ïerrie in NS-trein oorverdovend Avontuurtjesburo' Duetto heft ich/elf op na innen van duiten Musicus bewerkte gestolen partituren met zuur en tape /VU PZC binnen- en buitenland iwaaiige nieuwe dubbeldekker rijdt volgend jaar traject Vlissingen-Amsterdam het weer w in zeeland Vlucht naar Australië uit 1919 overgedaan Nieuwbouw visafslag leidt tot crisis op Urk Helgers enige kandidaat voorzitterschap CDA Open Dag g? S i^wo c Vz ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 5 (GPD) - De nieuwe ^ubbeldekker van de NS dreigt e miskoop van de eeuw te wor- en. De trein maakt een oorver- bvend lawaai waarvan de oor niet te achterhalen is. De s heelt 290 van deze dubbel- ,ekkers besteld bij Talbot in uitsland voor een bedrag van ,3 miljard, de grootste order it de geschiedenis van de poorwegen. Talbot heeft in- ïiddels tientallen dubbeldek- ers geleverd die allemaal het- lawaai produceren, et Interregio Dubbeldekker- ïaterieel (IRM) moet het para- epaardje van de NS worden, ïaar passagiers zeggen dat deze ein „zo'n verschrikkelijke her- maakt dat ze onderhand rijp _i voor een inrichting. „Je órdt er gek van, je zou geld toe loeten krijgen als je hiermee ilt rijden", is de algehele me- ing over de constante aanslag het zenuwgestel van de reizi- rs. onducteurs die er uren in moe- n werken, stellen dat ze „al na jf minuten volstrekt debiel irden" van het geluid. kankerpatiënt rijgt met nog en jaar te leven even jaar cel ianpi - De chtbank in Amsterdam heeft I ijdag een kankerpatiënt die aarschijnlijk minder dan een heeft te leven, veroordeeld zeven jaar cel. De man is j huldig bevonden aan het do- n van de vriend van zijn ex- ouw. Beier van justitie D. Aben eis- twee weken geleden tien jaar tegen de 63-jarige. Hij vond tfeit dat de man zwaar ziek is, en reden een korte straf te ei- n. Ook de rechtbank stelde dat de gezondheidstoe- and van de man niet van in- ied mag zijn op de strafmaat, j was na de scheiding vreselijk >aad op zijn ex. „Ik kreeg heie aal niets, terwijl zij geen cent d ingebracht.", verklaarde hij ;enover de politie. Bij hem tstond het plan zijn ex-vrouw iod te schieten. Hij was er ach- gekomen dat zij een relatie met de 62-jarige J. Kessen. de avond van 15 juni reed hij j ar de woning van Kessen in i luzenveld en wachtte hem op, i larna hij de man doodschoot De enorme geluidsoverlast wordt veroorzaakt door de appa ratuur die de elektromotoren be stuurt. Deze produceert een jankend ge luid dat het best te vergelijken is met een doedelzak, maar dan tientallen keren versterkt. De NS speurt al maanden naar de oorzaak, maar is er nog altijd niet in geslaagd deze te vinden. „Het probleem doet zich al vanaf het begin voor en we werken er met man en macht aan, maar het is niet eenvoudig", zegt een woordvoerder van de NS. „We moeten natuurlijk exact weten wat er aan de hand is, want alle treinen, die in Duitsland worden geproduceerd, hebben dit pro bleem". De Spoorwegen hebben folders laten maken waarin de reizigers wordt verteld dat er „een verve lende pieptoon" te horen is, die het sterkst is bij het optrekken en vooral in het voorste en ach terste gedeelte te horen is, maar minder in het middengedeelte. Reizigers die in de eerste weken de overlast voor lief hebben ge nomen, zeggen nu dat het lawaai de laatste tijd veel erger is ge worden en dat het overal en al tijd is te horen, ook als de trein op volle snelheid ligt. De NS kan geen