Twijfel aan werk waterschappen Steltlopen of stelthangen... Opknapbeurt heggenlandschap Gedwongen opname geëist na steken met injectiespuit Eis twee jaar tegen heroïneverslaafde na grote serie inbraken Eis werkstraf tegen man na verkrachten van zijn ex-vriendin Jeugdige Goesenaar pleegt meineed onder druk van stadgenoot provincie Gs zetten vraagtekens bij situatie Zeeuwsch-Vlaanderen /Yi V<552 £gH inval /<£p0vi hedfóh neeteenonen ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 jvan onze verslaggever TERNEUZEN - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben gro- Ie twijfels over de wijze waarop je waterschappen in Zeeuwsch- Vlaanderen functioneren. Gs zijn van mening dat de drie wa terschappen in de regio geen ge stalte kunnen geven aan een op timale integratie van het water kwaliteit- en waterkwantiteit- beheer. Twijfels zijn er ook over de effectiviteit van de Zeeuws- Vlaamse waterschapsstruc tuur. De drie waterschappen, die vo rig jaar al te kennen gaven voor 1997 een onderzoek te zullen la ten instellen naar de meest ge schikte samenwerkingsstruc tuur voor het intergraal water beheer, worden nu door het pro vinciebestuur gevraagd om haast te maken met het aange kondigde onderzoek. Gedeputeerde staten zouden ui terlijk 1 juli 1995 van de water schappen willen vernemen wat de meest geschikte water schapsstructuur is voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Dijkgraaf W. A. Gosselaar van het waterschap De Drie Am bachten wordt niet warm of koud van het schrijven van gs. „Het provinciebestuur uit al ja ren achtereen twijfels over onze werkwijze. In voorgaande jaren kregen we soortgelijke brieven, maar telkens werd verzuimd om de gerezen twijfels met argu menten te onderbouwen. Ook nu dus niet." „Of gs ons - met het oog op de samenwerking van de water schappen elders in Zeeland - on der dwang wil zetten weet ik niet", vervolgde hij, „ik houd het gewoon op een verzoek om voor juli '95 te rapporteren over het gewenste samenwerkingsver band. Of de waterschappen hier op ingaan betwijfel ik. De alge- yan een medewerkster MIDDELBURG - Een 27-jarige 1 Vlissingse drugsverslaafde, die 5 augustus bij een straatroof in zijn woonplaats een vrouw met een injectiespuit stak, moet vol gens officier van justitie mr Duo voor inbraken veroordeeld van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 25-ja- rige in Oostende wonende man uit het voormalige Joegoslavië tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld voor een reeks woninginbraken in j Zeeuwsch-Vlaanderen. Zijn 29- jarige landgenoot, die ook in Oostende woont, kreeg voor j zijn aandeel in de misdrijven drie maanden opgelegd. Er was het dubbele tegen hen geëist. De twee werkten samen met een echtpaar van Joegoslavische af komst, dat in het Belgische Bre- dene woonde, maar dat intussen naar Oost-Europa is vertrokken. Het viertal pleegde de inbraken op klaarlichte dag. Zij reden per auto in het gebied rond Terneu- zen en zochten er geschikte wo ningen uit. Na zich ervan te heb ben vergewist dat er niemand thuis was drongen zij de huizen binnen en zochten er naar geld en sieraden. De mannen werden half augustus opgepakt. Zeelandbrug gestremd op 21 en 28 november VLISSINGEN - De Zeeland- brug over de Oosterschelde is op de maandagavonden 21 en 28 november tussen 23.30 en 24.00 uur gesloten voor het gemotori seerd verkeer. Tijdens deze stremmingen wordt gewerkt aan de verbin- dingsdeuvels die tussen de voe gen zitten van de betonelemen ten van de brug. Het verkeer op de toeleidende wegen wordt ver wezen naar de alternatieve route via de stormvloedkering. beide stremmingsdata ligt het werk aan de Zeelandbrug in verband met het winterseizoen tot het voorjaar van 1995 stil. Inbrekers in Krabbendijke gearresteerd KRABBENDIJKE - De politie heeft in de nacht van donderdag i vrijdag bij het sportcomplex in Krabbendijke twee inbrekers aangehouden. Het duo, een 19- en een 24-jarige inwoner van Zoetermeer, had in de kantine gokkasten opengebroken en daaruit een klein geldbedrag buitgemaakt. De politie, die na een waarschuwing ter plekke ar riveerde, maakte bij de aanhou ding gebruik van een hond. De daders worden voorgeleid aan de officier van justitie in Middel burg. Kat ernstig ziek na vergiftiging TERNEUZEN - Een kat heeft vrijdagochtend een vergiftiging opgelopen in de buurt van de Bellamystraat in Terneuzen. Het beest