Helden en spellen in zakformaat rukken op Nieuwe familiespellen zijn snel en flitsend vrije tijd ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 33 Elektronica voor peuter en kleuter Gokken en handigheidjes Tips voor rommelmarkt Het is helaas een feit dat de spellenfabrikanten elk jaar een aantal titels uit hun collectie schrappen. Daar zitten soms uitsteken de spellen bij, die om wat voor reden ook te weinig verkopen. De enige manier om deze spellen te bemach tigen, is op rommelmarkten (of in achteraf-winkels die toevallig nog wat voorraad hebben). Tips voor een aan tal inmiddels geschrapte spellen die de aanschaf waard zijn. Can't stop is een eenvoudig te spelen dobbelspel van grote klasse. Het is een pion- nenrace op een STOP-bord. Met de dobbelstenen moe ten steeds bepaalde combi naties worden geworpen. De vraag is steeds: tot hoe lang durf je door te gooien? (Clip per). Haas en schildpad is een fantastisch spel, prachtig uitgevoerd. De spelers be wegen zich over de vakken soms zo snel voort als een haas, soms zo langzaam als een schildpad. Dit gebeurt door wortelkaarten te ge bruiken. Een perfecte crea tie voor het hele gezin. (Ra- vensburger) Bij het spel Havanna moe ten beide deelnemers op een zeshoekig speelbord be paalde structuren met steentjes zien te maken. Een prima denkspel met een diepgaande handleiding van de Nederlander Chris- tiaan Freeling. (Ravensbur- ger) Lekkage lijkt bijna op een cursus loodgieten, want de spelers moeten hun kaarten zodanig aanleggen dat een doorlopende, niet lekkende waterleiding ontstaat. Heel schaars, want leden van mijn spellenpanel zijn er al jaren naar op zoek. (Clipper) Quick 7 is een luidruchtig, hilarisch kaartspel waarbij de spelers al roepend kaar ten met elkaar moeten rui len, met als doel een com plete set te krijgen. Leuk voor feestjes. (Clipper) Bij het Engels denkspel Skirrid mowtwn de twee deelnemers hoekige, door zichtige plastic vormen zo danig op genummerde vak ken plaatsen dat er een opti maal aantal punten wordt verdiend, (Skirrid Interna tional) In het bijzondere denkspel Shogun 1 mogen de stenen net zo ver verzet worden als een cijfer in de steen aan geeft - en deze cijfers wisse len na elke zet. Voor twee personen. (Ravensburgen. Het daaropvolgende spel is, hoe kan het anders, Shogun (2). Groot qua uitvoering, met honderden plastic strij ders: de inzet is beheersing van het feodale Japan. Veel regels, duidelijk uitgelegd. Goed voor uren vol snijden de spanning (MB) Targui is een soort Risk, maar dan in de woestijn, met kamelen. De Neder landse ontwerpers hebben er enkele heel oorspronkelij ke facetten aan gegeven. Een kostelijk knokspel, mooi uitgevoerd. (Jumbo) Anthony Verhulst Speelgoed van nu is klein en compact. Helden en spellen in zakformaat stelen de show. Motoren en auto's staan hevig in de belangstelling bij het manvolk, jong en oud. Handwerk krijgt nieuw elan. Het truttige imago verdwijnt met de komst van nieuwe technieken. Vooral meisjes, hun oma's en moeders gooien zich op de innoverende, creatieve tak. Meisjes kleien sieraden, jongens maken bouwpakketten. Puzzelen, goochelen en knutselen met het hele gezin wordt vrije-tijdsbesteding nummer één tijdens de komende lange winteravonden. Vanouds bekend speelgoed in een nieuw jasje krijgt een deeltijdfunctie naast de videospelcomputer. Speelgoed krijgt meerwaarde over de hele linie. Vormgeving en uitvoering worden tot in detail doordacht. De verbe teringen gaan ten koste van echte novitei ten, die er dit jaar weinig zijn. Wel wordt de speelmarkt dit jaar definitief verbreed met koopvideo's. Nieuwe spellen en de speelwereldjes in zakformaat bewegen middels mechanieken. Batterij gebruik wordt, waar mogelijk, geweerd. Baby- en peuterspeelgoed