechtvaardigd om werkloosheid te bestrijden. FNV heeft furieus gerea- rd op de plannen. (plan dat Melkert gisteren ide Tweede Kamer presen ce, was in grote lijnen al aan- ondigd in het regeerak- ord. Het kabinet wil arbeid de werkgever goedkoper den. Op die manier moeten jal langdurig werklozen aan [baan geholpen worden, i ingang van 1996 krijgen rkgevers daarom de mogelijk- 1 tijdelijk (twee jaar) minder n het minimumloon te beta- lals degene die zij aannemen iger dan een jaar werkloos is. bodem van de beloning is de itandsuitkering voor alleen- anden, 70 procent van het mi- jumloon. (kabinet gaat ervan uit dat igdurig werklozen aanvanke- minder produktief zijn, en ardoor onaantrekkelijk voor werkgever. Een tijdelijk lager m moet de ondernemer over streep trekken de werkloze nog aan te nemen. Na twee irwordt de werknemer geacht normale prestaties te leveren it een hoger loon rechtvaar- Elkert wil verder een eind ma- aan cao's (zoals de bouw) larin de laagste loonschaal bo- nhet minimumloon ligt. Deze o's zullen niet meer verplich- d worden opgelegd aan alle rkgevers. Datzelfde geldt or cao's waarin afspraken zijn genomen over hogere wao- en iktewet-uitkeringen dan de MSTERDAM (ANP) - De poli evan Amsterdam heeft maan- bij een grootscheepse actie I prosituées uit Zuidameri- ianse landen opgepakt. Vijftig i hen komen uit Ecuador, el van hen zijn fransseksueel. t heeft de politie maandag- i rond bekendgemaakt. Alle [arresteerden zijn illegaal in ederland. erovingen op de Wallen en ditpartijen tussen prosituées iderling en met klanten waren de politie aanleiding tot de ctie, waaraan honderd politie- msen meededen. In 57 panden jn invallen gedaan. De groep ie is opgepakt werkte zowel ichter het raam" als in de tip- slprostitutie bij het Centraal (ation. Ie arrestanten werden aanvan- elijk opgesloten in een marine- omplex in Amsterdam-Oost. zijn later overgebracht naar ndere plaatsen, waaronder lieuwersluis. Een deel wordt aarschijnlijk Nederland uitge- I [offer met delen ijk gevonden IMSTERDAM (ANP) - In Am- ierdam-Noord is maandag een offer gevonden met delen van «n lijk. De koffer lag in het wa- :r bij de Landsmeerdijk. Het aat om delen van een onderli- haam. Het is nog niet duidelijk f het een vrouw of een man be reft. Vandaag wordt sectie ver- icht. wet voorschrijft. Ook vut-rege- lingen zullen niet meer aan de gehele bedrijfstak worden opge legd. Alleen cao's die scholing en werkgelegenheid hoog in het vaandel hebben, worden voor de gehele bedrijfstak geldig ver klaard. De vakcentrale FNV vat de plan nen om werknemers goedkoper te maken, op als een 'regelrechte oorlogsverklaring'. Vooral de in greep rond cao's met bovenwet telijke vut-, wao- en Ziektewet uitkeringen valt verkeerd. De werkgevers zeggen de doelstel ling van het beleid van het kabi net voor komend jaar te onder schrijven, maar vinden dat een verkeerd middel wordt gekozen. De arbeidsverhoudingen drei gen in onrustig vaarwater te ko men, aldus NCW en VNO in een gezamenlijke reactie. „Dit gaat verder dan we ooit van dit kabinet hadden verwacht. Of gevreesd", zei een woedende FNV-woordvoerder gister avond. „Dit is iets wat wij bui tengewoon zwaar opnemen. Hoe ver denkt Melkert wel dat hij kan ingrijpen in de vrijheid om zaken in een cao te regelen en daarover te onderhandelen?" De voorstellen hollen de onder- De op-en-top Britse zakenman John Prince, bolhoed en streepjespak, stapt in de Eurostar voor zijn eerste treinreis naar Franrkijk. foto Dylan Martinez/RTR LONDEN AP/GPD) - De eerste passagier- slreinen zijn maandag door de Kanaal tunnel tussen Frankrijk en Engeland ge reden met aan boord honderden reizigers uit Parijs, Londen en Brussel. Een Eurostar-trein verliet precies om 08.07 uur in de ochtend het Gare du Nord in Parijs voor een rit naar Waterloo Sta tion in Londen. Vanuit Londen vertrok om precies 08.23 uur de Eurostar naar Frankrijk. Tot opluchting van de spoor wegen waren er geen technische proble men, die de Eurostar teisterden in de aan loop naar