Ik ga geen saaie stelling forceren Ik zat eigenlijk in een beroerde lichting Leiders hoofdklasse zaalvoetbal winnen - v vl mBsm - sport 38 René Tiggelman, koploper Zeeuws schaakkampioenschap, kiest voor zekerheid Boksers Cuba gedrogeerd ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 Van onze verslaggever Johan Vogelzang MIDDELBURG - De partijen van koploper René Tiggelman in het Zeeuws schaakkam pioenschap kunnen wel eens saai worden. Hij staat een vol punt voor op zijn directe achter volgers en kiest met nog twee speeldagen (en vier partijen) te gaan voor zekerheid. ..Als er nu een saaie stelling op het bord komt, ben ik niet diegene die moet forceren." Tiggelman kan deze rekensom maken, omdat hij een veilige marge heeft opgebouwd. Nie mand had overigens verwacht dat Tiggelman deze goede posi tie zou innemen, zeker hijzelf niet. „Ik was van plan bovenin te eindigen. Maar nu sta ik er zo Zwemtop jaagt op uurrecord in Terneuzen van onze medewerker TERNEUZEN - De Nederlandse zwemtop gaat op vrijdag 17 de cember een uurrecordpoging doen in het zwembad De Honte van Terneuzen. Verschillende toppers van de internationale langebaanwedstrijden zullen op vrijdag 17 december tijdens de nachtzwemmarathon van Terneuzen zoveel mogelijk me ters binnen een uur trachten af te leggen. Onder de inschrijvingen bevin den zich inmiddels de gevestig de namen van Gea Veldhuizen, Jan-Willem van de Hoek en Mar- tijn van Heusden. Ook de Zeeuws-Vlamingen Arno van de Berge en Martien Verbiest ko men aan de start. Er zullen naar verwachting nog meer bekende zwemmers en zwemsters aan de start verschijnen. Volgens Adrie van der Maale van de organiserende zwemclub De Schelde belooft het op de vrije slag als de schoolslag een spectaculaire strijd te worden. Het uurrecord wordt in het Guinness Book of Records ver meld. Het uurrecord is overigens een geheel nieuw verschijnsel binnen de Nederlandse zwem- sport. De Terneuzense zwem- en poloclub hoopt met dit nieuwe aspect de zevende Kerstzwem- marathon meer elan te geven. goed voor dat ik voor het kam pioenschap ga. Ik denk dat ik nog tweeëneenhalve punt nodig heb om het te winnen. Dat zijn drie remises en één winstpartij." De titelstrijd bezit voor het eerst in de geschiedenis een zevental schakers, dat de beker kan win nen. Je zou verwachten dat er ie mand van HWP uit Sas van Gent bovenaan zou staan, want die vereniging heeft twee teams in de eerste klasse, de op één na hoogste competitie van Neder land. Tiggelman speelt met zijn club Vlissingen twee klassen la ger. De 29-jarige salesmanager van een bedrijf uit Kruiningen blijft echter nuchter over zijn gelever de prestaties. „Het zat niet te gen. De meesten lieten punten liggen." Ook over zijn kansen op de titel is hij niet tot een krach tige uitspraak te verleiden. „Ik denk dat ik een kans heb van on geveer 33 procent op het kam pioenschap. Want één slechte dag en ik heb twee nullen aan de broek." Formule Dat was in alle voorgaande edi ties van de Zeeuwse schaak- strijd anders. Toen werd er per speeldag één partij gespeeld, waardoor het kampioenschap duurde van september tot juni. „Die formule was een beetje doodgebloed. Ik doe ook liever wat anders in juni", zegt Tiggel man. Dit jaar is voor een andere for mule gekozen, waarbij twee par tijen per speeldag moeten wor den