eld voor vertrek asielzoekers Verplichte APK caravans nodig Kadootje. f198,- Geweld overschaduwt zege Feyenoord Greenpeace becijfert dat sluiting Borssele een miljard oplevert 4 WEKEN so 01100 - 39555 PvdA: afgewezenen op straat Verzet tegen terugsturen Iraniërs Jen HAAG (ANP) - Een relatie- Jschenk heeft donderdag de tiflierikaanse ambassade in Den ïag op stelten gezet. Het pre- fitje kwam als postpakket nnen en ging, net als alle an te pakjes, door de scanner, 'e beveilingsbeambten konden inhoud niet thuisbrengen. Ze pegen alarm, waarna de Explo- ïven Opruimingsdienst uit- ikte om het pak „onschade- c" te maken. De experts ont- kten geen projectiel, maar een ote wasknijper, bedoeld om pier tussen te klemmen. Auto-Lease Walcheren B.V. kunst cultuur VOOR 14,- EXCLUSIEVE WOONIDEEËN IN EEN ZEE VAN RUST EN RUIMTE. Perioden met zon Perioden met zon, droog en vrij zacht. De wind is meest zuidoost en matig tot vrij krachtig, aan zee af en toe krach tig. Temperatuur rond 18 graden. ;37e jaargang no. 260 Irijdag 4 november 1994 ,osse nummers 1,50 ZIE KTp* 'erS(and Bel voor informatie: ;N HAAG (GPD) - Nederland bereid om landen die afgewe- asielzoekers toelaten finan- :l te belonen. Het gaat vooral jn buitenlanders zonder papie- jn, die niet terug kunnen om it hun vaderland hen niet ac- jpteert. De PvdA vindt dat de lizenden afgewezen asielzoe- >rs die niet uitgezet kunnen orden omdat ze hun identiteit irzwijgen, op straat moeten orden gezet. De sociaal-demo- laten zullen dit aan de Tweede amer voorstellen. Doel is llimte te maken in de overvolle jvangcentra. zo heeft PvdA- oordvoerder Van Traa giste- bevestigd. PvdA verwerpt hiermee het van staatssecretaris itz om deze groep asielzoe- rs op te sluiten in een nieuw ïtrum bij Ter Apel. Van Traa ift toe dat zijn voorstel leidt een toename van het aantal igalen, maar aanvaardt dat. moeten af van de suggestie Vasknijper zet mbassade VS a rep en roer dat voor dit probleem een water dichte en correcte oplossing ge vonden kan worden", aldus de sociaal-democraat. „De over heid kan niet constant blijven zorgen voor een groep waar zij niets meer mee kan". Volgens directeur Nawijn van de Immigratie- en Naturalisatie dienst bestaat de overgrote meerderheid van de ongeveer 8500 afgewezen asielzoekers in opvangcentra en gemeentelijke woningen uit personen die moedwillig hun identiteit ver zwijgen, of daarover liegen. Zij weten dat hun vaderland hen dan niet meer terug wil nemen. Het gaat daarbij om veertien landen, waaronder Nigeria, Chi na en Ethiopië. D66 vindt het voorstel niet op voorhand onbespreekbaar, maar meent dat eerst met alle macht geprobeerd moet worden overeenkomsten te sluiten met de betreffende landen. Staatsse cretaris Patijn (buitenlandse za ken) toonde zich gisteren bereid welwillende landen financieel te belonen. D66-woordvoerder Dit- trich: „Maar als er landen zijn die blijven tegenwerken, dan moetje toch wat. Door ze buiten de opvang te zetten, mag je ho pen dat een groot deel eieren voor zijn geld kiest, en vertrekt". VVD en CDA wijzen het voorstel van de PvdA vooralsnog af, Kaper geeft jich over in doorwegen SLO (RTR/AFP - Een man die pnderdag een vliegtuig van de pandinavische luchtvaart- aatschappij SAS boven Noor- ëgen kaap'te, heeft zich over igeven en alle gijzelaars vrij- jlaten. Het gaat om een 25-ja- ge niet-bewapende Bosniër ft Sarajevo. n was in 1993 als vluchteling far Noorwegen gekomen, p man wilde met de kaping de ïreld attenderen op het lijden j Bosnië. Dat heeft de Noorse litie meegedeeld. Bt toestel, een MD-82 met 128 ensen aan boord, landde don- rdagavond op de luchthaven ardermoen van Oslo. b Noorse politie verspreidde jnderdagavond via de radio pcodeboodschap. Tijdens een jderbreking van het program- a werd omgeroepen: „59 59 59" Jgelezen. Daarmee zou een van I eisen van de kaper zijn