VS staken controle bij Bosnië CJTSJl Kok wijst schadeclaim 'Borssele' af Kabinet sluit afblazen inzet Bihac niet uit Nu GRATIS Drie doden door zelfmoordactie Gaza mxi> De juiste informatie krijgen is een hele kunst m r taxatie n 4 WEKEN 10 foto wenskaarten luropa bezorgd over samenwerking in de Navo reportage BESPAAR OP MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Jazz-zangeres Carmen McRae overleden Toekomst in de praktijk HEAO Breda 21 t/m 27 VOOR 14,- Somber weekeinde \eèt bewolking en vanaf vanavond pe- Eien met motregen. De zuidoostelij- wind is meest matig. De maximum iperatuur omstreeks 9 graden. iij ontwikkelen en afdrukken van uw volle filmpje Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal jaargang no. 267 rterdag 12 november 1994 nummers 2,00 nonze correspondenten jSHINGTON/BRUSSEL/ EN HAAG De Amerikaanse trine doet vanaf vanmorgen tl meer mee aan het toezicht de handhaving van het wa- aembargo tegen Bosnië en roatië. President Clinton eft de drie Amerikaanse oor- pschepen en enkele Orion- itrouillevliegtuigen opdracht jeven zich uit het gebied voor tDalmatische kust terug te tkken. Ook zullen de Ameri- ationale prijs oor verzameling ude wasmachines SELMUIDEN (GPD) - laas Lub uit IJsselmuiden is ilgeroepen tot verzamelaar an het jaar. De organisatoren inde jaarlijkse Verzamelaars- turs in het Utrechtse Jaar- (urscomplex sloegen zijn aieke collectie oude wasma- lines hoger aan dan de accor- tonbeeldjes en oude filmpro- cloren van de twee andere ge- jmineerden in de categorie leest bijzondere verzameling'. laas Lub, die als enige in Ne- trland op grote schaal wasma- Slnes verzamelt, kreeg tijdens o feestelijke bijeenkomst in Irecht een houten plaquette itgereikt. ab vermoedt dat de aard van jn verzameling de doorslag £eft gegeven. „Oude wasma- bines zijn gewoon bijzonder. Ze preken mensen aan. Iedereen «ft te maken met wassen. Het zo herkenbaar". In het mu- iiim aan de Dorpsweg in IJssel- iuiden staan inmiddels een Seine zeventig wasmachines an voor 1940. 8BC in de fout net melden dood Jueen Mother [lONDEN (RTR) - De Britse om- heeft vrijdag abusievelijk bericht verspreid dat de 94- Ifirige Queen Mother, de moeder Iran koningin Elizabeth, overle- is. Het bericht verscheen iertig seconden lang op Ceefax, p Britse teletekst. liet het schaamrood op de ka len verontschuldigde een BBC- loordvoerder zich voor het inci dent. „Gedurende enkele secon- fen stond er een testtekst op het et,die bijna onmiddellijk is ver- tijderd", verklaarde hij. Een zegsman van de „Queen Hum" reageerde laconiek op het ïcident. „Het spijt mij te horen tot het leven van de koningin- soeder afhangt van een compu- ïrfout", zei hij lachend. IMTERrtATIOMAL Bedrijfsadviseurs mr ir J. Huisman D. Groenendijk Tel. 01100-50145 mshssmm ESBSEmi We houden alles speciaal voor uw bedrijf op voorraad. HERMESWEG 12, VLISSINGEN TEL. 01184-19700, FAX 17291 kaanse inlichtingendiensten niet langer informatie uitwisse len met de bondgenoten. Clinton, een Democraat, heeft deze beslissing genomen onder zware druk van het Congres, dat nu door Republikeinen wordt beheerst. Het besluit wordt ech ter ook door veel Democraten gesteund. Het Amerikaanse par lement is niet langer bereid geld te fourneren voor de Amerikaan se operaties op en boven de Adriatische Zee zolang de Bos nische Serviërs blijven weigeren het internationale vredesplan te accepteren. De laatsten zouden daarbij grote delen van door hen veroverd gebied moeten opge ven. De VS dringen al langer aan op opheffing van het wapenembar go, maar vinden steeds Frank rijk, Engeland en Rusland (net als de VS permanente leden van de Veiligheidsraad) op hun weg. Een door de VS ingediende ont- werp-resolutie ligt sinds begin september te wachten op behan deling in de Veiligheidsraad. De VS stellen voor het embargo te gen de moslims binnen een half jaar op te heffen als de Bosni sche Serviërs blijven weigeren zich te schikken naar het vredes plan. Clintons beslissing wordt hem in Europa niet in dank afgenomen. De