Nieuwbouw voor Midgard gloort Drs J. M. Van den Hondel Goes benoemd tot Officier Klassiek blijspel 4, 'n fris genoegen I P. Davidse schreef boek Mariekerke in de oorlog Onroerend goed in r Veere minder belast College Arnemuiden blijft bij verhogen huisvuiltarieven Valkenisse verhoogt de huisvuiltarieven voor '95 minder fors 'Gezochte' Zeeuwse soldaat afkomstig uit Vlissingen streek GroenLinks ziet mogelijkheden op terrein Stadsschuur kunst ZATERDAG 5 NOVEMBER 1994 16 van onze verslaggever GOES - Scheidend rector drs J. M. van den Hondel (61) van het Goese Sint Willibrordcol- lege is vrijdag Officier in de Orde van Oranje-Nassau ge worden. Hij kreeg de konink lijke onderscheiding voor zijn inzet voor het onderwijs en zijn maatschappelijke verdiensten. Burgemeester drs D. J. van der Zaag speld de hem de bijbehorende ver sierselen op tijdens een af scheidsbijeenkomst in de ka tholieke scholengemeen schap aan de Fruitlaan. Van den Hondel treedt ver vroegd uit na 34 onderwijsja ren. Hij begon zijn carrière als aardrijkskundedocent aan het RK-Lyceum voor meisjes in Den Haag, dat met de toela ting van jongens Edith Stein- college werd gedoopt. Na ver loop van tijd werd hij er con rector, maar de ambitie om de top te bereiken bleef. Elf jaar geleden maakte hij de over stap naar Zeeland, waar hij rector werd van het Sint Willi- brordcollege. Vrijdag vielen Van den Hon del, behalve een lintje, vele loftuitingen ten deel. Betrok ken, blijmoedig (wat hij toe schrijft aan zijn roomse af komst), attent en nauwgezet waren enkele kwalificaties. Hij gold als een rector die zijn school wist te promoten en buitenschoolse activiteiten belangrijk vond voor de ont plooiing van leerlingen. Op zijn lauweren gaat hij niet rusten. Hij blijft lid van de Goese gemeenteraad voor het CDA en heeft bestuurlijke functies in het Goese Gast huis. de Rotary Goes-De Be- velanden en het Diocesaan Pastoraal Centrum in Breda. VLISSINGEN, Vestzaktheater 'De Burger Edelman', van Molière, door De Zeeuwse Komedie, met o.a. Frans Doeleman, Reina de Groot, Ed van Reijmersdal, Henk Geelhoed en Peter Joussaint Kostuums van Gem ma van der Hoogte, decor van Bob Goedhart e.a. Regie van Willem Huij- breghs. door Willem Nijssen Elke keer dat ik weer eens in een reclamekreet ben ge trapt of in de slipstream van de mode ben meegegaan, bekruipt me het onbehaaglijke besef hoe graag wij mensen er bij willen horen. En hoe gemakkelijk we daartoe verleid kunnen wor den. Dat is natuurlijk al heel lang zo. Er zijn er maar weinig die dat kunnen en durven door prikken. Wie het toch doet, heeft voor eeuwen het komische gelijk aan zijn kant. Molière was zo iemand. In zijn blijspelen wordt de zwakke, be lachelijke mens te kijk gezet, in zijn gierigheid, zijn angst voor ziekte en dood, zijn huichelach tigheid, zijn hoogmoed. In de scherpste stukken wordt mis schien een spiegel voorgehou den. Maar vaker, denk ik, waren ze eerder bedoeld als aange naam verzachtende pijnstiller: er zijn mensen die nóg erger zijn. 'De Burger Edelman', een stuk uit 1670, is er een van het laatste type. De hoofdpersoon van het verhaal (meneer Jourdain) is zo opzichtig vervuld van de ijdele glans van de hoge stand, dat hij er alles voor over heeft daar bij te mogen horen. Voor ons toe schouwers een toestand van dij enkletsers-gehalte. Hij wordt ge plukt door de aasgieren uit die hoge stand, zijn dochter wordt hem met een truc afgepikt, zijn vrouw zit hem als een kenau op de kop. Zelfs de dienstmeid lacht hem in z'n gezicht uit. In een heel andere setting nog al tijd de dagelijkse kost. In Frans Doeleman is iemand gevonden die zo'n meneer Jour dain perfect kan