COURANT 'ja' tegen Europese Unie 7,3% Veiligheidsraad wil einde aan strijd in Noordwest-Bosnië FOKMAAT 50X7® CM! Hoofdoorzaak ramp het slechte weer 4 WEKEN VOOR/14,- 06-0331 Vlag halfstok bij arbeidsbureaus diabetes Jeugdclub achter het fornuis legenachtig 'an den Broek: duidelijke boodschap aan Noorwegen WÊÊmmmÊÊÊÊÊmmÊmÊÊmmmmsÊmÊÊÊÊÊmÊiÊÊÊm ïxplosie handgranaten (otterdam nog raadsel maar zacht met veel bewol- ing en wat regen. Krachtige, langs de ist mogelijk stormachtige zuidwes- U wind. Maximum 14 graden. 7e jaargang no. 268 landag 14 november 1994 sse nummers f 1,50 Wie maakt van uw negatief een superafdruk op formaat 50x70cm voor maar 19,95?\ Juist! FOTO VERSCHOORE Geldig van 15 nov. tot IS dec. 1994 Goes, Middelburg, Vlissingen, Hulst. Terneuzen, Zierikzee, Ellen-Leur Italië Anderhalf miljoen I talianen zijn zaterdag in Rome de straat op gegaan hebben om hun onge noegen te uiten over de bezuini gingsplannen van het kabinet- Berlusconi. De manifestatie werd de grootste uit de geschie denis van de Italiaanse repu bliek genoemd. De politieke spanningen zijn door de massabetoging nog A verder opgelopen. Oranje Dick Advocaat wil Oranje woensdag tegen Tsjechië met vier spitsen laten spelen. Het is echter nog steeds onzeker of Ro nald de Boer (rugblessure) van de partij zal zijn. Mocht De Boer afhaken, wordt hij ivel- licht vervangen door A A Jordi Cruijff. mm Wereldkampioen Michael Schumacher is in Ade laide wereldkampioen formule 1 geworden. De Duitser viel in de laatste race van het seizoen uit na een botsing met zijn concur rent Hill. Ook Hill haalde de fi nish niet, ivaardoor Schumacher zijn punt A A voorsprong behield. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5, 7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,17 en 18 Eindrapport Faro AMSTERDAM (ANP) - Het slechte weer - hevige regenval die gepaard ging met valwin den - was de belangrijkste oor zaak van het neerstorten in de cember 1992 van een DC10 van MartinAir op de luchthaven van Faro in Portugal. Er is niets gebleken van mankementen aan het toestel. Ook de beman ning zou geen blaam treffen. Dat blijkt uit het definitieve eindrapport van de Portugese luchtvaartautoriteiten. Het stuk arriveerde vrijdagmiddag bij de Raad voor de Luchtvaart. In oktober lekten de conclusies uit het voorlopig rapport al uit. De definitieve versie bevestigt wat daarin al werd meegedeeld, aldus G. Bodewes van de Raad voor de Luchtvaart in een eerste reactie. De onafhankelijk vooronderzoe ker B. Groenendijk denkt dins dag meer over de inhoud te kun nen zeggen. Het rapport moet nog vanuit het Portugees wor den vertaald. De commentaren die Nederland en de Verenigde Staten in september op de con cepttekst leverden zijn aan het rapport toegevoegd, aldus Groe nendijk. In hoeverre ze ook in het rapport zelf zijn verwerkt, moet tijdens het vertalen blij ken. De vertaler is een Portugese pi loot die in Belgie woont. Hij is speciaal aangezocht voor de klus, omdat er zoveel technische termen in staan dat daar voor een leek niet uit te komen valt. Bij de ramp kwamen meer dan vijftig mensen om het leven en raakten tientallen gewond. Een deel van de inzittenden die het overleefden en enkele nabe staanden van slachtoffers boden zondag aan een vertegenwoordi ger van MartinAir een open brief aan waarin zij om openheid van zaken vragen. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Tijdelijk aanbod. Wegens succes geprolongeerd. Vaste Termijn Deposito looptijd 5 jaar. Wanneer u nu minimaal f 1.000,- vastzet voor een periode van 5 jaar ontvangt u 7,3% rente per jaar. Aanbod geldig t/'m 25 november 1994. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder mee. