Probleemloos scheiden blijft zeldzaamheid Hoe lang word ik? PZC Dokken voor die ander vrije tijd Vertikaal Horizontaal ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 3 7 De Stichting Organisatie Gescheiden Mensen (SOGM) viert liaar zilveren jubileum. Na 25 jaar succesvol vechten voor een betere wetgeving op het gebied van echtscheiding is het tijd om ook eens de zegeningen (zoals de dit jaar tot stand gekomen limitering van de alimentatieduur) te tellen en vervolgens te discussiëren over de overgebleven pijnpunten. Vandaar dat eind oktober een symposium is georganiseerd, waarop prominente juristen met elkaar de degens hebben gekruist over een viertal actuele stellingen. Een van hen was de Utrechtse advocaat Hans van Rensch, onder meer gespecialiseerd in personen- en familierecht. Scheiden we ooit nog eens zó netjes dat advocaten overbodig worden? „Nooit," is zijn antwoord kort en krachtig. We staan voor het curiosum van zijn imposante kantoor aan de Maliebaan en genieten. 'Ze gen Op Het Wenschhuwelijk Van Den Eersamen Bruydegom Met De Deugdrijke Bruid' prijkt boven de fraai geletterde preek, die advo caat Hans van Rensch ter opmon tering van zijn humeur aan de muur heeft hangen. Vooral de hoofdletters maken indruk. Alsof daarmee de eeuwigheid van de echtverbintenis wordt bezegeld. „Mooi, hè", lacht de eigenaar, „het stichtend epistel heeft ervoor ge zorgd dat mijn drie broers, ook ju risten, en ik nooit zijn getrouwd." Wel woont hij alweer vijftien jaar samen met Caroline Bilderbeek, ook advocaat, met wie hij het boekje Echtscheiding in vogel vlucht heeft geschreven. Hans had moeite met de probleem stelling op het SOGM-symposium. „De eerste zin: 'Als vooraf zaken duidelijk zijn geregeld, is achteraf geen ingewikkelde regelgeving meer nodig' deed me al meteen steigeren. Ik zie dat heel anders. Natuurlijk is het prima als echte lieden hun zaken vooraf goed rege len. Hoe meer hoe beter. Maar ook als de uitgangspositie er riant uit ziet, gaat er heel veel mis. Stel even dat man en vrouw in gemeenschap van goederen zijn getrouwd. Alles is dan haarfijn geregeld. Maar als ze uit elkaar- gaan, blijft van de fraai opgeschreven harmonie wei nig heel." „Dan komen ineens over van alles en nog wat tegenstellingen naar voren. Wat valt er precies te verde len? Wie kijgt wat? Hoeveel zijn de te verdelen goederen waard? Me ningsverschillen daarover kunnen zich gemakkelijk verknopen tot een ongelooflijke warboel. In zo'n geval is een vakman onmisbaar, hij kan en moet het verlossende woord spreken. Gaat het bijvoor beeld over de waardebepaling van een huis, dan stel ik zonodig een convenant voor, waarin de mars route naar de oplossing van het conflict wordt beschreven. Inclu sief de bepaling dat de uitspraak van deze of gene deskundige bin dend is." Volwassen gedrag „Heb je te maken met partijen die op huwelijkse voorwaarden zijn getrouwd, dan is het probleem niet minder groot. In de praktijk blijkt vaak dat man en vrouw slechts bij hoge uitzondering tijdens hun hu welijk uitvoering geven aan duide lijk gemaakte afspraken. Waarmee ik maar wil zeggen dat zo goed als in alle scheidingsgevallen behoef te is aan ingewikkelde regelge ving." „Je kan niet stellen dat, hoe vol- wassener de partners zijn, hoe min der juristerij er nodig is", aldus Rensch. „Naarmate er meer te ver delen valt, groeit het eigen gelijk. Jammer maar helaas, de ervaring leert dat twee van elkaar scheiden de mensen veelal niet in staat zijn om samen hun problemen op te lossen. Advocaat en rechter moe ten eraan te pas komen voor de for mulering van heldere, acceptabele oordelen." Op het symposium viel de stelling, dat het principieel fout is om de hoogte van de alimentatie méér te laten groeien dan de behoeftigheid