daarentegen staat bol van elektronica. Interactief is het wacht woord, drukker dan het kind zelf is het rin kelende, blatende en bewegende speel goed. Nieuw is de rage voor mannen in minifor maat; horror die je in je zak kan steken. Mighty Max heet de nieuwe held, groot in het verdedigen van goede zaken op deze wereld. Die goede inborst heeft het 9 mm metende poppetjes gemeen met nog vier nieuwe jongenslijnen dit jaar. Biker-mice, afkomstig van de planeet Mars, crosst. met zijn machtige motor ons heelal binnen om de aardbol te redden van kwaadaardige tegenstanders. De Power Rangers ver overden Amerika maar stuiten, inmiddels al een half jaar in Nederland gehuisvest, vooralsnog op onbegrip. Toch zijn vooral de vijanden van de Rangers multifunctio neel in het spel, opgebouwd uit verschil lende voertuigen. Al jaren actief maar niet zichtbaar verouderd zijn de X-men, af komstig uit de stripwereld van de comics en strijdend tegen rassendiscriminatie en om-echt. In pocketvorm, afstandsbestuur- bare wagens en losse poppetjes veroveren ze ook de hedendaagse jeugd. Van de vier bovenstaande speelgoedlijnen verschij nen wekelijks avonturen op televisie. Action Man is van een heel ander kaliber. Hoewel uiteraard ook hij een echte goeierd is, lijkt hij vooral een mannelijke Barbie voor jongens te worden. Compleet met avontuurlijke uitrusting en toebeho ren leeft hij in zijn eigen wereld van sport, vakantie en kleinschalig avontuur. Grootse avonturen in de wereld van het Wilde Westen blijven mannen boeien, Voor jong en oud zijn er ouderwetse helden in broekzakformaat. foto Roland de Bruin groot en klein. Playmobil heeft in dat ka der een goudader ontdekt compleet met mijn, doodlopend spoor, aasgieren en een viertal figuren die gezien hun pistolen van opschieten houden. Kinderen die de cow boybelevenissen nog willen opblazen krij gen twee staafjes dynamiet aangereikt, compleet met lont. Razend populair is ook Formule 1: Van bouwdozen voor pubers tot spelautootjes voor peuters. Ook motoren doen jongens harten sneller kloppen. Harley Davidson, in wegschietmotoren, radiografisch be stuurd of simpel als replica. Radiografie staat hernieuwd hoog geno teerd. Met turbovaart scheuren de mini- cars over het trottoir-. Nieuw grapje is de Triple Wheels, die in steeds andere stand verder rijdt, onderweg draaiend en buite lend over obstakels. Techniek in mechanische vorm staat cen traal bij Steel Tec, een variant op Mec cano. Bij de tijd zijn de te maken model len, waaronder een echte motor. Toege voegde waarde geeft de automatische op batterij draaiende schroevedraaier met vijf bi. Meisjesspeelgoed, diertjes, romantiek en creativiteit zijn dit jaar synoniem. Daar naast vertederende dierenfiguren in origi neel vormgegeven huizen, Paal Pocket als mini-microvrouwtje in de trouwkapel, in hartvormige huisjes of zelfs als hoofdfi guurtje in een ring. Tienerpoppen beleven romantische avonturen. Wild Hair Sindy vormt een combinatie tussen poppenwe reld en creativiteit. Met sjablonen kan on der meer haar haar worden geverfd. Bar bie blijft topper in dit segment. Fantasiewereld Nieuw zijn de diertjes in My secret family. Wonend in theepotten, melkkannen en ander serviesgoed vormen zij een heel nieuwe, vertederende fantasiewereld. Daarnaast zijn er de Mijn kleine dieren- vriendjes, waarin vrijwel alle diersoorten in miniformaat in speelsituaties aan bod komen. Heel specifiek is Alles over paar den van Ravensburger, een themadoos met daarin schilderen op nummer, me mory, een bordspel en puzzel. Al die dierenliefde verdringt even de pop als traditioneel meisjesspeelgoed. Nieuw zijn niettemin een drietal poppen: My pretty topsy tail, Make-up beauty en Dol- lido. Compleet met trechter komt Dollido