Nieuwjaarsfeest valt verkeerd Leerlingen Nieuwland leggen de laatste krans PZC Dependances gaan samen op in Leeuwenburchschool Begroting zonder wijzigingen door raad Valkenisse Raad Vlissingen steunt gespreid betalen heffingen Enquête tegen plan NS roept vragen op in raad Arnemuiden 'Zingen voor mij bevrijding' streek ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 w 14 SGP Arnemuiden: festiviteiten oud en nieuw op zondag 1 januari taboe van orize verslaggeefster ARNEMUIDEN - „Dat is zon- dagsschennis van de eerste or de". reageerde de Arnemuidse SGP'er C. Marijs op de plannen om tijdens oud op nieuw een tent op te zetten voor de jeugd van Arnemuiden. Nieuwjaar valt in 1995 op zondag. Dat de festiviteiten tot 02.00 uur duren is voor de SGP onverteerbaar. De zondagsrust verstoren en wel met een feest is voor de christelijke partij niet verde digbaar. „Aan dergelijke uit spattingen met vuurwerk en bier heeft de Arnemuidse jeugd sowieso niets", aldus Marijs. De raadsleden van de SPG en de RPF moesten vrijdag even slik ken toen wethouder W. Bezemer (CDA) tijdens de begrotingsraad het jeugdbeleid toelichtte. Dit jaar besloot de raad om jaarlijks 10.000 gulden uit te trekken voor een jeugdbeleid. Een werkgroep buigt zich over een aantal activi teiten die voor en met jongeren wordt opgezet. Alhoewel het eigenlijk te vroeg was om in details te treden, was de wethouder alvast bereid om een tipje van de sluier op te lich ten. Er wordt gewerkt aan kaart avonden in het verenigingsge bouw De Arne en busreizen naar voetbalwedstrijden en popcon certen. „Wij dachten aan stich telijke activiteiten", verzuchtte een geschrokken Marijs. Vandalisme B. de Ridder, fractievoorzitter van het CDA, reageerde ver heugd. De fractie is blij dat er eindelijk iets gebeurt. In de weekeinden en met name rond de jaarwisseling is het vissers dorp het toneel van vandalisme. „De tent mag best tot 2 uur open blijven, als dat de openbare orde ten goede komt. Bovendien gaat het om een proef. Ik vind dat je zo'n initiatief niet zonder meer kunt afwijzen. Daarom begrijp ik niet dat de SGP en de RPF hun koppen in het zand steken." Niet alleen over het jeugdbeleid, ook over de tarieven voor het op halen van het huisvuil zijn de SGP en de RPF eensgezind. Zij bleven vasthouden aan hun standpunt voor een gefaseerde invoering van de forse tariefsver hoging. Wethouder J. van Bel- zen (PvdA) kon de partijen niet overtuigen van het nut van het hoge tarief, dat volgens hem on der meer nodig is als prikkel voor de burger om minder afval te produceren. Tegenover PvdA-fractievoorzit- ter B. de Reu gaf hij toe dat inza melen naar gewicht een nog be tere oplossing zou zijn. Het colle ge is best bereid om de invoering van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - B. de Reu (PvdA) vroeg burgemeester drs H. Visser tijdens de begrotings raad Arnemuiden om een toe lichting op zijn medewerking aan een enquête. Enkele SGP- Ieden voeren daarmee op per soonlijke titel strijd voor het behoud van de stoptrein in Ar nemuiden. De burgemeester roept burgers onderaan de en quête op, het initiatief te steu nen. De Reu vond dit twijfelach tig. omdat volgens hem één van de vragen - of de ondergeteken de ervoor is dat de stoptrein in Arnemuiden in ieder geval op werkdagen gehandhaafd blijft - impliceert dat de trein op zon dag mag vervallen. De burge meester verwierp echter deze uitleg. De SGP zelf had een paar dagen eerder een brief gestuurd naar de NS met de mededeling dat de SGP de stoptrein in Arnemui den wil houden, maar geen be zwaar heeft tegen het laten ver vallen van de dienst op zondag; 'integendeel, dit toejuicht om de zondagsrust te bevorderen wat een eis is van Gods wet'. Een an der had De Reu gebracht tot zijn - volgens Visser verkeerde - in terpretatie van