COURANT Noodweer eist tientallen levens 7,3% Serviërs in de tegenaanval Strijd om Walcheren herdacht 4 WEKEN Reuk van potvis hangt over Ameland 'Verligte' leider van Zuidafrikaanse kerk in woning vermoord FOTO WENSKAAITEN VA BB CL I Italië en Zuid-Frankrijk getroffen door zware regenval Reagan heeft ziekte van Alzheimer VOOR 14,- Later af en toe regen jn de vroege ochtend nog een mis tbank. Wolkenvelden, later op de dag regen. De zuidoostelijke wind. is zwak tot matig. Temperatuur 12 graden. 237e jaargang no. 262 Maandag 7 november 1994 Losse nummers 1,50 Wie maakt de origineelste wenskaarten binnen 1 -uur vanaf 99 Ct. per afdruk? Juist! FOTO I Goes, Middelburg, Vlissingen, Hulst, Terneuzen, Zierikzee, Etten-Leur IVERSCHOORE rURIJN/NICE (RTR/AFP) - Noodweer in Italië en Zuid- Frankrijk heeft aan tientallen mensen het leven gekost. Vol gens de Italiaanse Bescherming Burgerbevolking zijn zeker 32 mensen omgekomen en worden er circa honderd vermist. In Frankrijk kwamen zes mensen om. Op ettelijke plaatsen in het Noordwesten van Italië zijn ri vieren buiten hun oevers getre den en bruggen weggespoeld. Bet zwaarst getroffen is de regio LOS ANGELES (RTR/ANP) - De voormalige Amerikaanse presi- Jent Ronald Reagan lijdt aan de tiekte van Alzheimer in een vroeg stadium. Dat hebben zijn irtsen zaterdag meegedeeld. De eerste verschijnselen van de- se ziekte, een ernstige vorm van pre-seniele dementie, zijn het Verlies van het vermogen tot spreken, schrijven en lezen en jet verstaan van taal als gevolg ran hersenletsel. Reagan is 83. .Kort geleden is mij verteld dat k een van de miljoenen Ameri kanen ben die met de ziekte van izheimer te kampen zullen lebben", zegt Reagan in een landgesch reven brief die door iyn kantoor in Los Angeles is rerspreid. President Bill Clinton zei dat de nededeling van Reagan hem 'in iet hart heeft geraakt'. Clinton sprak op een bijeenkomst van Imocraten en ging de aanwezi gen voor in een enorm applaus fin de republikein Ronald Rea- ;an een steuntje in de rug te ge ien. Ontslag voor 59 werknemers bij kwekerij Begemann 5TRAMPR0Y (ANP) - De cham- Bgnonkwekerij Pleunis bv in tiet Limburgse plaatsje Stram- jroy heeft in het weekeinde 59 werknemers ontslagen. Uit pro test dreigt de Voedingsbond FNV met acties. De aandelen ran kwekerij zijn voor 52 pro- lent in handen van de Bege- mann Groep. De betrokken medewerkers kre sen in het weekeinde de schrifte- Jjke mededeling van de directie fan het bedrijf dat ze vandaag Met meer op het werk hoeven te verschijnen. De Voedingsbond FNV neemt de zaak hoog op om- lat de vakorganisaties volop be- pg waren met overleg over een ^organisatie bij het bedrijf waar 00 mensen werken. Duitse politie voorkomt met inval vorming neo-nazipartij jan onze correspondent BONN - De Duitse politie heeft Mterdagavond de oprichting van een nieuwe organisatie van aco-nazi's verhinderd. Onge veer 100 politiemannen deden ten inval in een etablissement Stuttgart waar 197 rechtse txtremisten een vergadering Welden. Zij wilden een nieuwe Mo-nazistische partij oprich ten. De politie nam verboden lektuur en vlaggen met nazi- symbolen in beslag. Tijdelijk aanbod Vaste Termijn Deposito looptijd jaar. L Wanneer u nu minimaal r 000,- vastzet voor een periode I van 5 jaar ontvangt u 7,3% .rente per jaar. Piemonte, dat tot rampgebied is uitgeroepen. De zware regenval, die meer dan 60 uur aanhield, eiste er zeker 32 levens. „Helaas kunnen we nu al vaststellen dat het aantal slachtoffers hoger zal uitvallen", aldus staatssecreta ris Ombretta Fumagalli Carulli van de Bescherming Burgerbe volking. Alleen al in de provincie Cuneo zijn 21 lijken geborgen uit weg gespoelde auto's, nadat de rivier de Stura buiten zijn oevers was getreden. Zes mensen werden bedolven toen hun huis in Var al lo instortte. Meer dan 2000 men sen in Asti raakten dakloos. Grote