neerzetten, met een stuurse loop, kruiperige stem, boerse manieren. Een om hooggevallen 'nouveau riche', zelfvoldaan, totaal op achting gefixeerd, blind voor hst en lief de. Omring zo iemand met figu ren die hem (met goede of boze bedoelingen) doorhebben, en de basis voor een geslaagde kome die is voorhanden. Voor een regisseur blijft er niet veel meer over dan op die basis wat te variëren. Maar dat is wel héél dankbaar werk, waar met kleine vondsten het versq wordt gemaakt tussen hutsp* en haute cuisine. In deze vertjan king van De Zeeuwse Kom&£~~ zitten een paar heel mooie. E^RN draagbare telefoon in hanójges van een klassieke edelman isjjivi verwijzing naar onze modeiWd fetisjen nog' de geringste. Muz;00r uit 'Goldfinger' of een modezin limerick zijn al subtielere in^an pen. Tic! De achtergrond van 'De Bui^erei Edelman' wordt gevormd datief een tribune vanwaar edellieofaigs met klassiek dédain neerkeifeiijl op de taferelen van het stuk (p c er dan even later zelf in op tetjccoi den. Een interessante uitval v king van het thema toekijken jpeli toekijken (een soort min-m^rst min-is-plus-truc), van niet itnuid doen en er toch bijhoren. Deze doordachte ingrepen réaar ken het opnieuw zien van z|ft e< klassiek blijspel tot een frisfl noegen. Bovendien bevat d 'De Burger Edelman' een aaij schitterende scènes, die hetijt bezoek zeer de moeite wa| maken. Kostelijk is de man waarop dochter Lucile aan Iioq/ vader wordt ontfutseld. daarvoor een Zoon van de Gi Turk moet opdraven, die dei nozele meneer Jourdain moet kronen tot mamm; („Mammamuci? Wat Turks toch een mooie taal) dan kan dat. Een heerlijke ningsscène volgt, met Leoi van den Berge als get moefti. Op zich al voldt beeld van hoe diep mem hun eigen kuilen kunnen Als in een blijspel alle mid( om te verwijzen naar de eeui actualiteit worden uitgebuit jslui als De Zeeuwse Komedie dat je pc men met regisseur Willem breghs heeft gedaan, dan is stuk nooit platvloers, nooit! makkelijk, nooit goedkoop] toch lekker licht. 'De Bi Edelman' heeft dat alles daad te bieden. Tenminste twintig maal zal jat h Burger Edelman' tussen nov( ber tot april nog te zien Eerstkomende data: 5, 18 ecj november, 4 en 18 decei steeds in het Vestzaktheat Vlissingen p d< iweki VEERE - Het Veerse gemeente bestuur zal volstaan met een ta riefsverhoging van 2,5 procent voor onroerend-goed, in plaats van 8 procent. De aanvankelijk voorgestelde verhoging was no dig om de begroting 1995 slui tend te krijgen. Veere kampt met een tekort van 470.000 gul den. De tarieven slechts verho gen met 2,5 procent is mogelijk omdat is gebleken dat de ge meente meer te besteden heeft uit de reserves dan werd veron dersteld. In het antwoord op de algemene beschouwingen geeft het ge meentebestuur toe dat de las tenverhoging voor de burgers, die neerkomt op 250 gulden per jaar per gezin, toch wel erg hoog is. „De algemene lijn doortrek kend zou de onroerend-zakenbe- lasting in 1995 verhoogd kunnen worden met 5 procent. Echter, de exorbitante verhoging van de afvalstoffenheffing, vooral ver oorzaakt door het verplicht ge scheiden inzamelen van het huisvuil en de invoering van het rioolrecht, rechtvaardigen naar onze mening een afwijking van de algemene regel", verklaart het college. Maar de voorgestelde verhoging van de afvalstoffenheffing met 46 procent wil het gemeentebe stuur niet loslaten. Het college erkent dat de presentatie van de tarieven voor de duo-bakken geen schoonheidsprijs verdient. Maar dat is volgens de bestuur ders geen reden om de huk tarieven voor de reinigings ten, berekend naar de van het huishouden, voort tri ten. Dit stelden D66 en C voor in de algemene besc. wingen. 