Staten: houd kerncentrale open D6A Dronken maar niet verdronken Zonder Aussies hoor je er niet bij Opschudding over opmerking rechter in zaak varkensstal Mandos: veiligheid inwoners Borsele moet voorop staan Hoofd intensive-care Antoniusziekenhuis op non-actief gesteld Dump van kippemest bij Schouwse boeren I Ruime steun voor motie WD Vier gedeputeerden stemmen tegen Vuilnis II PZC zeeland ZATERDAG 12 NOVEMBER 1994 yan onze verslaggever MIDDELBURG - De modernise ring van de kerncentrale Bors- sele moet doorgaan om hoog werkgelegenheid in Zeeland te behouden. Een mime meerderheid van provin- riale staten - 26 van de 44 aan wezige statenleden - heeft vrij- jag dat signaal afgegeven naar Je Tweede Kamer en de rege ling in Den Haag. De VVD dien- je de motie in, waarin de op roep aan de Haagse politiek was verwoord. De motie kreeg de steun van VVD, RPF/GPV, CDA (minus gedeputeerde L. Neder- hocd-Zijlstra), SGP en het D66- statenlid mr R. de Blij. PvdA, D66 (minus De Blij), Delta An jers, GroenLinks en gedepu teerde Nederhoed-Zijlstra riemden tegen. In provinciale staten was er zo een meerder- leid voor de motie, in het dage lijks bestuur van de provincie liet. Vier van de zes gedeputeer- len waren tegen. Provinciale staten kunnen niet ieslissen over het al dan niet loderniseren van de kerncen- lale Borssele. Dat doet de Kamer. Het is nog on- of daar een meerder voor verlenging van de le- van de energiefabriek 2007 is. De meningsvorming nog worden beïnvloed. „We echter niet met een mo- tegen de modernisering van kerncentrale", liet tegenstan- Jer P. M. Woudstra (Delta An zich ontglippen. „Die krijgt geen meerderheid." voorstanders van modemise- hadden de poppetjes ook jeteld en zagen hun kans ïhoon. Ze hamerden allemaal ij) het verlies aan werkgelegen- leidbij vroegtijdige sluiting van ie kerncentrale in 1998 of 2004. fevenhonderd directe en indi- ecte arbeidsplaatsen zijn ermee jemoeid. De modernisering le- lert gedurende drie jaar nog lens extra werk op. ie tegenstanders van moderni- ering stelden het afvalpro bleem centraal, de produktie van meer hoog-radioactief afval als de kerncentrale Borssele lan ger openblijft. „Dat is heel sme rig spul", verklaarde D66-gede- puteerde A. J. Dijkwel zijn stem gedrag. „Dat blijft ons nog eeu wenlang achtervolgen. Ik kan dat niet overzien." De drie an dere tegenstanders binnen gede puteerde staten - D. J. P. Brui- nooge, G. de Kok (PvdA) en Ne derhoed-Zijlstra - waren om de zelfde reden tegen. De CDA-fractie richtte zich fel tegen de PvdA- en D66-gedepu- teerden. Zij hadden het ver bruid, omdat zij afgelopen week in De Volkskrant een oproep hebben ondertekend tegen mo dernisering van Borssele. Ze hadden dat als gedeputeerden niet mogen doen, vond fractie voorzitter W. J. van Tatenhove. „Waarom niet vroeg Brui- nooge zich af. „Ik heb de adver tentie op persoonlijke titel on derschreven. Ik gun iedereen zijn mening, anderen mij hope lijk ook." De PvdA-fractie zag in de loop van het soms vinnige debat dat de voorstanders van modernise ring zouden winnen en kwam met een motie waarin geen uit spraak werd gedaan over moder nisering. Dat is aan het parle ment in Den Haag. Maar als de Tweede Kamer voor sluiting van de centrale stemt, moet er met een geld vrijgemaakt worden voor vervangende werkgelegen heid, was de strekking. De PvdA-motie werd verwor pen. RPF/GPV-fractie voorzitter P. Roose vond de PvdA-motie - in tegenstelling tot SGP, VVD, CDA en De Blij - niet strijdig met de WD-motie voor de mo dernisering. De Blij - werkzaam bij de Kamer van Koophandel in Middelburg - was als enig D66- statenlid voor modernisering van de kerncentrale, omdat daarmee 'werkgelegenheid