toeneemt, in goede aarde. De af hankelijkheid van de ex-partner wordt er alleen maar groter door. Van Rensch: „Daar ben ik het prin cipe wel mee eens. Maar de vraag is of de stelling klopt met de werke lijkheid. Wel vindt er jaarlijks van rechtswege een aanpassing van de alimentatie plaats aan de hand van de prijsindexcijfers, die gelden voor de lonen. Daar blijft het in de regel bij." „En wat de afhankelijkheid van de vrouw betreft, van mij mag de duur van de alimentatieplicht best nog verder omlaag. Van twaalf naar tien, acht, naar vijf jaar wellicht. Het is maar de vraag of de vrouw zich in de gewijzigde financiële po sitie kan redden. Of zij zorgt zelf voor haar inkomen, of zij is in staat tot een drastische aanpassing van haar levensstijl, of zij geld van een andere bron dan haar ex-man. Ali mentatie is immers een overbrug gingsuitkering, dus bedoeld om de ex-partner weer op gang te helpen en niet bedacht als eeuwigdurende molensteen om de hals van de man." „Overigens is binnenkort de dis cussie over de duur van de alimen tatie in een aantal gevallen achter haald. Als tenminste volgend jaar, in mei schat ik, een wet van kracht wordt die vooral voor de vrouw een gunstig effect heeft. In die wet is namelijk de pensioenverevening geregeld. Dat wil zeggen dat de man dan zoveel pensioen aan zijn ex-vrouw betaalt dat hij niet meer voor alimentatie hoeft te zorgen. Dat gehakketak is dan in die ge vallen voorbij." Werk zoeken Op het sympoisum hakte vooral de volgende stelling er in: 'Alimenta tiegerechtigden moeten worden verplicht om zich als werkzoeken den te laten inschrijven, zich zo no dig te laten omscholen en te solli citeren.' „Ja, er zal een moment moeten komen waarop de vrouw - dan ga ik er maar even vanuit dat zij de alimentatie krijgt werk gaat zoeken, tenzij dat in alle rede lijkheid niet van haar mag worden verlangd", vindt ook Van Rensch, „dat mag wat mij betreft best wor den gestimuleerd. Waarom niet?" „Nogmaals, een regeling tussen partijen kan veel pijn verzachten. De afspraak bij voorbeeld dat een gescheiden vrouw 'n halfjaar mag verdienen zonder dat een dubbel tje op haai' alimentatie in minde ring wordt gebracht. Onder het strikte voorbehoud dat zij onmid dellijk het vinden van een baan met inkomen aan haar ex bekend maakt. Zo kun je ook in een conve nant iets laten vastleggen over het samenleven met anderen met in begrip van sancties als de overeen komst niet wordt nagekomen. Als we het hebben over emancipatie van man en vrouw, dan komt die hiér om de hoek kijken. In mijn ogen is iemand pas volwassen als hij of zij het vermogen heeft om een convenant te sluiten en dat na te komen." Van Rensch besluit met een wens ten behoeve van vele rechtzoeken- den. „Ik zou willen dat waar het gaat om de financiering van de rechtshulp de overheid beter over de brug komt. De vergoedingen schommelen nu tussen de 700 en 1000. Dat is veel en veel te weinig. Laat ik niet overdrijven, maar twintig uur ben je met een gemid delde echtscheidingszaak zeker kwijt. Het is echt onmogelijk om daarmee alle bureaukosten te dek ken. Nu is het zo dat vele advoca ten zich rot schrikken als zij een pro deo-zaak op hun bord krijgen geschoven." Jos Bouten Mensen zijn altijd al gefasci neerd geweest door licha melijke groei. Hippocrates, een Griek die in 460 voor Christus ge boren werd en beschouwd wordt als de vader van de huidige ge neeskunde, maakte al een inde ling naar lichaamsbouw. Hij meende dat er een relatie was tussen lichaamsbouw en de aan leg voor ziekten. Ook in onze tijd is de interesse voor groei groot en zeker niet al leen bij artsen. Ouders willen graag weten of hun kinderen goed gegroeid zijn en op het voortgezet onderwijs kijken de brugsmurfen met interesse naar hun groeicurve en vragen: 'Hoe lang word ik?'