delen van Piemonte zijn verstoken van gas. licht en drinkwater. Ook de regio Ligu- rië heeft zwaar te lijden van de storm. De Bescherming Burgerbevol king en het ministerie van bin nenlandse zaken kregen zware kritiek te verduren omdat ze het gevaar hadden onderschat en te laat reageerden. Meer dan 10.000 reddingswerkers, politieagen ten en soldaten zijn ingezet, maar de zwaarst getroffen gebie den waren moeilijk te bereiken. De schade aan eigendommen, bedrijven en gewassen loopt in de miljoenen. In de loop van zondagmiddag bereikte het noodweer het zuiden van Italië. Wijken in Na pels kwamen blank te staan van onze verslaggever VLISSINGEN - Voor de kust van VVestka- pelle vond zaterdag ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding van Walcheren een bijzondere kranslegging plaats. Oud-strijders aan boord van het Britse fregat HMS Southampton en het Nederlandse fregat Hr.Ms. Kortenaer, omringd door enkele oude landingsvaar tuigen, legden drie kransen in zee ter na gedachtenis aan de gesneuvelden. De kransen bestonden uit poppy's, papieren klaprozen. De poppy is onder andere in Groot-Brittannië het symbool van de do denherdenking. De herdenking op zee was gekoppeld aan een plechtigheid aan wal, die vlak daarvoor werd gehouden bij het oorlogsmonument van Westkapel- le. Op heel Walcheren werd dit weekeinde de bevrijding herdacht. Ruim zeshonderd oud-strijders waren voor de bevrijding uit genodigd. In Vlissingen vond de centrale herdenking plaats, in aanwezigheid van koningin Beatrix. Voor veel veteranen was het de eerste keer na de oorlog dat ze terugkeerden naar de plaats waai- ze vijftig jaar geleden strijd le verden tegen de Duitse troepen. Oud-strij ders uit onder meer Canada, Schotland. Engeland, België en Noorwegen waren be halve in Vlissingen aanwezig bij herden kingen in Domburg, Arnemuiden. West- kapelle en Middelburg. Een groot aantal van hen had elkaar sinds de novemberda gen in 1944 niet meer gezien. Bij velen kwamen emotionele herinneringen aan de verbitterde strijd en aan gesneuvelde ka meraden boven. foto's Dirk-Jan Gjeltema zie ook pagina 7 SARAJEVO (AFP/DPA/RTR) - Er lijkt een kentering te zijn ge komen in de successen te velde die het Bosnische regeringsle ger vorige week wist te boeken. Zondag waren er aanwijzingen dat de Bosnische Serviërs on der Radovan Karadzic terug vechten in het noordwesten van Bosnië, waar het moslimbol- werk Bihac het doel zou kunnen worden van een Bosnisch-Ser- visch beleg. Voor het eerst in ruim twee en een halfjaar dwongen de slecht bewapende eenheden van de Bosnische (moslim-(regering de Bosnische Serviers vorige week tot het opgeven van flinke stuk ken grondgebied. Het Bosnische regeringsleger was anderhalve week geleden in het offensief ge gaan tegen de Bosnische Ser viërs. Ze hebben in elf dagen on geveer 250 vierkante kilometer grondgebied veroverd rond Bi hac. Ook in de buitenwijken van Sa rajevo waren de wapens zondag weer actief. Artillerieconfronta- ties daar tussen Serviërs en mos lims namen pas af nadat NAVO- vliegtuigen waren opgestegen voor intimidatievluchten op ge ringe hoogte. De Serviërs hebben zondag vas te voet gekregen in Cukovi. op circa twintig kilometer van de stad Bihac. Naar hun zeggen kunnen zij artillerie installeren op de heuvel, waardoor ze in staat zijn een groot gedeelte van het omliggende gebied te be heersen. Generaal Manojlo Milovanovic, de opperbevelhebber van de Bosnisch-Servische strijdkrach ten, heeft de Servische bevol king en militairen in de regio-Bi- hac opgeroepen tot een „beslis sende strijd" voor het heroveren van het totale gebied dat in het westen van Bosnië verloren is gegaan in het offensief van het in meerderheid islamitische Bosni sche regeringsleger. Het parlement van de Bosnische Serviërs komt woensdag bijeen om zich uit te spreken over het besluit