Einde leegstand Zilveren Schor Zeeuwse belangen staan op het spel Westerschelde was altijd al twistpunt PZC Eis achttien maanden voor autodiefstallen Jonge collectanten bijna niet te vinden provincie 17 iccommodatie wordt verbouwd tot vakantie centrum voor jongeren Eindelijk politiek besluit over verdieping Westerschelde lezers schrijven ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 an onze verslaggever ftNEMUIDEN - Het voorma- ge sportvormingscentrum Het jlveren Schor in Arnemuiden gordt een vakantiecentrum Dor jongeren. Dat is het gevolg an een fusie tussen de eigenaar jn Het Zilveren Schor, de lichting tot Steun van de Zil- eren Jeugdcentra (ZJC), en de lichting Nationaal Ontmoe- ngscentrum (NOC) die al ver- plijkbare centra in Veldhoven j Overasselt exploiteert. De ccommodatie in Arnemuiden il worden verbouwd. De be- aeling is dat in april 1995 de >rste vakantiegangers in Arne- iuiden terecht kunnen. aarmee komt een eind aan bij- a een jaar leegstand. Tot een [ar geleden wilde de stichting ationaal Centrum voor Sport- arming (NCS) een centrum por gehandicaptensport in Ar- emuiden realiseren, maar de ponsoractie die dat mogelijk loest maken liep uit op een fi- ancieel debacle. Het idee om iet Zilveren Schor in te richten Verkstraf en n beslagname oor hasjdeal an een medewerkster ilDDELBURG - De rechtbank i Middelburg heeft een 43-ja- ge Terneuzenaar en een 39-ja- ge man uit Oosterhout con- irm de eis veroordeeld tot hon- erd uur dienstverlening, ver- eurdverklaring van 13 kilo asj en van 110.000 gulden. De asj en het geld werden door de alitie in de woning van de Ter- suzenaar gevonden, toen beide lannen betrapt werden bij het [sluiten van een hasjdeal. e politie had een anonieme tip 'kregen dat iemand met een is vol hasj de woning aan de renulaan was binnengegaan, p de zolder werd een hennep- vekerij aangetroffen. De Ter- iuzenaar ontkende twee we- ;n geleden voor de rechtbank at hij de hasj voor de handel ld ingekocht. Hij zou voor ei- in gebruik een voorraadje van er kilo hebben willen aan- ihaffen. De man heeft een café aar hasj gerookt mag worden, laar volgens hem wordt daar iet verkocht. voor de opvang van asielzoekers liep in april van dit jaar ook op de klippen. De accommodatie in Arnemui den is een koninklijk geschenk aan het Nederlandse volk ter ge legenheid van het 25-jarige hu welijk van (de toenmalige) ko ningin Juliana en prins Bern- hard in 1962. Dat maakte het moeilijk om een nieuwe bestem ming voor het Schor te vinden. omdat destijds is vastgelegd dat het een ontmoetingscentrum voor jongeren moet blijven. Aan die voorwaarde is nu vol- van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr C. van Ginkel heeft vrijdag voor de rechtbank in Middelburg achttien maanden gevange nisstraf geëist tegen een 35-jarige Thole- naar voor diefstal en heling van auto's. De man wordt ervan verdacht een leidende rol te hebben gespeeld bij 36 autodiefstallen in 1990 en 1991 in Zeeland en in het westen van Brabant. De andere verdachten van de bende zijn al geruime tijd geleden veroordeeld, maai' de Tholenaar wist een poos uit handen van jus titie te blijven. De officier betichtte hem er van dat hij getuigen had bedreigd, waardoor deze belastende verklaringen tegen hem hadden ingetrokken. Twee weken geleden diende zijn zaak ook al in Middelburg, maar omdat een getuige werd verdacht van mei need kon de zaak toen niet worden afge werkt. Vervolgens zei de getuige zich niets meer te herinneren, waarop hij werd gearresteerd en twee weken werd vastgezet in de hoop dat zijn geheugen weer zou gaan functioneren. De man wist vrijdag ineens weer voor wie hij een gestolen auto had gestald. Hij noemde de naam van een inmiddels overleden gara gehouder. De bende had het gemunt op dure auto's, die zij in het buitenland verkochten. Ook demonteerden zij auto's en verkochten ze de onderdelen. De politie kwam de mannen op het spoor door het afluisteren van hun telefoons. Bij veel diefstallen was de auto van de Thole naar gesignaleerd. Nadat zijn strafzaak aan het rollen werd gebracht benaderde de man volgens de officier zijn medeverdachten om hun verklaringen tegen hem te herzien. „Er werden diverse verklaringen ingetrokken