ver- ïld. De politie wist niet wat jhter de code schuilgaat. man kaapte het toestel tij- ns een tussenstop in Bodoe in t noorden van Noorwegen, lgens de SAS liet de kaper 51 ssagiers vrij, alvorens de pi lt tegen vier uur in de middag dwingen de reis te hervatten hting Oslo. Het vliegtuig was weg van Bardufoss in het orden van Noorwegen naar de ofdstad van het Scandinavi- ie land. Pol itiemensen voeren een supporter af op het centraal station van Bremen. BREMEN (ANP/GPD) - Het Feyenoord- legioen heeft geen schijn van kans gehad Bremen gisteren op stelten te zetten. De politie trok alle registers open om rellen tussen de aanhang van Werder Bremen en die van Feyenoord te voorkomen. De Rotterdammers schakelden de Duitse topclub uit. Na de overwinning van 1-0 twee weken geleden, bleef Feyenoord in het Weser-stadion opnieuw overeind: 3-4. Henryk Larsson was met drie doelpunten de absolute uitblinker. Ongeveer 400 Feyenoord-supporters za gen niets van de triomf die hun favorieten behaalden. Zij werden ruim voor de wed strijd gearresteerd. Al tijdens de wedstrijd werd de groep alweer in de trein naar Hen gelo gezet. Daar moesten ze overstappen op NS-materieel. De politie trad hard op. Uit vrijwel heel Noord-Duitsland waren manschappen opgeroepen. In totaal werden zo'n dui zend agenten ingezet, die niets tolereer den. Met een enorm machtsvertoon werd om half drie 's middags op het station van Bremen de supporterstrein opgewacht. Vrijwel alle circa 250 inzittenden werden gearresteerd. Ze hadden zich volgens de politie schuldig gemaakt aan vernielin gen en openbare dronkenschap. De groep had daarvoor in het station van Osnabrck al voor problemen gezorgd. Daar werd een gebouwtje van de Duitse Spoorwegen in brand gestoken en ook met stenen ge gooid. Het interieur van de supporters trein werd vrijwel geheel vernield. Om uit handen van de Bremense politie te blijven werd 500 meter voor het station aan de noodrem getrokken. Circa 50 sup porters verlieten de trein via de ramen en de politie slaagde er niet meer in hen te achterhalen. Enkele honderden agenten wachtten op het station de rest op. De supporters werden gefouilleerd, geboeid en daarna meegenomen. Daarbij werd ook een Rotterdamse politieman hard handig afgevoerd. Na een kwartier merk ten de Duitsers dat sprake was van een misverstand. Volgens woordvoerder Pucknat van de politie in Bremen waren veel supporters onder invloed van drugs en alcohol. De arrestanten werden ver deeld over politiebureaus en een kazerne in Bremen. De supporters erden nog tij dens de wedstrijd op de trein naar Hen gelo gezet. Zij zullen in Duitsland niet worden vervolgd, omdat niet te bewijzen valt wie precies verantwoordelijk is voor de vernielingen. zie pagina 25 maar schorten een oordeel op in afwachting van de definitieve plannen van staatssecretaris Schmitz voor het centrum bij Ter Apel. CDA-woordvoerder De Hoop Scheffer vindt het niet acceptabel deze asielzoekers op straat te zetten. Volgens Van Traa is opsluiting in Ter Apel niet alleen duur, maar ook «zinloos als er geen zicht is op uitzetting. Rechters staan een langere detentie dan zes maanden niet toe. Schmitz zei gisteren dat de aan meldcentra voor nieuwe asiel zoekers in Rijsbergen en Zeve naar goed functioneren. Tot nu toe zijn daar bijna 200 asielzoe kers afgewezen. Het overgrote deel is op straat gezet. De kamer stemde eerder dit jaar in met de ze procedure. Iran Bijna de hele kamer heeft grote moeite met de uitzetting van ne gen Iraniërs, vorige week. Vol gens PvdA, D66 en CDA is Iran nog steeds geen veilig land. Daarom is voorzichtig geboden bij het terugsturen van mensen naar dat land. De negen asiel zoekers zijn na hun terugkeer op de Iranese televisie beschuldigd van landverraad. Wat er daarna met hun is gebeurd, is niet be kend. De kamer nam geen genoegen met de uitleg