Staten op zoek naar zichzelf Zeeuws schoon in kalender Staten hielden PSD-kruit droog let mes gaat in de tomeruniversiteit Korting subsidies jaar teruggedraaid Ontroering komt ongehoord dichtbij Kruiningse boer moet afgegraven dijk herstellen provincie 17 Begrotingsbehandeling werd matte vertoning ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 scussie over ictioneren an Gelder at door onze verslaggever pDELBURG - D66 in provin- Ie staten van Zeeland wil gelijkheid over de taakom- jiving van de commissaris i de koningin in Zeeland, eens fractievoorzitter C. J. uk kan hij zich veel duidelij- voor Zeeland inzetten. Ze aogde dat vrijdag bij de be- ideling van de provinciale toting in de staten, i Gelder is best bereid over i functioneren en zijn taak- schrijving te praten. Daar ogen echter zo veel zaken mee aen, dat eerst maar eens be ien moet worden wat de beste uiieris om die discussie aan te in. A-fractievoorzitter P. de Cijer ging ook even in op de itissie die zich momenteel uien het provinciaal bestuur uhet ontspinnen is tussen de nmissaris enerzijds en de sta- anderzijds over eikaars fijne neren. De Nooijer: „De vraag jrdtwel gesteld of statenleden de juiste symposia, openin- p, vergaderingen, congressen recepties verschijnen. Maar I bepaalt of het referentieka- r juist is? De keuze van het iwerk dat wordt opgebouwd onderhouden is immers sterk ankelijk van de betrokken- id bij het onderwerp en de erwaarde die men van derge- e contacten verwacht. Die af ging is op zichzelf al selectief, gelijkertijd kunnen we ons af- gen waar en door wie de rest gewenste ontwikkeling n Zeeland dan wel wordt uit regen. ieven stelen ntieke sabel EL - Twee woningen aan de leweg in Axel werden don- rdagnacht bezocht door in kers. Uit het huis van een [jarige Axelaar werd een an- le sabel gestolen. 34-jarige bewoner van een an- huis werd rond drie uur wak van geluiden in zijn woning. ibewoner keek uit het raam en een onbekende wegrennen tiets onder de armen. Toen man op onderzoek uitging, Idekte hij dat er was ingebro- De onbekende had de deur irceerd en de benedenverdie- doorzocht. De bewoners ssen een videorecorder, geld enkele damestassen met per- nlijke papieren. De Blij De Nooijer van onze verslaggever René Schrier MIDDELBURG-Ruud de Blij van de D66-fractie in provin ciale staten zal na de verkie zingen in maart volgend jaar niet meer in de statenzaal van het Middelburgse Abdijcom plex terugkeren. Dat is op zich niet zo opzienbarend. Tegen de tijd dat de verkiezingen na deren maken wel meer staten leden bekend dat ze het voor gezien houden. Toch is het vertrek van De Blij niet alleen opmerkelijk door het feit dat hij het slechts vier jaar (één zittingsperiode) in de staten heeft weten vol te hou den. Als een van de overwegin gen noemde hij vrijdag, tussen de bedrijven van de provin ciale begrotingsvergadering door, het bezwaar dat hij als statenlid nauwelijks contact had met de Zeeuwse burgers. Daarnaast viel het hem ook te gen dat hij zoveel tijd in zijn statenlidmaatschap moet ste ken. Vooral tijd om te lezen, want tweemaal per week valt een stevig pak stukken, noti ties, nota's en rapporten door de brievenbus, aangevuld nog met incidentele enveloppen vanuit de Abdij. De Blij zag geen kans om naast zijn baan als secretaris van de Middel burgse Kamer van Koophan del en het vergader- en lees werk voor de staten, ook nog mensen uit het welzij nsveld te ontmoeten en te spreken. Want welzijn was het onder werp waar hij zich binnen de D66-fractie mee bezighoudt. Misschien is de ervaring van Ruud de Blij wel symptoma tisch voor de Zeeuwse staten. De Zeeuwse provinciale staten verkeren in een identiteitscri sis. En in die crisis slepen ze ook de commissaris van de ko ningin, Wim van