. Voor de jeugdartsen van de GGD Zeeland, is groei nauw verbon den met ontwikkeling. Groei is een toename van lengte, gewicht en omtrek, terwijl we onder ont wikkeling verstaan: een toe name van functies en het com plexer worden van functies. Ie der kind is een uniek wezen met zijn of haai- eigen lengte, gewicht, vorm van hoofd, gezicht, model van voeten. Maar ook met een ei gen karakter, motoriek en intelli gentie. Voor de geboorte neemt de leng te toe van 0 tot 50 cm en het ge wicht van 0 tot ruim 3 kg. Dit is het resultaat van een perfecte sa menwerking tussen moeder en de (toekomstige) baby. Ook na de geboorte nemen lengte, ge wicht en schedelomvang nog steeds toe. Op het consultatiebu reau wordt dat keurig vastge legd. Bij het volgen van de groei van het kind maken wij gebruik van berteitsverschijnselen van kin deren werden vastgelegd. Als we twee van deze onderzoeken (1965 en 1980) met elkaar vergelijken zien we dat zowel bij meisjes als bij jongens de gemiddelde lengte in 1980 hoger ligt dan in 1965. Zo was bijvoorbeeld de 'gemiddel de' jongen van 1980 op 6-jarige leeftijd 0,6 cm langer dan zijn leeftijdsgenoot in 1965! Voor meisjes bedroeg het verschil 0,7 cm. Eenmaal volwassen bleek voor de man de gemiddelde lengte in 1980 bijna 4 cm hoger te liggen dan in 1965 terwijl het uitge groeide meisje zo'n 2,6 cm langer was. Dit zijn enorme verschillen, ge zien de korte tijd die er tussen de onderzoeken zit, namelijk 15 jaar. Metingen uit 1992 laten zien, dat deze verschuiving door zet. Te lang? hoofdrol in de beeldvorming over 'ideale' maten, ïodel Claudia Schiffer bij een fotosessie in Rome. foto Mauricio Marucci/AP zogenaamde groeicurves. Dit zijn grafieken waarop lengte en leeftijd gekoppeld zijn: naar mate je ouder wordt neemt je lengte toe totdatje je uiteindelij ke lengte bereikt hebt. Daarentegen neemt de groei- snelheid af met het ouder worden en is nul als je uitgegroeid bent. Groei je voor de geboorte nog 50 cm in driekwart jaar (9 maan den), na de geboorte loopt de groeisnelheid sterk terug. In het vierde levensjaar groei je nog maar 7 cm per jaar en zakt de groeisnelheid tot nul met in de puberteit een korte opleving. Meisjes beginnen eerder dan jon gens aan deze groei(tussen- (sprint. Meisjes zijn dan ook ge middeld eerder uitgegroeid dan jongens. Verschuiving In deze eeuw zijn een aantal lan delijke onderzoeken gehouden, waarbij lengte, gewicht en pu in de huidige maatschappij is een 'lange' jongeman een geac cepteerd verschijnsel; ook een 'kleine' jongedame levert geen acceptatieproblemen op. Lange meisjes zijn veel minder geaccep teerd. al zie je de laatste 10-20 jaar een voorzichtige kentering. Kinderen hebben meestal geen problemen met hun lengte. Het zijn de ouders die zich zorgen ma ken. Medisch gezien is groei beïn vloedbaar, al moet de arts zich samen met kind en ouders zeer goed afvragen wat de voor- en na delen van behandeling zijn. Zo kan je bij een lang meisje de groei zodanig beïnvloeden, dat de uit eindelijke lengte kleiner zal zijn dan zonder ingrijpen, maai' ze zal altijd relatief lang blijven. Daar om is het uitermate belangrijk dat een kind leert omgaan met het eigen lijf. Training van je li chaam en het leren accepteren van je lijf met al zijn positieve en negatieve kanten staat voorop. Roel Bloembergen, jeugdarts GGD Zeeland 98 projectieplaatje; 99 deel v.d. bijbel; 100 titel; 101 boom; 102 rund; 104 televisie; 105 kolom; 107 sol- datenkost; 109 schaaldier; 110 berustend. 