G rote kans op politie-enquête PvdA en WD botsen over bezuinigingen bij Defensie 7,3% Akkoord Borsele en provincie over WOV evluchte gangsters a klopjacht door )uitsland gepakt VERS IN AMSTELVEEN Boze Molukkers betogen op het Binnenhof Auto Zeeuwse politie in België beschoten na achtervolging 06-0331 4 WEKEN 'SAUNA MIDDELBURG' DAM 45, TEL. 01180-29120 I Cl CDA stemt in met onderzoek naar methoden bij opsporen zware criminelen VROOM DREESMANN Boeing van El Al had geen bandrecorder wm VOOR 14,- Zonnige perioden Zonnig, vooral vanavond meer bewol king en vannacht lichte regen. Tempe ratuur 13 graden. De zuidoostelijke wind is zwak en neemt toe naar matig. !37e jaargang no. 258 'oensdag 2 november 1994 ,osse nummers 1,50 Al 9 jaar een feest! Bent u al bij ons geweest? van onze verslaggever MIDDELBURG - De proble men tussen de provincie en Borsele over de aanleg' van de WOV zijn uit de wereld. Nu de ze planologische hobbel is ge nomen rest de provincie nog de niet eenvoudige taak een fi nancier en exploitant voor het project te vinden. Gedeputeerde staten en het college van b en w van Borsele hebben maanden onderhan deld over oplossingen voor de bezwaren die bij de gemeente leefden tegen het WOV-tracé op haar grondgebied. De maat regelen die de gemeente had voorgesteld zouden 340 mil joen hebben gevergd; het con venant dat beide colleges zijn overeengekomen - PvdA-wet- houder drs P. J. Vollaard van Borsele is overigens tegen het akkoord - kost de provincie slechts tien miljoen. Overigens moeten de gemeenteraad en provinciale staten zich nog over de kwestie uitspreken. In ruil voor de planologische medewerking helpt de provin cie de gemeente met de op waardering van het gebied tus sen de dorpen Borssele, 's Hee- renhoek en Nieuwdorp en het Sloegebied. Door van haar zijde toe te ge ven aan de wens van Borsele om de Staartse Nol niet in te dammen, bespaart de provin cie behoorlijk wat geld. Dat kan gebruikt worden om aan een aantal wensen van de ge meente tegemoet te komen. Zo zal het eerste stuk weg dat uit de tunnel komt aan weers zijden ingepakt worden met een geluidswal. Daardoor is het verkeer ook niet zichtbaar van uit de gemeente Borsele. Meer in de richting van het dorp Borssele heeft de gemeente wa ter bij de wijn moeten doen. Zo wordt de weg in verband met de hoge kosten niet verdiept aangelegd en komt er een via duct in de Monsterweg. Burge meester ir J. L. M. Mandos ziet het echter als een groot plus punt dat de provincie mee wil werken aan het Sloerandge- bied, ook als de WOV niet door mocht gaan. zie ook pagina 9 EN HAAG (GPD) - Er komt rij wel zeker een parlemen- aire enquête naar de opspo- Ingsmethoden die de politie ebruikt tegen de georganiseer de misdaad. Het CDA heeft gis- >ren verklaard voor te zullen ;emmen, als PvdA en D66 dat ik doen. )mdat beide regeringsfracties ich daar inmiddels voor hebben itgesproken, is er nu een grote imermeerderheid voor het tuden van een enquête. De D sprak zich gisteren uit voor ;n minder vergaand parlemen- lir onderzoek. VVD-woordvoer- ler Korthals voegde er echter in toe dat zijn fractie zich niet verzetten tegen een enquête, iet standpunt van de CDA-frac- e oogt ingewikkeld. Op zich ieft het de partij geen behoefte n een enquête. Het CDA vindt it de regering voldoende mate iaal in handen heeft om zelf met (ettelijke maatregelen te ko len die het gebruik van opspo- igsmethoden aan banden l'eg- Maar CDA-woordvoerster iutendijk voegt er aan toe; s echter de regeringspartijen 'vDA en D66 dit niet eens aan &ieregering toevertrouwen, kun nen wij als oppositiepartij dat zeker niet doen." Soutendijk bevestigt dat dit standpunt er in de praktijk vrij wel zeker toe leidt dat het CDA zich voor een parlementaire en quête zal uitspreken, ook omdat de christen-democraten in het geheel niets voelen voor een par lementair onderzoek zoals de VVD wil. Behalve