is er ernstig aan toe en in een dierenkliniek in Ter- neuzen. Om wat voor vergif het gaat is niet bekend. M. W. Hemelaar een jaar ge dwongen opgenomen worden in een psychiatrisch ziekenhuis. De man is volledig ontoereke ningsvatbaar verklaard. De jus- titiepsychiater constateerde dat de man tijdens zijn daad psychotisch was. De Vlissinger heeft een hersen beschadiging als gevolg van langdurig heroïnegebruik en heeft bovendien nog eens een klap met een fles op het hoofd gehad die er ook geen goed aan deed. Hij is al vanaf zijn zestien de jaar in aanraking met justitie voor misdrijven die in verband staan met zijn verslaving. De Vlissinger maakte de vrouw op de Meindert Hobbemalaan een portemonnee met zestig gul den afhandig omdat hij nog een laatste dosis cocaïne wilde alvo rens dood te gaan. Omdat het slachtoffer haar portemonnee bleef vasthouden riep hij 'ik ga steken; ik heb een injectienaald; ik heb aids'. Hij voegde de daad bij het woord en prikte in haar hand, waarop de vrouw haar beurs losliet. Een voorbijganger schoot de vrouw te hulp en ach tervolgde de dader, maai' werd bedreigd met een voorwerp dat er uitzag als een mes, maar ach teraf een lepel bleek te zijn. De man kocht cocaïne van het gestolen geld. Na zijn arrestatie moest hij een aids-test onder gaan waaruit bleek dat hij niet aan de gevreesde ziekte lijdt. In de politiecel deed de man ver scheidene zelfmoordpogingen. Hij zit nu vast in een huis van be waring voor psychisclT-gestoor- de delinquenten. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Nieuwe rages ontpoppen zich elk jaar weer op nieuw op het schoolplein. Daar blijkt wat 'in' en 'uit' is. Lopen de leerlingen de ene maand nog met een knikkerzak, even zo makkelijk wordt die de volgende maand weer verruild voor rol schaatsen, of de nog stoerdere uitvoering daarvan: snelle in-Ii- ne skates. Op het plein van de Jan Wouter van de Doelschool in Zierikzee manifesteert zich de jongste rage: steltlopen. Voeten op de dwarsbalk, armen rond de stokken en lopen als een kievit. Leuk speeltuig tegenwoordig, maar zo waren de stelten oor spronkelijk niet bedoeld. Ze werden gebruikt om 'ongehinderd door water en slijk te gaan' of om grotere stappen te nemen. Scholieren die niet zo bedreven zijn in het lopen op hoogte, rest een ander doel; je kan er lekker 'cool' mee tegen een muurtje hangen en het hele schoolplein overzien. foto PieterHonhoff van onze verslaggever GOES - Het karakteristieke heggenlandschap in de Zak van Zuid-Beveland krijgt de komende vijfjaar een grondi ge onderhoudsbeurt. De Stich ting Landschapsverzorging Zeeland (SLZ) neemt in het project ook de controle op bac- terievuur mee. Het gaat om heggen van particulieren, hoofdzakelijk veeboeren, in het gebied tussen 's-Graven- polder en 's-Heer Arendsker- ke. Zonder gerichte aanpak zouden meidoorn, egelantier en koebraam langzaam maar zeker verpauperen en daar mee het landschap. Het heggengebied van Staats bosbeheer rond Nisse valt bui ten het, voor de stichting, grootschalige project. Dan nog rest een flinke strook aan de rand van De Poel en weilanden die verspreid liggen aan de noordkant van de Zak. Veel heggen verkeren er in slechte staat. De SLZ knapt de komen de vijfjaar in feite werk op voor veehouders. Volgens SLZ-re- giomedewerker R. de Geus is de stichting daar juist op ge brand. „Als we het niet doen, dan zullen veel heggen kapot gaan doordat het vee ze aan vreet. Daarnaast bestrijden we liever zelf bacterievuur. Eige naren gaan doorgaans wat ri goureuzer te werk." Het karwei bestaat vooral uit de plaatsing van goede rasters, zodat de heggen geen slachtof fer worden van schapen en koeien. Die willen zich, als ze erbij kunnen, nogal eens te goed doen aan de onderzijde van de struiken. De SLZ laat hier en daar ook nieuwe heg gen planten, vooral meidoorn In het gebied tussen 's-Gravenpolder en 's-Heer Arendskerke knapt de Stichting Landschapsverzorging Zeeland de komende vijf jaar de oorspronkelijke heggen op. foto Willem Mieras maar ook hondsroos, egelan tier, sleedoorn, koebraam, es en wilg. Maar dat gebeurt al leen als het echt noodzakelijk is. De SLZ voert een terughou dend aanplantbeleid. De Geus: „Als we planten, dan al leen inheemse soorten, omdat die aan de Zeeuwse omstan digheden zijn aangepast. Ze zijn bijvoorbeeld minder ge voelig voor bacterievuur. Maar we geven de voorkeur aan na tuurlijke