schadeclaim in dienen bij de Duitse fabriek, om dat de IRM een gezamenlijk ont werp is van Spoorwegen en Tal bot en de geluidsoverlast een on verwachte bijwerking is. Slechts als Talbot een ondeugdelijk pro- dukt. zou hebben geleverd, kan de NS schadevergoeding eisen. Bij Rover, de belangenvereni ging voor gebruikers van het openbaar vervoer, houdt men het hart vast. „Zolang dit geluid niet is verdwenen, kun je men sen niet in deze trein vervoeren. Zeker niet op langere trajecten, waarvoor de IRM toch is be doeld, want dan is het nóg er ger", aldus de woordvoerder. De meeste reizigers proberen het geluid veelal buiten te sluiten door een walkman op te zetten, maar zelfs bij maximaal volume wordt de muziek overstemd door het lawaai van de trein. De nieuwe dubbeldekker wordt momenteel alleen ingezet op het traject Dordrecht-Roosendaal. Het is de bedoeling dat deze trein in januari volgend jaar gaat rijden als intercity tussen Amsterdam en Vlissingen. Eind 1996 zouden alle 290 IRM's moe ten worden ingezet op de trajec ten waar nu nog sneltreinen en intercity's dienst doen. SYDNEY - Een replica van een Vickers Vimy, een voormalige bommenwerper uit de Eerste Wereldoorlog, landt vrijdag op het vliegveld van Sydney. Dat betekende het einde van een geslaagde vlucht vanuit Groot-Brittannië. Die werd uitgevoerd ter herden king van de eerste vlucht (in 1919) tussen het Verenigd Koninkrijk en Australië. Een driekoppige bemanning deed toen 52 dagen over de 20.000 kilometer lange reis. Die bestond uit de gebroeders Ross en Keith Smith. foto AFP URK (GPD) - De eerste paal voor de nieuwe visafslag van Urk is nog lang niet de grond in, maar het eerste slachtoffer is al geval len. Albert Pieter Hakvoort (SGP) stapt op als wethouder en dompelt Urk in een diepe politieke crisis. De visserij wethouder wei gert mee te doen aan wat hij betitelt als 'een verkleedpartij' en 'volksverlakkerij'. Zoals verwacht koos een krappe meerder heid van de Urker gemeenteraad (acht stem men voor, zeven tegen) voor het proces dat moet leiden tot de bouw van een nieuwe vis afslag op het industrieterrein. Urk denkt maximaal 25 miljoen gulden te kunnen in vesteren. Nieuwbouw betekent het verloren gaan van een traditie aan de haven. Binnen het college van burgemeester en wethouders nam visserijwethouder Hak voort een minderheidsstandpunt in. Een nieuwe visafslag gaat in zijn ogen de finan ciële kracht van Urk te boven. Hij ziet liever verbouw van de bestaande afslag, noodza kelijk om te voldoen aan de Europese milieu- en hygiënenormen. De Urker SGP-fractie, met vijf van de vijf tien raadsleden de sterkste partij, zal geen 10LLE (GPD) - Kontakten- ro Duetto, dat vanuit het entse dorp De Wijk probeer- contacten te leggen voor he en dames die een 'stiekeme dpartner' zochten, heeft de iviteiten stopgezet. De klan- zijn aangeschreven met de idedeling dat de uitgangs- nten van Duetto 'te idealis- ch' zijn gebleken. Het tele- innummer in De Wijk is afge- iten en initiatiefneemster Ly- Romijn (40) is met de noor- rzon vertrokken, ar de centen kunnen ze flui- i. Met geen woord wordt na- dijk gerept over terugbetaling n de 990 gulden, die klanten or een eerste gesprek en hun aropvolgende bemiddeling lesten betalen. Ze rekenen uit het Buro ettelijke tiendui- ïden guldens heeft geïncas- |rd, zonder er een tastbare we- rdienst voor te verrichten. it'Buro' kwam in januari na- jikkelijk in de publiciteit. Me- uw