1 Bij de voorlichting over de voering van de duobakkem bewust voor gekozen de tanrt L buiten beschouwing te Is ren schrijft het college. Destijds f,in er nog geen inzicht in de gei fopbouw. Bovendien bestoni 0V( het college de angst dat ir ners een te kleine bak zou yja kiezen als bekend was geworl me dat de tarieven werden ges ]an peld aan de grootte van dei |jjr bak. tulJ Dei Het voorstel van de SGP/G het RPF om een lager tarief voo: Hei ophalen van huisvuil te finar voc ren met de terugbetaling va: De OLAZ, wijst het gemeen* one stuur van de hand. Eenms ver meevallers kunnen niet wot vin gebruikt voor een structu del: dekking, stelt het college. Al: een voorschot nemen op heti bestede voorschot van 1991 tev eventueel 1994 om de forse t der tenverhoging voor de burget aar matigen, een voorstel van CDA. biedt ook geen oploss Dat Nu al een voorschot opnemt prematuur en onjuist. Donderdag 10 november de begroting 1995 in de raac sproken. De vergadering be en om 14.00 uur. kas L. v Burgemeester D. J. van der Zaag speldt de scheidende rector J. M. van den Hondel de versierse len op behorend bij het Officierschap in de Orde van Oranje-Nassau. Geheel rechts mevrouw Van den Hondel. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - Het Arne- muidse college van burgemees ter en wethouders is niet van plan af te wijken van de voorge stelde verhoging van de tarie ven voor het ophalen van het huisvuil. Het gemeentebestuur houdt vast aan het principe van het kostendekkend inzamelen van het afval. Daarom wordt het voorstel van de RPF-fractie, de voorgestelde tarieven te ver lagen met 40 gulden naar de prullenbak verwezen. Dit blijkt uit de eerste reactie van het col lege naar aanleiding van de al gemene beschouwingen op de begroting 1995. De RPF stelde voor om de min- deropbrengsten van 70.000 gul den, die ontstaan door de tariefs verlaging van de afvalstoffenhef fing, te dekken met de rentebe sparing op de reserve herstruc turering of uit de post onvoor zien en andere meevallers. Het eerste voorstel spreekt het ge meentebestuur al niet aan. De rentebijschrijving heeft de ge meente hard nodig om prijsstij gingen en tegenvallers bij de uit voering van het collegeprogram ma op te vangen. „De rentebij schrijving is de enige rek die er in van onze verslaggever KOUDEKERKE - De inwoners van Valkenisse zijn het komen dejaar minder duur uit voor het ophalen van hun huisvuil dan eerst werd verwacht. Het colle ge van burgemeester en wet houders is teruggekeerd op zijn schreden onder druk van de protesten in de algemene be schouwingen van VVD en PvdA. Vorige maand nog stelden b en w voor volgend jaar eenper soonshuishoudens (met een bak van 140 liter) een rekening van 277,50 gulden te sturen, terwijl huishoudens met een grote af valbak (van 240 of 280 liter) 315 gulden of 377,50 kwijt zouden zijn. Over de hele linie wil het college deze bedragen nu met 25 gulden verlagen. De gemeente Valkenisse brengt door deze tegemoetkoming de burgers niet alle kosten in reke ning die met het ophalen van vuil gemoeid zijn. Dat is wel het streven, maar omdat de kosten te sterk zouden stijgen stelt het college een verhoging in twee fa sen voor. Dat betekent dat er dit jaar ruim 83.000 gulden op een andere plek gehaald moet wor den. Het college wil dat voor de helft betalen met geld dat de gemeen te heeft gekregen van het Open baar Lichaam Afvalverwijde ring Zeeland (OLAZi. dat vorig jaar goedkoper kon werken dan gedacht, PvdA. VVD en D66 drongen er in hun beschouwin gen al op aan dat dat bedrag aangesproken zou worden De rest komt uit extra geld uit het gemeentefonds en uit de eigen reserves. Overigens