Gelder, mee. Van zijn optreden deugt ineens ook maar weinig meer, zo viel in een commissievergadering te horen. Het is geen specifiek Zeeuws probleem dat provinciale sta ten de aansluiting met de bur ger aan het verliezen zijn. Kijk maar naar de opkomst bij de statenverkiezingen. De Zeeuw se statenleden hebben zelf ook wel door dat er iets mankeert. Ze zouden zo graag pittige poli tieke discussies voeren en goede inhoudelijke debatten met elkaar hebben. De provin ciale politici met wat meer er varing denken wat dat betreft nog wel eens met weemoed te rug aan statenleden als Huib Eversdijk, Wim Don, Paul Boersma, Ad Kaland, Peter Roels, Jan van Bennekom en Han Schlingemann. Experimenten Een van de pogingen om ook wat meer politiek leven in de brouwerij te krijgen zijn expe rimenten met de behandeling van de begroting. Vrijdag was het weer zo ver. Dit jaar was be sloten de begroting in twee da gen af te werken. Vrijdag 2 sep tember konden algemene poli tieke beschouwingen gehou den worden. Gisteren werd de begrotingsbehandeling afge sloten met weer een dag lang verhalen van voornamelijk fractievoorzitters. Dé gelegen heid bij uitstek, zeker met het oog op de verkiezingen van maart, om als politieke partij flink aan de weg te timmeren. Als het niet lukt goede inhou delijke debatten te voeren is het in dat verkiezingskader wellicht zinvol toch met iets te komen wat de kiezer aan spreekt. Zoniet in de Zeeuwse staten zaal. Tegen het eind van de ochtend boog SGP-fractie- voorzitter W. Kolijn zich naar zijn buurman over en verzucht te: „Ik weet niet wat er van daag aan de hand is. Maai- het is toch wel weer bijzonder tam en mat." Ook deze opzet van de begrotingsbehandeling lijkt dus niet te voldoen. Misschien is het nog maar het beste om volgend jaar alles schriftelijk af te handelen. Eerst de alge mene beschouwingen aan el kaar toesturen. Dan enige tijd inlassen voor de antwoorden van het college van gedepu teerde staten, vervolgens de fracties weer een reactie laten schrijven en gs daarop laten antwoorden. Dan hoeven de statenleden alleen nog maar te verschijnen voor het geven van stemverklaringen en om te stemmen over moties. Dat is in een uurtje gebeurd. Zo kan meteen wat aan het probleem van De Blij gedaan worden, want de tijdwinst die de staten daarmee boeken is goed te be steden aan het aanhalen van de contacten met de Zeeuwse burger. Gelukkig was er vrijdag nog de discussie over de kernenergie centrale te Borssele. Die bracht iets van de levendig heid in de debatten, die zo no de wordt gemist. Gedeputeer de Daan Bruinooge moest uit leggen waarom hij als PvdA- gedeputeerde een advertentie in de Volkskrant had onderte kend, waarin stelling werd ge nomen tegen restauratie van de kerncentrale te Borssele. In zo'n debat valt het trouwens op dat hij zijn opponenten niet laat uitpraten. Een aardige dis cussie, niet eens onderbroken door voorzitter Van Gelder die van de staten met een horloge in de hand de maximaal toege stane spreektijden in de gaten moest houden. Van Gelder had dan ook van Jaap Huisman (WD) te horen gekregen: „Dit is belangrijk genoeg om tijd voor te nemen." Het kan dus wel. Nu moeten de staten het nog eens op eigen initiatief pro beren, zonder dat er in de Tweede Kamer eerst een voor zet wordt gegeven. PvdA-ffactievoorzitter Piet de Nooijer liet vrijdag merken dat hij in ieder geval bezig was met zijn laatste begrotingsbehan deling. Ook hij keert na de ver kiezingen niet meer terug. In een soort politiek testament gaf hij de staten nog één goede raad mee: „Wanneer we er in slagen ieders verantwoorde lijkheid en ieders rol in dit pro ces te respecteren en zo de kwaliteit van de besluitvor ming te versterken zullen dis cussies in en rond deze staten zaal steeds meer inhoud