Discriminatie op politieschool Studenten staken bezettingen Inheemse zoogdieren zijn ernstig bedreigd I Hulp voor slachtoffers in Egypte Oogst akkerbouw valt stuk lager uit Arbeidsvoorziening U Keuringsdiensten niet samengevoegd staat op springen Ziekenfonds Pro Life voor gereformeerden binnen- en buitenland 4 Vrouwen en etnische minderheden krijgen geen kans Defensie SECURITY ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 I AMERSFOORT (ANP) - Binnen de scholings- en selectie-insti tuten van de politie is sprake van discriminatie. Leden van etnische groepen en vrouwen hebben in sommige gevallen geen kans zich te ontplooien en succes te hebben. Dit blijkt uit een rapport dat vrijdag in Utrecht is aangeboden aan alle leden van het Landelijk Selec tie- en Opleidingsinstituut Poli tie (LSOP). De directie van het instituut heeft naar aanleiding van het rapport aangekondigd harde maatregelen te treffen tegen dis criminatie en intimidatie op po litiescholen. Personen die zich hieraan schuldig maken, wor den in het ergste geval van school verwijderd. Tot nu toe is dit nog niet voorgekomen. Bovendien wordt er een werk groep in het leven geroepen met daarin medewerkers van ver schillende politiescholen en het LSOP. Deze „Diversity-taskfor- ce" moet op korte termijn de aanbevelingen uit het rapport bespreken en komen met be leidsvoorstellen. Volgens de rapporteurs is het management van de academies onvoldoende in staat de discri minatie te stoppen. Dit komt door het ontbreken van speci fiek beleid tegen ongewenst ge drag en een ..hoge mate van on wetendheid over de gevolgen er van". Docenten, studenten en managers zouden meestal niet door hebben dat hun als grapje bedoelde uitlatingen discrimi nerend kunnen worden opgevat. Als oplossing zien de onderzoe kers het duidelijk uitdragen van een multicultureel beleid en scholing van alle medewerkers. Verder bepleiten zij de benoe ming van een vertrouwensper soon voor alle studenten, betere communicatie tussen leiding en docenten en het opnemen van vrouwen en allochtonen in de top van de opleidingsinstituten. Momenteel zijn vrijwel alle top- lieden volgens het rapport "witte mannen', wat leidt tot te weinig culturele verscheidenheid onder de managers en docenten. Volgens woordvoerster C. Bone kamp van de Nederlandse Poli tiebond is de winst van het rap port dat het wetenschappelijk aantoont dat discriminatie op politiescholen voorkomt. Nu kan het LSOP zich richten op de oplossingen. Bonekamp stelt echter dat hoe wel de situatie op scholen verbe terd gaat worden, de positie van allochtonen en vrouwen in de politiekorpsen voorlopig onge wijzigd zal blijven. De studenten komen immers pas over enkele jaren in het echte politieleven te recht. Ook het aantrekken van allochtonen voor topfuncties zal de nodige tijd kosten, omdat die „met een lampje gezocht moe ten worden", aldus Bonekamp. Goedkoop Directeur I. Akel van het Neder lands Centrum Buitenlanders noemt dit een goedkoop excuus, waaruit blijkt dat de politie scholen niet serieus zijn in het zoeken van geschikte kandida ten. Maar ook hij is zeer te spre ken over het onderzoek. „Het rapport maakt ondubbelzinnig duidelijk dat discriminatie niet getolereerd wordt. Ik hoop dat de aanbevelingen nu eindelijk versneld in praktijk worden ge bracht." Het onderzoek is een vervolg op de commissie-Boekraadt. Deze commissie werd in januari inge steld toen 22 studenten van de politie-academie in Apeldoorn een klachtenbrief opstelden, waarin zij talloze voorbeelden gaven van de discriminerende sfeer op de school. De allochto nen vonden de situatie zo intimi derend. dat ze vreesden dat het hen voor altijd zou tekenen. Meer dan een kwart van de stu denten aan de academie is al lochtoon. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet af van de plannen de Keurings dienst van Waren samen te voegen met de Rijksdienst voor de Keu ring van Vee en Vlees (RVV). De oprichting van het Nederlands Con trolebureau voor Levensmiddelen en Waren (NCLW) is daarmee van de baan. Minister Van Aartsen landbouw» heeft dat aan de Tweede Kamer laten weten. De vleesindustrie en dé Consumentenbond hebben zich steeds fel verzet tegen het fusieplan van het vorige kabinet. De Twee de Kamer heeft het plan vorig jaar echter goedgekeurd. WD en D66. toen nog in de oppositie, waren destijds tegen. De RW die nu onder het ministerie van landbouw valt, zal op ter mijn in zijn geheel worden verzelfstandigd. Wat er met de Keurings dienst van Waren gebeurd is nog niet duidelijk. Huilende vrouwen slaan een massabegrafenis gade in Drinka. DRONKA (AP) - Terwijl de kritiek op haar aanpak groeide, heeft de Egyptische regering vrijdag extra hulp aangekon digd voor de duizenden gezinnen die door overstromingen en branden in het zuiden dakloos zijn geworden. President Hosni Mubarak vloog over de verwoeste zuidelijke dorpen, waaronder de geblakerde ruines van Dronka. Hij ge lastte de onmiddellijke verdeling van de kens en kleding en beloofde hulp van de overheid bij de wederopbouw. „Wat ik vandaag heb gezien is verschrikkelijk", zei Mubarak, die niet in Dronka zelf op be zoek ging om te voorkomen dat hij, net als donderdag premier Atef Sedki, zou wor den uitgejouwd. In Dronka, waar vermoe delijk minstens 475 mensen omkwamen toen brandende olie uit een opslagplaats met het vloedwater door de straten spoel de. klaagden overlevenden over het. ge brek aan hulp van de regering. Een vrachtwagen met dekens werd zo zeer be laagd, dat de chauffeur het hazepad koos nadat er nog maar twee dekens waren uit gedeeld. Tot vrijdagavond zijn in Dronka 366 do den geborgen. De voor het merendeel on herkenbaar verbrande lijken zijn ter aar de besteld in massagraven aan de rand van de stad. Voor de opvang van daklozen richtte het leger tentenkampen in bij de provinciehoofdstad Assiut. Buitenlandse verslaggevers mochten daar niet komen. Mubarak bezocht een van de kampen. Op de televisie was te zien hoe een man om ringd door kinderen zijn handen uitstrek te naar de president en zei: 'Ik heb niets meer.' De president beloofde de daklozen nieuwe huizen 'beter dan uw oude'. De regering heeft het leger ingezet om ten ten, dekens en voedsel naar het getroffen gebied te brengen. Uit Bahrein en Saudi- Arabie arriveerden vliegtuigen met 50 ton dekens, medicamenten en andere hulp goederen. De Verenigde Arabische Emira ten beloofden hulp ten bedrage van 6.5 miljoen gulden. Tweetal stal voor miljoenen aan dure auto's ROERMOND (ANP) - De politie van het district Roermond heeft twee mannen aangehouden van 21 en 24 jaar uit Sint Odilien- berg en Roermond. Het tweetal wordt verdacht voor miljoenen aan auto's te hebben gestolen. Er zijn auto's ontvreemd van 200.000 gulden per stuk. De twee mannen hadden hand langers die per diefstal een belo ning van 2000 gulden ontvingen. De wagens werden doorgaans omgekat en daarna voorname lijk in Duitsland afgezet. Volgens de politie is het ook voorgekomen dat autobezitters hun wagens aan de mannen ver kochten om daarna een schade claim in te dienen bij hun verze keringsmaatschappij. slot van pagina 1 overwegend positief gereageerd op de plannen. De WD-fractie