PTT moet tot de voordeur lopen Hypocrisie rond asielzoekers PZC Museum vol vierkante auto's Graf vermoorde ridder na eeuwen weer boven water Belangrijke Iraanse ayatollah kapittelt kritische schrijvers Da Vinei brengt 52 miljoen op Omvang pleziervaart nauwelijks gegroeid Banenplan jongeren geldt voortaan ook in het bedrijfsleven Sociale premies 1995 binnen- en buitenland Leren en lezen maken kans op Alzheimer kleiner Rechter hakt knoop door in geschil om portiekwoningen ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 OTTAWA (AFP) - Mensen die tien jaar of langer onderwijs hebben gehad, lopen vier keer zo weinig kans de ziekte van Alzheimer te krijgen als onge- letterden of mensen die nau welijks naar school zijn ge weest. Dat blijkt uit een studie van het Canadese ministerie van gezondheidszorg, die is ge publiceerd door het tijdschrift Neurologie. Ook blijken mensen met ge wrichtspijn die regelmatig die ontstekingsremmers gebrui ken, twee keer zo weinig kans hebben op Alzheimer als an dere ouderen. De ziekte leidt tot dementie. „We hebben geconstateerd dat mensen met een betere oplei ding minder risico lopen", al dus Joan Lindsay voor het Cen trum voor Ziektecontrole in Ottawa. Voor het onderzoek vergeleken artsen een groep van 258 pa tiënten met een groep van 535 ouderen in goede gezondheid. Daarbij bleek dat mensen die hooguit zes jaar onderwijs had den gevolgd, vier keer zo vaak leden onder de ziekte van Alz heimer als mensen die tien jaar of langer naai' school waren ge weest. De studie in achttien Canadese dorpen lijkt de theorie te on dersteunen dat het scherpen van de geest zorgt voor een ver traging bij het optreden van de gevreesde ziekte. „De bood schap lijkt duidelijk. Mensen die geestelijk fit zijn, lopen minder risico", concludeert Lindsay. DEN HAAG (GPD) - PTT Post hervat vandaag op last van de Haagse rechtbank de bestelling van post bij ongeveer 100.000 portiekwoningen. De bezorging was gestaakt omdat het voor de PTT onrendabel is als de post bode voor de postbestelling een of meerdere trappen moet be klimmen. De rechtbank bepaalde gisteren in kort geding dat de PTT de ei genaren van de portiekwonin gen niet langer mag verplichten om in de gezamenlijke trapop- gang brievenbussen te plaatsen. De PTT moet van de rechtbank eerst veiligheidsvoorschriften maken voor dergelijke bussen. De Vereniging Eigen Huis, die het geding samen met andere consumentenorganisaties had aangespannen, gaat het geld dat duizenden eigenaars al hebben uitgegeven aan de brievenbus sen van de PTT terugvorderen: een claim van 'tientallen miljoe nen', aldus adjunct directeur F. van Loon. De uitspraak geldt voor onge veer 100.000 oudere portiekwo ningen waar de brievenbussen op de verdiepingen zijn aange bracht. Maar dergelijke portiek- trappen zijn volgens de recht bank niet gebouwd op het legen van een brievenbus die halver wege de trap is aangebracht. Dat leidt tot 'gevaarlijke situa ties'. Onlangs raakte een 45-ja- rige vrouw uit Rijswijk gewond toen zij bij het legen van de brie venbus haar evenwicht verloor en van de trap stortte. Eigen Huis is ingenomen met de uitspraak van de rechter. In de eerste plaats natuurlijk om 'de veiligheid van de geadresseer den'. zegt Van Loon. Maar een gunstig bijkomend verschijnsel is in de ogen van Van Loon dat de machtige PTT 'eindelijk op haar plaats is gezet.' Miljoenenclaim Behalve de nederlaag in kort ge ding kan PTT Post een claim van 'enkele tientallen miljoenen guldens' tegemoet zien. Eigen Huis eist dat het bedrijf alle kos ten vergoedt die bewoners heb ben gemaakt om onder druk van de PTT de gewraakte brieven bussen te installeren a raison van 160 gulden per bus gemid deld. PTT Post wilde niet reageren op de miljoenen-claim. „Dit kan enorme consequenties hebben, waar we ons eerst grondig op moeten bezinnen", zo