Begrotingstekort Mariekerke HIFfSTUDIOÖ^ Heillenaars op reünie Nostalgie viert hoogtij bij Zonnebloem Gemeente overweegt sloop vooroorlogse huizen Zonnemaire PvdA'er Wallage roemt actief Thools bedrijvenbeleid streek Gemeente verwacht in 1996 weer overschot te hebben EEN AUTOMERK DAT ECHT IETS TE VERTELLEN HEEFT? DAT MAG WEL IN DE KRANT. NAD MAANDAG 7 NOVEMBER 1994 van onze verslaggever MELISKERKE - De gemeente Mariekerke gaat een jaartje rood staan. Het college van bur gemeester en wethouders wil van de gemeenteraad weten of die instemt met een begrotings tekort van 114.929 gulden voor 1995. Met de herindeling van de plattelandsgemeente in zicht lijkt het op potverteren, maar b en w bestrijden die mening in de aanbiedingsbrief bij de be groting bij voorbaat, want het college verwacht in de jaren daarop flink veel geld extra bin nen te halen. Het college neemt met die ver onderstelling wel een voorschot op de ontwikkelingen van het Wegschap Walcheren, dat moge lijk per 1 januari 1996 opgeheven wordt. Als dat inderdaad ge beurt. hoeven de inwoners van Mariekerke veel minder te beta len aan het onderhoud van de wegen. Dat bedrag loopt op tot bijna vierhonderd gulden per huishouden, waardoor de ge meente met de bestaande belas tingdruk in één klap aan alle verplichtingen kan voldoen. Met de meevaller die het college verwacht komt Mariekerke in 1996 op een overschot op de be groting van 127.549 gulden; in 1998 is dat opgelopen tot ruim twee ton. Feest rond heropening wijkbebouw St. Laurens SINT LAURENS - Het gere noveerde wijkcentrum aan de Van Citterstraat in Sint Laurens wordt zaterdag 12 november feestelijk hero pend. Mr J. Douwes verricht, om 16.30 uur, de plechtig heid door het naambord met de nieuwe naam van het wijkgebouw te onthullen. Het jeugdcircus Reinardi uit Hulst geeft een optreden voor de jeugd en er is een lampionoptocht voor de kleintjes. Vervolgens is er een grote feestavond met ca baret van Els Austmann en Monique Mars en het dans- orkest Splendid. Het doelbewuste tekort op de re kening, dat overigens volgens het college op toestemming van de provincie kan rekenen, bete kent niet dat de inwoners van Mariekerke volgend jaar ongwij- zigde tarieven houden. Omdat het college op het standpunt staat dat de afvalstoffenheffing kostendekkend moet zijn, stelt het voor de tarieven te verhogen. Welk bedrag de inwoners kwijt zijn aan de afvalstoffenheffing, meldt de begrotingsbrief niet: wel dat de tarieven vergelijk baar zijn met omliggende ge meenten. Aangezien die uiteen lopen van 145 gulden in Dom burg tot bijna vijfhonderd gul den in Arnemuiden, biedt dat weinig houvast. De Mariekerkenaren moeten in ieder geval rekening houden met de invoering van een riool recht van vijftig gulden per jaar. Tot nu toe bestond die belasting niet, maar gezien de gigantische Raad Domburg bespreekt bouw campingtoilet van onze verslaggever DOMBURG - De gemeenteraad van Domburg bespreekt woens dag in zijn vergadering de aan vraag voor het bouwen van een toiletgebouw op camping Den nenbos in Oostkapelle. Het col lege heeft geen bezwaren tegen de bouw van het gebouwtje, om dat het de kwaliteit van de cam ping ten goede komt. De bouw kan echter niet zomaar doorgaan, omdat het bestem mingsplan op die plaats zoiets niet mogelijk maakt. Het ge bouwtje komt op een nieuw ge deelte van de camping, waar voor de gemeenteraad vorig jaar al toestemming gaf. Omdat er een bezwaarschrift tegen dat plan is ingediend, is de uitbrei ding officieel nog niet toege staan. Het college wil wel voor uitlopen op de beslissing, omdat het verwacht dat de wijziging van het bestemmingsplan uit eindelijk goedgekeurd zal wor den. De gemeente moet nu ech ter officieel instemmen met die manier van doen. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. kosten die met onderhoud en vernieuwing gepaard gaan, vin den b en w die heffing verant woord. Voor monumenten in de ge meente trekt het college drie kwart miljoen gulden uit. De res tauratie van de toren van de kerk van Meliskerke kost ver moedelijk 350.000 gulden; de res tauratie van de molen van Aag- tekerke kost naar alle waar schijnlijkheid 400.000 gulden. Omdat een groot deel van de kosten met subsidies betaald kan worden, is de gemeente zelf ongeveer 320.000 gulden uit de eigen reserves kwijt. Het college stelt de raad verder voor meer voor de jeugd tussen 12 en 17 jaar te gaan doen. Een speelterrein met basketball- paal en een asfaltbaantje voor skeeleren aan de rand van Melis kerke zijn twee maatregelen die de jeugd moet afhouden van het rondhangen in speeltuintjes en op pleintjes van basisscholen. De gasten op het lustrumfeest van de afdeling Terneuzen van De Zonnebloem doen z e goed aan het koud buffet, foto Charles Strijd van onze verslaggever TERNEUZEN - Hij zingt al jaren op uit stapjes in de vakantieweken. Liedjes van vroeger laten goede tijden herleven. R. van der Heyden doet in nostalgie. Zijn liedjes 'brengen een zonnetje onder de mensen'. De 190 gasten van de afdeling Gi'oot-Ter- neuzen van De Zonnebloem, de katholie ke nationale vereniging tot bevordering van het welzijn der zieken van alle gezind ten, genieten zaterdag met volle teugen van Van der Heydens conferences en 'chansons'. Het vierde Zonnebloem-lus trum gaat voor de lichamelijk en verstan delijk gehandicapten van de grootste Zeeuws-Vlaamse gemeente niet onge merkt voorbij in de aula van scholenge meenschap Zeldenrust. Het Zonnebloem- feest moet - en zal - een blijvende, onuit wisbare herinnering worden voor de aan wezigen. „Fons Dickens, de nieuwe vertegenwoor diger van het districtsbureau, maakt een rondje door de regio. De massale deelna me aan deze feestmiddag verbaasde en verraste hem", zegt voorzitter V. van der Laan-Bouff, toch een beetje trots, tijdens het koud buffet. Bij een officieel feest ho ren natuurlijk een paar plechtigheden: toespraken bijvoorbeeld. Naast alle loftui tingen en mooie herinneringen blijft één ding hangen. De gasten van De Zonnebloem willen ook na het twintigjarig jubileum nog wel eens in het middelpunt van de belangstelling staan. Ze willen graag af en toe eens ie mand op bezoek krijgen. Voorzitter Van der Laan: „Mensen voor het bezoekwerk kunnen wij als Zonnebloemafdeling goed gebruiken, want het medewerkersbe stand vergrijst toch een beetje. Vooral mannen laten het afweten. Waar blijven al die jonge vut-ters?" Foto's uit het grijze verleden werden veelvuldig becommentarieerd onder de reüniegangers in Heille. foto Charles Strijd van onze verslaggever HEILLE - De Ballegeertjes (Adeleine, Magda en Wilfried) zijn al lang geleden geemi- greerd naar Frankrijk en za gen geen kans naar de reünie te komen. Maar Fred de Bruij- ne heeft wel de moeite geno men om vanuit Zuid-Schar- woude, in de kop van Noord- Holland, dik 300 kilometer af te leggen om in Heille er bij te zijn. De Bruijne heeft maar zes jaar in het West-Zeeuws-Vlaamse grensdorp gewoond. Daarna werd zijn vader, agent van de rijkspolitie, overgeplaatst naar Lamswaarde. Weer later liet De Bruijne de streek voor goed in de steek. In het begin kwam hij nog wel eens in Heil le, omdat de familie van moe ders (Leliaert) en oma's (Maen- hout) kant nu eenmaal sterk geworteld was, en is. in (Zeeuwsch-)Vlaanderen. „Maar de laatste keer dat ik hier was, is nu toch al weer zo'n vijftien jaar geleden", zegt de 47-jarige De Bruijne zaterdag avond in het dorpshuis. Dertig mensen (en hun part ners) die tussen 1940 en 1950 in Heille werden geboren, kijken in het voormalige schooltje nostalgisch terug. De Bruijne is al een paar uur voor de duis ternis inviel door het dorp ge reden. Zijn geboortehuis staat er nog precies zo bij als 47 jaar geleden. „Het hele stratenplan van het dorp is intact geble ven. Af en toe is er wel een oud huis verdwenen, maar precies op dezelfde plek is dan een nieuw pand gebouwd. Nieuw bouwwijken of geheel afwij kende, moderne gebouwen kom je hier niet tegen, zodat het voor mij een feest der her kenning was. Ik denk niet dat dat ergens anders in Neder land te vinden is." Aannemer Theo Hoorickx kan dat bevestigen. Hij woont van af zijn geboorte, 48 jaar gele den. in Heille en is