ter wereld, de eerste pop die met warm wa ter moet worden gevuld. Is dat gebeurd dan voelt ze aan als een echte baby die haar handjes beweegt als er op haar buik je wordt gedrukt. Alle mogelijkheden met een mooie paardestaart kunnen op My pretty Topsy-tail worden uitgeprobeerd, terwijl Make-up beauty zich zowel leent tot kappen als opmaken. Romantiek staat centraal bij het bruids paar van Playmobil dat meteen een hele bruiloft compleet met muzikanten, gas ten en een taart krijgt aangemeten. Wat verder zijn de inwoners van het roze getin te Belville van Lego. Het echtpaar daar heeft al kinderen. Nieuw is vooral de ronde modellering. Voor het eerst maakt Lego poppetjes zonder de kenmerkende strak ke huisstijl. Belville is bedoeld voor meis jes tussen 5 en 12 jaar. Magic Creation is de motor achter het sie raden maken. De zachtblijvende klei laat zich bedrukken met kleurrijke in de doos meegeleverde afbeeldingen. Het verwer ken gaat makkelijk en levert snel resul taat. Voor jongens en meisjes met belangstel ling voor mineralen en edelstenen is er een compacte en complete startset onder de naam Minerolab. Alles over mineralen- kennis staat in de handleiding. De set wordt compleet geleverd met gereed schap, opbergkoffertje, loupeglazen, be schermende bril en fotoposter met bena mingen. Tot dezelfde serie hoort het Ecolab. Vanaf 10 jaar kunnen kinderen hiermee aan de slag. Er wordt onder meer aangegeven hoe een minikringloop van water kan worden gemaakt. Daarnaast hoe metingen kun nen worden verricht, bij voorbeeld van het broeikaseffect, de waterhardheid. pH- waarde en nitraat. Alle benodigde mate rialen zijn in het ecolab terug te vinden op wat verse groenten na. Acrobatiek, circus en goochelen komen op doe-het-zelfterrein voor kinderen. Pro fessionele jongleerballen, een Chinees bord met stokje om rond te draaien en een goochelshowdoos om alles echt te laten lijken. Zelfs een hele schminklijn is ver krijgbaar compleet met voorbeelden. Middels het postorderbedrijf Goed ge speeld zijn ook eenwieler acrobatenfiet- sen te koop. Bij hetzelfde bedrijf worden langzaam vallende shawls en terugstuite- rende ballen aangeboden voor beginners in de jongleertak. Blue Mini Elektronica is het wachtwoord bij peuter speelgoed. Overgewaaid uit Japan is de neiging tot interactieve speeltjes. Speel tjes met lichtflitsen, gepiep, gerinkel en geblaat. In ons land doet het wat rustiger speelgoed met een verrassingselement het overigens beter. Leuk is Blue Mini met Malle toetjes en Toverogen. Het eerste bestaat uit plaatjes met boven- en onderkanten van gezicht jes. Alle stukken passen onder elkaar, waarbij gezichtsuitdrukkingen voortdu rend wisselen. Een bijgevoegd spiegeltje laat zien hoe het met het spelertje zelf staat. Bij toverogen krijgt het kind een viertal openslaande puzzeltjes voorge schoteld waarvan de afbeeldingen zich la ten lezen als verhaaltje. Een uitneembaar puzzelstukje geeft het verhaaltje extra dimensie evenals het ro de kijkglaasje waarmee voor het blote oog verborgen voorwerpen kunnen worden opgespoord. Beide spellen zijn bedoeld voor kinderen vanaf anderhalfjaar om sa men met de ouders te spelen. Goed doordacht is ook de peuterspeellijn van Jeux Nathan waarin onder meer een afwasbaar domino voor kleintjes zit en een afwasbare stoffen kubus met dieren geluiden die de ouder naar believen aan of uit kan zetten. Nieuw voor Nederland is het merk Little Tikes dat wel eerder werd gebruikt in peuterspeelzalen. Naast de be kende grote speelwagens en zandbak voertuigen heeft Tikes ook speelsets met vrij grote, ronde speelfiguren die goed door kinderen zijn vast te houden. Boer derijsets, dokterskoffer, een speeltuintje, dierentuin en gecombineerde spoor- en autobaan zijn