wordt behouden en de veiligheid wordt vergroot'. een medewerker JEN HAAG/AXEL - Gemeen- (n mogen geen 'groen-label- tol' eisen als boeren midden in «n leeg gebied varkens willen louden. Dat zei rechter mr H. Polak van de Raad van State frijdag tijdens een rechtszaak teen een boer uit het Brabant se Vlierden en de gemeente M. De gemeente weigerde de loer een vergunning voor een hditionele stal. ^Brabantse varkenshouder M. pioops wil een stal voor 4500 pens bouwen op 260 meter af tand van woonhuizen. Volgens jthter Polak heeft geen enkele jfflwonende iets te vrezen van pk of geluid. De gemeente jkd dan ook een vergunning een traditionele stal moe- Advertentie Vandaag vanaf 12.00 uur I boekenbeurs I Hotel Walcheren-Koudekerke I Oók voor zelfverdediging! Geldeloozepad 7 Goes tel. 01100-23505 Advertentie IjMimil'Hify JBKELAARDIJ O/G 4>L.hiv TAXATIES 01100-50049 autoschade dealer schade associatie 'AN DOORNESTRAAT 11 GOES 01100-23549 [SO Kwaliteits Certificaathouder ten verlenen, zo meent de rech ter. Deze opmerking zorgde gisteren voor veel opschudding onder de omwonenden die gisteren mee naar de Raad van State in Den Haag waren gekomen om de ge meente Axel te steunen. De advocaat van de boer be schuldigde de gemeente Axel er gisteren van dat deze met aller lei juridische trucs probeert de vestiging van nieuwe varkens houderijen te frustreren. „Veel Brabantse boeren wijken uit naar Zeeland omdat in hun ei gen provincie geen plaats meer is voor nieuwe veebedrijven. De Zeeuwse bevolking verzet zich massaal tegen de zogeheten var kensinvasie. Onder deze poli tieke druk proberen gemeenten van alles om de boeren tegen te houden", aldus de advocaat. Hoewel de rechter vindt dat de gemeente fouten heeft gemaakt, is er toch nog een kans dat de boer zijn hinderwetvergunning niet krijgt vanwege een formele fout in de vergunningaanvraag. De boer vroeg volgens de ge meente Axel aanvankelijk een vergunning voor een traditio nele stal aan, maar besloot later om toch over te stappen op een groen-labelstal. De gemeente stelt dat een tussentijdse wijzi ging niet mogelijk is en dat de aanvraag daarom is afgewezen. Volgens de advocaat was van meet af aan duidelijk dat het om een milieu-vriendelijke stal ging. Rechter Polak beslist volgende week of dit laatste punt reden is om de vergunning alsnog te weigeren. Wanneer de boer deze zaak ver liest, kan hij zijn bedrijf in Axel vergeten, zo zegt de advocaat. De gemeente maakt op dit mo ment namelijk een bestem mingsplan dat de komst van nieuwe varkenshouderijen on mogelijk maakt. Forse buit bij inbraak bedrijf GOES - Bij twee bedrijven op het industrieterrein De Poel in Goes is in de nacht van donder dag op vrijdag ingebroken. Bij een groothandel verdween een geldbedrag van enige tiendui zenden guldens. De dieven hadden het alarmsys teem onklaar gemaakt en ver volgens het hele bedrijf door zocht. Bij een supermarkt in de buurt verdwenen zo'n achttien kratten met lege frisdrankfles- sen. Duikers in Zierikzee zochten ijverig naar het 'slachtoffer', maar de betrokkene zat al hoog en droog thuis. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - De duikploeg van de Goese brandweer en de politie hebben vrijdag morgen in het havenkanaal aan de Vis- sersdijk in Zierikzee tevergeefs gezocht naar een drenkeling. Aan de dijk lag een flets en ook was een glijspoor waarneem baar. De politie vond tevens een nota van een Zierikzees café, die uiteindelijk leid de naar de eigenaar van de flets. Die lag allerminst in het water, maar zat hoog en droog thuis. De man erkende don derdagavond nogal diep in het glas te heb ben gekeken. Na het cafébezoek ging hij per fiets op huis aan. Bij de