De zoete marathon te Dinteloord Reis naar New York voor de beste jonge schrijver PZC avond in de an van de blues Themacyclus over reizende vrouwen Saptaart eerbetoon aan organisator van Salon Gastronomie Werkgroep bedacht zes bestemmingen Grote Kerk Veere provincie 15 ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 jvan onze verslaggever 'lA, J. Snel [DINTELOORD - Een gestaag opge stuwde witte wolk van waterdamp markeert de plek. Van grote afstand is de suikerfabriek van de Suiker Unie in Dinteloord zichtbaar. Al thans in het najaar. Een onafzienbare stroom vrachtwagens voert vanaf eind september tot tegen kerst de ve ile tonnen suikerbieten aan die in ijl tempo worden verwerkt tot suiker en een reeks bijprodukten zoals kandij, Stroop en melasse. Drie maanden van hoogspanning voor de tweehonderd vijftig vaste en tweehonderd tijdelij ke werknemers. Eind december valt de witte kolom weg. Dan breken de negen maanden aan die gebruikt worden ter voorbereiding van de de jaarlijkse zoete mara thon. In Dinteloord en in de fabriek van de CSM Suiker BV in Breda, waar onder meer de suikerbieten van de Zeeuwse Akkerbouwers worden verwerkt, draait alles deze maanden op volle [toeren. Vakanties zijn er niet bij, jubi lea worden later gevierd en ziektever- klim komt vrijwel niet voor. „Dat komt doordat de mensen doordron gen zijn van de noodzaak door te gaan. Er is een grote mate van betrok kenheid," zegt mevrouw drs W. J. C. M. van Oorschot, die de in- en externe communicatie voor de Suiker Unie verzorgt. „Ze beschouwen dit als hun fabriek waar hun produkt ge maakt wordt. De campagne wordt ge zien als een soort sportevenement waar je naartoe leeft. In deze maan den lopen het privéleven en het werk voor de mensen in elkaar over. Er wordt in vier ploegen gewerkt, net zo lang tot alle aanvoer er door is. Duurt dat tot na Kerstmis, dan worden in de fabriek tijdens de feestdagen diners verzorgd waar ook de gezinnen van de medewerkers naartoe komen." Onzichtbaar Bij een rondgang door de fabriek lijkt het of het proces dat ligt tussen de aanvoer van bieten en de afvoer van suiker gestuurd wordt door een on zichtbare hand. De ploeg van ruim honderd mensen die de zaak gaande houdt, blijft vrijwel onzichtbaar. Hier en daar wat mensen in een laborato rium, in een regelkamer, bij een stalen kolom. Nietige figuurtjes in een gigan tische ruimte waar machines brom men en razen. Via banden stromen de bieten binnen. Ze zijn ontdaan van klei en stenen en andere ongerechtigheden, zoals nu en dan een handgranaat, onopgemerkt gebleven bij het machinaal rooien. In molens worden de bieten aan reepjes gesneden om via een transportband naar de broeitrog te worden gevoerd waar de eigenlijke suikerwinning be gint. Met behulp van warm water wordt de suiker aan het snijdsel ont trokken. Zo krijgt men een sap dat door verdamping wordt ingedikt en dat naar kookpannen wordt gezogen waar het verder wordt ingedikt tot de oplossing verzadigd is. Dan begint het kristalliseren. In het laatste stadium wordt de massa die is ontstaan in cen trifuges gescheiden in suiker en stroop. Een ldein etmaal ligt er tussen de aan voer van de suikerbieten en de afvoer van de suiker in losse vorm of als klon tjes. Het tempo moet hoog liggen om dat het suikergehalte na het rooien van de bieten afneemt. Is de campag ne eenmaal begonnen, dan raast de produktie voort. Stilleggen van een fabriek resulteert in gigantische kos ten. Valt in het ene gebied de aanvoer stil, bij voorbeeld door langdurige re genval, dan worden de stromen ver legd. Desnoods worden uit alle uithoe ken van het land bieten opgehaald om de fabriek draaiend te houden. CSM en de Suikerunie schieten elkaar te hulp als stagnaties dreigen. „Dit is een aparte wereld," zegt Van Oorschot. „De mensen in vaste dienst hebben vaak een dubbele functie. Zo is men tijdens de campagne proces operator en de andere negen maan den van het jaai- onderhoudsmonteur. Die negen maanden worden gebruikt als een lange