aannemer „Als ik het van het bouwen in Heille had moeten hebben, was ik al lang failliet geweest", lacht hij. „Er schijnen nu mo- gelijKhede; rijn om drie, vier n',"...ve huizen te bouwen, maar dat is voor het eerst in tientallen jaren. Voor de rest waren er alleen wat verbou- winkjes en is eens een keer een schuurtje gezet." Doelgroep Hoorickx heeft samen met Fred Rabout en Jos van Deur- sen de reünie op poten gezet. In eerste instantie wilden Van Deursen en Rabout hem er niet bij hebben, omdat ze al leen 50-jarigen (oud-)Heillena- ren wilden uitnodigen. „Dat bleken er toch wel erg weinig te zijn, vandaar dat we de doel groep hebben uitgebreid tot degenen die tussen '40 en '50 zijn geboren", verklaart Ra bout. De muziek in het voormalige dorpsschooltje - waar overi gens geen van de aanwezigen lessen heeft gevolgd, omdat eind jaren dertig de laatste hoofdonderwijzer de deur ach ter zich dicht trok - stamt uit de jaren vijftig en zestig. Geen 'geboortemuziek' uit de jaren veertig dus. Eén van de aan wezigen kan zich overigens he lemaal niet herinneren dat er in haar eerste levensjaren so wieso muziek gemaakt werd. Gewezen op de bloeitijd van de big bands denkt ze even na en zegt dan: „Ja, dat zal dan wel, maar dat herinner ik me niet meer zo. De begintijd van de Rock 'n Roll was toch de muziek uit onze jeugd." Theo Hoorickx vindt het niet zo gek dat de muziek van de jaren vijftig de herinnering overheerst. Het schooltje werd. na twintig jaar voor de opslag van oud ijzer te zijn ge bruikt. tenslotte in 1958 in ge bruik genomen als dorpshuis van de Heillese Ontspannings club (HOC). En in de begintijd zal de HOC ongetwijfeld veel destijds moderne muziek door de klaslokalen hebben laten schallen. van onze verslaggeefster ZONNEMAIRE - De gemeente Brouwershaven overweegt ze ven vooroorlogse woningen aan de Oprit in Zonnemaire te slo pen. Vervangende nieuwbouw zou goedkoper zijn dan renova tie. Bovendien zou daardoor de huur van de woningen lager blijven. De kwestie komt aan de orde in de commissie ruimtelijk beheer van maandag 14 novem ber. Uit onderzoek van de Centrale D66 argwanend na onderzoek ontwikkelaars van onze verslaggever MIDDELBURG - D66 in de ge meenteraad van Middelburg zet vraagtekens bij de betrouw baarheid van projectontwikke laars Macéka en Ondeto. De eer ste onderzoekt of nieuwbouw gepleegd kan worden tegenover het VVV-kantoor en of een pas sage gemaakt kan worden ter hoogte van het PZC-kantoor. Ondeto maakt een schetsont werp voor het Hofje onder de Toren. D66-fractievoorzitter D. S. Goe- degebuure-Wondergem had on langs enkele achtergronden van de beide projectontwikkelaars gecontroleerd. „De gegevens die wij boven water kregen van bei de bedrijven is niet bepaald hoopgevend. Van Ondeto zijn we alleen via via de vestigings plaats te weten gekomen, maar dit bedrijf staat niet ingeschre ven bij de Kamer van Koophan del. Van Macéka weten we dat er geen personeel is, maar slechts een directeur," De democraten wilden van bur gemeester mr C. G. J. Rutten ook weten hoe het gesteld is met de solvabiliteit van de project ontwikkelaars. Daarnaast vroeg de fractie of het college van tevo ren geïnformeerd heeft naar de betrouwbaarheid van dè bedrij ven. Volgens de burgemeester vindt een 'toetsing' naai' de project ontwikkelaars pas plaats op het moment dat de gemeente ver plichtingen aangaat. „En niet bij een eerste ontmoeting." De studie die Macéka momenteel uitvoert, gebeurt op basis van no cure, no pay. „Met Macéka heb ben wij een contract waarbij meer werkafspraken dan ver plichtingen instaan." Dienst Gemeentewerken (CDG) is gebleken dat de woningen in slechte staat verkeren. Zo zitten er scheuren in het gevelmetsel werk, zijn de kozijnen, ramen en deuren verrot en zijn de dakpan nen voor een flink deel verweerd. Voorts is het sanitair aan ver vanging toe, zijn de woningen niet geïsoleerd en voldoen diver se installaties niet aan de huidi ge voorschriften. Om aan de mo derne wooneisen te voldoen, wordt overwogen vijf in plaats van zeven nieuwe woningen te bouwen. Hoewel de vorm