D66 voor sluiting kerncentrale Het extraatje van Libresse. Clinton wil na nederlaag met Republikeinen samenwerken klei Truffelprijs rijst de pan uit 4 WEKEN Urkers gaan zelf op zoek naar visser Uitslag stemming in Tweede Kamer nog zeer onzeker Geld geen garantie voor zetel Amsterdamse topambtenaar niet meer in vaste dienst VOOR 14,- Veel bewolking Eerst nog af en toe regen en overwe gend bewolkt. De wind zuidelijk, in de middag veranderlijkzwak tot matig. De temperatuur rond 10 graden. 237e jaargang no. 265 Donderdag 10 november 1994 Losse nummers 1,50 Opgave advertenties van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De fractie van D66 inde Tweede Kamer is tegen de modernisering van de kerncen trale Borssele. Daarmee kiest de fractie indirect voor onmid dellijke sluiting van de cen trale. Dit bleek gisteravond na een langdurig fractieoverleg van D66. Volgens woordvoerster Joke jomtsma heeft het probleem van het afval en de overcapaci teit van stroom in Nederland de doorslag gegeven. D66 gaat daarmee lijnrecht in tegen het standpunt van de 'eigen' D66- niinister van economische za ten, Wijers, die de centrale tot J007 wil openhouden. De minis- ler wilde gisteren nog niet in gaan op de vraag of hij de wens Meisje bekoopt boe-roepen met de dood VEST MONROE (AP) - Een neisje dat uit een kast sprong n 'boe!' riep toen haar ouders nidden in de nacht thuis kwa len, is door haar eigen vader loodgesehoten. )e 14-jarige Matilda Crabtree ou bij een vriendinnetje blijven Japen terwijl haar ouders uit saren, maar 's avonds besloten Ie twee naar Matilda's huis te aan. Toen zij de ouders thuis worden komen, verstopten zij Kh voor de grap in een kast en naakten geluiden alsof er inbre- ers in huis waren. De 53-jarige ader pakte zijn geweer en toen latilda uit de kast sprong choot hij haar in de nek. Het neisje overleed twaalf uur later nhet ziekenhuis. lanonze correspondent WASHINGTON - Voor geld is iennelijk toch niet alles te loop. In elk geval niet voor Oli- ler North en Michael Huffing- toi. Deze twee Republikeinen isten dinsdag de twijfelach- lite eer voor zich op meer geld [stoken te hebben in hun ver- tiezingscampagnes dan ooit ttn kandidaat voor hen. Maar loch verloren zij. Sufiington stak maar liefst 47 fsljoen gulden in zijn campagne porde senaatszetel van Califor- flè. Zijn opponente, de zittende Pomocratische senator Dianne Feinstein, had aan 'slechts' Nitig miljoen gulden genoeg zich Huffington, zij het op pet nippertje, van het politieke jfte houden. lot verschil tussen beiden was at Huffington dat geld geheel it zijn eigen, door familie-olie- Jllars gevulde, zak betaalde, twijl de ook al niet onbemid- fide Feinstein hoofdzakelijk jhaar kiezers de hand heeft op houden. Dat deed ook North, 'tos trouwe rechts-religieuze pPhang in Virginia en ver daar in, 30 miljoen gulden in zijn ïkiezingskas stortten, karmee zijn deze congresver- fengen zonder twijfel de duur- «uit de Amerikaanse geschie- 'ips geworden. Het bewijst ter eens dat kandidaten die *n geld hebben nodig voor ttlamecampagnes, tv-commer- posters, folders en het Mreizen door het kiesdistrict ?een schijn van kans hebben. van een eventuele meerderheid in de Tweede Kamer zal honore ren. De fractie van D66 heeft het aan tal stemmen vóór sluiting in de Kamer nu aan het totaal van 69 geholpen. Vijfenzeventig kamer leden zijn vóór openhouden tot 2007. Zes kamerleden (Alge meen Oouderen Verbond en Unie 55+) weten het nog steeds niet. Volgende week dins dag zal de Kamer stemmen over een motie van Groen Links waarin om sluiting van de cen trale wordt gevraagd. De stem verhoudingen zijn dus nog niet duidelijk. Nieuwe feiten Eerder op de dag vond in de Tweede Kamer een overleg met minister Wijers plaats over de verleende vergunning voor de modificatie van de centrale en het openhouden tot 2007. Tij dens dit debat zei Jorritsma nieuwe feiten over de moderni sering van de kerncentrale Bors sele te hebben gehoord, die nieuw intern overleg noodzake lijk maken. Jorritsma meldde niet op de hoogte te zijn geweest van het feit dat de modernise ring van de centrale tegelijker tijd ook een verlenging van de le vensduur tot 2007 inhoudt. Zij was er van uit gegaan dat de cen trale tot 2004 open kon blijven zonder de kostbare investering van 470 miljoen gulden te doen. Minister