aanloop tot de drie maanden waarin geproduceerd wordt. Alles wordt op scherp gezet voor die korte periode." In die korte periode wordt in Din teloord per etmaal 15.000 ton bieten verwerkt tot 2.400 ton suiker. Voor de produktie van een kilo suiker heeft men zo'n zeven kilo bieten nodig. De gemiddelde Nederlander gebruikt per jaar ruim 38 kilo suiker. Daarin is begrepen de suiker die in alle mogelij ke levensmiddelen en bij voorbeeld frisdranken is verwerkt. Weeë lucht In en rond de fabriek in Dinteloord hangt deze maanden een zoetige, weeé lucht. Hans Alders, de vroegere minister van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieubeheer, heeft het een aantal jaren eens ge waagd over stankuitstoot te spreken. Daar was men in Dinteloord niet ver rukt van. De suikerfabriek is geliefd. Onophoudelijk af- en aanrijdende vrachtwagens, de kolom waterdamp, de silo's waar tientallen miljoenen ki lo's suiker in worden opgeslagen en dat luchtje, door mensen van elders als hinderlijk ervaren, horen erbij. Zo als de continudiensten erbij horen. Soms tot na de kerstdagen. Dit jaar keert voor de feestdagen de rust terug, zo is de verwachting over de campagne die tot nu toe gesmeerd loopt. Men zal met kerst niet op de fa briek dineren. fcFrankie was slechts één van de attracties tijdens de Blues- foto Willem Mieras Ipnze verslaggever -Goes had de blues vrij- In negen kroegen en rond de Grote Markt 'k de blues, soms heel sub- dan weer rauw en explo re Bluesroute Goes, waar ticket toegang gaf tot de muziekcafés, efstal auto - Een op de Bo- in Middelburg gepar- is donderdag tussen en 23.45 uur gestolen. Het éfteen Fiat Uno 45 met het DB-PF-29. De waarde 'het voertuig is 21.000 gul- bileumconcert hordeola in 'senaaltheater iSINGEN - Accordeonver- Accordeola uit Vlissin- zaterdag 19 november bestaan met een in net Arsenaalthea- P'üssingen. De drie orkes- jan.de vereniging staan on- "ïding van Gonda van Zun- "gen vóór de pauze klas stukken en bewerkingen ;kende popnummers ten staat het concert in van het Wilde Westen. B-orkest spelen dan al- I stukken die betrekking F °P het thema. Square- P°?P De Delta Swingers. van Rob Vreezen, °°kop in dit gedeelte. Van het optreden, dat jj'fj uur begint, is er voor pl'ek gelegenheid zelf te bleek bovendien een succes. Al kort na de opening moest stevig met de ellebogen worden ge werkt om nog een staanplaats te bemachtigen. En dat gold voor bijna alle blues-tapperij en. De Geluckige Oliphant had gita rist/zanger Magie Frankie op het podium in een unplugged-scene, waarbij de met Al Capone-hoed getooide bluesheld vakkundige pianobegeleiding kreeg van Roel Spanjer. Dat deed het goed in de Grand Café-achtige tent met dito publiek. Zelfs de Duitse herder van de baas joelde mee, zij het uit de maat. Magie Fran kie, die BB King tot zijn fans mag rekenen, ging onverstoor baar door en liet zijn gehoor al in het derde nummer het ritme klappen. Wie het wilder bliefde, werd op zijn wenken bediend. Blues Po wer, de band van Wil Sophie (gi tarist in A Girl Called Johnny en producent van de laatste Juke Joints-cd), blies bijna letterlijk stoom af in De Pompe met op Texaanse leest geschoeide blues. Een kunstje dat de Zeeuws-Brabantse formatie Ro- di Dean in La Strada eveneens opvoerde. Er viel nog veel meer blues te snuiven. De Amerikaan se mondharmonica-speler Keith Dunn, begeleid door gitarist Wil lem van Dullemen, liet horen waarom hij onder anderen met John Lee Hooker heeft getourd. Een klasse-muzikant. De Zeeuwse Juke Joints lieten het (helaas) deze keer bij één setje in Bolsjoi. De formule van de bluesroute werkte goed. Was een set in het ene café afgelopen, dan begon de volgende band in het andere, zo dat er voortdurend sprake was van bluesmigratie. Maar wel licht net zo belangrijk: er was kwaliteit en dat onderstreepten de liefhebbers met hun getal. van onze verslaggever AMSTERDAM - Maak een verhaal van Leon de Winter af en win een culturele reis naar New York. Dat is de aanspo ring