Vrijheid komt niet vanzelf is de les U had de moed om hier begin te nieuw maken Einde van bezetting werd in Middelburg feestelijk herdacht provincie maandag7 november 1994 van onze verslaggever VLISSINGEN - Een mild no vemberzonnetje, windstil weer, een gladde zee, honderden be langstellenden op de duinen, twee muziekkorpsen en lege reenheden en veteranen in vol ornaat: de omstandigheden konden zaterdag bijna niet ver der tegengesteld zijn dan tij dens de landing van de geal lieerde commando's, vijftig jaar geleden bij Westkapelle. Bij de radarpost herdachten oud-strijders, militairen en ge nodigden en YVestkappelaars de verbitterde strijd die een halve eeuw geleden om de YY'alcherse kust werd gestreden tegen de Duitsers. De herdenking bij Westkapelle was een van de twee grote her denkingen van de bevrijding van Walcheren. De veteranen, ambtelijke, politieke en mili taire vertegenwoordigers die zich zaterdagochtend verzamel den bij wat destijds een van de ergste strijdtonelen was. werden direct daarna met bussen naar Vlissingen vervoerd. Legerpredikant F R. van dei- Bom herinnerde er tijdens de herdenking aan dat het leed dat de commando's toen leden, bij een aantal van de aanwezigen nog steeds heel diep zit. Hij wees er verder op dat hun strijd bui tengewoon belangrijk is ge weest. „Velen van ons vragen zich af: 'Wat is de zin van mijn leven9' U weet dat u de moed had om hier een nieuw begin te maken." Fregatten Na het leggen van de kransen bij het monument volgde een kranslegging op zee. vanaf het dek van het Britse fregat HM Southampton en het Nederland se fregat HrMs Kortenaer. Teza men met de fregatten stoomden vier landingsvaartuigen op die ten tijde van de invasie gebruikt werden. Ook op andere plaatsen werd de bevrijding dit weekeinde her dacht. In Domburg waren ruim zeshonderd mensen bijeen, die eerst op de begraafplaats en la ter bij het monument op de Bou levard Van Schagen de gevalle nen herdachten. Burgemeester drs H. W. Hietkamp memoreer de dat tolerantie een van de be langrijkste lessen is die de hui dige generatie uit de oorlog moet trekken: tolerantie ten op zichte van onderdrukten en van anderszij nden en -denkenden. Sloedam In Arnemuiden werd bij het mCF nument op de Sloedam - een van dé zwaarstbevochten plaatsen in Zeeland - in aanwezigheid van zo'n duizend belangstellen den aandacht besteed aan de be vrijding. Burgemeester drs H. Visser wees er op dat soldaten van een ander land destijds de vrede van onder andere Neder land bevochten. Volgens hem is het daarom terecht dat Neder landse soldaten in den vreemde strijden voor gerechtigheid. Na de plechtigheden op de dam gingen de oud-strijders naar ver enigingsgebouw De Arne, waar ze nogmaals in het zonnetje ge zet werden. De gemeente Arne muiden kreeg namens het 4e en 5e Regiment Scottish Fusilliers een zelfgemaakte lessenaar aan geboden door veteraan Sam Hinchcliffe, voorzien van een in scriptie met dankwoord voor de bevolking van Arnemuiden. In Vlissingen herdachten de loodsen, los van het officiële pro gramma, hun gesneuvelde colle ga's in de Loodsensociéteit op de boulevard. Verder vonden zondag op diverse plaatsen op Walcheren speciale herden kingsdiensten plaats. ionze verslaggever tlSSINGEN - Vele duizenden men- L waren afgelopen weekeinde als Ischouwer of als deelnemer getuige «n de herdenking van de bevrijding ,n Walcheren, vijftig jaar geleden. De intrale herdenkingsdienst, in aanwe- gheid van koningin Beatrix, vond aats in Vlissingen. Ook bij het lan- agsmonunient in Westkapelle en in iddelburg, Domburg en Arnemuiden aren kransleggingen en toespraken, fe plechtigheid in Vlissingen bestond ttwee delen: de herdenkingsdienst in i sint Jacobskerk namens alle Wal- jerse gemeenten en de kransleggin- iji bij het monument bij de Comman- iweg. Koningin Beatrix was aanwezig de kerk, die voor het grootste gedeel- gevuld was met genodigden: oud rijders en hun begeleiders, de bevel- bbers van het Nederlandse