Sluiting Borssele kost 700 banen lis zes jaar en tbs mor met tractor ioodrijden vrouw Volgens mij is dat nou echte kunst 'Eigen Wissestraat' als afscheidscadeau Scepticisme over meer concurrentie openbaar vervoer Chinese zender is terug op kabelnet Veerdienst door defect gestremd rij dek Zwaargewicht Werkgelegenheid nog niet betrokken in discussie over aanpassen kerncentrale 3pdringerige [raai gedood an onze verslaggever PZC zeeland ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 (LISSINGEN - Ruim zeven- onderd banen gaan verloren Is de kernenergiecentrale orssele op korte termijn sluit, ij de eigenaresse van de cen- rale, de NV Elektriciteits Pro- uktie-maatschappij Zuid-Ne erland (EPZ), werken 380 per- onen in, aan of voor de kern- entcale. Daarnaast hebben on- eveer 350 werknemers van on- eraannemers en toeleveran- iers een dagtaak aan de Bors- ;Ise fabriek van atoomstroom. e discussie over de wenselijk- eid van een ingrijpende aan- assing van de kerncentrale, die en bedrijfsduur tot 2007 moge- ÏRSEKE - De jachtopzichter anReimerswaal heeft donder- ag een halftamme kraai afge- hoten. Het dier had een dag erder leerlingen van de ds .H. Kerstenschool in Yerseke istiggevallen. Kinderen in jabbendijke is onlangs het- lfde overkomen. Herdenking 50 jaar bevrijding Walcheren Vandaag rechtstreeks bij Omroep Zeeland van 10.00 - 16.00 uur Op alle radio's in Zeeland lijk maakt, gaat tot nu toe alleen over geld. Het aspect van de werkgelegenheid is tot dusver buiten beschouwing gebleven. Woensdag praat de Tweede Ka mer met minister H. Wijers van Economische Zaken over de aanpassing van de kerncentrale aan de eisen die naar aanleiding van het reactorongeluk in Tsjer- nobyl tegenwoordig aan nu cleaire centrales worden ge steld. De meningen in Den Haag zijn sterk verdeeld. PvdA, D66 en GroenLinks willen er geen geld meer aan uitgeven en de centrale zo spoedig mogelijk sluiten. CDA en WD voelen er wel voor 467 miljoen gulden aan de kerncentrale spenderen, al is het alleen maar om de technolo gie voor Nederland te behouden. De milieu-organisatie Green peace heeft deze week bereikt dat cijfers de boventoon zullen voeren in dit debat, door te laten weten dat onmiddellijke vervan ging van de kerncentrale door een op gas gestookte centrale die stroom en warmte tegelijk produceert, een besparing van een miljard gulden kan opleve ren. Ook PvdA-minister M. de Boer (VROM) heeft inmiddels haar steentje aan het debat bij gedragen. Zij verklaarde vast te willen houden aan het verkie zingsprogramma van haar par tij, waarin staat dat de kerncen trale niet moet worden gemoder niseerd, maar gesloten. Afschrijving Tegenover de becijferingen van Greenpeace staan de sommen- reeksen van EPZ en SEP, het sa menwerkingsverband van elek triciteitsproducenten in Neder land. De kosten van directe slui ting van de kerncentrale worden op 826 miljoen gulden geraamd. Dat geld gaat onder meer zitten in de afschrijving van de boek waarde, een sociaal plan voor het personeel en afkoop van con tracten met bijvoorbeeld de op werkingsfabriek Cogema in Frankrijk, waar de gebruikte brandstofstaven worden ver- m een medewerkster IDDELBURG - Tegen de 38- rige Ritthemer, die 31 mei zijn ■jarige buurvrouw M. G. rucq-Blok met zijn tractor oodreed, is vrijdag voor de ichtbank in Middelburg voor lodslag zes jaar gevangenis- raf en terbeschikkingstelling bs) met dwangverpleging teist. De man is sterk vermin- rd toerekeningsvatbaar ver aard. et slachtoffer fietste 's avonds de Derde Weg in de Oud-Sint- ooslandpolder bij Nieuw- en int Joosland in de richting van 'Boomdijk. De Ritthemer reed iet zijn trekker op volle snel- eid, tegen de 30 km per uur, chter haar en zonder af te