waarmee de Kunstbende probeert Nederlandse - en dus ook Zeeuwse - jongeren in de leeftijd van 12 tot 26 jaar aan te zetten tot deelname aan een schrijfwedstrijd in het kader van vijftig jaar be vrijding van Nederland. De Kunstbende heeft de schrijf wedstrijd georganiseerd in samenwerking met het Natio naal Comité 4 en 5 mei, de stichting Cultureel Jongeren Paspoort en de Nederlandse Bibliotheek en Lectuur Cen trale. De PZC werkt mee door publikatie van de door De Winter bedachte beginregels van het verhaal 'Vrij', dat door de jongeren moet wor den afgemaakt. De schrijver onthulde vrijdag zelf de opzet van de schrijfwed strijd tijdens de Dag van het Nederlandse literatuuronder wijs in Hotel Krasnapolsky in Amsterdam. Hij schreef een twintigtal beginregels die, zo blijkt, de mogelijkheid bieden het verhaal op verschillende manieren af te maken. Er zit een aanzet voor een love-story in, een schets van een maat schappij in de verre toekomst met Orwelliaanse trekjes en het begin van een intrigerende thriller. De deelnemers aan de schrijfwedstrijd mogen daar aan maximaal twee getypte A4-tjes toevoegen. Op 5 mei 1995 wordt de prijs uitgereikt. Leon de Winter. Inzendingen moeten vóór 1 april 1995 worden opgestuurd naar de Kunstbende, 's Grave- sandestraat 51, 1092 AA in Amsterdam (vergeet niet naam. adres, woonplaats, tele foonnummer, leeftijd en in lin kerbovenhoek van de envelop pe de vermelding schrijfwed strijd). Een jury bestaande uit Leon de Winter, Michel van der Kaaij (medewerker stichting CJP), schrijver Chris van der Heijden, Nine Nooter (Comité foto Gerrit Serne en Partner 4 en 5 mei) en Maarten Lam- mers (coördinator Kunstben de) kiest de beste inzending uit. De winnaar krijgt een reis voor twee personen aangebo den naar New York, een stad die bekend staat als een smelt kroes van culturen. Peter had haar gezien toen ze op de hoek va?i de Lijnbaansgracht en de Westerstraat op de bus stapte. Ze viel op omdat ze een ivitte trui droeg en haar ha ren geblondeerd had. Verder was ze zwart als de rest van de bxispassagiers. Ze reisde in een van de bussen die tussen het oosten en centrum van de stad pendelden. Sinds Peter zich kon herinneren verble ven gekleurden in aparte wijken. Ze wa ren vluchtelingen uit Afrika. Daar waren de landen ingestort en heerste anarchie. In 2003 bezetten de Westerse machten de oliegebieden in het voormalige Nigeria, Algerije en Libië. Vanaf dat moment was de rest van het continent overgeleverd aan bendes van rovende en moordende clans. Al onderhield de Europese Ge- meenschap continu een zeeblokkade in de Middellandse Zee, zo nu en dan slaagde een groepje gekleurden erin de radars en- elektronische hekken te omzeilen. Hoe ivist niemand maar ze dede?i het. Het geblondeerde meisjeViad grote ogen. Daarmee had ze hem in het voorbijgaan vol haat. aangekeken. Een bminzwarte huid onder lichtblonde haren. Peter had erover gedroomd. Op haar witte trui hing de ID-kaart die elke gekleurde zichtbaar dragen moest. Het was overbodig, meen den sommige beeldkranten, aangezien ze door hun huidskleur al opvielen en even tueel zo altijd konden worden opge spoord. Peter kende geen gekleurden, op de schoonmaakster na die zijn studentenflat schoonhield. Zijn vader vertelde dat hij vroeger zelf ook wel eens had schoonge maakt. Misschien ivas dat zo maar Peter herinnerde zich dat niet. En, als ze hem al verwend hadden, had hij er niet om ge vraagd. Peter ivist niet waarom, maar va?idaag ivas hij naar het hek gelopen dat rond de oostelijke wijken ivas opgetrokken. Er waren een half dozijn doorlaatposten, be waakt door ME-ers. Peter keek naar de bussen die de gekleurden terug naar hun kamers brachten. Het waren de uitverko renen die toestemming hadden in de stad te werken. Ergens hield het geblondeerde meisje een huis schoon, of hielp ze in de keuken van een restaurant, of streelde zichzelf in een peepshoiv... van onze verslaggeefster BRUGGE - De combinatie van kaas en peren bleek uiteindelijk toch te