1 Resultaat; 6 het nalaten; 12 vochtig aanvoelend; 14 dierenverblijf; 15 voorzetsel; 17 voor de middag; 18 vis; 20 voorvoegsel; 21 persoonlijk vnw.: 22 steensoort; 24 koningsdochter; 27 gelofte; 28 eike schiller; 30 wier; 31 reeks; 33 halsbont; 35 scheeps- benodigdheid; 36 laatstleden; 37 sprookjesfiguur; 40 briefaanhef; 42 tennisterm; 43 gewicht; 45 stip; 47 vogelnaam; 49 echter; 51 roem; 53 kloosterlinge; 55 vrouw van Jakob; 56 metaal; 58 schaal v.e. weekdier; 59 volmacht; 60 herkauwer; 63 beroep; 67 gesloten; 68 voorzetsel; 70 kilte; 71 brandstof; 72 opkoper van gestolen goed; 74 lied; 75 pijn; 76 elas ticiteit; 78 paardekracht; 80 handtekening; 83 ij zer; 84 heerlijk; 86 stapel; 87 duivel; 89 staat in Azië; 92 evenmin; 93 keurig; 94 overeenstemmend; 1 Wakker; 2 te koop; 3 groente; 4 verlichting; 5 voor de middag; 7 maanstand; 8 bloem; 9 hemelli chaam; 10 bolgewas; 11 materniteit; 13 helderklin- kend; 16 boomvrucht; 18 onmeetbaar getal; 19 stoomschip; 21 stempel; 23 voorzetsel; 25 file; 26 landbouwwerktuig; 27 ieder; 29 rijtoer; 30 meisjes naam; 32 godin v. d. dageraad; 33 bouwmateriaal; 34 boom; 35 zware bijl; 38 huid; 39 een zekere; 41 kettingraadje; 44 torenkraai; 46 Zwitsers kanton; 48 soort gedicht; 50 kleine ruimte; 52 gerief; 54 han deling; 57 doek; 58 vruchtennat; 60 idioot; 61 berg pas; 62 voorspoed; 64 berggeel; 65 gehoororgaan; 66 haven die men onderweg aandoet; 68 gemeen schappelijke weide; 69 interval; 72 tuinafschei- ding; 73 mannelijk dier; 75 keg; 77 liefkozing; 79 zeeschildpad; 80 baardje; 81 talent: 82 gemalin v. Aegir; 83 uitkomst v. e. berekening; 85 stuk hout; 88 vod; 90 voorzetsel; 91 bordspel; 94 operalied; 95 tandeloos zoogdier; 96 voorzetsel; 97 doelpunt; 100 mager; 103 bevel; 105 zuster; 106 bergplaats; 107 muzieknoot; 108 sint. Sleutelwoord kruiswoordraad sel: 47-1-101-37-28-92-94-56-86. De prijswinnaars van de doorloper van afgelopen zaterdag zijn: Jen ny Boonman. Middelburgsestraat 39 te Goes (VVV-bon 50,-): de WV-bonnen van 25,- gaan naar L. Pleyte-Vandendriest, Weide- zicht 46 te Goes, A. de Gelder, Axelsestraat 109, Terneuzen en P. Verhage, Jasmijnstraat 3 te Goes. De prijzen worden zo spoedig mo gelijk toegezonden. Schrijf uitsluitend het gevon den sleutelwoord op een brief kaart en stuur deze naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres; Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL Vlissingen. Vermeld uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prij zen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VVV- bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van vol gende week. Oplossing doorloper polonaisestapel reigersbekanode ovveteragaatree meindeendmatliter prnblirepitquiz teglycerineugww senielkinglaaai preknookdweilne rankuwlaarsroer olieknolracetri teilkersoaoening abdijeskitkoning rookpkalsspatie toojudasjamtoom srlakeneerloens Oplossing puzzel vrijdag 4 november vogel v r ij o v e r v 1 u g gevoel i g erachter leliewit bol 1 e b o f e mi grant s a g o p a 1 m De woorden op de eerste en derde verticale re gel zijn: vogelbes en gevallig. Het sleutelwoord luidt: 'manuscript'. In België wordt 14 november op een zegel van 16 frank met een bijslag van 3 frank aandacht ge vraagd voor doofheid en slechtho rendheid. Afgebeeld wordt een kind dat met zijn handen aan zijn oren probeert het geluid van een fladderende vlinder te horen. De zegel is op de postkantoren te krij gen tot en met 31 januari, bij de Dienst der Verzamelaars tot en met 31 mei. Op 3 oktober kwam De Post met een aanvullende waarde van de se rie frankeerzegels van het type 'vo gels'. Op een 6,50 fr.