Duitse kabinetsformatie rond PZC ssw PZC Premier Kok niet kapot van boek Ed van Thijn over vorig kabinet Nieuwe aanwinst Blijdorp uchtmacht blijft paraat in Bosnië Gevaar langs Po lijkt voorbij Nationaal herdenken Kabinet: centraal meldpunt schulden binnen- en buitenland bestrijden werkloosheid ook in Bonn centraal NS doen beroep op reiziger in campagne tegen zwartrijden VS staken controle bij Bosnië v Lunchcafé La Reine y ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 onze correspondent Nuijsenburg - De drie Duitse rege CDU, CSU en FDP vrijdag de onderhande len over de voortzetting van coalitie afgerond. Na negen mderhandelingsdagen zijn de urtijen het eens geworden jver een akkoord, dat de basis joet worden van het kabinets- jeleid voor de komende vier par. jet 50-pagina's tellende pro- jamma zal maandag door Kohl (CDU) en Heym ontkent tollaboratie met Stasi BERLIJN (DPA) - De 81-jarige schrijver Stefan Heym, die voor ie post-communistische PDS lid is van de Bondsdag, heeft rrijdag de beschuldiging van de land gewezen dat hij heeft sa mengewerkt met de Stasi, de ge keesde geheime dienst van de DDR. Heym zei dat hij in 1958 telf contact had gezocht met de politie. Hij had het gevoel dat ie Stasi een val voor hem had cezet. Heym zegt niet te hebben gewe ien dat Karl Heine, de politie man met wie hij in '58 contact had, ook voor de Stasi werkte. De Duitse omroep ZDF had don- ierdag onthuld dat Heym des tijds aan Heine heeft aangebo- jen, informatie te verschaffen over ontmoetingen met de naar kt Westen gevluchte vakbonds man Heinz Brandt. jrafiekprijs toegekend aan drie kunstenaars AMSTERDAM (ANP) - De Bre- iase Jacomijn den Engelsen 11958), de Groninger Simeon fiijenhuis (1969) en de Amster- Jammer Harald Vlugt (1957) iebben de Grafiekprijs 1994 ge togen. Zij ontvingen de prijs an 6000 gulden vrijdag in Am- Mam uit handen van staats secretaris Nuis van cultuur. Dat gebeurde bij de opening van Grafiek Biënnale in de Nieuwe Kerk. Het werk van alle 'lijftien genomineerden is in de- iekerk te zien op de tentoonstel- ïng Grafiek Nu. zijn collega-partijleiders Waigel (CSU) en Kinkel (FDP) worden gepresenteerd. Het komende weekeinde zal gebruikt worden voor 'verfijningen' van de tekst. Dinsdagochtend staat vervol gens de herverkiezing van bondskanselier Kohl op de agenda. Dat zou een spannende aangelegenheid kunnen wor den, want de coalitie heeft na haai- nederlaag bij de bondsdag verkiezingen van 16 oktober nog maar een meerderheid van 10 ze tels. Hoewel de partijen ook vrijdag weinig mededeelzaam waren over de inhoud van het akkoord, zijn de hoofdlijnen wel bekend. Centraal staan de bestrijding van de werkloosheid en het te rugdringen van de rol van de overheid, de 'slanke staat'. Ver der hebben de partijen zich on der meer verplicht tot het terug brengen van het overheidsbe- slag op de economie en de be strijding van de criminaliteit. Op het gebied van het buiten landse beleid blijft men op ver trouwde paden: versterking en verdieping van de EU, steun aan de Navo en instensievere samen werking met de Oosteuropese buurstaten. Over de samenstelling van het kabinet bewaarde men vrijdag avond het stilzwijgen. De be langrijkste posten blijven echter zo goed als zeker in handen van de zelfde personen: Kohl (kanse lier). Waigel (financien) en Kin kel (buitenlandse zaken). De FDP, de grote verliezer van de verkiezingen, zal vermoedelijk twee van haar vijf portefeuilles moeten inleveren. Een van de meest omstreden kwesties in de formatie, het af luisteren van criminelen, is niet in het akkoord opgenomen. De FDP was hier omwille van de privacy-bescherming tegen, ter wijl het voor CDU en CSU