Minima steeds meer in de knel r Verboden te.... binnen-en buitenland zaterdag 12november 1994 Chinese grot wacht met smart op toeristen tel mensen kunnen alleen rond komen van uitkering door geld van anderen otterdam moet van linisterie van de epersmarkt afblijven Hoog water Vandaag Laag water Een lagedrukgebied op de oce aan breidt zijn invloed verder naar onze omgeving uit. Tesa- men met een hogedrukgebied met centrum boven de Baltische staten wordt een zuidoostelijke stroming in stand gehouden. Een frontaal systeem behorende bij het lagedrukgebied bereikt ons vanavond. Het is dan ook een grijze dag. Na het oplossen van de plaatselijk nog aanwe zige mist is het bewolkt en neve lig. Hier en daar kan xvat motre gen vallen. Vanaf vanavond gaat het regenen. De tempera tuur blijft bij 9 graden steken. De minimum vannacht wordt om streeks 7 graden. De zuidooste lijke wind is zwak tot matig2 tot 3 Bft. Deze neemt op de nadering van hetfront toe naar matig 3 tot 4 Bft. Nautisch bericht Wind: zuidoost 3 tot 4. in de avond 4 tot 5 Bft., zicht: slecht, geleidelijk matig, temperatuur kustwater11 graden, afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximum golf hoogte monding Scheldes: min der da?i een halve meter. ZON EN MAAN 13 november Zon op 07.55 onder 16.48 Maan op 14.44 onder 02.44 14 november Zon op 07.57 Maan op 15.05 onder 16.47 onder 03.51 Vooruitzichten Voor morgen: lagedrukgebied ligt met centrum tussen Schot land en IJsland. Hogedrukge bied boven Zuid-Frankrijk komt iets noordelijker. Hierdoor draait de stroming boven Zee land naar zuidwest. In deze stro ming passeert een warmtefront overdag. Bewolkt en perioden met regen. De zuidwestelijke wind neemt toe naar matig tot vrij krachtig. Maximum tempe ratuur rond 11 graden, mini mum omstreeks 8 graden. Voor maandag ioi en met woensdag: de stroming blijft zuidwestelijk, geleidelijk meer west. Veel bewolking en perio den met regen, overgaand in een buiig weertype. Temperaturen overdag rond 13 graden, 's nachts omstreeks 9 graden. De zuidivest tot westen wind is vrij krachtig tot krachtig. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Mid- dagtemperatuur rond 11 graden, zondag rond 14 graden. Zondag in het zuiden een stevige zuid westenwind. België en Luxemburg: Overwe gend bewolkt en af en toe regen of motregen. Middagtempera- tuur rond 9 graden, zondag met name in West-Vlaanderen iets hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolking met regen beweegt van west naar oost. De oostgrens wordt tegen de avond bereikt. Tot die tijd af en toe zon. Zondag vanuit het westen opklaringen en droog. Middagtemperatuur tussen 12 en 16 graden. Portugal: Enige tijd regen, voor al in het noorden. Verder gere geld zon en droog. Middagtem peratuur in het algemeen rond 20 graden, maar aan de Costa Verde iets lager. Spanje: Langs de Costa's in het oosten en zuiden droog en vrij zonnig; elders meer bewolking en vooral langs de Golf van Bis kaje en de Atlantische kust pe rioden met regen. Zondag trek ken wolken en regen verder naar het oosten, in het westen klaart het op. Middagtemperatuur van 15 graden in het noordwesten tot 23 nabij Malaga; zondag is het op de meeste plaatsen frisser. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Maxima rond 24 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon en droog. Maxima vlak aan zee 23 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk regen, in het zuidoosten en zondag langs de Golf van Biskaje nu en dan zon. Middagtemperatuur 15 gra den. Mallorca en Ibiza: Flinke perio den met zon en droog. In de loop van zondag meer wolkenvelden en toenemende kans op een re gen- of onweersbui. Middagtem peratuur rond 22 graden, zondag iets lager. Italië: In het zuiden en zuidoos ten nog flink wat wolkenvelden en buien, soms met onweer. Ver der nu en dan zon en op de mees te plaatsen droog. Middagtem peratuur van 13 graden in het noorden tot 21 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Zeer wis selvallig weer met regen- en on weersbuien. Plaatselijk veel neerslag. Zondag vanuit het westen kans op een langzame verbetering. Daling van tempe ratuur. met op zondag maxima van 11 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Op Cyprus nog enkele opklaringen. Verder veel bewolking en stevige regen- of onweersbuien. Er kan plaatse lijk erg veel regen vallen. Kou der weer. met op zondag maxi ma van 18 graden langs de Turk se westkust tot 20 op Cyprus. Zwitserland: Flink wat wolken velden, in de bergen ook kans op zon. Eerst droog, in de loop van zondag vanuit het westen kleine kans op regen, boven de 1800 meter wat sneeuw. Maxima 9 tot 15 graden. JIU LONG - Een man wacht in een bootje op toeristen voor een rondvaart door een grot in de provincie Guangdong. Ondanks dat de economische 'boomtown' Guangzou maar op honderd kilometer van de grot ligt, komen in het fraaie gebied nauwelijks toeristen. Een van de oorzakeQ is het vrijwel ontbreken van infrastructuur. foto EPA van hun inkomen kwijt aan woonlasten. Daarnaast vormen ziekten voor veel minima een grote kosten post. Naast arbeidsongeschik ten kampen ook veel bejaarden met hoge ziektekosten, zo blijkt uit het FNV-onderzoek. Bejaar den die alleen van aow moeten rondkomen, geven gemiddeld zo'n 10 procent van hun inko men uit aan kosten die verband houden met hun gezondheid. Vooral alleenstaande ouderen zijn hierdoor gedupeerd. Om tóch uit de schulden te blijven, leiden zij veelal een zeer sober bestaan. In Nederland leven volgens de FNV naai- schatting een miljoen huishoudens van een uitkering op of rond met sociale minimum. Naast bijstandsgerechtigden betreft het mensen met een ar beidsongeschiktheids- (wao) of ouderdoms-uitkering (aow). Kritische leden willen uitspraak ANWB tegen groter Schiphol DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd Noordhollandse leden van de ANWB die in de buurt van Schiphol wonen, willen dat hun organisatie zich uitspreekt tegen de uitbreiding van de luchthaven. Op hun initiatief vindt hiertoe begin december een provinciale ledenvergade ring plaats. De ontevredenen willen dat de ANWB-top verder gaat dan de opvatting van de bondsraadle den die Noord-Holland in het de bondsraad (het 'parlement' van de ANWB) heeft. Die zijn van mening dat het vraagstuk van de uitbreiding van Schiphol de reikwijdte van de ANWB-statu- ten overstijgt en de dat de bond zich daarom niet over dit vraag stuk moet uitspreken. De kritische leden vinden dat dit wel kan, omdat de gevolgen van uitbreiding liggen binnen de sta tutaire werkterreinen van de ANWB als verkeer, vervoer, toe risme en recreatie. Directeur Nouwen van de ANWB zal de vergadering bijwonen, zo heeft hij toegezegd. Urkers geven zoekactie op URK (ANP) - De zoekactie van 68 Urker viskotters naar de ver miste schipper J. Gerssen ten noorden van de Waddeneilan den is vrijdag aan het eind van de middag zonder resultaat ge staakt. Dit heeft een woord voerder van de kustwacht, die de actie coördineerde, meege deeld. De vissers zochten twee dagen lang intensief in een groot ge bied tussen Terschelling en de Duitse Waddeneilanden. De schipper verdween maandag avond toen zijn kotter Larissa werd overvaren door de Malthe- zer bulkcarrier