PvdA, D66 en hoogst waarschijnlijk CDA, zijn ook GroenLinks, SP, RPF, en CD voorstander van een parlemen taire enquête. De overige kleine fracties twijfelen nog. Mocht het CDA tegen alle verwachtingen in toch tegen een enquête stem men, dan blijft zodoende alsnog de kans bestaan op een Kamer meerderheid voor dit zware par lementaire onderzoeksmiddel. Minder tijd De VVD is voor een gewoon par lementair onderzoek omdat dit geheel achter gesloten deuren kan worden afgehandeld. Bo vendien is er veel minder tijd mee gemoeid dan met een en quête, en is de kans kleiner dat slot zie pagina 3 kolom 1 an onze correspondent ONN - Het gijzelingsdrama at Duitsland twee dagen in de an heeft gehouden is gisteren iet de arrestatie van de beide lisdaigers tot een einde geko- len. Nadat de 35-jarige Zwitser ierhard Polak gistermiddag al 'as gearresteerd in een bos bij stad Driedorf, in de deelstaat lesse, gaf de als zeer gevaarlijk estempelde Raymond Albert ich gisteravond laat over aan e politie. lbert (32), een tot levenlang eroordeelde moordenaar, had ch uren in het bos schuil ge- ouden, maar gooide tegen 23 ui- de handdoek in de ring. Hij iste enkele schoten in de lucht m de aandacht van de politie te :ekken en liet zich zonder ver- it arresteren. olak was gistermiddag rond rie uur al gegrepen. Ook hij ood bij zijn arrestatie geen ver- hoewel hij bewapend was iet een machinepistool. In zijn ïgzak vond de politie behalve geld ook een nep-handgranaat. De misdadigers hadden regel matig gedreigd zich zelf met hun gijzelaars op te blazen. De arrestatie van Albert was het laatste bedrijf van een drama dat meer dan 36 uur heeft ge duurd en waarbij de criminelen in totaal acht mensen hebben gegijzeld en een bank hebben overvallen. De klopjacht heeft de misdadigers, politie, en een horde verslaggevers door zes deelstaten gevoerd. Het gijzelingsdrama begon maandagochtend toen twee po litiemensen bij een routine-con trole de beide gangsters ontdek ten, die drie weken geleden ont snapt waren uit een Hamburgse gevangenis. De 25-jarige agent en zijn 22-jarige vrouwelijke col lega waren de eerste van de in to taal acht mensen, onder wie twee kinderen, die in de loop van het drama werden gegijzeld. Tij dens hun vlucht overvielen Al- bert en Polak een bank, en raak ten ze gewikkeld in schietpartij en met de politie. Advertentie (Advertentie) De meesterbakkers van Le Marché hebben van alles voor u gemaakt. Alles wordt gebakken waar u bij staat, verser is dus nog nooit vertoond. En voordeliger ook niet. Kom dus snel even langs bij de bakker-traiteur van V&D Amstelveen. ertoond. En voordeliger oo Rozijnen-krentenbrood. 700 gram 4*50" 2.95 Appel/abrikozen of pruimentaart. 10795" 7.95 Quiche met pittige gehaktvulling. 15,95-9.95 IN DE CHOCOLATERIE: Le Marché Belgische handwerkbonbons. Keuze uit 39 soorten. 500 gram 12.- Aanbiedingen geldig t/m woensdag 9 november. Een betoger met de Molukse vlag. DEN HAAG (ANP) - 'Beloofd is beloofd.' Met deze kreet betoogden dinsdag enige honderden Molukkers op het Binnenhof tegen het plan van staatssecretaris Terp stra van welzijn en sport, dat ertoe leidt dat het Inspraakorgaan Welzijn Moluk kers (IWM) monddood wordt gemaakt. De subsidie voor IWM vervalt. Terpstra wil de minderhedenorganisaties bundelen in een nieuw orgaan. De Moluk se gemeenschap is bang dat haar stem dan niet meer wordt gehoord. Woordvoer ders wezen kamerleden er op dat vorige regeringen hen de laatste tien jaar steeds beloofden het inspraakorgaan in stand te houden. Het IWM is in 1976 opgericht als antwoord op de gewelddadige acties van groepjes Zuidmolukkers (treinkapingen, gijzelin gen). De bevolkingsgroep is in de jaren vijftig naar Nederland gehaald, nadat In donesië zich losmaakte van ons land. Veel Molukkers dienden in het voormalige Ko ninklijk Nederlands-Indisch Leger (KNIL). Met de terroristische acties in de jaren