liet een woordvoerder weten. PTT Post gaat niet in beroep tegen de uit spraak. Het bedrijf zal onderzoe ken of het mogelijk is veilig heidsvoorschriften te formule ren. Van de 6 miljoen brievenbussen in Nederland voldoet ongeveer een miljoen niet aan de eisen in het Brievenbussenbesluit uit 1988. Het besluit geeft regels voor de afstand tot. de openbare weg en voor het formaat van de bus. miljoen gulden te investeren. Ei gen Huis begrijpt niet waarom PTT Post niet eerst zelfheeft na gedacht over de gevaren van een brievenbus halverwege de trap. „De machtige monopolist PTT Post is niet gewend om naar an deren te luisteren, laat staan om te onderhandelen. Het motto Onredelijk Benzine goedkoper ROTTERDAM (ANP) - Markt- leider Shell verlaagt met ingang van maandag de benzineprijs met een cent. De prijzen voor diesel en lpg blijven gelijk. Volgens Van Loon van Eigenh Huis is de eis van PTT Post ook vanuit economisch oogpunt on redelijk. Voor de drie ton per jaar die de PTT bespaart op de tijd rovende klimpartijen van de postbode, waren de 100.000 be woners gedwongen samen 16 UTRECHT - Architect John Kormeling parkeert zijn vierkante auto bij het Centraal Museum Utrecht. Vanaf vandaag tot 29 janari is daar een overzichtstentoonstelling De Vierkante Auto te zien. Kormeling kreeg in 1986 de Maaskantprijs voor jonge archtitecten. foto Hans Steinmeier/ANP NICOSIA (AP) - De vooraan staande Iraanse ayatollah Ah mad Jannati is vrijdag scherp uitgevallen naar de schrijvers die vorige maand gezamenlijk protesteerden tegen de officiële, censuur en de intimidatie in hun land. Jannati, hoofd van de Islamitische Propaganda Orga nisatie en lid van verschillende belangrijke parlementaire en overheidsorganisaties, zei dat de auteurs probeerden de Iraan se jeugd te verpesten. „Jullie zijn het soort mensen dat de vrijheid wil hebben om Wes terse seksboeken te vertalen en ze onder de jeugd wil versprei den", zei de ayatollah tijdens de wekelijkse godsdienstoefening op het terrein van de Universi teit van Teheran. Een groep van 134 schrijvers en dichters schreven vorige maand een open brief, waarin ze scherpe kritiek leverden op de 'anti-de mocratische praktijken' van de islamitische regering. Intellectuelen, van filmmakers tot professoren, hebben in het verleden al eerder de overheid opgelegde restricties op de vrij heid van meningsuiting bekriti seerd. De open brief van was ech ter het eerste grote collectieve protest tegen de religieuze ge vestigde orde, sinds de stichting van de Islamitische Republiek na de revolutie van 1979. Jannati zei vrijdag dat het door ayatollah Ruhollah Khomeini gevelde doodvonnis tegen de Britse schrijver Salman Rush die van kracht zou blijven. De regering heeft de afgelopen maanden ten minste twee uitge sproken critici laten arresteren. Deze week meldde het officiële persbureau IRNA dat generaal Azizollah Amir-Rahimi na ver hoor door een militaire recht bank met 'psychologische pro blemen' is opgenomen in het zie kenhuis. De gepensioneerde ge neraal had het aftreden van de regering en vrije verkiezingen In maart werd Ali Kabar Saidi Sirjani gearresteerd. Deze on verschrokken strijder voor de vrijheid van meningsuiting is een van 's lands bekendste schrijvers. Ali Kaber Saidi Sir jani werd beschuldigd van ho moseksualiteit, gokken, opium- en alcoholgebruik en het onder houden van contacten met de CIA. De beschuldigingen wer den later uitgebreid met tegen de Islamitische Republiek ge richte activiteiten. Volgens de Iraanse wet kan hij hiervoor de doodstraf krijgen. rX - fa**™, '«V V»'* NEW YORK - Enkele pagina's met tekeningen en handschriften uit Leonardo Da Vincis Co dex Hammer. Het 72 pagina's tellend weten schappelijk manuscript is vrijdag in New York op een veiling van Christie's verkocht voor ruim 52 miljoen gulden. De „Codex Hammer" voorspelt