Plan badstrand bij Bommenede Overstromingen riool in Westkapelle verleden tijd PZC Gevangenisstraf voor schoenendief met mes Nota economische structuur leidraad voor winkelpolitiek Goes wil 75 mille bijdragen voor aanpassing oliehandel Respons op oproep voor cliëntenraad lager dan verwacht Maand zitten voor incident sociale dienst en cocaïneverkoop Raad Arnemuiden blijft twisten over tarief ophalen vuil Toerisme in Veerse kernen vertoont te weinig samenhang Streek donderdag 10 november 1994 s 16 Grevelingenschap wil recreanten weglokken uit natuurgebied van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - Het Na tuur- en Recreatieschap De Gre- velingen wil in 1995 beginnen met de aanleg van een strandje bij Bommenede. Door het tref fen van diverse voorzieningen moet worden voorkomen dat re creanten zich vermaken in het nabijgelegen natuurgebied. Omdat dit momenteel wel ge beurt. wordt de omgeving te veel verstoord. Totale kosten van de herinrichting bedragen 650.000 gulden. De kwestie komt aan de orde in de vergade ring van de raad van bestuur op donderdag 17 november. Het nieuwe dagrecreatieterrein is voorzien in de noord-westhoek van de Slikken van Bommene de. Dit ligt het meest verwijderd van het beschermde deel van de Slikken. De scheiding tussen de twee gebieden wordt nog extra benadrukt door verdieping van de tussenliggende kreek. Het dagrecreatieve gebied, dat plaats kan bieden aan 150 men sen, wordt ontsloten door het be staande weggetje langs de oost zijde van de haven. Dat wordt opgeknapt en op enkele plaat sen van uitwijkvakken voorzien. Om niet al te veel bezoekers te trekken, zullen geen sanitaire voorzieningen bij het strandje worden geplaatst. Na de aanleg van het terreintje zal de schade aan het natuurgebied, die is ont staan door het huidige gebruik, worden hersteld. Voorts krijgt ook de haven van Bommenede een opknapbeurt. De gevaarlijke steiger zal wor den vervangen. Het nieuwe ex emplaar moet plaats gaan bie den aan 25 ligplaatsen en gaat tevens dienst doen als vluchtha- ven voor het middendeel van het Grevelingenmeer. Voorts wordt overwogen 45 vrije ligplaatsen toe te staan. Haventje Het haventje West-Repart bij Scharendijke wordt begin 1996 aangepakt. De restanten van de hoge eb-vloedsteiger worden verwijderd. Nieuwe aanlegvoor- zieningen moeten de haven een aantrekkelijker uiterlijk geven en voorts de capaciteit vergro ten van vijf naar twintig lig plaatsen. Om dat te realiseren, kan het drijvende restaurant dat sinds 1992 in de Grevelingen ligt maar het beste verdwijnen, schrijft het dagelijks bestuur. Het vaar tuig neemt teveel ruimte in. Daarnaast verwacht het schap op langere termijn milieuproble men als het schip in het water van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het Ruimtelijk Economisch Structuurplan (REO) kan volgens de commis sie financiën en economische zaken prima dienen als leidraad voor een nieuwe beleidsnota voor de Zierikzeese midden stand. Op aandringen van de op drachtgevers van het REO. de Zierikzeese Ondernemers Cen trale (ZOC). werd de nota woensdag besproken in relatie tot het Verkeersstructuurplan en het rapport 'Naar een maat schappelijk aanvaadbaar toe risme'. Volgens ZOC-voorzitter Th. H. van Wijk hebben de drie nota's veel raakvlakken, zodat het REO niet los van de andere plan nen kon worden besproken. „Zo komen we tot de best mogelijke oplossing voor de stad." De projectvoorstellen die vol gens de commissie op compacte wijze in het ZOC-plan worden gepresenteerd. zouden een raamwerk kunnen bieden voor een nader uit te stippelen beleid. SGP/RPF/GPV-lid J. de Bruijne vond alleen dat een duidelijke