de vragenlijst. De vragenlijst is afgelopen week huis-aan-huis verspreid en wordt vandaag, zaterdag, opge haald door leden van politieke partijen in Arnemuiden. De cen trale vraag in de enquête is of in woners van Arnemuiden en hun familie of kennissen uit de rest van Nederland na uitvoering van het NS-plan nog van de trein gebruik zullen maken. De actie voerders willen aan de hand van de enquêteresultaten met argu menten het plan van de NS be strijden. Overigens bleek tijdens de ver gadering dat Visser niet op de hoogte was van een gemeentelij ke circulaire over de argumen ten voor het behoud van de stop trein. die tijdens de verspreiding van de enquête bijna klaar was. Met de herdenking in Nieuw- en Sint Joosland komt een eind a twee weken op heel Walcheren gehouden zijn. de herdenkingen die de afgelopen foto Lex de Meester van onze verslaggever NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Met een eenvoudige plechtig heid hebben de leerlingen van groep 7 en 8 van de Van Rand- wijckschool en De Wegwijzer uit Nieuw- en Sint Joosland vrijdag op de begraafplaats de bevrijding herdacht. Na een mi nuut stilte ter nagedachtenis aan de gesneuvelden en de Lst Post legden de kinderen een krans bij het monument voor de gevallenen. De kinderen onder houden het monument zelf in het kader van de actie Adopteer een Monument. Met de herdenking in Nieuw- en Sint Joosland komt een eind aan de herdenkingen die de afgelo pen twee weken op heel Walche ren gehouden zijn. Naast het door het comité Bevrijding Wal cheren georganiseerde program ma hielden veel scholen en ande re instanties hun eigen herden king ter gelegenheid van de be vrijding, dit jaar exact een halve eeuw geleden. Het door de Walcherse gemeen ten opgestelde programma volg de de bevrijding van het eiland van destijds nauwkeurig. In Westkapelle was 1 november de eerste officiële herdenking, ge volgd door de andere gemeen ten. Het hoogtepunt van de her denking lag in het weekeinde van 5 en 6 november, toen enkele honderden veteranen in Vlissin- gen, Westkapelle en Middelburg de herdenkingsbijeenkomsten bijwoonden. Na het weekeinde volgden nog bijeenkomsten in Serooskerke, Vrouwenpolder en Veere. van een weegsysteem te onder zoeken. Maar Van Belzen wil eerst afwachten of de afvalberg kleiner wordt door de geschei den inzameling van het huisvuil. Brug en sluizen in Vlissingen en Veere gestremd VLISSINGEN - De halfhoge Sloebrug over het Kanaal door Walcheren bij Vlissingen is in de nacht van dinsdag 22 op woensdag 23 november ge stremd. Het autoverkeer moet rekening houden met opont houd omdat de regelinstallatie van de brug wordt vernieuwd. In de bewuste nacht wordt deze installatie afgesteld en vergren deld. Daarbij kan het volgens het bureau voorlichting van de provincie noodzakelijk zijn dat de brug tussen 21.00 en 06.00 uur 'enige tijd niet voor het verkeer beschikbaar is'. Het scheepvaartverkeer is we gens dezelfde werkzaamheden op dinsdag 22 november tussen zes uur 's morgens en tien uur 's avonds gestremd. Door de hoog te van de brug blijft onderdoor vaart voor niet hoog opgebouw de schepen mogelijk. In Veere is de grote sluis dinsdag 22 en woensdag 23 november tussen 8.00 en 12.00 uur en tus sen 13.00 en 17.00 uur gestremd voor het scheepvaartverkeer. De kleine sluis blijft in bedrijf. De overgang voor voetgangers over het binnenhoofd kan tijdens de werkzaamheden niet worden ge bruikt. De kleine sluis in Veere is van maandag 28 november tot en met vrijdag 9 december ge stremd wegens aanpassing van de bewegingswerken. CDA Valkenisse naar Biggekerke BIGGEKERKE - De afdeling Valkenisse van het CDA houdt dinsdag 15 november een bijeen komst in het dorpscentrum in Biggekerke. De leden uit de CDA-fractie zullen die avond vanaf 20.30 uur de gemeentepoli tiek aan