Vissersdijk maakte hij slagzij en gleed hij half het wa ter in. De man wist uiteindelijk het ha venkanaal uit te klauteren en naar huis te komen. Hij had bij de val wel enkele hoofdwonden opgelopen. De politie nam vrijdagmorgen het zekere voor het onzekere. Voorbijgangers had den aan de Vissersdijk een fiets, een jas. schoenen en een rekening van een kroeg gevonden. Daarnaast signaleerden ze afdrukken van een lichaam en braaksel in de berm. Met vier kikvorsmannen dregde de duikploeg van de Goese brandweer enkele uren in het havenkanaal. Dat gebeurde onder grote belangstelling van passanten. Toen de politie de 'vermis te' had getraceerd, werd de zoekactie ge staakt. Tegen de man is geen proces-ver baal opgemaakt. Bas van Kempen (1), Sabine Schinken Jeffrey Geerse (r) in hun felbegeerde Aussies. foto Lex de Meester van onze verslaggever Antoin Peeters VLISSINGEN - Ze werken er voor, ze sparen ervoor, ze lé ven er bijna helemaal voor. Australian-trainingspakken, ook wel 'Aussies' genoemd. Voor jongeren op dit moment hét kledingmerk om erbij te horen. De prijs van het pak: zo'n zevenhonderd gulden, maar dat bedrag kan gemak kelijk oplopen tot twaalfhon derd gulden. De dragers zijn fanatieke aanhangers van gabberhouse, de meest radi cale vorm van de beukende muziekstijl house. En een saillant detail: de trainings broek gooien we in de kast, want alleen het jackje is 'cool'. Geobsedeerd door maar één ding loopt de jongen met het kaalgeschoren hoofd recht streeks op zijn doel af. De sportzaak hangt vol met de schitterendste trainingspak ken, maar de puber ziet alleen het kleine, zwaarbeveiligde, rek achter de toonbank. Daar hangt zijn merk Australian met als statussymbool het kangeroe-logootje. Hij wijst er één aan, past hem snel en be sluit binnen een paar minuten om het stukje textiel te kopen. Zonder blikken of blozen tovert de zestienjarige zeven briefjes van honderd uit zijn binnenzak. Hij krijgt nog één stuiver terug. Voor H. de Bie van sportwin- kel Sportscore in Vlissingen is het een bekend tafereel. In Rotterdam is het sportmerk niet aan te slepen en ook in Zeeland raken de Aussies steeds meer in trek. „Zeven jaar geleden verkochten we het merk al, maar nu wordt het pas populair." Australian werd vroeger voornamelijk ge kocht door serieuze tennissers die een mooi trainingspak wil den hebben. House De ondernemer denkt dat de nieuwe trend te maken heeft met de house-rage. „De Zeeuwse jeugd gaat tegen woordig veel naar house-par- ty's in Rotterdam. Die gasten zien dat iedereen daar Austra lian draagt, ze pikken de trend op en nemen die mee naar Zee land." Jeffrey Geerse (17) uit Vlissin gen is het daar mee eens. Hij is helemaal weg van gabber- house. Jeffrey gaat regelmatig naar discotheek Parkzicht in Rotterdam. „Ik zag iedereen met Aussies lopen. Ik vond ze mooi en wilde er ook een." In middels heeft hij vier Austra- lian-pakken versleten. Nou ja, versleten: „Ik heb ze doorver kocht aan vrienden." Bas van Kempen (17) spreekt over een rage in Zeeland. „Vorig jaar was het merk nog super-exclu sief. Nu loopt iedereen erin." Het is voor de housers dan ook de sport om aan* bijzondere pakken te komen. Sabine Schink (17) wijst trots naar haar jasje. „Deze komt van de zwarte markt in Beverwijk, hier is 'ie nog niet te koop." Feit blijft dat de trainingspak ken erg duur zijn. Winkelier De Bie: „We praten wél over kwa liteit en exclusiviteit. Daar hecht de jeugd van tegenwoor dig veel waarde aan. Met zo'n trainingspak kunnen ze zich onderscheiden van de grijze meute. Ze krijgen er een eigen identiteit door." De onderne mers signaleren in hun win kels complete familiedrama's. Want als zoon- of dochterlief geen