onder meer de uitvinding van de onderzeeboot en de stoom machine. De naam is ontleend aan de vorige eigenaar, de inmiddels overleden Amerikaan se miljardair en industrieel Armand Hammer, die het in 1980 had gekocht. Wie de nieuwe ei genaar is geworden, is niet bekend. Het veiling huis zei dat de koper had verzocht anoniem te mogen blijven. Het manuscript is tussen 1506 en 1510 gemaakt door Leonardo. Hij schreef met behulp van een spiegel om de inhoud ge heim te houden. Er staat beschreven waarom de lucht blauw is. de maan wordt verlicht en fossielen gevonden worden op bergtoppen, foto RTR Japannertjes niet blij met extra vrije dag TOKYO (AP) - In Nederland zouden kinderen een gat in de lucht springen als ze een extra vrije dag zouden krijgen. Maar in Japan zijn zowel leerlingen, ouders als docenten fel gekant tegen het plan van de regering om twee zaterdagen per maand de schooldeuren te sluiten. Sommige kinderen denken dat ze alleen maar meer zullen sla pen. Een leerling van de lagere school zei dat hij veel liever op school zit. „Het is al moeilijk genoeg om het huidige vakkenpakket in een zesdaagse week te prop pen", zei Mitsuo Arai, het hoofd van de Senzoku no 1. school, vrij dag in de krant Sankei. Het Ja panse ministerie van onderwijs wil overigens wel vasthouden aan het bestaande aantal lesu ren. Moeders lieten in televisiepro gramma's merken dat ze bang zijn niet meer aan zichzelf toe te komen als de kinderen zaterdag thuis zijn." Uit een onderzoek eerder dit jaar van het ministerie bleek dat 47 procent van de ou ders tegen een extra vrije zater dag was vooral omdat de kinde ren „dan alleen maar meer zou den spelen. Geen vuilstort in Lickebaert VLAARDINGEN (ANP) - Er komt de finitief geen vuilstort in het ge bied Lickebaert tussen Vlaar- dingen en Maassluis. De Raad van State heeft de vergunning voor de stort vrijdag vernie tigd. Volgens de Raad van State is er onvoldoende zekerheid over de stabiliteit en de draagkracht van de bodem. De milieubelas ting voor de omgeving zou hier door hoger kunnen uitvallen dan is geschat. De provincie had de bodem beter moeten onder zoeken, oordeelde de raad. Met de uitspraak is een einde ge komen aan een zeven jaar duren de strijd van de gemeente Vlaar- dingen tegen de provincie Zuid- Holland om de vuilstort tegen te houden. Ook veel bewoners heb ben jarenlang actie gevoerd. Zo is er een bos geplant op de beoogde locatie voor de afval berg. door Harm Harkema DEN HAAG - Vele jaren wierp Nederland zich op als een relatief tolerant land voor asielzoekers, met rechtvaar dige (dus ellenlange) toelatingsprocedures en pico-bel- lo opvang voor eenieder die hier het besluit op het asiel verzoek mocht afwachten. De procedures, waarin vaak aan de asielzoeker het voordeel van de twijfel werd ge gund, waren heilig. De benodigde opvangcapaciteit was geen vaststaand gegeven, maar groeide mee met het aantal asielzoekers. Want Nederland is immers een beschaafd land, met een bed voor iedereen. Dus bleven ook de kosten de pan uit rijzen: Zo maakte het kabinet deze week bekend dat voor de zoveelste keer veel meer geld voor asielzoekers moet worden uitgegeven, dan is begroot. Ditmaal 500 miljoen. Het aantal opvangcentra is inmiddels nauwe lijks meer te tellen, en gemeenten en omwonenden laten zich steeds moelijker overhalen tot het accepteren van zo'n centrum Nu het hemd nader wordt dan de rok, valt ook een kente ring waar te nemen in het politieke gedachtengoed over de opvang. Leidde twee jaar geleden een asielzoeker die de nacht zou moeten doorbrengen in een maisveld nog tot verontwaardiging, nu wordt het steeds duidelijker dat het kabinet het aantal opvangcentra niet ongebrei deld wil laten doorgroeien. Besluiten om er een rem op te zetten kunnen ook geno men worden nu de verantwoordelijkheid voor de opvang door het nieuwe