de officiële ingebruikneming. Ook de dienst tussen Brussel en Londen kwam maandag op gang. Op Waterloo Station kregen de reizigers een herden kingsoorkonde en een glas champagne. Voor een kaartje in de eerste klasse moet 528 gulden worden neergeteld, een retour tje tweede klasse kost 421 gulden. Velen van de eerste reizigers hadden hun trein kaartjes lang tevoren besteld. De Brit John Harper (63) had meteen op 13 fe bruari 1986, een dag nadat premier That cher en president Mitterrand hun 'Tun nelverdrag' hadden gesloten, zijn bestel ling geplaatst bij het reisbureau. Slechts een reiziger was niet helemaal content met het tijdstip van aankomst. Het was Richard Low, de 66-jarige klein zoon van de Engelse ingenieur onder wiens leiding reeds in 1881 een poging was gedaan om een Kanaaltunnel te graven. Toen Richard Low in een persoonlijk, briefje aan de president-commissaris van Eurotunnel een ticket vroeg voor de eer ste trein naai- Parijs, kon hij een kleine sneer niet nalaten. „Uw trein, meneer", zo schreef hij, „is 113 jaar vertraagd". „Le Shuttle", de autotrein, begon enkele weken geleden al met de dienstregeling. van onze correspondent Hans Gertsen LILLE - De Franse douane heeft afgelopen zaterdag een illegaal wapentransport van de Ko ninklijke Marine onderschept. Tijdens een routinecontrole in de buurt van het Noordfranse Lille trof een 'vliegende bri gade' van de douane in een be stelbusje van het Rotterdamse transportbedrijf Bergwerff on der meer tientallen Uzi's, en kele bazooka's en zware mi trailleurs, ruim 20 kisten bijbe horende munitie en geavan ceerde nachtkijkers aan. De wa pens moesten naar Spanje voor een oefening van de Nederland se Mariniers. De twee chauf feurs van het busje, die zonder speciale begeleiding op weg wa ren naar Spanje, hadden noch geldige vrachtbrieven, noch de vereiste doorvoervergunning van de Franse autoriteiten. De Nederlandse marine heeft giste ren een 'diepgravend' intern on derzoek naar de affaire aange kondigd. In eerste instantie werd er groot alarm geslagen omdat de chauf feur en zijn bijrijder, twee jonge werknemers van Bergwerff, niet leken te weten wat ze nu precies vervoerden. Ze wisten slechts dat de lading bestemd was voor een kazerne in het Zuidspaanse Rota bij Cadiz. Pas gisteren werd duidelijk dat het niet om een omvangrijke smokkel van mogelijk gestolen wapens of een anderzins duistere operatie ging, maar om een 'officieus' transport voor de Koninklijke Marine ten behoeve van een ma riniersoefening in Spanje. De twee chauffeurs hadden toen al twee zeer onaangename nachten in een Franse politiecel doorgebracht. Pas na tussen komst van de militaire attaché van de Nederlandse ambassade in Parijs werden de chauffeurs. die in eerste instantie van 'ille gale wapenimport' waren be schuldigd, op vrije voeten ge steld. Ze keren vandaag terug naar huis. De Nederlandse marine reageer de gisteren aanvankelijk tame lijk laconiek. „We oefenen op al lerlei mogelijke plaatsen. Van Noorwegen tot Schotland en van Cambodja tot Spanje. Het materieel wordt op verschillen de manieren vervoerd. Dat gaat niet altijd via standaard-we gen". aldus overste W. van Stra ten, hoofd van de afdeling Mari nevoorlichting in Den Haag. Dezelfde zegsman was enkele uren later beduidend minder la coniek. „Er zijn inderdaad zeer ernstige fouten gemaakt. We hadden vooraf toestemming moeten vragen aan de Belgi sche, Franse en Spaanse autori teiten. Waarom de standaard procedure in dit geval niet ge volgd is, weet ik niet", aldus overste Van Straten. Volgens hem zal een 'diepgravend intern onderzoek' worden ingesteld naar de affaire. Hoewel de Franse autoriteiten gistermiddag de indruk wekten de 'affaire' met de mantel der liefde te willen bedekken om de relatie met het bevriende Neder land niet op het spel te zetten, staken diverse Franse politie- en douanefunctionarissen hun ver bijstering de afgelopen dagen niet onder stoelen of banken. „Je vraagt je af of ze wel allemaal goed wijs zijn daar bij jullie in