klef. De bakkers vonden de ingrediënten Jonagold-ap- pels en Parmezaanse kaas beter passen bij datgene wat zij voor ogen hadden. Het resultaat is volgens de makers het perfecte huwelijk tussen fruit en kaas. De Saptaart. zoals het baksel heet, is een zoetig eerbetoon aan de organisator van de Salon Gastronomie en Toerisme in Brugge, Omer Sap. Het speciale bakprodukt kan van vrijdag 18 tot en met zondag 27 november tussen 14.00 en 19.00 uur worden beproefd tij dens de 29ste editie van de Salon Gastronomie en Toerisme in Brugge. De Brugse herfstbeurs is een beurs vol voeding, kook kunst, versiering, huis- en keu keninrichting en toerisme. Tien dagen lang geven honderd vijftig brood- en banketbakkers, sla gers (beenhouwers), chefkoks, horeca-ondernemers, leerling koks en restaurateurs talloze de monstraties in het Boudewijn- park. Negen chefs van vermaarde res taurants in België laten de kok kerellende bezoekers meekijken in hun kookpotten. De aardap pel staat in hun gerechten cen traal. Dat wordt dit jaar moeilij ker dan vorig jaar, verwacht Sap, want vijftig procent van de oogst is mislukt. De beennouwers laten tijdens de beurs zien wat zij zoal met de burger kunnen doen. Zij geven de bezoeker 33 recepten voor een ham- of kaasburger. De bakkerij-, banketbakkerij en slagerijschool is aanwezig met een kinderbakkerij. Kinde ren kunnen in deze stand marse peinen figuurtjes modelleren en koekjes bakken. De leerlingen van de school geven de bezoe kers bovendien inzicht in de ver schillende garneer- en presenta tiemethodes van ambachtelijke vleeswaren en feestelijke trai teursgerechten. Proeven kunnen de gasten ook bij de kaaskramen. België kent inmiddels meer dan driehon derd verschillende soorten kaas. Onder hen abdijkazen, kazen voor uit het vuistje of als dessert, roomkazen, notenkazen, geite kaasjes en schimmel kazen. Woensdag 23 november om 15.00 uur houdt de Vriendenkring Brugse Hotel- Restaurant en Ca fébedienden het Belgisch kam pioenschap schenkbord-wan delwedstrijd over vier of acht ki lometer. Omer Sap is inmiddels in de ze ventig. maar de Bruggenaar peinst er niet over de organisatie van de Salon uit handen te ge ven. Zijn vrouw vraagt elk jaar of hij er niet eens mee op kan hou den, maar beiden zijn nu al weer bezig met de dertigste editie van de Brugse herfstbeurs De beurs heeft in de afgelopen 29 jaar zo'n reputatie opgebouwd, dat Sap niet bang is voor het voortbestaan van de culinaire Brugse herfstbeurs. Nee, voor de overname hoeft hij niet op zijn kinderen te rekenen. Die zitten niet in het vak. Maar Yvonne Sap, zijn vrouw, verwacht dat er te zijner tijd voldoende kopers zullen zijn. VEERE - Een nieuwe bestem ming van de Grote Kerk in Veere is weer een stapje dich terbij. Vrijdag hebben veertig deskundigen en betrokkenen nagedacht over de toekomst van de Onze Lieve Vrouwekerk. Het resultaat zijn zes ideeën die nog moeten worden uitgewerkt en beoordeeld op de haalbaar heid. Nog deze maand zal het verslag van de bijeenkomst ge stuurd worden aan de Veerse gemeenteraad, die op zijn beurt een oordeel mag geven over een nieuwe bestemming. De confe rentie was een initiatief van de gemeente Veere, de provincie Zeeland, de Rijksgebouwen dienst en het ministerie van WVC. Het onderhoud van de kerk kost het Rijk jaarlijks minimaal 50.000 gulden en dat is nog maar net voldoende om het gebouw te onderhouden. Het standpunt van de Rijksgebouwendienst is dat de Grote Kerk zich meer zelf moet gaan bedruipen. Dat is ook een van de voorwaarden die wordt gesteld aan de invulling van het gebouw. Daarnaast moet de monumentale waarde van het pand bewaard blijven en de bestemming door de gemeen schap worden gedragen. Nu wordt het gebouw nog verhuurd aan de Stichting Delta Cultu reel. Aan de werkconferentie hebben deskundigen op het gebied van monumentenzorg, kerk-beheer en cultuur-historisch toerisme meegewerkt, maar ook betrok kenen zoals het Veerse college van b en w en commissaris van de koningin drs W. T. van GeU