Zwakke sterke man van extreem rechts PZC Hans Janmaat Humor Satan reportage ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 27 Hans Janmaat heeft een partijorganisatie opgezet die alles weg heeft van een soufflé. Dik, opgeblazen en veelbelovend uit de verkiezingen van 1994 voortgekomen, maar eenmaal uit de hitte van het electorale gewoel ingezakt en verschrompeld. Aan alle kanten vlucht het nieuwe kader voor het dictatoriale leiderschap van Janmaat. Na vier jaar Centrum Partij en tien jaar Centrum Democraten offert hij nog altijd liever zijn partij dan zichzelf. Een portret van de zwakke sterke man van extreem rechts. Janmaat duwt zijn levensgezellin Wil Schuurman naar de bankjes van de Tweede Kamer. De vraag hoe Hans Janmaat het toch al die jaren volhoudt als politiek paria en als vrijwillig mikpunt van maatschappelijke woede, demonstraties en spotter nij, doet de emoties flink oplaaien in de fractiekamer van de Centrum Democraten. „Hoezo het mik punt? Janmaat laat de rest van de partijen alle hoeken van de Twee de Kamer zien", roept fractielid Wil Schuurman boos uit. Maar, proberen we nog eens, er zijn in Nederland manieren om je po pulairder te maken dan als sterke man van extreem-rechts. De in het kamertje verzamelde CD-kopstuk- ken - leider Janmaat heeft zich zo juist naai- de politieke arena bege ven om zijn tegenstanders weer eens te laten sidderen - schudden het hoofd en sissen van afkeuring. „Heeft u nog meer van die sugges tieve vragen", kaatst Schuurman terug. „Ga maar eens met Jan maat de straat op, dan zult u zien hoe populair hij is. Als u zo door gaat dan maak ik een eind aan dit gesprek!" Verafschuwd Oké, dan nemen we het maar voor eigen rekening. Hans Janmaat wordt gezien als een melaatse in de politiek en dat zal hij eeuwig blij ven. Gemeden en uitgekotst in de Tweede Kamer, behalve uiteraard door zijn twee fractiegenoten, en verafschuwd door de samenleving, behalve natuurlijk door zijn kie zers. Maar waarom kiest iemand daar voor? Vanwege het leuk betalende kamerlidmaatschap, temidden van (in CD-terminologie) de 'zak kenvullers' in de politiek? Dat is te simpel. Volgens een woordvoerder van het Fascisme Onderzoek Kol- lektief - zelf een jarenlange Jan- maat-watcher - houdt de CD-leider ervan een bekend Nederlander te zijn. „Bovendien verzamelt hij graag mensen om zich heen die te gen hem opkijken." Wim Vreeswijk, leider van het ex treem-rechtse Nederlands Blok en aartsrivaal van Janmaat, denkt dat de sterke man van de CD wordt gedreven door haat. Vreeswijk: „Als kind is Janmaat verschrikke lijk gepest vanwege zijn dikke bril. Dat heeft hem enorm gefrustreerd. Hij haat daarom de samenleving en als kamerlid neemt hij wraak." Sociaal psycholoog Luuk Hagen doorn, auteur van enkele studies naar de opkomst van extreem rechts in de jaren '80, herkent ook wel iets van een martelaarschap: „Hij denkt dat hij het Nederlandse volk moet redden, dwars tegen een meerderheid in die hem op alle mo gelijke manieren tegenwerkt." Zelf lijkt Janmaat trouwens niet zo onder de indruk van de tegenstand die hij ontmoet. Over zijn rol als parlementariër zei hij eens: „Ik speel hier in de Kamer een wed strijd van 1 tegen 149 en ik win al tijd." Zijn aanhangers in de partij zien dat al niet veel anders. Martin de Regt, CD-gemeenteraadslid in Utrecht: „De rest stelt toch niks voor. Je zou de andere kamerleden tien procent toewensen van het charisma dat Janmaat heeft." Succesfiguur? De eenmansstrijd van Janmaat is er sinds enkele maanden een ge worden van 3 tegen 147. Maar daar mee staat nog niet vast of we poli tiek echt rekening moeten gaan houden met Hans Janmaat. Zijn verkiezingswinst zit voorlopig eer der de andere extreem-rechtse splinters in de weg dan de geves tigde partijen. En ook al vinden ze het in de CD-fractiekamer nog zo'n absurde vraag, hij blijft interes sant: wordt Janmaat nog eens een succesfiguur? Jaap van Donselaar, auteur van het boek Fout na de Oorlog, vindt dat Janmaat niet moet worden on derschat: „Ik