Serviërs beginnen 'totale oorlog' PZC ssss> PZC Acht plegers van ontucht in arrest teijnders: vaten [>if Coupépolder ormen bedreiging Moeder in VS bekent 'gestolen' peuters zelf te hebben vermoord Franse kritiek op drugsbeleid wekt )ij Kok verbazing Apple, Motorola en IBM maken nieuwe standaard voor pc's binnen- en buitenland Mobilisatie als reactie op successen van moslims en Kroaten Mitterrand probeerde foto dochter uit blad te houden 01184-17500 Politieman van Curasao blijkt drugskoerier Eigenaar van Haagse kunsthandel vermoord j ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 3 PARIJS (RTR) - President Frangois Mitterrand van Frankrijk heeft geprobeerd het weekblad Paris-Match te weerhouden van de publikatie van foto's van zijn buitenechtelijke dochter. Van naaste medewerkers van de president is vernomen dat Mitterrand drie weken geleden te horen kreeg dat het blad de foto's wilde afdruk ken. Paris-Match legde de oproep de onthullende plaatjes niet te publice ren, naast zich neer. Voor het eerst werd daarmee openlijk geschre ven over Mitterrands buitenechtelijke privé-leven. Op de omslagfoto is te zien hoe de 78-jarige president een restaurant verlaat in gezel schap van de studente Mazarine. Zij is volgens Paris-Match de 20-ja- rige buitenechtelijke dochter van Mitterrand. SARAJEVO (DPA/AFP/RTR) - Bet parlement van de Bosni sche Serviërs gaat begin vol gende week de totale oorlog, de noodtoestand en de algehele mobilisatie uitroepen. De lei- jing in Pale reageert daarmee jp de successen van de moslims jn de Kroaten die de afgelopen jagen veel terrein op de Ser viërs veroverden. De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic maakte het esluit vrijdag op de televisie be rend na een urenlange vergade- png rnet de bevelhebbers van fijn strijdkrachten. Om de ernst )EN HAAG (ANP) - Premier (ok is 'verbaasd' over de her- lieuwde kritiek \an de Franse ninister van binnenlandse za- ien Charles Pasqua op het Ne- lerlandse drugsbeleid. Pasqua Ireigde begin deze week in het franse parlement het Verdrag fan Schengen, dat de openstel ing van de grenzen tussen de angesloten landen regelt, niet e zullen uitvoeren als Neder- and het 'te tolerante' drugsbe- eidniet wijzigt. Cok was vorige week nog met ünister Van Mierlo van buiten- andse zaken op bezoek bij de 'ranse premier Balladur en ont boette toen veel begrip voor het iederlandse drugsbeleid. Kok iVD-chef iroeureur- leneraal EN HAAG (ANP) - Het huidige oofd van de Binnenlandse Vei- gheidsdienst (BVD), de 49-ja- ge mr. A.W.H. Docters van eeuwen, wordt de nieuwe pro- ureur-generaal van Den Haag. ij wordt daar de opvolger van e huidige minister van justitie orgdrager. Het kabinet heeft aar vrijdag mee ingestemd. van de situatie te onderstrepen, trad Karadzic, die normaal een burgerpak draagt, op in ge vechtstenue. De tv duidde hem aan als „opperbevelhebber van de Bosnische Serviërs". Om de „uiteindelijke overwin ning" te bereiken zullen studen- tenbridagades worden gevormd en komt er een algehele arbeids plicht in de oorlogseconomie voor iedereen die niet aan het front vecht. Ook zal het parle ment worden gevraagd door de uitroeping van de noodtoestand standrechtelijke executies mo gelijk te maken en de grenzen van de „Servische Republiek" in sloot vrijdag dan ook niet uit dat bij de kritiek van Pasqua bin nenlands-politieke overwegin gen een rol spelen. Het is overi gens niet de eerste keer dat Pas qua deze kritiek liet horen. Van Mierlo zal zijn licht bij de Franse ambassadeur opsteken over de betekenis van Pasqua's opmerkingen. Ook zal bij het Duitse EU-voorzitterschap wor den geïnformeerd hoe serieus de Franse dreigementen ten aan zien van het Verdrag van Schen gen moeten worden genomen. Overigens wees een woordvoer der van het ministerie van