Nieuwbouw voor Midgard gloort Reconstructie bocht bij Scherpenisse op schema 11 We rekenen op drie zetels Drs J. M. Van den Hondel Goes benoemd tot Officier Klassiek blijspel l 'n fris genoegen j Onroerend goed in Veere minder belast streek GroenLinks ziet mogelijkheden op terrein Stadsschuur Dagelijkse surveillance in Thoolse Kotterstraal ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 sb van onze verslaggever MIDDELBURG - B en w van Middelburg overwegen nieuw bouw voor jongerencentrum Midgard. Pogingen om de jeugd, die overlast veroorzaakt in het huidige gebouw aan de Kui- perspoorl. onder te brengen in een bestaand pand in de binnen stad hebben tot niets geleid. Re centelijk kaatsten de onderhan delingen af om het jongerencen trum te huisvesten in gebouw De Schakel. Wethouder E. M. J. van Brummelen-van Wilgen nam de suggestie voor nieuw bouw over van GroenLinks tij dens het tweede deel van het be grotingsdebat. B en w proberen al enige jaren een ander, geschikt onderko men te vinden voor het jonge rencentrum. Omwonenden kla gen over geluidoverlast die ver oorzaakt wordt door muziek groepen en lawaai van jongeren als zij het complex verlaten. Oud-wethouder mr J. A. R. M. Douwes kreeg de opdracht mee alternatieven te zoeken. Ge zocht werd naar een pand in het centrum, dat goed bereikbaar moest zijn en waar geen gelui doverlast aangericht kon wor den voor bewoners. Stadsschuur GroenLinks suggereerde woens dag tijdens het eerste begro tingsdebat een compleet nieuw gebouw neer te zetten op het ter- Informatie over parkeerbeleid in Middelburg MIDDELBURG - De coördina tiecommissie parkeren binnen stad van de Kamer van Koop handel houdt maandag 21 no vember vanaf 20 uur een infor matiebijeenkomst in de schouwburg in Middelburg over het toekomstige parkeer beleid in Middelburg en het au tovrij maken van de Markt. Meewerkers van de sector stads ontwikkeling geven uitleg over de veranderingen op parkeerge bied in de binnenstad. De onder nemers kunnen vragen kwijt over de bereikbaarheid van hun winkel voor klanten en leveran ciers en hun eigen parkeerstek- jes in de binnenstad. rein nabij de Stadsschuur. Daar is nu nog het opslagterrein van de dienst stadsbeheer gevestigd. Op termijn vertrekt die afdeling naar een nieuw onderkomen. „Dat gebied ligt centraal, is goed bereikbaar en heeft geen buren én is bovendien op korte termijn te realiseren", aldus fractievoor zitter J. Goetheer woensdag avond. Wethouder Van Brummelen- van Wilgen deelde vrijdag mee alle aandacht nu te richten op nieuwbouw. De gemeente heeft daarvoor ongeveer 800.000 gul den beschikbaar. ..Alle bestaan de locaties om Midgard te huis vesten zijn mislukt. Het gebied Stadsschuur is de enige goede suggestie die we op dit moment creatief kunnen aanpakken." Een wijzigingsvoorstel van GroenLinks om met ingang van volgend jaar de kermis ook op zondag open te stellen zal op nieuw ter discussie worden ge steld in een commissievergade ring. Ambtenaren krijgen de op dracht om alle voor- en nadelen op een rijtje te zetten. B en w gingen ook akkoord met een voorstel van de PvdA-fractie om een nieuw soort stadsver nieuwingsfonds in het leven te roepen. De rijksoverheid is van plan om de gemeenten minder geld toe te stoppen. Om te voor komen dat het budget uitgeput raakt, stelden de sociaal-demo craten voor om de meerop brengst van de onroerende- zaakbelasting van de met ge meentelijke subsidie gereno veerde panden in een nieuw fonds te stoppen. Het college ging nog iets verder; de gemeen te probeert op allerlei manieren geld bijeen te schrapen om stadsvernieuwing te kunnen be talen. Afvaltoerisme De stemmen staakten bij een voorstel van het CDA om de ta rieven voor het ophalen van grof vuil te schrappen. Met ingang van 1 december betalen de inwo ners van Middelburg twintig gulden om grote stukken afval op te halen De christen-demo craten wilden eerst overeen stemming met de andere Wal- cherse gemeenten. Zo kan 'afval toerisme' voorkomen worden. Het CDA stelde verder voor een half miljoen gulden, dat de ge meente Middelburg te veel heeft betaald aan het Openbaar Li chaam Afvalverwijdering Zee land. terug te geven aan de inwo ners. PvdA-fractievoorzitter N. Oskam had berekend dat een ge zin dertig gulden en een alleen staande een tientje terug zou krijgen. Een wijzigingsvoorstel kreeg geen meerderheid, omdat één VVD-raadslid afwezig was. Voor het CDA-voorstel stemden vier VVD'ers, vijf CDA'ers en de vier leden van de SGP/RPF/ GPV-fractie. Het plan komt nu volgende maand aan de orde. 