Harde sanering PTT Telecom Actie tegen pesten op school Gevecht om pure chocolade Telefoonkaarten voor Unicef bjjleveid Extra banen van kabinet vooral naar grote steden 4 WEKEN kleintjes I Verlies van 3000 banen Gedwongen ontslag niet uitgesloten Nieuw melkweg stelsel ontdekt Ajax met de schrik vrij VOOR 14,- wm Geleidelijk zachter In de ochtend enkele wolkenvelden, vooral in de middag vrij zonnig, droog. De wind is matig tot vrij krachtig. Tem peratuur rond 15 graden. !37e jaargang no. 259 londerdag 3 november 1994 isse nummers 1,50 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen EN HAAG (GPD) - PTT Tele- Dra schrapt de komende drie ar 3000 van de 32.000 'taken' olledige banen), vooral op het jofdkantoor in Den Haag en j administratief werk elders. 32.000 taken worden bij PTT ilecom gedaan door 38.000 ensen, dus verliezen naar ver achting ongeveer 3500 men- n hun baan. et is de eerste harde sanerings- leratie binnen PTT Telecom, voorgaande jaren is de werk- legenheid met een paar dui- nd arbeidsplaatsen omhoog gaan. Volgens het telecombe- ijf moeten de kosten omlaag lan gedood door uurwerkbom OEST (ANP) - Een 20-jarige an uit Amersfoort is in de icht van dinsdag op woensdag n het leven gekomen toen een lurwerkbom vermoedelijk di et afging nadat het slachtol- deze wilde aansteken. Dit eft de politie van de regio .recht woensdag na een onder- ek meegedeeld, •n voorbijganger vond het achtoffer in de vroege ochtend een pad in de Boerenstreek, n landgoed aan de rand van lest. Toen al werd vermoed dat verminkingen het gevolg wa ll van een ontplofte vuurwerk- Vlak naast het lichaam ond een fiets op de standaard, oor de verminkingen kon de entiteit van het slachtoffer pas ter worden vastgesteld, ort na middernacht hadden nwonenden een enorm harde ïal gehoord. Politieagenten imen toen wel een kijkje in de ngeving, maar kwamen niet op 'st donkere pad. NEW YORK (AP) - On derzoekers van het In stituut voor Astronomie van de Universiteit van Cambridge, in Enge land, hebben in het heel al een nieuw melkweg stelsel ontdekt. Het stel sel lag bij wijze van spreken in onze achter tuin, verborgen achter de langgerekte sterren nevel aan de hemel die door de oude Grieken de Melkweg werd ge noemd. Het stelsel is ongeveer 10 miljoen lichtjaren van ons verwijderd, zei on derzoeker Ofer Lahav. Een lichtjaar is de af stand die het licht in een jaar aflegt, ongeveer 9,44 biljoen kilometer. Lahav noemde het opmerkelijk dat er nog steeds een groot sterrenstelsel „di rect achter onze Melk weg" verborgen lag, ter wijl astronomen zich veel moeite getroosten bij het bestuderen van verder gelegen delen van het heelal. De Melkweg bestaat uit sterren en stof, en ont neemt een groot deel van het zicht op achterlig gende hemellichamen. Lahav en zes collega's melden in de uitgave van vandaag van het tijd schrift Nature dat ze het stelsel ontdekten door de radiogolven die het uitstuurt. Lahav zei dat het pas ontdekte stelsel onge veer een derde van de massa van het Melkweg stelsel heeft. Toen een maal de locatie van het stelsel was vastgesteld, kon met gewone telesco pen worden vastgesteld dat het de gebruikelijke twee-armige spiraal vorm heeft, zei Lahav. erzainelaar EW YORK (RTR) - Het schil lij I.j'm Sorry van de Ameri- ianse kunstenaar Roy Lich- nstein heeft dinsdagavond tij- •ns een veiling bij Sotheby's in •W York ruim vier miljoen gul- in opgebracht. Het stuk van n knappe blonde vrouw uit er oog een traan valt, werd ge- >cht door een Amerikaanse rzamelaar. vanwege de steeds grotere con currentie in binnen- en buiten land. PTT Telecom kan geen wa terdichte garantie geven dat er geen gedwongen ontslagen val len. Voor de bonden zijn zulke ontslagen 'onaanvaardbaar'. PTT Telecom wil een produkti- viteitsverbetering halen van 15 a 20 procent om „het beste jon getje van de klas in Europa" te blijven. Dat betekent dat het aantal aansluitingen per werk nemer (een internationale