Wijers (D66) was giste ren duidelijker tijdens het debat met de Tweede Kamer. Hij - en daarmee ook het kabinet - is voor de modernisering en daar om wil hij de centrale tot 2007 open houden. Volgens Wijers is de juridische procedure voor de vergunning bijna afgerond. Al leen over het Elektriciteits Plan, waarin staat dat de centrale tot 2007 open blijft, kan nog worden gediscussieerd. Hij stelde ook dat de werkgelegenheid en de betrouwbaarheid van de over- Newt Gingrich, de nieuwe voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, zwaait woensdag met een tv-gids, in verband met de vloedgolf van negatieve publiciteit die tijdens de campagne over hem is uitgestort. foto Reuter van onze correspondent WASHINGTON - Een zwaar aangeslagen president Bill Clinton heeft de Republikeinen woensdag gewaarschuwd dat hij niet zal tolereren dat zij hun nieuwe meerderheid in het Con gres gebruiken „om de klok te rug te draaien naar de mislukte politiek van het verleden en daarmee het economische her stel in gevaar te brengen". Maar Clinton zei ook dat hij met de Republikeinen wil samenwer- kein om de problemen van Ame rika op te lossen. De president belde woensdag met de Republikeinse leider, se nator Bob Dole, en de nieuwe voorzitter van het Huis van Af gevaardigden, „Ik heb hen ge zegd dat ik met hen wil samen werken op een manier die boven de partijen uitstijgt", zei hij. Maar Clinton zei ook de uit gangspunten waarop hij in 1992 is gekozen niet te zullen verloo chenen. De Democraten leden dinsdag bij de tussentijdse verkiezingen voor het Congres (Huis van Af gevaardigden plus Senaat) een vernietigende nederlaag. In de Senaat sloeg hun meerderheid van twaalf zetels om in een min derheid van vijf: 53-47, mede om dat de conservatieve Democra tische senator Richard Shelby uit Alabama naar de Republi keinen is overgelopen. In het Huis van Afgevaardigden verlo ren de Democraten 52 van hun 256 zetels en hebben de Republi keinen nu een meerderheid van 230-204. Bovendien verloren de Democraten elf van hun dertig gouverneursposten. Clinton stelde woensdag op een persconferentie dat de kiezers niet zozeer zijn beleid hebben af gewezen, als wel hun algemene afkeer van het politieke bedrijf in Washington hebben getoond. „Dit betekent niet dat de men sen nu ineens tegen verlaging van het begrotingstekort zijn, tegen de vuurwapenwet, tegen de uitbreiding van de handel en de groei van de economie". Die verworvenheden van twee jaar Democratisch bewind lopen volgens de president gevaar als de Republikeinen hun zin krij gen. Het 'Contract met Ame rika', waarin zij hun plannen voor de komende twee jaar heb ben samengevat, zal volgens de president het economisch her stel om zeep helpen. „Laten we ze twee dagen geven om van hun overwinning te genieten, maar daarna moeten we samen tot za ken zien te komen", aldus Clin ton. Ook de gematigde Dole zei te be seffen dat de Republikeinen nu een zware verantwoordelijkheid dragen voor het beleid. Hij toon de zich bereid tot samenwer king. Clinton wilde niet zeggen of hij zijn vetorecht zal gebrui ken als de Republikeinse meer derheid voorstellen aanneemt waarmee hij het niet eens is. Maar hij heeft al eerder het Con tract met America dat lagere belastingen, meer defensie-uit gaven en toch vermindering van het begrotingstekort belooft - afgewezen als onverantwoorde lijk en irreëel. De president nam een deel van de schuld voor de zware neder laag van zijn partij op zich. Hij zei onvoldoende aan de Ameri kanen te hebben overgebracht wat er de afgelopen twee jaar al is veranderd. „Zij hebben de po sitieve effecten niet gevoeld. Dat is mijn fout en ik aanvaard die verantwoordelij kheid zie verder pagina 2 AMSTERDAM (ANP) - Hoge ambtenaren moeten in de toekomst op basis van speciale contracten worden aangesteld. Ze krijgen een hoog salaris, maar daar staat tegenover dat ze makkelijker de laan uitvliegen als ze niet de overeengekomen topprestatie leveren. Een voorstel van die strekking krijgt de gemeenteraad van Amster dam over ongeveer twee maanden voorgeschoteld door het college van b en w. Wethouder van financiën F de Grave (WD) kondigde dat woensdagavond aan in het praatprogramma van Ton Elias via de lokale zender AT5. Met het voorstel hoopt het gemeentebestuur hoge ambenaren tot zorgvuldig werken te bewegen en