/Vsielkosten 500 miljoen hoger Kans uitstel besluit kerncentrale Vermogen voor kenteken Dl ANA Fleurige opening Bondsdag 4 WEKEN Zeer duur PC DISCOUNT 01100 - 39555 Irak erkent grenzen Koeweit Ionder verscherpt beleid nog grotere stijging verwacht Toekomst in de praktijk HEAO Breda speelgoed kunst cultuur 15Vm21 Artsen zonder grenzen dreigt hulp aan Ruandezen te stoppen De Leysdream ROOSENDAAL GAMES SEG-,and VOOR 14,- Somber Somber weer met veel bewolking. Geen neerslag van betekenis. Zwakke wind Uit uiteenlopende richtingen. Maximum temperatuur 10 graden. ZIEKT* '"£rz Bel voor informatie: 37e jaargang no. 266 rijdag 11 november 1994 osse nummers 1,50 LONDEN Als de voorspellingen uitkomen, zal Londen vol gende maand een nieuwe attractie hebben: een Rolls-Royce waarvan het nummerbord meer waard is dan de auto zelf. Het kenteken luidt: Dl ANA. Hoewel Engelsen de naam hebben een vermogen uit te geven aan paarden en stenen, mogen zij ook graag een duizendje of wat op tafel leggen voor een 'persoonlijk kenteken'. Een beetje John Smith bijvoorbeeld zal een klein fortuin over hebben voor een nummerbord met de tekens 1 JS, zijn initialen. Het stelt hem in staat tot aan de dood met dat nummerbord rond te toeren, want in Engeland behoort het kenteken bij de persoon, niet bij de auto. Dl ANA is natuurlijk niet alleen bedoeld voor de tienduizenden Engelse rozen die naar deze naam luisteren. Diana is toevallig ook de roepnaam van een mevrouw die met een beetje geluk straks koningin zal zijn. Christie's schat de waarde van Dl ANA op ruim 40.000 gulden, maai- het veilinghuis gaf toe dat het er een nulletje naast kon zitten. „KI NGS (koningen) hadden wij vorig jaar op ruim 27.000 gulden geraamd, maar dit nummerbord ging uiteindelijk voor 640.000 gulden de deur uit". BAGDAD (RTR/AFP/DPA) - Irak heeft formeel besloten de grenzen van Koeweit, zoals die door de VN zijn vastgelegd, te erkennen. Met. het besluit van de Revolutionaire Commandoraad, waarvan Sad dam Hussein voorzitter is, maakte Bagdad een einde aan zijn claim op het oliestaatje. Erkenning van Koeweit was een van de belang rijkste voorwaarden van de VN om een einde te maken aan het inter nationale embargo tegen Bagdad. De VS hebben echter terughou dend gereageerd op het besluit. Bagdad moet ook de andere resolu ties van de VN uitvoeren, voordat de sancties worden opgeheven. Zo eisen de VS dat Bagdad ook de rechten respecteert van de shi'itische bevolking in het zuiden en de Koerden in het noorden. Ook moet Irak duidelijkheid verschaffen over krijgsgevangenen die nog wor den vermist en meewerken aan de VN-controle op Iraakse militaire installaties. EN HAAG (GPD) - Het toene- end aantal asielzoekers kost :t rijk volgend jaar 500 mil- ien gulden meer dan de 1,6 mil- rd die er voor is uitgetrokken, et kabinet schrijft dit in een rief aan de Tweede Kamer. Het ibinet gaat er daarbij van uit it het aantal asielzoekers vol- ■nd jaar daalt tot ongeveer i.000 (tegen zo'n 55.000 dit ar). ie daling is alleen te halen, als ;n beoogde verscherping van ;t asielbeleid op korte termijn in worden ingevoerd. Lukt dat et, dan komen er volgend jaar eer dan 35.000 asielzoekers en ordt de financiële tegenvaller 'oter, vreest het kabinet, e verscherping van het beleid :treft het voorstel om asielzoe- ;rs die via een 'veilig' land naar ederland zijn gekomen, niet ie te laten tot de asielprocedu- s en de opvangcentra. Op die ianier kan het aantal asielzoe- ;rs met dertig tot veertig pro mt worden teruggedrongen, leent het kabinet. CDA en WD jnhier