tele- com-maatstaf) omhoog moet van 250 nu naar 300 eind 1997. PTT Telecom-directeur Ben Verwaayen sprak gisteren bij de presentatie van de plannen van een „reorganisatie uit kracht". „Financieel, tactisch en strate gisch gaat het heel goed met PTT Telecom", aldus Ver waayen. Hoeveel geld de kosten besparing op moet leveren, wil de Verwaayen niet zeggen. Ook hoeveel geld PTT Telecom voor UTRECHT - Een meisje belt met een telefoonkaart uit de nieuwste serie. Deze staat in het teken van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. De serie werd woensdag gepresenteerd in het stadskasteel Oudaen. Namens het Nederlandse comité Unicef was cabaretier Paul van Vliet aanwezig. foto ANP ALMERE (GPD) Vier organi saties van ouders in het onder wijs zijn gisteren begonnen met een landelijke actie tegen pes ten op school. Scholen, ouders en leerlingen worden opgeroe pen een protocol tegen pesterij en te tekenen. Staatssecretaris T. Netelenbos van Onderwijs startte gisteren de actie. De iniatiefnemers van de actie zijn de Vereniging Openbaar Onderwijs (VOO), de LOBO, OP- CO en de NKO. Volgens deze verenigingen is pesten in het on derwijs een groot probleem. Uit onderzoek is gebleken, dat meer dan 380.000 kinderen regelmatig tot vaak het mikpunt zijn van pestende medescholieren en daar zowel geestelijk als licha melijk onder lijden. De landelijke campagne richt zich vooral op de ouders. Vol gens A. Suzenaar van de VOO in Ruimtetelescoop Hubble levert scherpe foto's van Uranus WASHINGTON (DPA) - De Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie NASA heeft woensdag drie spectaculaire foto's gepre senteerd die de ruimtelescoop Hubble heeft gemaakt van de planeet Uranus en diens ringen en manen. Net zo gedetailleerde en bij even goede lichtverhoudingen ge maakte opnamen van de ringen van de zevende planeet uit ons zonnestelsel waren alleen in ja nuari 1986 gemaakt door de ruimtesonde Voyager 2. Tussen 1986 en dit jaar is er geen gelegenheid geweest de binnen ste satellieten van de planeet en zijn ringen nauwkeurig te obser veren. De Hubble-foto's zijn op 14 au gustus gemaakt door de Wide Field Planetary Camera. Uranus bevond zich toen op een afstand van 2,8 miljard km van de Aarde. De opnames tonen diverse van de elf concentrische ringen van donker stof in opgeloste toe stand. Almere is het nodig hen bewust te maken van de ernst van het probleem. Te lang hebben zij pesterijen afgedaan met opmer kingen als 'het hoort erbij' en 'daar wordt je groot van'. Maar Advertentie Morgen vrijdag 4 november zijn wij de hele dag gesloten DE BESTE KEUZE IN KWAUTKIT EN KLASSE Nieuwe Burg 12 4331 AH MIDDELBURG het gepest kan ernstige vormen aannemen, meent Suzenaar, en tot op latere leeftijd iemands le ven beïnvloeden. Ouderraden en ouderverenigin gen zullen binnen hun scholen het voortouw moeten nemen. Zij krijgen volgende week een actie pakket toegestuurd. Daarin zit algemene informatie voor de ou ders en brochures met sugges ties voor ouders en leerkrachten om het pesten op school aan te pakken. De ouderverenigingen verwachten veel van de vijfspo ren-aanpak. Deze methode gaat uit van hulp aan alle betrokke nen: de ouders, de leerkracht, de pester, het gepeste kind en de zwijgende groep leerlingen. de operatie uittrekt, bleef ondui delijk. Volgend jaar april is duidelijk welke maatregelen op het hoofd kantoor in Den Haag genomen worden. Daar zijn nu 5000 volle dige banen, waarvan er naar ver wachting circa 500 verdwijnen. Bij de andere 2500 banen die ver dwijnen gaat het ook voorname lijk om 'overhead', ondersteu nend werk dat niet direct met de produktie te maken heeft. De administratie is namelijk aan zienlijk vereenvoudigd en geau tomatiseerd. Ook in de bouw en het onderhoud van het telecom- net is steeds minder werk. Eind dit jaar heeft ons land een volle dig gedigitaliseerd net. Grote twijfels Het bedrijf belooft een 'maxi male inspanning' te leveren om gedwongen