'De bocht van Scherpenisse' is medio juli volgend jaar verleden tijd. De werkzaamheden voor het 'afsnijden' van de bocht lopen voorspoedig. f°to Willem Mieras van onze verslaggever SCHERPENISSE - Werkzaamheden aan de 'bocht bij Scherpe nisse' verlopen volgens schema. Blijft dat zo, dan kunnen medio juli volgend jaar de eerste automobilisten rechtdoor rijden over een nieuw stuk weg, in plaats van de gevaarlijk scherpe bocht te hoeven nemen. Dit meldt een woordvoerder van provinciale waterstaat. In sep tember is met het werk begonnen. Het gaat om het weggedeelte tussen Scherpenisse en Sint-Maartensdijk. Inmiddels ligt tach tig procent van het benodigde zand waarop het nieuwe wegdek moet rusten op z'n plaats. Een deel van de ondergrond moet vijf maanden zetten voordat verder kan worden gewerkt. Momenteel worden door waterstaatmedewerkers kabels en leidingen omge legd, die niet onder de nieuwe weg door kunnen lopen. Een gedeelte van de Stoofdijk, waar de bocht tegenaan leunde, wordt afgegraven en gesaneerd. De grond onder de dijk is veront reinigd met PAK's (Polycyclische Aromatische Koolwaterstof fen). Deze stoffen komen voor in teer en werden vroeger veel ge bruikt in de wegenbouw. D66-Tholen gaat ontevredenheid burger te lijf van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - De ontevredenheid onder de bur gers. Die vormde volgens A. Verstrate-Stols uit Sint Phiüps- land de aanleiding voor D66 om mee te gaan doen aan de ge meenteraadsverkiezingen voor het 'nieuwe Tholen'. „Hier op Flipland stemt zo'n honderd procent van de mensen. Maar dat is uitzonderlijk, ook verge leken met Tholen. We moeten de burgers er écht weer bij betrek ken", klinkt ze bezorgd. Verstrate-Stols. nu nog in de raad Flipland voor de Partij voor Algemeen Belang, staat tweede op de D66-Kandidaten- lijst. De partij is nieuw in het Thoolse politieke circus, maar Verstrate-Stols weet zeker dat ze straks kan aanschuiven in de raad. „We rekenen op drie zetels. Verrekend naar het landelijke resultaat halen we er al twee. Tel je daar de stemmen van de onte vreden Thoolse kiezers bij, dan komen we op drie." De plaatselijke politici luisteren nauwelijks naar het volk en hoorzittingen lijken op rituele dansen, vindt Verstrate-Stols. „Mensen worden wel aange hoord. maar daar gebeurt verder niks mee Dat moet verande ren." D66 wil daarom bijvoor beeld dorpsraden instellen, evenals meer inspraakcommis- sies. Afsluiting deel Kromwegesingel in Oost-Souburg OOST-SOUBURG - Het gedeel te van de Kromwegesingel tus sen de Willem Alexanderstraat en de Ritthemsestraat in Oost- Souburg is naar schatting vijf weken weken afgesloten in ver band met de vernieuwing van het riool. Tijdens de werkzaam heden wordt het verkeer omge leid over de Willem Alexanders traat^Burchtstraat- -Ritthemsestraat en over de Ritthemsestraat^Regentessest- raat-Julianastraat en Willem Alexanderstraat. Concert - Muziekvereniging Ons Genoegen geeft zaterdag 12 november haar jaarlijkse uitvoe ring in gebouw Het Akkoord in Veere. De slagwerkgroep, onder leiding van Cora Knuyt-Dellebe- ke opent het concert. Dan volgt een optreden van het fanfare-or kest onder leiding van Bram van Overbeeke. De avond begint om 20 uur. Maar de partij wil meer: een 'daadwerkelijk' jeugd- en jonge renbeleid ontwikkelen, goede dienstverlening voor ouderen die zo lang mogelijk zelfstandig moeten blijven en snelle verbe tering van de verkeersveilig heid. bijvoorbeeld. En. om een door andere partijen beschimpt idee te noemen, een overdekt zwembad. „Tuurlijk weet ik dat al 'ns is berekend dat zo'n