kabinet is weggehaald bij het vreemde- lingenvriendelijke ministerie van wvc (Hedy 'd Ancona), en is ondergebracht bij het veel strengere justitie. Directeur Nawijn van de justitiële Immigratie- en Natu ralisatiedienst zei deze week: „Kun je wel doorgaan met het uit de grond stampen van opvangcentra. Want op een gegeven ogenblik houdt het op. De Belgen zeggen bij voorbeeld gewoon: als de opvang vol zit, doen we de deur op slot". En hij voegde eraan toe: „Nergens in de interna tionale verdragen staat datje verplicht bent de asielzoe kers zo keurig op te vangen als wij dat doen". Al langer wijst Nawijn erop dat het Nederlandse principe „een bed en een broodje voor iedereen", een belangrijke reden voor een asielzoeker kan zijn om juist deze kant op te komen. Blijven zitten Knarsetandend, maar niets ondernemend, laat de poli tiek het gebeuren dat ongeveer 8500 afgewezen asielzoe kers die het land niet kunnen worden uitgezet omdat ze hun identiteit verzwijgen, in opvangcentra of gemeente lijke woningen blijven zitten. Daar moet een eind aan komen, heeft staatssecretaris Schmitz al gezegd. De grote vraag is watje met deze groep moet doen als je haar uit de opvang zet. Lang niet iedereen zal het land kunnen worden uitgezet, hoezeer Justitie ook poogt af spraken te maken met de veertien betrokken herkomst landen over terugname van de asielzoekers. Opsluiten in een nieuw centrum bij Ter Apel dan maar, zoals Schmitz heeft gesuggereerd? Dat heeft in de meeste gevallen geen zin, omdat rechters niet toestaan dat iemand lan ger dan zes maanden vastgehouden mag worden, als er geen zicht op uitzetting is. De enige overgebleven mogelijkheid is deze: Op straat zetten en dan maar hopen dat de betrokkenen het land verlaten. PvdA-woordvoerder Van Traa liet inmiddels al weten dat zijn fractie voor deze laatste -onnederlandse - optie zal kiezen. Van Traa en de zijnen accepteren daar bij de consequentie dat het aantal illegalen zal toene men. Het kabinet is (nog?) niet zover. Het sprak deze week van „een dilemma", waar het zich nog op beraadt. Want: DEN HAAG (ANP) - De mooie zomer dit jaar heeft niet geleid tot de verwachte flinke toe name in de recreatievaart. Dat stelt de adviesdienst verkeer en vervoer, onderdeel van Verkeer en Waterstaat, vrijdag in een overzicht. Volgens de dienst is het aantal passages bij meet punten langs de binnenwateren slechts gestegen met 0,7 pro cent. Daarmee is de duikeling van bijna 6 procent in 1993 maar zeer gedeeltelijk ingelopen. Woordvoerder Vink van de His- wa (onder andere ondernemers waterrecreatie) verklaart de te genvaller uit verschillende fac toren. „Allereerst kampten we in 1993 met een extreem slechte zo mer. Dat leidde voor dit jaar tot minder boekingen voor huur- vaartuigen. Mensen die al een boot hebben, kozen voor meer zekerheid en planden ook an dere vakanties. Bovendien was een economische teruggang merkbaar in de branche. De ver kopen hebben daarvan een forse tik opgelopen." Vink wijst ook op de Duitsers die doorgaans in grote getalen de Nederlandse wateren bevolken. „Er zijn concurrende waterre- creatiegebeiden bijgekomen in dat land. Dat merkten we na tuurlijk ook hier." 'Befehl ist Befehl' doet bij dat bedrijf nog steeds opgeld", aldus Van Loon. UTRECHT (GPD) - Het motief voor de moord zal wel altijd een mysterie blijven. Maar het graf van Steven van Zuylen van Nij- evelt is weer boven water. Drie honderd jaar lang was de laat ste rustplaats van de geweldda dig om het leven gekomen be woner van het Zuylenburg in Maarssen onvindbaar. Onlangs heeft een aannemer bij werk zaamheden aan het Duitse Huis in Utrecht tot zijn verrassing het prachtige graf na driehon derd jaar weer ontbloot. De ridder, landcommandeur van de Duitsche Orde, is op 9 maart 1527 omgebracht door Gelderse soldaten. Ze hebben hem, zijn huiskapelaan en