Noord-Italië zwaar getroffen PZC'krulle.batè |L Duitsland vervolgt Bosnische Serviër BOERENKOOL EN SLAVINKEN. CEOT Kotter met zes Nederlanders vergaan Verzekeraars voor extra beveiliging nieuwere auto's 4 WEKEN - Cement-cultuur' en 'glad geschoren bergen' oorzaak Alimentatie Operatie Jordaans meisje in Israël VOOR 14,- Vrijwel droog Nevelig weer met laaghangende be wolkingIn de ochtend kans op een op klaring. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. 13 graden. 37e jaargang no. 263 linsdag 8 november 1994 osse nummers 1,50 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen ah onze correspondent OME - Het weer in het noord esten van Italië is maandag ils verbeterd. Daardoor is het logelijk een eerste balans op te laken van de overstromingen ie dit gebied hebben getroffen, alie realiseert zich vooral dat t stiefmoederlijke behande- ng van het milieu de oorzaak van alle ellende. [aandagavond waren in de re- loutros-Ghali iverweegt iftocht VN i Bosnië ARAJEVO (AP) - Het Bosni- ihe regeringsleger heeft op- teuw terrein veroverd ten jorden van Sarajevo en lijkt chop te maken voor een groot ïensief in het midden van Bos- Dat hebben VN-functiona- ssen maandag gezegd, jcretaris-generaal van de Ver- ïigde Naties Boutros Boutros- hali zei in Geneve dat hij in ge- irekken met gezanten uit Bos- „de mogelijkheid van terug- jjkking van VN-troepen" zal «studeren". Hij zal later deze eek met NAVO-baas Willy iaes overleg voeren over even- leel te nemen stappen tegen ilitaire offensieven van de oslims. De Verenigde Staten [n tegen luchtaanvallen op de Oslims. Washington stelt dat Servische nationalisten de [ressors zijn en dat de verschil de partijen daarom niet per gelijk dienen te worden be- indeld. Boutros-Ghali wil „de [schillende scenario's" de re- le laten passeren. Ironken man na oodrijden van rouw via 'deel 3' chterhaald BERGEN (ANP) - Via het ffltekenbewijs deel drie van auto heeft de politie afgelo- ffl weekeinde een automobi- it kunnen aanhouden die een •jarige vrouw dood reed. De an stopte niet na het ongeluk. ipolitie hield de 46-jarige Ei genaar aan in zijn woning. Ij bleek een alcoholpromil- fe van 1,7 in zijn bloed te heb- n. De politie sloot hem in en im hem zijn rijbewijs af. et slachtoffer, de 64-jarige me euw Schutten uit Eibergen, ltste zaterdag samen met haar an en dochter over de Winters- ijkseweg. De vrouw kwam op lauto terecht waarbij de voor at van de auto brak. De politie >nd later op de weg het kente- inbewijs deel drie. Achter het lis van de Eibergenaar stond i beschadigde auto. gio's Piemonte, Ligurië en Lom- bardije 53 lijken geborgen. Red dingsploegen zoeken nog naar enkele tientallen vermisten, maar aangenomen wordt dat ook deze personen moeten wor den toegevoegd aan de lijst van dodelijke slachtoffers. Een tien tal dorpen was maandagavond nog afgesloten van de buitenwe reld, terwijl het aantal daklozen 5000 bedraagt. De schade aan woningen, winkels, de landbouw en de industrie loopt in de mil jarden guldens. Premier Berlusconi, die maan dag een bezoek bracht aan de zwaarst getroffen gebieden, liet weten dat het kabinet vandaag waarschijnlijk de noodtoestand zal afkondigen in Noordwest- Italië. Hij pareerde de kritiek van de oppositiepartijen en veel burgemeesters, die spreken van te laat gestarte en slecht gecoör dineerde hulpacties, met te zeg gen dat er sprake is van de zwaarste regenval sinds 1913 en dat de regering en de verschil lende hulptroepen niets mag worden verweten. Hoewel het maandagavond laat in veel delen van Noord-Italië opnieuw begon te regenen, is de verwachting dat het ergste ach ter de rug is. Kritiek blijft de si tuatie in de stad Pavia, vanwege