over dekt bad te duur zou zijn. Maar we worden een grotere gemeente en bovendien ben ik op Flipland gewend dat de burgers zelf heel veel doen. Een betaalbare con structie moet haalbaar zijn." Voor jongeren wil D66 onder meer in elke kern een clubhuis. „Dan hoeven ze niet op straat of in het café te hangen, zoals nu noodgedwongen nogal eens ge beurt. Bijvoorbeeld door werklo ze jongeren." Om die werkloos heid het hoofd te bieden, moet worden doorgegaan met de wer ving van bedrijven, waarbij D66 gevolgen voor het milieu echter nauwlettend in de gaten wil hou den. Waar de partij precies het geld vandaan wil halen om haar plan nen te kunnen uitvoeren? „T^a... goeie vraag", reageert Verstra te-Stols. Na enig nadenken: „We beseffen natuurlijk dat overal een prijskaartje aanhangt. Maar we moeten nog nader uitwerken waar we kunnen bezuinigen. Bo vendien: we moeten de begrb- ting '95 nog bestuderen en echt veel ruimte voor nieuw beleid zal er volgend jaar niet zijn, in zo'n nieuwe gemeente." Burgemeester D. J. van der Zaag speldt de scheidende rector J. M. van den Hondel de versierse len op behorend bij het Officierschap in de Orde van Oranje-Nassau. Geheel rechts mevrouw Van den Hondel. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Scheidend rector drs J. M. van den Hondel (61) van het Goese Sint Willibrordcol- lege is vrijdag Officier in de Orde van Oranje-Nassau ge worden. Hij kreeg de konink lijke onderscheiding voor zijn inzet voor het onderwijs en zijn maatschappelijke verdiensten. Burgemeester drs D. J. van der Zaag speld de hem de bijbehorende ver sierselen op tijdens een af scheidsbijeenkomst in de ka tholieke scholengemeen schap aan de Fruitlaan. Van den Hondel treedt ver vroegd uit na 34 onderwijsja ren. Hij begon zijn carrière als aardrijkskundedocent aan het RK-Lyceum voor meisjes in Den Haag, dat met de toela ting van jongens Edith Stein- college werd gedoopt. Na ver loop van tijd werd hij er con rector, maar de ambitie om de top te bereiken bleef. Elf jaar geleden maakte hij de over stap naar Zeeland, waar hij rector werd van het Sint Willi- brordcollege. Vrijdag vielen Van den Hon del. behalve een lintje, vele loftuitingen ten deel. Betrok ken. blijmoedig (wat hij toe schrijft aan zijn roomse af komst), attent en nauwgezet waren enkele kwalificaties. Hij gold als een rector die zijn school wist te promoten en buitenschoolse activiteiten belangrijk vond voor de ont plooiing van leerlingen. Op zijn lauweren gaat hij niet rusten. Hij blijft lid van de Goese gemeenteraad voor het CDA en heeft bestuurlijke functies in het Goese Gast huis. de Rotary Goes-De Be- velanden en het Diocesaan Pastoraal Centrum in Breda. Lions schenken schilderij aan Goese museum Elke kern een clubhuis voor de jeugd is één van de wensen van D66 voor de nieuwe gemeente Tholen. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Het museum voor Zuid en Noord-Beveland in Goes kreeg vrijdag van The Lions Club Goes een schilderij van kunstenares Ilona Schmit. Van het schilderij worden honderd reprodukties gemaakt. De op brengst - ongeveer tien mille - gaat naar het museum. „We ge bruiken het geld om audiovi suele apparatuur te kopen, zo dat we onze collectie nog beter uit kunnen lichten", zei mu seumdirecteur F. de Klerk gis termiddag. Het idee van de schenking bor relde begin dit jaar op toen The Lions Club een kijkje nam in het museum. Vice-president G. De Maat, die het schilderij aan bood: „We kwamen destijds met lege handen aan, terwijl we nor maal eigenlijk altijd een cadeau meenemen bij een bezoek. De museumdirecteur gaf aan dat hij tóch veel wensen had." De Lions gingen vervolgens aan de slag en benaderde Schmit een schilderij te maken. Het kleurige schilderij toont het Goese museum. De honderd re- VLISSINGEN, Vestzaktheater 'De Burger Edelman', van Molière, door De Zeeuwse Komedie, met o.a. Frans Doeleman, Reina de Groot. Ed van Reijmersdal, Henk Geelhoed en Peter Joussaïnt. Kostuums van Gem ma van der Hoogte, decor van Bob Goedhart e.a Regie van Willem Huij- breghs. door