Band loopt, stilte, attentie en actie PZC vrije tijd zaterdag 12 november 1994 37 De wereld van kinderen voor kinderen Horizontaal Verticaal Oplossing De kinderen hebben niet veel make-up nodig; poeder op het gezicht en gel in het haar is voldoende. Ruim een half jaar lang twee keer per week repeteren, een maand lang je vrije zaterdag inleveren voor geluidsopnamen, twee maanden lang je weekeinde en je vakantiedagen opofferen voor tv-opnamen. En dat allemaal gratis. Wie is er tegenwoordig nog zo gek? Kinderen voor Kinderen, 42 stuks tussen de 8 en 15 jaar. Een verslaggever van deze krant volgde het circus rond de vijftiende cd van begin tot het eind. Zingen tot je er bijna bij neervalt in de studio tijdens de geluidsopnamen. foto G PD Vader Bal uit Zeist kijkt glunderend naar zijn twee zingende dochters: Emmeline en Karianne. Ze zitten 'op koor', niet zomaar een of ander kerkkoor, maar op het razend popu laire Kinderen voor Kinderen, bekend van cd's, radio en televisie. „Cabaret is mijn achter grond. Ze zullen het wel van mij hebben", zegt hij tijdens de ouderavond in de kantine van het Vara-gebouw in Hilversum. Zelf heeft hij het nooit zo ver geschopt, maar zijn dochters maken veel goed. „Vorig jaar had Emmeline een leuke hoofdrol op televisie, toen waren we heel trots. Maar onze jongste is ook muzikaal, dus hebben we haar vorig jaar ook een briefje laten schrijven". Kariannes brief be landde na de oproep voor acht 'verse' Kinderen voor Kinderen op de stapel van dertienhon derd brieven op het bureau bij Marijke van Eg- ten. Zij is bij de Vara al jaren verantwoordelijk voor de produktie van Kinderen voor Kinde ren. Karianne mocht auditie doen en werd aan genomen. Van Egten wilde eigenlijk helemaal geen meisjes, ze wil het liefst jongens. Van de 42 kinderen in het koor behoren er slechts 12 tot het mannelijk geslacht. „Voor de stemmen maakt het niet eens zoveel uit, die verschillen nauwelijks van elkaar, maar voor het gevoel scheelt het wel. Meer jongens is goed voor het evenwicht in het koor". Acht nieuwe kinderen schuifelen begin fe bruari bloednerveus de Vara-kantine binnen. De oudgedienden zijn er al en begroeten elkaar uitbundig. Nieuwe brillen, beugels en kapsels worden luidruchtig bewonderd. De nieuwelin gen schuiven bij elkaar aan tafel, maar niet voor lang, want Majel Lustenhouwer, de leider van het koor, roept de bende tot de orde. Hij stelt vijf nieuwe jongens en drie nieuwe meisjes voor aan de groep, laat de stoelen opstellen in rijen van drie en gaat aan het werk. Regel één: „Als ik praat zijn jullie stil". Regel twee: „Kauwgom uitje mond". Hij zet een canon in met de titel 'Fietsie foetsie is mijn fietsie', oe fent met tempowisselingen, oude liedjes en met allemaal tegelijk stoppen en beginnen. „Want het allermoeilijkste bij het opnemen van de liedjes is het gelijk te houden", roept hij. Solo Alles wat lijkt op de klank van de Gooise 'r' wordt afgestraft. Lustenhouwer stoort zich er vreselijk aan. Alles wat op een 'kakkoor' lijkt, moet worden vermeden, vindt ook Van Egten. Ze zoekt altijd naar kinderen uit alle lagen van de bevolking. Toch lukt het niet helemaal de indruk van 'Hollands welvaren' weg te nemen. Niet alleen zien de meeste kinderen er bijzon der smaakvol en modern gekleed uit, ook de Gooise 'r' blijft regelmatig terugkomen. Diri gent Lustenhouwer vraagt wie er een solo wil zingen. Voorzichtig gaan wat vingertjes de lucht in. De eerste gaat met een rooie kop de mist in, de tweede doet het met een bibber- stemmetje, nummer drie heeft het duidelijk va ker gedaan. De vraag wie solist wordt is echter nu nog niet van belang. Twee keer per week van half vijf tot half zeven moeten de kinderen na school komen repete ren in Hilversum. En dat doen ze, op een winter sportvakantie