rem- len overreed hij de vrouw. De ian vervolgde zijn weg. Oorbijgangers vonden het achtoffer na een half uur. Ge in het uitgebreide letsel moet slag dood zijn geweest. De an werd dezelfde avond nog angehouden, daar getuigen em over de Derde Weg hadden an rijden. De verdachte moest oor de politie achter een stapel fatten in zijn schuur vandaan ïhaald worden. an de daad ging een twintig ar durende vete tussen de fa- van de verdachte en het ichtoffer vooraf. De agrarische drijven van de families gren- n aan elkaar, wat in het verle- tneermalen tot incidenten eft geleid. Kort voor de fatale g waren de verdachte en zijn der nog tot duizend gulden pete veroordeeld omdat zij de D geen inzage gaven in de be- jdingsmiddelenboekhou- g- Zij hadden zelf de AID gea rceerd omdat de buurman gif hun boomgaard zou hebben ispoten. 1991 ging de verdachte met de '9n van het slachtoffer op de 1st om het omstreden eigen- 'rc van een strook grond, latstgenoemde sloeg de man ■teen staaf een gebroken arm. "en vechten zij een civiele Medure uit over een schade- ■fgoeding van ruim 70.000 gul- en' omdat de getroffene drie rianden niet had kunnen erken. '"kruid verdachte presenteerde zich bezitting voortdurend als het 'chtoffer van de buren. „Ik ben °r hen minder dan onkruid" 1 hij, „ze hebben me m'n hele |eh uitgelachen; nu lacht er lniand meer, ook ik niet. M'n rcjongen kan m'n bloed wel rcken, maar ik heb ze altijd behandeld." Een dae voor werkt, en met Covra in Borssele, waai- het radioactieve afval wordt opgeslagen. Volgens deze berekening komt aanpassing van de kerncentrale dus enkele honderden miljoenen guldens goedkoper uit. Volgens de huidige inzichten kan de kerncentrale veertig jaar na de beëindiging van de stroomproduktie worden ge sloopt. Dan zijn de radioactieve stoffen die in de centrale achter blijven zover vervallen dat slo pers zonder risico voor een te ho ge stralingsbelasting aan het werk kunnen gaan. De kosten van de sloop worden nu op 500 miljoen gulden geraamd. Ter vergelijking: de bouwkosten van de in 1973 in gebruik genomen kerncentrale bedroegen 250 mil joen gulden en sindsdien is er voor. 300 tot 350 miljoen gulden aan verbeterd. Voor de sloop van de centrale heeft EPZ inmiddels 75 miljoen gulden gereserveerd. Kwaad geld De discussie van de laatste we ken over de bedrijfsduur van de kerncentrale Borssele is vorig jaar al in het verband van de SEP gevoerd. De andere drie stroomproducenten hadden aanvankelijk weinig op met het plan van EPZ om bijna een half miljard gulden in aanpassing van de centrale te steken. „Zijn we niet bezig goed geld naar kwaad geld te gooien", viel een jaar geleden in de aandeelhou dersvergadering van SEP te be luisteren. En er werd ook op ge wezen dat voor een half miljard gulden een warmte/kracht-cen trale is te bouwen, die veel lan ger meegaat dan de tijd die de Borsselse kerncentrale nog rest. Van de 467 miljoen gulden die de aanpassing van de kernenergie centrale kost, is inmiddels 160 miljoen uitgegeven aan verbete ringen die nog onder de oude vergunning vallen, zoals vervan ging van de kleppen in het venti latiesysteem van de reactorbol, en aan voorzieningen waarvoor geen nieuwe vergunning is ver eist, zoals de plaatsing van een nieuw hek. De discussie in de Tweede Kamer gaat woensdag dus nog over het al dan niet uit geven van 300 miljoen gulden. de fatale datum had de verdach te nog een discussie met de AID gehad. „Morgen hoor je weer van mij", sprak hij onheilspellend. Rechtbankpresident mr Ver hoeven vroeg wat hij daarmee had bedoeld. „Ik wilde hun prik keldraad platrijden, want ze hadden m'n windscherm dood gespoten", was het antwoord. De man ontkent dat hij de vrouw opzettelijk heeft aangereden. Toen