Romijn verklaarde zich in gaan'zetten voor mensen die avontuurtje wilden. Zaken- den die een belezen dame chten om een concert te be- ïken (met het bed na), huis- imven die een stiekeme min- ar wilden, echtparen op zoek ar een derde bed-partner, wilde dat allemaal in een ze- e stijl regelen en verdedigde ar zienswijze ook met verve in KRO-discussieprogramma televisie, waar ze zwaar onder ar werd genomen. De hoge in- irijfprijs was bedoeld 'om msen te kunnen trekken die bepaalde sport op de maat- lappelijke ladder hadden be kt', vendien kon je zo meteen ook privacy beter waarborgen. Ze ide eerste om het volmondig te geven: dit is werken in de 'oe-hoek, dat moet je in alle trouwen doen. ond dicht is allemaal niets terecht ge nen van de mooie beloftes, die mevrouw Romijn weet uurlijk heel erg goed dat die fde taboesfeer er nu wel voor 8t dat klanten hun mond aden," zegt een 'geslaagd za- nman' uit het noorden van het 'd. die zelf de krant belde om b te beklagen over Buro Duet- »Het gaat me niet eens om de 'ten, hoor, die kan ik wel mis- I- rnaar meer om de manier larop." noniem been andere contact van me- jaw Romijn belde inmiddels, 'den maakten zich met naam toenaam bekend, maai1 blij- in de krant liever anoniem. istaat natuurlijk niet graag te boek als iemand die een avon tuurtje zoekt." Om diezelfde re den is ook geen aangifte wegens flessetrekkerij of oplichting ge daan bij de politie in Meppel. Po litiewoordvoerder Dirk Neel zegt dat er ook van andere klan ten geen aangiftes zijn binnen gekomen. Lydie Romijn ope reerde met haar bureautje van uit een huurappartement aan de Wiltenweg 43/a in De Wijk, een uiterst rustieke boerderij in het Drentse dorpje, waai1 ook H. van der Brink 'optoloog' en Jos de Vink ('relatie en communicatie- gezinstherapeut') praktijk hou den. „Lydie Romijn was plotse ling verdwenen, van de ene dag op de andere. Ergens in juni. Een adres heeft ze niet achtergela ten." zegt Van der Brink. DEN HAAG (ANP) - Het CD A-bestuur zal over veertien da gen tijdens een partijraad in Utrecht slechts één kandidaat voor het voorzitterschap voordragen. Geen van de afdelin gen heeft de afgelopen weken een tegenkandidaat gesteld voor de 39-jarige H. Helgers die door een commissie onder leiding van waarnemend CDA-voorzitter Lodders-Elfferich naar voren was geschoven. Lodders toonde zich verheugd met de instemming van de CDA-afdelingen voor de kandidatuur van Helgers. De CDA- partijraad zal Helgers' voordracht op 19 november in Utrecht formeel vaststellen. Het CDA-congres zal Helgers' benoe ming op 4 februari 1995 bekrachtigen. (voltijd) Woensdag 9 november 1994 aanvang 14.00 uur Morsestraat 1 2517 RZ Den Haag Facilitaire Dienstverlening (FD) Een zee van mogelijkheden De opleiding FD is een afwisselende, veelzijdige en praktijkgerichte opleiding met twee afstudeervarianten: Facilitair Management en Consumentenzaken. FD'ers voeren het management van vanzelfsprekende 'alledaagse' zaken als inkoop, schoonmaak, catering, beveiliging en onderhoud van gebouwen. Zij organiseren thuiszorg, geven voorlichting en vertalen wensen van consumenten in een goed aanbod. Bel voor een brochure FD 070-360 29 38 of de infolijn van Economie Management 070-356 21 80 (9.00 - 12.30 uur) De volgende open dagen zijn op: 22 februari en 19 april 1995 aanvang 14.00 uur Haagse Hogeschool. Net even meer aandacht. Vorige week kregen de inge schrevenen nog wel