ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN efensie schrapt 4000 banen Chirac wil toch naar Elysée MM oris kan plotseling vel 500 min besparen ip hoger onderwijs Gestrande potvis nam verkeerde afslag JÜÉ Britse leger beproefde LSD op eigen soldaten 4 WEKEN Stuur uw eigen foto als wenskaart SPRINT PH Opkomstplicht verdwijnt eerder Voorhoeve haalt bezuiniging niet Knipoog naar koningin 71/2°/O STAATSLENING 1993 PER 15 JANUARI 2023 r taxatie n BESPAAR OP MAANDAG DINSDAG WOENSDAG reportage 21 t/m 29 met VOOR/14,- .S Wolkenvelden •mum, Wolkenvelden, de kans op neerslag blijft klein. De wind is matig tot vrij krachtig uit zuidoostelijke richting. Temperatuur rond 15 graden. ;37e jaargang no. 261 aterdag 5 november 1994 osse nummers 2,00 of gratis!? Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal EN HAAG (GPD) - Minister oorhoeve van Defensie slaagt niet in om de 912 miljoen gul- in te bezuinigen die in het re- erakkoord zijn vastgelegd, j wil 250 miljoen minder in- veren. Volgend voorjaar ordt bekeken of dat kan. Zo ja, in moet het geld worden opge- acht door ontwikkelingssa- enwerking of buitenlandse ken. Dat maakten premier ok en minister Voorhoeve gis- ren bekend na afloop van de' inisterraad. t de 'novemberbrief die Voor- ieve gisteren naar de Tweede amer stuurde blijkt dat defen- de besparingen vooral zoekt doelmatigheid en samenwer- ng tussen legeronderdelen. Ze- dat 4000 banen verdwij nen, bovenop de duizenden ba nen die het vorige kabinet al schrapte. Welke banen verdwijnen, moet nog worden bekeken. Vooral de ondersteunende diensten en het kader moeten bloeden. Premier Kok benadrukte dat het hele ka binet zich zal inspannen om de overbodige militairen aan werk te helpen, bij voorbeeld bij poli tie of justitie. De opkomstplicht voor militaire dienst wordt bijna twee jaar eer der afgeschaft dan de bedoeling was. Vanaf 30 april 1996 wordt niemand meer opgeroepen, zo dat per januari 1997 het leger ge heel uit beroepsmilitairen be staat. Defensie wil meer samenwer king met andere Europese korp- VLISSINGEN - Het is toeval, maar toch niet helemaal. Vlak voor het bezoek van Hare Majesteit de koningin aan Vlissin gen heeft het toilet van de burgemeesterskamer een nieuwe wc-pot en -bril gekregen. Hoofd voorlichting B.J. Smulders doet zijn best om het oranje randje om deze renovatie wat af te zwakken ('het stond gewoon op het onderhoudsschema'), maar spreekt toch ook van een 'knipoog naar de koningin'. De burgemeesterskamer wordt traditiegetrouw aan de ko ningin toegewezen als zij Vlissingen bezoekt. Het vroegere stadhuis was eigendom van Domeinen, en der halve van de koningin. Zij kon zich hier bij een bezoek altijd even terugtrekken; het waren tenslotte haar 'eigen' vertrek ken. Toen het nieuwe stadhuis gebouwd werd, besloot het Vlissingse gemeentebestuur de koningin ook in de toekomst dit rustpunt te bieden en verstrekte haar een privilege dat het stadhuis tot 'huis van Hare Majesteit' maakt, als de ko ningin in Vlissingen is. Het was vooral een symbolisch ge baar, aangezien er in het stadhuis geen echte slaap- of woon kamers zijn. Koningin Beatrix mag gedurende haar bezoek de burgemeesterskamer als privé-vertrek beschouwen. In clusief het toilet, volgens Smulders „gewoon in een stan daard, witte uitvoering". !N HAAG (GPD) - Staatsse- staris Nuis (onderwijs) meent zijn opdracht om 500 mil- in gulden in 1998 te bezuini- iop het hoger onderwijs wèl albaar is. Eerder deze week de D66-bewindsman nog dat die taak 'onmogelijk' achtte, de ministerraad, waar hij or premier Kok op het matje cties chauffeurs :rstoppen wegen aar Brussel tIEBERGEN (ANP) - De we- naar Brussel zullen maan- waarschijnlijk allemaal rstopt raken. Vraehtwagen- lauffeurs uit heel België zijn i plan om zich vanaf zes uur de ochtend met hun „ca- ons" naar de hoofdstad te be- 'en. Ze willen er een petitie de regering aanbieden. De uffeurs zijn woest over een tra