geld heeft, kunnen de ou ders ervoor opdraaien. En daar hebben ze vaak geen zin in. Volgens een medewerker van Sportscore gaat het echter maar om één ding: het merkje. Het is Aussie, Aussie en nog eens Aussie. Bas geeft dat graag toe. „Ik koop alleen maar merkkleding. Hoe duur der, hoe beter. Mijn sport schoenen van het merk Nike, nikies, kosten ook drie meier." De house-freaks hebben er geen moeite mee om zoveel geld voor het pak uit te geven. „Ik werk ervoor en ik krijg toch kinderbijslag!", roept Sa bine. De ouders hebben uitein delijk weinig in te brengen. Be halve als ze willen meebetalen. „Ze vinden het belachelijk dat ik zoveel geld uitgeef voor een Aussie. Maar het is mijn eigen geld", legt Bas uit. Sabine had een mooiere oplossing. Zij kocht haar Aussie toen haar ouders op vakantie waren. De rage heeft importeur Kes- bo in elk geval geen windeie ren gelegd. „Natuurlijk is het heel leuk als de verkoop van je produkt toeneemt", reageert een woordvoerder. Hij denkt dat de rage ook zijn nadelige kanten heeft. „In Amerika werden moorden gepleegd om jongeren van hun peperdure schoenen te kunnen beroven. Waarom Australian nu opeens hét merk is? Er is een groep die ermee begint en de kudde volgt vanzelf." van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - De Borsel- se burgemeester J. L. M. Man- dos heeft er bij minister Wijers van economische zaken op aan gedrongen zo snel mogelijk te kiezen voor een optimale modi ficatie van de kerncentrale in Borssele. Volgens Mandos is de modificatie, het veiliger maken van de centrale, een prioriteit die beter vandaag dan morgen praktijk kan worden. Mandos betreurt het dat de ge kozen procedure de operatie min of meer onzeker heeft ge maakt. De veranderde democra tische verhoudingen mogen vol gens Mandos niet leiden tot een compromis waarbij de centrale wat minder veilig wordt ge maakt dan aanvankelijk de be doeling was, en de stroomfa- briek drie jaar eerder dichtgaat. De veiligheid van de inwoners van Borsele moet volgens de burgemeester voorop staan. De Tweede Kamerfractie van D66 zal dinsdag bij minister Wij ers informeren over de mogelijk heden van een afgeslankt modi ficatieplan en de beperking van de levensduur van de centrale tot 2004. NV Elektriciteits-pro- duktiemaatschappij Zuid-Ne: derland (EPZ) wil over dat com promis niets zeggen. Een woord voerder van EPZ: „Wij willen de discussie in de Tweede Kamer niet voor de voeten lopen." van onze verslaggever Marcel Modde OOSTBURG - Het hoofd van de afdeling intensive-care in het Oostburgse Antoniuszieken huis en haar vervangster zijn uit hun functie ontheven. Naar verluidt zou er sprake zijn van een ernstige verstoring van de verhoudingen met het verpleeg kundig personeel op de afde ling. Directeur G. Ramaekers van de Ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen beves tigt de maatregel. Over de aard van de problemen wilde hij vrijdagmiddag niets zeggen. Ook ging de directeur patiën tenzorg niet in op de vraag of de personele wrijving medische misstanden tot gevolg heeft ge had. Volgens verschillende ingewij den is het hoofd formeel ge schorst. Ramaekers ontkent evenwel dat tot een dergelijk zware stap is overgegaan. „De mevrouw in kwestie zit nu even thuis, maar ze komt weer terug." In welke functie dat zal zijn, laat Ramaekers in het midden. De 'tweede-oudste' is door de zie kenhuisdirectie een andere ver pleegkundige taak op de inten sive-care toebedeeld. De leiding van de Oostburgse af deling is tijdelijk in handen van het IC-afdelingshoofd van De Honte in Terneuzen. Onduide lijk is nog wanneer en ook of het Antoniusziekenhuis zelf weer de verantwoordelijkheid over de organisatie