de hoge stand van de rivier de Po. Gevreesd wordt dat de rivier in de komende dagen ook voor problemen kan zorgen in het ge bied rond de stad Rovigo, nabij de Adriatische kust. Hier vond in 1951 een grote overstromings ramp plaats. De minister van binnenlandse zaken, Maroni, die maandag een bezoek bracht aan Pavia, zei een commissie in het leven te willen roepen om 'voor eens en altijd' vast te stellen bij wie de verant woordelijkheid ligt voor het feit dat Noord-Italië elk jaar in no vember wordt getroffen door overstromingen. Geologen en verschillende milieorganisties antwoordden prompt dat in de afgelopen dertig jaar het milieu systematisch is vernield ten be hoeve van illegale bouw en spe culatie en dat daarvan steeds weer de rekening wordt gepre senteerd in de vorm van over stromingen. Professor Floriano Villa, voorzit ter van de nationale vereniging van geologen, noemt Italië „een patiënt in de terminale fase". „Er bestaat geen enkele con trole op de loop en de beddingen van de rivieren en de capaciteit van waterbekkens", aldus Vila. Volgens de geoloog zijn de tech nische diensten die belast waren met de zorg voor de Italiaanse waterhuishouding en die hun werk zeer goed deden, vanaf het begin van de jaren '60 ontman teld. „De rivieren zijn aan hun lot overgelaten. Ze zitten vol vuil en zijn omzoomd door illegaal cement. Als het twee dagen re gent, zoals nu, gaat het mis. Wat zal er gebeuren als het tien da gen regent"? Boeren Villa zegt dat er in Italië een 'ce ment-cultuur' heerst en dat de verschillende regeringen, inclu sief die van premier Berlusconi, dit hebben bevorderd door steeds weer een amnestie af te kondigen voor illegale bouwers. Maar de geoloog bekritiseert ook de boeren, die op heuvelach tig terrein niet meer de meest elementaire landbouwregels in acht nemen. „Op hellingen wordt verzuimd terrasbouw te plegen. De wijn boeren van het nu zwaar getrof fen gebied rond Asti en Alba kie zen voor grote, verticaal lopende velden met wijnranken. Als het begint te regenen, zakt het water niet meer, zoals het hoort, in de grond. Er ontstaat een glijbaan die water, stenen, modder en vuil in een sneltreinvaart naar de vallei voert. Hier raken de ri vierbeddingen verstopt, waar door we na twee dagen hoog wa ter - en een overstroming - hebben". Ook de Italiaanse afdeling van het Wereldnatuurfonds ziet in slot zie pagina 3 kolom 1 Noordhollandse boeren krijgen 5,5 miljoen hulp DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aartsen van LNV stelt ma ximaal 5,5 miljoen gulden be schikbaar voor Noordhollandse boeren en tuinders. Honderd tot 150 bedrijven die in september waterschade hebben geleden, lijken voor een tegemoetko ming in aanmerking te komen. Dit heeft het ministerie maan dag bekendgemaakt. Als scha- degebied is aangewezen de pro vincie Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, exclusief Te xel. Taxateurs van Hagelunie zullen de schade vaststellen. Reddingswerkers lopen bij de ruïnes van een ingestorte woning bij Varallo Sesia. In deze stad kwamen vier mensen om. DEN HAAG (ANP) - De alimen tatie gaat op 1 januari 1995 met 1,3 procent omhoog. Het is de laagste stijging sinds 1989. De verhoging geldt voor alle bijdra gen voor levensonderhoud, of ze nu door de rechter of door partij en onderling zijn vastgesteld. van onze correspondent BONN De Duitse justitie heeft maandag een Bosnische Serviër in staat van beschuldi ging gesteld wegens .volkeren moord, moord en ernstige mis handeling. De 38-jarige Dusko Tadic zal zich in Miinchen moeten verant woorden voor de misdaden die hij twee jaar geleden in een con centratiekamp voor Bosnische moslims zou hebben gepleegd. Tadic, een