Hero. De stoffelij ke overschotten van zijn vijf me de-opvarenden werden dinsdag middag door marineduikers ge vonden. Drie van de vijf worden vandaag in Urk begraven. De an dere twee worden ter aarde be steld in Lemmer en IJmuiden. GPV-raadslid valt in slaap bij beschouwingen HARDENBERG (GPD) - Hoe in teressant het misschien alle maal was tijdens de begrotings vergadering in Hardenberg, GPV-raadslid Hutten heeft daar donderdag zo'n twintig minu ten niets van meegekregen. Hij viel tijdens het betoog van wet houder Wendt in slaap... Direct na de lunch-pauze wer den de overigens saaie betogin gen voortgezet. Hutten - die elke middag omstreeks half twee een middagdutje pleegt te doen - ging eens lekker onderuit zitten en viel prompt in slaap. Zijn frac tiegenoten Jansen en Petter gunden hem dat dutje. Hij schrok pas wakker toen bur gemeester Smit het spreekge stoelte beklom. „Ik zal het pro beren kort en boeiend te hou den, zodat iedereen wakker blijft", zo begon de raadsvoorzit ter zijn beantwoording.... Man lag maand dood in woning SCHIEDAM (ANP) - Een 57-ja- rige alleenstaande man uit Schiedam heeft een maand lang dood in zijn huis gelegen. De po litie vond hem donderdag nadat buren alarm sloegen. Ze vonden het vreemd dat ze de man al een tijdje niet hadden gezien, ter wijl de tv aanstond. Volgens de politie heeft de tv al die tijd aangestaan. Ze noemt het onvoorstelbaar dat de om wonenden de politie pas na een maand waarschuwen. „Mensen moeten alerter zijn op dingen die in hun buurt gebeuren", aldus een woordvoerder. De man is vermoedelijk aan een hartaan val overleden. De dierenambu lance heeft zich ontfermd over zijn katten. Advertentie VRIJE UNIVERSITEIT EN SAMENLEVING organiseert in MIDDELBURG een lezing over "AT IS STRESS EN HOE KUN JE ER MEE OMGAAN? tor Prof. dr. P.G. Smelik, hoogleraar Farmacologie aan de Vrije Uni citeit te Amsterdam. In de lezing wordt ook ingegaan op manieren zelf iets aan stress-hantering te doen, en op de vraag wanneer ilp van anderen nodig is. •stress is nodig maar mag niet overheersen - toegang 5,- tom: maandag 14 november, aanvang 20.00 uur tots: Zeeuwse Bibliotheek, Kousteense dijk 7 VUSA-centrum Amsterdam, tel: 020-4445298 gen. Zij torsen veelal aangegane verplichtingen uit het verleden met zich mee. De FNV voorspelt derhalve een groeiend beroep op sociale diensten om de nood van deze mensen te lenigen. Nog moeilijker om rond te ko men, valt het gezinnen met kin deren die op de bijstand zijn aan gewezen. Blijkens het FNV-on derzoek slaagt bijna de helft van deze groep er niet in de touwtjes aan elkaar te knopen. Echtpa ren met kinderen hebben het nog krapper dan zogeheten 'bij standsmoeders'. Overigens ont breekt het de helft van alle huis houdens op het sociale mini mum met kinderen aan iedere vorm van 'buffer' om tegenval lers op te vangen. Slechts de helft van deze groep beschikt over een spaartegoed van 500 gulden of meer. De FNV waarschuwt dat de aan gekondigde bezuinigingen op de kinderbijslag deze groep mi nima zwaar zullen treffen. Veel huishoudens met kinderen kun nen nu al slechts rondkomen met behulp van giften van fami lie, kennissen of kerkelijke in stellingen. Van alle minima die rondkomen met hun uitkering, verklaarde bijna de helft een gift te hebben ontvangen van fami lie of vrienden. Van gezinnen met kinderen die niet uitkomen met hun geld, krijgt slechts een klein deel financiële hulp van derden. Woonlasten Het grootste probleem waarmee vrijwel alle minima kampen, is de stijging van de woonlasten. Terwijl de uitkeringen in de af gelopen twee jaar nauwelijks stegen, gingen de