krijgt. Oud-lokatiedirecteur mevrouw A. Elias was op de hoogte van de; personele problemen, gaf ze gis teren desgevraagd toe. De ver ziekte onderlinge sfeer kwam anderhalfjaar geleden tot uiting in een intern bedrijfsonderzoek. Aan de hand daarvan zijn ge sprekken gevoerd met de be trokkenen. Tot ingrijpende maatregelen kwam het in haar tijd (ze ging juni dit jaar met functioneel leeftijdsontslag) nog niet. Elias zei dan ook 'zeer verbaasd' te zijn over de schorsing - anders dan Ramaekers spreekt zij wel van een formele stap - van de ervaren cheffin. „De problema tiek moet haast wel geëscaleerd zijn tot een niveau dat ik nu niet meer kan volgen. Deze maatre gel lijkt me wel heel erg zwaar." De frictie op de werkvloer heeft geen uitwerking gehad op de verzorging van patiënten, is het idee van voormalig directeur van het Antoniusziekenhuis. Ze verwijst daarbij naar de goede resultaten van een recente en quête onder de verpleegden. Het hoofd en haar vervangster wa ren al ruim tien jaar verantwoor delijk voor het reilen en zeilen op de intensive-care in Oostburg. van onze verslaggever MIDDELBURG - Op Schouwen- Duiveland is in de loop van het jaar een gigantische hoeveel heid kippestront bij boeren ge dumpt. Het Openbaar Ministe rie en de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij hebben deze week een onderzoek afgerond met het verstrekken van een proces verbaal aan een mesthandelaar /loonwerker op Schouwen en aan vijfentwintig boeren. Die hebben zich niet gehouden aan de regels voor de administratie van de meststroom en in een aantal gevallen werkten boeren veel te veel pluimveemest en dus veel te veel fosfaat in hun grond. De overtreders kunnen, afhan kelijk van de hoeveelheid mest die ze zonder papieren afnamen, boetes tegemoet zien tussen de 750 en de 6.500. De handelaar moet rekening houden met een boete in de orde van grootte van 10.000. Brabantse pluim veebedrijven zagen eind vorig jaar geen kans via een handelaar hun mest af te zetten in België en Frankrijk. Daar was het te nat om het spul weg te werken. De Brabantse handelaar leverde aan zijn Schouwse collega tussen decem ber vorig jaar en maart dit jaar gratis 8,5 miljoen kilo droge pluimveemest die terechtkwam bij de vijfentwintig boeren op Schouwen-Duiveland. Die sloe gen het op aan de kopeinden van hun akkers om het dit najaar weg te werken. De AID vond de opgeslagen hoeveelheden verj dacht. Onderzoek wees uit dat de mest was geleverd zonder afieveringsr bewijzen en dat een aantal boe ren veel meer had afgenomen dan verwerkt mocht worden: drie tot vier maal de toegestane hoeveelheid. Door tussenkomst van de AID werd in veel gevallen overbemesting voorkomen. Sommige boeren leverden hun overschotten aan collega's. In een enkel geval werd zwaar over- bemest: vijf maal zoveel als is toegelaten. De mest bevatte in het totaal bij na 200.000 ton fosfaat. De groot ste afnemer ontving 2,2 miljoen kilo (66 vrachtwagens) mest met 40.000 kilo fosfaat. Volgens de re gels mag per hectare 125 kilo fos* faat worden verwerkt. Nederland, heeft er weer een probleem bij. De groene en grijze vuilcontainers. Ge mopper en gezeur over waar ze moeten staan, hoe ze schoon moeten en dat ze zo zwaar zijn. Ook die wat oudere vrouw uit Middelburg schaarde zich in de rij der zuchtenden. Tegenover haar buurvrouw stortte ze haar hart uit. Ze was al klein van stuk en dan is het zo moeilijk om de con tainers goed tot op de bodem schoon te maken, vertelde ze. Reactie van de buur vrouw: „Als ik op visite kom en er ivordt niet open ge daan, dan kijk ik eerst wel even of je niet in de compost- container ben gevallen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11