ze ventig probeerde de jongere generatie de Nederlandse regering te winnen voor haar ideaal een eigen staat te vestigen in de In donesische archipel. Het IWM had een belangrijk aandeel in het integreren van Molukkers in de sa menleving. Ruim 4000 van hen hebben in middels de Nederlandse nationaliteit. De werkloosheid liep terug van 40 naar 17 procent. De Tweede Kamer houdt vandaag een hoorzitting over het plan van Terpstra. Minister Dijkstal en staatssecretaris Terpstra hebben gisteren toegezegd bin nenkort een gesprek te willen hebben met vertegenwoordigers van de Molukse ge meenschap. DEN HAAG (ANP) - De coalitie partijen PvdA en VVD zijn het oneens over de omvang van de bezuinigingen op Defensie. De PvdA is tegen het voorstel van minister Voorhoeve om vanaf 1997 de besparingen blijvend met een kwart miljard te beper ken. Voorhoeve vindt een derge lijke maatregel nodig om de herstructurering en modernise ring van de krijgsmacht tot een goed einde te kunnen brengen. De bewindsman kan rekenen op de steun van zijn eigen partij, de VVD. D66 wil pas inhoudelijk reageren als Voorhoeve en het kabinet eens zijn over de invul ling van de bezuinigingen. Het meningsverschil tussen PvdA en VVD spitste zich dins dag toe nadat ingewijden had den bevestigd dat Voorhoeve van 1997 tot 2000 structureel een kwart miljard minder wil inleve ren. De minister heeft zijn wens neergelegd in een beleidsbrief aan zijn collega-bewindslieden die vrijdag voor het eerst binnen het kabinet besproken. Voor hoeve hoopt op 16 november met de definitieve plannen naar buiten te kunnen treden. Mocht aan de wensen van Voor hoeve worden voldaan, dan komt het totale bedrag dat De fensie vanaf 1997 heeft te beste den een kwart miljard hoger te liggen dan in het regeerakkoord is voorzien. In het regeerak koord staat dat de defensiebe groting vanaf 1998 ruim 900 mil joen gulden lager moet uitko men dan het huidige budget. De PvdA is niet van plan in te stemmen met de wens van Voor hoeve minder te bezuinigen. PvdA-kamerlid Zijlstra vindt dat de minister met zijn voor stellen voorbijgaat aan het re- HILVERSUM (ANP) - De El Al-Boeing die in oktober 1992 op de Bijlmermeer neerstortte, had geen band recorder aan boord waarop de cockpitgesprekken zijn opgenomen. De Cockpit Voice Recorder (CVR) was voor de vlucht verwijderd omdat het toestel militair materieel vervoerde. Dat zei dinsdag Victor Ostrovs- ky, een ex-agent van de Is raëlische geheime dienst Mossad, in het televisiepro gramma Nova. Volgens Ostrovsky komt het regelmatig voor dat bij El Al- vluchten de CVR wordt ver wijderd als de Mossad bij die vluchten is betrokken. Na de ramp is lang gezocht naar de CVR. De recorder is van groot belang omdat het door de gesprekken in de cockpit meer inzicht zou kunnen verschaffen over de oorzaak van de ramp. De Flight Data Recorder, die de vluchtgegevens opslaat, is wel gevonden. De twee recorders vormen samen de zwarte doos. Een woordvoerder van de Rijksluchtvaartdienst noemde het „pure onzin" wat de ex-agent in Nova uit te. Het is volgens hem uitge sloten dat de Israëliërs de CVR uit de Boeing zouden hebben verwijderd zonder dit bij de internationale luchtvaartorganisatie ICAO aan te geven. Bovendien hebben personeelsleden van El Al kort na de ramp de on derzoekers verteld dat er een CVR aan boord was „met ty penummer en andere bijzon derheden". Akiva Tor. de woordvoerder van de Israëli sche ambassade in Den Haag, bestempelde de ver klaring van Ostrovsky als compleet vals. geerakkoord. „Daarin zijn af spraken gemaakt. En afspraken moeten worden nagekomen." Pronk De PvdA vreest dat een gerin gere bezuiniging op Defensie ten koste gaat van Ontwikkelings samenwerking. Binnen het kabi net heeft PvdA-minister Pronk al laten weten met een dergelij ke gang van zaken niet akkoord te zullen gaan. De VVD valt haar partijgenoot Voorhoeve niet af. Bezuinigin