Holland", aldus een douanier. „Je moet er toch niet aan den ken dat dit soort wapentuig in handen van terroristen valt. Het was blijkbaar de bedoeling dat die twee jongens zonder enige bescherming met zo'n levensge vaarlijke lading door Franse en Spaans Baskenland zouden rij den. De ETA (de gewelddadige Baskische afscheidingsbewe ging, red.) smult van dit soort wapens". (Advertentie) Spruiten, net 450 gram Braadworst, kilo JL50'7.99 500 gram s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. AMSTERDAM (ANP) - Een onlangs ontdekte tekening van Rembrandt heeft maandag tij dens een veiling bij Christie's in Amsterdam 350.000 gulden opgebracht. Dat was aanzien lijk meer dan de richtprijs van 100.000 tot 150.000 gulden. Het werk, afkomstig uit het bezit van de Schotse markies van Lansdowe, werd eigendom van een anonieme koper uit Duitsland. Christie's heeft dat maandag be kendgemaakt. Het was de tweede keer in het bestaan van Christie's Amsterdam dat een nieuw ontdekte tekening van Rembrandt werd verhandeld. De eerste keer was in november 1992 toen voor een tekening van de oude meester 414.000 gulden werd neergeteld. Het maandag verkochte werk toont een Hol landse langhuisstolpboerderij in een land schap. Rembrandt maakte de tekening vol gens de deskundigen tussen 1650 en 1655. De verkoop van het werk maakte deel uit van een internationale veiling van Hollandse, Vlaamse en Duitse tekeningen van oude mees ters. In totaal brachten de werken bijna 1,9 mil joen gulden op. Een andere topper was een gezicht op Den Haag van Constantijn Huygens uit 1666 met een richtprijs van 25.000 tot 35.000 gulden. Een Amerikaanse verzamelaar had er uiteindelijk 218.500 gulden voor over. handelingssterkte uit, meent de FNV. Werkgevers kunnen in principe gewoon onder de laag ste cao-lonen betalen. „De bon den zijn juist bezig daar afspra ken over te maken met de werk gevers. Nu wordt dit met een twijfelachtig paardemiddel doorkruist". De vakcentrale betwijfelt in ho ge mate of de voorstellen van Melkert niet in strijd zijn met de wet. Cao-coördinator L. de Waal. „Hoe kan de overheid nu voorschrijven waarover onder handeld moet worden en goed deels wat de uitkomst van de on derhandelingen moet zijn?" Metaal De Federatie van Werkgevers in de Metaalnijverheid (FWMi wil dat bedrijven kansloze jonge werklozen adopteren om op die manier werkervaring op te doen. De federatie denkt zo deze groep werk de laatste kans op een baan te geven. Het eerste half jaar loopt in het plan een jongere met behoud van uitkering in een bedrijf sta ge. om vervolgens in drie jaar door te groeien naar een vol waardige betaalde functie. Na een halfjaar, als de produkti- viteit van de 'geadopteerde' toe neemt, betalen de werkgevers meer en de uitkeringsinstanties minder. Het is de bedoeling dat na drie jaar de werkgevers be kijkt of de 'geadopteerde' in aan merking komt voor een volwaar dige functie. Voor het project komen maxi maal 4500 jongeren in aanmer king. De FWM denkt dat het pro ject in het voorjaar van 1995 van start kan gaan. Voorzitter Theo Evers van de FWM is niet bang dat ondernemers misbruik zul len maken van de 'gratis' werk nemers. Dollar zit in de lift Wielklem Milieu-activisten hebben giste ren op Rotterdam Airport door middel van een melklem een vliegtuig met Europarlementa riërs tegengehouden dat wilde vertrekken naar Straatsburg. De actie ivas bedoeld als een pleidooi voor de invoering van accijns op vliegtuig brandstof in de Euro- A pese Unie. Kerncentrale GroenLinks dient vanmiddag een motie in om de levensduur- verlenging van de kerncentrale Borssele niet uit te voeren. Dat is precies wat PvdA en D66 willen, maar toch zullen zij het voorstel niet steunen. Zij komen met een eigen voorstel, dat inhoude lijk niet veel afwijkt van dat van Groen- A A Links. Lv K i Mulder Youri Mulder is door bonds coach Dick Advocaat als zeven tiende speler toegevoegd aan de selectie van het Nederlands voetbalelftal, dat morgen woensdagin Rotterdam de EK- kwalificatiewedstrijd tegen