de orde stellen. Bezoe kers kunnen aansluitend in dis cussie gaan met de fractieleden. Janus Mondeel jubileert met Middelburgs Kamerkoor van onze verslaggever MIDDELBURG Veertig jaar Middelburgs Kamer koor is vooral ook veertig jaar Janus Mondeel: bas. Voor Mondeel betekent zin gen meer dan plezier. Toen hij als zesjarige hoorde dat zijn vader een ernstig onge luk had gehad, kon hij drie dagen niet meer praten. Zijn spraakvermogen keerde te rug, maar Janus stotterde voortaan. Behalve als hij zingt, dan rollen de woorden uit zijn mond. „Het is als bij iemand die gedeeltelijk ver lamd is en die in het water in zijn element is. Zingen is voor mij een bevrijding." In zijn huis in Middelburg, dat naar de muziekterm 'Modula tie' luistert, herinnert Mon deel (63) zich een leven vol ge zang. De eerste twee jaar na het ongeval van zijn vader zong hij vooral in huis. „Mijn moeder komt uit Westkapel le, dus die liep de hele dag te zingen en dan deed ik met haar mee." Na zeven jaar in een kinder koor te hebben gezongen, mocht Janus als vijftienjarige toetreden tot het gemengd koor waarin ook zijn vijf zus ters zongen. „Op het repertoi re stond vooral geestelijke muziek en af en toe een stukje Bach. Wat me nog duidelijk bijstaat, is het Kerstorato rium van Beintema. Ik denk dat niemand die man nog kent, maar daarin zong ik mijn eerste solopartij." Rond zijn twintigste speelde hij met een bandje populaire liedjes als de 'De sluizen van IJmui- den' op bruiloften en partijen. Emotioneel Nadat hij zich had aangeslo ten bij het dubbelkwartet dat in 1954 zou worden omge doopt tot het Middelburgs Kamerkoor, verdween de lichte muziek uit zijn repertoi re. „Mijn grote liefde betreft de geestelijke liederen en de Janus Mondeel van het veertigjarig Middelburgs Kamerkoor: „Zingen in een koor luistert verschrikkelijk nauw." foto Ruben Oreel negro-spirituals. 'I got shoes, you got shoes, all God's child ren got shoes.' Die zeggings kracht die daar inzit; dat is zo emotioneel." Meer dan in ta lent schuilt zijn grote kracht volgens hem dan ook in die emotionaliteit. Vooral tijdens de vele solo-op tredens valt zijn gedreven heid op. „Een enkele keer ont breekt het gevoel als ik naar een optreden ga. Maar zodra ik dan voor die mensen sta, gebeurt het gewoon. Na een dienst op kerstochtend in Ovezande, waar ik had gezon gen, kwam er een vrouw naar me toe die vertelde dat de do minee wat haar betrof niet meer had hoeven preken; dat had ik al gedaan." Met het Middelburgs Kamer koor heeft Mondeel in de afge lopen veertig jaar een behoor lijke reputatie opgebouwd. Het gezelschap werkte mee aan vijftig radio- en televisie uitzendingen. Behalve de jaarlijkse zomer- en herfst- concerten gaf het koor onder andere uitvoeringen in het Concertgebouw in Amster dam en in Helsinki. Mondeel denkt er wel eens over een punt te zetten achter zijn carrière. „Naarmate je ou der wordt, gaat je stem ach teruit. Zingen in een koor luis tert verschrikkelijk nauw. Ik zou het vreselijk vinden als ik erop werd gewezen dat mijn stem iets mankeert." In de aanloop naar een rusti ger bestaan heeft hij een nieu we liefde ontdekt. Op het ta feltje naast hem ligt een sta pel poëziebundels van onder meer Bloem, Gerhardt en Van Schagen. „In die gedichten vind ik veel terug van datgene waar ik graag over zing. Ge dachten over de herfst en de dood. Maar vooralsnog blijf ik zingen, want als ik niet zing is er iets niet in orde." Voorlopig is de bas Janus Mondeel nog gewoon te horen in het Middelburgs Kamer koor. Zoals tijdens het jubi leumconcert zaterdag 19 no vember in de Koorkerk in Middelburg. Leerlingen onthullen het nieuwe logo van de scholen in de wijk Zuid, die volgend jaar samen verder gaan onder de naam de Leeuwenburch. foto Lex de Meester Vader en zoon gewond bij auto-ongeval