afgewerkt. Nu hoeven de deelnemers maar vier zaterda gen in actie te komen en wordt in januari al de laatste en beslis sende ronde gespeeld. Er zijn bij de strijd van dit jaar veel kanshebbers op de titel, ter wijl het volgens Tiggelman vroe ger vaak tussen slechts twee mensen ging. Vorig jaar was er zelfs maar één schaker, die bo ven de middelmaat uitstak. Dat was Henk Groffen, die dan ook meteen de titel pakte. Groffen bevindt zich nu in het groepje van vier dat direkt achter Tig- -gelman staat. Ook Tiggelman liet vorig jaar verstek gaan. „Er circuleerden voor de start al na men van toppers die niet meede den. Toen had ik er ook geen zin meer in." René Tiggelman geeft een voor beeld uit het eigen verleden waarom hij niet zegt dat het Zaterdag 13.15-18.15 BBC 1: Football focus. 14.00-16.55 Ned 3: Tennis: ECC Ant werpen. 14.00-18.00 BRT 2: ECC Tennistoer nooi in Antwerpen. 15.00-19.00 EURO: Tennis: ATP-toer- nooi van Antwerpen, halve finales. 17.30-18.02 Did 1: Sportschau 18.10-18.40 RTL 5: Sport Duits voet bal. 18.40-18.48 Ned 2: Sportjournaal. 18.45-19.10 RTL 4-: Sport 19.10-19.50 Did 1: Sportschau: Bun- desligavoetbal. 19.30-20.00 BRT 1: Sport. 21.50-22.10 BBC 1: Sport. 22.00-23.20 Did 2: Das Aktuelle Sport- Studio. 22.16-23.01 Ned 3: Studio sport. 22.40-23.00 BRT 1: Sport. 23.00-23.15 BRT 1: Sport op Zater dag. 23.40-00.40 BBC 1: Match of the day- The road to Wembley: voetbalmaga zine. 00.11-01.11 Ned 3: Tennis: ECC Ant werpen. 04.00-06.15 RTL 5: Autosport: F1 van Australië. 04.15-06.30 BBC 2: Autosport: GP van Australië voor F1 wagens. 04.25-06.45 RTL Autosport: GP van Australië voor F1 wagens. Zondag 05.30-06.45 RTL Autosport: rechtstreeks verslag van de GP van Australië 06.30-01.30 EURO: Diverse takken van sport. 07.45-08.45 BBC 2: Match of the day voetbalmagazine. 11.30-13.40 Ned 2: TV Sport: sportma- gazine. 12.30-13.00 BRT 1: Sportmiddag. 12.55-15.25 RTL Autosport: GP van Australië. 13.00-15.00 RTL 5: Sport: auto- en motorsport 13.45-18.00 BRT 2: Sport extra auto sport en tennis. 15.00-18.00 Ned 2: Tennis: ECC Ant werpen. 15.05-17.00 Did 1: Sport extra. 18.05-18.15 Did 2: Sport heute. 18.08-18.40 Did 1: Sportschau. 18.15-19.15 BBC 2: Rugby special. 18.35-20.00 Ned 1: Studio Sport 18.45-19.10 RTL Sport. 19.30-19.58 BRT 1: Sport. 19.30-20.00 BRT 2: Sport. 21.55-22.05 Did 2: Sport am Sonntag: Bundesliga-voetbal. Hamburger SV- 1860 München. 22.00-22.50 BBC 2: Autosport: sa menvatting van de GP van Australië. 22.10-22.40 BRT 1: Sportweekend. Oefenwedstrijd Yerseke afgelast VLISSINGEN - De oefenwed strijd HVV'24-Yerseke die van daag (zaterdag) vanaf 14.30 uur in Hulst gespeeld zou worden, gaat niet door. De thuisploeg kan onvoldoende spelers op de been brengen. Yerseke hoopt dinsdag op eigen veld wel een oe fenwedstrijd tegen 's-Heer Arendskerke te spelen. De licht- wedstrijd begint om 19.30 uur. Scheidsrechter is de heer Lind- hout uit Goes. kampioenschap wel even door hem wordt binnengehaald. „In het jaar dat ik voor de tweede keer kampioen werd (1990), stond in de schaakrubriek van de PZC op de vrijdag voor mijn partij tegen Johan de Wolf (twee keer Zeeuws kampioen) dat hij veel sterker was dan ik. Dat mo tiveerde mij enorm. Ik heb daar door voor het eerst van hem ge wonnen." Ook de vijf daaropvol gende partijen tegen Johan de Wolf won hijVoor