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant '13214 000002 AMSTERDAM (GPD) - De arbeidsbureaus zijn deze week in rouw gehuld. De ambtenarenvakbond Abva Kabo heeft het afgelopen weekeinde een 'Japanse' staking aangekondigd: de gebouwen worden in rouwkleuren gehuld, de vlaggen gaan halfstok en de medewerkers zullen rouw banden dragen. De bond wil daarmee protes teren tegen het feit dat het landelijk bestuur van de Ge westelijke Arbeidsbureaus (GAB's) niet is tegemoetge komen aan zijn eis voor een overlevingsplan, in het licht van de komende bezuinigin gen. De medewerkers van de arbeidsbureaus leggen niet het werk echt neer. Wel zal iedere klant en bezoeker worden uitgelegd waar de rouw voor nodig is en zal worden gevraagd om steun voor de actie. De regering wil het komend jaar 100 miljoen gulden be zuinigen en vanaf 1996 nog eens 500 miljoen jaarlijks op de Arbeidsvoorziening, zoals de officiële aanduiding luidt. Het jaarbudget, nu 1,7 miljard gulden, moet om laag naar 1,3 miljard gulden. De vakbonden hadden daar om het landelijke bestuur, het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA), een ultimatum ge steld, dat vandaag afloopt. onze correspondente - De Zweden hebben idelijk 'ja' gezegd tegen toe- ding tot de Europese Unie. In tot alle opiniepei- gen, die een nek-aan-nek race leverde het referendum gisteren jmeerderheid van 52 procent or de EU op. De tegenstan- rs bleven op 41 procent ste il is een grote aanmoediging or de Europese Unie en een overtuigende overwin- aldus een opgeluchte iro-Commissaris voor 'uitbrei- Hans van den Broek gister- op de Zweedse missie in ussel, die duidelijk tot op het moment de spanning id gevoeld over de onzekerheid de Zweedse uitslag, hem is 'de lange demo nische traditie van Zweden verrijking voor de EU', even- de sociale politiek die Zwe- jn de laatste decennia heeft ge- erd. Hij noemde de Zweedse bovendien een duidelijke lodschap aan Noorwegen, t Noren stemmen op 28 no- [mber over de EU. Uit de laat je opiniepeilingen blijkt dat de meer naar een 'ja' zouden niet zómaar een Beautydag! Geldeloozepad 7 Goes tel. 01100-23505 neigen bij een Zweedse aanslui ting. In dat geval zou het aantal voorstanders in Noorwegen groeien van 41 procent een maand geleden tot 46 nu, terwijl het aantal tegenstemmers dan zou kelderen van 48 tot 41 pro cent. Zweden is het derde land dat op 1 januari 1995 tot de EU toe treedt. In juni dit jaar stemde 66 procent van de Oostenrijkers al voor aansluiting. Op 9 november volgden de Finnen met 57 pro cent. De definitieve stemming in het Finse parlement, aanstaan de vrijdag, is na de Zweedse uit slag nog slechts een formaliteit. Vrouwen en boeren De anti-lobby in Zweden werd in de afgelopen weken aangevoerd door enerzijds de vrouwen en an derzijds de boeren in het hoge noorden. De Zweedse vrouwen, gewend aan een grote, zelfstan dige rol in hun maatschappij, schilderden Brussel af als een 'macho-kapitalistisch bolwerk'. Bovendien hamerden ze er voortdurend op dat de EU een einde zou maken aan de grote openheid van regeringsdocu menten en het vooruitstrevende milieubeleid. De boeren waren, ondanks aller lei beloften van extra steun voor hun dunbevolkte gebieden, bang dat zij de concurrentie niet aankunnen met landen die kli matologisch gezegender zijn voor landbouw. Ook hadden ve le Zweden er moeite mee dat het land al vrijwel direct een zogehe ten netto-betaler van de Euro pese Unie wordt. Dat wil zeggen dat Zweden in eerste instantie meer geld bijdraagt aan de Euro pese begroting dan eruit op slokt. De voorstanders waarschuwden [OTTERDAM (GPD) - De peurtocht van de politie naar Ie daders die zaterdagmorgen 'roeg op twee plaatsen in Rot- erdam drie handgranaten lie- en ontploffen, heeft nog niets Ipgeleverd. De 'aanslagen' zijn lok door niemand opgeëist. )e eerste twee handgranaten iwamen zaterdagochtend om ss uur tot ontploffing op de Bre- le Hilledijk in Rotterdam-Zuid. len half uur later explodeerde :en derde granaat onder een lanhangwagentje op de Nieuwe linnenweg in het centrum van ie stad. Niemand raakte ge wond, de schade bleef beperkt ot een kapotte etalageruit en ien vernield aanhangertje. Tonk betreurt uitlatingen van Wallage DEN HAAG (ANP) - Minister Pronk is niet blij met de uitla tingen van