RETRANCHEMENT - Een va der en een zoon uit Dallas raak ten vrijdagmiddag gewond bij een ongeval op de kruising van de Kanaal weg en de Zwinstraat in Retranchement. Een 53-jari- ge automobilist uit het Bra bantse Son reed vanaf Sluis over de Kanaalweg. Hij wilde op de genoemde kruising recht door richting Cadzand-Bad. Daarbij verleende de man geen voorrang aan de Belgische auto met vader en zoon die van rechts over de voorrangsweg reed. Zij werden met verwondingen per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Knokke. De 53-jarige man raakte niet ge wond. De beide auto's werden totaal vernield en moesten wor den weggetakeld. Ook een lan taarnpaal liep schade op. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De Leeuwen heuvel, de Leeuwenberg en het Leeuwenbos. Dat zijn vanaf au gustus de nieuwe namen van de drie Middelburgse openbare ba sisscholen de Zeeburch, de Zuidburch en de Boomenburch. Volgend jaar gaan de scholen in de wijk Zuid samen verder on der de naam de Leeuwenburch. Gemeenteraad Noord-Beveland maandag bijeen KORTGENE - De woensdag ge kozen raad van de nieuw te vor men gemeente Noord-Beveland komt maandag 14 november voor het eerst bijeen. Het enige agendapunt is een gedachten- wisseling over de door de raad te stellen eisen aan de nieuw te benoemen burgemeester. Commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder woont de vergadering bij. De bijeenkomst begint om 15.30 uur, in het ge meentehuis van Kortgene. Wethouder drs W. Ovaa van on derwijs maakte vrijdag, tijdens een feestelijke bijeenkomst in het buurthuis het Zuiderbaken, de nieuwe namen van de drie dependances bekend. De scholieren mochten de wet houder helpen met de onthul ling van het logo. Onder ballon nen die door de kinderen kapot- geprikt moesten worden, ver scheen het nieuwe logo van Leeuwenburch, drie leeuwtjes op een rij getekend door Hiltram Kibaci (groep 2 van Zuidburch). Daaronder hangt de naam van de school die is geschreven door Elisabeth de Pagter (groep 2 van de Boomenburch). Voor hun bij drage ontvingen Hiltram en Eli sabeth een familiekaart voor het maritiem attractiecentrum Ar senaal in Vlissingen. Ook Marlo Janisse (groep 2 van Zuidburch), de bedenker van de namen voor de drie dependances, kreeg een prijs. De feestelijke onthulling met na afloop een filmvoorstelling was de eerste gezamenlijke feestdag van de drie basisscholen. Omdat de toekomstige Leeuwenburch vierhonderd scholieren heeft, werd het programma opge splitst in twee delen. Eerst wa ren de klassen van de onder bouw aan de beurt, daarna die van de bovenbouw. Alhoewel de scholen pas in augustus 1995 sa mengaan, zijn de voorbereidin gen al volop bezig. Ouders en leerkrachten werken aan de sa menstelling en taken van de nieuwe lerarenteams, medezeg genschapsraden en ouderraden. Nep-ontvoerder laat mensen op Tholen schrikken THOLEN - Verscheidene men sen op Tholen zijn vrijdag tele fonisch lastig gevallen door een man die beweerde dat hij hun dochter of zus had ontvoerd en dat deze in hun ondergoed bij hem in de auto zaten. Onderzoek bij de betrokken wo ningen wees uit dat er niets van zijn beweringen waar was, aldus de politie. Deze verbaasde zich erover dat de man bij elk van de personen wist van wat voor fa milielid er sprake was. „Mogelijk een bekende met naargeestige ideeën", veronderstelt ze naar aanleiding hiervan. van onze verslaggever KOUDEKERKE - Zonder enige wijziging in de plannen van het college van burgemeester en wethouders heeft de gemeente raad van Valkenisse donderdag de begroting voor 1995 goedge keurd. Weliswaar brachten de meeste fracties hun eigen plan netjes op onderdelen naar vo ren, maar geen daarvan behaal de een meerderheid. R. Boog aard (SGP) sloeg misschien de spijker nog wel het meest op de kop toen hij zijn