krij gen." nonze verslaggever IDDELBURG - Wat de meer- rheid van provinciale staten Ireft kan het wel wat minder de Zomeruniversiteit Zee- lad. Een motie van D66 om een Buiniging op de Delta Acade- ongedaan te maken haalde vrijdag in de behandeling de provinciebegroting niet. M. Woudstra van Delta An- is vond dat de zomeruniver- fil niet echt leeft en een te tin publiek trekt. Dat is ook mening van P. de Nooijer van PvdA. J,Geluk van D66 dacht daar ders over. In de motie van lar fractie wordt betoogd dat Zomeruniversiteit Zeeland Is onderdeel van de Delta Aca- fflie) een onmisbare plaats sft verworven binnen de ken- s-infrastructuur van Zeeland. RPF/GPV dacht er genuan- srd over. De subsidie had van «helde Groep «taalt schuld faan Rijk provincie »onze verslaggever USS1NGEN - De Koninklijke thelde Groep bv in Vlissingen Inog dit jaar een bedrag van Biljoen gulden terugbetalen ®het Rijk en aan de Stichting Nnomische Ontwikkeling Wand (SEOZ). De Schelde toep heeft onlangs met het Mi- Aerie van Economische Za- overeenstemming bereikt Kr de finale verrekening van in 1983 overeengekomen ostafdrachtregeling bij de "elfstandiging van de Schel- ■Groep uit het RSV-concern. het bedrag gaat 45 miljoen het Rijk en 5 miljoen naar SEOZ, waarin provincie en Beenten zijn vertegenwoor- 'A In 1995 zal het restantbe- ^van 10 miljoen gulden wor- betaald. Van het bedrag eveneens 90 procent naar '•Rijk en 10 procent naai- de EOZ. i de verzelfstandiging van de helde hebben overheid en de ovinciale stichting veel geld Koken in de redding van de d Met deze finale verreke- worden alle uit 1983 date- Dde beperkende maatregelen aanzien van de bedrijfsvoe- '8 en de daarbij behorende [tafdrachtregeling voor de helde Groep opgeheven. deze fractie in stand mogen blij ven. Fractievoorzitter P. Roose: „Hoewel het zeker niet zo is, dat dit type activiteiten een direct aantoonbaar effect hebben, is het toch wel zo dat discussie over een verantwoorde ontwik keling van deze provincie eigen lijk niet gemist kan worden." Hij steunde dan ook de motie. Lachlust Bezwaren en brieven van instel lingen en diensten die bij povin- ciale staten gepleit hebben voor behoud van de zomeruniversi teit wekten vrijdag alleen de lachlust op. Vooral het model briefje dat de politie heeft inge stuurd om te pleiten voor be houd van de Delta Academie werkte volgens de staten eerder negatief dan positief. Volgens F. H. van Kollem van Groen- Links is er gewoon sprake van een slechte lobby. Die lobby be toogde onder meer dat schrap pen in de subsidie van de Delta Academie het eind van de zome runiversiteit betekent. De fracties van D66, de RPF/ GPV en GroenLinks, een min derheid, steunden als enigen de motie. Provincie wil jet-skiën tot aangewezen zones beperken van onze verslaggever MIDDELBURG - Het varen met waterscooters in de Zeeuwse wateren moet drastisch worden aangepakt en beperkt blijven tot daarvoor aangewezen gebie den. Elders moet een verbod worden ingesteld. Provinciale staten hebben vrijdag unaniem een PvdA-motie van die strek king aangenomen. De PvdA kwam met de motie, omdat het varen met waters cooters - ook wel jet-ski's ge noemd - de leefbaarheid van de Zeeuwse wateren aantast en tot 'zeer gevaarlijke situaties' kan leiden. Hoe gevaarlijk een wa terscooter kan zijn, bleek afgelo pen zomer. Een vrouw uit Krab- bendijke overleed, nadat een jet ski haai- bij de Brouwersdam had overvaren. De provincie kan het varen met waterscooters niet zelf verbie den, maar zal daar aan de hand van de motie wel op aandringen bij de verantwoordelijke ge meenten en het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Voetballer Dennis de Nooyer (r) ontvangt de eerste fotokalender van Lex de Meester (1) en Ruben Oreel (m). foto Dirk-Jan