een keurig opgesteld briefje, waarin ze aan kondigde dat de activiteiten worden gestaakt, omdat de leef tijden van de ingeschrevenen te ver uiteen lagen en reisafstan den te groot werden geacht ('ar gumenten die ons niet erg over tuigend overkomen', schreef ze erbij). Kortom: vraag en aanbod waren gewoon niet aan elkaar te koppelen. Bovendien is Duetto er naar ei gen zeggen 'niet in geslaagd de financiële weegschaal in balans te krijgen', want de belasting dienst kwam even incasseren. „Een kulargument," aldus de za kenman, „ze is in januari begon nen, dan komt de belasting niet na zes maanden langs." Paar ton In een interview in een krant gaf mevrouw Romijn op 29 januari toe zeker 160 mensen te hebben ingeschreven. „Naar aanleiding van haar betoog heb ik dat toen ook gedaan. Het leek me wel wat, zo'n avontuurtje. Er is een gesprek in een wegrestaurant gevolgd, waarin ze zelf zei dat er ongeveer zes nieuwe inschrijvin gen per dag waren. Als je dat uit rekent heeft ze zo een paar ton te pakken gehad. Ze had ook net een nieuwe auto gekocht. Na de inschrijving en nog een telefoon tje heb ik van haar niets meer vernomen. Een klein oplichter- tje, dat is mijn conclusie." De Drentse zakenman wil best stap pen ondernemen, maar zeker niet in z'n eentje. „Als twee of drie anderen klanten zich ook melden, dan wil ik dat best. met. naam en toenaam doen." 3H Houston zingt voor kinderen JOHANNESBURG - De Amerikaanse zangeres Whitney Houston probeert vrijdag een traditioneel Ndebele-cos- tuum op een persconferentie in het Kindermuseum van Jo hannesburg. Houston geeft in de periode tot en met 19 no vember drie concerten in Zuid-Afrika. Zij bestemde circa een half miljoen gulden extra voor kinderinstituten in Zuid- Afrika. foto AFP van onze correspondente BRUSSEL - De Vlaamse musicus Paul van Nevel, die in 1988 originele partituren uit de muziekbi bliotheek van Bologna ontvreemdde, heeft gepro beerd 'op een amateuristische wijze' alle stem pels en andere verwijzigingen van de bibliotheek uit de muziekboeken te verwijderen. Ilij deed dat onder meer met Tipp-Ex, scheermesjes, een bij tend zuur of tape. Daardoor is een aantal boeken bijna onherstelbaar beshadigd. Dat zegt de Vlaamse musicoloog Marc Vanscheewijck in het Belgische dagblad De Morgen. Deze zomer kwam Van Nevel met de spectaculaire diefstal in het nieuws. De soms enkele honderden jaren oude partituren, die hij in Bologna uit het Civico Museo Bibliografico Musicale stal. deed Van Nevel in Vlaanderen van de hand. onder meer aan het Gents conservatorium. Hij verklaarde daarbij dat hij de partituren bij een onbekende ver koper op de kop had getikt. Van Nevel is al bij verstek voor de diefstal veroor deeld, maar zijn zaak loopt nog in hoger beroep. De affaire was bijzonder pijnlijk voor Vlaanderen, om dat Van Nevel ook nog eens de eretitel van Vlaams cultureel ambassadeur droeg. Die titel is hem in middels ontnomen. Volgens Vanscheewijck. die in Bologna de muziek boeken kon bekijken, is een boek met originele partituren van Banchieri uit 1605 het ergste be schadigd. De musiciloog zegt ook dat hij Van Ne vels verhaal, dat hij niet wist dat de partituren uit Bologna afkomstig waren, onderuit zal halen. „In bepaalde boeken zijn de stempels van Bologna nog duidelijk te zien", aldus Vanscheewijck in De Mor gen. De muziekbibliotheek in Bologna probeert in tussen de schade aan de boeken te herstellen. Vandaag Dit