staat vierkant achter de eigen minister. D66 heeft, er begrip voor dat Voorhoeve nog niet het hele bezuinigingsbedrag heeft ingevuld. De democraten vin den echter niet dat dit bedrag nu 'zomaar' bij een van de andere ministeries mag worden wegge haald. De PvdA is blij dat Voor hoeve van het kabinet geen vrij brief kreeg om minder te bezui nigen, en er nu eerst een inhou delijke discussie over het bui tenlandbeleid plaatsvindt. De sociaal-democraten willen zich er wel voor inzetten de dienst plicht eerder af te schaffen. Oppositiepartij CDA ziet de brief van Voorhoeve als een be wijs dat de onderhandelaars bij de formatie slordige afspraken hebben gemaakt. Bezuinigingen en pretenties komen niet over een. aldus het CDA. De partij wijst het uitstel van investerin gen af. De vakbonden zijn woedend over het verdwijnen van nog eens 4000 banen bij defensie Ze maken zich zorgen over de bo terzachte beloften van andere ministeries om overtollige mili tairen op te nemen. De vereni gingen van dienstplichtige mili tairen zijn teleurgesteld dat de dienstplicht niet eerder wordt afgeschaft. Aftocht VN uit Somalië NEW VORK (IÏTR/AFP) - De Veiligheidsraad heeft vrijdag besloten een einde te maken aan de VN-operatie in Somalië. De raad riep op tot een ordelijk en veilig vertrek van de 15.000 blauwhelmen uit het land. Een gemakkelijke aftocht is al lerminst zeker, omdat mogelijk diverse krijgsheren zullen pro beren de VN-voorraden te plun deren NIJMEGEN (ANP) - De bezet tingen van onderwijsgebou wen in Arnhem en Nijmegen zijn vrijdagmiddag beëin digd. Dat gebeurde met een ge zamenlijke brief van het col lege van bestuur van de stich ting Gelderse Hogescholen en de actievoerende studenten aan staatssecretaris Nuis van onderwijs, een menselijke ket ting door het centrum van Nij megen en het lekprikken van 'de paarse luchtballonnetjes'. De bezetting van in totaal ze ven' gebouwen van HBO-in- stellingen duurde vijf dagen. Minister Ritzen heeft de bezet ters toegezegd op 28 november in Nijmegen zijn beleid te ko men toelichten. In hun geza menlijke brief aan Nuis drin gen HBO-bestuur en actie voerders aan op deelname van studenten aan de discussie over de aangekondigde bezui nigingen. „De student verdient een duidelijke en nadrukkelij ke plaats, aangezien hij toch de afnemer van dit potentiële kwaliteitsprodukt is." Ge vraagd wordt de bezuinigingen op te schorten tot de discussie afgerond is. De studentenvak bonden LSVb en het ISO bra ken donderdag het overleg met Ritzen en Nuis over de kabi netsplannen voor het hoger on derwijs en de studiefinancie ring af. Studenten van de PABO in Nijmegen waren maandag morgen de eerste bezetters. In de loop van de week werden ook gebouwen bezet van crea tieve therapie, voeding en die- tiek. logopedie en de educa tieve faculteit in Nijmegen. In Leden van de studentenvakbond VSSD bereiden vrijdag de landelijke manifestatie voor, die vandaag wordt gehouden aan het Lange Voorhout in Den Haag. foto ANP Arnhem bezetten studenten de gebouwen van de Sociale Aca demie en de PABO. Woensdagmorgen bezetten ac tievoerders het bestuurge- bouw van de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen. Het uni versiteitsbestuur accepteerde die bezetting niet. omdat in het bestuursgebouw onder meer personeelsdossiers bewaard worden. De politie maakte woensdag een einde aan die be zetting. De studenten bezetten daarna ook korte tijd het Eras- musgebouw van de Nijmeegse universiteit. Dit gebouw werd donderdag en vrijdag gesloten voor studenten, om andere ac ties te voorkomen. Bestuursvoorzitter O. Brou