wijzen b en w er op dat volgend jaar de tarie ven zeker weer omhoog zullen gaan. omdat de verwerkingsta rieven alleen maar hoger zullen worden. Uitstel S14 Omdat de fracties geen ernstige bezwaren hadden tegen de rest van de begrotingsbrief. hoeven b en w geen grote wijzigingen in hun plannen aan te brengen. Het college besteedt net als de frac ties aandacht aan de slechte staat van de Prinses Beatrix- laan. die te zwaar belast wordt door onder meer de vertraging in de aanleg van de rondweg S14. Het college noemt het uitstellen van de weg tot na 1997 'onaan vaardbaar', en vindt dat de pro vincie in dat geval toch min stens kan meebetalen aan het opknappen van de Prinses Bea- trixlaan. De kosten van de aanpassingen van de Willibrordusschool in Zoutelande baren b en w weinig zorgen. Het schoolbestuur ver zuimde op tijd het ministerie van de verbouwingsplannen op de hoogte te stellen, net als veel andere scholen in het land overi gens. Het is nu de vraag of het ministerie bereid is alsnog te be talen; als dat niet zo is. voelt het gemeentebestuur zich niet ge roepen de schuld op zich te ne men en zal het schoolbestuur het door de gemeente voorge schoten bedrag zelf moeten te rugbetalen. VLISSINGEN Geslaagd - Te Rosmalen slaagde aan de Modevakschool Ensaid voor coupeuse mevrouw M. L. Heerschop-de Badts uit Vlissingen. de dekkkingsmogelijkheden zit. We zijn er geen voorstander van daar al bij voorbaat de helft van af te snoepen", verklaren b en w. Het geld halen uit de post on voorzien en andere meevallers is volgens het college geen haalba re kaart. Van de post onvoor zien. die was geschat op 50.000 gulden, blijft weinig over omdat inmiddels bekend is dat de ge meente volgend jaar bijna 47.000 gulden meer kwijt zal zijn aan salarissen. 'Andere meevallers' verwachten b en w niet verwacht omdat de begroting krap van op zet is. Evaluatie De suggestie van de PvdA-frac- tie proefgemeente te worden voor het inzamelen van afval naar gewicht en een verdere ta riefsdifferentiatie, wil het ge meentebestuur voorlopig niet overnemen. Hiervoor is de tijd nog niet rijp. Zo is het beschik bare inzamelmateriaal er nog niet op berekend. Bovendien is het volgens het college verstan dig om eerst de evaluatie in 1995 af te wachten. Overigens kun nen de inwoners tot eind sep tember 1995 kenbaar maken dat zij hun duobak willen omruilen in december. Op de Van Cittersweg is in het investeringsprogramma voor 1995 een bedrag van 250.000 gul den opgenomen voor het aan brengen van drie verhoogde kruisingsvlakken. Het gemeen tebestuur is niet van plan alsnog in plaats van kruisingsvlakken een vrijliggend fiets- en voetpad aan te leggen zoals de SGP en de RPF voorstellen. B en w delen de mening van de politie dat de snelheid van het autoverkeer wordt verhoogd wanneer (brom-(fietsers van de weg wor den gehaald. Woonzorgcentrum Hoewel het adviesbureau RBOI Middelburg al de opdracht heeft gekregen voor het opstellen van een stedebouwkundig plan voor de bouw van een woonzorgcen trum aan de Nieuwlandseweg. baart de gekozen locatie het col lege nu al zorgen. Uit advies van de centrale dienst gemeentewer ken blijkt dat de locatie op dit moment geen noemenswaardige problemen op het gebied van ge luidsbelasting oplevert. Wel is inmiddels berekend dat de aan leg van de nieuwe oprit van de A58 daar wel eens verandering in kan brengen. Toch is het vol gens het college nog te vroeg om conclusies .te trekken, omdat het overleg met het Rijk en de pro vincie nog niet is afgerond. Woensdag 9 november reageert de raad op de antwoorden van burgemeester en wethouders. De vergadering begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - De Zeeuwse soldaat die in 1945 op 19-jarige leeftijd hij een patrouille langs de frontlinie in het Duitse Heinsberg om het leven kwam, heette niet Ob, maar Obbe An- driessen. Bovendien kwam hij niet uit Middelburg, maar uit Vlissingen. Zijn zuster, die in Middelburg woont, heeft gerea geerd op het bericht dat vrijdag 4 november in de PZC werd ge plaatst. Zij nam contact op met J. N. Houterman die namens de Schotse veteraan Alastair K. Warren op zoek is naar familie leden en bekenden van Obbe Andriessen. Andriessen was tolk in het Schotse leger en diende onder de naam Bob Anderson. De soldaat overleed in januari 1945 en werd in de omgeving van Heinsberg begraven. Zijn ouders hebben nog geprobeerd om het stoffelijk overschot naar Zeeland te halen, maar dat was niet mogelijk. Luitenant Warren, pelofc teui commandant van de Higlt Rjj] Light Infantry leerde And: sen kennen tijdens de be vrijt van Walcheren. Er ontstond hechte vriendschap tusses Schotse luitenant en de Vlü ger. Warren, die na de oorlof dacteur werd van het dagl 'The Glasgow Herald', onder de indruk van de daden van zijn gesneuvelde meraad dat hij in de jaren» een artikel aan hem wijdde. Speurtocht Vijftig jaar na de bevrijding) veteraan op zoek naar mee' gevens over Andriessen. schrijft op dit moment zijn moires. De Middelburger terman kwam onlang in cor met Warren in verband met studie over de bevrijding Walcheren. Op verzoek var tenant Warren is Houtei een speurtocht naar het van Andriessen begonnen van onze verslaggever MIDDELBURG - B en w van Middelburg overwegen nieuw bouw voor jongerencentrum Midgard. Pogingen om de jeugd, die overlast veroorzaakt in het huidige gebouw aan de Kui perspoort, onder te brengen in een bestaand pand in de binnen- Serooskerke krijgt maandag vijftig asielzoekers van onze verslaggever SEROOSKERKE (W) - Maxi maal vijftig asielzoekers zullen vanaf maandag 7 november een maand lang in het vakantiecen trum in Serooskerke (W) door brengen. De asielzoekers kun nen nog niet terecht in de regu liere asielzoekerscentra. Ze ver blijven in afwachting daarvan op kosten van het ministerie van justitie in het vakantiecen trum, dat destijds gebouwd is als opvangcentrum voor Mo lukse families die in Nederland arriveerden. Volgens een woordvoerder van het ministe rie is Serooskerke slechts een van de centra voor noodopvang die justitie zodoende creëert. De asielzoekers worden doorge stuurd uit de centra waarin ze bij hun aankomst in Nederland te recht kwamen voor een eerste beoordeling. Het ministerie hoeft formeel geen toestemming aan het gemeentebestuur te wa gen over de tijdelijke opvang, maar heeft het gemeentebe stuur wel gemeld dat er een tij delijke opvang in Serooskerke zal zijn. Het is niet de bedoeling dat asielzoekers permanent in het vakantieoord zullen verblij ven. VEERE Concert Muziekvereniging Ons Genoegen geeft zaterdag 12 november haar jaarlijkse uitvoe ring in gebouw Het Akkoord in Veere. De slagwerkgroep, onder leiding van Cora Knuyt-Dellebe- ke opent het concert. Dan volgt een optreden van het fanfare-or kest onder leiding van Bram van Overbeeke. De avond begint om 20 uur. stad hebben tot niets geleid. Re centelijk kaatsten de onderhan delingen af om het jongerencen trum te huisvesten in gebouw De Schakel. Wethouder E. M. J. van Brummelen-van Wilgen nam de suggestie voor nieuw bouw over van GroenLinks tij dens het tweede deel van het be grotingsdebat, B en w proberen al enige jaren een ander, geschikt onderko men te vinden voor het jonge rencentrum. Omwonenden kla gen over geluidoverlast die ver oorzaakt wordt door muziek groepen en lawaai van jongeren als zij het