hem reden om nu niet het achterste van zijn René Tiggelman: „Eén slechte dag en ik heb twee nullen aan de broek." foto Ruben Oreel tong te laten zien. „Ik wil mijn tegenstanders niet extra mo tiveren." In zijn vier partijen tot dusver heeft hij zich nog maar één keer echt op een tegenstander voor bereid. Dat was de derde partij, tegen Peter Monté uit Middel burg. Tiggelman bekeek nog even een tweestrijd van drie jaar geleden. Wat bleek: tot de acht tiende zet verliep de partij exact hetzelfde en wist hij op welke manier er voordeel uit de stand kon worden gehaald. Voor de resterende vier partijen van het Zeeuws kampioenschap zal hij zich niet veel voorberei den op de tegenstanders. „Ze zijn allemaal van HWP, die ken ik amper. Ik bereid me sowieso niet extra voor, want je weet nooit wie je tweede tegenstan der op die dag is." Die tweede te genstander wordt namelijk be paald na de eerste partij van die dag. Dan wordt er een opponent gezocht die evenveel punten heeft. In het geval van Tiggel man dus een speler uit het groepje achtervolgers. Regels René Tiggelman kreeg het scha ken redelijk vroeg onder de knie. Geboren en getogen in Rotter dam werden hem de regels op tienjarige leeftijd door een buur jongen bijgebracht. Een jaar la ter werd hij lid van een schaak club en eindigde als derde bij een Rotterdams jeugdkamp. Al zijn er tegenwoordig ook an dere zaken die hem bezighou den. Zijn vriendin Tina Rouwen- dal, met wie hij samenwoont, de twee poezen en de twee hondjes van het ras Lhasa Apso die niet veel groter zullen worden dan de poezen. Ook het huis, waarin ze wonen, vraagt veel aandacht. Het is van voor de oorlog en wei nig onderhouden. „Volgens ons meerjarenplan zijn we op 15 maart 2019 klaar", zegt Tiggel man gekscherend: Bovendien speelt hij snooker. „Volgens Cor Jansen (schrijver van de schaakrubriek in de PZC) moet élke schaker bezig zijn als of hij wereldkampioen kan wor den. Dat vind ik niet. Op vrijdag avond speel ik gezellig in de clubcompetitie van Middelburg. Dan praat en drink je eens wat en dat is heel gezellig. Net zoals aan het eind van het seizoen bij de schaaknacht of het schaak/ voetbal- of schaak/snookertoer- nooi. Dan ga je gezellig met el kaar om." van onze zaalvoetbalmedewerker MIDDELBURG - De beide kop lopers in de Zeeuwse hoofdklas se zaalvoetbal maakten op nieuw geen fout. Zavio/Sport- huis De Cocq boekte tegen Jon- gepier Sport de achtste zege op rij (14-3); SVSW '72 versloeg Kloosterzande (7-6). De Land bouw komt alleen op de derde plaats door een verrassende 8-5- overwinning op El Toro II. Bie- zentrappers verloor van Kloe- tinge (3-6) en Zuidwest Negen ging met 2-10 onderuit tegen Parbo/Groenendijk II. Jong Am- bon verloor met 4-5 van Lagoon. Zavio/Sporthuis De Cocq-Jon- gepier Sport 14-3: Jongepier Sport stond met de rust al met 6- 2 achter. Dirk Verdonk had met vijf treffers het grootste aandeel in de zege van Zavio. De andere doelpunten waren van Harry Riemens (3), John Alleman (2), Mario Corthals (2) en Mario de Vreeze (2). Ronald Aarnoutse, Egon Kok en Norman Verhagen scoorden tegen. Jong Ambon-Lagoon 4-5: Twee minuten voor het eindsignaal was de balans nog in evenwicht, 4-4. Eric Flore maakte de win nende goal voor Lagoon. De an dere doelpunten voor Lagoon waren van Gerard Tibbe (3) en Rob Landa. Noes Tuhuleruw