voor, maar PvdA en D66 ;bben juridische bedenkingen. De invoering dreigt daardoor vertraagd te worden. De WD waarschuwde gisteren opnieuw dat de andere twee coalitiepart ners het voorstel niet mogen op houden. Justitie maakte gisteren bekend dat vorige maand 5060 mensen asiel in Nederland hebben aan gevraagd. Dat is bijna zeshon derd meer dan in september. De meeste asielzoekers (889) kwa- Toespraak koningin op 5 mei DEN HAAG (ANP) - Ko ningin Beatrix houdt op 5 mei 1995, de dag dat de Tweede Wex-eldoorlog officieel een halve eeuw tot het verleden be hoort, een toespraak in de Ridderzaal in Den Haag. De televisie zendt de speech, waarmee de ze Bevrijdingsdag een speciaal karakter krijgt, rechtstreeks uit. Dat heeft het Nationaal Comité 4 en 5 mei don derdag in Den Haag be kendgemaakt. Op 8 mei is er in de Rid derzaal een symposium over bedreigingen van de democratie. Mogelijk zijn hierbij Duitsers aan wezig. De aanwezigheid van Duitsers op 4 en 5 mei is, zoals bekend, niet gewenst. Premier Kok heeft het „nationale ka rakter" van deze gele genheden donderdag nog eens benadrukt in een brief aan de Kamer. Prins Bernhard nuan ceerde donderdagavond voor RTL-4 aan hem toe geschreven positieve uit spraken over Duitsers bij herdenkingen en vie ringen. „Ik heb alleen ge zegd dat ik me kan voor stellen dat er bijeenkom sten of gelegenheden zijn waar we Duitsers wel bij kunnen hebben", aldus de prins. men uit Bosnië-Herzegovina, daarna volgt Iran met 882. Te genover een daling van het aan tal Oost-europeanen, staat een toename van Zairezen, Algerij nen en Angolezen Het kabinet is er nog niet wat er moet gebeuren met de ongeveer 8500 afgewezen asielzoekers die hun identiteit verzwijgen, zodat hun vaderland ze niet terug wil hebben. Het kabinet wil ze uit de opvangcentra en gemeentelijke woningen halen, zodat daar ruimte komt, maar weet niet wat het er verder mee aan moet. Het kabinet spreekt van „een dilem ma", omdat „het onthouden van opvang zal leiden tot een toe name van de illegaliteit". D.V. Zaterdag 12 november DEMONSTRATIEDAG EMINENT ORGELS Grandioze aanbiedingen op deze dag Stolk Orgels Krabbendijke b.v. Ooslpolderweg 1 Krabbendijke Tel. 01134-3523-1290 'Groene' parlementariërs fleurden de Bondsdag op door met een zonnebloem achter het oor in de bankjes plaats te nemen, foto RTR door Peter van Nuijsenburg BONN - Het was een gebeurtenis waar conservatieve politici tegen op zagen als tegen een bezoek aan de tandarts, maar ook zij moesten later toegeven dat de rede van Stefan Heym niet de aanstootgevende tekst was die zij hadden gevreesd. De 81-jarige schrijver mocht donderdag als oudste afgevaardig de in Berlijn de eerste vergadering van de vorige maand gekozen Bondsdag openen en een toespraak houden. Omdat Heym zeer omstreden is, het 'socialisme' nog steeds verkiest boven het 'ka pitalisme' en de communistische PDS vertegenwoordigt, had den politici van de CDU van kanselier Kohl en haar Beierse zus terpartij CSU gedreigd de zaal te verlaten zodra hij over de schreef zou gaan. Ze konden rustig blijven zitten. In zijn rede hield Heym een plei dooi voor „wederzijdse tolerantie" en riep hij oost en west op zich te blijven inspannen voor de „innerlijke eenheid". Toen hij zei dat er in Duitsland geen plaats was voor „chauvinisme, racisme, anti-semitisme en stalinistische praktijken", ging er zelfs een zwak applaus op. Aanvankelijk dreigde het optreden van Heym ontsierd te worden door het verhaal dat hij in 1958 voor de Stasi, de geheime dienst van de DDR, had gewerkt. Heym