na, heel trouw. Zelfs als Neder land eind februari onder een heel dik pak en sneeuw en ijzel ligt, als er honderden ongeluk ken zijn gebeurd en er die dag maar liefst 360 kilometer file staat, zijn de meesten aanwezig. Kinderen voor Kinderen moet vooral leuk blij ven, vinden de betrokken volwassenen, maai eigenlijk wordt er heel professioneel gewerkt. Van glitter en glamour is geen sprake, van hard ploeteren wel. Nieuwe liedjes worden woord voor woord, zin voor zin geoefend. De kinderen leren de liedjes thuis uit het hoofd. Ook Lusten houwer heeft huiswerk, want aan de nieuwe liedjes moet worden gesleuteld: aan de toon soort bijvoorbeeld, die vaak te hoog is voor kin deren. Henk Westbroek is de projectleider, de man achter de liedjes. Hij vraagt en selecteert dit jaar op het thema 'verhuizen'. „Ik weet precies wat ik hebben wil". Ongevraagd ontvangt hij jaarlijks toch nog vierhonderd cassettebandjes met liedjes. Ook al laat hij zich graag verrassen, veel van wat hij binnen krijgt is 'ongehoord ou bollig' of 'heel gezocht'. Hij wil de 'troep' graag laten horen. „Je hebt van die leraren die zelf wel eens een musical hebben gedaan op hun basis school en dan een liedje insturen, weetje wel. Volwassenen die jongerentaal gebruiken, dat klinkt absoluut niet. Liedjes over typische kin derproblemen, daar hou ik ook niet van. Mijn dochter zet een nieuwe Kinderen voor Kinde ren-plaat drie dagen lang achter elkaar op en als het dan typische kinderliedjes zijn, zou ik daar als ouder helemaal gek van worden. De onderwerpen moeten ook volwassenen aan spreken". Uitzonderingen Heel af en toe zit er wat goeds tussen, vertelt Westbroek, maar dat zijn echt uitzonderingen. De Jazzpolitie is bijvoorbeeld via zo'n toege stuurd bandje ontdekt. Bij gebrek aan beter wendt Westbroek zich meestal tot de bekende tekstschrijvers. Op zijn verzoek werken ze al tijd mee, ze vinden het zelfs hartstikke leuk. Westbroek schreef dit jaar het liedje 'Voor de spiegel', Bennie Jolink tekende voor 'Hier ben ik dan', George Kooymans voor 'Filmverdriet' en Pierre Kartner voor 'Waarom hebben kip pen geen gebitjes'. „Tien van de vijftien liedjes zijn elk jaar goed, de rest moet je op de koop toe nemen. Niets is zo moeilijk als het maken van een kinderlied je", zegt Westbroek. „Kinderen zijn qua smaak het moeilijkst in te schatten. Vaak zijn ze heel behoudend, kiezen ze voor liedjes die al bekend zijn. Je moet kinderen trouwens ook niet on derschatten. Vaak kunnen ze meer zingen dan je denkt". Het joch Daan Speelman heeft op een zaterdag in maart opeens twee blauwe ogen. „Wij mis handelen ze niet hoor", grapt Jan Rietman tij dens de geluidsopnamen in de Wisseloordstu dio's. Rietman, die borg staat voor de muzikale leiding en produktie, zit voor Kinderen voor Kinderen achter de knoppen. De eerste opna medag was een ramp, vertelt hij. Alles ging traag, de kinderen waren ongeconcentreerd, zongen vals en moesten om de tien minuten naar het toilet. Met heel veel moeite zijn er drie liedjes 'ingezongen'. „Soms is het echt een ver loren zaak, dan zijn ze onrustig, vervelend. Moet je na een half uur stoppen. Maar ja, het zijn kinderen hè, je kunt er niets tegen doen. Als het op is, is het op. Je kunt niet hetzelfde van ze vragen als van volwassenen". Het opnemen van een liedje blijkt iets heel an ders dan het zingen van een liedje. Regel voor regel, woord voor woord moet het perfect zijn. De ene herhaling na de andere volgt. Dan is het weer te hoog, dan weer te laag gezongen. Dan zet er eentje te laat in. dan zingt een ander weer 'hij' in plaats van 'ik', dan is het weer te snel en dan weer te vals. „Nee, het mag niet lager, want dan vallen de vazen van de muur", grapt Riet man. „Ik hoor zoveel gefluister tussendoor, dat kost te veel