en Jason Pattiasina troffen beiden twee keer doel voor Jong Am- bon. Biezentrappers-Kloetinge 3-6: In de tweede helft van de wed strijd kon Kloetinge pas de voor sprong opbouwen. Aan beide kanten werden er veelvuldig spelers naar de strafbank ge stuurd. Eric Houtepen, Leon Zaltbommel, Arjan Sandee (2), Johan de Goederen en Erik Boogaard schoten voor Kloetin ge raak. De doelpunten van Bie- zentrappers waren van Serge Beulens, Farid Maniari en Jo han Beulens. El Toro II-De Landbouw 5-8: El Toro n kwam snel op een 2-0- voorsprong maar op de helft van de wedstrijd waren de rollen al omgedraaid en leidde De Land bouw (2-5). Die voorsprong werd niet meer uit handen gegeven. Foort van Oosten (2), Jon Her- selman (3), Harm van Dijk, Dick Saarloos en Gert-Jan de Groene schoten voor De Landbouw raak. Mark de Groote (2), George de Graaf, Michael Boedhoe en Marcel Lourens scoorden tegen. Zuidwest Negen-Parbo/Groe- nendijk II 2-10: Halverwege was het al 5-1 voor Parbo. Dennis Adam schoot vijf keer raak voor de Parbo/Groenendijk-combi- natie. De overige doelpunten waren van Ab Crucq (2), Ronald Zuidweg (2) en Guilliano Walter. John Casteleijn maakte beide tegentreffers. Kloosterzande-SVSW '72 6-7: Met de rust keken de bezoekers nog tegen een 6-2 achterstand aan. In de tweede helft zakte Kloosterzande ver weg en SVSW kwam steeds dichter bij. In de slotfase moest de thuisclub capi tuleren. Voor SVSW '72 scoor den Steven de la Cousine, Roel Matthijsse, Jeffry Aalbersberg (2) en Raymond Gerrits (3). Ed van Bellen (2), Dave de Booij, Pe ter Cambeen, Maarten Zwegers en Mark van de Bergen schoten voor Kloosterzande raak. Stand: 1 Zavio/Sporthuis De Coco 16,2 SVSW '72 8-15,3 De Landboiu 10, 4 Parbo/Groenendijk II 7.9,51 goon 9-9, 6 El Toro II 7-6 7 Ambon 8-6, 8 Kloetinge 8-5, 9 Zit west Negen 8-5,10 Jongepier Spon 4, 11 Kloosterzande 8-4, 12 I trappers 8-3. El Toro II tweept ten in mindering. Programma: maandag, Spor® trum Goes: 19.25 uur Kloetingj Zuidwest Negen, 21.15 uur Bi«s trappers - Jongepier Sport; Sport, Oostburg: Zavio/Sporthuis De Coci Lagoon; woensdag, Sporthal ssaulaan, Middelburg: 21.00 uur Jo Ambon - Kloosterzande, 22.00 SVSW '72 - Parbo/Groenendijk ft Vrouwen In de hoofdklasse bij de vrouw staat Biezentrappers alleen aj kop dank zij een 14-0-zege( Karwei n. De wedstrijd SVD Karwei I is niet gespeeld. s\i was 's middags op het veld kas pioen geworden en de da® gingen liever feesten dan avonds nog eens in de zaal sp len. Karwei I komt daardoor wedstrijd achterop bij de kopt per. Zeeland Sport-Karwei III 1| (4-1): Voor Zeeland Sport sca den Sandra Duinhouwer (5), Je sica Goossen (3), Nancy Bals doer, Ineke Corré en Marcel Meerman. Esther Kole maaki de beide tegentreffers. DVV-Jong Ambon 2-6 (2-1): B doelpunten van DW waren va Antje Katsman en Mirjam Weyer. Rina Wannee, Milenak walata, Erica Stenvert (3) enN| tasja Pentury bezorgden Jon Ambon de overwinning. Biezentrappers-Karwei II H (5-0): Doelpunten van Heidi Ka lemein (5), Astrid Adriaanse (j Jaimy van Beveren (4), Annel Minnee en Rita Hartman. Stand: 1 Biezentrappers 6-12, 2 Ka wei 15-10, 3 Kloetinge 6-10, 4 Pubbd 5-8, 5 Jong Ambon 6-6, 6 Bijou Lede waren 4-4, 7 Zeeland Sport 6-4,8Ka- wei m 6-4,9 DW 6-2,10 Karwei lift 11 SVD 5-0. Programma: Vanavond (zaterdax Vlissingen. Baskensburg; 19.15 in Karwei