van het oppercomman do. Het Servische opperbevel heeft- de „staat van oorlog" uit geroepen in de 70 procent van het grondgebied van Bosnië waar de Serviërs de macht uitoe fenen. Deze stap heeft, naast de al van kracht zijnde algehele mobilisatie, tot doel nieuwe mi litaire tegenslagen aan de kant van de Bosnische Serviërs te voorkomen. door de regen. Overstromingen veroorzaakten een verkeerscha os op Sicilië. Drie dagen aanhoudende regen heeft in Zuidoost-Frankrijk zes levens geëist. Een automobilist op het eiland Corsica is in de nacht van zaterdag op zondag nabij Bastia met zijn voertuig weggespoeld. Zijn mede-inzit tende wist zich aan een boomtak vast te grijpen en kon worden ge red. Eerder verdronken vier mensen in hun auto's bij twee ongelukken in de departemen ten Lozère en Aveyron. Het westelijke deel van Nice is over stroomd door water en modder. Zondag brak de zon door, maar voor vandaag wordt opnieuw slecht weer verwacht. HOLLUM (ANP) - De potvis die donderdag vlak voor de kust van Terschelling aanspoelde is in de nacht van zaterdag op zon dag versleept naar het strand van Ameland. De komende dagen wordt de potvis gevild, waarna het skelet wordt overgebracht naar het Fries Natuurmuseum in Leeuwarden. Het dier is 's nachts bij opkomend tij weggesleept, om het zo snel mogelijk te kunnen opruimen. Volgens directeur H, Wijnants van het Fries Natuurmuseum is de walvis tot in het Amelander dorp Hollum te ruiken. Tien mensen zijn bezig er zo veel mogelijk spek en vlees af te snijden. Dat wordt in containers gedaan en met de veerboot naar een destructiebedrijf in Bergum gebracht. Ver wacht wordt dat het opruimen nog wel enkele dagen zal vergen. Wanneer het skelet in het museum wordt uitgestald kan direc teur Wijnants niet zeggen. „We zoeken naai- een ruimte buiten het museum. Wellicht kunnen we een serre aan het museum bou wen." Het skelet zal ook in het Noorderdierenpark te Emmen worden tentoongesteld, omdat deze instelling de helft van de kosten betaalt. Studenten Ongeveer vierduizend studen ten hebben zaterdag in Den Haag betoogd tegen de bezuini gingen op de studiefinanciering en op het hoger onderwijs. De or ganisatie had meer mensen ver- ivacht. De politie hield zes men sen aan. Zij worden vervolgd wegens open- O lijke geweldpleging. O Peter van Vossen Man overleden na houseparty UTRECHT (ANP) - De 23-jarige A. Oudbroekhuizen uit Wijk bij Duurstede is zondagavond in het Utrechtse AZU-ziekenhuis overleden, nadat hij 's morgens vroeg in coma was geraakt op een houseparty. De politie gaat ervan uit dat een overdosis ver dovende middelen hem fataal is geworden. Sectie moet daar over nog uitsluitsel geven. De betreffende houseparty in de Utrechtse Central Studio's, liep volledig uit de hand. De politie was de hele zondag bezig met tientallen aangiftes van diefstal len van en uit auto's. In de loop van zaterdagnacht hield de politie al vier jongens van 17 en 18 jaar aan die met breekwerktuig en gestolen auto radio's rondliepen. Binnen wer den twee drugshandelaren gear resteerd. De politie onderzoekt een aangifte van een 16-jarig meisje uit Lemmer dat ver kracht zou zijn. Nieuw lek in olieleiding Noord-Rusland MOSKOU (ANP) - Uit een nieuw lek in de olieleiding bij Oesinsk in Noord-Rusland is nog eens 13.000 ton olie in de kwetsbare toendra gestroomd. De olie staat in brand volgens de milieu organisatie Greenpeace zon dag. Het betrokken ministerie in Moskou zegt nog niets van een nieuw lek te weten. Functiona rissen ter plekke waren niet te bereiken, aldus een woordvoer der. Amerikaanse experts schatten de uit de leiding gelekte hoeveel heid olie vorige maand op 270.000 ton. Volgens de Russen zou er „slechts" 14.000 tot 60.000 ton uit de leiding zijn gelekt. Recensent in elkaar geslagen na tv-uitzending AMSTERDAM (ANP) - Toneel- en theateracteur Carol van