beschouwing begon met: „Ik zal het kort hou den, want ik heb veel gehoord, maar er is weinig nieuws ver teld." Hij hield zijn bijdrage aan de discussies beperkt tot minder dan drie minuten. Er was nauwelijks discussie over de hoogte van de afvalstoffen heffing. Het college wilde in eer ste instantie de tarieven op 277,50 gulden, 315 gulden en 377,50 gulden vaststellen, maar haalde daar bij nader inzien 25 gulden vanaf. De meeste fracties namen zonder bezwaren dat voorstel aan. A. C. Lodder (PvdA) wees er wel op dat een ge middeld gezin in veel gemeenten langzamerhand onaanvaard baar hoge plaatselijke belastin gen moet betalen en dat dat niet ongebreideld kan blijven door- Willekeur Het CDA vond de maatregelen van b en w om niet al te snel de afvalstoffenheffing te verhogen, enigszins willekeurig. Vooral de hoogte van het bedrag vond wei nig begrip. Het enige onderdeel waarop het CDA het college met succes wist aan te vallen, was de geldbron waaruit het college dacht te kunnen putten om de matiging van de tarieven moge lijk te maken. Het CDA zit sinds de raad verkie zingen knarsetandend in de op positie en fractievoorzitter K. W. F. Wouters-Kleinepier be streed nu met zichtbaar genoe gen dat 39.000 gulden gehaald kon worden uit het potje voor onvoorziene structurele uitga ven voor 1994. Dat is namelijk al besteed voor het opvangen van een andere tegenvaller. Wethouder E. J. Gelok gaf rui terlijk toe dat het college dat over het hoofd had gezien. Hij stelde daarop voor het bedrag te zoeken in de somma die de ge meente vermoedelijk over het jaar 1994 overhoudt. Voor 1993 was dat bijna anderhalve ton en ook voor dit jaar verwacht het college dat er minder uitgegeven is dan vorig jaar werd begroot. S. J. Goverse (CDA) vond dat een onbegrijpelijke gang van za ken, omdat het resultaat ovet 1994 pas ver in 1995 bekend wordt en de gemeente dus lange tijd in onzekerheid blijft of alle uitgaven wel gedekt kunnen worden. Hij stelde voor een ge deelte van het overschot van 1993 te gebruiken, maar bleel met zijn fractie alleen staan. Dorpsraad De raad besloot verder, opnieuw met het CDA (en de SGP) tegen, dat er geld uitgetrokken ma» worden voor het vormen van een dorpsraad in Biggekerke. De ar gumenten over en weer waren al bekend; terwijl de voorstanders vinden dat je beter een dorps raad kan hebben vóór de vor ming van de nieuwe plattelands gemeenten, menen de tegen stemmers dat je beter kunt; wachten tot erna. Over de subsidie voor de VVV Zuid-West Walcheren nam de: raad nog geen beslissing, omdat j nog niet alle gegevens op een rij- tje staan om een goed subsidie bedrag te kunnen vaststellen De raad wil voor de komende vier jaar een vast budget per jaar ter beschikking stellen aan de VW, zodat er niet telkens tij dens het seizoen rekeningen blij ven binnenstromen. Wethouder L. Jobse-Schreijen-i berg kon niet toezeggen dat er dit jaar nog een besluit genomen wordt over de subsidie, maai meldde al wel dat de nieuws! huisvesting die de VW op hel oog heeft, los staat van de subsi die voor de exploitatie en dus' niet in gevaar komt. van onze verslaggever VLISSINGEN - De inwoners van Vlissingen kunnen moge lijk vanaf 1996 in zes tweemaan delijkse termijnen hun gemeen telijke belastingen gaan beta len. De gemeenteraad nam vrij dag bij de afronding van de be groting met veertien tegen elf stemmen een motie van de RPCU aan, waarin deze moge lijkheid aangekondigd wordt. Het college van burgemeester en wethouders moest eerst on derling overleggen of het ak koord kon gaan met de motie, omdat de regeling inhoudt dat de gemeente er ongeveer een kwart miljoen gulden aan rente bij inschiet. De afhandeling van de begroting in tweede termijn was verder voor het grootste gedeelte een herhaling van zetten. De raad ging unaniem akkoord met een motie