PvdA-fractievoor- zitter Wallage over een mogelij ke beperking van het budget voor ontwikkelingssamenwer king. Wallage zei zaterdag in een interview met de Volks krant dat hij kan leven met min der geld voor ontwikkelingsbe leid als deze reductie het resul- laat is van een inhoudelijke dis cussie over het te voeren inter nationale beleid. Volgens de PvdA-voorman staat een hardnekkig vasthouden aan oude standpunten een effec tieve herijking van het buitenlands .beleid, waarbij Buitenlandse Za- n, Defensie en Ontwikkelings samenwerking zijn betrokken, in de weg. De gebeurtenissen volgden el kaar zaterdagmorgen in rap tempo op. Politie en Explosie ven Opruimingsdienst werden het eerst gealarmeerd door be woners van de Nieuwe Binnen weg, die rond half zeven 's och tends een enorme knal hoorden. Onderzoek wees uit dat een handgranaat van Joegoslavi sche makelij onder een voor een kledingzaak geparkeerd staan de aanhangwagen was gegooid en geëxplodeerd. Getuigen verklaarden kort na de knal vier mannen in een rode auto te hebben zien wegrijden. De auto werd kort daarna met een ingeslagen achterruit terug gevonden in Rotterdam-West. Omdat het vermoeden bestond dat zich explosieven in de wagen bevonden, werden bewoners van vijftig panden in de directe om geving ontruimd. De EOD vond echter niets. De auto bleek eerder in dezelfde straat te zijn gestolen. De politie heeft de eigenaar gehoord, maar uit het onderzoek is gebleken dat de man niets met het mis drijf te maken heeft. Het onderzoek was nog niet af gerond of surveillerende agen ten meldden dat zij twee gaten in het wegdek van de Brede Hil ledijk hadden ontdekt. Onder zoek van de EOD wees uit dat ook hier handgranaten tot ont ploffing waren gebracht. Bewo ners verklaarden later dat zij om zes uur 's ochtends wel twee har de knallen hadden gehoord maar er verder geen aandacht aan hadden geschonken. De pro jectielen waren tot ontploffing gebracht bij een betonnen schutting in de buurt van twee bedrijven. De schade was nihil. Kapers Algerijns vliegtuig geven zich over TUNIS/PALMA DE MALLOR- CA (DPA/AFP) - De drie kapers van een Algerijnse Fokker 27 hebben zondagavond in Palma de Mallorca alle passagiers vrij gelaten en zich overgegeven aan de Spaanse autoriteiten. Het toestel met 38 passagiers en vier bemanningsleden was 's ochtends gekaapt tijdens een binnenlandse vlucht. De kapers dwongen het naar Palma de Mallorca te vliegen. Zij eisten de vrijlating van alle politieke ge vangenen in Algerije en voort zetting van de verkiezingen van 1991. in harde bewoordingen voor de gevolgen van een 'nee'. Grote in- dustriebedrijven dreigden zich uit Zweden terug te trekken, als het land niet de voordelen van de Europese binnenmarkt zou inzien. Ook de sociaaldemocra tische regering wees steeds lui der op de zware consequenties van een 'nee'. Premier Ingvar Carlsson waarschuwde dat Zwe den met harde bezuinigings maatregelen geconfronteerd zou worden. Minister Gönar Persson van financiën noemde toetre ding een voorwaarde om uit de huidige economische proble men te komen. Euro-Commissaris Van den Broek suggereerde gisteravond dat de uitslag van het Zweedse referendum ook 'een nieuwe si tuatie' voor IJsland betekent. De Europese Vrijhandelsasso ciatie EVA kromp na de referen da in Oostenrijk en Finland al tot marginale omvang ineen. Op het EVA-kantoor in Brussel zit men sinds die tijd te duimen draaien. Dat wordt nu met het uittreden van Zweden alleen nog maar erger. De EVA bestaat nu nog slechts uit Noorwegen, IJsland en Zwitserland. zie ook pagina 5 SCHEVENINGEN - Een jeugdige gele genheidskok proeft in de keuken van het Scheveningse Europahotel of de spijzen goed op smaak zijn. In vier hotels kregen zondag 340 suikerpatiëntjes een koks muts en schort uitgereikt, om daarmee uitgedost zowel hun eigen galadiner als dat van hun ouders te verzorgen. Saillant detail: het voorgerecht, een kip/ meloen-cocktail, kregen ze bij wijze van tussendoortje al om drie uur 's middags. Want