Willem Nijssen Elke keer dat ik weer eens in een reclamekreet ben ge trapt of in de slipstream van de mode ben meegegaan, bekruipt me het onbehaaglijke besef hoe graag wij mensen er bij willen horen. En hoe gemakkelijk we daartoe verleid kunnen wor den. Dat is natuurlijk al heel lang zo. Er zijn er maar weinig die dat kunnen en durven door prikken. Wie het toch doet, heeft voor eeuwen het komische gelijk aan zijn kant. Molière was zo iemand. In zijn blijspelen wordt de zwakke, be lachelijke mens te kijk gezet, in zijn gierigheid, zijn angst voor ziekte en dood, zijn huichelach tigheid, zijn hoogmoed. In de scherpste stukken wordt mis schien een spiegel voorgehou den. Maar vaker, denk ik, waren ze eerder bedoeld als aange naam verzachtende pijnstiller: er zijn mensen die nog erger zijn. 'De Burger Edelman', een stuk uit 1670, is er een van het laatste type. De hoofdpersoon van het verhaal (meneer Jourdain) is zo opzichtig vervuld van de ijdele glans van de hoge stand, dat hij er alles voor over heeft daar bij te mogen horen. Voor ons toe schouwers een toestand van dij enkletsers-gehalte. Hij wordt ge plukt door de aasgieren uit die hoge stand, zijn dochter wordt hem met een truc afgepikt, zijn vrouw zit hem als een kenau op de kop. Zelfs de dienstmeid lacht hem in z'n gezicht uit. In een heel andere setting nog al tijd de dagelijkse kost. In Frans Doeleman is iemand gevonden die zo'n meneer Jour dain perfect kan neerzetten, met een stuurse loop, kruiperige stem, boerse manieren. Een om hooggevallen 'nouveau riche', zelfvoldaan, totaal op achting gefixeerd, blind voor list en lief de. Omring zo iemand met figu ren die hem (met goede of boze bedoelingen) doorhebben, en de basis voor een geslaagde kome die is voorhanden. Voor een regisseur blijft er niet veel meer over dan op die basis wat te variëren. Maar dat is wel héél dankbaar werk. waar met kleine vondsten het verst wordt gemaakt tussen huts; en haute cuisine. In deze ven king van De Zeeuwse Komi zitten een paar heel mooie, draagbare telefoon in han: van een klassieke edelman u verwijzing naar onze mode fetisjen nog de geringste. Muj uit 'Goldfinger' of een mode limerick zijn al subtielere in; pen. De achtergrond van 'De But Edelman' wordt gevormd een tribune vanwaar edellies met klassiek dédain neerke op de taferelen van het stuk. er dan even later zelf in op te: den. Een interessante uit; king van het thema toekijkec toekijken (een soort min-nn min-is-plus-truc), van nietn doen en er toch bijhoren. Deze doordachte ingrepen ken het opnieuw zien van klassiek blijspel tot een fris noegen. Bovendien bevat 'De Burger Edelman' een ai schitterende scènes, die het bezoek zeer de moeite ws maken. Kostelijk is de ma: waarop dochter Lucile aan; f vader wordt ontfutseld VI daarvoor een Zoon van de G: Turk moet opdraven, die de nozele meneer Jourdain e moet kronen tot mamman („Mammamuci? Wat is r? Turks toch een mooie tas dan kan dat. Een heerlijke: ï- ningsscène volgt, met Leo: van den Berge als gedre u moefti. Op zich al voldoe beeld van hoe diep mense hun eigen kuilen kunnen va! Als in een blijspel alle midö} jjeu, om te verwijzen naar de eeui r actualiteit worden uitgebuit fs]| als De Zeeuwse Komedie da Dp men met regisseur Willem f breghs heeft gedaan, dan is stuk nooit platvloers. nooË makkelijk, nooit goedkoo; i'1" toch lekker licht. 'De Bc Edelman' heeft dat alles lri ieuï daad te bieden. Tenminste twintig maal zal Burger Edelman' tussen no; ber tot april nog te zien^ Eerstkomende data: 5. november, 4 en 18 decen steeds in het Vestzaktheatf Vlissingen lat gen Vier VEERE - Het Veerse gemeente bestuur zal volstaan met een ta riefsverhoging van 2,5 procent voor onroerend-goed, in plaats van 8 procent. De aanvankelijk voorgestelde verhoging was no dig om de begroting 1995 slui tend te krijgen. Veere kampt met een tekort van 470.000 gul den. De tarieven slechts verho gen met 2,5 procent is mogelijk omdat is gebleken dat de ge meente meer te besteden heeft uit de reserves dan werd veron dersteld. In het antwoord op de