zij voor hem uit fietste zou ze stenen naar hem gegooid heb ben die zij uit haar fietstas pak te. Hij had haar toen willen pas seren en vóór haar willen stop pen om haar te vragen waarom ze dat deed. „Toen ik haai' voor bijreed deed ik mijn arm voor m'n ogen", zei de Ritthemer. Hij had wel gevoeld dat hij over iets heen reed. Volgens officier van justitie mr D. van der Bel stond mevrouw Crucq bekend als een beminne lijk mens. „Het is wrang dat zij het slachtoffer moest worden van verdachtes verwrongen we reldbeeld", zei van der Bel. Hij vond het onwaarschijnlijk dat de vrouw met stenen had ge gooid en nam ook de angst van de verdachte, dat zij misschien een pistool in haar fietstas had, niet serieus. „De samenleving en de familie Crucq in het bijzonder moet tegen hem beschermd wor den", motiveerde hij zijn eis. Hij vroeg verbeurdverklaring van de trekker: „Het is onverteer baar als die daar weer rond rijdt." Vulkaan De psychiater van het PBC waarschuwde dat het conflict met de familie Crucq door de dood van de vrouw niet is opge lost. Hij vergeleek de man met een vulkaan, die steeds opnieuw kan uitbarsten. „Iemand als hij met een paranoïde karakter kun je niet op vrijwillige basis behan delen", stelde hij vast, „dan loopt hij weg." Hij schatte dat de tbs minstens twee of drie jaar moet duren. Tijdens zijn verblijf in het PBC was de verdachte steeds wantrouwig tegenover het personeel en kreeg hij voort durend ruzie met zijn lotgeno ten. De advocaat mr E. G. M. Smit ging ervan uit dat de Ritthemer zijn daad in een plotselinge op welling van hevige emoties heeft gepleegd. De man zelf voelt zich miskend. „Niemand heeft willen begrijpen wat ik heb meege- "maa'kt", vond. hij, „in het rap port van het PBC staat precies hoe ik niet ben." De rechtbank doet 18 november uitspraak. Leerlingen van De Springplank laten trots hun eigen Mondriaan-kunstwerken zien. van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - Schil deren a la Mondriaan is niet zo eenvoudig als het op het eerste gezicht lijkt. „Het is best moeilijk iets te tekenen dat niet bestaat", vindt Ma rion van Unen (11) van open bare basisschool De Spring plank in Noordgouwe. „Je kunt namelijk nergens afkij ken, je moet het helemaal uit je hoofd doen." Leerlingen van de vijf basisscholen in Brouwershaven hebben de af gelopen weken gewerkt aan een Mondriaanproject. De kunstwerken worden vanaf vrijdag 11 november in het stadhuis geëxposeerd. Het project is een initiatief van de gemeente Brouwershaven. Oud-wethouder S. Loschacoff- De Kan ter heeft de aanzet er toe gegeven. „Ik vind het heel belangrijk dat kinderen in aanraking komen met kunst. Vooral omdat hier in de buurt geen musea zijn waar moderne werken worden tentoonge steld. Op deze manier hoop ik dat kinderen bewust naar hun omgeving leren kijken en zich realiseren dat de werkelijk heid niet altijd natuurgetrouw afgebeeld hoeft te worden. Zo kunnen de takken van bomen soms best blauw zijn." Op de scholen is vooral ge werkt met Mondriaans beken de geometrische vlakken in primaire kleuren. Zo werden niet alleen schilderijen in die stijl gemaakt, maar werden ook bloempotten, tafels, stoe len en klompen voorzien van de rode, gele en blauwe vier kanten. De leerlingen van de Springplank zijn goed te spre ken over hun kunstwerken. „Ik heb nooit eerder zoiets ge maakt", meldt Dominique van Doorn (10). „Maar het is hartstikke mooi geworden. Het ziet er in elk geval heel fleurig uit." Maar ook hebben de leerlin gen geleerd hoe je bestaande voorwerpen abstract kunt af beelden. Arjan de Grote (12): „Eerst moest je bijvoorbeeld proberen een boom zo echt mogelijk na te tekenen. Daar- foto PieterHonhoff na moest je de takken steeds