te voorkomen dat grote fouten worden gemaakt die de stad veel geld kosten. Volgens De Grave moet het systeem uitsluitend gelden voor het hoogste echelon. heid gevaar lopen als de centrale wordt gesloten. De PvdA, Groen Links en SP wa ren niet te overtuigen. Zij hiel den vast aan hun eerdere stand punten: sluiting van de centrale. De fracties van CDA, WD, RPF, SGP en GPV verklaarden zich voor de modernisering. Zij wa ren in hun nopjes met de ant woorden van de bewindsman. WD-woordvoerder Remkes had grote problemen met het standpunt van D66. „Als je voortdurend rijdende treinen wilt stoppen, is dat niet het beeld dat wij voor ogen hadden van het paarse kabinet." De fractie van het AOV en het onafhankelijke kamerlid Hen driks wilden nog nader overleg over een in te nemen standpunt. Volgende week dinsdag zal het verslag van het algemeen over leg op de agenda van de Tweede Kamer worden geplaatst. De fracties kunnen dan in een ple nair debat stemmen over de mo tie van Groen Links voor slui ting van de centrale. Minister Wijers wilde gisteren niet vooruitlopen op mogelijke schadeclaims van de SEP als de modernisering van de centrale niet door kan gaan. „Dat zal ook van de rechter afhangen." De minister weigerde na afloop van het debat te zeggen o? hij een motie uit de Kamer tegen ver lenging van de levensduur naast zich neer zal leggen. Directeur Den Boer van de cen trales in Borssele woonde het overleg tussen minister en Ka mer bij. Hij verklaarde na afloop dat zijn bezorgdheid over de toe komst van de kerncentrale en het behoud van de werkgelegen heid was verminderd. De conclu sies van de minister gaven hem daar aanleiding voor. zie ook pagina 11 Herdenking val van Berlijnse Muur trekt weinig publiek van onze correspondent BONN - Als een verplicht num mer, zo is woensdag in Duits land de val van de Berlijnse Muur herdacht. Vijf jaar gele den beleefden honderdduizen den mensen in een lange nacht vol emotie en euforie een vreed zame revolutie. Daarentegen werden de plech tigheden woensdag in Berlijn bijgewoond door hooguit een paar honderd mensen, voorna melijk genodigden. Alleen een lichtketen op de Bösebrücke leek een spontaan initiatief van de Berlijners zelf te zijn. De tegenvallende belangstelling weerspiegelde de stemming in met name het voormalige DDR- gebied, waar de hereniging voor velen niet gebracht heeft, waar op zij gerekend of gehoopt had den. Brug De heropening van een brug over de Spree, die het westen van de stad met het oosten ver bindt en de hereniging van Ber lijn moest symboliseren, liept uit op een demonstratie van 200 milieu-activisten. Zij verzetten zich tegen de openstelling van de Oberbaumbrücke voor auto's en bekogelden burgemeester Diepgen met eieren en verfbom- men. Twintig betogers werden na een stevig handgemeen met de politie gearresteerd, terwijl de burgemeester achter een haag van politieschilden zijn toespraak afmaakte. Kranslegging De officiële kranslegging voor de 187 mensen die na de bouw van de Muur in 1961 om het leven wa ren gekomen omdat ze uit de DDR wilden ontsnappen, trok evenmin veel publiek. Enkele tientallen mensen betuigden hier hun eer aan de slachtoffers van een verwrongen systeem. Aan dit finan ciële extraatje van Libresse, zit nog een èn- der extraatje vast Want bij önkoop van twee actieverpak- Ubresse-damesverband to u gratis het speciale Ente'r- tainment-boekje* aanvragen, met 200 verschillende restaurants. Kies vier restaurants uit en dineer met 25% korting (maximaal vier personen). Zie de verpakking 4x dineren met 25% korting Libresse damesverband, diverse soorten, pak .449 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 12 november as. 