mening van de ondernemers ontbreekt. Namens de ZOC ant woordde R. Geluk dat het een hele opgave is een integrale on dernemersvisie te krijgen, om dat de belangen soms tegen strijdig zijn.. „Als het plan wordt behandeld, willen we per stads deel of straat de ondernemers bijeen roepen." Verder was de commissie una niem positief over de 'Beleidsno titie Toerisme'. Deze notitie, die nog nader wordt ingevuld, stelt onder meer dat de Zierikzeese binnenstad voor voetgangers aantrekkelijker moet worden en dat toeristen de auto buiten de binnenstad moeten parkeren. van een medewerkster MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft een 36-jarige Vlissinger tot een maand gevangenisstraf veroor deeld omdat hij een telefoontoe stel van de sociale dienst kapot- gegooid had en cocaïne had ver kocht. De man kwam 24 decem ber vorig jaar een uitkering aanvragen maar kreeg nul op het rekest omdat hij wel een postadres in Vlissingen had, maar geen adres waar hij offi cieel was ingeschreven. Aan de balie kreeg hij zijn bij standswerker niet te spreken. Hij had alleen telefonisch con tact met hem via een toestel in de hal. Toen hij de boodschap kreeg dat hij niet geholpen kon worden, werd hij zo kwaad dat hij het toestel op de balie smak te. Het apparaat viel op de grond en spatte in stukken uiteen. Op de zitting zei hij dat hij het niet opzettelijk had vernield Hij zou het alleen een beetje hard neer gezet hebben, waardoor het op de grond gevallen was. Politie rechter mr C. Kool hield hem aan de verklaring die hij tegen over de politie had afgelegd. Verder was hem ten laste gelegd van onze verslaggever VLISSINGEN - Ongeveer zestig mensen hebben gehoor gegeven aan een gemeentelijke oproep om zich kandidaat te stellen voor de cliëntenraad. Dat is iets minder dan de gemeente Vlis singen had verwacht. De raad krijgt de taak om het college van burgemeester en wethou ders advies te geven over zaken die op gemeentelijk niveau met uitkeringen te maken hebben. Tweeduizend mensen die in Vlissingen een uitkering ont vangen. konden tot 7 november reageren. Woordvoerder C. Gesink van de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Vlissingen heeft geen verklaring voor de geringe be langstelling: „We hadden inder daad gerekend op meer kandi daten. maar we zijn zeker niet ontevreden." De cliëntenraad zal uit minimaal vijf en maxi maal negen leden bestaan. Voor dat - een inmiddels opgerichte - benoemingsraad een selectie uit GOES - Om zijn oliedepot aan de A. Joachimikade in Goes 'in te kunnen passen in het stads beeld', wil het college van b en w oliehandel Van den Dries Le- wedorp bv 75.000 gulden geven. Het depot van Van den Dries herbergt vijftien ondergrondse tanks die allemaal moeten wor den verwijderd. Dat geldt ook voor twee van de drie boven grondse tanks. De grootste, met een inhoud van vijfhonderd kuub, blijft staan en moet vol gens een Goese gemeente-amb tenaar een kunstzinnig jasje krijgen. De opruiming vloeit volgens J. P. van den Dries voort uit de zogenoemde BOOT-regeling (Bescherming Ondergrondse Olie-opslagtanks) van het Rijk. Kosten bedragen bijna ander half miljoen gulden, op te bren gen door de firma zelf. Bedoeling is volgend jaar met de operatie te beginnen. Naast de tank van vijfhonderd kuub zullen, na verwijdering van de ondergrondse containers, nieuwe bovengrondse tanks op doemen. Bedoeling is die zo laag mogelijk te houden. Van den Dries zelf heeft zeven tekenin gen bij de gemeente ingediend met mogelijkheden om het be drijf vervolgens in het stads beeld te laten passen. Al die te keningen gaan uit van groen (bijvoorbeeld een coniferen- haag) rondom de