leger, am- issadeurs en consuls van de landen e destijds deel uitmaakten van de allieerde strijdkrachten, Zeeuwse po- ici en vertegenwoordigers van diver- andere Zeeuwse instanties, e ruim 450 Britse, Canadese, Franse, élgische en Noorse veteranen genoten iitbaar van alle eer die hen een halve uw na hun strijd om Walcheren bewe- (ii werd. C. R. Jefferson, een van de ritse militairen die destijds bij West- ipelle aan wal ging, was diep onder de druk van de omvang van de herden- ng „Ik had vernacht dat het allemaal iel minder groot zou worden georgani- erd, maar dit is fantastisch. Het is «n gelegenheid om blij te zijn, maar et is wel heel fijn dat er aandacht ordt besteed aan de oud-strijders. Dit een ongelooflijke ervaring." Wat be eft Jefferson hoeft deze herdenking inde bevrijding niet de laatste te zijn. User over een paar jaar nog eens zo'n irdenking is en ik ben nog fit genoeg, en ik weer van de partij." zijn toespraak tijdens de dienst in de int Jacobskerk ging mr J. J. van der eel, kamerheer van de koningin en ion van de eerste burgemeester van iddelburg van na de oorlog, in op het tzonderlijke karakter van de Tweede ereldoorlog. Hij betoogde dat de rijd tegen Hitier niet alleen een strijd as om gebied, maar ook een gevecht gen het systeem van het nazisme: !enoorlog tegen Auschwitz." ilgens Van der Weel is de les van wat jftig jaar geleden gebeurde, dat vrij- •id niet vanzelf komt: „Er moet ge- ichten worden, net als om de Wester- helde, gevochten vóór vrijheid, vóór rdraagzaamheid, tégen rassenwaan, eemdelingenhaat, zelfgenoegzaam st onverschilligheid, verval van iarden." Hij sprak echter ook zijn rg uit over de huidige oorlogen, zoals Ruanda: „Ligt er misschien ergens r.grens aan de maakbaarheid van de wereld, aan de toepasselijkheid van de verschrikkelijke lessen van de ge schiedenis?" Alleen al het nadenken over deze vragen is naar het oordeel van Van der Weel ook een les van de Tweede Wereldoorlog. Broze grens Ds R. C. A. van Voorst Vader, de predi kant die de eerste dienst in de Sint Ja cobskerk na de oorlog leidde, ging in op de broze grens die er temidden van de oorlogshandelingen tussen leven en dood bestond. Hij wees op het relatieve karakter van tijd: „Tijd op zichzelf is neutraal, niet goed of slecht. Het gaat erom hoe we hem gebruiken. We weten allemaal dat de strijd tegen het kwaad doorgaat. Laat niemand zeggen: 'Ik ben te oud of te zwak, laat de zaken maar betijen'. Het is uw voorrecht om belang rijke getuigen te zijn. Benut uw tijd zo goed mogelijk." Na de dienst vertrokken dertig vetera nen naar het stadhuis voor een gesprek je met de koningin. De rest van de oud strijders vertrok in een stoet door een haag van mensen van de binnenstad naar het monument aan de Comman- doweg. Op de Oranjedijk en rond het monument waren zeker vierduizend be langstellenden. Kransen waren er onder meer namens de Nederlandse regering, de krijgs macht, het gemeentebestuur en diverse landen die destijds meevochten voor de bevrijding van Walcheren. Opmerkelijk was de krans door de honorair consul voor Duitsland in Vlissingen, D. Hart- mann. Burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen uitte voorafgaand aan de kranslegging zijn zorg over het opko mend rechts extremisme in de samen leving. „We realiseren ons dat we er minder van hebben gemaakt dan we vijftig jaar geleden van plan waren. Er ger nog. we beseffen maar al te goed dat afgrijselijke zaken als fascisme en racis me opnieuw wortel schieten en zich zelfs in onze democratische vertegen woordigingen een plaats veroveren. We zullen ons daar opnieuw en doorlopend tegen teweer moeten stellen." Koningin Beatrix in het stadhuis tijdens een onderonsje met enkele vetera nam destijds als legerpredikant actief deel aan de landing op Walcheren. i, onder wie (links) de voormalige bisschop van het Engelse Norwich, Maurice YY'ood. Hij foto Ruben Oreel Foto rechts: Koningin Beatrix, geflankeerd door (links) ge meentesecretaris