karate-expert en ca féhouder, zou volgens ooggetui gen in Omarska drie gevange nen hebben vermoord door hen te dwingen motorolie te drinken. Ook had hij een man gedwongen de testikels van een medegevan gene af te bijten. Hij zou, aldus deze getuigen, bovendien min stens 150 andere gevangenen zwaar mishandeld hebben. Tadic werd in februari in Mün- chen gearresteerd. De verwach ting was dat hij op verzoek van GRATIS WINTERCONTROLE GRATIS STARTGARANTIE I U bent met uw Peugeot hartelijk welkom moreen gratis Wintercontrole. Wij inspecteren uw jCUgeot op maar liefst 25 punten. Indien uw auto door ons in orde is bevonden geven wij u tijdens de openingsuren van onze Werkplaats startgarantie aan luis tot 1 april 1995. rAKTIEPE*1®0*5 i vajsj donderdag 10 i DE GEZAMENLIJKE Loten met zaterdag PEUGEOTDEALERS. 1 19 novemberi^__ EV0F.LTJE LEKKERDER IN EEN PEtJGEOT. Panklare gesneden öerenkool, 1 OC *300 gram JL 'lavinken, |0J&5G 12.50 I OH %am..„ m 1.Z.J Grids grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. JERUZALEM - Professor Shimon Slavin van het Hadassah-ziekenhuis in Jeruzalem loopt maandag hand in hand met het 12-jarige Jor daanse meisje Hiba Shaaban. Zij heeft dringend behoefte aan een been mergtransplantatie, omdat ze lijdt aan een ernstige vorm van bloedarmoede. In eigen land is een dergelijke operatie niet mogelijk. Direct na de verzoening tussen Jordanië en Is raël kwam het verzoek de operatie in Jeruza lem te mogen ondergaan. Dat is ingewilligd en de Israëlische regering zal de operatie voor een deel bekostigen. Donor is het 10 maanden oude broertje Mohammed, die wordt gedra gen door zijn vader Rushdie. foto Reuter het VN-tribunaal voor oorlogs misdaden in ex-Joegoslavië zou worden uitgeleverd. Dit tribu naal komt vandaag in Den Haag bijeen om zich voor het eerst over de zaak-Tadic te beraden. Een woordwoerder van de hoofdofficier van justitie Nehm zei maandag dat het proces in principe te allen tijde naar Den Haag kan worden worden ver plaatst. Eerst moet er echter in Duitsland een wet worden aan genomen, die het mogelijk maakt bevoegdheden van de Duitse justitie over te dragen aan de VN. Verleden week heeft Nehm ver klaard dat er ook tegen 50 an dere Bosnische Serviers nog on derzoeken wegens oorlogsmisa- den lopen. In Denemarken begon maandag het proces tegen een 31-jarige Bosnische moslim die er van wordt beschuldigd samen met zijn Kroatische bewakers mede gevangenen te hebben ver moord. In Oostenrijk is vorige maand een andere Bosnische Serviër, Dusko Cvjetkovic, aangeklaagd wegens volkerenmoord in het voormalige Joegoslavië. Schilder Francis overleden LOS ANGELES (DPA/AFP/ ANP) - De Amerikaanse schilder en graphicus Sam Francis is op 71-jarige leeftijd aan kanker overleden. Francis die tot de ab stracte expressionisten behoor de werd in één adem genoemd met andere „actie schilders" als Willem de Kooning, Franz Kline en Mark Rotho. IJMUIDEN (GPD) - De van oorsprong Ne derlandse viskotter met zes opvarenden (vier uit LTrk, een uit IJmuiden en een uit Lemmer) aan boord, is maandag gezonken. Het schip botste 20 km ten noorden van Schiermonnikoog tegen een bulkcarrier. De Kustwacht hield een zoekactie waaraan helikopters en duikers deelnamen. Rond middernacht werd de actie gestaakt en was nog geen van de bemanningsleden gevon den. De voormalige Urker kotter Larissa, die sinds 1992 Fleetwood in Engeland als thuis haven heeft, vertrok gistermiddag uit Lau- wersoog. Het schip, met als kapitein T. Gers- sen (35) uit Urk, botste om tien voor zes te gen de Maltezer bulkcarrier Hero. Vrijwel onmiddellijk begon een zoekactie met een loodsboot die ter plaatse was en met red dingsloepen