wer prikte in Nijmegen de laat- ste van honderden 'paarse luchtballonnen' door, om aan te geven dat ook docenten en directie van de Hogeschool ernstig bezorgd zijn over 'het uit de lucht gegrepen paarse beleid'. Tijdens de afsluitende actie is een fakkel ontstoken als 'brandhaard van verzet'. Nijmeegse HBO-studenten be zoeken de komende weken an dere opleidingen in het land om ook daar acties te ontkete- LELYSTAD (ANP) - Van de 69 soorten inheemse zoogdieren worden 26 soorten in meer of mindere mate bedreigd in hun voortbestaan. Dat blijkt uit de 'Rode lijst' van bedreigde zoog dieren in Nederland, opgesteld door de Vereniging van Zoog- dierkunde en Zoogdierbescher ming (VZZ). In de meeste geval len gaat hel om relatief onbe kende soorten. De lijst is vrijdag in Lelystad ge presenteerd door het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Hoewel op tal van plaat sen in het land beschermings plannen worden uitgevoerd, gaat het allesbehalve goed met het Nederlandse zoogdier De lijst bevat in totaal dertig soorten dieren. De VZZ rang schikt ze in vier categorieën, va riërend van ernstig bedreigd tot gevoelig. Vier van de 30 soorten zijn recent uitgestorven (otter, tuimelaar en twee vleermuis soorten). Nachtdieren De meeste .dieren die op de rode lijst voorkomen zijn kleine, on opvallende soorten die 's nachts actief zijn. zoals diverse soorten vleermuizen en muizen. Maar ook aaibare soorten zoals de das. damhert, ree, bruinvis, zeehond, edelhert, bever, boommarter en het wild zwijn komen voor op de lijst. Voor negen van de genoemde soorten draagt Nederland een internationale verantwoorde lijkheid. Het betreft hier onder soorten die alleen in Nederland of omstreken voorkomen (ham ster. noordse woelmuis en bruin vis) of soorten die internationaal worden bedreigd (vleermuizen en hazelmuis). Volgens de VZZ is de relatieve onbekendheid van veel zoogdie ren een belangrijke reden voor de achteruitgang. Door hun schuwe levenswijze zijn mensen zich niét bewust van hun aanwe zigheid en houden ze geen reke ning met de dieren. Het renove ren van huizen ontneemt vleer muizen hun kraamplaats. Het aanleggen van wegen beperkt het leefgebied van dassen en egels. Het beschoeien van oevers ontneemt woelratten en zeld zame muizen hun hol. Het om- DEN HAAG (ANP) - De arbeids voorziening in Nederland in haar huidige vorm staat op springen. Twee van de drie vak centrales, de FNV en het CNV, dreigen zich uit het bestuur te rug te trekken als de aangekon digde structurele bezuiniging van 500 miljoen gulden na 1995 doorgaat. Volgens FNV en CNV ontvalt de arbeidsvoorziening haar bodem als het budget, jaar lijks 1,6 miljard gulden, met bij na een derde wordt gekort. De vice-voorzitter van de FNV, E. Vogelaar, stak vrijdag de lont in het kruitvat in een vraagge sprek met het Welzijnsweek blad: „Een uitgeklede arbeids voorziening is voor ons niet inte ressant." De door minister Mel- kert van sociale zaken beoogde bezuiniging leidt er volgens haar toe dat tal van scholings- en be geleidingsprojecten van de ar beidsbureaus worden ge schrapt. Vooral langdurig werk lozen zouden daarvan de dupe worden. Een ander gevolg dat Vogelaar voorziet is de onmogelijkheid al lerlei afspraken in collectieve ar beidsovereenkomsten over het bevorderen van werkgelegen heid uit te voeren. In veel cao's spreken vakbonden met werk gevers af dat er gedurende de looptijd een aantal (langdurig) werklozen in dienst wordt geno men in het bedrijf of de bedrijfs tak waarvoor het contract geldt. De arbeidsvoorziening speelt daarbij een belangrijke rol. Zo'n