tanks, die zelf ook in groene tinten moeten worden geverfd. Ook een Goese gemeente-amb tenaar heeft zijn ideeën over de inpassing laten gaan. Resultaat: een oplossing waarbij de groot ste, ronde container door één of meerdere kunstenaars creatief wordt bewerkt. „Een prima idee toch", aldus een gemeente woordvoerder. „Weer eens wat anders." Van den Dries beslist echter zelf wat de oplossing wordt en ziet het kunstidee ab soluut niet zitten. „We zijn een bedrijf. We willen wel serieus worden genomen", zegt hij. De gemeenteraad moet zich nog buigen over het voorstel van b en w. Dat gebeurt op donderdag 17 november. Of en hoe het be drijf wordt 'ingepast', is overi gens onder andere belangrijk voor toekomstige bewoners van appartementen die aan de over kant van de haven, aan de J. A. van der Goeskade, moeten ver rijzen. Proverko vastgoed bv uit Goes wil daar volgend jaar een aantal woonblokken bouwen. blijft liggen. Om de eigenaar van het restaurant tegemoet te ko men, wil het schap het naastge legen noordelijke havenhoofd op basis van ondererfpacht aan hem overdoen. Deze locatie zou mogelijkheden bieden voor het bouwen van een permanent res taurant. Het zee-aquarium mag wel blij ven. Dit vaartuig van ongeveer vijftien meter doorsnede is vol gens het Grevelingenschap een goede trekpleister. Bezoekers zouden op eenvoudige wijze kunnen kennismaken met de onderwaterflora en -fauna van het meer. De vergadering begint om 10.00 uur en wordt gehouden in het Tonnenmagazijn in Brouwers haven. Yersekenaren krijgen geen extra visdagen voor mosselzaad MIDDELBURG/YERSEKE Twee Yersekse mosselzaad vis sers mogen geen extra mossel zaad opvissen uit de Ooster- schelde. De rechter wees woens dag de eis af van S. A. P. Saa- man en P. Riedijk die ieder nog duizend tot vijftienhonderd mosselton wilden opdiepen uit de Schaar van de Vuilbaard. De motivatie wordt naar alle waarschijnlijkheid begin vol gende week bekend gemaakt. De twee Yersekse mosselzaad vissers spanden een zaak aan bij de sector bestuursrecht van de arrondissementsrechtbank te Middelburg omdat het Ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij hen tekort zou doen. Een toegezegde evenredi ge verdeling van mosselzaad zou achterwege zijn gebleven. Daar naast vroegen de vissers om compensatie voor een geringere vangst door gebiedsbeperking. Bij monde van mr drs H. G. J. Bouquet verweerde het departe ment zich dinsdag in Middel burg tegen de beschuldigingen. Volgens de raadsman hebben de vissers nooit een vangstgarantie gekregen. Ook zou hen nimmer een hoeveelheid of percentage zijn geboden. Het vangstgebied in de Oosterschelde werd be perkt om bevissing van het vol ledige areaal te voorkomen, al dus Bouquet. dat hij in maart in Venlo cocaïne aan twee Duitsers had verkocht. Volgens de Vlissinger had hij het spul aan hen gegeven zonder er iets voor te vragen. „Cocaïne is niet zo duur", beweerde hij voor de rechter. Hij had drie gram bij zich waarvoor hij 65 gulden per gram had neergeteld. Bij zijn aanhouding had hij honderd Duitse mark op zak. De man stond ook terecht voor het ste len van een dekbedovertrek uit een winkel. Officier van justitie mr M. W. He- melaar merkte op dat de Vlissin ger al lang verslaafd is, niet al leen aan cocaïne maar ook aan heroïne. Hij zit nu in het metha- donprogramma. Op zijn straf blad staan vanaf 1985 diefstal len. Hij eiste zes weken en voelde niets voor de suggestie van ad vocaat mr M. C. M. E. Schijve- naars om zijn cliënt in plaats daarvan een werkstraf te laten opknappen. „Hij ontkent de fei ten, hij heeft een lang strafblad en er zijn geen afspraken met hem te maken", aldus de officier. „U