Gjeltema PZC-fotografen Oreel en De Meester portretteren Zeeland VLISSINGEN - Witte stran den, woeste golven, dreigende luchten, historische gebou wen en klederdracht. Deze ty pisch Zeeuwse motieven zijn terug te vinden in de fotoka lender 'Zeeland in Beeld 1995' van de twee PZC-fotografen Ruben Oreel en Lex de Mees ter. Tijdens een drukbezochte re ceptie in Vlissingen werd vrij dag het eerste exemplaar offi cieel uitgereikt. De fotografen hadden besloten dat de eerste kalender overhandigd zou worden aan de grootste pech vogel van Zeeland. Over de keuze waren ze het snel eens: de uit Oost-Souburg afkomsti ge voetballer Dennis de Nooyer. Deze spits van Sparta Rotterdam raakte eind okto ber geblesseerd en zal dit sei zoen niet meer spelen. Oreel en De Meester liepen al een tijd lang rond met het idee een kalender te maken. Toen een uitgever en een sponsor hen de mogelijkheid boden, grepen ze hun kans. De foto grafen hoefden maar een greep te doen in hun omvangrijke ar chief. In de kalender zijn onder meer foto's van de Leeuwetrap in Vlissingen, Westkappelse ouderen in dracht, de boule vard van Domburg, het kerk plein van Borsele en net strand van Dishoek opgeno men. De vraag naar de kalen der is zo groot - er zijn al dui zend exemplaren verkocht - dat er al wordt nagedacht over 'Zeeland in Beeld 1996'. Eind december zijn nieuwsfo to's van Oreel en De Meester te zien in een expositie in café Soif in Vlissingen. Hun kalen der is te koop bij de meeste Zeeuwse boekhandels. van onze verslaggever MIDDELBURG - Provinciale staten hebben hun kruit droog gehouden met betrekking tot de Provinciale Stoomboot Dien sten (PSD). Ze zullen de toe stand en de toekomst van de veerdiensten aanstaande maan dag bespreken in een gezamen lijke vergadering van de pro vinciale commissies Algemeen Bestuur en Waterstaat en Ver keer. Dat wil niet zeggen dat al le informatie over de veerboten dan beschikbaar is. Dat is pas het geval als in december een rapport van Lloyds beschik baar komt over de toestand van de oudste veerboot, de Prinses Margriet. Om die reden werd vrijdag in de provinciale statenvergadering de vraag gesteld of het dan wel verstandig is om maandag al over de kwestie te vergaderen. Daar werd verschillend over ge dacht. Het feit dat het toch wel vreemd zou zijn om op 14 okto ber spoedeisende vragen over de veerboten te stellen en dan tot december te wachten met de be handeling van dit onderwerp in een vergadering, gaf de door slag. De gezamenlijke vergade ring maandag kan dan ook ge woon doorgaan. P. M. Woudstra van Delta An ders vond het bestuurlijk niet verantwoord om lang te wach ten met beslissingen over de PSD. Een nieuwe dubbeldekker is nodig, ongeacht de vraag of er wel of geen WOV komt, vond hij. Dat vond ook van F. H. van Kol lem (GroenLinks). Volwaardig Gedeputeerde ing. J. I. Henne- keij (WD. verkeer en water staat) herhaalde nog eens het standpunt van het college van' gedeputeerde staten dat Zee land tot het moment dat de WOV open gaat moet kunnen van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Patiën tenplatform en het Sociaal Pe dagogisch Dienstverlenings centrum Zeeland (SPD) kunnen weer een jaartje vooruit. Pro vinciale staten hebben vrijdag tijdens de behandeling van de begroting 1995 een korting op de subsidies van die twee orga nisaties ongedaan gemaakt. Het WAO-platform Zeeland moet wel inleveren. Het dagelijks bestuur van de provincie wilde de bijdragen aan de drie organisaties terugbren gen, omdat Zeeland daarvoor door de decentralisatie van rijkstaken minder geld krijgt. Het Patiëntenplatform zou 20.900 gulden minder ontvangen op een budget van 179.600 gul den. Het WAO-platform moest een kwart inleveren. 