gen zijn prima, maar ze moeten een aanvaardbare uitvoering van de Prioriteitennota niet in de weg staan, aldus de liberalen. Kamerlid Weisglas gaf toe dat de WD haar minister zal steu nen als deze tot de bevinding komt dat met de huidige bezui nigingen de gevechtskracht en de kwaliteit van de krijgsmacht te zeer worden aangetast. Het CDA hekelt het rumoer rond de defensiebegroting. De partij verlangt dat Voorhoeve zo spoe dig mogelijk opheldering geeft over de bezuinigingen die hij be reid is uit te voeren. Minister Van Mierlo (buiten landse zaken)ontkende dinsdag dat de bezuinigingen op Defen sie het eerste conflict in de paar se coalitie zouden vormen De bewindsman sprak voorts tegen dat hij met zijn uitlatingen van vorige week, waarin hij waar schuwde voor verdere bezuini gingen op Defensie, Voorhoeve te hulp wilde schieten. Boer nog armer De boeren en tuinders hebben ook in 1993/94 ingeteerd op het eigen vermogen. In de akker- bouw e?i veehouderij bedroegen de opbrengsten 23,3 miljard gul den en de kosten 29 miljard. In de glastxiinboxiio. de fruitteeltbe- drijven en bij de varkens- en pluimveehouders was de situatie drama- tisch. O Museum SBKM-directeur Lex ter Braak voelt zich, na zijn kritische noti tie over de exploitatie van het nieuw te bouwen museum 13IIX. in een kwaad daglicht gesteld bij de voorvechters van het mu seum. Hij ontkent met klem het nieuwe museum te willen tor pederen. Het tegendeel is eerder waar. „Ik wil alleen Middel burg voor een finan cieel debacle behoe- den." Het gaat nog steeds niet goed met. PSV. De Eindhovense voet balclub. die vorige week trainer Aad de Mos verving voor Kees Rijvers, verloor gister avond kansloos van 4 Roda JC met 3-0. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland; 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17 van onze verslaggever SLUIS - Twee agenten van het team West-Zeeuwsch-Vlaande- ren van de politie zijn dinsdag ochtend vroeg tijdens een ach tervolging tot twee maal toe be schoten. De 'achtervolging moest nabij het Belgische Dud- zele worden gestaakt, omdat de onbekend schutters de radia- teur van de politieauto hadden lekgeschoten. De agenten ble ven ongedeerd. De schutters ko zen het hazepad. De agenten reden omstreeks half vijf door Sluis en merkten in de Sint-Annastraat een donker gekleurde auto. vermoedelijk een Ford Sierra, met een Bel gisch kenteken op. De patrouille wilde een routine-controle uit voeren. Een stopteken werd ge negeerd en vervolgens beant woord met een schot hagel. Met enkele forse sterren in de voorruit en danig geschrokken gingen de politie-agenten achter de Belgische auto aan, die met grote snelheid de grens was overgeschoten. Terwijl de ach tervolging werd voortgezet, seinden de agenten de Belgische politiediensten in Ter hoogte van het plaatsje Dudzele, twintig kilometer over de grens, kregen de Zeeuwse agenten de vluchtauto weer in beeld. Lang duurde dit echter niet, want toen de politieauto dichterbij kwam werd wee^ een lading hagel afgeschoten via een zijraampje. De hagelkorreltjes (Advertentie) Tijdelijk aanbod Vaste Termijn Deposito looptijd <5 jaar. Wanneer u nu minimaal fl .000,- vastzet voor een periode van 5 jaar ontvangt u 7,3% rente per jaar Aanbod geldig t/m 4 november 1994. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder mee. boorden zich een weg door de ra- diateur van de politieauto, waar door de achtervolging moest worden gestaakt. De agenten (27 en 37 jaar) bleven bij de schiet partijen ongedeerd. De politieauto werd voor nader onderzoek overgebracht naar het politiebureau in Knokke- Heist, Het parket van Brugge en de Belgische politiediensten stellen een nader onderzoek in. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving kf 83,75 Naam: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen guat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1