Europese Navo-bondgeno- ten zijn tegen opheffing van het embargo, niet in de laatste plaats omdat ze VN-soldaten in Bosnië-Herzegovina hebben. De VS heeft geen grondtroepen in dit gebied. Geen conflict Navo-functionarissen zeiden vrijdag in Brussel dat er officieel van een conflict tussen de VS en de Europese partners geen spra ke is. Ze probeerden de gevolgen van het Amerikaanse besluit te bagatelliseren. Als de Ameri kaanse marine op de Adriati sche Zee schepen met wapens doorlaat, aldus Navo-kringen, kunnen Europese fregatten nog altijd het gat dichten. Ook werd erop gewezen dat de meeste wa pens voor de moslims per vlieg tuig via Zagreb worden aange voerd. Willy Claes, de secretaris-gene raal van de Navo, liet weten dat ongeacht het Amerikaanse be sluit de Alliantie zal blijven toe zien op de naleving van alle em- van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Een zelfmoordactie van een Palestijnse fietser heeft vrijdagmiddag in de Gazastrook drie Israëlische solda ten het leven gekost. Zes andere soldaten en zes Palestijnen raakten gewond. De Is lamitische Jihad zegt de aanslag te heb ben uitgevoerd als vergelding voor de dood van een van haar leiders bij een bomexplosie, vorige week. Na die aan slag waarschuwde de Jihad de Israëli sche premier Jitschak Rabin „de doods kisten voor een aantal soldaten vast klaar te zetten". De drie soldaten die vrijdag om het leven kwamen, stonden op wacht bij een wegaf- zetting in de buurt van Netzarim, een Is raëlische nederzetting tien kilometer ten zuiden van Gaza-stad. In de wegberm stond een jeep met vier leden van de para militaire grenspolitie en tien meter ver derop een patrouillewagen van de geza menlijke Israëlisch-Palestijnse surveil lancedienst. De met explosieven ortthangen fietser bracht zijn zware lading tot ontploffing op het moment waarop hij door de drie solda ten werd tegengehouden. De vier inzitten den van de jeep raakten gewond. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. De leden van de gezamenlijke Israëlisch-Palestijn se patrouille raakten licht gewond. Op het moment van de explosie stopte een auto met een Palestijns gezin bij de wegver sperring. De vier inzittenden raakten eveneens gewond. De Islamitische Jihad heeft laten weten dat de aanslag een vergelding was voor de dood van Hani Abed, een van haar leiders. Abed kwam tien dagen geleden om het le ven toen een in zijn auto geplaatste bom ontplofte. Volgens de Palestijnen was die aanslag het werk van de Israëlische veilig heidsdienst. Bij de begrafenis van Abed werd PLO-voorzitter Jasser Arafat uitge jouwd. Hij moest door zijn lijfwachten worden ontzet. De Israëlische stafchef, luitenant-gene raal Ehud Barak, zei vrijdag dat er weinig valt te doen tegen acties van Palestijnen die hun eigen leven op het spel zetten. „Maar wij verwachten van het Palestijnse gezag dat het ervoor zorgt dat het niet zover komt. Wij hebben de verantwoorde lijkheid in handen van de Palestijnen ge legd en wij houden het Palestijnse gezag verantwoordelijk voor wat hier is ge beurd". In een reactie op de aanslag heeft de Israë lische oppositie geëist dat het overleg met de PLO onmiddellijk wordt gestaakt. Maar de regering heeft duidelijk gemaakt dat de onderhandelingen zullen door gaan. bargo's tegen voormalig Joego slavië. Behalve het wapenem bargo tegen de moslims loopt er ook een economisch embargo te gen Servië en Montenegro. In de komende dagen zal worden nagegaan in hoeverre aanpas singen nodig zijn „om alle onze missies goed en soepel" te laten verlopen, aldus Claes. Onduide lijk is de positie van verschei dene Amerikaanse militairen in de top van de Navo. Ook is niet helder wat het betekent dat Amerika geen inlichtingen over wapenzendingen meer wil delen met de bondgenoten. Talloze lidstaten laakten het Amerikaanse besluit openlijk. De Britse minister van buiten landse zaken Hurd noemde het „verontrustend", omdat het een politiek betreft „die binnen de Navo was overeengekomen". Engeland bevindt zich in een ex tra lastig