-zegel zit een rietzanger. Bij dit soort langlopen de series is het altijd zinnig om van tijd tot tijd te controleren of er ook een hiaat in is geslopen. SLECHTHORENDEN BELGIQUE "16* DENEMARKEN - 'Rode lijsten'. Dat is de internationale aandui ding voor lijsten van planten en dieren die ernstig in hun bestaan worden bedreigd. Helaas worden deze lijsten ieder jaar langer. Dene marken gaf 20 oktober vijf zegels uit waarop ruw geschetste dieren worden afgebeeld die al op een van de 'rode lijsten' voorkomen: 3,75 kr., huismus; 4,75 kr., das; 5,00 kr., eekhoorn; 9,50 kr., korhoenders en 12,00 kr., grasslang. De zegels van 3,75 kr. zitten ook in boekjes van DANMARK 12.00 tien stuks en eveneens is een post kaart (PC 11) uitgebracht met daarop een afbeelding van deze ze gel. OOSTENRIJK - Of het nu met het oog was op de komende verkiezing (2 oktober) die een succes werd voor de tegen minderheden age rende nationalist Jörg Haider is niet duidelijk. Laten we het daar om maar 'toeval' noemen dat 9 september in Oostenrijk een zegel verscheen met als titel 'Volksgrup- pen-Minderheiten in Osterreich'. Op de zegel van 5,50 schilling (op lage 2,9 miljoen) een symbolische voorstelling: Oostenrijk waaruit poppetjes zijn geknipt. Eveneens 9 september verschenen twee 'literatuur-zegels. Aandacht voor de 25ste sterfdag van drama turg Franz Theodor Csokor (1885- 1969) en de 100ste geboortedag van de schrijver Joseph Roth (1894- 1939). Op de zegels van 6 en 7 s. (op lagen 2,9 miljoen) portretten. Op 20 oktober verscheen de twin tigste zegel in de reeks 'moderne kunst in Oostenrijk'. Deze keer wordt op een zegel van 6 s. (oplage 3,1 miljoen) het werk 'Kopf van Franz Ringel verbeeld. Evenals voorgaande jaren is aan deze uit gifte een maximumkaart gekop peld (NB. de Oostenrijkse post geeft maar een keer per jaar een maximumkaart uit). Aangezien met de Ringel-zegel een mijlpaal is bereikt in deze kunst reeks kan het geen kwaad speciaal voor thematische verzamelaars al le uitgiften nog eens op een rijtje te zetten. De reeks werd op 11 decem ber 1975 ingezet met een 4 s.-zegel waarop Der Spiralbaum van Frie- densreich Hundertwasser. Vervol gens verschenen: 1976, 6 s., Die Liebe Augustin (Arik Bauer); 1977, 6 s., Das Donaumadchen (Wolf gang Hutter); 1978, 6 s., Adam (Ru- dolf Hausner); 1979,4 s.. Der erbar mende Christus (Hans Fronius); 1980,4 s„ Mond-Figur (Karl Brand- statter); 1981, 4 s., Zwischen der Zeiten (Oscar Asboth); 1982, 4 s., Madchenkopf (Ernst Fuchs); 1983, 4 s., Abendsonne über den Burgen- land (Gottfried Kumpf); 1984, 4 s„ Fenster (Karl Korab); 1985, 4 s„ Hochradfahrende Karnevalsfigu- ren (Paul Flora): 1986, Aflösing (Walter Schmögner); 1987, 5 s., Baumgottinnen (Arnulf Neu- wirth); 1988. 5 s., Wachter (Gisel- bert Hoke); 1989, 5 s„, Lebensbaum (Ernst Steiner); 1990. 5 s., Herr des Regenbogens; 1991, 5 s., De Gene ral (Rudolf Pointner); 1992, 5,50 s.. Die Reinigung des Meerwassers (Peter Pongratz); 1993, 5,50 s., Os- tern (Max Weiier) en nu de twintig ste zegel Kopf van Franz Ringel. Tevens verschenen 7 oktober een aanvullende zegel in de serie 'Stif- te und Kloster' in de hoge waarde van 30 schilling (Schottenmadona uit de Schottenstift/Wenen) en een zegel van 7 s. (oplage 2,8 miljoen) ter gelegenheid van 175 jaar spaar banken in Oostenrijk met daarop een tinnen spaarbus met oor. ZWEDEN - In Zweden gingen op 1 oktober de eerste Wereldnatuur- fonds-zegels (World Wildlife Fund) in première. Op de zegels, vier stuks, alle in een waarde van 5,50 kr., zijn bedreigde vogelsoorten te zien, alsmede het logo van het We- reldnatuurfonds: de panda. Afge beeld worden: de reuzenstem (Sterna caspia), het Zweedse be stand telt nog zo'n 500 paren; de zeearend (Haliaeetus albacilla), waarvan er nog zo'n 100 paren zijn; de witrugspecht (Dendrocopus leucotos), waarvan er nog 50 kop pels zijn en de dwerggans (Anser erythropus), die zo goed als ver dwenen is in het Zweedse hoogge bergte. De zegels zitten in boekjes van 2x4 stuks. Hero Wit foto Ruben Oreel Hans van Rensch. IREPU BUK 'OSTLKRE1CI ll

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 59