aanpak wordt volgens Vogelaar volstrekt kansloos als de bud getten met een derde worden ge kort. Sinds enkele jaren besturen de overheid en de sociale partners de arbeidsvoorziening. Het lan delijk bestuur, het CBA, formu leert het beleid in grote lijnen, dat de regionale kantoren, de RB A's uitvoeren. Juist de regio- nale uitvoering maakt het vol gens C. van der Knaap, die vooj het CNV in het CBA zit, mogelijk accenten te leggen waar die in dlTf betreffende regio nodig zijn. Als de korting doorgaat, is di]eir werkwijze niet langer mogelij#11- meent Van der Knaap. „DaJ°v* blijft er niets over van de eige£a,i beleidsruimte van de RBA's Js aldus de CNV-bestuurder. ,.if^ dat geval is het voor ons niet ir/uil teressant meer om in de bestur 1 ren te zitten." ipoc Van der Knaap plaatst wel tenzij bij zijn dreigement op stappen. Als Melkert erin slaagwet alternatieve manieren om de aiLtf beidsvoorziening te betalen aa£Da te dragen, dan is er volgens heDCal nog een kans dat het CNV meLjn blijft doen. T„ Hoofdredacteur fcf GPD vertrekt L, DEN HAAG (GPD) - DirecteuiF hoofdredacteur Paul Hollajj0nc' vertrekt per 1 februari bij dlnw Geassocieerde Pers Dienst# 1 (GPD), waarbij ook deze kranF^ is aangesloten. Hollaar (51? werkt sinds 1 december 1987 de GPD. Daarvoor bekleeddr hij een aantal functies bij d'ri omroep, laatstelijk als hoofd rs diodienst van de NCRV. JgJ] Hollaar benadrukt dat hij nittëV opstapt omdat er problemf zijn. „Toen ik bij de GPD kwj heb ik gezegd dat ik er ongevi vijfjaar wilde werken. Omdat fusie tussen Gemeenschappelif ke Pers Dienst en Pers Unie t« de huidige GPD uitliep, heb ik er ze een jaar aan vastgeknoopt. Dru fusie is nu met succes afgeronj de klus zit erop en ik wil iets ders gaan doen". Uwe tef Sjdai ZEIST (GPD) - Een ziekenfonds voor gereformeerden, op basis van de waarden van de bijbel. Dat is het nieuwste project van Pro Life, een Zeister stichting die strijdt voor behoud van le ven en tégen abortus en eutha nasie. Het nieuwe ziekenfonds 'Op weg naar Pro Life' raamt zijn doel groep op 500.000 werkenden en hun gezinsleden. Het heeft in middels goedkeuring van de Zie kenfondsraad. Het wachten is nog op de handtekening van mi nister van volksgezondheid Borst. De ziekenfondswet verplicht het fonds bepaalde ingrepen (zoals abortus) te vergoeden die tegen zijn principes ingaan. „Daar ko men we niet onderuit", aldus voorzitter F.J. Tollenaar. „Maar onze doelgroep zal er, naar ver wachting, nauwelijks een be roep op doen". De naam geeft aan dat het fonds er niet in slaagt de doelstelling geheel te realiseren. Toch is er volgens Tollenaar vol doende mogelijkheid om „de christelijke normen te vertalen in een zorgverzekering". Het Zeister ziekenfonds zal, in verge lijking met andere fondsen, een aantal voorzieningen extra bie den. „Thuiszorg voor terminale patiënten zit bij ons volledig in het pakket. Dat hoort bij eerbied «de voor het (eindigende) levenpal1 Idem bij de verzorging van gehandicapt kind. Tollenaar denkt, dat de prei van 'Op weg naar Pro Life' ie hoger zal uitkomen dan die v: de andere ziekenfondsen, zijn we wat goedkoper uit. d( dat we bij voorbeeld de anticos ceptiepil niet hoeven te vergo£uze den. Omdat we de administrate hebben uitbesteed aan collef Anova in Amersfoort, hebben meer kosten". Hij verwacht, d; mensen van gereformeerde zindte bereid zijn wat meer te talen vanwege de ideologie. Pro Life biedt al enige jaren particuliere ziektekostenvei kering aan zo'n vijftienduizei mensen. De polissen zijn onde gebracht bij verzekeraar UAP. Eind jaren tachtig heeft Pro