en de getuige op de zitting loog", constateerde Van Ginkel. De rechtbank doet 18 november uitspraak. daan. Een fusie tussen NOC en ZJC lag zeer voor de hand, aldus adjunct directeur W. Houtman van het NOC, omdat de doelstel lingen van beide organisaties praktisch gelijk zijn. De stich ting NOC. waarbij de ZJC zich nu heeft aangesloten, is in 1984 opgericht door het Nationaal Jeugd Fonds 'Jantje Beton' en heeft koningin Beatrix als be schermvrouwe. De in Utrecht gevestigde organisatie is verant woordelijk voor het beheer en de exploitatie van de Buitenjan in Veldhoven en Sint Walrick in Overasselt. Deze centra bieden vakantiemogelijkheden aan jon geren voor wie zonder financiële ondersteuning geen vakantie is weggelegd. Vakantiekampen Het Zilveren Schor wordt nu de derde locatie van het NOC. De verwachting is dat het jaarlijkse aantal overnachtingen dat de stichting boekt hiermee van 45.000 naar ten minste 57.000 zal stijgen. Het gaat in de praktijk meestal om vakantiekampen en schoolweken. In december be gint waarschijnlijk een verbou wing om het Schor geschikt te maken als ontmoetingscen trum. Houtman verwacht dat de juridisch ingewikkelde fusie te gen die tijd een feit is. Hoeveel geld met de verbouwing is ge moeid kan hij nog niet zeggen. Het tweede huwelijksgeschenk van Juliana en Bernhard, het vormingscentrum de Hunne schans in Uddel, zal door de stichting ZJC worden overge dragen aan de plaatselijke stich ting die het al exploiteert. Kamercentrale VVD bijeen GOES - De Kamercentrale Zee land van de VVD vergadert don derdag 10 november over het ontwerp-verkiezingsprogram- ma voor de provinciale staten verkiezingen voor volgend jaar. Dat gebeurt in de Prins van Oranje te Goes om 19.45 uur. Verder komt de vaststelling van de begroting voor 1995 aan de or de. Na het huishoudelijk deel van de bijeenkomst staat een in leiding van de algemeen hoofd redacteur van de PZC, M. P. Die- leman, op het programma. Die- leman spreekt over 'De pers en de Zeeuwse politiek'. van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het heeft ja ren en jaren geduurd, maar binnenkort moet het dan toch gebeuren: een politiek besluit over de verdieping van de Westerschelde. Nederland en Vlaanderen hebben elkaar meer dan ooit nodig. Neder land wil een hoge snelheids lijn (hsl) en Vlaanderen na tuurlijk de verdieping. Tussen Den Haag en Brussel neemt het ministerieel verkeer toe. Het wordt oppassen geblazen voor Zeeland. De Zeeuwse belangen kunnen onder tijdsdruk gemakkelijk verkwanseld worden. In België vinden eind volgend jaar lan delijke verkiezingen plaats. Het onderhandelingsbordje moet zeker al een halfjaar van- tevoren schoon zijn. Er is Ne derland en Vlaanderen veel aan gelegen om dat ook voor el kaar te krijgen. Dat heeft premier W. Kok vo rige week ook al laten door schemeren na een eerste be zoek aan zijn Vlaamse collega L.van den Brande. 'Verdieping en hoge snelheidslijn (hsl) zul len op hun merites worden be keken en behandeld', ver woordde Kok diplomatiek het Nederlandse standpunt. Zo'n stellingname maakt het moge lijk sneller tot zaken te komen. Minister A. Jorritsma-Lebbink is maandag in Brussel. Wat Zeeland staat te wachten als de verdieping erdoor komt, is min of meer bekend. Op amb telijk niveau is een principe overeenkomst bereikt. Direc teur di- H. L. F. Saeijs van Rijkswaterstaat Zeeland licht te onlangs tijdens een informa tiebijeenkomst. voor Zeeuwse statenleden een tipje van de sluier op. Natuur Het is bekend dat de verdie- Ping tot aantasting van de na tuurwaarden langs de Wester schelde zal leiden. Schorren en slikken zullen verloren gaan, maar in het ambtelijk verdie- Pingsakkoord is van een regel rechte compensatie geen spra ke. 