van het CDA, waarin het college de opdracht krijgt zijn best te doen om vanaf 1996 een nieuwe vorm van begroten in te voeren. Daarmee moet het on der andere mogelijk zijn een be ter toezicht te houden op het geld dat de gemeente binnen krijgt en uitgeeft. D66 diende een motie in waarin ze het college vroeg de tarieven een jaar te bevriezen en een nieuw tarievenbeleid voor de sportclubs te ontwikkelen, waarin als beloning voor hun zelfwerkzaamheid korting op huurtarieven wordt verleend. Wethouder L. C. Poppe-de Looff vond de gedachte niet slecht, maar vond dat in zo'n tarieven- plan alle welzijnsinstellingen be trokken moeten worden. D66 trok bij nader inzien de motie overigens in, omdat de commis sie sportbelangen dinsdag juist zelf over de bevriezing van tarie ven praat en een uitspraak van de raad die discussie overbodig zou maken. Binnenstad Het CDA en de VVD vroegen aandacht voor de binnenstad. Volgens het CDA begint het zo luxe heringerichte kernwinkel gebied nu al de eerste sporen van verwaarlozing te vertonen. E. Walrave-Troost (PvdA) maak te tegen die visie bezwaar, om dat ze vond dat veel te snel de indruk gewekt wordt dat het centrum verpaupert. Net als dinsdag, toen de kernta ken van de gemeente ter discus sie stonden, gingen diverse frac ties in op het privatiseren van gemeentelijke instellingen. RPCU en D66 vonden dat bij voorbeeld de vismijn verzelf standigd moet worden. Een plei dooi vóór het openhouden van de kerncentrale in Borssele kwam uit wel heel onverwachte hoek. De fractie van Groen- Links, een partij op landelijk ni veau een van de ferventste be strijders is van kernenergie, vond de werkgelegenheid zwaar der wegen. Boulevard Het plan van GroenLinks om een vorm van rekening-rijden op de boulevards in te voeren, kreeg een kort vervolg. De frac tie hield vast aan haar opvat ting, maar volgens burgemees ter J. C. Th. van der Doef is het pertinent niet toegestaan om een openbare weg af te sluiten. „Dat is het systeem van de tol wegen." Een motie van D66 om een ge deeltelijke personeelsstop in te voeren voor gemeente-ambtena ren haalde het niet. De fractie wilde in principe alleen intern vacatures laten opvullen, maar als het nodig is om ook buiten het gemeentehuis te kijken naar kandidaten mogen alleen vrou wen en minderheden geworven worden. De motie haalde het niet, omdat PvdA, CDA, RPCU en WD tegenstemden. J. M. van Scheppingen (Nederlands Bloki stemde echter niet tegen de mo tie, terwijl hij in zijn algemene beschouwingen van dinsdag openlijk meldde tegen welke po sitieve actie dan ook te zijn. Over het softdrugsbeleid meld de Van der Doef dat in de loop van december een publiek debat in Vlissingen gehouden zal wor den over het al dan niet gedogen van softdrugsgebruik en -ver koop. VLISSINGEN Mozaïekstad - Buurthuis De Paraplu in Vlissingen houdt ter gelegenheid van Vlissingen/ Middelburg Mozaïekstad drie activiteiten. Woensdag 16 no vember speelt kindertheater Amazone van 14 tot 15.30 uur een zelfgeschreven stuk in de sfeer van de Surinaamse 'Anan- si'-verhalen. Vrijdag 18 novem ber is er een interculturele avond. Tussen 19.30 en 23 uur treden diverse artiesten op. Gijs de Winter zingt Caraïbische lied jes, er zijn hindoestaanse en Mfc lukse dansen, theatergroep Amazone treedt op en de band September '80 verzorgt een op treden. Verder vindt die avond de uit slag van de fotowedstrijd plaats, die het buurthuis gedurende de hele week organiseert. Tot en met 16 november kunnen foto's worden ingeleverd die betrek king hebben op het thema 'Mul ticulturele samenleving'. OOST-SOUBURG Geslaagd - De uit Oost-Sou- burg afkomstige S. Traas is aar de Katholieke Universiteit vai Nijmegen geslaagd voor het dor toraalexamen in de communis tiewetenschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 14