complex verlaten. Oud-wethouder mr J. A. R. M. Douwes kreeg de opdracht mee alternatieven te zoeken. Ge zocht werd naar een pand in het centrum, dat goed bereikbaar moest zijn en waar geen gelui doverlast aangericht kon wor den voor bewoners. Stadsschuur GroenLinks suggereerde woens dag tijdens het eerste begro tingsdebat een compleet nieuw gebouw neer te zetten op het ter rein nabij de Stadsschuur. Daar is nu nog het opslagterrein van de dienst stadsbeheer gevestigd. Op termijn vertrekt die afdeling naar een nieuw onderkomen. „Dat gebied ligt centraal, is goed bereikbaar en heeft geen buren én is bovendien op korte termijn te realiseren", aldus fractievoor zitter J. Goetheer woensdag avond. Wethouder Van Brummelen- van Wilgen deelde vrijdag mee alle aandacht nu te richten op nieuwbouw. De gemeente heeft daarvoor ongeveer 800.000 gul den beschikbaar. „Alle bestaan de locaties om Midgard te huis vesten zijn mislukt. Het gebied Stadsschuur is de enige goede suggestie die we op dit moment creatief kunnen aanpakken." Een wijzigingsvoorstel van GroenLinks om met ingang van volgend jaar de kermis ook op zondag open te stellen zal op nieuw ter discussie worden ge steld in een commissievergade ring. Ambtenaren krijgen de op dracht om alle voor- en nadelen .op een rijtje te zetten. B en w gingen ook akkoord met een voorstel van de PvdA-fractie om een nieuw soort stadsver nieuwingsfonds in het leven te roepen. De rijksoverheid is van plan om de gemeenten minder geld toe te stoppen. Om te voor komen dat het budget uitgeput raakt, stelden de sociaal-demo craten voor om de meerop brengst van de onroerende- zaakbelasting van de met ge meentelijke subsidie gereno veerde panden in een nieuw fonds te stoppen. Het college ging nog iets verder; de gemeen te probeert op allerlei manieren geld bijeen te schrapen om stadsvernieuwing te kunnen be talen. De stemmen staakten bij een voorstel van het CDA om de ta rieven voor het ophalen van grof vuil te schrappen. Met ingang van 1 december betalen de inwo ners van Middelburg twintig gulden om grote stukken afval op te halen. De christen-demo craten wilden eerst overeen stemming met de andere Wal- cherse gemeenten. Zo kan 'afval- toerisme' voorkomen worden. Het CDA stelde verder voor een half miljoen gulden, dat de ge meente Middelburg te veel heeft betaald aan het Openbaar Li chaam Afvalverwijdering Zee land. terug te geven aan de inwo ners. PvdA-fractievoorzitter N. Oskam had berekend dat een ge zin dertig gulden en een alleen staande een tientje terug zou krijgen. Een wijzigingsvoorstel kreeg geen meerderheid, omdat één VVD-raadslid afwezig was. Voor het CDA-voorstel stemden vier WD'ers, vijf CDA'ers en de vier leden van de SGP/RPF/ GPV-fractie'. Het plan komt nu volgende maand aan de orde. Bloeddonoren onderscheiden van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Tijdens een feestelijke bijeenkomst in Skandia Sauna te Vlissingen zijn donderdag achttien Vlis- singse en Middelburgse bloed donoren onderscheiden. Wet houder C. de Keijzer sprak de donors toe en loofde ook de ruim 3000 donoren in Vlissingen en Middelburg voor hun 'eigen lijk zo normale', maar 'kostba re' aanvulling op de gezond heidszorg. Het bestuur van de Vereniging van Bloeddonors regio Zuid- West reikte samen met de Bloed bank afdeling Middelburg en Vlissingen de onderscheidingen uit. Voor twee erg trouwe Mid delburgse donoren (M. Louws. 