belasting op het goede- ivervoer. Meldkamer Landelijke Poli diensten in Driebergen raadt n ook aan de wegen naar ussel te mijden. Het is beter ide autosnelwegen over Gent 17) of Luik (E25) te kiezen. De tosnelweg Luik-Antwerpen 113) kan ook beter worden om- ld, want daar worden werk- imheden aan de weg verricht. Nationale Herdenkingspenning 50 jaar Vrijheid kunt de Nationale Herdenkingspenning met luxe etui 'estellen door 50,- over te maken op girorekening 364595 'h.v. het Nationaal Comité 4 en 5 mei, Amsterdam. sen. Dat levert de komende ja ren echter nog geen geld op. Voorhoeve heeft verder besloten de aanschaf van materieel als helicopters en fregatten uit te stellen. Dit betekent dat een vol gend kabinet met extra investe ringen wordt opgezadeld. Na dit alles zit Voorhoeve in de jaren 1997 en 1998 nog met een gat van 250 miljoen. Dat bedrag wil hij het liefst wegstrepen, om dat hij anders urgente materiee- laankopen moet uitstellen. „Die zijn van belang voor het uitvoe ren van vredesoperaties en de veiligheid van onze mensen", al dus Voorhoeve. De minister wil een goed uitgerust beroepsleger overeind houden dat zich kan in zetten voor vredestaken en cri sisbeheersing. Lukt het Voorhoeve volgend jaar niet de discussie over de ge noemde 250 miljoen in zijn voor deel te beslechten, dan zal hij vragen om een eenmalig extra bedrag van bijna 200 miljoen voor vredesoperaties. In het re geerakkoord is 400 miljoen gere serveerd voor nieuw beleid op het gebied van buitenlandse za ken, ontwikkelingssamenwer king en defensie. De regeringspartijen hebben slot zie pagina 4 kolom 1 werd geroepen, sprak hij van een 'misverstand'. De minister-president maakte dit gisteren na afloop van de mi nisterraad bekend. Nuis zei deze week dat hij 'zeker wist' dat hij het forse bezuinigingsbedrag niet zou halen, omdat de herzie ning van het hoger onderwijs pas na 1998 besparingen zullen opleveren, zo liet hij zijn collega bewindslieden weten. De manier waarop de verkorting van de studieduur aan universiteiten en hogescholen moet plaatsvin den zal pas na een publiek debat nader worden ingevuld. Een 'technische werkgroep' on derzoekt momenteel hoe door middel van meer doelmatigheid en het schrappen van studies de in het regeerakkoord afgespro ken 500 miljoen gulden aan be zuinigingen kan worden ge haald. Die opdracht wil Nuis 'vo luit' uitvoeren, zo liet Kok we ten. Daarmee maakt de D66-be- windsman een knieval voor de ministerraad. Hij komt met zijn loyaliteitsverklaring terug op zijn woorden eerder deze week. waarin hij juist deze besparin gen als 'onmogelijk' kwalificeer de. Ook hekelde hij toen de af spraak in het regeerakkoord, ge zien de barre realiteit. Kok toonde zich tevreden over de wijze waarop zijn onwillige staatssecretaris is teruggeflo ten. „Wat mij betreft is de zaak- Nuis hiermee gesloten". WEST-TERSCHELLING (GPD) - Een 30 ton wegende en 14,4 meter lange dode potvis op een bank tussen Terschelling en Ameland wordt vandaag naar IJmui- den gesleept. Waarschijnlijk is het dier door verzwakking omgekomen. Het gaat heel vaak mis met verdwaalde walvissen. Vorig jaar slaagde even ten noorden van Ameland een groepje van zes potvissen er wel in het juiste pad terug te vinden. De naar schatting twintig j aal oude mannetjespotvis die donderdag op een zandplaat in het zeegat tussen Ter schelling en Ameland werd gevonden, had minder geluk. Hij was verzwakt en onder voed, raakte de weg kwijt en ging dood. Volgens Chris Smeenk, hoofd van de afde ling zoogdieren van het Nationaal Natuur historisch Museum (NNM) in Leiden, ziet de potvis er nog gaaf uit. Het ontbindings proces treedt echter snel in. waarbij de temperatuur binnenin het lichaam, be schermd door een dikke isolerende vet laag, kan oplopen tot circa 60 graden. Het surveillancevaartuig Krukel van het mi nisterie van natuurbeheer heeft gisteren Smeenk en zijn medewerkers van het mu seum naar de de potvis