concentratieverlies", waarschuwt Lustenhouwer. Na twee uur staat het refrein van 'De wijde wereld' op band. Tijd voor een eet- annex speelpauze. Tussendoor wordt aan Dag- mar Grote en aan Tessa Roselaar gevraagd om het liedje 'Filmverdriet' eens solo te zingen. Tessa blijkt een beetje schor, Dagmar een beetje onzuiver. De keuze kan nog niet worden gemaakt, dat gebeurt later wel. Lol Na anderhalve maand in de studio zitten de ge luidsopnamen erop. Tijdens de wekelijkse re petities in het Vara-gebouw worden nu de plan nen voor de televisie-opnamen besproken. Tij dens de ouderavond worden vooral de ouders gewaarschuwd voor sterallures. Marijke van Egten legt nog een keer uit dat het onmogelijk is om 42 hoofdrollen te verzinnen. Ook de be perkingen die de Arbeidsinspectie stelt komen aan bod. De televisie-opnames mogen alleen op zaterdag en tijdens de schoolvakanties wor den gemaakt. „Voorop staat dat iedereen een leuke periode moet hebben met een hoop lol. Alleen is het net zoals bij het voetballen: de ene keer zit een speler op de bank, de andere keer staat-ie in het veld. Wat blijft is dat elke bij drage belangrijk is". De ouders droppen de kinderen 's ochtends vroeg bij Boerderij Stofbergen in 's-Graveland. Hoewel het kwik op deze dag in juli de dertig graden weer dreigt te passeren, zijn ze allemaal verplicht gekleed in de wintercollectie '94 van Mexx. Ze zijn er niet minder druk om. De boer klost op oranje klompen tussen het kroost door. Nederland speelt vanavond een belang rijke WK-wedstrijd. Regisseur Eric Blom ver telt dat hij zelf ook nog een beetje kind is en dat hij het leuk vindt om met kinderen te werken. „Volwassenen stellen te veel vragen, bemoeien zich er te veel mee. Acteurs doen het effe tus sendoor, trekken een trucendoos open. Kinde ren niet. Al zijn we professioneel bezig, voor de kinderen is het een feest. Ze zijn niet stuk te krijgen. Mij kun je na een lange dag aanvegen, hoor". Blom houdt niet van complete koren die braaf him liedjes staan te zingen. Hij boetseert de op namen tot één doorlopende videoclip over een boerenfamilie en een grotestadsfamilie, die vanwege een foute projectontwikkelaar met el kaar worden opgescheept. Het weiland voor de boerderij wordt gebruikt om de scènes voor het liedje 'dozen' op te nemen. Een spelregisseuse heeft de kinderen tijdens de wekelijkse repeti ties al geleerd wat er gedaan moet worden. Zij dirigeert iedereen naar het weiland, vraagt ie dereen stil te zijn en een doos te pakken. De kinderen moeten een mum- bouwen. „Band loopt, stilte, attentie, actie!". De kinderen ren nen één voor één met een doos naar de muur. Blom stopt vrijwel onmiddellijk. Veel te sloom. Scène Als het tempo goed is, lukt het opstapelen niet. Als het opstapelen lukt, vindt de regisseur het toch nog een beetje kaal. Pas na vijf keer hollen en opstapelen krijgen de kinderen het groene licht. Gretig maken ze gebruik van het aanbod hun truien en vesten uit te trekken. Blom is al weer bezig met het voorbereiden van de volgen de scène: het afbreken van de muur. De kinde ren moeten achter een hoge muur van lege do zen gaan staan .en er dwars doorheen rennen. Dat lijkt gemakkelijker gezegd dan gedaan. De keurige stapel stort bij het minste zuchtje wind in. Na een paar keer vergeefs opbouwen, bieden zandzakjes in de dozen echter uitkomst. De kinderen rennen twee keer met veel plezier door de muur, duiken vlak voor de camera op de grond en dan is het goed. De 'crew' kruipt voor de afspeelinstallatie. de kinderen gaan wat drinken. Twee maanden lang wordt er gefilmd op de boerderij, bij de schroothandel, in het Filmmu seum, het Spoorwegmuseum en het opleidings- en trainingscentrum van de brandweer. Tech neuten van de Vara zijn vervolgens een maand lang met de banden aan het stoeien, monteren