ontslagen te voorko men. Verwaayen was gisteren optimistisch over dat doel. om dat er drie procent van de banen per jaar moet verdwijnen bij een natuurlijk verloop van vier pro cent. „Maar waterdichte garan ties geven we nooit", aldus de PTT Telecom-topman. De grootste bond rond de PTT, AbvaKabo, heeft 'grote twijfels' of de ingrijpende operatie bij PTT Telecom zonder gedwon gen ontslagen kan. De bond voorziet 'grote problemen' ge zien het grote aantal banen dat moet verdwijnen. Op voorhand worden acties al niet uitgeslo ten. De bond denkt dat er bij Ko ninklijke PTT Nederland (KPN), met de twee dochters PTT Tele com en PTT Post, de komende jaren ongeveer 15.000 banen worden geschrapt. pagina 3: tucht van de markt Renault-aandeel voor 165 frank PARIJS (RTR/ANP) - Particu liere beleggers kunnen vanaf vandaag inschrijven op de aan delen van het staatsautocon- cern Renault. De aandelen kos ten 165 frank 53,95) per stuk en de inschrijving staat open tot 10 november, zo heeft de Franse minister van economi sche zaken, Edmond Alphan- déry, woensdag bekendge maakt. De langverbeide privatisering betreft 49,90 procent van de aan delen. De meerderheid blijft in handen van de Franse overheid. Er komen in totaal 61,9 miljoen aandelen ter beschikking, waar van het publiek 60 procent kan kopen. Voor de institutionele beleggers zijn 24,7 miljoen aandelen weg gelegd voor een prijs van 176 frank 57,55) per stuk. Al met al komt de waarde van Renault op omstreeks 40 miljard frank 13 miljard). De inschrijving voor de grote be leggingsinstellingen is al enige tijd geleden geopend en sluit vandaag. Deze inschrijving is tien maal overtekend. AMSTERDAM (GPD) - Het gevecht in Europa om de pure chocolade is begonnen. De strijdvraag is of de cacaobo ter, waarvan chocolade wordt gemaakt, gedeeltelijk vervangen mag worden door andere vetten. En als dat mag, kan het produkt dan nog cho colade heten? In sommige landen wel, in andere weer niet. De Europese Commissie weet het ook niet en wil de EU- lidstaten dat zelf laten uitzoe ken. De situatie is gecompliceerd. In de meeste EU-landen is in de wet vastgelegd dat de vet ten in chocolade alleen van ca caoboter mogen komen. In Engeland, Ierland en Dene marken mag echter vijf pro cent van de chocolade ook uit andere vetten bestaan. Toen de drie landen tot de EU toe traden, beloofden ze met pure cacaoboter te gaan werken. Daar kwam het echter niet van en inmiddels maakt de voedingsindustrie goedkope vervangers die dezelfde smaak hebben als echte cacaoboter. Als de Britten, Ieren en Denen die mogen gebruiken in choco lade. verslechtert de concur rentiepositie voor de overige chocoladeproducerende lan den, zo vrezen de producen ten. Zij willen zo snel mogelijk een Europese vijf- procentre geling. Dat is echter één kant van het verhaal, vinden tegenstanders als Max Havelaar, de Alterna tieve Konsumentenbond en de SNV. de organisatie die ont wikkelingswerkers uitzendt. Vervanging van vijf procent van de cacaoboter door an dere produkten betekent werkloosheid of forse inkom stendalingen voor miljoenen cacaoboertjes, vooral in de armste Afrikaanse landen. Dat kan nooit het uitgangs punt zijn van de EU, menen zij. Voor de consument wordt de zaak er ook niet overzichtelij ker op. De vervangers van ca caoboter lijken sprekend op natuurlijke cacaoboter, zodat nauwelijks te controleren valt of fabrikanten nog meer goed kope vervangers in de choco lade stoppen. De tegenstan ders van de vijf procent willen dan ook dat deze chocolade die naam niet mag dragen, maar bij voorbeeld cacaofan- tasie wordt genoemd, zoals de koetjesrepen. Aangezien de Europese regels geharmoniseerd moeten wor den, heeft de Europese Com missie (dagelijks bestuur van de EU) een voorstel naar de re geringen van de landen ge stuurd. Kernpunt daarvan is dat elk land zelf uit moet ma ken wat mag en niet mag. „Het is het slechtste voorstel dat er is", meent M. van Put