der. De plenaire discussie werd geleid door Wisse Dekker, oud topman van Philips en inwoner van Zeeland. Welke suggesties vrijdag de eindstreep hebben ge haald. wilden de organisatoren nog niet kwijt. Als de plannen in de raad Veere zijn behandeld komt de groep weer bijelkaar om te bekijken welke ideeën op haalbaarheid worden onderzocht. Drs W.' Bloemberg van de directie Be leidszaken Cultuurbeheer van! het ministerie van OCW ver-; wacht dat er in de loop van vol-, gend jaar al een beslissing kan worden genomen over de defini- tieve invulling. Of het dan ook meteen wordt uitgevoerd is af hankelijk van de kosten. Een overdekte markt financieren is nu eenmaal gemakkelijker dan een multi-functioneel theater. Maar wat het ook wordt, het plan moet eerst de goedkeuring krijgen van zowel de gemeente Veere als het Rijk. MIDDELBURG - De vereniging LAVA (Lesbische en Andere Vrouwen Activiteiten) houdt van eind november tot maart volgend jaar een themacyclus met de naam 'reizende vrou wen'. Aan de hand van reisver halen van vrouwen door alle de len van de wereld, zullen de the ma's aan de orde komen die vol gend jaar tijdens de internatio nale Vrouwenconferentie in Pe king worden besproken: men senrechten, de sociaal-economi sche positie van vrouwen, beeldvorming, vrede en veilig heid. De cyclus begint op 20 novem ber met een lezing door Carolijn Visser, die speciale aandacht be steedt aan de mensenrechten in China. Op 18 december wordt de film 'Het land van mijn ouders' van Marion Bloem vertoond. In de film wordt de sociaal-econo mische positie van vrouwen in Indonesië belicht. Aafke Steen- huis komt op 15 januari spreken over Chili. Ze gaat daarbij in het bijzonder in op het thema beeld vorming. Carla Delrosun en Wil- lemien Jacops verzorgen op 19 februari een lezing over vrou wen, Islam en emancipatie in Marokko. Voor het sluitstuk, op 26 maart, zorgt Jana Beranova, de Tsjechische dichteres en schrijfster die het werk van Mi lan Kundera in het Nederlands vertaalde. De bijdrage van Bera nova gaat over literatuur en poë zie. Alle bijeekomsten worden ge houden in de filmzaal van de Stichting Cinema in Middelburg en zijn uitsluitend toegankelijk voor vrouwen. De aanvangstijd is telkens 16.00 uur. waarbij de zaal, te bereiken via het Schut tershofcafé, steeds open is om 15,30 uur. NS-manager: wellicht toch intercity op spitsuren van onze verslaggever GOES - NS-routemanager II. de Jong van de Zeeuwse spoorlij nen sluit niet uit dal de inter city die Zeeland met de Rand stad verbindt, in de spitsuren blijft rijden. De Jong zei dit vrij dag in Goes waar hij 273 handte keningen kreeg overhandigd namens treinreizigers die tegen het NS-plan zijn voor opheffing van de intercity. De Jong kon geen toezeggingen doen. „Het is een optie." Twee forensen, A. Boelens en S. van der Pijll, verzamelden maandag ochtend in Goes de handteke ningen onder passagiers van de trein die om zeven uur vertrekt uit Vlissingen. Het dreigend ver dwijnen van de directe verbin ding met de Randstad stuit het duo tegen de borst. Volgens Van der Pijll is de reiziger meer tijd kwijt door overstappen. „Ook vrezen we dat stoptreinmate- rieel wordt ingezet, en dat bete kent minder comfort." De NS wil vanaf september vol gend jaar drie sneltreinen per uur laten rijden tussen Vlissin gen en Roosendaal. De stoptrein op dit traject en de intercity Am- sterdam-Vlissingen komen dan te vervallen. Volgens De Jong blijkt uit enquêtes dat zeventig procent van de passagiers die in Zeeland op de trein stappen, binnen de provincie reist. „Een Randstadverbinding is dus nau welijks rendabel." Van der Pijll had vraagtekens bij de wijze van onderzoeken van de NS. Ze wil de het rapport zelf wel eens door lezen „Misschien trekken wij hele andere conclusies dan u." Grote vrachtwagens lossen hun lading bieten bij de suikerfabriek. De gesneden suikerbieten gaat per lopende band de fabriek in, waar ze verder worden verwerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 53