verkrijgbaar. Voor peuters die dol zijn op boten, is er Chicco Port, een haven met vuurtoren, overlaadstation, boot en vrachtwagen. Er kan echt worden getakeld, terwijl door een druk op de knop de scheepstoeters hoorbaar- loeien en lich ten knipperen. Interactief vanaf het eerste uur is Buggy Speelplezier, vier kleurige speeltjes beves tigd op een flexibele arm. Een spiegeltje, klikker en rammelaar beantwoorden de bewegingen van de kleine. Het speeltje kan makkelijk overal aan worden beves tigd en verplaatst. Evenals de Muzikale Activity Arm, een muziekmobiel dat be doeld is om aan te raken en op latere leef tijd om onderdelen vast te pakken. De stoffen draaiende figuurtjes kunnen wor den losgehaald en gewassen. Educatief en elektronisch zijn verder de sprekende telefoonvriendjes, het even eens sprekend ABC. vertelboeken die van start gaan door een druk op de knop en minicomputers voor kinderen vanaf drie jaar. Voor dezelfde leeftijd zijn er elektro- achtige spellen waarbij combinaties en te genstellingen moeten worden aangewe zen. Een vrolijk of een treurig signaal geeft goed of fout aan. Bij alle elektronica, met name waarbij wordt gesproken is het aan te raden het in de winkel eerst uit te probe ren. Vaak is het geluid metalig en onecht of het Nederlands onjuist, Verder moet wel worden bedacht dat het speelgoed voor de kleinsten in deze sector kwetsbaar blijft, zodat alleen onder toezicht kan wor den gespeeld. Desiree van Ooijk Spellen anno '94 zijn snel en flitsend. Nieuw is de verzamelrage van het kaartenspel Magie dat zich onder studenten verspreid als een Virus, overigens ook een naam van een nieuw, zeer ingewikkeld, strategisch spel. Daarnaast hebben in kinderspellen de pionnen plaatsgemaakt voor echte speelfiguren. De jongste gezins- en gezelschaps spellen houden de stemming erin. Kennis is niet langer almachtig, maar wordt afgewisseld met gokelementen en handigheidjes. Jongensspellen vragen om spanning, meisjes genieten van romantiek. Pubers komen aan hun trek ken middels horror. En volwassenen blij ken niet alleen meer maar vooral langer te spelen. Op spellen is de leeftijdsaan duiding nu van 8 tot 99 in plaats van het tot voor kort gebruikelijke 8 tot 80, Een echt gezinsspel is Fotofun, zelfs de korte handleiding is overbodig, het spel spreekt voor zich. Een foto wordt stukje bij beetje vrijgegeven en automatisch begint iedereen te raden. Helemaal een familiespel wordt het als er eigen foto's worden gebruikt in plaats van de gege ven 108 dubbelzijdige platen, (vanaf 8 jaar.) Het als televisiespel bekende Ik weet het beter is nu ook voor thuis te koop. De be doeling is te raden hoeveel vragen de te genstander in een bepaalde categorie goed zal beantwoorden, (vanaf 8 jaar.) Voor betweters op gastronomisch gebied is er Trivial Pursuit- Eten en drinken. Zeshonderd heerlijke vragen in een com pact doosje bijeen. Een avondje lachen kan met het Bier- spel, een soort ganzebord met bierdop- pen als pion en een speelbord vol dold waze opdrachten. Verscheidene malen wordt de speler gemaand een slok te ne men. Op de doos staat vermeld dat het spel alleen geschikt is voor ervaren bier drinkers van 18 jaar en ouder, maar er kan ook met alcoholvrije pils worden ge speeld. Voor zeer opmerkzame geesten is het vragenspel Mindtrap. Speurdersvragen, listen en woordgrappen dagen de speler uit in de val te lopen. Jammer dat er bij een aantal vragen een voor Nederlandse begrippen wat merkwaardig taalgebruik wordt gehanteerd, (vanaf 12 jaar, onbe perkt aantal spelers). Met taal wordt ook gespeeld in Vocabulon. Op spelkaartjes staan omschrijvingen waarbij de spelers het juiste woord moeten noemen, (vanaf 9 jaar.) Virus 'Het eerste Virus waaraan je plezier kunt beleven', staat