parket, omdat het tra ditioneel inlichtingen met de VS uitwisselt. Hurd zei te hopen dat er een oplossing wordt gevonden „die de Navo bij elkaar houdt". De Franse minister Juppé zei „zeer bezorgd te zijn over deze ontwikkeling". Bij de Westeuropese Unie (WEU) in Brussel, die ook op de Adriati sche Zee controleert, waar schuwde scheidend secretaris generaal Van Eekelen voor twee- slot zie pagina 3 kolom 1 (Advertentie) CLARIJS BANDEN BEL VOOR SCHERPSTE PRIJS uitlaten schokdempers trekhaken accu's Goes 01100-16607 Terneuzen 01150-94172 Op deze drie dagi krijgt u een gratis spaar- zegel voor elke ƒ25,- die s» u besteedt. Bij inlevering \J- van een volle kaart (20 zegels) geeft Maxis u ƒ25,- korting op uw boodschappen! Maxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 maandag: 11.00-18.00 uur dinsdag en woensdag: 9.00-18.00 uur aktle geldig t/m 14 december Reeds gemaakte kosten voor rekening energiesector' van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De tot nu toe ge maakte kosten voor de moder nisering van de kerncentrale Borssele komen voor eigen ri sico van de energiesector. Die moeten niet op de overheid wor den afgewend. Premier Kok liet gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferentie duidelijk blij ken niet gevoelig te zijn voor de mogelijkheid dat de energiesec tor straks een schadeclaim zal indienen als de modernisering en de levensverlenging tot 2007 niet door kan gaan. Er is inmid dels 160 miljoen gulden in de modificatie gestoken. Elektriciteits Produktiemaat- schappij Zuid-Nederland, eige naar van de centrale, kaatst de bal terug. De kosten zijn indirect gemaakt op verzoek van de rege ring. Volgens een woordvoerder van EPZ is een deel van de 160 miljoen gulden besteed aan de voorbereiding van de vergun ningaanvraag. „Zo moesten we van de regering een milieu-effec trapportage uitvoeren. Zonder die onderzoeken konden we geen vergunning aanvragen." Bovendien moest de vergunning worden aangevraagd om de wens van de overheid - meer vei ligheid - te honoreren. Kok probeerde met zijn opmer king de twijfelaars in de Tweede Kamer, die bang zijn voor scha declaims, gerust te stellen. Hij zei ook dat uitstel van een beslis sing over de modernisering niets oplevert. Dat uitstel werd don derdag door vice-premier Dijk stal (VVD) geopperd om uit de problemen in de coalitie te ko men. Duidelijk Over het debat dat komende dinsdag in de Tweede Kamer wordt gehouden over de levens duurverlenging van de centrale tot 2007 zei Kok: „De meningen zijn duidelijk." Daarmee doelde hij op het feit dat de coalitiepar tijen PvdA en D66 tegen levens duurverlenging van de centrale tot 2007 zajn en de WD voor is. Op dit moment is er in de Twee de Kamer een kleine meerder heid voor het openhouden van de centrale. Ook het kabinet wil de centrale moderniseren. Kok wees erop dat een motie voor sluiting van de centrale door het kabinet 'buitengewoon serieus wordt genomen, maar het is aan het kabinet om dan te bekijken hoe die uitspraak in het juridische en bestuurlijke traject past'. De premier doelde daarmee op de inmiddels door het kabinet verleende vergun ning en de beroepsprocedures, die ondermeer door Greenpeace en de Zeeuwse Milieufederatie tegen de modernisering zijn in gesteld. Dit weekeinde zullen de fracties van VVD. PvdA en D66 nog pro beren uit de impasse te komen. (Advertentie) Ontdek op onze voorlichtingsdag de wereld van informatie in schrift, beeld, geluid en chip. Saterdag 19 november 9.30-15.00 uur, [informatieronden om 10.00 en 13.00 uur. I Prof. Cobbenhagenlaan 13, Tilburg, tel, 013-635250. Traag de krant 'Informatiekunde' aan. *3ps. Hogeschool Midden-Brabant LOS ANGELES (RTR/UPI) - De Amerikaanse jazz-zange- res Carmen McRae is donder dag op 72-jarige leeftijd in haar woonplaats Beverly Hills overleden. Zij was eer der deze week in coma ge raakt. McRae had last van ademhalingsproblemen en was aan bed gekluisterd sinds zij tijdens een optreden vier jaar geleden in de Blue Note Club in New York was ingestort. McRae was bekend door haar „scat" zingen en vaardige vo cale technieken. Zij was ook een uitstekend jazzpianiste. Haar soloalbum „As Time goes By", uit 1973, wordt in de jazzwereld beschouwd als een klassieker. McRae wordt vaak vergele ken met Ella Fitzgerald en Sa rah Vaughan. Net als deze zangeressen begon zij haar carrière in het beroemde Apollo Theatre in Harlem (New York) in het begin van de jaren veertig. Morgen... 