al eerder een poging gewas om een fonds op levensbeschc, welijke grondslag op te richte ro Maar dat ketste af. omdat d: ziekenfonds een landelijke aai pak voorstond terwijl een regii nale verplicht was. De stichting houdt het pal voorlopig beperkt tot ziekteko tenverzekeringen. De start z voorzichtig zijn, omdat het no even duurt voor ziekenfondsvef zekerden mogen wisselen, weg naar Pro Life' zal de eerst anderhalfjaar alleen draaien nieuwe instroom. Jdpar iakkf |ivjf' i ZIJ) dal; jDnnu ,olen i Roi raon ar d Me hakken van bomen kost vleer muizen. eekhoorns en boom marters hun huis. Onbewust zijn we bezig de zoogdierfauna in Ne derland te decimeren, aldus de VZZ. Situatie ernstig Het samenstellen van rode lij sten wint in kringen van natuur beschermers aan populariteit. Het wordt gezien als een middel om de ernst van de situatie on der de aandacht te brengen van een breed publiek. Zo hanteert de Vogelbescherming sinds 1986 een rode lijst van bedreigde vo gelsoorten. Daarop staan 56 vo gelsoorten vermeldt: circa een vijfde deel van het totale aantal Nederlandse broedvogels. Ver der bestaat er ook een Europese Rode Lijst. DEN HAAG (GPD) - De oogst van akkerbouwgewassen valt dit jaar tegen. Zowel per hec tare als in totaal is de opbrengst een stuk lager dan in 1993. Dat blijkt uit de 'definitieve oog- straming' van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Wat de akkerbouwers ook ge zaaid hebben, de opbrengst per hectare is bij alle gewassen la ger. De opbrengst is alleen bij stro en handelsgewassen als kar- wij- en blauwmaanzaad geste gen. Dat is echter volledig te danken aan een groter aantal hectares met deze gewassen. De aardappel heeft zich redelijk staande weten te houden, on danks de sombere berichten. De oogst bedraagt dit jaar iets meer dan zeven miljard kilo, acht pro cent minder dan in 1993. Aan granen is 1,73 miljard kilo binnengehaald, zestien procent minder dan vorig jaar. De op brengst per hectare tarwe, het meestverbouwde graan, ligt zo'n acht procent lager dan vorig jaar. Voor gerst, het op een na populairste gewas, is de op brengst dit jaar zeventien pro cent lager. or ee arop' leste, hel iden ïd.z rdien VI DUW I gaan Ook de uienboeren halen aa merkelijk minder uit de gror: Exclusief de uitval komt dit ja gemiddeld 39.000 kilo uien een hectare, tegen 53.000 kilo rig jaar. De totale uienoogst loopt 423.000 ton, een vermini ring met 15 procent. De suikerbiet is ook niet aan( malaise ontsnapt. Per hectare 54.000 kilo geoogst, 10.000 k; minder dan vorig jaar. E< schrale troost is dat het suik? gehalte in de biet dit jaar IC procent is (tegen 16,3 procent! rig jaar). Euromir-missie PARIJS (AFP) - De eerste ft g sisch-Europese ruimtevaï missie Euromir is vrijd beëindigd met de terugkeer) P*jvj de Duitse astronaut Ulf Ml fle bold, een Russische collega IAdvertentie Varel Security, Nederlands grootste zelfinstallerende beveiligingsorganisatie is ook in uw regio gevestigd ruimtevaarder uit Kaza< stan. Hun ruimteschip Sojoez-TV.jjQ^ landde in de regio Arkalyk, in buurt van het Russische ruim ls a' vaartcentrum Bajkonoer. ?n die luurli t£ gt d Men, iman i, die hteb „Het 'ten. i INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING AY~« TOEGANGSCONTROLE CAMERASYSTEMEN COMMUNICATIESYSTEMEN MELDKAMERFAC. VAREL ZEELAND B.V. Telefoon 01100 12033 Telefax 01100-32 4460 AS Go£ 4462 GL Go*j 29 den chten fken luwei ar wi areei wildi re sti ar zie KI telev Jurwe Tijfp: nsen bep lappt te g. I' 'arop. non •keen 'uw F iden i toen; tod -Jtstaai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4