suikerpatiënten moeten regelmatig iets eten, zeker als ze zich inspannen. Het ging om de eerste activiteit van de door kinderarts J. Gosen uit het Rijnland ziekenhuis in Leiderdorp opgerichtte Dia betes Jeugdclub (DJ-Club). In een paar maanden tijd meldden zich 800 kinderen met suikerziekte aan als lid. Om kinderen meer specifieke zorg te kun nen geven, start Gosen binnenkort met een proef met teamhulpverlening, waarbij naast de kinderarts ook een diabetesver- pleegkundige, een psycholoog en een dië tist worden ingeschakeld. Op die manier moeten de praktische en psychische pro blemen meer boven water komen. Kinderen met diabetes mellitus kunnen tegenwoordig alles eten wat ze maar wil len. Gosen: „Als ze maar regelmatig eten. en weten hoeveel suiker er in het eten zit. Daar kan een diëtist hen bij helpen." Het drie-gangen-menu dat de kinderen zondag opedienden, bevatte dan ook geen bijzondere ingrediënten. Patat, appel moes en een hamburger of kroket naar keuze. Toetje: ijs met slagroom. foto Ed Oudenaarden/ANP Politie en militairen van de Explosieven Opruimingsdienst zoeken nauwgezet het wegdek af naar scherven. Geheel links de aanhanger waaronder de granaat ontplofte. foto Paul STolk/ANP SARAJEVO (RTR/DPA/AFP) - De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft de Serviërs uit Kroatië zondag gesom meerd zich niet met de strijd in Bosnië te bemoeien. De raad deed dit na afloop van een con sultatieve bijeenkomst over de militaire situatie in Noordwest- Bosnië. De moslimregering in Sarajevo had de raad gevraagd in spoed zitting bijeen te komen. De mos lims willen dat de VN een einde maken aan het offensief van de Bosnische Serviërs tegen de en clave Bihac. De Serviërs die vanuit Kroatië naar Bosnië gaan om aan de zij de van hun volksgenoten te vechten, moeten volgens de raad de internationale grens tus sen beide landen respecteren. Ook de andere partijen worden opgeroepen zich te onthouden van elke actie die de strijd kan doen escaleren. Het gebied rond de stad Bihac, dat door Sarajevo wordt be heerst, behoort officieel tot de zes door de VN-beveiligde gebie den in Bosnië. Vorige week ge bruikten de regeringstroepen de enclave als uitvalsbasis voor een offensief tegen de Bosnische Ser viërs. Ze veroverden 250 vier kante kilomete maar werden vervolgens door de Serviërs in het defensief gedrongen. De stad en de omliggende stel lingen van moslims kwamen daardoor onder Servisch artille rievuur te liggen. De Bosnische Serviërs kregen steun van zowel de Kroatische Serviërs als van 2000 moslims die het bestuur van Sarajevo over Bihac niet er kennen. Volgens de Bosniërs zouden er ook Servische militie leden uit Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) deelne men aan de strijd. Opmars loopt vast De Bosnische Serviërs slaagden erin meer dan een derde van het eerder verloren terrein terug te winnen, maar zondag liep hun opmars vast. Volgens een woordvoerder van de Serviërs speelde het slechte weer in het bergachtige gebied zijn troepen parten. De VN hielden het niet voor waarschijnlijk dat Bihac zou worden ingenomen, maar sloot niet uit de Serviërs na een adempauze verder op zullen ruk ken. De inwoners van e enclave zijn al maanden verstoken van VN- voedselhulp omdat de Serviërs geen konvooien doorlaten. Ook de bevoorrading van 1200 blauwhelmen uit Bangladesh is vrijwel onmogelijk, waardoor de VN-soldaten in een penibele si tuatie zijn geraakt. Het is de be doeling dat binnenkort 180 Ne derlandse VN'ers in de regio wor den gestationeerd. Behalve rond Bihac was het ook in Sarajevo onrustig. Het Holi- day-Inn hotel kreeg voor het eerst sinds een jaar weer directe granaatinslagen te verwerken. Tijdens een schotenwisseling tussen Franse VN-soldaten en Bosnische Serviërs werd het ge bouw, hoofdkwartier voor de in ternationale pers, door vijf pro jectielen getroffen. Er brak een klein brandje uit, maar er vielen geen doden of zwaai' gewonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1