twee knechten om het leven gebracht en heel Zuylenburg leeggeplun derd. Daarbij zijn zelfs de zegels van de Balije (onderafdeling van de Duitse ridders) en het Duitse Huis verloren gegaan. Waarom zij tot deze gruweldaad kwamen, is onbekend. Heer Steven trad al sinds het be gin van de zestiende eeuw op als bemiddelaar in de conflicten tussen Gelre en het huis Habs- burg en als raadgever van de hertog van Gelre. En nu, eeuwen nadat hij was bedolven onder het puin van de ingestorte kerk, is de grafzerk teruggevonden bij het storten van de fundering voor een hek bij het Duitse Huis. De zerk was wel in drie stukken gebroken. Het is de bedoeling dat de honderden kilo's zware brokken steen worden opgeno men in de bestrating van de bin nenplaats van het Duitse Huis aan de Walsteeg. Binnenkort neemt de Ridderlijke Duitsche Orde Balije van Utrecht weer zijn intrek in dit deel van het voormalige kloostercomplex in de Utrechtse binnenstad. De zerk van Steven van Zuylen brak in stukken en de gewelven van diens grafkelder stortten in, toen de kloosterkerk van de orde in 1674 door een orkaan werd verwoest. Diezelfde orkaan ver woestte ook het middenschip van de Utrechtse Domkerk. Zerk en grafkelder bleven onder het puin liggen, totdat de ruïne werd opgeruimd en verdwenen uit het zicht toen op die plek een tuin werd aangelegd. Het Archeologisch en Bouwhis torisch Centrum van de gemeen te Utrecht heeft buiten de sleuf voor de fundering niet verder la ten zoeken naar de andere delen van de zerk. Ze liggen vermoede lijk nog steeds in de tuin, samen met de stoffelijke resten van Ste ven van Zuylen. Tijdens de restauratie van dit deel van het Duitse Huis zijn eer der al drie andere grafkelders ge vonden. Ook in het koor van de kerk zijn graven gevonden. Ge meentelijk bouwhistoricus Bart Klück vermoedt dat de tuin nog vol ligt met grafkelders. „Je mag aannemen dat vanaf ongeveer 1360, toen de kerk in gebruik werd genomen, tot de verwoes ting in 1674 alle landcomman deurs van de orde er zijn begra ven", veronderstelt hij. De zerk is rijk versierd met on der andere twee gekroonde hel men en het wapen van heer Ste ven. Volgens Klück is de steen een tamelijk zeldzaam voor beeld van een heel vroege en puur gotische grafzerk. Rond 1500 waren dergelijke gebeeld houwde hardstenen zerken in deze streek geen algemeen ver schijnsel. Adelvereniging Als landcommandeur heeft Ste ven van Zuylen in een heel moei lijke periode leiding gegeven aan de Balije van Utrecht. De Ridderlijke Duitsche Orde had toen al te maken met diepgaan de godsdienstige en staatkun dige tegenstellingen en stond voor de overgang van roomska- tholieke kloosterorde naar een protestantse adelsvereniging. Heden ten dage is de Orde een 'vereniging' van leden van de Nederlandse adel die van het mannelijk geslacht en van refor matorische huize moeten zijn. Bovendien moeten zij vier adel lijke kwartieren hebben en be horen tot de Nederlandse adel van vóór 1795. Dat betekent dat slechts heel weinig mensen lid zijn van de Ridderlijke Duitsche Orde Balije van Utrecht die in 1231 werd gesticht. De orde ver leent nu hoofdzakelijk steun aan liefdadige doelen. Die steun gaat vooral naar protestantse instel lingen. „Beperking van de voorzieningen of het zelfs in bepaalde gevallen onthouden van opvang zal leiden tot een toe name van de illegaliteit met inbegrip van de daaraan verbonden sociale en maatschappelijke gevolgen". Die angst is begrijpelijk, maar ook hypocriet. Want in de praktijk worden immers al lang dagelijks allerlei catego rieën asielzoekers en andere vreemdelingen op straat ge zet. Uit het grenshospitium bij Schiphol bij voorbeeld, waar 'niet-uitzetbaren' na een detentie van enkele maanden gewoon worden losgelaten, omdat de rechter een langdurige opsluiting niet accepteert. Bovendien ging het kabinet willens en