25.800 gul den. En in het geval van de SPD ging het om de subsidie van 67.300 gulden oor hulp bij vrije tijdsbesteding en educatie voor thuiswonende gehandicapten. De algemene beleidslijn binnen de provincie is dat decentralisa tie-kortingen worden doorgere kend. Gedeputeerde A. J. Dijk- wel wilde daaraan vasthouden, mede omdat het Patiënten- en WAO-platform en acht andere organisaties bezig zijn de krach ten te bundelen in één consu mentenorganisatie. Ook de SPD wilde hij geen respijt geven, om dat die bezuiniging dit jaar al is uitgesteld. Uitzonderingen Provinciale staten dachten in meerderheid (CDA, PvdA, D66, Delta Anders en GroenLinks) anders over de korting op het Patiëntenplatform en de SPD. De D66-fractie haakte af wat be treft het WAO-platform, waar door die organisatie in 1995 wel wordt gekort. „Wij vonden het onnodig een uitzondering te ma ken voor het WAO-platform", verklaarde C. J. Geluk na afloop het stemgedrag van haar fractie. Het geld voor de twee andere or ganisaties komt uit de pot on voorziene uitgaven. VLISSINGEN, Vestzaktheater 'Crème au beurre', van Katelijne Da- men, door De Drie Vingers, met Vera Puts, Anja Van Riet en Staf Damen. Kostuums, decor (m.m.v. Mia Segers) en regie van Katelijne Damen. door Willem Nijssen Twee vrouwen van meer dan middelbare leeftijd doden hun tijd en hun illusies op een wekelijkse thé-dansant in café De Zwaan. Hun gesprekken - van de hak op de tak - hebben niets bijzonders. Niet méér bij zonders dan dat ze totaal ont hullend zijn zonder dat die vrouwen dat zelf schijnen te we ten. Ze bieden ons een blik in de ziel zoals dat zelden iemand ge gund is. Iets onbeschrijfelijk ontroerends komt ongehoord dichtbij. Iedereen draagt zijn eigen waar heid met zich mee. De wereld is voor elk van deze vrouwen zoals hij er alleen voor hen uitziet. Elk leeft in haar eigen realiteit, zoals ze in haar eigen kleren leeft: overtuigd van de goede smaak, de goede keus, de goede prijs. In de ogen van de ander (ook in die van het publiek) ziet dat er to taal anders uit: opdringerig, ver keerde kleur, fout model, zijn geld niet waard. En wat het fat soen zou verzwijgen, wordt tus sen die twee hardop gezegd. En geslikt. Er bestaat kennelijk een waardere waarheid, waar wij mensen toch niet bij kunnen. Deze vrouwen zijn vriendinnen uit nood, en hebben elkaar aan vaard zoals ze zijn omdat dat tenminste vriendschap brengt. Lang voordat één enkele man tweedracht kan zaaien tussen in hopeloos verlangen verbonden vrouwen, sparen ze elkaar niet. Daarna nog minder. Maar op el ke uithaal volgt een aanhaling. Ze hebben elkaar nodig om hun opgespaarde pijn op elkaar over te dragen. En ze weten het niet, ze kennen hun pijn niet, nog niet. Juist dat is voor ons pu bliek zo mooi en zo aangrijpend. Zo mooi, omdat de onwetend heid van eigen verdriet ze zo kwetsbaar maakt en zo eerlijk, als kinderen. Ze verraden zich, in hun lachjes, in hun bedekte toespelingen op de al lang niet meer romantische liefde, in hun commentaar op nog andere vrouwen die het café kennelijk ook bezoeken. Ondertussen ver tellen ze op die manier over alles wat het leven hen tekort heeft, gedaan, over alles wat ze van hun vaders missen, wat hun moeders hen hebben aange daan. Daarin zijn ze weerloos ge bleken, en wij zien hen daardoor zoals ze nu zijn, maar méér nog zoals ze ooit geweest zijn, zoals ze hadden kunnen zijn. Zo aangrijpend, omdat de onver mijdelijkheid van dit alles zo helder wordt. Dat bewijst het moment, dat er een man op duikt, onmiddellijk de prooi van twee naar leven smachtende mensen. De rollen liggen vast, de valse listen om te kunnen win nen zijn universeel, de jaloezie zet zijn eeuwige zotskap op. Als poppen aan touwtjes speelt ie dereen zijn heilloze spel. Wat zal blijven, is de oude eenzaamheid van altijd. Een knappe