ten, Europarlementariër na mens de PvdA. „Zo komt de vijf procent via de achterdeur binnen, want als het in het ene land mag, kan het andere land de invoer nooit verbieden". Volgens Van Putten stevent Europa zo af op het verfoeide junkfood-model van de Ver enigde Staten. „Mensen weten niet meer wat ze eten, want al le toevoegingen zijn toege staan. Datzelfde is gebeurd bij de richtlijn over toevoegingen aan het eten. De ruimste rege ling wordt tot norm verheven in Europa. Zodoende heeft Ne derland er in één klap twee honderd geur-, kleur en smaakstoffen bijgekregen die vroeger verboden waren. Met cacao durft de Europese Com missie opnieuw geen keuze te maken en gaan we dezelfde kant op". Danny Blind, geschorst voor Ajax-Salzburg, kreeg van trainer Van Gaal deze iveek een atv-dag. Zijn collega's op het veld namen woens dag een luierdag. De landskampioen ontwaakte pas uit de apathie nadat een achterstand was opgelopen tegen Austria. Litmanen zorg de kort voor tijd voor 1-1. Ajax blijft door het resultaat koploper in groep D van de Champions League en moet in de uitwed strijd tegen AC Milan en de thuisbeurt tegen AEK nog één punt veroveren om de laatste acht te bereiken. 19 Staking Een dag staken door het perso neel bij de bergingsbedrijven Van den Akker in Vlissingen en Smit Tak in Rotterdam heeft on middellijk resultaat opgeleverd. De werkgevers zwichtten voor de eis van de bergers: een cao met prijscompensatie. In Vlis singen staakten 35 ber gers en in Rotterdam O 170. I O Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 9; Radio en televisie: 11; Provincie: 13, 14, 15 en 17; Sport: 19, 20 en 21 DEN HAAG (GPD) - De grote steden profiteren het meest van de 40.000 nieuwe banen die het kabinet komende vier jaar schept voor langdurig werklo zen. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht kunnen re kenen op 28.000 banen. De pro blemen in de rest van Neder land zijn minder nijpend, meent minister Melkert (sociale za ken). Melkert presenteerde gisteren deze plannen, die een uitwer king zijn van het regeerakkoord. Het kabinet heeft 1,6 miljard gulden uitgetrokken voor de 40.000 nieuwe arbeidsplaatsen. Het gaat om 32-uurs banen in de verpleging, bejaardenzorg en kinderopvang en om werk als toezichthouder (conciërge, con ducteur, stadswacht). De gega digden moeten meer dan één jaar werkloos zijn. Zij krijgen iets meer dan het minimum-uur loon uitbetaald. werken of het uitkeringsgeld te gebruiken om banen te schep pen. Het gaat daarbij om experi menten die volgens Melkert nog eens minimaal 10.000 extra uit keringsgerechtigden werk ver schaffen. Voorwaarde is dat de experimenten vernieuwend zijn en uitzicht bieden op betaald werk. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: Veiligheid Volgend jaar wil het kabinet de eerste 5000 banen gerealiseerd hebben, waarvan de helft in de openbare veiligheid en toezicht. Amsterdam kan rekenen op 645 toezichthouders extra, Rotter dam 525, Den Haag 380 en Utrecht 200. De plannen van de andere gemeenten zijn nog rtiet rond. Melkert benadrukte dat niet gaat om 'Haagse papieren banen', maar dat de ingezette werklozen werk verrichten waar ter plekke grote behoefte aan is. Experimenten De 40.000 nieuwe banen zijn ver re van voldoende om de langdu rige werkloosheid van circa 200.000 mensen op te lossen. Daarom krijgen gemeenten de mogelijkheid werklozen met be houd van hun uitkering te laten Stealth-radar LONDEN (AP) - Rusland ver koopt radarapparatuur waar van het beweert dat ze de Ame rikaanse stealth-vliegtuigen kan waarnemen. Dat meldt de International Defense Review. Het Russische bedrijf Nitel, ge vestigd in Nizjnij Novgorod, be weert dat de twee radarsyste men die het op de markt heeft gebracht de stealth-vliegtuigen, die speciaal zijn ontwikkeld om onzichtbaar te zijn voor radar, kan waarnemen. een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 s

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1