weekeinde komen we in het overgangsgebied terecht tussen het 'lenteachtige' weer van de af- gelopen dagen en ivisselvallig en aanmerkelijk koeler herfstweer. Het hogedrukgebied boven de Baltische staten houdt het nu voor gezien en trekt naar het zuidoosten weg. Lagedruk bo ven de Britse eilanden veran dert vrijwel niet van plaats, maar het bijbehorend koufroTit komt heel langzaam steeds dich terbij. De bewolking hiervan be gon gisteren al binnen te drijven en vandaag zal de zon hier vrij wel niet meer doorheen kunnen komen. De neerslagzone van dit front ligt net west van ons boven de Noordzee en af en toe kan het bij ons even licht regenen. De wind blijft vandaag nog zuidoost en de aangevoerde lucht vrij zacht, maar door gebrek aan zon zal de temperatuur bij zo'n 15 graderi blijven steken. Mor gen komt dan het front door en zorgt voor regendan gaan ive ook weer ivisselvalliger weer te gemoet. Nautisch bericht Wiiid: zuidoost 4 tot 5. kust af en toe 6. afnemend 2 tot 4 Bft.. zicht: matig, temperatuur kustwater: li graden, afivijking waterstan den: geen afwijking van beteke nis, maximum golfhoogte mon ding Scheldes: rond driekwart meter, I Verwachting vandaag I 05-11-1994 V ZON EN MAAN - 6 november Zon op 07.43 onder 17.00 Maan op 11.02 onder 19.40 7 november Zon op 07.45 onder 16.58 Maan op 11.55 onder 20.50 Vooruitzichten Voor morgen: bewolkt, perioden met regen. De wind is zwak tot matig uit ivest tot noordwest. Maximum temperatuur rond 13 garden, minimum 's nachts rond S graden. Voor maandag tot en met woensdag: wisselvallig weer en vrij koel, maxóna rond 11 gra den, minima rond 5 graden. Hoog water 120 70 J Zaterdag, 5 november Vlissingen 02.29 274 Terneuzen 02.49 301 Bath 03.51 351 Roompot-buiten 02.30 213 Zierikzee 04.20 178 Yerseke 03.55 181 Philipsdam-West 03.35 185 Zondag, 6 november Vlissingen 03.16 265 Terneuzen 03.34 291 Bath 04.35 340 Roompot-buiten 03.10 205 Zierikzee 05.10 174 Yerseke 05.20 177 Philipsdam-West 05.45 179 Maandag, 7 november Vlissingen 04.02 249 Terneuzen 04.21 275 Bath 05.26 322 Roompot-buiten 04.00 191 Zierikzee 05.55 168 Yerseke 06.10 172 Philipsdam-West 06.30 177 Laag water cm 1 cm uur cm 14.48 281 15.08 310 16.11 358 14.45 219 16.35 182 16.00 187 15.50 194 15.35 276 15.54 304 16.57 352 15.30 217 17,25 184 17.35 186 16.35 191 16.23 263 16.41 289 17.46 338 16.20 206 18.15 184 18.25 187 18.50 191 opvolger voor Hakvoort aanwijzen. Zij be schuldigt de andere collegepartijen, CDA en RPF, van 'contractbreuk' omdat tegen de afspraken in de bouwplannen niet op een reële begroting gebaseerd zouden zijn. „Ik weiger uitvoering te geven aan het raadsbesluit voor nieuwbouw." verklaarde Hakvoort, die een motie van wantrouwen weigerde af te wachten. Het alternatief dat de andere collegeleden de kar zouden trek ken noemde Hakvoort 'volksverlakkerij'. „Daar doe ik niet aan mee. En de hele SGP werkt op geen enkele wijze mee aan een nieuwe afslag." I <-> F1 de oiler* geven de 1 maximale scm van T\ I zwavddkuide «1 ZO I fijn stol concenlrabe aan ïA \J U J VERWACHTING VOOR MORGEN uur Zaterdag, 5 november Vlissingen 08.58 Terneuzen 09.27 Bath 10.36 Roompot-buiten 08 40 Zierikzee 10.00 Yerseke 10.05 Philipsdam-West 10.05 Zondag, 6 november Vlissingen 09.45 Terneuzen 1016 Bath 11.21 Roompot-buiten 09.25 Zierikzee 10.45 Yerseke 10.50 Philipsdam-West 10.55 Maandag, 7 november Vlissingen 10.31 Terneuzen 11.02 Bath 12.07 Roompot-buiten 10.15 