een van de peilers van het anti-mis daadplan is. Deze zaak zal later weer op de agenda terugkeren. De FDP haalde wel een voor haar achterban belangrijk punt binnen. Voor buitenlanders die al lang in Duitsland wonen, wordt de dubbele nationaliteit mogelijk, maar een algemene re geling blijft op het verzet van de CDU stuiten, evenals een ver soepeling van het asielbeleid. ROTTERDAM - De Rotterdamse Diergaarde Blijdorp heeft een nieuw trekpleistertje: een jong mantelbaviaantje. Voorlopig rijdt het pasgeboren diertje nog veilig mee op moeders rug. In Blijdorp leven 20 volwassen mantelbavianen. foto Pul Stolk/ANP ALKMAAR (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen zijn vrijdag op het station van Alkmaar een brede publiek scampagne gestart om nieuwe maatregelen tegen agressie te presenteren. De maatregelen worden 1 ja nuari 1995 van kracht. Kernpunt is het terugdringen van het zwartrijden, om dat daardoor de meeste conflicten ontstaan. De NS doet een dringend beroep op de eigen verantwoordelijkheid van de reiziger, die „net als bij een circus" gewoon entree moet betalen, aldus NS-projectmanager T. Spoelstra. Met de installatie van 200 nieuwe betaalautomaten (con tant geld en pinpas) zal vanaf 5 december op elk station 24 uur per dag kaartverkoop mogelijk zijn, zo maakte de NS al eerder bekend. Ook voert het vervoersbedrijf onge dateerde plaatsbewijzen in, die vóór de reis kunnen wor den afgestempeld. Controles op de perrons worden steekproefsgewijs uitgevoerd, zowel bij het in- als uit stappen. De tarieven voor kaartjes die in de trein worden gekocht gaan, met name op korte trajecten, fors om hoog. De conducteurs en controleurs worden getraind om con flicten en agressie beter te hanteren en zich een klant vriendelijke houding eigen te maken. Meer verlichting, camerabewaking op grotere stations, betere schoon maak en winkeltjes moeten de stations een vriendelijker en veiliger karakter geven. Projectleider Spoelstra acht het verplaatsen van de agressie van de trein naar het station, waar meer perso neel is, een kernpunt van het beleid. Er komt echter géén extra personeel voor de handhaving van de strengere re- pLLAFRANCA (ANP) - De Ko- ïinklijke Luchtmacht gaat er (anuit dat zij ook na april een lijdrage blijft leveren aan de pavo-aeties boven Bosnië, al is jiat wellicht in afgeslankte rorm. Kr liggen plannen gereed voor wn gezamenlijk optreden met ie Belgische luchtmacht, waar- san het parlement in Brussel Jjn goedkeuring nog moet ge en. Die plannen gaan in hun iuidige vorm niet uit van een ge- ïle terugtrekking van het Ne- ïrlandse detachement uit de 'oeratie Deny Flight,. Generaal-majoor Van den Burg, ürecteur operatiën van de Ko ninklijke Luchtmacht heeft dit rrijdag gezegd op de Italiaanse iiiegbasis Villafranca. Van den Brng was daar in verband met bliksembezoek van de nieuwe Navo-topman Claes en Se hoogste Navo-militair in Eu- t, de Amerikaanse generaal lüulwan. fan den Burg heeft geen aanwij zigen dat minister Voorhoeve Defensie) van plan is de Neder- aidse luchtmacht helemaal uit tot van pagina 1 Dacht tussen de VS en de Euro pe bondgenoten. Van Eekelen ïiook te vrezen dat het Ameri- öanse besluit tot een verhevi ging van de gevechten zal leiden. Da voorzitter van de Parlemen taire Assemblée van de WEU, Dudley Smith, was eveneens issimistisch. „De VS domine- *n de bevelsstructuur van de *avo in de Adriatische Zee en de terugtrekking van de Ameri- hanse schepen en luchtmacht van de embargo-controle ïn lachertje te maken". Vol- Sns Smith moet de WEU bereid aJh „deze uitdaging te beant- ■oorden en het gat te dichten". Niet opportuun' •uropees commissaris Hans van Sn Broek