ben de laatste die be weert dat hij een domme man is. Integendeel, hij is een intelligent en knap politicus. Een meester in de malicieuze suggestie en in het lopen op de rand van het juridisch toelaatbare." Hagendoorn wijst er echter op dat de Centrum Democraten na tien jaar onder Janmaat nog altijd niet salonfahig zijn. „Terwijl al begin jaren tachtig uit onderzoek bleek, dat acht procent van de bevolking er ideeën op nahoudt die aanslui ten bij het gedachtengoed van de CD." Maar een eerder dit jaar gehouden NIPO-enquête wees uit, dat nog al tijd een zeer ruime meerderheid van de Nederlanders de CD een on fatsoenlijke club vindt. Dat oor deel hangt in sterke mate samen met de stijl van de leider. Janmaat is onbetwist de grote blikvanger, hij houdt de partij organisatie in een ijzeren greep en handhaaft ja renlang zeer omstreden figuren met openlijke nazi-sympathieën. Zolang ze maar geen bedreiging zijn voor Janmaat zelf. De angst nog eens het slachtoffer te worden van een strijd om de macht - in 1984 werd hij uit de Cen- tx-um Partij gewerkt, waarna hij de CD oprichtte - tekent Janmaat en heeft een verlammende invloed op zijn partij. Zozeer, dat het succes dat de Centrum Democraten dit jaar tijdens twee verkiezingen boekten - men kon eindelijk spre ken van een landelijke doorbraak - nu alweer afbrokkelt onder de han den van de leider. Éénderde van de nieuwe CD-gemeenteraadsleden is intussen voor hem weggevlucht of door Janmaat eigenhandig wegge werkt. Janmaat zit het succes van zijn eigen partij in de weg. Pesterig en obstinaat Hans Janmaat werd in de crisisja ren dertig geboren en groeide op in Gouda als oudste zoon van een ka tholiek gezin dat uiteindelijk ne gen kinderen zou tellen. Uit wat er over zijn jeugd bekend is, wordt niet duidelijk dat hier een autori taire persoonlijkheid werd ge vormd. Tijdens de oorlog was hij eens een dagje lid van het jeugd- verzet en strooide spijkers op de weg, als pesterig misdienaar wierp hij inkt in het wijwater zodat de ge lovigen inkt op hun kleding kre gen. Obstinaat was hij ook, Hansje at ooit twee dagen niet omdat hij in iets zijn zin niet kreeg. De door hem zo verlangde maat schappelijke stijging zou erg lang uitblijven. Janmaat groeide op met het faillissement van zijn va der die een leesportefeuille-bedrijf je had. Zelf moest hij wegens geld gebrek z'n studie vliegtuigbouw in Delft er al na twee jaar aan geven. Later leerde hij in een Duitse verf- fabriek dat hij als buitenlandse werknemer geen kans op promotie maakte. Een boekhouderschap bij een meubelfabriekje eindigde toen het bedrijf afbrandde. In de liefde had Janmaat ook geen geluk. Hij was naar eigen zeggen niet popu lair bij de meisjes en zijn huwelijk liep op de klippen. Niet het profiel van een winnaar, maar Janmaat gaf niet op. In 1966 begon hij opnieuw aan een acade mische studie, politieke weten schappen in Amsterdam. Daar leerde de latere GroenLinks-politi- cus Peter Lankhorst hem kennen als erg fanatiek, ijverig en een goede prater. Lankhorst zat in het zelfde studiegroepje en herinnert zich uit die tijd dat Janmaat de po litiek alleen zag als het bedrijven van macht, als een spel van aan trekkenen afstoten. II Principe, De Vorst, was zijn favoriete leei-werk, de klassieker van Machiavelli over macht en manipulatie. Dat spel speelde Janmaat overal waar zijn politieke dwaaltocht hem sinds de tweede helft van de jaren zestig zou brengen: bij de KVP, DS'70, de PvdA. de Kabou ter-beweging en de WD. Steeds vertrok hij met ruzie. Begin 1980 meldde hij zich als zevende lid bij de Centrum Partij. Hersenloze lakeien In de veertien daaropvolgende ja ren is het vi'ijwel niet meer stil ge worden rond zijn persoon. Ruzies, Hans Janmaat. schandalen, partijscheuringen, royementen - bijna altijd was Jan maat erbij betrokken, niet zelden was hij de aanstichter. Janmaat, zegt de overigens zeer rancuneuze Vreeswijk, is een ma nipulator van het zuiverste water. „Het liefst verzamelt hij alleen maai- hersenloze lakeien om zich