bui tenlandse zaken er vrijdag op dat Pasqua in het Franse parle ment verschillende bezwaren aanvoerde tegen het Verdrag van Schengen waarbij alle EU- landen zijn aangesloten behalve Ierland, Groot-Brittannië en Denemarken. Als eerste voorwaarde voor het uitvoeren van het verdrag stelde Pasqua dat het computer-infor matiesysteem van Schengen dat de controle aan de binnengren zen in feite moet gaan vervan gen, goed moet functioneren. Ook moet de controle aan de buitengrenzen van de landen zijn gegarandeerd. En pas op de derde plaats maakte de minister melding van de problemen met het Nederlandse drugsbeleid. Bosnië te sluiten. Dienstplichti gen die naar het buitenland zijn uitgeweken, zijn „voor de laatste keer" opgeroepen terug te ke ren. Anders worden hun goede ren in beslag genomen. Waarnemers zien dit als een reactie van de Bosnische-Servi- sche militaire leiding op de ge beurtenissen aan sommige de len van het front de afgelopen dagen. Daar zijn Servische sol daten in paniek op de vlucht ge slagen voor de oprukkende rege ringstroepen. Er is nog geen datum vastge- van onze correspondent in Washington Hans de Bruijn WASHINGTON - Negen da gen leefde heel Amerika mee met Susan Smith. Niet alleen de paar honderd inwoners van het dorpje Union in South- Carolina, maar miljoenen Amerikanen waren tot tranen toe bewogen door de tragedie die haar vorige week woens dag trof. Toen nam een zwarte man haar gewapenderhand haar auto af, met haar zoon tjes van 3 jaar en 14 maanden nog op de achterbank. Negen dagen waren de kinde ren zoek. Honderden politie mensen en vrijwilligers zoch ten de omgeving van Union af. Uit de hele VS kwamen tips en sympathiebetuigingen bin nen. De zoektocht naar Mi chael en Alex Smith was da genlang voorpaginanieuws. Donderdag nog riep Susan Smith op de tv, met een door tranen verstikte stem, de ont voerder op haar kinderen niets te doen en vrij te laten. Overal in South-Carolina wer den gebedsdiensten gehou den. Schoolkinderen organi seerden steuncampagnes voor Susan en haar twee peuters. Om bomen in Union werden gele linten gebonden, het tra ditionele symbool voor de vei lige terugkeer van iemand die lang is weggeweest. De wan hoop steeg met de dag. Maar vrijdagmorgen was de sympathie voor Susan omge slagen in razende woede. Toen zij bij het gerechtsgebouw van Union aankwam werd zij uit gescholden. Even eerder had sheriff Howard Wells bekend gemaakt, dat de 23-jarige Su san zelf haar kinderen had ver moord. Hun lijkjes werden gevonden in de auto in een nabijgelegen meer. Susan heeft bekend, maai- niemand in Amerika be grijpt het waarom. Union is een geslagen stad. President Bill Clinton riep de inwoners nog wel op niet ontmoedigd te zijn - „zij hebben immers een opmerkelijke gemeenschaps zin getoond" - maar de dreun kwam te hard aan. De tv-talk- shows in Amerika gingen vrij dag maar over één ding. Doodstraf Officier van justitie Thomas Pope zei vrijdag tegen Smith de doodstraf te zullen eisen. Zij zag af van vrijlating op borgtocht - waarschijnlijk om dat zij haar leven dan niet ze ker zou zijn. 'Dood haar!' rie- steld voor de vergadering vol gende week van het parlement dat de besluiten moet bekrachti gen. De kern van dit parlement wordt gevormd door de Servi sche leden van het oude parle ment van Bosnië-Herzegowina die zich uit Sarajevo naar Pale terugtrokken, omdat zij de Bos nische afscheiding van het door Serviërs gedomineerde rest-Joe- goslavië afwezen. Intussen gaat de opmars van de geallieerde moslims en Kroaten in het midden van Bosnië door. Na de verovering van Kupres pen woedende mensen toen zij onder zware bewaking het ge rechtsgebouw werd ingeleid. 