'Herstelwerkzaamheden heb ben tot doel ongewenste effec ten op de natuurwaarden van be Westerschelde te voorko men of te verminderen', citeer de Saeijs uit het akkoord. Voor alle duidelijkheid voegde de Zeeuwse topman van Rijks- Waterstaat er aan toe dat deze geen reden kan zijn voor euforie. Hij heeft gelijk, want wat zegt dat eigenlijk 'on gewenste effecten voorkomen of verminderen'. De conclusie kan slechts luiden: de natuur in de Westerschelde zal er door de verdiepingswerken niet op vooruit, maar eerder op achter uit gaan. Saeijs is een natuurman. Hem zal er veel aan gelegen zijn het bijzondere Westerschelde-mi- lieu zoveel mogelijk te sparen. Rijkswaterstaat Zeeland zal het echter moeten doen met de afspraken die de Vlaamse en Nederlandse regeringen ma ken. Rijkswaterstaat Zeeland heeft er bovendien baat bij dat de verdieping doorgaat. Er is werkgelegenheid mee ge moeid. Het is onduidelijk of dat op de achtergrond meespeelt, maar Rijkswaterstaat Zeeland heeft er een handje van de effecten van de verdieping minder ne gatief voor te stellen dan ze in werkelijkheid waarschijnlijk zullen zijn. Niet één medewer ker van Rijkswaterstaat sprak tijdens de bijeenkomst voor statenleden over de verzilting van de Westerschelde door de verdieping. Het zoute zeewater kan door de verdiepte vaargeul verder het land binnendringen. Unieke zoete intergetijde-ge- bieden tussen Antwerpen en Rupelmonde komen dan nog meer onder druk te staan, heeft onderzoek van het Rijksinsti tuut voor Kust en Zee (RIKZ) uitgewezen. Rijkswaterstaat Zeeland wijst er ook graag op dat Vlaanderen op de goede weg is met milieu maatregelen. De Vlaamse Mi lieumaatschappij investeert tot het jaar 2002 drie miljard gulden in installaties voor rioolzuivering. De vuilste be drijven worden verplicht hun verontreiniging aan de bron aan te pakken. Dat is schitte rend, maar van de andere kant: Vlaanderen moet wel. Tijdens de derde Noordzee-ministers- conferentie is afgesproken dat de vuilvracht van rivieren naar de Noordzee tot de helft moet zijn teruggebracht in 1995. Het RIKZ concludeerde begin dit jaar in een rapport over de wa terkwaliteit van de Schelde dat die doelstelling niet kan wor den gehaald. Veiligheid Of de verdieping de veiligheid van de scheepvaart ten goede komt, is weer een ander hoofd stuk. De scheepvaart op Ant werpen zal toenemen evenals de omvang van de schepen, is de verwachting. Grotere sche pen kunnen minder gemakke lijk manoeuvreren. Dankzij de verdieping krijgen zij wel meer speelruimte en kunnen meer schepen in één ruk naar de ha ven van Antwerpen doorvaren. De vraag werpt zich op: komt de verdieping de veiligheid ten goede of niet Voor individuele gemeenten langs de Westerschelde en de provincie is zo'n vraag niet ge makkelijk te beantwoorden. En dat is nog maar één aspect van de verdieping. Ter beharti ging van de Zeeuwse belangen is het noodzakelijk dat de ge meenten langs de Westerschel de en de provincie eigën des kundigheid ontwikkelen. Ze kunnen anders nooit goed de vinger aan de pols houden. Als de verdieping van de Westerschelde een feit is, zullen grote schepen in één keer naar Antwerpen kunnen varen. De schapen op de dijk van Ritthem zullen er evenwel niet van opkijken. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN Als het om activitei ten in de Westerschelde gaat, vlot het nooit écht tussen Nederland en België. Een duik in de geschiedenis toont dal aan. April 1925: België en Nederland onder tekenen ontwerp-verdragen over Wes terschelde en verdeling Maaswater. De Eerste Kamer verwerpt de verdragen. Eind 1975: Nederland en België parafe ren drie waterverdragen. Ze gaan over aanleg van een Baalhoekkanaal in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, afsnijding van de bocht in het Nauw van Bath, verde ling en verbetering van het Maaswater. Het Belgische parlement stopt de ver dragen in de ijskast. April 1979: België dringt aan op hervat ting van de onderhandelingen over de waterverdragen en wil daarbij ook de verdieping van de Westerschelde be trekken. December 1982: België geeft nu de hoog ste voorrang aan de verdieping en tem pert de wensen over Baalhoekkanaal en bochtafsnijding. Nederland koppelt de verdieping aan kwaliteit en kwantiteit van het Maaswater. September 1984: Belgi ziet definitief af van de bochtafsnijding. Januari 1986: De Belgische regering stelt een besluit over waterverdragen en verdieping uit. April 1986: Overleg tussen Nederland en België mislukt, omdat de Zuiderbu ren onvoldoende garanties bieden voor een schone Maas. Maart 1987: Het Benelux-parlement be pleit loskoppeling van de verdragen over Maas en Schelde. Maart 1988: Voor het Zeeuwse provin