II - DW, Zeeland Sport Jong Ambon, 20 10 uur Karwei III Pubbeis, Karwei I - Kloetinge, 21.1 uur Bijou Lederwaren - Biezentrs; pers; vnjdag: Kapelle: 20.00 uur Bi zentrappers - Pubbels. Opnieuw groot libre-toernooi in Wissenkerke van onze biljartmedewerker WISSENKERKE - De biljart vereniging Ons Genoegen u Wissenkerke houdt in januail opnieuw het inmiddels tradlj tionele NMS-biljarttoernuo Ook ditmaal zal er in de spek soort libre worden gespeeld, u kunnen 64 spelers deelnemd aan dit toernooi, dat ahveej voor de zesde maal wordt gt houden. De spelers zullen il poules worden ingedeeld. In voorgaande jaren slaagde dl organiserende vereniging er tel kens in om het deelnemersveld 'vol' te krijgen. Dit jaar hooptdl organisatie een zelfde aanta spelers naar clublokaal café Dl Kroon in Wissenkerke te trek ken. Biljarters kunnen zich ln schrijven bij wedstrijdleidd Joop van den Oudenhoven tele foon 01107-1971). Sagarra had al eerder dit jaal met tegenslag te maken. In jui verongelukte zwaargewicht Rtf berto Balado in het verkeer Lichtgewicht Diosbelys Huij tado vroeg onlangs politiek asiel in de Verenigde Staten. BERLIJN (DPA/SID) - Twee Cu baanse boksers zijn betrapt op doping. Het gaat om de ama teurs Waldemar Font Quintero en Manuel Mantilla Rodriquez, bij wie na de Goodwill Games in St. Petersburg het verboden middel furosemide is gevonden. Dat is een produkt om gewicht safname te verwezenlijken. Wereldkampioen in het vliegge- wicht, Quintero en papierge wicht Rodriquez wonnen tijdens de Goodwill Games in hun ge wichtsklasse. Ze moeten hun gouden medailles teruggeven. Het is voor de eerste keer dat een dopinggeval onder Cubaanse boksers naar buiten is gebracht. Bij de amateurs is het Caribi sche eiland het sterkste boks- land ter wereld. De ontdekking in het laboratorium van Helsin ki, de eerste controle en de con tra-expertise waren allebei posi tief, komt als een klap voor de Cubanen die zich voorbereiden op de wereldtitelstrijd van mei volgend jaar in Berlijn. Trainer Oefenvoetbal VLISSINGEN - Afdelings-eer- steklasser Robur oefent morgen (zondag) tegen vierdeklasser Zeelandia. De voetbalwedstrijd in Goes begint om 12.00 uur. Indeling Masters ANTWERPEN (AFP) - De Ame rikanen Pete Sampras en Andre Agassi, respectievelijk de num mer één en twee van de wereld ranglijst tennis, zijn op de Mas ters in Frankfurt de groepshoof- den. Aan het evenement, van 15 tot en met 20 november, doen de beste acht tennissers van het af gelopen seizoen mee. Sampras voert groep A aan, waarin verder de Kroaat Goran Ivanisevic, de Duitser Boris Bec ker en Stefan Edberg uit Zweden uitkomen. In groep B spelen, be halve Agassi, de Spanjaarden Sergi Bruguera en Alberto Bera- sategui en Michael Chang uit de Verenigde Staten. Bowlen Winterleague bowlingcentrum Bi^ gekerke: An-ows-Spareribs 0-4, Van der Zwaii Kaasboertjes 4-0, Schoenmakertjes Dream Team 4-0, Half om Half.