liet via een woord eerder weten niet verrast te zijn foor de Amerikaanse beslissing, "aar deze „niet opportuun" te Shten. In Moskou wijdde de itoema (Tweede Kamer) een ï>oeddebat aan de zaak. In een srklaring werd naderhand ge- seld dat de beslissing van Was- -ington leidt tot chaos en wille- sur binnen de internationale Strekkingen en een sterke ver- 3echtering in de Balkan-crisis. Deny Flight terug te trekken. Voorhoeve en zijn ambstvoor- ganger Ter Beek hebben er bij herhaling bij Navo-bondgeno- ten op aangedrongen de taak van Nederland in Deny Flight over te nemen omdat die te duur wordt voor ons land. Nederland doet sinds april '93 met een squadron F 16-ge- vechtsvliegtuigen (18 toestellen, 300 man personeel) mee aan de Navo-operatie. Die is er op ge richt het vliegverbod boven Bos nië te handhaven en zonodig vanuit de lucht steun te geven aan de VN-grondtroepen en de bevolking in beschermde gebie den. Tot nu toe neemt elk half jaar een detachement van een Neder landse vliegbasis het werk in De ny Flight over. Tot april 1995 doet de vliegbasis Twenthe dit; de plannen voor een aflossing- door Leeuwarden liggen gereed. België overweegt Nederland daarin vanaf april bij te staan, mede als compensatie voor de terugtrekking van een deel van het Belgische transportbataljon in Bosnië. Nederland, België, Denemarken en Noorwegen werken in Navo-verband regel matig samen op luchtmachtge- bied. Een Nederlands-Belgisch detachement zou ook goed aan sluiten bij de recente bezuini gingsplannen van minister Voorhoeve, die uitgaan van meer internationale samenwer king. Nederlandse vliegers op Villaf ranca zeiden vrijdag dat de si tuatie rond Bihac. ook voor hen gevaarlijker is dan die bij andere beschermde gebieden. De Bos nische Serviërs hebben bij Bi hac een systeem van luchtaf weer met Russische SAM 2 en SAM 6-raketten. Een hoge lucht machtofficier bevestigde dat sinds de start van Deny Flight ruim 1.200 keer het vliegverbod boven Bosnië is geschonden, meestal door helikopters. De Navo kan daar weinig tegen uit richten, in tegenstelling tot schendingen met straaljagers. De heli's zijn vaak net als VN- toestellen wit geschilderd en voorzien van een rood kruis. Alessandria - Een Italiaan waadt bij Ale- saandria naar een auto die door het water is meegesleurd. Noord-Italië haalde gis teren opgelucht adem; zes dagen na de rampzalige overstromingen in Piemonte en Ligurië is ook aan de benedenloop van de Po het gevaar geweken. Het waterpeil daalt nu gestaag. „Het is bijna een wonder dat er niet meer gebeurd is", verklaarde een bewoner van het ge troffen gebied. Maai- de opluchting over het einde van het gevaar gaat gepaard met rouw over de 64 doden als gevolg van het noodweer. Vrijdag, een door de regering geprocla meerde dag van nationale rouw, sloten talrijke winkels voor een kwartier hun deuren. In de scholen werden de slachtof fers herdacht. Er wordt geld ingezameld voor de gedupeerden. Het parlement in Rome onderbrak gedurende een minuut zijn beraadslagingen. Radio en televisie onderbraken hun uitzendingen. foto Luca Bruno/AP Netwerk mobiele telefoon heeft 300.000 klanten DEN HAAG (ANP) - Het mo biele telefoonnetwerk van PTT Telecom telt nu 300.000 aanslui tingen. Het gaat om aansluitin gen op zowel het oudere NMT- netwerk als het digitale net werk GSM, waarmee abonnees door heel Europa kunnen bel len. DEN HAAG (GPD) - Volgens oud-minister Ed van Thijn is hij een „narrige" man die regelma tig geïrriteerd reageert, boos wordt en nijdig wegbeent. Mi nister-president VVim Kok is echter niet boos te krijgen op zijn partijgenoot, die vriend en vijand ongegeneerd heeft be schreven in zijn deze week ver