tekst, zo'n verzame ling van dooddoeners die zo ge- nadeloos het gemis en de wan hoop kan blootleggen. Hoog tempo, scherend langs momen ten die intiem zouden kunnen worden en het dan net niet wor den. Een uitvlucht, een totaal andere draai. Wat zijn mensen bedreven in het afleiden van in timiteit en vertrouwen. Wat een schitterend spel, van Vera Puts en Anja Van Riet. Zo volledig veranderd in de vrou wen die zij uit duizend voorbeel den indikken. De een 'n tikkeltje vulgair, open en toch afhou dend, vechterig, schijnbaar van gewapend beton en dan toch zo onzeker. De ander stijf tot in het altijd gespannen gezicht, vrien delijk en toch snel agressief, waakzaam, schijnbaar veel zachter en dan toch onbereik baar. Beiden zo menselijk, dat ze met liefde de aandacht krijgen die hun gewone 'zusjes' in trei nen, op banken in parken, bij de bakker of de kapper nooit van ons krijgen. De verrassing volgt. Dat is niet, dat ze geen van tweeën de langs- fladderende man krijgen. (Gek genoeg voelt dat aan als rechtvaardig.) Ogenschijnlijk is er na anderhalf uur gebabbel weinig gebeurd, er is gekwetst en gestreeld, er is jacht gemaakt en misgeschoten. En zo had dat nog jaren door kunnen gaan. Maar zonder dat wij die zoveel wél zagen, het hebben gemerkt, hebben die twee elkaar ineens wel bereikt. Na een potje ordi nair krijsen en krabben om een vent, kunnen ze elkaar ineens vertellen van hun grote verdriet en gemis. „Het leven is niet om te zoeken, het leven is om te le ven," zegt de een. Het klinkt als een oude wijsheid, maar dat heb ben ze zelf ook nog maar nét ont dekt. En nu moeten wij achteraf gaan reconstrueren, waar in het stuk die winst is behaald. Dat is pas intrigerend toneel. beschikken over een veerdienst met vijf volwaardige en be trouwbare veerboten. Twee as pecten spelen volgens hem een rol in de PSD-discussie. Dat zijn de exploitatie en de investering. Als investeringen noemde hij binnen afzienbare tijd vier nieuwe aanleginrichtingen en drie nieuwe veerboten. Over de exploitatie, die nu nog voor re kening van het rijk komt. kun nen verschillende dingen gezegd worden, bijvoorbeeld de moge lijkheid tot privatisering. Maar daarop wilde de gedeputeerde niet verder ingaan om onrust on der het personeel te voorkomen. van onze verslaggever KRUININGEN - Een Krui ningse landbouwer moet een door hem afgegraven dijk in ou de luister herstellen. De Raad van State stelt dat hij ten on rechte een stuk heeft afgegra ven van de voormalige zuidelij ke zeedijk van de Kreekrakpol- der, ten westen van het Spuika- naal. De kering heeft geen wa terstaatkundige functie meer. De Raad van State is het echter eens met het dagelijks provin ciebestuur dat de dijk een cul tuurhistorische en landschap pelijke waarde vertegenwoor digt. De boer groef de dijk uit om eco nomische redenen. In strijd met hun bestemmingsplannen ver leenden burgemeester en wet houders van Reimerswaal een vergunning voor de dijkafgra- ving. Dat gebeurde overigens pas nadat de kering was afgegra ven. De aanvraag voor ontgron ding was een reactie op een brief van gs waarin de landbouwer er op gewezen werd dat hij het werk uitvoerde zonder provin ciale vergunning. Het dagelijks provinciebestuur verzocht de boer de afgraving direct te sta ken en een plan voor dijkherstel in te dienen. De landbouwer maakte de zaak aanhangig bij de Raad van State omdat het hem tonnen zal kosten de dijk te herstellen. Politie blust autobrand GOES - In de Couwervestraat in Goes is in de nacht van donder dag op vrijdag brand ontstaan in een personenauto. De politie heeft het vuur geblust. Vervol gens heeft de brandweer het na- bluswerk verzorgd. Naar de oor zaak van de brand wordt een na der onderzoek ingesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 17