-InsS bureau De Klerk 4-0. Stand Van der Zwan 21 <17347). i Spareribs 16 (17723), 3. De Klerk ij (17359), 4 Dream Team 13 (17467), S Half om Half (17117), 6. HerweghU (17506), 7. Schoenmakertjes l) (12945), 8. Kaasboerlyes 11 17082), j Arrows 1 (8563). Tafeltennis Uitslagen Goes: A-klasse: TVK 1' TTVG 1 3-7, De Valckeniers 1-TTVG 2 5-5; B-klasse: TTVW 2-TVK 2 5-5 De Valckeniers 2-De Brak 1 3-7; 0 klasse: TTVW 4-TTVW 5 10-0. Stan den: A-klasse: TTVG 1 3-23, TTVGf 3-17, De Valckeniers 1 2-14, TTVW 12; 9. TVK 1 4-7; B-klasse: TVK 2 3-11' TTVW 2 2-13, TTVW 3 2-12, De Brakl 2-11. De Valckeniers 2 3-10: C-klas» TTVW 4 4-35. De Brak 2 3-21, SGB 1J 9, TTVW 5 4-5. Schieting In de Korenbeurs te 's-Heerenhoe) werd een schieting op de liggend! wip gehouden. Uitslag: eerste hoofd: vogel: R. Verdonk, tweede hoofdvft gel: P.Vette (beiden Concordia), eer; ste zijvogel C. de Jonge (Soranusj tweede zijvogel: R. Verdonk (Concol; dia), derde zijvogel: F. van Steenber gen, vierde zijvogel: A. RentmeesW (beiden Willem Teil), eerste kal: J d( Jonge (Soranus), tweede kal: Jac. df Baar. derde kol: M. van Steenbergen (beiden Willem Teil), vierde kal: B Daalman (ADLM). De vliegende vo gelprijs was voor H. de Jonge, meest! kleine vogels: A. de Jonge (beiden So ranus). Volgende schieting: 22 nd vember. Karei van Goethem (31) rijdt in zijn nadagen alleen nog criteriums van onze verslaggever Frits Bakker SLUISKIL - Twintig jaar ge leden. Karei van Goethem is twaalf en rijdt een koers in Sluiskil. Kleine rondjes, kleine fietsen, maar wel een echte wedstrijd. Met zijn tweeën sprinten ze tenslotte om de overwinning. Karei van Goethem wordt tweede. Het rennertje dat wint kijkt nogal priemend uit zijn ogen. Toen al! Zijn naam: Gert-Jan Theu- nisse. „Het was niet de laatste wedstrijd die we samen re den", vertelt Karei van Goe them nu. „Ik zat eigenlijk in een beroerde lichting, want ik kwam als amateur in de klas siekers niet alleen Theunisse tegen. Breukink, Nijdam en Van Poppel waren ook uit die periode. Dat waren niet de minsten." De inmiddels 31-jarige. 1 meter 93 lange Zeeuw rijdt nog steeds, maar vanaf volgend jaar alleen rond de kerktoren. Winnen is er al een paar jaar niet meer bij, dus in klassie kers heeft hij niet zo veel meer te zoeken. Dat beseft hij zelf ook. „Ik blijf meedoen, omdat ik het sfeertje rond de koers nog niet kan missen." Ja, zeker nu het wielerjaar'95 weer iets extra's heeft te bieden. Want hij bekent het eerlijk: Karei van Goethem wil de start van de nieuwe Zeeuwse wieler ploeg wel eens van dichtbij meemaken. Hij is verknocht aan wielren nen, verslaafd zelfs. „Je hoort het wel meer: één week niet op de fiets gezeten, dan begin je van alles te voelen. Zo is het bij mij ook. Wielrennen werkt ver slavend. Ik weet niet hoe lang ik nog zal doorgaan met fiet sen, maar het moet wel leuk blijven. Ze moeten in de crite riums volgend jaar niet verve lend gaan doen met die nieuwe wielerploeg van Joop de Jonge, want dan ben ik weg. Het zou best eens kunnen dat ze met een man of tien, twaalf de crite riums in Zeeland gaan regelen. Dan stop ik of ik ga in België rijden." Midden Zeeland Voor Van Goethem zelf komt het te laat. Zijn ambities zijn sterk afgenomen, omdat fiet sen op het derde plan is geko men. Ooit won hij de Ronde van Midden Zeeland bij de amateurs na een spurt met John de Crom (1986). „Ik had te weinig talent om prof te wor den. Ik heb topcompetitie ge reden bij Markthof en Duprie in mijn eerste amateurjaren. toptijd tien koersen per jaar. „Ik kwam uit een lichting met Theunisse en Breukink, maar had niet foto Charles Strijd Karei van Goethem won in zijn het talent om door te breken." Alle klassiekers gedaan. Als er na een paar jaar geen profploeg komt. dan ben je