Tsjechië speelt. De 25-jarige spits van Schalke '04 meldt 'zich vanochtend in het spelershotel m Noord- A O ivijk, I J WIÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊtÊÊÊÊÊIÊKÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊM Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 11, 13, 14, 15 en 17; Sport: 18 en 19 AMSTERDAM (KRF/ANP) - De Amerikaanse dollar heeft maandag onverwacht een flin ke koersstijging laten zien. Bij het slot van de handel op de wis selmarkt in Amsterdam werd 1,73 genoteerd, bijna twee cent hoger dan de slotkoers van afgelopen vrijdag. Valutahandelaren gaven uiteen lopende verklaringen voor de koerssprong. Zij wezen onder meer op de vergadering, van daag. van het beleidsbepalende comité van de Amerikaanse cen trale banken. Algemeen wordt aangenomen dat die bijeen komst een renteverhoging ople vert van ten minste 0,5 procent. Een verhoging van de rente in de VS maakt de dollar in principe aantrekkelijker voor beleggers. Maar volgens handelaren is dat effect nu al ingecalculeerd en zal de dollar vandaag alleen verder stijgen als de renteverhoging groter uitvalt dan 0,5 procent. Weifel over terugkeer Suriname in Koninkrijk DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer staat niet afwijzend te genover een nieuwe staatkun dige verhouding met Suriname, maar vindt terugkeer in het Ko ninkrijk der Nederlanden 'niet aan de orde'. Dit blijkt uit de reacties op het voorstel van WD-kamerlid Weisglas om met Suriname een 'Gemenebestre latie' aan te gaan, vergelijkbaar met het verband dat Nederland heeft met Aruba en de Antillen. Het CDA noemt het idee van an dere staatkundige verhoudin gen „op zich bespreekbaar, zo lang maar niet de soevereiniteit van Suriname ter discussie wordt gesteld". PORT-AU-PRINCE (AP) - De tropische storm Gordon, die aan ten minste 67 mensen in Haïti en Jamaica het leven heeft gekost, trok maandag via Cuba en de Bahama's richting Florida met zware slagregens en windstoten van 80-120 kilo meter per uur. In Haïti, waar het natuurgeweld aan 65 mensen het leven kostte, zorgden zware regenval en over stromingen voor aardverschui vingen. In de zuidelijke sloppen wijken van Haïti werden hutjes weggevaagd. Honderden ang stige mensen vluchtten de duis ternis in of klommen op de da ken toen het water hun huizen binnenstroomde. De belangrijk ste wegen naar de stad raakten geblokkeerd door de overstro mingen. In Port-au-Prince eiste Gordon ten minste 40 slachtoffers, ter wijl in de zuidoostelijke haven stad Jacmel 25 mensen om het leven kwamen. Het dodental kan nog stijgen aangezien er nog tientallen vermisten zijn. Op de Amerikaanse legerbasis Guantanamo op Cuba, waar windstoten van 120 kilometer per uur werden geregistreerd, velde de tropische storm een aantal legertenten. De schade op de basis, waar nog duizenden Cubaanse en Haïtiaanse vluch telingen worden vastgehouden, was echter gering. Op het westelijke puntje van Ja maica, waar Gordon voor over stromingen en aardverschuivin gen zorgde, zou de storm aan twee mensen het leven hebben1» gekost. Florida In Florida veroorzaakten hevige regenval en windstoten maan dag al verkeersongelukken en opstoppingen. Het ruimteveer Atlantis moest uitwijken naar Californië om te landen. Gistermiddag bevond het cen trum van Gordon zich tussen de Bahama's en Cuba ten zuidoos ten van Miami. Er bestaat een kleine kans dat het centrum van Gordon over Florida raast, maar de verwachting is dat het Ameri kaanse vasteland niet de volle laag krijgt. (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: (Advertentie) GRATIS WINTERCONTROLE GRATIS STARTGARANTIE U bent met uw Peugeot hartelijk welkom vooreen gratis Wintercontrole. Wij inspecteren uw Peugeot op maar liefst 25 punten. Indien uw auto door ons in orde is bevonden dan geven wij u tijdens de openingsuren van onze werkplaats startgarantie aan huis tot 1 april 1995. DE GEZAMEMJJKE PEUGEOTDEALERS. JE VOELT JE LEKKERDER IN EEN PEUGEOT. Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1