rechter maken, waardoor een soort vakjes ontstonden. Heel spannend." De jonge kunste naars kregen schilderijen on der ogen waarin Mondriaan eenzelfde procedure volgt. „Hij heeft dat hartstikke goed gedaan", vindt Arjan. „Als je zijn afbeeldingen ziet, kun je er een boom in herkennen maar ook een heleboel andere din gen, zoals een baby, een hond of een vogel. Hoe langer je kijkt, hoe meer het schilderij gaat leven. Volgens mij is dat nou echte kunst." De expositie is te bezichtigen in de stadhuishal van 14 no vember tot 13 december van 9.00 tot 12.00 uur of op af spraak. De hoofdstraat te Geersdijk werd gisteren omgedoopt in 'Burgemeester P. Wisse straat'. Op het petje van de scheidende bur gemeester staat P. Wisseplein: de petjes wa ren al van tekst voorzien, toen de plannen veranderden. foto Willem Mieras van onze verslaggever DEN BOSCH - Zeeuwen staan sceptisch tegenover meer con currentie in het openbaar ver voer. Een meerderheid - 53 pro cent - verwacht wel dat meer concurrentie een positief effect zal hebben, maar Groningers en Limburgers zijn optimistischer gestemd. Van de Groningers en de Limburgers denkt respectie velijk 72 en 62 procent dat meer concurrentie een goede zaak is. Het onderzoeksbureau Arends en Samhoud uit Utrecht heeft af gelopen week deze resultaten van een enquête onder Zeeu wen, Groningers en Limburgers bekend gemaakt op een twee daags congres in Den Bosch. In totaal zijn 387 mensen onder vraagd. De onderzoekers richt ten zich met name op Zeeland. Limburg en Groningen, omdat twee lijnen op Noord-Beveland en ééntje in Zuid-Limburg wor den 'geprivatiseerd'. De NV Gro ninger Vervoerbedrijf heeft on langs aangegeven met het Ame rikaanse bedrijf Vancom in zee te willen gaan. Niet bang De positief gestemde geënquê teerden verwachten dat meer concurrentie in het openbaar vervoer leidt tot betere dienst verlening en betere overstapmo gelijkheden. Voor hogere prijzen zijn de ondervraagden niet bang. Van alle 387 mensen die aan het onderzoek meewerkten, voorziet 20 procent prijsverho gingen. Voor de volledigheid: 21 procent van de ondervraagde Zeeuwen vindt meer concurrentie in het openbaar vervoer een slechte ontwikkeling en 26 procent van hen heeft 'geen mening' opgege ven. van onze verslaggever PERKPOLDER - De veerdienst Kruiningen-Perkpolder was vrijdag van kwart voor tien tot omstreeks half vijf gestremd. De veerboten Prins Willem Ale xander en Prinses Christina konden niet in Perkpolder aan leggen, omdat de rijkleppen voor de aanleginrichting van het bovenrijdek waren bescha digd. De brug tussen boten en rijweg sloeg vast tegen de kleppen, om dat het beveiligingssysteem - door nog onbekende oorzaak - niet werkte. Drukker Op de veerpleinen van Vlissin- gen en Breskens werd het door de stremming van de oostelijke veerdienst een stuk drukker. De vertragingen bleven voor de meeste voertuigen, vooral voor vrachtwagens, echter beperkt tot een uur wachttijd. De Provinciale Stoombootdien sten (PSD) hadden al een alter natieve dienstregeling voor het weekeinde opgesteld, maar dat bleek vrijdagmiddag niet meer nodig. Rijkswaterstaat was er in geslaagd om één rijstrook voor personenauto's op het bovendek weer rijklaar te maken. Het op- en afrijden van het bo vendek zal de komende dagen een paar minuten meer in beslag nemen, maar het tweede dek kan wel worden gebruikt. Rijks waterstaat verwacht in de loop van volgende week ook de twee de rijstrook weer gebruiksklaar te hebben. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Chineesta- lige televisiezender CNE is te rug op de Zeeuwse kabel. Tot voor kort gaf de kabelexploita- tiemaatschappij Zekatel het Chinese station in de nachtelij ke uren door op het kanaal van Super Channel. Sinds de over name van Super Channel door NBC was dit echter niet meer mogelijk. Om tegemoet te komen aan ver zoeken van Chinese inwoners van Zeeland, heeft Zekatel nu besloten CNE door te geven op hetzelfde kanaal als The Dis covery Channel, op uren dat de ze zender uit de lucht is. Alleen Schouwen-Duiveland kan CNE niet ontvangen. De toename van het aantal lo kale radiostations in Zeeland stelt Zekatel voor technische problemen, omdat ze een te Advertentie groot beslag leggen op de be schikbare distributiefrequen ties. De kabelexploitant dringt er bij de Zeeuwse gemeenten op aan de samenwerking tussen lokale omroepen te stimuleren, zodat in de toekomst per regio niet meer dan één lokale pmroep overblijft. Maandag 7 november vergadert de Raad van Prioriteitsgerech tigden van Zekatel - waarin alle Zeeuwse gemeenten zijn verte genwoordigd - over deze proble matiek. De vergadering begint om 11.45 uur in het gebouw van de Delta Nutsbedrijven in Mid delburg. (Advertentie) MAKELAARDIJ O/G BEMIDDELING BIJ AAN- EN VERKOOP 01100-50049 van onze verslaggever GEERSDIJK - „Burgemeester, ik vind het zonde voor u dat u weg moet. Maar u komt toch wel weer terug?". Bezorgd klonk het vrijdagmiddag uit de mond van een leer ling van basisschool De Dubbele Punt te Geersdijk. Het jongetje sprak tot burge meester P. Wisse van Wissenkerke, die zo juist een lied had aangehoord dat de kinde ren ter ere van zijn aanstaande afscheid hadden gezongen. Wisse (66) is per 1 januari '95 - wanneer Wis senkerke en Kortgene opgaan in één ge meente - burgemeester-af, na dit ambt 32 jaar te hebben bekleed. Geersdijk is het eer ste dorp dat de gepensioneerde burgervader uitwuift. Deze maand nog volgt Kamper land en in december neemt de kern Wissen kerke afscheid. Het feest duurde gisteren tot in de late uur tjes. 's Middags lieten de kinderen ballons los, waarna de Hoofdstraat werd omgedoopt in Burgemeester P. Wissestraat. Wisse zelf onthulde het, nog officieuze, naambordje. Pas op 1 januari '95 zal het echte naambord er hangen. Overigens was het oorspronke lijk de bedoeling het pleintje bij de school P. Wisseplein te gaan noemen. Dat ging niet door. Door de gemeentelijke herindeling moet de Hoofdstraat toch een andere naam krijgen, waarop de inwoners van Geersdijk handig wisten in te spelen. Bovendien vin den zij de belangrijkste straat in het dorp een eervoller plaats om de naam Wisse hoog te houden dan een achterafpleintje. 's Avonds ging het feest verder in het Dren- thehuis in het dorp. De inwoners schonken de burgemeester een schilderij van Geers dijk en de plaatselijke toneelvereniging trad op met sketches en versjes. Van maandag 7 november tot dinsdag 15 november wordt onze zaak verbouwd. De verkoop gaat gewoon door, wij vragen begrip voor enig ongemak. Ijibris Walstraat 94, Vlissingen Als uw fitheid belangrijk is Geldeloozepad 7 Goes tel.01100-23505 De chef in dat Vlissingse kantoor is de vleesch gewor den uitzondering die de re gel bevestigt dat dikke men sen gezellige mensen zijn. Meestentijds bejegent hij zijn ondergeschikten nurks, slechts bij hoge uitzonde ring valt een prijzend woord over hun werk te vernemen en wanneer hij vindt dat zijn werk erop zit, verlaat hij zonder groet het kantoor. Laatst was een zeldzame toegankelijkheid in hem ge varen. In het gesprek kwam terloops zijn kloeke gestalte aan de orde. Hoeveel hij wel xvoog, ivilde iemand weten. Toch zeker wel 100 kilo? De chef ontkende onder ver ontwaardigd buikgeschud. Hij woog 92 kilo. „Niet meer." Je zegt het verkeerd", cor rigeerde een collega, die sindsdien alle vervelende klussen mag doen. „Je wèègtje gewoon niet meer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 41