groei en uitbreiding." De heggen bevinden zich veel al in de buurt van boomgaar den. Verspreiding van bacte- rievuur is daarom niet denk beeldig. Bacterie- of perevuur is een planteziekte die veel schade kan aanrichten aan fruitbomen, maar die zich ook manifesteert in meidoorns. De SLZ zal steeds tussen juni en september, de periode waarin het gevaar voor een explosie van bacterievuur het grootst is, één tot twee keer per maand de heggen op deze ziekte con troleren. Aangetaste takken zullen dan zo snel mogelijk worden afgezaagd. De stich ting voorkomt zo dat mei doorns een besmettingsbron worden voor fruitbomen. In het verleden zijn om die reden nogal wat meidoorns gerooid. Kosten Het project kost een half mil joen gulden, zodat jaarlijks een ton beschikbaar is voor het herstel van de heggen. Het Mi nisterie van Landbouw. Na tuurbeheer en Visserij (LNV) draagt de helft van de kosten. De SLZ en de grondeigenaren betalen de andere helft. Vol gens De Geus staan de particu lieren in het project positief te genover het herstelplan. „Ze leveren een stukje grond in: de ruimte die de rasters vergen. Anderzijds zijn heggen ook nuttig. Ze bieden schaduw en beschutting voor het vee." &7E.NUJJAR.M mene vergaderingen hebben het laatste woord. In dit water schapsbestuur wordt de brief op 23 november besproken. Ik sluit niet uit dat onze hoofdingelan den zullen stellen:'schrijf maar een brief terug waarin gesteld wordt dat wij een andere mening zijn toegedaan. We zullen zien.' van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr M. W. Hemelaar heeft vrijdag voor de rechtbank in Middelburg twee jaar gevan genisstraf geëist tegen een 30- jarige heroïneverslaafde Vlis singer voor 27 inbraken in be drijven en vier pogingen daar toe. Hij had het voornamelijk voorzien op dure apparatuur zo als computers en videocame ra's. De man werd op 15 septem ber aangehouden bij een in braak in een horecagroothandel in Middelburg, waar hij al va ker binnen was geweest. Na twaalf dagen kwam hij weer op straat te staan wegens cellenge- brek. De Vlissinger pleegde de mis drijven afgelopen zomer. Vol gens de officier nam hij voor 130.000 gulden spullen weg en veroorzaakte hij voor tiendui zenden guldens braakschade. Hemelaar vermoedt dat hij de goederen aan een vaste heler heeft geleverd, maar de dief noemde geen namen. Na zijn ar restatie vroeg de verdachte of hij alsjeblieft vast mocht blijven zit ten, liefst in een drugsvrije afde ling. Op verzoek van zijn raadsman mr E. G. M. Smit, die ervan over tuigd was dat de man sterk ge motiveerd was om af te kicken, regelde de officier opname in een halfopen inrichting. In afwach ting van zijn plaatsing zat de man op vrijwillige basis 24 da gen in een politiecel. Na vijf da gen in de halfopen inrichting nam de Vlissinger de benen. Twee dagen later werd hij weer opgepakt. De man heeft dit jaar overigens al twee vonnissen van vier en vijf maanden gevange nisstraf opgelopen. De advocaat vond de eis van twee jaar veel te hoog. „Mijn cliënt heeft klassiek schoon schip gemaakt. Vroeger kreeg je daar 'kwantumkorting' voor, maar nu telt het OM gewoon al les op", meende de raadsman. Smit gelooft nog steeds dat de Vlissinger in staat is van de he roïne af te komen, omdat hij er in 1985 in slaagde af te kicken, Waarna hij geruime tijd een nor maal leven heeft geleid. De man is getrouwd en heeft kinderen. De rechtbank doet 25 november uitspraak. van een medewerkster MIDDELBURG - Tegen een 25- jarige man uit Ellemeet is vrij dag voor de rechtbank in Mid delburg 240 uur dienstverle ning en zes maanden voorwaar delijk geeist voor het verkrach ten van zijn ex-vriendin. Het paar besloot in mei uiteen te gaan en woonde daarna nog ge ruime tijd in de gezamenlijke woning, maar met gescheiden slaapkamers. In juni kwam de man 's nachts dronken thuis. Hij ging de slaapkamer van zijn ex binnen en verkrachtte haar. De man gaf de verkrachting vol mondig toe en voelde zich ook schuldig. Volgens het psychia trisch rapport was hij volledig toerekeningsvatbaar. Het ge beurde zou te wijten zijn geweest aan de opgekropte gevoelens als gevolg van de scheiding, aldus het rapport. De remmen waren los gegaan door de twintig gla zen bier die de man de avond voor het misdrijfhad gedronken. Officier van justitie mr M. W. He melaar constateerde dat de man oprechte spijt had van het ge beurde. Hij vroeg de rechtbank