van de huidige woningen beeldbepalend is, noemt de CDG het uiterlijk van de huizen 'niet echt bijzonder'. Daarom is volgens de dienst ver vangende nieuwbouw, mits vol doende aandacht wordt besteed aan de architectuur, beslist geen verarming van het straatbeeld. De vergadering in het stadhuis begint om 19.30 uur. Motorrijder reed 70 km te hard VROUWENPOLDER - De poli tie hield zondagmiddag- een mo torrijder aan die met een snel heid van 150 km per uur over de weg van Vrouwenpolder naar Middelburg reed. Voor de weg geldt een maximum snelheid van 80 km per uur. De motorrijder kwam er met een schikking van 700 gulden nog goed vanaf. Had hij de snelheids- grens van 70 km per uur te hard rijden overschreden dan was zijn motor in beslaggenomen. van onze verslaggeefster SINT-ANNALAND - Hoewel hij vindt dat landelijke politici zich niet moeten bemoeien met gemeenteraadsverkiezingen, kwam fractievoorzitter Jac ques Wallage zaterdag toch naar Tliolen en Sint-Philips- land om de plaatselijke PvdA- campagne te ondersteunen. „We tonen de burgers dat we met el kaar zijn verbonden en dat de lijnen kort zijn. We laten zien dat de PvdA op alle niveau's een betrouwbare kameraad en bondgenoot is." Wallage toonde zich onder de in druk van de actieve pogingen waarmee de gemeente Tholen extra bedrijven naar zich heeft toegetrokken. ,Het is voor de werkgelegenheid van groot be lang dat overheden proberen be drijven te interesseren voor ves tiging in hun gebied. Tholen heeft dat prima aangepakt. Het evenwicht tussen milieu en in dustrie is voortdurend in de ga ten gehouden." Hij noemde Tho len in dit verband een voorbeeld voor de nationale aanpak. „We willen als overheid ook meer be drijven, maar we willen niet dat Nederland wordt volgetim- merd." Lijsttrekker Piet van Schetsen van de Thoolse PvdA hekelde in zijn toespraak de verkiezings campagne van het AOV. „Zij hebben huis-aan-huis loten ver spreid waarmee mensen dure ca deaus kunnen winnen. De trek king is op 9 november, de dag dat de stemmen worden uitge bracht. Als je die ochtend hebt genoord datje een fiets hebt ge wonnen, geeft dat morele plichtingen. Ik schaam mei een dergelijke campagne, moet aandacht vragen voor leid en geen goedkope spellp spelen." Voorts zei hij zich te ergereni de mooie beloften van ano partijen. „De aanleg van j voorzieningen gaat hand hand met lastenverzwafi Maar dat wordt niet gemei Ook de opvatting van de dat mensen die ongetrouwdi menwonen geen huis toegel zen zouden mogen krijgen, vj hij 'niet kunnen'. „Dat is tej voor woorden.'' De PvdA-po; ci brachten zaterdag ook eeni zoek aan het woonzorgcompi Elenahof in Stavenisse. Dj ging Wallage in gesprek mei| woners. De Thoolse VVD voerde zs dag eveneens campagne li-actieleden deden alle ket aan en.ondervroegen het wit lend publiek over de platsel politiek. Politie betrapt 156 hardrijders MIDDELBURG - Tijdens snelheidscontrole vrijdagi tend op de Kanaalweg in i delburg reden 72 voertuigen! der dan de toegestane 50 kilo: ter. In totaal werden 449 voer gen gecontroleerd. De hoogsl meten snelheid was 84 kilo ter. Bij een controle op de Veerse) in Middelburg overtraden 31 de 538 auto's de maximums heid van 80 kilometer. De schieter was hier 120 kilomei Nina is één van de vele vluchtelingetjes uit het voormalige Joego slavië die voorlopig in Nederland zijn opgevangen. Nina en haar - vaak ouderloos geworden - lotgenootjes hebben dringend hulp nodig. Dat is een van de redenen waarom de geza menlijke hulporganisaties geld bijeen trachten te brengen via een speciaal gironummer: 777. ALS ER NIEMANC p. Brinkpoortscraac 32, 7411 ANDERS IS 700-11899 Het Nationaal Fonds Kinderhulp beveelt deze inzamelingsactie van harte bij u aan en doet een beroep op iedereen die zich het lot van kinderen als Nina aantrekt. Want zonder hulp redden ze het niet. NAD laat alle franjes achterwege en besteedt geld aan de techniek. Zo wordt top-HiFi betaalbaar. LUIDSPREKER SYSTEMEN Nieuwendijk 35-39, Vlissingen. Tel. 01 I 84-1 2209. Ook op maandagmiddag geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 8