schenen dagboek 'Retour Den Haag'. „Als je niet te kijk gezet wilt worden moet je dit vak niet kiezen", zei Kok gisteren tij dens de persconferentie na de ministerraad. Van Thijn citeert in het dagboek uit de bijeenkomsten van de mi nisterraad die hij als opvolger van de overleden minister Dales meemaakte van januari tot eind mei. Onbevangen beschrijft hij hoe het kabinet Lubbers III in zijn nadagen maar wat aanrom melde met het landsbestuur. Kok deed gisteren echter alsof hij er niet warm of koud van werd. Dat Van Thijn uit de school ge klapt heeft is niet netjes natuur lijk. Het is zelfs strafbaar. Minis ters - ook als ze ex zijn - mogen niet openbaren wat er in de mi nisterraad is gezegd. Kok, minis ter van financiën in het vorige kabinet, heeft echter geen zin er nu „in formele zin een nummer van te maken". Hij zei gisteren al blij te zijn dat niet de volledige notulen van de ministerraad in het boek voor komen. Dat zou een saai geheel hebben opgeleverd, zei hij. „Het is maar een enkele keer een frag- Wegens verbouwing keuken is Lunchcafé La Reine 14,15 en 16 november gesloten en op donderdag 17 november weer geopend en is het 2e kopje koffie gratis. Tot ziens bij Zuid-Nederland heeft de herdenking van de Be- v Jvrijding, een halve eeuw geleden, achter de rug. Wanneer straks de winter zal zijn gepasseerd - met voor velen herinneringen aan de hongerwinter van 1944-'45 - komt de Nationale Herdenking op 4 en 5 mei van het einde van de Duitse bezetting in zicht. De plan nen om aan die gebeurtenis, vijftig jaar na dato, een bijzon der karakter te geven zijn afgerond en deze week bekend ge maakt. Afgerond is voorlopig ook de discussie over de vraag of er nu aanleiding is de herwonnen vrijheid van Nederland samen met Duitsers te herdenken. Het was premier Kok zelf die enkele maanden terug een suggestie in deze richting- deed. Achtergrond was de gedachte om zo binnen het kader van het verenigd Europa de samenwerking met het democra tische Duitsland van vandaag te onderstrepen. Een uitnodi ging aan officiële vertegenwoordigers uit Duitsland om bij de herdenking van de bevrijding van Nederland aanwezig te zijn zou ook een gebaar van verzoening kunnen inhouden, werd voorzichtig geopperd. Het was te voorzien dat dit idee heftige reacties zou losmaken, met name vanuit de kring van oud verzetsstrijders en (nabestaanden van) oorlogsslachtoffers. Dat gebeurde en het bewees nog maar eens opnieuw hoe ui terst gevoelig de verwerking van de dramatische gebeurte nissen in de oorlogsjaren blijft bij de generatie Nederlanders die deze zelf hebben ondergaan of zich daar nauw bij betrok ken weten. Nederland is niettemin een halve eeuw verder. De Duit sers van nu zijn niet meer de Duitsers van toen. De huidi ge generatie Duitsers gaat meer en meer open en kritisch om met het eigen nazi-verleden. Tegenwoordige leiders als de afgetreden bondspresident Von Weiszacker en zijn opvolger Herzog schromen niet om namens het Duitse volk publieke lijk schuld te bekennen voor de gruwelijke misdaden die het nazi-regime in Europa heeft gepleegd. Maar toch is voor vele duizenden mensen, die onder dat schrikbewind hebben gele den, het verleden nog te vers en te emotioneel. Zijn de herin neringen te broos om de confrontatie met Duitse deelname aan de herdenking van de bevrijding aan te kunnen. Even werd deze zomer de gedachte geopperd om bij de herdenking van D-Day op de stranden van Normandië, ditmaal ook de Duitse bondskanselier Kohl uit te nodigen. Even is met het denkbeeld gespeeld om bij de herdenking van de Slag om Arnhem ook een Duitse afvaardiging te betrekken. In beide gevallen bleek zo'n initiatief nog een brug