moet toch nog een paar maanden zitten", zei de rechter, „dan zou het raar zijn om deze straf in dienstverlening om te zetten." de zestig kandidaten gaat ma ken, worden ze door Gesink be naderd. Hij wil eerst controleren of iedereen die zich heeft aange meld de boodschap goed heeft begrepen. Gesink vermoedt dat sommige mensen de brief heb ben ingevuld zonder naar de strekking ervan te kijken. Wanneer de benoemingsraad zich over de kandidatenlijst gaat buigen is nog niet bekend. „We gaan eerst intern bekijken op welke datum we een bijeen komst kunnen plannen voor de zestig kandidaten", aldus Ge sink. Het streven is om de cliën tenraad rond de jaarwisseling te installeren. De gemeente Middelburg heeft al enige tijd een cliëntenraad. Mogelijk gaan de twee cliëntra den in de toekomst samenwer ken. Gesink is hiervan een voor stander: „We kunnen van el- kaars ervaringen leren. Met een samenwerking kan het beleid rond uitkeringsgerechtigden in de twee steden op één lijn wor den gebracht." Wethouder J. Bostelaar (r) zet samen met ir S. Blijerveld (directie Mil werking. waterstaat van de provincie) het pompgemaal in foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster WESTKAPELLE - Het over tollige regenwater wordt in Westkapelle niet langer ge loosd in het oppervlaktewa ter, zoals de Kreek en andere watergangen, maar in een bergingsbassin. Op het ge meenteterrein aan de Grind weg is een reservoir aange legd waarin het water wordt opgevangen. Wethouder J. Bostelaar heeft woensdag het bergingsriool in werking ge steld door het opendraaien van de keerklep aan de oever zijde van de Kreek. Het Westkappelse rioolstelsel kon tot voor kort een enorme toevoer van water, zoals bij zware regenbuien, niet verwer ken omdat de bergingscapaci teit van het stelsel te klein was. Bij een te grote toevoer stroomde het overtollige riool water in het oppervlaktewa ter, vergelijkbaar met de over loop van een wasbak of een bad Met het nieuwe bergings riool, dat een inhoud heeft van honderd kubieke meter, be hoort dit tot het verleden. Oorspronkelijk wilde Westka pelle het water opvangen in een kunststof zak, die al wordt toegepast voor de opslag van mest. Achteraf bleek deze op slagmethode niet geschikt voor Zeeland vanwege het te geringe hoogteverschil. Een hoogteverschil is nodig om de zak leeg te laten lopen. Uitein delijk is gekozen voor een wat duurdere, conventionele me thode. Twee strengen van rioolbuizen met een diameter van 1,25 meter die functione ren als overstort. Bij regen stromen ze vol. Honderd ku bieke meter is overigens nog niet voldoende. Op korte ter mijn moet de bergingscapaci teit met nog eens tweehon derd kubieke meter worden uitgebreid. Van de aanlegkosten, 154.000 g-ulden, heeft de provincie Zee land 58.000 gulden betaald in het kader van het Uitvoerings programma Bodembescher ming. In het kader van dit pro gramma financiert de provin cie meerdere projecten. Zo wordt onder meer de duinval lei bij Westerschouwen afge- plagd zodat de oorspronkelij ke vegetatie er weer kan groeien. In Sint Jansteen is een project van geïntegreerde akkerbouw begonnen met als doel het verminderen van het gebruik van mest en bestrij dingsmiddelen. MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft een uit Algerije afkomstige asiel zoeker voor diefstal met geweld veroordeeld tot een gevangenis straf van drie maanden waar van één maand voorwaardelijk. De man, die in het asielzoekers centrum in Middelburg ver blijft, stal op 22 september in Vlissingen twee paar schoenen uit een winkel. Toen de bedrijfs leider hem op straat achter haalde bedreigde hij deze met een enorm mes. Toen de