Her wijnen heeft zondag Hein Jans sen, de theater-recensent van De Volkskrant, in elkaar gesla gen. Aanleiding was een opmer king van Janssen over Van Her wijnen in het VPRO-televisie- programma Passage, dat live werd uitgezonden. Janssen voerde in het program ma een discussie met theater maker Ton Lutz. Daarbij noem de hij Van Herwijnen een acteur 'die zich achter zijn ijdelheid ver stopt'. Van Herwijnen was niet bij de uitzending aanwezig, maar zag het programma thuis en maakte zich kwaad over de opmerking. Hij begaf zich per fiets naar de tv-studio om Jans sen te spreken. „We zijn even naar een aparte ruimte gegaan, om het uit te pra ten," zegt Janssen. „Hij was ver schrikkelijk emotioneel, zei dat ik hem kapot wilde maken. Ik probeerde uit te leggen dat ik niets tegen hem heb. maar hij was niet voor rede vatbaar. Hij gooide mij tegen de muur en heeft mij geslagen en getrapt terwijl ik op de vloer lag." De re censent heeft geen blijvend let sel opgelopen. Hij doet vandaag aangifte bij de politie. Peter van Vossen raast weer over het veld als in zijn beste ja ren. De Ajacied, meestal invaller bij de landskampioen, had na de winst op Willem II l2-4i zelfs op Louis van Gaal grote indruk gemaakt. I I Hoek Met. zaterdag eersteklasser Hoek gaat het steeds verder bergafwaarts. Na de nederlaag zaterdag tegen DOVO verkeert de ploeg van trainer Buitelaar in degrada- tiegevaar. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3; Provincie: 5, 6, 7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18. KAAPSTAD (GPD) - Johan Heyns, een vooraanstaand 'ver ligte' leider van de blanke Ne derduits Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika, is zaterdag vermoord. Kerkleiders en func tionarissen van het ANC ver moeden dat de moord het werk is van rechtse radicalen die ge kant waren tegen Heyns' rol binnen de NGK. De 66-jarige Heyns kwam door een schot door het hoofd om het leven. Dat gebeurde in het bij zijn van zijn vrouw en twee kleinkinderen. Heyns promoveerde in de jaren vijftig met lof aan de Vrije uni versiteit van Amsterdam. Te genstanders van een liberalere koers van de NG-Kerk namen het hem kwalijk dat hij. eerst op de achtergrond en sinds 1986 als voorzitter van de synode, aan de hervorming van de kerk heeft gewerkt. De NG-Kerk. die gekscherend 'de Nationale Partij in gebed' wordt genoemd, hield lange tijd vol dat de Bijbel rassenschei ding voorschreef. Nadat de kerk in 1982 om die reden uit de We reldraad van Kerken werd gezet, was Heyns een van de drijvende krachten achter een nieuw be leid. Hij kritiseerde de NG-Kerk van wege haar zwijgzaamheid op het gebied van rassenkwesties en sprak zich in 1982 al uit tegen de wetten die sex en huwelijken tussen mensen van verschillen de rassen verbood Dreigbrieven Zijn opstelling is hem in eigen kring niet in dank afgenomen. Volgens mensen uit zijn naaste omgeving kreeg Heyns nog zeer recent dreigbrieven en ano nieme telefoontjes. Het feit dat zijn dood duidelijk het werk van een professioneel was, leidde tot de veronderstelling dat extreem rechts er de hand in heeft. Heyns werd vanaf de straat met een en kel schot gedood, terwijl hij met zijn kleinkinderen aan het kaar ten was. De dood van Heyns heeft in Zuid- Afrika een schok veroorzaakt. President Nelson Mandela sprak van 'een verlies voor de he le natie'. Ook de Anglicaanse bisschop Desmond Tutu sprak zich vol waardering uit over de rol van Heyns. De NG-Kerk nam pas in oktober volledig afstand van de apart heid door te besluiten op termijn een te worden met de zwarte NG- Kerk. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- "J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: mN Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant niet alleen SQUASH Geldeloozepad 7 Goes tel.01100-23505 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1