ciebestuur is de verdieping van de Wes terschelde een voldongen feit. Augustus 1988: Nederland houdt vast aan de koppeling van milieu-eisen en verdieping. Maart 1989: In het beleidsplan voor de Westerschelde gaat Nederland akkoord met de verdieping. Nadelen voor milieu, waterkeringen en natuur moeten be perkt worden. Juli 1989: België stelt een commissie in die de milieu-effecten van de verdieping en aanleg Baalhoekkanaal moet onder zoeken. Nederland krijgt ook zo'n com missie. Februari 1990: De Vlaamse deelrege- ring blijft absolute prioriteit toekennen aan verdieping en aanleg kanaal. December 1990: Volgens Nederland fru streert vooral Wallonië een akkoord over de waterverdragen. Nederland handhaaft onverkort de koppeling tus sen Maas en Schelde. September 1991: Nederland komt met een eigen tekst voor de waterverdragen. In 2002 een schone Schelde, dan werkt Nederland mee aan een verbetering van de vaarweg in de Westerschelde. Maart 1992: Vanuit Zeeuwse gemeenten klinkt met name op ecologische gron den protest tegen de verdieping. Januari 1993: De Antwerpse Gemeen schap voor de Haven vindt dat Neder land onmiddellijk mee moet werken aan de verdieping en dreigt met een proces voor het Europese Hof. Juni 1993: Er worden nieuwe afspraken gemaakt tussen Nederland en Vlaande ren over schoonmaak van de Schelde en uitdieping van de Westerschelde. Het Baalhoekkanaal wordt op een laag pitje gezet. In het overleg wordt ook het tracé voor de hoge snelheidstrein in Brabant meegenomen. Maart 1994: De Vlaamse deelregering weigert een nieuw reglement over de vaart op de Westerschelde te onderteke nen, om zodoende Nederland te dwin gen haast te maken met de verdieping. April 1994: In Charleville-Mézières on dertekenen Nederland, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Wallonië en Brussel waterverdragen voor Maas en Schelde. Vlaanderen blijft weg. September 1994: Het Zeeuwse provin ciebestuur eist dat voor de verdieping een milieu-effect rapportage opgesteld wordt. Er wordt bezwaar gemaakt tegen het voornemen van Rijkswaterstaat om via een nieuwe baggervergunning de verdieping te regelen. Oktober 1994: De koppeling tussen ver dieping en tracé hoge snelheidstrein wordt door Nederland indirect losgela ten. In november vindt overleg plaats over het doorbreken van de impasse. De zussen C. Poppe (links) en C. J. Poppe: „Er zijn altijd wel goede mensen op het goede moment." foto Lex de Meester van onze verslaggever OOSTKAPELLE - Je zit op catechesatie en de dominee vraagt of je iets wilt doen aan collectes. Tegenwoor dig zou er vermoedelijk wei nig enthousiasme bestaan om dat te doen, maar veer tig jaar geleden zag me vrouw C. Poppe (58) uit Oostkapelle daar wel iets in. Van het een van kwam het ander en dus is ze al die tijd blijven collecteren. De laatste jaren is ze bovendien coördinatrice van de jaar lijkse epilepsiecollecte in het dorp. „In de beginjaren ging je met een opschrijfboekje langs de deuren van kerkleden die opgegeven hadden wel een maandelijks bedrag te wil len geven. Dan haalde je eens in het halfjaar zes gul den per adres op", herinnert ze zich. Een girodienst be stond niet, dus bedragen overmaken gebeurde ook nog niet. Pas in 1989, bij de fusie van de epilepsiestichting 'Macht van het kleine' met het Epi- lepsiefonds. deden de huis- aan-huiscollectes hun in tree. Het lag voor de hand dat mevrouw Poppe na al die jaren de werkzaamheden daarvoor ook zou coördine ren. Dat betekende: tien tot twaalf vrijwilligers ieder jaar bij elkaar zien te sprokkelen en dan zorgen dat ze alle maal een goede wijk krijgen. Mevrouw Poppe begon met haar zus C. J. Poppe (70), die in hetzelfde huis woont, in te schakelen als collectante. Zelf komt ze ook niet onder het jaarlijkse rondje langs de huizen uit. „Als coördinator kun je je niet veroorloven om zelf alles thuis te regelen en niet te lopen", meent C. Pop pe. „Ze zeggen niet zo snel nee als we het vragen, maar ze houden wel in de gaten dat we zelf ook langs de deu ren gaan." Bijna onmogelijk Het vinden van jonge collec tanten blijkt bijna onmoge lijk. Mensen jonger dan 35 jaar zijn niet te vinden voor het epilepsiefonds. Toch zijn de zussen niet bang dat er ooit een collecte overgesla gen moet worden door ge brek aan collectanten. „Er zijn altijd wel goede mensen op het goede moment." Aan ophouden denken bei den nog lang niet. „We gaan door zolang we het nog kun nen". zeggen ze in koor. Toch is de jaarlijkse collecte geen lolletje tussendoor. „Je moet elk jaar weer drie weken van tevoren mensen benaderen en je bent de hele week in touw", verzucht C. Poppe. „Ik heb er geen hekel aan, maar ik zou niet nog een jaarlijkse collecte erbij wil len organiseren." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac- ties op in de PZC verschenen berichten, artike- - len of commentaren. Niet voor open brieven. - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno- men. Bijdragen mogep niet langer zijn dan 250 - woorden. De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde - brieven wordt niet gecorrespondeerd. 111 ii 111 i 1111111111111111111 Politieke verantwoording In Zeeuws Spoor van 2 novem ber vermeldt René Schrier de door hem bij provinciale staten opgemerkte opvatting, dat de kiezer op een stembiljet iemand met politieke taken ter verant woording moet kunnen roepen. Daarom zou aan een commissa ris van de konginin geen poli tieke portefeuille gegeven moe ten worden. Dat zou voorbehou den moeten blijven aan gedepu teerden aan wie, via provinciale staten, die verantwoordings plicht wel kan worden opgelegd. Met als zwaarste sanctie bij on verantwoord gedrag het ontne men van de verantwoordelijk heid. Die opvatting is een misvatting. De roep uit de jaren zeventig, die vooral in PvdA-kringen opgeld maakte, om democratisering en politisering van alle geledingen, is voor provincies niet meer no dig door de evolutie van de wet geving. Ieder lid van het college van gs, dus ook de commissaris van de konging, is verantwoording ver schuldigd aan provinciale sta ten voor het door hem gevoerde bestuur. In Nederland heerst geen sfeer waarin bestuurders uitsluitend via officiële wegen tot verant woording moeten worden ge dwongen. Verantwoordelijke be stuurders werken aan een open communicatie met volksverte genwoordigers, met groepen uit de samenleving en individuele personen. Zo heb ik zelf bijvoor beeld over een enkele opmer king in een lezing over de land bouw inmiddels een tiental ge sprekken gevoerd met meerdere organisaties en individuele be langhebbenden. Ook benoemde bestuurders leg gen verantwoording af over wat ze doen en wat ze bereikt hebben en vanzelfsprekend houden ze daarbij vanaf het begin rekening met de ideeën en wensen, die le ven. ook al zijn ze vooral minder gebonden aan de wensen van een bepaalde groepering. Drs W. T. van Gelder Abdij 6 Middelburg Kerncentrales De kerncentrale in Borsele is ge bouwd in 1969 door de PZEM, de voorloper van Deltan, op ver zoek van Pechiney. Hiervan is een geheim contract opge maakt. Ook Dodewaard draait trouwens door Pechiney. Sinds dien gebruikt Pechiney tussen de 3 en 4,8 miljard Kwh, dat is drie tot bijna vijfmaal zoveel als de complete Nederlandse Spoor wegen. Elke Kilowatt aan Pechiney le vert vijf cent op, terwijl de ex- ploitatieprijs achttien cent is. Het Zeeuws elektriciteitstarief is niet voor niets het hoogste van Nederland. Het afval van de cen trales wordt nu op kosten van de Nederlandse bevolking opgesla gen. Wie zei er ook al weer dat de vervuiler betaalt? Nu wordt de modernisering afge dwongen door te zeggen dat er al 160 miljoen geïnvesteerd is. Als er iets met die kerncentrales zou gebeuren, zijn we er niet eens goed voor verzekerd. En als we gelijk Borsele en Dodewaard sluiten, wat dan? Dat kost vele miljarden. Er is het gezegde dat een kerncentrale sluiten min stens net zo veel kost als er één bouwen. Maar dan zijn we ze in elk geval kwijt. Op de onder zoeksreactor in Petten na dan; dus Bolkenstein is dan ook te vreden dat we de kennis kunnen bijhouden. Als er een onderwerp is wat een parlementaire enquete nodig heeft is het wel deze. Wie durft? C, W. Boogaart Schoolstraat 5 Oud-Vossemeer Nu een toekomst als centrum voor gehandicaptensport niet is weggelegd voor het Zilveren Schor, krijgt de accommodatie de functie van vakantiecentrum voor jongeren. luchtfoto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 49