te ver te zijn, werd er daarom snel van afgezien. Ook prins Bernhard heeft deze week nog eens nadrukkelijk voor het RTL-televisiejournaal verklaard dat hij - in tegenstelling tot de indruk die na een eerder interview in het dagblad Trouw zou zijn gewekt - te genstander is van de aanwezigheid van Duitsers bij herden kingen van de bevrijding van Nederland. De regering-Kok heeft, in nauwe samenwerking met het Nationaal comité 4 en 5 mei, voor een begaanbare route gekozen met de nationale herdenking in 1995, vijftig jaar na de aftocht van de nazi-bezetters. Dodenherdenking en Be vrijdingsfeest zullen een duidelijk Nederlands karakter heb ben met een bijeenkomst in de Haagse Ridderzaal waar ko ningin Beatrix een toespraak zal houden. Drie dagen later, op 8 mei - de herdenking van de volledige capitulatie van nazi-Duitsland - zal in dezelfde Ridderzaal een internatio naal gericht symposium worden gehouden over een halve eeuw vrede, vrijheid en democratie in Europa. Aan dat sym posium kunnen ook Duitsers deelnemen. Terugzien en voor uitkijken, nu nog in een wankel'evenwicht. Respect voor ge voelens en emoties die belast zijn door het verleden en daar om bij herdenkingen als deze moeten worden ontzien. Maar daartegenover toch ook een accent op de huidige en toekom stige relaties tussen Duitsland en Nederland, tussen Duit sers en Nederlanders binnen nieuwe Europese verhoudin gen. Aan kunstmatig opgeklopte verbroedering is geen be hoefte. Met latente anti-Duitse gevoelens komen we ook niet verder. In 1995 is het immers ook 50 jaar geleden dat de Ver enigde Naties werden opgericht. vdM. vrijdag besloten, nadat minister Melkert (Sociale Zaken) eerder deze week al op de komst van het meldpunt had gezinspeeld. Het kabinet reageert met zijn besluitvorming op een advies van een commissie over schul denproblematiek. Het is het met deze commissie eens dat er een samenhangende aanpak moet komen van de hulpverlening aan mensen die diep in de schul den zitten. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat sneller gesignaleerd wordt of mensen in problemati sche schulden verkeren. Het is van plan een centraal meldpunt in te stellen, waaraan instanties als woningbouwverenigingen en energiebedrijven kunnen doorgeven of iemand in beta lingsmoeilijkheden verkeert. Vanuit dat meldpunt kan dan eventueel hulpverlening wor den georganiseerd. De ministerrraad heeft hiertoe ment. Het boek moet immers ook verkocht worden". Daarmee wilde Kok overigens niet zeggen dat de ministers van dit paarse kabinet nu naar believen uit de school mogen klappen. „De ge heimhoudingsplicht staat zoals die staat". Uit het boek van Van Thijn stijgt het beeld op van een kabinet dat regeert als een kip zonder kop. Is dat niet schadelijk voor de poli tiek? Nee, vindt Kok. Dat moet de politiek kunnen dragen. Cor rigeren wil Kok het boek niet, noch aanvullen of recenseren. Het is volgens hem „de persoon lijk gekleurde visie" van Ed van Thijn. Zeker is in elk geval dat de pre1 mier er geen enkele behoefte aan heeft om na afloop van dit kabi net weer zo'n boek met een „hoog informatiegehalte" te le zen. „Ik heb afgesproken dat col lega's geen dagboeken schrij ven", zei hij glimlachend, Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: venwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: 'op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84,50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60, automatische afschrij ving 29,00; jaarabonnement 326,50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,75; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeveri| Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3