gebracht voor in spectie. Het zijn altijd mannetjespotvissen die op deze breedtegraad de weg kwijt raken. De vrouwtjes en hun kroost blijven liever in subtropisch water. Zij komen niet hoger dan de Azoren, zo verzekert Smeenk. „De mannetjes zwermen in groepjes over de Atlantische Oceaan. Zij kunnen wel tot aan Spitsbergen komen. Deze potvis was vermoedelijk al weer op weg naar het zuiden. Hij heeft domweg de verkeerde af slag genomen." Dat geldt vermoedelijk voor nog een ex emplaar Vrijwel gelijk met de Terschellin- ger potvis is op het Duitse Waddeneiland Baltrum ook een, nog levende, potvis aan gespoeld. Smeenk vermoedt dat beide tot dezelfde groep behoorden. Bergingsbedrijf Wijsmüler uit Amster dam zal het kadaver gratis naar IJmuiden slepen. Vanmorgen om tien uur zou er een sleepboot ter plaatse zijn. Rond tien uur vanavond wordt de potvis op de Felison- terminal in IJmuiden afgeleverd. Mede werkers van het Leidse Museum zullen het dier maandag prepareren. foto ANP van onze correspondent Hans Gertsen PARIJS - Drie maal is scheeps recht, denkt Jacques Chirac vermoedelijk. De 61-jarige bur gemeester van Parijs die zowel in 1981 als in 1988 vergeefs een gooi deed naar het hoogste ambt van Frankrijk, heeft zich gisteren aangediend als eerste serieuze kandidaat voor de pre sidentsverkiezingen van vol gend voorjaar. Chirac, leider van de neo-Gaullistische RPR is, liet vrijdag via een interview in het dagblad La Voix du Nord weten dat hij opnieuw in is voor het presidentschap. Echt verrassend is dat niet. De ambities van Chirac zijn voor niemand in Frankrijk een ge heim. Wel verrassend is de ti ming. Door zijn kandidatuur al zes maanden vóór de verkiezin gen bekend te maken, kiest Chi rac voor een lange, vermoeiende campagne met het risico dat de Franse kiezers al lang voor ze naar de stembus gaan op hem uitgekeken zijn. Maar veel keus heeft Chirac niet. De man die begin vorig jaar na de enorme verkiezingsoverwin ning van de conservatieve coali tie leek af te stevenen op het pre sidentschap, staat min of meer met de rug tegen de muur. On danks tal van pogingen slaagt hij er maar niet in om uit de schaduw te komen van premier Edouard Balladur, de andere ge doodverfde presidentskandi daat van rechts. Dat is weinig minder dan een persoonlijk drama voor de bur gemeester van Parijs. Hij was het immers die er voor zorgde dat Balladur premier werd. Bal ladur mocht van zijn 'vriend sinds dertig jaar' op de winkel passen, zodat Chirac zich in alle rust op het presidentschap kon Voorbereiden. Misrekening Maar Chirac maakte daarbij twee grote misrekeningen. Ten eerste meende hij zeker te weten dat Balladur geen ambities had voor het hoogste ambt. En ten tweede gokte Chirac erop dat de ster van Balladur snel zou ver- (Advertentie VERVOLGUITGIFTE TENDERSYSTEEM inschrijving tot 10 november 1994 9.00 uur via banken en commissionairs koers wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het ~~kl tendersysteem rente jaarlijks per 15 januari storting 17 november 1994 aflossing 15 januari 2023 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs iAdvertentie van woning of bedrijfspand: beëdigd taxateur pt* I CEES KOLE n'M L™ Weslstraal 1, Kapelle. lel. 01102-42614 Advertentie VANDAAG STUNTVERKOOP DAMESKLEDING IN MIDDELBURG. ZIE ADVERTENTIE PAG. 14 Advertentie CLARIJS BANDEN BEL VOOR SCHERPSTE PRIJS UITLATEN SCHOKDEMPERS I i TREKHAKEN t. ACCU'S TTlIEk't&Mh'.S Op deze drie dagen krijgt u een gratis spaar- zegel voor elke ƒ25,- die u besteedt. Bij inlevering van een volle kaart (20 zegels) geeft Moxis u ƒ25,- korting op uw boodschappen! Moxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 maandag: 11.00 -18.00 uur dinsdag en woensdag: 9.00 -18.00 uur aktie geldig t/m 14 december Afrikaanse landen pleiten voor een versoepeling van de handel in ivoor. De olifant wordt opnieuw bedreigd. Verder in de bijlage Re portage: najaar voorlopige memoires van