80 donatiesi en J. Hillebrand-de Witte (60) was er een Landstei- ner Plaquette met inscriptie. Voor vijftig donaties kregen een oorkonde met draagspeld W. Houmes, G. van Riel en W. van Oppen. Een oorkonde met draagspeld voor 25 donaties kre gen H. Hilbert, L. Jankovics, J. Vader. J. van den Boomgaard. C. Vermonden, T. Corstens, F. Laa- nen, G. Ravestein, A. Zonnevijl- le. K. Windt, A. Geschiere, A. de Priester en L. Louisse. van onze verslaggever Ynte Hoekstra MELISKERKE - Het kan niet op met alle herinneringen aan de oorlog, de bevrijding, de inundatie en de droogmaking. Het ene na het andere boek vol met foto's uit de oude doos ligt nog niet in de schappen van de boekwinkel, of het volgende is al weer in aantocht. Aan de lan ge rij van fotoboeken is dat van 'Mariekerke in de Oorlogsjaren' van de hand van P. Davidse toe gevoegd. De opzet van het boek wijkt in weinig af van zijn broertjes en zusjes. Een lange reeks foto's, ge maakt in en om de oorlog is in een min of meer logische volgor de achter elkaar gezet en ver bonden met teksten over het le ven in de dorpen Aagtekerke, Meliskerke en Grijpskerke en de rest van Walcheren. De vaste on derdelen ontbreken ook hier niet: de bezetting, het dagelijks leven in oorlogstijd, de gruwelen rond de dood van enkele opmer kelijke dorpsgenoten, de bon kaarten. de Ausweis-biljetten. de Duitse verordeningen, de ge ruchten over een invasie, de inundatie en de bevrijding. Om zich te onderscheiden van de rest moet een dergelijk boek het van drie elementen hebben een sterke hang naar nostalgie en behoefte aan herinneringen van degenen voor wie het boek geschreven wordt, een uitzon derlijk goede tekst en/of een op merkelijke en unieke serie foto's. Weinig gebeurd Gezien het aantal voorinteke ningen (128) op het boek van Da vidse zit het met de behoefte aan een fotoboek over de oorlogsja ren wel goed. Met de tekst is het een stuk minder gesteld. In en om de dorpen is echter blijkbaar zo weinig gebeurd, dat samen steller en schrijver P. Davidse uit alle hoeken en gaten infor matie heeft moeten halen om een compleet verhaal op papier te zetten. Aan kennis van de geschiedenis van de gemeente Mariekerke ontbreekt het Davidse beslist niet. De kleinste anekdotes over families en voorvallen zijn hem bekend. Doordat er van grootse daden weinig sprake was. door spekt Davidse zijn verhaal ech ter met een uiteenzetting over de oorlogshandelingen in Euro pa en Nederland. En daarover is inmiddels zoveel geschreven dat een verfrissende kijk bijna on mogelijk is. Los van de vraag of de tekst overal inhoudelijk klopt, is de keuze uit de vracht aan gegevens over de Tweede Wereldoorlog erg willekeurig en is de samenhang met de gebeur tenissen in Mariekerke te vaak ver te zoeken. Inundatie De tweede helft van het boek is in tekstueel opzicht nog het inte ressantst. als de inundatie uitge breid aan bod komt. Ook hier heeft Davidse weinig kunnen toevoegen aan wat al bekend was, met uitzondering van de tails uit de dorpen. Daarmee drijft het boek op de kwaliteit en de zeldzaamheid van de foto's. Op een aantal plaatsen, zeker in het begin van het boek, heeft Davidse wel erg duidelijk zijn toevlucht moeten nemen tot algemene plaatjes uit de oorlogsarchieven. Hoe meer de oorlog vordert, hoe aardiger de opnamen echter worden en des te meer wordt een beeld op geroepen van wat zich destijds afspeelde toen het land hele maal onder water stond. Voor degenen die zich verbonden voe len met de drie dorpen heeft 'Ma riekerke in de oorlogsjaren' in dat opzicht zeker zijn waarde. Mariekerke in de Oorlogsjaren, Kijk op Aagtekerke. Grijpskerke en Me liskerke tussen 1939 en 1945 Door P Davidse Uitgave Van Geyt produc tions. Na de inundatie werd onder andere tijdelijk een veerdienst van Grijpskerke naar Middelburg geopend. Foto uit Mariekerke in de Oorlogsjaren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 16