van de Hero. Later deden Nederlandse en Duitse redding boten mee aan de actie, alsmede de mijnen- jagers Zierikzee en Delfzijl, een Orion-vlieg- tuig en twee marinehelikopters. Duikers van de marine zouden vannacht nog probe ren af te dalen naar de kotter, die op circa 20 m. diepte ligt. Lesgeld omhoog Minister Ritzen (onderwijs) wil de komende jaren bezuinigen door de lesgelden te verhogen en sportvelden aan gemeenten te verkopen. Ook krijgen leer lingen een 'onderwijsnummer' (vergelijkbaar met het sofi-num- merwaardoor ze beter ger egistreerd kunnen worden. De bezuinigingen op cultuur gaan niet O door. O Moeder Teresa Een Britse televisiedocumentai re die vandaag wordt uitgezon den. maakt korte metten met het iverk van Moeder Tere sa in de sloppenwijke?i van In dia. De programmamakers van het commerciële station Chan nel 4 noemen de mythe, die rond haar persoon is ontstaan, een mengsel van 'overdrij ving en goedgelovig- E! heid'. w Concessies De Vlaamse minister T. Kélch- termans heeft gezegd dat een snel ja van Nederland voor de verdieping van de Westerschel- de kan leiden tot concessies van Belgische zijde over het tracé voor de hoge snel heidslijn van Antioer- Q pen naar Rotterdain. w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. Schade tussen 400 en 500 miljoen DEN HAAG (GPD) - Verzeke ringsmaatschappijen gaan ho gere eisen stellen aan de pre ventie van diefstal van auto's. Het Verbond van Verzekeraars adviseert de leden maatregelen in te voeren die uiteen lopen van het graveren van het kente ken in alle ruiten van nieuwere auto's tot blokkerende syste men voor diefstalgevoelige au to's en tot uitgebreide alarmin stallaties voor duurdere en sportieve auto's. Autoverzekeraars krijgen steeds meer te maken met autocrimi naliteit. Het afgelopen jaar kost te dat de verzekeraars tussen de 400 en 500 miljoen gulden aan uitkeringen wegens diefstal en vernieling. Het resultaat van dit type diefstal- (casco-)verzeke- ring was volgens het Verbond in heel Nederland 9 procent nega tief. Om dit negatieve resultaat te rug te dringen worden de aange sloten leden (de verzekerings maatschappijen) geadviseerd een 'actief antidiefstalbeleid' te gaan voeren. Dat betekent on der meer het graveren van alle ruiten van auto's met een leef tijd tot bijvoorbeeld 5 jaar met het kenteken en met 'NL'. Dat laatste is een toevoeging van be staande systemen, omdat in en kele Europese landen vergelijk- bare letter/cijfer-combinaties worden gebruikt. Voor 'diefstalgevoelige auto's' - en daar rekent het Verbond alle 'middenklassers' tot bijvoor beeld 5 jaar oud onder - zouden verzekerden 'gestimuleerd' moeten worden een 'tweevou dige startonderbreking' te laten installeren. Een dergelijke 'Klasse 1-systeem' blokkeert bij het starten door vreemden zowel het startsysteem als de benzine toevoer. Een dergelijk blokkeringssys teem lijkt vooral bedoeld om het toenemend aantal gevallen van 'joyriding' te voorkomen, even als het stelen van auto's voor de onderdelen en een toenemend aantal diefstallen van auto's die vervolgens worden 'geëxpor teerd' naar Oost-Europa. Het blokkeringssysteem wordt ove rigens ook geadviseerd voor de 'extra diefstalgevoelige' auto's van oudere leeftijd. Extra diefstalgevoelig zijn vol gens de verzekeraars luxe. duur dere personenauto's, auto's met een sportief karakter, zoals de uitvoeringen GTI, GSI en XRI en cabriolets. Hiervoor zou naast het graveren en het blok keringssysteem ook een uitge breide alarminstallatie nodig zijn. (eenmalig binnen zes maanden) cJA) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 WÊÊmÊÊÊÊmtmÊÊÊmÊmMÊÊÊÊÊm ■■i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1