'Zolang de voorraad strekt L ïands grootste kruidenier blijft op de klei ntjes letten. Cfl DEN HAAG (GPD) - Toprestaurateurs komen voor een moeilijke keuze te staan. Moeten de gerechten met witte truffels van de kaart worden geschrapt of niet? Nu de Italiaanse oogst van de delicatesse tijdens de watersnood van de afgelopen dagen iweggespoeld, stijgen de truffel- prijzen de pan uit. In Frankrijk moet maar liefst zevenhonderd gulden per ons worden neergeteld, in Nederland kost honderd gram vijfhonderd gulden. F. van Groeningen, eigenaar van het met twee Michelinsterren bekroonde restau rant Kaatje bij de Sluis in Blokzijl, haalt zijn carpaccio (plakjes rauwe ossehaas, pasta en rauwe truffel) van zijn menulijst als hij inderdaad zoveel geld moet beta len. „Het is een voorrecht om met zo'n mooi produkt als de witte truffel te kun nen werken, maar vijfhonderd guldenper ons is buiten alle proporties", zegt hij ver ontwaardigd. „Dat kan ik mijn gasten niet meer voorschotelen." Liefhebbers van foie gras d'oie aux truffes, ganzeleverpaté met truffel in de volksmond, blijft dit jaar een enorme prijsstijging bespaard. Dit ge recht wordt met zwarte truffel bereid, net als de meeste gerechten met truffel hier te lande. „De witte truffel is overal in de we reld erg populair, behalve in Nederland", vertelt R. Kranenborg, restaurateur van La Rive in Amsterdam. „Af en toe wordt er een speciale avond georganiseerd voor mensen die witte truffels eten en daar koop ik dan een precies afgestemde portie voor in." Specialisten Verpleegkundigen zien wel fou ten op specialistische afdelingen in ziekenhuizen, maar melden die niet. Ze hebben de indruk dat de inspectie er toch niets mee doet of ze krijgen van de klach tencommissie te horen dat de be trokkene zelf een klacht moet in dienen. Ook komt het voor dat artsen of leidinggeven den verpleegkundigen A intimideren. Verkiezingen De stemgerechtigde inwoners van Noord-Beveland. Tholen en Sint Philipsland kozen 32 nieuwe raadsleden. Op Tholen werden SGP en PvdA de groot ste partijen. Op Noord-Beveland haalde het CDA de meeste stem men. Vier partijen ein digden elk op twee ze- O tels. I O Ruud Gullit Ruud Gullit heeft AC Milan gis termiddag na een bliksemtrans- fer de rug toegekeerd. De aan valler pikt de draad op bij Sampdoria. de club waarvoor hij in het afgelopen seizoen reeds actief ivas. De 32-jarige Nederlander, die eerder zes sei- zoenen voor Milan speelde, iverd geruild voor Melli, de 24-jarige aajivaller O A van Sampdoria. I ■■■■———III Mil IIIW Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 11, 13, 15, 17 en 19; Sport: 20 en 21. URK (GPD) - Een groot aantal Urker vissers heeft vandaag de zoekactie ten noorden van Schiermonnikoog voortgezet naar de nog vermiste schipper Johan Gerssen van de gezonken kotter Larissa. Geert Meun, voorzitter van Vis- serijbelangen op Urk, verwacht te gistermiddag dat 25 tot 100 kotters aan de zoekactie zouden deelnemen. „Het idee is vanaf diverse kan ten gekomen nadat gistermor gen bekend werd dat de Marine de zoekactie staakte", aldus Meun. „Een dergelijke actie is op Urk geen unicum. De vissers trekken er in elk geval twee da gen voor uit. De kotters die al in de buurt van de gezonken Laris sa varen kunnen onmiddellijk met hun zoekactie beginnen. In de loop van de dag zal de vloot kotters zich ter hoogte van de plek des onheils steeds meer uit breiden. „Als de hele vissers vloot meedoet, kunnen er zo'n honderd kotters ingezët worden om gezamenlijk naar de nog ver miste visser te zoeken. Volgens Meun zijn twee vissers aangewe zen die de zoekactie vanaf een schip van Rijkswaterstaat ter plekke gaan coördineren. Via marifoonverbindigen zullen voordurend gegevens worden uitgewisseld. Solidariteit Burgemeester Seiko Veninga, zelf een niet-Urker, is diep onder de indruk van de getoonde on derlinge solidariteit. „Maar", zegt ook hij, „een dergelijke zoekactie is niet nieuw. Het hoort bii het karakter van Urk". Meer aandacht voor oudere werknemers DELFT (ANP) - Het aantal be drijven en instellingen dat maatregelen treft voor oudere werknemers, is de afgelopen ja ren toegenomen. Het beleid is niet alleen gericht op het ver vroegd laten afvloeien van deze werknemers, maar ook op het behoud van de ouderen voor de toekomst. Dit blijkt uit een onderzoek van TNO Preventie en Gezondheid onder personeelsfunctionaris sen van 1200 bedrijven en instel lingen. Steeds meer bedrijven geven de oudere werknemer de gelegen heid het werk en de werktijden aan te passen aan zijn mogelijk heden. Volgens de burgemeester is het in het verleden met 130 schepen gebeurd. „Alleen toen was er nog niet al de aandacht van de me dia". Met netten zal nu het gebied worden uitgekamd, waar ver moed wordt dat het lichaam ligt. „De netten worden nu gebruikt voor een collega in plaats van voor vissen". IAdvertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 000002 1-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1