wetens akkoord met een te verwachten toename van het aantal illegalen door de opening van twee aanmeldcentra bij Zevenaar en Rijsbergen, enkele weken geleden. Daar worden bin nen 24 uur de kansloze van de kansrijke asielzoekers ge scheiden. De kanslozen (de eerste twee weken waren dat al bijna 200) worden 'zoveel mogelijk' overgedragen aan Duitsland of België. De buurlanden willen echter lang niet iedereen overnemen, en in de praktijk worden de meesten dan ook 'uitgezet aan de grens'. Gewoon op straat gezet dus, waarna niemand meer naar ze omkijkt. Het omstreden en o zo belangrijk geachte kabinetsvoor stel om alle asielzoekers die via een veilig land (lees Duitsland of België) naai- Nederland zijn gekomen, bui ten de asielprocedure en de opvang te houden, zal het aantal illegalen alleen maar verder doen toenemen. De praktijk in Duitsland, waar al eerder het 'veilige-landen- plan' is ingevoerd heeft dat inmiddels bewezen. Het kabinet zal moeten durven kiezen uit twee kwaden: Of een bed en onderdak voor iedereen, of ronduit accep teren dat het aantal illegalen toeneemt. Om met Maar ten van Traa te spreken: „We moeten af van de suggestie dat voor deze problematiek een waterdichte en correcte oplossing gevonden kan worden". DEN HAAG (GPD) - Het Jeugd werkgarantieplan (JWG) geldt met ingang van volgend jaar ook voor het bedrijfsleven. Het kabinet heeft vandaag inge stemd met een voorstel hiertoe van minister Melkert (sociale zaken). Het JWG geldt nu alleen voor de overheids- en gesubsidieerde sector. Op basis van het Jeugd werkgarantieplan werken onge veer 18.000 jongeren gedurende een jaar bij gemeenten en an dere instellingen. Het zijn tijde lijke banen. Na een jaar moet de betrokken jongere weer opstap pen. Het JWG is er voor jongeren die niet op eigen kracht of met hulp van een arbeidsbureau, een baan kunnen vinden. Via het garantieplan moet dat na een jaar wel lukken. In 1998 moet het JWG gelden voor alle schoolver laters tot 27 jaar. Nu is die grens nog 23 jaar. Uit onderzoek is gebleken dat het JWG niet goed werkt. Veel jongeren haken voortijdig af of komen, nadat het garantieplan is doorlopen, niet aan werk. Met zijn voorstel de jongeren ook in het bedrijfsleven aan de gang te krijgen, denkt Melkert de animo voor het JWG te verhogen. Uit eindelijk moeten er zo 20.000 jon geren extra via het plan aan een baan geholpen worden. Het kabinet heeft ook bepaald dat werknemers onder bepaalde voorwaarden gedurende korte tijd een beloning kunnen krijgen lager dan het wettelijk mini mumloon. Dat was al aangekon digd in het regeerakkoord. Ook is het scheppen van banen tegen een beloning die tussen het wettelijk minimumloon en de laagste cao-schaal liggen, ge makkelijker gemaakt. Cao-be palingen die dit blokkeren, wor den niet meer algemeen verbin dend verklaard door de minister van sociale zaken. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag de premies voor de sociale verzekeringen voor volgend jaar vastgesteld. De premieper centages zien er als volgt uit, met tussen haakjes de premies van dit jaar: Werkgevers Werknemers Totaal AOW 14,55 (14,25) 14,55 AWW 1,80 (1,85) 1,80 AAW 6,30 (6,55) 6,30 AWBZ 8,85 (8,55) 8,85 WAO 9,40 (10,60) 9,40 WW 2,20 (2) 2,20 (2) 4,40 (4) ZFW 1,10 (5,15) 7,25 (1,20) 8,35 (6,35) Maximum inkomen 44.349 p.j.(43.267) idem idem idem 286 p.dag (286) idem f.193 p.dag Voordevolksverzekeringen(AOW,AWW,AAW,enAWBZ)geldteenpremie- vrije voet van 6074 per jaar. Bij de WAO wordt over de eerste 99 gulden per dag geen premie geheven. Bij de ZFW wordt over de eerste 54 gulden per dag geen premie geheven. De overhevelingstoeslag die werkgevers boven op het loon moeten betalen bedraagt 11.75 procent van het loon waarover premie wordt geheven. De toe slag wordt berekend over maximaal 76.350 gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4