heen, die hem niet kunnen bedrei gen. Komt iemand wel te dicht in de buurt, dan begint hij een mee dogenloze campagne, waarbij hij zich altijd beroept op het partijbe lang." Ook buiten de partij wemelt het van de vijanden, weet Jan maat, die allemaal uit zijn op zijn val. Ook Hagendoorn denkt dat Jan maats gemanipuleer in wezen voortkomt uit angst voor samen zweringen. Inderdaad heeft Jan maat een fabelachtig vermogen overal complotten te zien, een ei genschap die bij heel extreem rechts trouwens goed is ontwik keld. In het universum van Jan maat staat hij er eeuwig alleen voor. Zowel binnen als buiten de partij loeren de BVD'ers, de mar xisten, de officieren van justitie, de Anne Frank Stichting, de interna tionale zionistische beweging en vooral de Partij van de Arbeid op foto G PD Hans Janmaat. Moeiteloos brengt de CD-leider zonodig al die groe pen met elkaar in verband. De Amsterdamse politicoloog Meindert Fennema maakte een keer kennis met de wereld volgens Janmaat. „Ik vroeg hem hoe het toch mogelijk is dat de Nederland se overheid het eigen volk zo syste matisch verraadt, want zo ziet Jan maat dat. Dan krijg je de volgende verklaring. De PvdA is een partij van welzijnswerkers die er baat bij hebben zielepieten te importeren. CDA, WD en D66 staan onder druk van de Verenigde Staten. De VS kampen met een negerpro- bleem en dwingen de Europese landen daarom hun poorten open te zetten. Als wij namelijk niet al die allochtonen hadden binnenge laten. hadden we de VS immers al lang weggeconcurreerd op de we reldmarkt!" Op een goudschaaltje Janmaat heeft overigens alle re den aan te nemen dat er op vele ni veaus wordt gewerkt aan zijn poli tieke einde. Was het immers niet BVD-chef Doctors van Leeuwen die zei, dat de ruzie in de gelederen van de Centrum Partij en het uit eenvallen van de partij, het groot ste succes was van de Binnenland se Veiligheids Dienst in de jaren '80? En hebben de ambtenaren van Justitie niet, gesteund door de complete anti-racistische bewe ging, jarenlang elk woord van Jan maat op een goudschaaltje gelegd in de hoop hem voor de rechtbank te kunnen slepen. „Gesubsidieer de achtervolgers", sneert Martin de Regt in de fractiekamer. Janmaat zei dat ooit nog fraaier: „Er ontstaat een structuur van be strijding waar de leiders van het Derde Rijk jaloers op zouden wor den." De frustraties spatten er vanaf, want het heeft een klimaat geschapen waarin Janmaat al veertien jaar in het openbaar niet kan zeggen wat hij wil. Vandaar die partijslogan 'CD, U weet wel waarom'. Goedbeschouwd een wanhoopskreet, vergeleken bij het agressieve en fiere 'Eigen Volk Eerst' van het Vlaams Blok. Maar in Vlaanderen hoeft extreem rechts zich verbaal niet in te hou den. Hagendoorn vindt dat die muilkorf een echt succes voor Jan maat verhindert. „Hij kan zich niet genoeg profileren, zoals Filip De- winter in Vlaanderen of Jean Marie Le Pen in Frankrijk. Die twee stra len boosheid en daadkracht uit, Janmaat is verongelijkt en klaagt." Dewinter hoeft ook nooit met een pet over zijn wenkbrau wen getrokken schielijk zijn weg te zoeken naar een geheim gehouden zaaltje voor een partijbijeen komst, zoals zijn Hollandse geest verwant wel moet. Niets wijst erop dat dit zal veran deren. Het politieke leven van Hans Janmaat blijft een eenzaam bestaan. In het Fascisme Onder zoek Kollektief wordt de CD wel vergeleken met de CPN uit de ja ren vijftig, waar de partijtop kri tiek op haar functioneren beant woordde met hetzes tegen opstan dige leden. Vreeswijk vraagt zich hardop af waar de inmiddels 60-ja- rige Janmaat eigenlijk bang voor is: „Hij heeft met behulp van de partij-advocaat zulke statuten op gesteld, dat niemand hem kan wip pen." Met zijn verkrampte wereldbeeld en paranoïde inslag zit Janmaat zo achter zijn betonnen statutaire verschansing te klagen. Hij mag het Nederlandse volk niet zeggen wat hij wil. Intussen ligt CP'86 op de loer en lepelt het Nederlands Blok langzaam zijn afdelingen leeg, want het Blok wil wat Jan maat altijd heeft