kennelijk niet goed genoeg. Er waren wed strijden dat ik jongens als Breukink en Theunisse kon volgen. Achteraf is dat wel aar dig. Ik had van alles een beetje, geen uitzonderlijke kwalitei ten. Theunisse kon bergop, Breukink kon tijdrijden. Meer talent dus." Toch won hij in zijn beste jaar tien koersen bij de amateurs, reed hij in B-klassiekers meest al voorin en kon hij met zijn splijtende demarrages een wedstrijd openbreken. Zoals op de gevreesde kasseiweg getjes van de Wim Hendrik strofee, waar hij kilometers lang tempo reed op kop van een uitgerekt peloton. Daar was de lange Van Goethem op zijn best. Hij kan het soms nog wel, maar het is minder gewor den. „Vroeger ging ik naar een koers toe om te winnen, nu niet meer. Niet dat ik word wegge reden door de rest. Ik heb 45 koersen gereden dit jaar en vaak zit ik nog wel tussen de tiende en de vijftiende plaats." Als geen ander heeft hij zicht op talent èn op verdachte han delingen in het peloton. Hij wil net als Kees Schouwenaar, die een pleidooi hield op de ren nersvergadering van enkele weken geleden, regelmatige dopingcontroles in de crite riums. Dat gebeurt te weinig. „Ik heb in al die jaren in de Zeeuwse koersen twee contro les meegemaakt. Dat is bela chelijk. Ik ga niemand be schuldigen, maai' het gebeurt wel. En al die geruchten, zoals in de Delta Tour, doen de wie lersport geen goed. Je moet het uitbannen." Blanco strafblad Hij kan nu eenmaal niet tegen onrecht. Van Goethem heeft in het wielerwereldje een zekere reputatie, omdat hij twee jaar geleden in het Wielerweekend de sanctie van een wedstrijd leidster negeerde. „Ik kreeg een duw van een Duitser en toen heb ik ook wat terugge daan. Dat ging even hard tegen hard. Van mij hadden ze het ge zien, van die Duitser niet. En ik moest dus uit koers. Als ze ons allebei nou hadden wegge stuurd, dan was ik gegaan. Maar niet ik alleen. Ik bleef dus doorrijden en werd voor drie maanden geschorst. Dat is la ter teruggebracht tot een maand. Ik had een blanco strafblad." Daarvoor was er nooit een wanklank geweest. „Ik geef toe dat ik een grote mond heb in de koers. Ik heb wel eens ruzie ge maakt met Eric Vereecken. maar wie niet. En ik kan na een wedstrijd aardig tekeer gaan." Maar ondanks alles is Van Goethem (gehuwd, woonach tig te Sluiskil, vader van een zoon en in het dagelijks leven werkzaam als monsternemer bij het Waterschap) gewoon wielergek. Hij stelt in de nada gen van zijn carrière vast: „Het is misschien een groot nadeel geweest dat ik zo lang ben. Ik zit altijd met mijn kop in de wind. Bovendien ligt het zwaartepunt hoger als je lang bent. Ik heb in de bochten soms het gevoel dat ik omval. Kleinere renners zijn veel ge schikter om criteriums te rij den. Van Passel bijvoorbeeld. Die ligt laag bij de grond en kan hard door een bocht rij den. Werner Wieme had dat vroeger ook." „Ik heb", zegt hij terugkijkend, „mijn talenten absoluut niet vergooid. Er zat gewoon niet meer in. Toen ik pas van de MTS kwam, heb ik er echt voor geleefd. Niet op stap, veel trai nen. Later is dat minder gewor den. Ik ga nu twee, drie keer in de week. Het zegt alles over het niveau van nu, dat ik toch nog aardig kan meerijden. Dat zo'n Jos Schipper, die ver over de veertig is, nog voorin rijdt, dat zegt genoeg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 38