en de PDS- top ontkenden dit ten stelligste. Vanavond... I november van 19.00 uur tot 22.15 uur INFORMATIEDAGEN I I en 13 november Hoger Economisch Administratief Onderwijs kom of bel voor informatie Lovensdijkstraat 63, Breda, Tel: 076-250600 van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het kabinet en de regeringspartijen PvdA, D66 en WD in de Tweede Kamer zijn naarstig op zoek naar een ma nier om de beslissing rond de modernisering van de kerncen trale Borssele uit te stellen. Een van de mogelijkheden is dat de fracties volgende week dinsdag in het debat met minister Wij- ers van economische zaken vra gen de besluitvorming op te schorten totdat duidelijk is wat de Raad van State beslist over de beroepsprocedure die Green peace voert over de vergunning tot modernisering van de cen trale. Daarmee hopen de partijen te voorkomen dat er problemen ontstaan tussen de coalitiefrac ties en dat minister Wijers met zijn eigen fractie D66 in aanva ring komt. Tot nu toe zijn binnen de coali tiepartijen PvdA en D66 tegen levensduurverlenging van de centrale tot 2007. De WD is voor de modernisering en dus voor verlenging van de levensduur tot 2007. Minister Wijers wil - net als het kabinet met daarin WD- en PvdA ministers - de centrale openhouden. Stemming Het komt de coalitiefracties in de Tweede Kamer slecht uit dat er nog steeds geen standpunt be kend is van het Algemeen Oude ren Verbond en de Unie 55+. De zes kamerleden van deze par tijen kunnen de doorslag geven bij een stemming over een motie tegen de levensduurverlenging, die Groen Links wil indienen. Tot op heden zijn 75 kamerleden (CDA, VVD, SGP/GPV/RPF EN CD) vóór het open houden tot 2007. Negenenzestig kamerle den (PvdA, D66, Groen Links, SP en het onafhankelijke ka merlid Hendriks) zijn tegen. Het AOV overlegt nog, maar een meerderheid van de fractie is voor sluiting. Unie 55+, die één zetel heeft, is gevoelig voor haar Zeeuwse achterban. Deze fractie zal waarschijnlijk vóór open houden stemmen. Daar mee zou de levensduurverlen ging tot 2007 door kunnen gaan en hoeft de centrale niet dicht. Opening LONDEN - Speelgoed-expert Chris Littledale van veiling huis Christie's in Londen be kijkt een model van de oce aanstomer Lepanto, dat later deze maand wordt verkocht. Het scheepsmodel, geschatte ppbrengst rond 70.000 gulden, is een van de stukken uit de grootste verzameling Marklin-produkten die ooit werd geveild. foto Gerry Penny/AFP Het zint de coalitiepartijen ech ter niet dat er zoveel onzeker heid bestaat over de keuze van de Kamer. Premier Kok heeft daarom gisteren nog eens ge tracht een oplossing te vinden om uit de impasse te komen. Vi ce-premier Dijkstal (WD) bood een opening door voor te stellen de Raad van State-procedure af te wachten. Als de Raad van State beslist dat de vergunning ten onrechte is afgegeven, zal er een nieuwe procedure gestart moeten worden. Dat geeft de Tweede Kamer weer de moge lijkheid haar zegje te toen. Als de Raad van State het beroep van Greenpeace verwerpt, blijft het probleem. Maar in de tussentijd kan de politiek een uitweg pro beren te vinden. De drie woordvoerders van PvdA. CDA en WD in de Twee de Kamer overlegden gisteren ook over een oplossing. Zij wil- Uw droomvloer ligt bij ons Als u bij ons niet slaagt, slaagt u nergens! Keuze uit meer dan 130 soorten kant- en Klaar algewerkte houten-. Kurk- en laminaat vloeren. Eenvoudig zeil te leggen. Ideaal ook voor huurwoningen. Uitkiezen, meenemen, leggen! Kom eens kijken bij uw PARDIO Parket Studio. Alles voor uw vloeren: onderhoud, renovatie, I vernieuwing vi uo,v" met karakter at 51 Tel. 01100- 13535 Hugo Claus doet van zich spreken. In zijn nieuwe roman Belladonna neemt hij het culturele wereldje van Vlaanderen op de korrel. Ver der in de bijlage Kunst Cultuur: 0 Ida de Ridder herinnert zich Willem Elsschot 0 reis door de Italiaanse poëzie 0 Ulysses in een nieuwe jas 0 jeugdboek 0 het schuldgevoel van Chaja Polak 0 John Lanting, de laatste meester van de klucht 0 Carré omarmt Shirley MacLaine 0 voetbal is de redding van Brazilië The Nylons verjon gen 0 emotie volgens Rob de Nijs 0jazz en blues in Temeuzen Roemeense zigeuners vertellen 0 uit-agendaexposities, filmwij zer. Iraniërs Sinds de uitzetting van negen Iraniërs zit de schrik er in bij de zestig Iraanse vluchtelingen in het Goese asielzoekerscentrum Bergzicht. Ze vinden terugsturen naar hun Q land onmenselijk. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunsten Cultuur: 15,16, 17, 18, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27. len komende dinsdag tijdens het debat met minister Wijers pro beren uitstel te krijgen. Of de motie van Groen Links door PvdA en D66 zal worden ge steund, is nog de vraag. Voor D66 is dat een probleem, omdat de motie precies vraagt wat de fractie eerder heeft uitgespro ken: geen verlenging van de le vensduur tot 2007. Woordvoerster Jorritsma van D66 wilde daar gisteren nog niet op vooruit lopen: „We gaan het debat gewoon voeren. Over uit stel tot de Greenpeace-proce dure is afgerond, valt best te pra ten". Zie ook pagina 11 DEN HAAG (GPD) - Artsen zonder Grenzen heeft gisteren gedreigd zich terug te trekken uit de vluchtelingenkampen in Zaïre en Tanzania als de macht van de Hutu-leiders niet dras tisch wordt beperkt. Door hun tegenwerking is de hulporgani satie niet in staat haar werk te doen. De Hutu's blokkeren de hulp, intimideren de vluchte lingen en gebruiken hulpgoede ren om zich via de zwarte markt te verrijken en te bewapenen. „Het water staat ons aan de lip pen", zei directeur J. de Milliano van Artsen zonder Grenzen gis teren in Den Haag. „Wij willen niet bijdragen aan het uitbreken van een nieuwe oorlog in Ruan da". Volgens hem maken mili tante Hutu's in de kampen zich meester van de hulpgoederen die er worden aangevoerd en or ganiseren en bewapenen ze zich. Ze terroriseren de vluchtelingen en verhinderen hen zelfs naar Ruanda terug te keren. Hij noemde dat een grove schen ding van de mensenrechten. „Wij staan voor een moreel di lemma. Als we niet helpen, zijn vrouwen en kinderen het slacht offer, maar als we op deze basis doorgaan, helpen we mee aan de militarisering die onvermijde lijk leidt tot een nieuwe oorlog in het land", zei De Milliano tegen CDA-kamerlid Bukman, vice- voorzitter van de kamercommis sie voor buitenlandse zaken. De Milliano deed een emotionele oproep aan de politiek om haar verantwoordelijkheden te ne men en stelde een ulimatum. „Als we binnen een maand niet zien dat er positieve ontwikke lingen zijn. gaan we weg". Ai-sten zonder Grenzen wil dat er een internationale politie- Advertentie Computer- koopjesbeurs Za 12 nov. 10-16 uur WineenPC-486! vniIlhW wedstrijden Info: tel. 070-3588929 macht komt om de orde in de kampen te handhaven, er moe ten veel meer 'monitors' komen die toezicht houden op de hand having van de mensenrechten, In de kampen lopen de leiders van de volkerenmoord in Ruan da vrij rond en daarom moet zo snel mogelijk een oorlogstribu naal worden georganiseerd. Zie ook pagina 2. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1