man de winkel verliet ging het alarm af, waarop de be drijfsleider meteen de achtervol ging inzette. Hij hield hem staande en de dief trok daarop een mes, klapte het open en richtte het dreigend op zijn ach tervolger. De bedrijfsleider riep hem drie maal toe het weg te gooien. Tenslotte koos de man eieren voor zijn geld en gooide het mes op straat. „Ik wilde geen problemen", was zijn commen> taar. „Waarom klap je het d open vroeg politierechter i® C. Kool. „Dat ging automa-: tisch", was het antwoord. Afgewezen Officier van justitie mr M. W. He- meiaar constateerde dat steeds meer winkeldieven overgaan tot het gebruik van geweld. Zijn eis was drie maanden gevangenis straf. Kool wees de man erop dat het stelsel om asielzoekers toete laten wordt ondermijnd als er zulke dingen gebeuren. De asiel aanvraag van de man is oven- gens afgewezen. Hij wacht op de uitslag van zijn beroepsprocedu re. Op een vraag van de Algerijn; of het vonnis nadelig voor hem zou uitpakken antwoordde de rechter dat hij dat beter aan zijp, advocaat kon vragen. In de strafzaak liet hij zich overigens niet bijstaan door een raads man. van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - Op een paar zaken na, zijn de Arnemuidse fracties tamelijk tevreden over de voorgestelde gemeentebe groting 1995. De behandeling van de begroting aanstaande vrijdag belooft weinig vuur werk. Dat bleek woensdag avond toen de fracties mochten reageren op het memorie van antwoord van het college van burgemeester en wethouders. Alleen over de verhoging van de tarieven voor het inzamelen van huisvuil blijven de fracties verdeeld. In tegenstelling tot de coalitiepartijen PvdA, CDA en VVD, zijn de RPF en de SGP fel tegen het voorgestelde tarief. Zij zijn voor een gefaseerde ver hoging van de afvalstoffenhef fing. „Denk aan de bejaarden, alleen staanden en gezinnen die de hef fingen moeten ophoesten uit een bescheiden inkomen", merkte de SGP-fractievoorzitter C. Ma rijs op. Hij vergeleek het tariefs verhoging van de afvalstoffen heffing met de tiende penning van hertog Alva, die leidde tot grote onrust onder de bevolking. Fasen De RPF deed een dringend be roep op de andere fracties om het voorstel voor een gefaseerde verhoging over te nemen. RPF- fractievoorzitter J. J. Sierveld wees op de ontwikkelingen in omliggende gemeenten waar het gemeentebestuur op aandrin gen van de fracties alsnog de voorgestelde tariefsverhoging heeft verlaagd. Over de afval stoffenheffing zijn de fracties nog lang niet uitgesproken, of zoals Marijs het formuleerde: „Daar gaan we vrijdag nog over steggelen." Betwijfeld kan wor den of het gesteggel iets uit haalt, want de SGP en de RPF komen samen een stem tekort om het voorstel tegen te houden. De PvdA was teleurgesteld over de manier waarop het college heeft gereageerd op de suggestie om Arnemuiden om te dopen tot proefgemeente waar huisvuil wordt ingezameld naar gewicht- Het gemeentebestuur wil hier voorlopig niet op ingaan omdat de inzamelmateriaal er nog niet op is berekend. Volgens B. de Reu is gebleken dat inzamelen naar gewicht misschien niet het goedkoopste, maar wel het meest rechtvaardige systeem is. Hij stelde voor om een dergelijk systeem eventueel met andere plattelandsgemeenten op te zet- ten. Prijs Ook hamerde De Reu op de ver groting van de betrokkenheid van de burgers bij de politiek, Het instellen van een burger- schapsprijs brengt volgens hem leven in de brouwerij. Net als in formatie-avonden in het vereni gingsgebouw waar burgers kun nen spreken over onderwerpen die leven in de samenleving, zo als de veiligheid en het bunga lowpark. Met het instellen van een bur- gerschapsprijs