drs J. M, A. van Nassau en wethouder C. de Keijzer, arriveert bij het stadhuis, waar zij een gesprek zal hebben met oud-strijders. Foto onder: Duizenden belangstellenden bekijken vanaf de Oranjedijk de plechtigheid bij het monument aan de Com- mandoweg. Op het terrein achter het monument staan zee verkenners bij de halfstok gehangen vlaggen van de geal lieerde strijdkrachten met achter hen oud-strijders en de Band of the Royal Marines School of Music. Foto boven: De oud-strijders marcheren na de herdenkings dienst in de Vlissingse Sint Jacobskerk over de Commando- weg naar het monument voor de plechtigheid. Foto rechtsonder: Minister dr A. Borst-Eilers van Welzijn, Volksgezondheid en Sport legt namens de Nederlandse re gering een krans bij het monument aan de Commandoweg. De kinderen die assisteren bij de kransleggingen, zijn leer lingen van de basisscholen van Vlissingen en zijn gekozen omdat zij op of nabij 5 november jarig zijn. fotografie Ruben Oreel Oud-strijders bekijken samen met een paar kinderen vanaf authen tieke legervoertuigen van Keep them Rolling op het Damplein in Middelburg de onthulling van een plaquette. foto Lex de Meester van onze verslaggevers MIDDELBURG - Enigszins in de schaduw van de officiële, ge combineerde YY'alcherse her denking in Vlissingen, vierden de Middelburgers zaterdag en zondag de bevrijding. De aard van de herdenking was enigs zins anders dan in de andere plaatsen op Walcheren, al was ook hier met de onthulling van een plaquette een plechtig mo ment ingebouwd. Burgemees ter mr C. G. J. Rutten verrichtte samen met oud-verzetsstrijder II. A. Acda de officiële hande ling bij de gevel van de panden Dam 6 en 8, het voormalig hoofdkwartier van de Duitse bezetting op Walcheren. Ter wijl op de andere herdenkings plaatsen echter vooral een ge dragen sfeer heerste, was de stemming in het algemeen in Middelburg iets feestelijker. De Dam stond zaterdag op het moment van de onthulling van de plaquette vol met veertig au thentieke legervoertuigen van Keep them Rolling, een vereni ging die zich beijvert voor de in standhouding van de voertui gen De bevrijdingsstoet volgde dezelfde route - via de Zand straat. Pottenbakkerssingel. Langeviele. Markt en Lange Delft naar de Dam - die de be vrijders vijftig jaar geleden af legden om de Duitse comman dant tot overgave van de stad te dwingen. De intocht trok veel publiek; ook bij het bezichtigen van de voertuigen, waaronder een Buffalo en een tank, en bij het vertrek voor een tocht over Walcheren was het druk. Zondagmiddag ontving het ge meentebestuur van Middelburg aansluitend op een buitenge woon druk bezochte herden kingsdienst oud-strijders en an dere belangstellenden in het ge meentehuis, ondanks protesten van de streng-christelijke frac ties in de gemeenteraad eerder deze week. De SGP/RPF/GPV- fractie vond dat het gemeente bestuur de orthodox-christelij ke bevolking de reGeptie ont hield, omdat deze niet willen meedoen aan festiviteiten op zondag. Respect Burgemeester Rutten hield zijn gehoor voor dat respect een be langrijke voorwaarde voor vrij heid is: „We moeten de kunst le ren verstaan de tegenstander niet te zien als vijand, maar lou ter als drager van een andere mening. Vanuit deze gedachte moeten we onze vrijheid blijven bevechten en propageren als het hoogste ideaal." Zaterdag- en zondagavond was er feestmuziek bij een bevrij dingsbal en een bevrijdingscon cert in de schouwburg. Ook was er zaterdag muziek bij een recep tie in het provinciehuis voor de veteranen en de genodigden van de herdenkingen in Westkapelle en Vlissingen. Twee doedelzak bands traden op het Abdijplein op en een van de orkesten maak te een rondje door de binnen stad. De oud-strijders kregen een fotoboek en een paraplu ter herinnering. De paraplu kon op de valreep nog diensten vervul len. want net na alle plechtighe den en festiviteiten vielen toch nog een paar druppels regen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 23