13 november van 13.00 uur tot 16.15 uur INFORMATIEDAGEN Hoger Economisch Administratief Onderwijs kom of bel voor informatie Lovensdijkstraat 63, Breda, Tel: 076-250600 Trots zetten we honderden jonge monumenten op de lijst van te beschermen cultuurhistorische verworvenheden. Maar willen we die rijkdom wel dragen? Verder in de bijlage Reportage: 50 jaar Benelux - 50 jaar cli chés rond Veere Port State Control dopeduiven in de nieuwe serie Oude Glorie: ka pers de Puch welvaart Pie- monte iveggevaagd berichten uit Willemstad en Paramaribo. Kok Minister-president Kok is niet boos op partijgenoot Ed van Thijn, die een boekje open deed in zijn dagboek 'Retour Den Haag'. „Als je niet te kijk gezet wilt worden moetje dit vak niet kiezen", zei Kok gisteren. Hij zei al blij te zijn dat niet de volledige notulen van de minis terraad in het boek O staan. O WÊÊMM —Mi Oranje John de Wolf is uit het trainings kamp van het Nederlands elftal vertrokken. De Feyenoorder on dervindt te veel hinder van een enkelblessure en zou daardoor niet voluit kunnen spelen in de interland tegen Tsjechië, ko mende woensdagVervanger van John De Wolfis zijn ploegge noot Arnold Scholtenna Aja- cied Patrick Kluivert de tweede debutant in OQ Oranje. O w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11, 13, 15, 17 en 19; Reportage: 21, 22,23,25 en 27; Vrije tijd: 31,32,33,35 en 37; Sport: 38 en 39. DEN HAAG (ANP) - Premier Kok en minister van buiten landse zaken Van Mierlo sluiten niet uit dat de overplaatsing van de Nederlandse VN-militai- ren naar de moslimenclave Bi hac wordt geannuleerd als de strijd in het noordwesten van Bosnië verder escaleert. De be windslieden lieten vrijdag na de ministerraad weten dat de huidige ontwikkelingen de re gering ertoe kunnen dwingen de missie af te blazen. Kok en Van Mierlo verwezen in het bijzonder naar de uitlatin gen van Radovan Karadzic, de leider van de Bosnisch-Serviërs. Hij verklaarde vrijdagmorgen niet te zullen rusten voordat de gehele Bihac-enclave, een van de door de VN ingestelde „vei lige gebieden", in Servische han den is. De Nederlandse regering lijkt voorlopig de toelating van een Nederlandse verkenningseen heid tot Bihac als toetssteen voor verder optreden te be schouwen. Als verkenning van het gebied niet mogelijk blijkt, dan moet worden bekeken of de Nederlandse inzet in Bihac niet te veel risico's met zich mee brengt. aldus Kok. De Bosnische Serviërs ontzeg den donderdag de verkennings eenheid de toegang tot de Bihac- enclave. Voor de Tweede Kamer is de toe gang van de Nederlandse ver kenners een voorwaarde voor overplaatsing van de b-compag- nie. „Als de verkenners het niet halen, dan hoef je aan verdere uitzending niet te denken", zo stelden de defensiespecialisten van de PvdA, VVD, D66 en CDA. Bij aanhoudende obstructie door de Serviërs zullen de grote partijen op korte termijn aan dringen op extra overleg met de ministers Van Mierlo en Voor hoeve (defensie). Wat de VVD betreft debatteert de Kamer volgende week hoe dan ook over de situatie. Vol gens WD'er Blaauw geven „de recente ontwikkelingen" - het van woning of bedrijfspand: beëdigd taxateur pnj CEES KOLE nvm i L— Weststraat I. Kapelle. lel. 0I102-J26I4 -J oplaaien van de gevechten en het Amerikaanse besluit af te zien van controle op het wapen embargo - daartoe alle aanlei ding. zie ook pagina 3 (eenmalig binnen zes maanden) JA) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Postcode: Telefoon: -Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019 foto Fayez Nureldinne/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1