'Babymoordenaar' was nog het minste dat haar werd toe geschreeuwd. Niet alleen de bewoners van Union waren boos, dat gold ook vertegenwoordigers van de zwarte gemeenschap in South-Carolina. Smith be weerde immers dat een zwarte man haar kinderen had ont voerd. Zij gaf de politie zelfs een gedetailleerde beschrij ving. Een getekend portret van de man ging heel Amerika door. Tot in buurstaten wer- donderdag rukten Kroatische troepen in westelijke richting op. Vanuit Kupres, dat op een hoogte van bijna 1200 meter ligt, kunnen belangrijke verbin dingswegen van de Adriatische kust naar het noorden en naar het centrum van Bosnië worden gedomineerd. Enkele kilometers verder in noordelijke richting waren rege ringstroepen van vooral moslim soldaten bij de stad Donji Vakuf in hevige gevechten verwikkeld met de Serviërs. Als de moslims deze zone veroveren, kunnen zij samen met de Kroaten de stad Jajce, 30 kilometer verderop, be legeren. Ten zuiden van Sarajevo hebben de regeringstroepen de druk op de stad Trnovo opgevoerd. Als de Serviërs ook deze stad verlie zen, kunnen de moslims en Kroaten mogelijk de weg naar de enclave Gorazde vrij vechten. Beide groepen hebben naar ei gen zeggen de afgelopen dagen in heel Bosnië 600 vierkante ki lometer terrein en een grote hoe veelheid deels zware wapens op de Serviërs veroverd. NEW YORK (KRF/AFP/ANP) - De Amerikaanse concerns IBM, Apple en Motorola zullen maan dag een nieuwe standaard aan kondigen voor personal compu ters (pc's) die de steun heeft van andere fabrikanten. De samen werking is een regelrechte aan val op de overheersende markt positie van pc's met geheugen chips van Intel en programma tuur van Microsoft. De plannen werden vrijdag ge meld door de krant New York Ti mes en bevestigd door branche deskundigen. De betrokken bedrijven weiger den commentaar. Op het ogen blik is ongeveer 85 procent van de pc's uitgerust met micropro cessors van Intel. Aangezien de microprocessor de 'hersens' van een computer vormen, schrijft dat Amerikaanse bedrijf min of meer de wet voor. Willen fabri kanten als IBM en Apple op lan gere termijn mee blijven spelen, dan zullen zij de machtspositie van het koppel Intel-Microsoft moeten doorbreken. IBM en Apple brengen naar ver luidt vanaf 1996 pc's op de markt AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse politie heeft acht mannen gearresteerd op ver denking van ontucht met jon gens in de leeftijd van 13 tot 15 jaar. Op zes plaatsen in Amster dam zijn invallen gedaan, even als in Zwolle, Arnhem en Haar lem. Bij de invallen zijn schrif telijke stukken en video-ban den in beslag genomen. Een 37- jarige Amsterdammer wordt als hoofdverdachte beschouwd. Uit onderzoek en de verhoren van de betrokken jongens blijkt dat de Amsterdammer de jon gens uitzocht. Soms gebeurde dat door een bepaald type jon gen op straat te zoeken, soms door vriendjes uit te nodigen van de jongens die al bij hem over de vloer kwamen. In zijn woning zou hij ontucht met hen hebben gepleegd of de jongens daartoe hebben aangezet in ruil voor geld. Een aantal jongens heeft ver klaard ook te zijn gefotografeerd en gefilmd. De hoofdverdachte zou eveneens jongens aan an dere mannen hebben „gele verd". Op een aantal van bij de politie bekend geworden adres sen zijn invallen gedaan. De Amsterdamse Jeugd- en Ze denpolitie kreeg afgelopen zo mer de eerste signalen over de ontuchtplegers. Een moeder kwam vertellen dat zij vermoed de dat haar 15-jarige zoon werd met een gemeenschappelijke in terne architectuur. Kern daar van wordt de PowerPC, een nieuwe microprocessor die IBM en Apple ontwikkelden in sa menwerking met Motorola. De Japanse fabrikanten Toshiba en Canon zouden ook meedoen. Zij krijgen het recht klonen van de nieuwe machines te verkopen. Ook het Italiaanse Olivetou overwegen zich aan te sluiten bij de alliantie. Samenwerking Er is al enige tijd gespeculeerd over een samenwerking