kosten voor huur en gemeentelijke lasten met gemiddeld 7 procent om hoog. Minima die een woning huren - de overgrote meerder heid - zijn inmiddels 40 procent LANDGRAAF - Ambtenaren van de Limburgse gemeente Landgraaf plaatsten gistermiddag een verbodsbord met een manneke pis om te voorkomen dat discobezoekers urineren in brie venbussen en portieken of tegen de gevels van huizen. De man links op de achtergrond lijkt zich weinig van het verbod aan te trekken. foto ANP (ANP) - De moeder slachtoffers Yolanda en ilien uit de geruchtmakende incestzaak, verblijft sinds imaanden in een opvangte- is voor zwakbegaafde jonge- lin het oosten van het land. jterleent in dat kindertehuis ld- en spandiensten aan de üng, maar staat voortdu- d onder streng toezicht. De lassering heeft haar in het langhuis geplaatst. Dat heeft ir raadsman, mr. W. Prisse Zutphen, donderdag beves- 1 (Gerechtshof in Arnhem ver deelde de vrouw in juni tot celstraf omdat zij „een rol heeft gespeeld bij ernstig schenden van de integriteit van haar en „bij het geweldda- van zwangerschap- de dochters". Het hof het gedrag van de moe- tegenover haar kinderen srainwekkend", maar hield met het geestelijk ni- de vrouw, dat het Pie- :Baan Centrum in Utrecht met dat van een acht- Ouders van kinderen die jêtopvanghuis verblijven zijn (ingelicht over het verblijf (de vrouw in het tehuis, openbaar ministerie in Zut- men het parket van de procu- rgeneraal in Arnhem willen teel niet reageren op de ver- Maats van de vrouw. Woord- jrders laten weten dat de zaak üiisch niet meer bij hen thuis- (rt. Wel delen zij de verbazing tde keuze van de reclasse- f ÜHAAG (ANP) - De gemeen- Rotterdam mag het aanbie- ivan sleepdiensten niet aan ils binden. Het ministerie economische zaken heeft streep gehaald door het adat een einde moest maken ide onrust rond de havens- ïdiensten in de Maasstad, iministerie heeft dat geschre- lin een brief aan directeur A. oren van sleepbedrijf Kotug, ach bij het departement be- igdhad over de dreigende re aring. Kooren is bijzonder te- Sen over het schrijven. Vol- s hem zijn hiermee normale «urrentieverhoudingen in haven van Rotterdam verze- onrust in de haven ontstond «dit jaar toen Smit Havens- wensten het niet langer kon merken tegen concurrent ren. Toen Smit wilde afslan- voerde het personeel een inkman wilde ist in Haarlem 1RLEM (GPD) - Voormalig I-lijsttrekker Elco Brink- i heeft belangstelling ge- ai voor de burgemeester- tin Haarlem, zo bevestigen ïhillende bronnen, had Elizabeth Schmitz IA) willen opvolgen die on- 3 staatssecretaris van justi- 'ord. Verkennende gesprek- maakten Brinkman echter ttjk dat hij weinig kans zou to omdat hij te weinig lo- bestuurlijke ervaring heeft, voormalige CDA-voorman todeerde toen dat sollicite- weinig zin zou hebben, zo hij via een woordvoerder in. Brinkman werd eerder 3ar ernstig beschadigd toen CDA onder zijn leiding fors tor bij zowel de gemeente- Is- als de parlementsverkie- en. weekeind lang blokkades uit op de Nieuwe Waterweg. Een commissie onder leiding van A. van der Zwan droeg eer der dit jaar een oplossing voor de slepersmarkt aan. Enerzijds bracht Smit personeel onder in een arbeidspool, anderzijds zou het aanbieden van sleepdien sten aan een vergunningstelsel moeten worden gebonden. Dit zou een wettelijke basis moeten krijgen. Uit het antwoord op de klacht van Kooren blijkt dat de regering in ieder geval niet wil meewerken aan een wettelijk verankerde prijs- en capaciteits regeling. Kooren vond dat er sprake was „van volstrekt onaanvaardbaar ingrijpen in de vrije markt" en verwierp de argumenten van het Gemeentelijk