op de doos van het gelijk namige spel. Bedoeling is het virus van de tegenstander uit te schakelen en in middels zoveel mogelijk pionnen van te genstanders met een eigen virus te be smetten. In het bijzonder onder studen ten en scholieren leeft het spel met de stripachtige in kunststof uitgevoerde pionnen. (4 spelers vanaf 7 jaar.) Daarnaast draait in studentenkringen de kaartenruil op volle toeren. Magic is de naam en zo is de aantrekkingskracht. Het gaat om kaarten die een bepaalde waarde vertegenwoordigen. Door het spelen kun je kaarten verliezen of win nen. De kunst is zeldzame exemplaren op te sporen met een hoge waarde. Hoe wel nog alleen te koop in spelspeciaalza- ken heeft Magie het studentenleven in Nederland al geheel besmet. In de categorie jong en wild scoort overi De nieuwe spellen waarin snelheid en spanning zitten. In kinderspellen hebben de pionnen plaatsgemaakt voor echte speelfigu ren. foto Roland de Bruin beertjes met een blijvend stoelentekort. gens ook deel III van het videospel At- mosfear waarin een beeldschone dame een steeds afzichtelijker heks blijkt. Het spel kan alleen gespeeld worden in com binatie met het speelbord van Atmos feer. dat los verkrijgbaar is. Griezelen met een brede schaterlach kan met Een avond met Dracula. Kaarten bepalen ook hier het lot en de verdeling tussen stervelingen, vampiers en Dracula. Veel spelers, ten minste zes, en een forse dosis fantasie maken van een gezellige bijeen komst een niet te vergeten feestavond, (vanaf 12 jaar.) Aandoenlijk door de echte speelfiguur- tjes is de sector voor peuters en kleuters. Zo wordt Stoelendans (op batteriji be volkt door een kwartet jolige speelgoed Drie gekleurde taartjes geven aan welke kleur stoel moet worden bezet. De snel ste wint. (vanaf 4 jaar.) Vertederend zijn ook de bordspellen Ma ma, waar zit ik? en Formule I, Bij de eer ste gaat het om kunststof boerderijdie ren die op het speelbord hun in de strui ken verstopte jongen moeten zien te vin den. (geschikt voor 4 spelers vanaf 3 jaar.) Bij formule I wordt gespeeld met autootjes in trendy ronde vormgeving waarvan het dak bij elke wieldraai van kleur wisselt. Het parcours wordt met kegels, start en finish op de vloer uitge zet. De dobbelsteen geeft aan tot welke kleur mag worden gereden. 1 of 2 spelers vanaf 3 jaar.) Van heel ander kaliber is de duikelende kippedief Stef Stuntpiloot. Door een ge doseerde tik op een springplank kan elke speler hem de kippen laten stelen bij de buurman. TEen batterij-aangedreven puur behendigheidsspel, leuk voor jong en oud. Jammer dat er in de doos geen veilig plaatsje is voor de rondslingerende kipschijfjes. (4 spelers, vanaf 5 jaar.) Domino in een driehoek, dat is Disney's Triominos. Een ongecompliceerd spel waarvan voor volwassenen een variant bestaat in cijfervorm. 1-4 spelers, vanaf 4 jaar.) Typisch voor romantische meisjes is het bordspel Droomhuioelijk. Alle denkbare huwelijkswensen worden bijeen gedob beld, waarna de winnares haar huwelijk kan laten sluiten. Daar tegenover staat het avontuurlijke Highlanders voor stoere knullen. Burchten moeten wor den veroverd en binnengetrokken met een overmacht aan Hooglanders. Ge knokt wordt er middels overmacht in aantallen, gewonnen wordt er op punten die in diverse schilden verborgen zitten. Strategisch inzicht in dit spel helpt, maar geluk is ook nooit weg. (2-5 spelers, vanaf 9 jaar.) Educatief in 'gave' vormgeving is Quizz- man, de compacte vorm van computer Elektro. Het oogt als een videospelcom puter. herbergt twee boeken vol aanspre kende vragen in de achterklep en werkt op batterijen. Meer vragenboeken zijn los te koop. (1-2 spelers vanaf 9 jaar.) Desiree van Ooyik

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 33