geweigerd: een professionele partij opzetten naar het glanzende Vlaamse voorbeeld, waar het rechts-extremisme in de brede zin des woords wordt bele den en niet ieder standpunt auto matisch uitkomt bij 'de buitenlan ders'. Bij het Fascisme Onderzoek Kol lektief gaat men ervan uit dat al leen een dode Janmaat afstand doet van zijn schepping, want Jan maat is de CD. Nederlands Blok- leider Wim Vreeswijk staat nu al te dansen op het lijk van Janmaat. Verwijzend naar de laatste stuip trekking van Adolf Hitler zegt de rechts-extremist beeldend: „Ik ge loof niet dat Janmaat nog in staat is tot een Ardennen-offensief." Maurice Wilbrink en Paul Koopman Laatst werd ik schuddebui kend van het lachen xvak- ker. Buiten sijpelde de regen uit een grijs wolkendek, en bin nen testte mijn jongste telg zijn stembanden. Maar mijn ge dachten gingen onmiddellijk terug naar de film van de avond tevoren: Four Weddings a Funeral. In de afgeladen bioscoopzaal had ik reeds lachkrampen gehad, maar de stuipen waren kennelijk terug gekomen in mijn slaap. Humor is een van Engelands belangrijkste exportartikelen. Four Weddings a Funeral was een doorslaand succes in Amerikaen series als Fawlty Towers (Hotel op SteltenI en Blackadder zijn te zien geweest tot in de stoffigste uithoeken van de aardkloot. In Frankrijk, om maar eens zo'n uithoek te noemen, is er naast drugs- en alcoholversla ving zelfs sprake van een ge heel nieuw ziektebeeld: Fawlty- Towers-verslaving. Slachtof fers, die hun verslaving voeden met geregelde video-sessies in groepsverband, zijn gemakke lijk te herkennen. Uit hun mond ontsnappen tijdens een conversatie voortdurend cita ten als 7 know nothing' en 'Don't mention the war'. En nietsvermoedende burgers die zich in hun ogen onbetamelijk gedragen, wordt toegeworpen: „Dit is precies hoe de Duitsers de oorlog begonnen." Maar dat Engelse humor niet altijd wordt begrepen in het buitenland, bleek toen Faivlty Towers in Spanje op de buis werd gebracht. De Spaanse te levisie had grote problemen met de figuur van Manuel, de stuntelige ober die door hotel eigenaar Basil (John Cleese) voortdurend wordt gedeni greerd. De Engelse gentleman Basil pleegt zich tegenover zijn gasten voor zijn heikneuter te verontschuldigen door hem op het hoofd te tikken en zijn ge dragingen te verklaren met de alomvattende woorden: „Hij is van Barcelona." Nadat zij de serie hadden ge kocht, besloten de Spanjaar den dat Manuel ook wel een Italiaanse naam kon zijn. En dus zij lieten Basil zeggen: „Hij is van Rome." Maar reeds na de eerste aflevering kwam er al een protest van de Italiaanse ambassade, en zagen de Spaanse programmamakers zich gedwongen de rest van de serie te schrappen. Helemaal met de handen in het haar zat natuurlijk TV3, het Catalaanse televisiestation dat vanuit Barcelona zelf uit zendt. „Manuel vormt natuur lijk een probleem", gaf Francis Humble van TV3 tegenover The European grif toe. „Hij kon uiteraard niet van Barcelona zijn. In de eerste proefuitzen- ding lieten we hem uit Portugal komen, maar dat xoerd uitein delijk te riskant geacht. We hebben nu maar een Mexicaan van hem gemaakt." Wat Catalanen en Spanjaar den over het hoofd zagen, was dat de xenofobie die zij aan de Engelsen toedichtten, in werkelijkheid zelfspot was. In Fawlty Towers drijft Cleese juist de spot met de milde xeno fobie waaraan de Engelse gent leman lijdt. De braag naar Engelse humor is niet alleen buiten de lajids- grenzen groot, ze is ook in het land van Charlie Chaplin zelf toegenomen. Iedere avond is er nu 'comedy' op televisie, zoals wij empirisch vaststellen aan de hand van de lachsalvo's die door de scheidsmuur met de buren heen onze trommenvlie- zen bereiken. Humor was tijdens de recessie de enige groei-industrie in Lon den. Op elke willekeurige avond heeft de Londenaar nu de keuze uit zeker 25 verschil lende comedy-shows, opge voerd in speciaal daartoe inge richte theaters. Hier zijn niet de John Cleese's en Rowan At kinsons te zienmaar de humo risten die over een