tussen IBM, Apple en Motorola. Begin oktober circuleerden er geruch ten dat IBM en Motorola een be lang zouden nemen in Apple. Dat zal waarschijnlijk echter niet gebeuren. Het lijkt erop dat de alliantie van zuiver technologische aard is zonder commerciële elemen ten. IBM zal ook doorgaan met het verkopen van computers met Intel-chips. Die apparaten leveren het concern jaarlijks een omzet op van ongeveer tien mil jard dollar, omstreeks 15 pro cent van de totale verkopen. gebruikt voor pornofilms en daarvoor ook werd betaald. Vo rige week zaterdag besloot de politie in te grijpen. Uit het poli- tie-onderzoek kwam onder meer naar voren dat ook een 47-jarige man uit V'enlo en een meisje van 17 jaar bij de zaak betrokken wa ren. Het tweetal werd dinsdag gearresteerd. Onder de acht arrestanten be vindt zich ook een Brit. Volgens de politie komen alle verdach ten uit „goede tot zeer goede mi lieus". Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. voor totaal schoonmaak onderhoud gecertificeerd volgens de NEN-ISO 9002 Een Kroatische eenheid vuurt in de omgeving Kupres raketten af op Servische doelen. foto AP SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is begin deze week een politieman uit Curagao gearresteerd, die 3,5 kilo cocaïne in zijn bezit had. Dat heeft het openbaar minis terie in Haarlem vrijdag bevestigd. Het gaat om de 33-jarige L.S. Hij heeft zelf verklaard dat hij werkt als rechercheur bij het Bureau Narcotica Operaties in Wil lemstad. De man probeerde de douane controle te ontlopen door zijn politielegi- timatie te tonen. De douane controleerde hem echter toch, waarbij de drugs werden aangetroffen. Die waren verstopt op zijn lichaam en in zijn bagage. Volgens de verklaring van de politieman had hij schulden en heeft hij de drugs van een onbekende gekregen die hem voor de smokkel zou betalen. „Het geijkte verhaal van een drugskoerier", noemt de Haar lemse persofficier C. Hemmes-Boender de verklaring. EN HAAG (GPD) - Sectie heeft uitgewezen dat een man die don- irdag in een Haagse antiekzaak dood werd aangetroffen, is omge- acht. Dat heeft de politie vrijdag meegedeeld. Het slachtoffer is eigenaar van de zaak, de 51-jarige P. Beelen uit Nederweert. in leverancier vond het stoffelijk overschot donderdagmorgen. De Japanse en Chinese kunst gespecialiseerde kunsthandel aan het oordeinde, op een steenworp van het 'werkpaleis' van de koningin ïhet daaraan grenzende toekomstige woonhuis van prins Willem- lexander. eelen is mogelijk al woensdag om het leven gebracht. Zijn stoffelijk erschot werd achter in het pand aangetroffen door een leverancier, edeur van de kunsthandel, die tussen elf en vijf is geopend, stond len open. De leverancier waarschuwde de politie, die de omgeving issen het paleis en de Heulstraat afzette. Een onmiddellijk begon- inbuurtonderzoek leverde geen aanwijzingen op. genaren van naburige winkels reageerden geschrokken op de Dod van Beelen. Hij was een bekend figuur in de Haagse kunsthan- LEen collega: „Het is natuurlijk verschrikkelijk dat zoiets aan het Dordeinde kan gebeuren." De politie tast in het duister omtrent het lotief. Onduidelijk is tot nu toe ook of er geld is gestolen. LPHEN AAN DEN RIJN (ANP) iDe tienduizenden gifvaten in grond van de vroegere vuil- orlplaats in de Coupépolder Alphen aan de Rijn vormen een onbeheersbaar gevaar •or de omgeving." it zegt de Amsterdamse hoog- aar milieukunde prof.dr. L. lijnders. Hij reageert hiermee het eindrapport van het nersfoortse onderzoeksbu- au DHV, dat nader luchton- ihoek boven de polder overbo- vindt. De provincie Zuid rand wil daarom de luchtme- ig boven het gebied stopzet- omdat er geen gevaar meer *)r de volksgezondheid zou be- aan. at onderzoek deugt niet. Er fan grote concentraties ben- tn in de grond die