en mixen. Marijke van Egten vertrekt naar Joop van den Ende en draait mee met het Rad van Fortuin. Sony Music Nationaal lanceert in oktober de vijftiende cd van Kinderen voor Kinderen. De belangstelling valt een beetje te gen deze maand. Voor het eerst wordt tijdens de voorbezichtiging van het tv-programma voor de pers geen gouden plaat uitgereikt, ver telt Heieen ter Burg, opvolgster van Marijke. Wel heeft iedereen 'dik heimwee'. Vijftien kin deren verlaten dit jaar het koor. Ze zijn alle maal te oud geworden. Maar Ter Burg heeft na een oproep voor 'verse' koorleden haar bureau alweer vol liggen met brieven. Karin Swiers 4 Zonder hapering vocht op nemend (8i; 7 klok van een adviseur? (12); 9 in het oog springende olie (5): 10 extra geheiligd vol overgave (8): 11 uitstekende onderkaak om geld in te doen (11); 13 alar merende ontwijking van goederen (12); 15 allemen- sen, dat is eerlijk verdeeld (8); 16 loop in de loop (3); 17 dat zal een smet werpen op een schaap tussen de roof dieren (8); 18 heel ver van een Limburgse plaats en zijn om geving! (6). 1 In een kringetje lopen om geld op te halen (8); 2 vereni ging voor de veiligheid van een Gelderse plaats (17); 3 beroering in een uurwerk (6); 4 aangericht door een ijs koude koning 11); 5 transpi rerende mispunten (12); 6 hier in Utrecht vier hopen minder dan in N.-Brabant 10); 8 de hoop van een beest je (3); 12 voedsel voor een paard? (10); 14 stil als een on bestuurbaar vaartuig (8). Stuur het ingevulde crypto gram uitsluitend op een brief kaart aan: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL Vlissingen Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezit zijn. Vermeld uw naam. adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prij zen beschikbaar: eerste prijs een WV-bonvan 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een WV- bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van vol gende week. Oplossing vrijdag Het sleutelwoord van het kruis woordraadsel van afgelopen za terdag is LUITENANT. De prijswinnaars zijn: Carien Snoeijers, Mart. Eijkestraat 6. Terneuzen (WV-bon ƒ50,-). De VVV-bonnen van 25,- gaan naar: M. A. v. d. Maas. Zuid straat 12. Haamstede; Carolien Koppejan, Jodengang 1, Mid delburg en mw. J. v. d. Kreeke, Gr. van Prinstererstraat 24, Goes. De prijzen worden bin nenkort toegezonden. echtpaar i d e n t i e k n a c h t mi s dij harnas si t u a t i e pui n h o o p eedenbek ligfiets De woorden op de eerste en derde verticale re gel zijn; eindspel en hechting. Het sleutel woord luidt: 'krombladig'. uitslag-verzuim i-klam-s-kooi-o te-am-pos-on-ze git-prinses-eed eker-ij-o-g-alge serie-boa-anker 11-toverheks-ls a-s-set-ons-d-c punt-lorre-doch ere-g-non-a-lea nikkel-n-schelp mandaat schaap-e-piloot toe-k-met-e-kou olie-heler-vers m-l-wee-rek-r-s pk-signatuur-fe zalig-tas-satan irak-i-n-g-noch net-analoog-dia nt-dr-iep-os-tv i-zuil-g-rats-e garnaal-gelaten Voor de achtste keer in succes sie komt PTT Post eind deze maand (28 november) met decem- berzegels. En evenals voorgaande jaren zitten de zegels in een velletje van 20 stuks; vierkante zegels in de waarde van 55 cent met twee ver schillende symbolische kerst- en nieuwjaarssymbolen. Prijs per vel letje: 11,-: verkooptermijnen: tot 31 december op de postkantoren en tot 1 september 1995 aan de fila- telieloketten en bij PTT Post Ver- zamelservice in Groningen; opla ge: onbepaald. Nederland gaf eind 1987 de eerste decemberzegels uit. Toen nog in boekjes: zegels van 50 cent met vijf verschillende motieven: een fonke lende ster opgebouwd uit stippen. In de eerste jaren waren de motie ven nog vrijblijvend, omdat men niemand wilde kwetsen. Maai- in de loop der jaren zijn ook in ons land - in andere landen heeft men daar nooit een punt van gemaakt - de decemberzegels