Schillebeeckx omroepbedrijven hard voor werknemers nieuioe serie: op kan toor Scheldeloodsen begonnen 50 jaar geleden gevaarlijk werk portret van Hans Janmaat berichten uit Londen en Washington. Ontspannen De sfeer was gisteren ontspan nen op Varkenoord. het trai ningscomplex van Feyenoord. De spelers trainden in alle rust na het adembenemende a vondje- Breinen. De meeste ogen waren gericht op Henryk Larsson, het zondagskind dat de Rotterdam mers met drie treffers een plaats in de kwart- O Q finale had bezorgd. O Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11,13,15,17 en 19; Reportage: 21, 22,23,25 en 27; Vrije tijd: 31,32, 33, 35 en 37; Sport: 38 en 39 bleken, zodra hij als premier ge confronteerd zou worden met de niet geringe problemen waar Frankrijk mee te kampen heeft. Problemen die immers tot impo pulaire maatregelen dwingen. Tot verbijstering van Chirac heeft Balladur zich echter tot een concurrent voor het Elysée (het presidentieel paleis) van for maat ontwikkeld. Al sinds meer dan een jaar doet Balladur het in alle opiniepeilingen stukken be ter dan Chirac. Volgens de diver se bureaus heeft Balladur een goede kans om het van een linkse kandidaat, waarschijnlijk Jacques Delors, te winnen, ter wijl Chirac tegen dezelfde Delors ruim het onderspit zou moeten delven. LONDEN (AFP/RTR) - Het Brit se leger heeft de drug LSD aan sommigen van de eigen solda ten gegeven in het kader van on derzoek naar chemische oorlog voering tijdens de jaren '60. Het Britse ministerie van defensie heelt dit vrijdag in Londen mee gedeeld. Met de tests wilden de onderzoe kers erachter komen of LSD kan worden ingezet om de vechtlust van de vijand te verminderen en hoe bescherming daartegen mo gelijk is. Uiteindelijk kwam het leger tot de conclusie dat het te moeilijk is om LSD op de vijand los te laten. Ook zou de drug. die sterke hallucinaties opwekt, te duur zijn en te onvoorspelbaar in haar werking. Met deze mededelingen beant- Elf ouderen in Zwolle besmet met salmonella ZWOLLE (GPD) - In het Zwolse verzorgingstehuis De Nieuwe Haven hebben elf bewoners de ze week een salmonella-infectie opgelopen. Circa 30 andere be woners hebben verschijnselen van besmetting met de salmo nella-bacterie. De oorzaak van de voedselvergiftiging is nog niet gevonden. Vijf ouderen zijn uit voorzorg naar het ziekenhuis gebracht. Salmonella is een agressieve bacterie, waarvoor kwetsbare of verzwakte mensen extra vat baar zijn. De Nieuwe Haven levert ook maaltijden aan Tafeltje-Dek-Je. Twee zelfstandig wonende oude ren die van deze voorziening ge bruik maken, vertonen ook ver schijnselen van een salmonella infectie (diarree, braken en mis selijkheid). Acteur Wegter (64) overleden AMSTERDAM (ANP) - De ac teur Jan Wegter is op 64-jarige leeftijd in Amsterdam overle den. Wegter werkte veel voor te levisie en radio, maar was ook op het toneel te zien. Sporadisch trad hij op in speel films, zoals Pastorale en Dokter Vlimmen. Wegter verscheen in televisieseries als Stadhuis op stelten, Maigret, De klop op de deur, Op hoop van zegen, Waal- drecht en Pommetje Horlepiep. Eén van zijn eerste toneelrollen vervulde hij in het seizoen 1969/ 1970 in De Jantjes. woordde dr. Graham Pearson, de chef van het centrum voor chemische en biologische stu dies van het ministerie, vragen van de Labour-parlementariër David Clark. Clark vindt dat het antwoord nog een aantal vragen oproept. Hij vraagt zich af of de bij de tests betrokken soldaten werke lijk vrijwilligers waren, of er geen te hoge doses zijn verstrekt en of de experimenten psychische of lichamelijke bijwerkingen op de lange termijn hebben gehad. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Voorletters: m/v Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000019 V ncwerp: [voering: 'odukcie: Willem Vis - 0 SO mm. combak De Nederlandse Munt Nationaal Comité 4 en 5 mei

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1