naar boven ®ien. Benzeengassen veroor- ken leukemie. Boven de stort etsen waar nu het golfterrein Us een waarde van 14 micro- am benzeen per kubieke me- 'gemeten. De normale waarde ar vuilstortplaatsen is 2,5 mi- agram per kubieke meter. Er is is wel degelijk gevaar voor de aldus Reijn- 'Igens de hoogleraar van de 'ja Universiteit veroorzaakt huidige benzeenconcentratie jikemie bij een op de honderd- Jizend mensen die met de ver- ftreinigde lucht in aanraking men. „Maar uit de tienduizen- in illegaal gestorte vaten che- Nh afval komen nog zeker 38 zeer schadelijke stoffen Verbindingen van deze stof- met benzeen verhogen de op leukemie en zenuwaan- aanzienlijk." Reijnders zegt dat niemand pre cies weet welke giftige stoffen in de grond van de Coupépolder zitten. Wel weet hij zeker dat de vaten gaan roesten, waardoor steeds meer gevaarlijke stoffen vrijkomen. „Door deze ontwik keling kan er van alles gebeuren. Een milieuramp in de toekomst sluit ik zeker niet uit." Als oplossing ziet de hoogleraar het plaatsen van een afdeklaag vlak boven de illegaal gestorte vaten. De giftige gassen worden volgens hem op die manier te gengehouden en zouden kunnen worden opgevangen. „Een aan tal stoffen kan op verschillende wijzen in verschillende proces sen opnieuw worden gebruikt. De overige schadelijke stoffen kunnen onschadelijk worden ge maakt." Reijnders vindt het onbegrijpe lijk dat de provincie geen af deklaag wil aanbrengen. Hij ver moedt dat het provinciebestuur een dergelijke operatie te duur vindt. „Die gedachte is heel ris kant. Als de boel escaleert is het voor maatregelen te laat. Een milieuramp met alle gevolgen van dien kun je niet terugdraai en." De provincie Zuid-Holland ont kent dat het rapport van onder zoeksbureau DHV onjuistheden bevat en dat de resultaten van het onderzoek onvoldoende zijn. De provincie zegt dat Reijnders bij zijn beoordeling de verkeerde norm hanteert en gegevens on juist interpreteert. De metingen en berekeningen van benzeen tonen volgens de overheid aan dat de concentratie van deze stof de wettelijke grenswaarde niet overschrijdt. De driejarige Michael en zijn 14 maanden oude broertje Alexander op een recente familie-opna me. foto AP den zwarten die op hem leken aangehouden en ondervraagd. Niemand begrijpt ook maar iets van haar motieven. Zij kwam uit een goed bekend staande familie en wordt be schreven als een voorbeeldige moeder, die dol was op haar kinderen. Zij leefde sinds au gustus gescheiden van haai man David, maar hun relatie was goed en er waren geen pro blemen over de kinderen. Fa milieleden die haar een week lang terzijde hebben gestaan, waren gebroken. De politie begon te twijfelen toen de moeder bij een leugen detectortest - normaal in dit soort zaken - met tegenstrij dige verklaringen kwam. Ook sheriff Wells zei dat zij onge loofwaardig overkwam. Haar emotionele oproep op de tv leek aan alle twijfels een eind te maken, Maar de confronta tie met een tijdens een huis zoeking gevonden brief van haar nieuwe vriend, die zei wel haar maar niet haar kinderen te willen, leidde tot de ontrafe ling van haar verhaal. „Union is een zeer hechte ge meenschap", zei een inwoon ster vrijdag. „Het leven zal hier nooit meer hetzelfde zijn". Directie: K. Scherphuis, W, F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A, L, Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in tê spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84,50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60, automatische afschrij ving 29,00; jaarabonnement 326,50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v, PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,75; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor bneven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3