steeds meer op kerstzegels gaan lijken. Er doken kaarsen op, en kerstrozen en dit jaar heeft de ontwerper (Max Kis- man uit Amsterdam) zelfs vier kerst- en nieuwjaarssymbolen ge bruikt: een denneboom, een sneeuwkristal, een kaars en een ster. Mooi vormgegeven; letters, cijfers en symbolen zijn vlot - uitge knipt en in het 'raamwerk' gelegd. postzegels i i i i i i i i i i itttf1 PTT Post hoeft nu nog maar één stap te doen: noem de zegels net als in elk land waar ook ter wereld kerstzegels. Naar ons gevoel wil het publiek dat ook, want in alle voorgaande zeven jaren hebben we zelden of nooit iemand naar de cemberzegels horen vragen, altijd naar kerstzegels. De zegels zijn uitgevoerd in de kleuren rood, blauw, groen, geel en zwart. Ze zitten, zoals opgemerkt, in velletjes van twintig stuks: bo ven en onder twee rijen van vijf ze gels en daar tussen een strip waar in evenals voorgaande jaren staat vermeld waarvoor de zegels zijn te gebruiken. Op de dag dat de decembervel- letjes aan de loketten zullen ko men (28 november) verschijnt ook een nieuwe permanente koningin nezegel in inversievorm in de waar de van 7,50. Kleur: helder purper violet. De zegels zitten in velletjes van 25 stuks en evenals in de inver siezegel van 10 gulden is een veilig heid ingebouwd om het namaken te bemoeilijken: in het midden aan de zijkanten een ellipsvormige per foratie. De 'oude' voorraad Bea- trixzegels van 7.50 (flesgroen) zal worden uitverkocht. GROOT-BRITTANNIË heeft dit jaar als laatste van de oude CEPT- landen de Europa-zegels op de markt gebracht. Dat was 27 sep tember. Vier stuks in waarden van 25p, 30p. 35p en 41 pence. Het the ma was dit jaar 'grote ontdekkin gen' en de Britten hebben het voor de motieven op medisch gebied ge zocht. Nu de CEPT niet meer bestaat heeft Nederland besloten met in gang van 1994 geen Europa-zegels meer uit te geven. Veel landen zijn echter nog de oude Europese postale gedachte trouw gebleven en zullen dat ook de komende twee jaar - tot en met 1996 is door wijlen de CEPT het programma nog vast gesteld - doen als de gemeenschap pelijke thema's 'vrede/bevrijding' en 'vrouwen' zijn. De landen die in de Iood van dif jaar wel met Europa-zegels kwa men zijn: Aland. 2,30 Fm. en 2,90 Fm.; Andorra/Frans, 2,80 fr. en 3,70 fr.; Andorra/Spaans, 29 ptas en 55 ptas; Azoren, 100 esc. (ook vier ze gels in een velletje); België, 16 fr. en 30 fr.; Cyprus 10 c. en 30 c.: Bulga rije, 3 1. en 15 1.; Denemarken 3,75 kr. en 5,00 kr.; Faroer, 4 kr. en 7 kr. (ook in velletje); Estland. 1 kr. en 2,70 kr.; Finland. 2.30 Fm. en 4,20 Fm.; Frankrijk, 2,80 fr. en 3.70 fr.; Gibraltar 2x 24p en 2x 34p (paren); Groenland, 4 kr. en 7,25 kr.; Grie kenland, 90 dr. en 350 dr (paar); Guernsey 2x 24p en 2x 30p: Honga rije, 19 ft. en 50 fr. Ierland. 32p en 44 p (ook in vel letje); Italië, 750 1. en 850 1.; Jersey. 2x 23p en 2x 30p (paren); Joegosla vië, 0,60 nd. en 1.80 nd.; Kroatië, 3800 kuna's en 4000 kuna's; Liech tenstein. 80 rp. en 1,00 fr.; Litauen, 80 c.; Luxemburg, 14 fr. en 22 fr.; Madeira, 100 esc. (ook vier zegels in een velletje); Malta, 14 c. en 30 c.; Man. 3x 20p en 3x 30p (strips); Mol davië, 0,011, 0,45 1. en 2,501; Mona co, 2,80 fr. en 4,50 fr. (ook die zegels v^n elk in velletje); Oostenrijk, 7 s.; Polen, 2500 zl. en 6000 zl.; Portugal, 100 esc. (ook vier zegels in een vel letje); San Marino 750 1. en 850 1,; Slowakije, 28 sk. (ook in velletje); Slovenie, 70 t. en 215 t.: Spanje, 55 ptas en 65 ptas; Tsjechië 2x 14 kc.: Turkije, 15001. en 50001.; Turks Cy prus, 2x 85001. (in een velletje); Va- ticaan, 750 1. en 850 1.; IJsland, 35 kr5. en 55 kr. (ook in velletje); Zwe den. 3x 5,50 kr. (in boekjes van zes stuks): Zwitserland, 60 rp. en 100 raPPen Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 55