was WD-fractie- voorzitter A. Damman het hele maal eens. Hij had zelfs al een nominatie: de vrijwilligers die zich bezig houden met de op vang van asielzoekers. De Reu stelde de mominatie op prijs, maar wees haar van de hand. „Dat is nou net wat wij niet wil len. Niet de politiek moet komen met voorstellen, want anders is het hemd nader dan de rok." Vrijdagmiddag om 13.30 uur wordt de begrotingsraad voort gezet. van onze verslaggeefster VEERE - De gemeente Veere heeft voldoende capaciteit om uit te groeien tot een toeristisch aantrekkelijke gemeente. Een van de grote pluspunten is het grote aanbod van initiatieven in de diverse kernen. Maar die initiatieven zullen wel beter op elkaar afgestemd moeten wor den. Er is te weinig samenhang en te weinig samenwerking. Dit stelt het organisatie- en advies bureau DTV Consultants in het concept van het toeristisch-re- creatief beleidsplan Veere. Dinsdag 22 november wordt het concept gepresenteerd aan de commissie economische zaken. Naast het grote aanbod van ini tiatieven, worden ook de kwali- Provincie heeft nieuwe telefoon centrale nodig MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft een nieuwe tele fooncentrale nodig, onder meer omdat de huidige centrale in het Abdijcomplex verouderd is. Tevens wordt de provincie ge confronteerd met versnelde aanpassing van de telefooncen trale van het Nationaal Nood- net. De provincies Flevoland, Limburg en Overijssel kampen met dezelfde problematiek. Een oplossing die vier jaar mee kan kost ongeveer vier ton en een alternatief dat acht jaar mee kan zo'n 7,5 ton. Het was al enige tijd de bedoeling de drie centra les van de provincie, van het Ab dijcomplex, het noodnet en die van de directie Milieu en Water staat in het Groenewoud aan el kaar te koppelen. De provincie ziet zich genoodzaakt nu ver sneld een telecommunicatie- plan op te stellen. Dat kost 25.000 gulden. teit van de voorzieningen en de eensgezindheid over het profiel gezinsbadplaats door het onder zoeksbureau gezien als belang rijke pluspunten. Daar staat te genover dat Veere nog veel te af hankelijk is van mooi weer. Een van de aanbevelingen die het bureau doet, is de uitbreiding van slecht-weeractiviteiten. De nadruk moet wel liggen op rust en ruimte, niet op pretparken. Ook wordt aangeraden om de re creatiedruk meer te verspreiden over Vrouwenpolder en Seroos- kerke. Het drukke recreatiever- keer in de zomermaanden wordt gezien als een knelpunt. In juni van dit jaar trok de raad 55.000 gulden uit voor het laten maken van het beleidsplan. De raadsleden gingen schoorvoe tend akkoord met het besluit. Ze zetten vraagtekens bij de toege voegde waarde van een dergelijk beleidsplan. In het plan worden de hoofdlijnen van het toekom stige toeristisch-recreatieve be leid voor de gehele gemeente ge schetst. Nieuwe en oude actie plannen voor de deelkernen van Veere zijn meegenomen in het onderzoek. Daarnaast heeft het onderzoeksbureau de sterke en zwakke punten, de kansen en de bedreigingen geïnventariseerd. De vergadering van de raads commissie economische zaken begint om 20.00 uur. Vernielingen bij inbraak VLISSINGEN - Inbrekers heb ben dinsdag diverse vernielin gen aangericht in een gezinsver vangend tehuis aan de Van Hall straat in Vlissingen. Omstreeks middernacht kwamen de bewo ners thuis en ontdekten dat hun woning was doorzocht. Er >s geen aangifte gedaan van gesto len goederen. Over de omvang van de schade is niets bekend. Zowel onder- als bovengronds staan bij het depot van oliehandel Van den Dries Lewedorp bv in Goes ingrijpende veranderingen op stapel. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 28