decennium in hun voetsporen zullen tre den. En voor luie zelf een loopbaan als zakenman in humor over- weegt, zijn er 7-weekse cursus sen om het vak te leren. Janmaat in maart 1986 met op de achtergrond het brandende hotel in Kedichem. Het hotel, waar de Centrum Partij een bijeenkomst hield, werd door tegenstanders van Janmaat met brandbommen in lichterlaaie gezet. foto William Hoogteyling/GPD Bij de overburen lag van de week een lijk in de tuin. Keurig in een kist, ogen geslo ten, voeten omhoog, de handen zedig gevouwen. Aanhet hoofdeind van de kist stond een houten kruis. En voorbij gangers lachten zich suf. Een straat verderop trof ik er nog een aan. Onder de aarde ge stopt. Alleen zijn bleke gezicht en de punten van zijn Nikes kwamen boven de grond uit. Er brandden wat kaarsjes rond het graf. Ouders liepen er met hun peu ters aan de hand voorbij. „Kijk daar eens, ma! Leuk hè?" Bij andere huizen zat een geheel in het zwart geklede heks op de veranda. Of ivaarde een heus spook door de tuin. Voor u nu denkt dat ik hier in een wel heel macabere ivijk woon: het was maandag 31 oktopber, Hallo- ween dus, en dan laten de Ame rikanen zich traditiegetrouw van hun 'zwartste' kant zien. Een dagje griezelen voor de lol. Het is een feest dat in de vorige eeuw is overgewaaid uit Ier land en Engeland, waar op de avond voor Allerheiligen de geesten van de doden hun vroegere huizen kwamen op zoeken. Men geloofde er toen allerheilig in dat geesten, spo ken, heksen en duivels rond waarden op kerkhoven en in donkere bossen. Amerikanen hebben daar later een soort volksfeest van gemaakt, waar bij vooral kinderen zich op 31 oktober zo spookachtig moge lijk proberen te verkleden. Zo gaan zij als heks, spook oj doodgraver met een mandje in de hand de huizen langs, bellen aan en roepen 'Trick or Treat', wat je met 'truc of traktatie' zou kunnen vertalen. Het gaat natuurlijk om het laatste, en de kinderen keren dan ook met balen tandbedervende snoep- waar naar hun holen terug, om daar de slaap der onschuldi- gen te slapen. Hoewel, als we vertegenwoordigers van con servatieve religieuze groepe ringen moeten geloven, zijn zij helemaal niet zo onschuldig. De VS maken momenteel een ware opleving mee van wat hier 'religieus rechts' heet, godsdienstig-politieke groepe ringen die hun uiterst conser vatieve boodschap aan hun medemensen proberen op té dririgen. Zij hebben nu bepaald dat Halloween slecht en ver derfelijk is, en dat ouders die hun kinderen daaraan laten meedoen hun kinderen een wel heel slecht voorbeeld geven. „Halloween is satanisch", zei een tegenstander deze week. De meeste Amerikanen laten zich daar niet door weerhou den. De jaarlijkse Halloxoeen- parade in mijn dorp was een lange stoet van opgewekte spookjes, heksjes, duiveltjes - vaak vergezeld van vaders of moeders die zich voor de gele genheid ook maar in een gek kostuum hadden gestoken. Maar op diverse plaatsen in Amerika zijn maandag de Hal loween-parades oiider druk van 'religieus rechts' afgelast. Een school in Virginia verbood kinderen als spook, heks of Standplaats. Washington/ Hans de Bruijn^i duivel verkleed naar school te komen. In Georgia veranderde een school het Halloween-feest in een 'Hallelujah-avond'In Ohio werd een 'oogstfeest' in plaats van Halloween gevierd. In Illinois werden alle boeken over Halloween uit een school bibliotheek verwijderd. Er werd zelfs een speciale video op de markt gebracht met als titel 'De Duivel Bestaat'. Maar die was dan ook afkomstig van dezelfde mensen die beweren dat Bill Clinton een rnoorde- naar is. In de lokale speelgoedsuper markt Toys 'R Us werd me ver zekerd dat heksenpakjes nog steeds het meest gevraagd wa ren. Maar toch blijkt dat er ver andering op komst is. Op de tweede plaats stond volgens de verkoper een leeuwenpakje, van de mateloos populaire Zimba uit Disney's The Lion King. En, ter geruststelling van de Halloween-haters, met stip op de negende plaats: een en gelenkostuum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 27