van staatssecreta ris Patijn dat de ambassade niet in staat is de betrokkenen nauw lettend in de gaten te houden. „Wel heeft de Nederlandse am bassadeur waargenomen dat de negen zonder problemen het vliegveld konden verlaten". Vol gens de kamer mag Patijn zich er niet met een Jantje van Lei den afmaken, gezien de slechte reputatie van Iran op het gebied van de mensenrechten. Nederlander bij schotenwisseling Bosnië gewond DEN HAAG (ANP) - Een 28-ja- rige sergeant van het Dutchbat is donderdag bij Srebrenica ge wond geraakt. De Nederlandse VN-militair kreeg een kogel in zijn linker onderbeen toen zijn patrouille in het noordwesten van de moslim-enclave door Bosnische Serviërs onder vuur werd genomen. De getroffen militair, de uit Apeldoorn afkomstige P. Heun, is inmiddels in het veldhospitaal van het Dutchbat geopereerd. De toestand van de sergeant is stabiel. Hij verkeert buiten le vensgevaar. De afgelopen maanden zijn in to taal vier Nederlandse blauwhel men gewond geraakt. zie ook pagina 3 AMSTERDAM (GPD) - Cara vans zouden regelmatig een verplichte 'AP-keuring' moeten ondergaan. Hiervoor pleiten zo wel de RAI Vereniging voor Ca ravans als de BOVAG. Er gebeu ren nu te veel ongelukken met caravans, die veroorzaakt wor den door technische gebreken en slecht onderhoud. Volgens voorzitter drs L.A. de Winkel van de RAI blijkt uit de top tien van technische gebre ken, die door de politie is opge steld na een aantal technische keuringen, dat slecht onder houd hoog scoort. Een veel waargenomen gebrek blijken verder de te hoge belading en be lasting van de kogel te zijn. „Bij een kogeldruk van 100 kg be draagt de remweg 2 meter per se- Advertentie Morres Meubel biedt u deze stoel aan van f349,- voor f 198,-*. De afritsbare hoes is er in meerdere kleuren: geruit, effen en en gestreept. Kom naar Hulst, maak uw keuze en neem de stoel direct mee naar huis. Wilt u hem thuis laten bezorgen, bel dan 01140-88123 en informeer naar de mogelijkheden, 'looptijd actie drie weken Kom 'n Dagje Mok.hessen In Hulst. morres meubel luist, Zeeuws-Vlannderei Ook op zondag open. D.V. ZATERDAG 5 NOV. KLASSIEKE ORGELSHOW- DEMONSTRATIE M.M.V. PETER WILDEMAN! OP DEZE DAG GRANDIOZE AANBIEDINGEN STOLK ORGELS KRABBENDIJKE B.V. (200 m2 klassiek!) Oostpolderweg 1 Krabbendijke Tel. 01134-3523 Advertentie expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 'S 01184-19610 conde en is bij een snelheid van 80 km een remweg nodig van 120 meter. Dat is veel te veel", aldus De Winkel. Zestig kilo is het ma ximum, maar niet alle caravan rijders weten dat. Met de Bovag werkt de RAI aan voorlichtingsmateriaal, maar de verplichte periodieke keuring zou ook kunnen bijdragen aan meer en beter onderhoud. Nu al worden door de branche regel matig vrijwillige keuringen en testen georganiseerd. Volgens W. de Geus van de Bovag hoeft een verplichte keuring niet per se jaarlijks te zijn. Wielklemmen De Geus wijst erop dat het aan tal ongelukken en neemt met name het aantal 'eenzijdige schadegevallen' toeneemt. Het gaat hier om ongelukken, waar bij geen andere partij betrokken is. Het kan dan gaan om een technisch mankement. Ook ver moeidheid van de bestuurder speelt dikwijls een rol doordat niet alleen de vakantie Jwegen steeds voller raken maar ook meer kilometers worden gere den met de caravans, vouwwa gens en kampeerwagens. Verzekeraars maken zich steeds meer zorgen over de toeneme- ning van het aantal diefstallen van (dure)'caravans. Dat noopt tot drastische maatregelen. Zo overwegen de verzekeraars cara vans met een waarde van 25.000 gulden of meer alleen nog maar te verzekeren, wanneer gebruik wordt gemaakt van wielklem men. Die zouden dan ook al tij- De Amerikaanse Indianen krijgen 7ia lange jaren van onderdruk king een eigen museum. Deze iveek werd het eerste deel van de col lectie gepresenteerd. Een laatmaar groots eerbetoon aan de oor spronkelijke beivoners van een wereldmacht. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Luik herdenkt Gauguin Jacq Vogelaar op zoek naar zichzelf •Mondriaan vertelt •jeugdboek dansen met een grillige wereldster beeld van een vervallen rijk zelfmoordbureau Het Volk de andere kant van Disney onzichtbare handen bewe gen de toetsen Dansz verkent nieuive terreinen Marcel van Ee- den tekent echte mensen in Short Cuts uit-agenda, filmwijzer exposities. 15 t/m 21 Pijlerdam Het asfalt aan de voet van de pij lers van de stormvloedkering is beschadigd. Het gaat hier om de eerste beschermlaag maar, vol gens Rijkswaterstaat, is repara tie noodzakelijk om te voorko men dat de pijlerdam op den duur ivordt ondermijnd. De om vang van de schade is nog onbe kend, maar kan oplo pen tot zo'n 40 miljoen Q gidden. w WÊÊÊKÊÊÊKÊËMIÊttÊÊttÊKÊÊHB WÊÊÊÊm Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunst cultuur: 15,16, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27 WÊÊÊIÊÊKÊKÊIÊÊÊÊÊIÊÊÊÊ dens rijpauzes op parkeerplaat sen moeten worden aangelegd. Dat zou een harde verzekerings- voorwaarde moeten worden. Door toename van het aantal diefstallen wordt de premiedruk steeds groter. De in te voeren registratieplicht, waarbij de caravans en aan hangwagens een eigen kenteken moeten hebben, zou een goed middel kunnen zijn tegen stij ging van het aantal diefstallen. Die plicht gaat in per 1 januari 1997, maar De Winkel zei giste ren bij de presentatie van de Kampeer en Caravan RAI te ho pen, dat al volgend jaar tot ken teken-registratie gekomen kan worden. Er rijden op de Neder landse zo'n 400.000 caravans, jaarlijks komen er ongeveer 20.000 nieuwe caravans bij. van onze verslaggeefster BORSSELE - Sluiting van de kerncentrale in Borssele levert een meevaller op van 1 miljard gulden, zo heeft de milieu-orga nisatie Greenpeace becijferd. Als Borssele moet worden aan gepast aan de veiligheidseisen die na de ramp in Tsjernobyl zijn vastgesteld, gaat een kilo wattuur uit de centrale min stens 11 cent kosten en dat ter wijl het adviesbureau McKin- sey heeft uitgerekend dat een kilowattuur uit een grote warmte-krachtcentrale nog geen vijf cent kost. De elektriciteitsproducenten hebben de bouw van warmte krachtcentrales echter een halt toegeroepen uit angst te zullen blijven zitten met een overschot aan dure energie. Greenpeace heeft becijferd dat de centrale in Borssele, die jaar lijks 3 miljard kilowattuur le vert, de samenleving per jaar 180 miljoen gulden meer kost dan wanneer de elektriciteit uit een grote warmte-krachtcentrale zou komen. De samenwerkende energiepro ducenten willen dat de kerncen trale in Borssele na de aanpas singen nog tien jaar extra mee gaat. Volgens Greenpeace kost dat de samenleving dus 1,8 mil jard. De kosten van onmiddellijke sluiting, door de SEP becijferd op 800 miljoen en door Green peace op 300 miljoen, zouden door het voordeel kunnen wor den gedekt. Dan blijft er, conclu deert de milieu-organisatie, nog minstens 1 miljard gulden over voor de ontwikkeling van duur zame energie. Advertentie Zoekt u écht iets moois voor uw interieur, zoek 't don in Zonnemoire! Want daar heeft Interieur Paauwe lO.QOOm' zorgvuldig geselecteerde topcollecties in tal van stijlen, die u nergens anders in Zeeland tegenkomt. Greenpeace vindt dat de nieuwe rekensommen de doorslag moe ten geven in het debat dat de Tweede Kamer volgende week voert over de mogelijke verlen ging van de bedrijfsduur van Borssele. Voor de milieu-organi satie is het duidelijk: Borssele moet dicht. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement, De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Zvidwcg 20AZonnemoire. Tel. 01112-1318, Vrijdag koopavond. Moondog gesloten 000002 mtiÊimm ■■■MM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1