algemene beschouwingen geeft het ge meentebestuur toe dat de las tenverhoging voor de burgers, die neerkomt op 250 gulden per jaar per gezin, toch wel erg hoog is. „De algemene lijn doortrek kend zou de onroerend-zakenbe- lasting in 1995 verhoogd kunnen worden met 5 procent. Echter, de exorbitante verhoging van de afvalstoffenheffing, vooral ver oorzaakt door het verplicht ge scheiden inzamelen van het huisvuil en de invoering van het rioolrecht, rechtvaardigen naar onze mening een afwijking van de algemene regel", verklaart het college. Maar de voorgestelde verhoging van de afvalstoffenheffing met 46 procent wil het gemeentebe stuur niet loslaten. Het college erkent dat de presentatie van de tarieven voor de duo-bakken geen schoonheidsprijs verdient. Maar dat is volgens de bestuur ders geen reden om de hu tarieven voor de reinigings ten. berekend naar de gn van het huishouden, voort tï ten. Dit stelden D66 en voor in de algemene best wingen. Bij de voorlichting over voering van de duobakken bewust voor gekozen de tan buiten beschouwing te schrijft het college. Destijds er nog geen inzicht in de fopbouw. Bovendien beston het college de angst dat ners een te kleine bak kiezen als bekend was gewo dat de tarieven werden gt peld aan de grootte van de bak. Het voorstel van de SGP 6 RPF om een lager tarief voo ophalen van huisvuil te fins ren met de terugbetaling vi OLAZ, wijst het gemeen stuur van de hand. Eenrc meevallers kunnen niet w gebruikt voor een strucü dekking, stelt het college. A een voorschot nemen op he bestede voorschot van 13 eventueel 1994 om de fors tenverhoging voor de burg; matigen, een voorstel va: CDA, biedt ook geen opl® Nu al een voorschot opneit prematuur en onjuist. Donderdag 10 november de begroting 1995 in de ras sproken. De vergadering bi om 14.00 uur. produkties worden door Schmit persoonlijk gesigneerd en ge nummerd. Een reproduktie gaat, compleet met lijst, 170 gul den kosten. De Maat: „We heb ben al verschillende reproduk ties verkocht. De kopers zijn erg enthousiast en willen het mu seum graag steunen." Het museum kan de opbrengst goed gebruiken. De Klerk: „Ik heb een lijstje met tientallen wensen. Door gebrek aan geld komen we hier zelden aan toe. We kunnen nu een wens in ver vulling laten gaan." THOLEN - De politie gaat van af donderdag 1 december een maand lang elke dag maximaal één uur surveilleren in de Thoolse Kotterstraal. Vanaf 1 januari zal dat zes maanden lang een half uur per dag gebeu ren. Eén van de wensen van be woners om de onveiligheid in de omstreden straat aan te pak ken, gaat hiermee in vervulling. Deze en andere maatregelen voor de Kotterstraal passeren maandag 7 november de revue tijdens een bewonersavond in het Thoolse gemeenschapscen trum Meulvliet. Ook de hondepoepoverlast wordt aangepakt, via een proef met een hondentoilet. Een ande re doorn in het oog van de buurt bewoners, de supermarkt aan het einde van de straat, blijft voorlopig een probleem. De be voorrading door grote vrachtwa gens en de vele geparkeerde au to's leiden dagelijks tot een ver keerschaos. Volgens het ge meentebestuur kan het nog wel enkele jaren duren voordat het bedrijf verhuist naar het Slacht- veld in Tholen. Pas dan kan het verkeersprobleem in de K straat worden opgelost, al dagelijkse politiesurve: daar al iets aan kunnen va ren. De gemeente stelt voor om het groen rond de' te handhaven. Alleen de bij de speeltuin worden ges om plaats te maken voorr ge haag als afscheiding wandelpad en speelf Scheurende fietsers en brc sers op de wandelpaden eveneens voor een prot Een doorsteek vanaf hei keerterrein Hoogaars naar de Kotterstraat moei een einde aan maken. Na: nieuwe fietspad komt schijnlijk ook een voetpad De woningbouwverenigia de verouderde woning# gend jaar opknappen Ko: deuren, terrasschermen ten worden, waar nodig.' gen. Via een enquête kuna woners aangeven in welö zij hun huis het liefst gesel zien. Mochten zij toch nog ten hebben, dan kunnen: voortaan wenden tot de ten-telefoon'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 44