Zierikzee 11.35 Yerseke 11.45 Philipsdam-West 11.45 204 21.25 210 218 21.54 223 238 23.02 240 140 21.05 146 130 22.20 136 136 22.25 142 140 22.30 146 206 22.10 198 219 22.37 211 238 23.45 229 142 21 55 136 133 23.10 129 140 23.15 135 143 23.15 138 143 22.45 126 Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Zweden: Zaterdag in de loop van de dag afnemende wind. Verder wolkenvelden, afgewisseld met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 1 graad in het noorden tot 8 in het zuiden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en voornamelijk in Schotland en het oosten van Engeland nu en dan regen. Maxima ongeveer 10 graden. België en Luxemburg: Wolken velden en vooral in het westen kans op regen, zondag ook el-11 ders. Zaterdag in het oosten eerst nog wat zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 14 graden, zondag enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: In de oostelijke departementen eerst nog perioden met zon. vrij warm en zaterdag nog droog. Verder veel bewolking en nu en dan regen. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden, zondag iets lager. Portugal: Wisselend bewolkt en een enkele bui, soms met on weer. Ook perioden met zon. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 19 graden op zon dag. Zondag later op de dag van uit het westen perioden met .re gen. Spanje: Zaterdag zwaar bewolkt en buien, soms met onweer en vooral in het noordoosten kans op erg veel neerslag. Zondag af nemende buiigheid. Middag temperatuur op de meeste plaatsen rond 15 graden, in het zuiden 18 tot 20 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidzijde van de eilanden flink wat zon en droog. Aan de noord kant meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Ma xima rond 25 graden. Marokko: Westkust: wolkenvel den en in het noorden zaterdag nog wat regen. Zondag af en toe zon. Maximumtemperatuur om streeks 23 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon, maar ook enkele wolkenvel den. In het noorden kleine kans op regen. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en zware regen- en onweers buien; langs de Middellandse Zee op sommige plaatsen erg veel neerslag. Zondag afnemen de buiigheid. Middagtempera tuur tussen 13 en 17 graden. Italië: In het midden en zuiden eerst nog perioden met zon en vrijwel overal droog. In het noorden veel bewolking en voor al in het westen zware regen- en onweersbuien met veel neerslag. Kans op een harde zuidelijke wind. Middagtemperatuur van 14 graden plaatselijk in het noor den tot 23 graden op Malta en Si cilië. Griekenland en Kreta: Vrij zon nig maar in het noorden ook en kele wolkenvelden en kleine kans op een regen- of onweers bui. Boven de Egeische Zee plaatselijk veel wind. Middag temperatuur dalend en uiteenlo pend van 16 graden in het noor den tot 23 graden in het zuiden. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust droog en flink wat zon maar wel veel wind. Langs de zuidoostkust en met name op Cyprus naast zon ook wolkenvelden en eerst nog kans op een regen- of onweersbui. Ma xima van 15 graden bij de Dar- danellen en tot 25 op Cyprus. Zwitserland: Tamelijk veel be wolking en perioden met regen; op sommige plaatsen veel neer slag. In het noorden zaterdag nog perioden met zon. droog en maxima dicht bij 20 graden door föhn. In het zuiden aanmerkelijk koeler.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5