als bijzondere voorwaarde bij het voorwaardelijk deel van de straf verplicht contact met de re classering op te leggen. De rechtbank doet op 25 novem ber uitspraak. COR DE JONGE van een medewerkster MIDDELBURG - In tranen be kende een 17-jarige Goesenaar vrijdag voor de rechtbank in Middelburg dat hij onder ede had staan liegen. De jongen was als getuige a decharge gedag vaard in de zaak van een 22-ja- rige stadgenoot die wordt ver dacht van handel in amfeta mine in 1992 en 1993. De jongen had in maart tegenover de poli tie een gedetailleerde verkla ring afgelegd over de handel van de verdachte. De man had de getuige en nog een aantal an deren onder druk gezet om die eerste verklaring in te trekken. De jongen zat bevend als een riet naast de verdachte en bezwoer de rechters dat hij absoluut niet bang voor hem was. Na zijn valse verklaring werd de jongen aan gehouden wegens meineed en af gevoerd naar het cellencomplex van de rechtbank. Daar kwam hij tot inkeer en hij had het geluk dat officier van justitie mr M. van Nooijen en rechtbankpresi dent mr M. Zomer hem de kans gaven om op zijn leugens terug te komen. Lastigvallen „Ik heb een jaar voor hem amfe tamine gedeald. Ik ben nu net uit de drugs", zei de jongen, „maar nu valt hij mij steeds las tig en ook mijn moeder en mijn broer." Een tweede getuige werd ook gearresteerd voor meineed, een andere bleef zo in het vage dat hij weinig bijdroeg aan de bewijslast maar er zonder kleer scheuren afkwam. Twee gaven toe dat zij wel degelijk speed van de verdachte hadden gekocht. De vier waren 's morgens vroeg door de politie van huis afge haald om er zeker van te zijn dat zij gehoord konden worden. De Goesenaar stond bovendien terecht voor openlijke geweld pleging. Hij had op de vroege ochtend van 20 februari met en kele makkers zonder enige aan- Twee jaar voor reeks inbraken van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 27-ja- rige Terneuzenaar conform de eis twee jaar gevangenisstraf opgelegd voor twintig wonin ginbraken, vier autokraken en een autodiefstal, die hij in juli en augustus in zijn woonplaats pleegde. Hij is vanaf zijn zestiende jaar verslaafd aan harddrugs en ge bruikt hoge doses heroïne en co caïne. Afkickpogingen faalden tot dusver. leiding vier jongelui in de Zus terstraat afgetuigd. Volgens de verdachte hadden de vier obsce ne gebaren gemaakt toen hij en zijn vrienden met hun auto langs kwamen. Zij waren gestopt en onmiddellijk uitgestapt om erop los te slaan. De verdachte liep bij het handgemeen een gebroken neus op. Pistool Verder had hij op 25 juni tijdens een houseparty in Heinkens- zand iemand met een alarmpi stool bedreigd. Volgens hem had hij toen veel bier, weed en ec stasy gebruikt. Het pistool was van een vriend. Hij had het pi stool uit de auto gepakt omdat hij naar zijn zeggen bedreigd was met een mes. Hij zei dat hij wist dat het niet geladen was. De officier eiste voor de drie ten laste gelegde misdrijven acht tien maanden gevangenisstraf. De man, die niet in voorlopige hechtenis zat, is na de zitting gearresteerd omdat hij verdacht wordt van nieuwe strafbare fei ten. De rechtbank doet op 25 uit spraak in de zaken waarvoor hij vrijdag terechtstond. Rechtbank ziet slag met tegel als 'noodweer' van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 22-ja- rige Rotterdammer ontslagen van rechtsvervolging na een eis van achttien maanden voor het toebrengen van zwaar letsel. Hij had op 4 februari de eige naar van café The President in Terneuzen met een stoeptegel op het hoofd geslagen, waar door deze halfzijdig verlamd raakte als gevolg van hersenlet sel. Het incident had plaats in het kader van de concurrentiestrijd tussen de eigenaar van The Pre sident en diens oom, die kort daarvoor het café The Doors in Terneuzen had geopend. De Rotterdammer is familie van laatstgenoemde. De Rotterdam mer had tijdens de behandeling van zijn zaak aangevoerd dat hij mishandeld was door de café baas van The President en met een steen was bedreigd. Daarna had de Rotterdammer de man naar zijn zeggen met een stuk hout geslagen, waardoor het slachtoffer op de grond viel. De rechtbank vond het aanne melijk dat de Rotterdammer uit noodweer had gehandeld, zoals zijn raadsman mr E. G. M. Smit had aangevoerd. niet fjt hebben pn s^NEE A'&r\ 2e k/llperf au£e/1 d5 boek€h tontzolezen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 41