Havenbedrijf dat het om de veiligheid en kwaliteit van de haven ging. Smit werd volgens hem bevoordeeld. Eco nomische Zaken heeft hem ge lijk gegeven. Het ministerie voert onder meer aan dat 'de markt het probleem zelf heeft opgelost', verwijzend naar de geslaagde herstructure ring bij Smit en de ontwikkeling van Koorens bedrijf. Daardoor is overheidsingrijpen niet noodza kelijk en niet wenselijk. Teleurgesteld Bestuurder J. van den Brink van de Vervoersbond FNV toonde zich vrijdagmorgen teleurge steld over het standpunt van Economische Zaken. Deze bond was een van de grote voorstan ders van regelgeving in de sle persmarkt om te voorkomen dat Kooren met; zijn soberder ar beidsvoorwaarden Smit nog ver der uit de markt zou drukken. Volgens Van den Brink gaat de gemeente Rotterdam zich nu concentreren op de mogelijk heid nog enige regulering tot stand te brengen via veiligheids voorschriften. Hij verwacht dat daar begin december duidelijk heid over komt. HAAG (GPD) - Steeds ,r zieken en gehandicapten van een minimum-inkomen in, raken in de problemen, u 40 procent van de mensen een wao-uitkering op mini- m-niveau, slaagt er niet in die komen van hun maande- Setoelage. Dit blijkt uit een lerzoek van de vakcentrale fnaar het uitgavenpatroon i sociale minima. Mensen leen inkomen op of net bo- het minimum hebben dit bijna 4 procent min- vrij te besteden dan in 1993. loeder uit Eper iak geplaatst i kindertehuis De FNV maakt zich vooral grote zorgen over de financiële toe komst van arbeidsongeschik ten. Door de nieuwe wao belan den steeds meer zieken en ge handicapten op het sociale mini mum. Omdat deze mensen veel al hoge kosten maken als gevolg van hun handicap, komen ze vaak niet uit met hun inkomen. Ruim de helft van hen heeft bij voorbeeld een auto om zich nog te kunnen verplaatsen. Daar komt bij dat wao'ers tegen woordig snel op het minimum belanden, bijvoorbeeld als ze worden 'afgeschat' of slechts een gedeeltelijke wao-uitkering krij- VERWACHTING VOOR MORGEN uur em uur cm Zaterdag 12 nove mber Vlissingen 09.15 161 21.55 181 Terneuzen 09.32 184 22.15 204 Bath 10.22" 226 23.06 247 Roompot-buiten 09.25 119 22.05 142 Zienkzee 10.25 127 23.15 148 Yerseke 10.30 134 23.20 156 Philipsdam-West 10.35 137 23.20 160 Zondag 13 november Vlissingen 10.25 168 23.05 193 Terneuzen 10.45 191 23.26 216 Bath 11.39 232 Roompot-buiten 10.40 126 23.15 150 ZierLkzee 11.45 132 Yerseke 11.50 140 Philipsdam-West 11.45 144 Maandag 14 nove mber Vlissingen 11.25 184 23.55 206 Terneuzen 11 45 208 Bath 00.11 260 12.37 251 Roompot-buiten 11.35 138 Zierikzee 00.30 155 12 50 142 Yerseke 00.30 162 12.50 149 Philipsdam-West 00.30 165 12.45 152 uur cm uur cm Zaterdag 12 november Vlissingen 02.44 122 15.50 164 Terneuzen 03.16 133 15.54 174 Bath 03.59 157 16.56 196 Roompot-buiten 03.05 089 16.10 129 Zierikzee 04.10 097 16.50 138 Yerseke 04.05 101 16.50 141 Philipsdam-West 04.05 103 16.50 142 Zondag 13 november Vlissingen 04.35 125 17.11 170 Terneuzen 04.46 135 17.31 181 Bath 05.19 157 18.16 200 Roompot-buiten 05.10 092 17.20 132 Zierikzee 05.35 101 18.05 140 Yerseke 05.40 104 18.05 144 Philipsdam-West 05-45 105 18.15 146 Maandag 14 november Vlissingen 05.35 137 18.06 177 Terneuzen 05.56 148 18.29 190 Bath 06.46 171 19.21 213 Rcompot-buiten 06.00 099 18.15 133 Zierikzee 06.40 107 19.05 140 Yerseke 06.45 112 19.05 145 Philipsdam-West 06.45 1 14 19.15 148 Verwachting vandaag 12-11-1994 Gr&HS» b«wokt Sfmfr regen zonnig hagel rfSb sneeuw ri&Z opklaringen warmtelront windrichting koutront lagedruk j-j hogedruk -1000- 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5