OURANT Zware Europost Van den Broek 7,3% Man schiet tientallen kogels af op ambtswoning van president VS Bijscholing voor hulp-Sinterklazen 06-0331 4 WEKEN Den Haag tevreden met portefeuille Midden- en Oost-Europa Opbrengst Ruanda-actie 73 miljoen Water houdt Beets weer uit de slaap Voetbalsupporters vernielen Arnhemse McDonaldsvestiging wmmm Verdachte ontvoering vrouw uit Zierikzee door vormfout vrij VOOR 14,- Regenachtig Bewolkt, perioden met regen en motre gen. De zuidwesten wind is meest vrij krachtig, aan zee krachtig tot hard.. Maximum temperatuur 14 graden. 237e jaargang no. 256 Maandag 31 oktober 1994 Losse nummers 1,50 Wie maakt de origineelste wenskaarten binnen 1-uur vanaf 99 Ct. per afdruk? Juist! FOTO VERSCHOORE Goes, Middelburg, Vlissingen, Hulst, Terneuzen, Zierikzee, Euen-Leur van onze correspondente LUXEMBURG - Euro-Commis saris Hans van den Broek heeft zaterdag in Luxemburg één van de zwaarste posten in de nieuwe Europese Commissie in de wacht gesleept. Van den Broek krijgt zowel de politieke als economische banden met Mid den- en Oost-Europa, inclusief ex-Joegoslavië en de republie ken van de voormalige Sovjetu nie te onderhouden. Hij zal alle onderhandelingen over de uitbreiding van de Euro pese Unie leiden, ook die met Malta en Cyprus en eventueel Turkije. Voorts krijgt hij de 110 EU-'ambassades' onder zich, evenals de betrekkingen met de Verenigde Naties, de Raad van Europa en de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE). Voor Nederland is deze 'Groot- Europa:portefeuille' het eerste goede Europese nieuws na twee jaar van stelselmatige nederla gen en de eerste Europese over winning van het 'paarse' kabi net. Van den Broek verborg zijn vreugde nauwelijks. „We heb ben redelijk overvloedig op ons bord gekregen." Hij vond dat het kabinet „een gok had genomen" door met hem in zee te willen, maar „ik kan in alle bescheiden heid zeggen dat het goed heeft uitgepakt". Van den Broek liet een zwaar te leurgestelde Britse Commissa ris Sir Leon Brittan achter zich, die zijn oog op hetzelfde Groot- Europa had laten vallen. Nadat Santer de verdeling van de por tefeuilles had bekendgemaakt, dreigde Brittan zelfs met zijn ontslag. Van den Broek zei be grip te hebben voor de Brit, maar „samen hebben we voor deze portefeuille gevochten en uiteindelijk kan maar één volle dige genoegdoening krijgen". Met de portefeuille-verdeling heeft de Luxemburger Jacques Santer zijn eerste grote hinder nis als nieuwe voorzitter van de Europese Commissie met glans genomen. Hij bracht het er goed vanaf en legde veel geduld en zorgvuldigheid aan de dag, luid de het oordeel. De grootste vernieuwing van Santer is de geografische opde ling van de wereld. Tot nu toe had Brittan alle economische betrekkingen onder zich, ook met Oost-Europa, terwijl Van den Broek zich met de politieke en veiligheidsaspecten be moeide en de Spaanse Commis saris Manuel Marin ontwikke lingssamenwerking beheerde. Voortaan zijn er vier buitenland- Commissarissen, die elk voor een deel van de wereld zowel in politiek als economisch opzicht verantwoordelijk zijn. Brittan is de geïndustrialiseerde wereld toebedeeld, inclusief de Verenigde Staten. Japan en de Aziatische 'Tijgers'. Marin krijgt de zuidelijke landen aan de Mid dellandse Zee, het Midden-Oos ten en Latijns-Amerika, de Por tugees Joao Deus de Pinheiro Afrika en de voormalige Euro pese kolonies in de Stille Oceaan en het Caribische gebied. Voor zitter Santer wil zelf ook buiten landse initiatieven kunnen ont wikkelen en in ieder geval kun nen ingrijpen als zich botsingen tussen de vier Commissarissen voordoen. Financiën De zware financiële portefeuilles vallen toe aan de Italiaanse Commissaris Mario Monti, die nu nog aan het hoofd staat van de universiteit van Milaan, en de conservatieve Fransman Yves- Thibault de Silguy. De land- bouwportefeuille, die de helft van de Europese begroting op slokt. gaat naar de vroegere Oos- HILVERSUM (ANP) - De inza melingsactie voorRuanda heeft totnutoe 73 miljoen gulden op geleverd. De helft van het geld is opgegaan aan noodhulp. Bij na een kwart van het bedrag is bestemd voor de wederopbouw in het door oorlog verscheurde en verwoeste Afrikaanse land. Zondagavond hebben de geza menlijke omroepen en de NOS aandacht geschonken aan de si tuatie in het land en aan de vluchtelingenkampen in en rond Goma in Zaïre. Ze legden zij tezamen met de hulporgani saties, verantwoording af voor de opbrengst van de nationale actie-uitzending van 6 augustus. Het geld voor hulp bij eerste nood is verdeeld over Artsen zonder Grenzen, Terre des Hom mes, Tear Fund, Unicef, Novib, Memisa, Mensen in Nood, Stich ting Oecumenische Hulp, Stich ting Vluchteling en het Neder landse Rode Kruis. De meeste van deze organisaties verdelen ook de 16,3 miljoen gulden voor de wederopbouw. Vier organisa ties verdelen verder 7.7 miljoen gulden die naar de gezondheids zorg gaat. Bijna een tiende van de totale opbrengst is nog niet uitgege ven. Acht procent ging op aan organisatiekosten, OOSTERHOUT - Hulp-Sinterklazen maken zich klaar voor de groepsfoto, na een cursus in de bossen van Oosterhout. Negen cursisten lieten zich door het Sint Nicolaas Genootschap Nederland leren hoe een echte Goedheiligman zich dient te gedragen. Alle kneepjes van het vak passeerden de revue: van omgaan met de kinderen tot kleding. Ook zou Sinterklaas zelf, in burger, nog langs zijn gekomen om de vorderingen te beoordelen. foto Koen Suyck/ANP BEETS (GPD) Slagregens, pompende poldergemalen, stij gend boezemwater en hier en daar weer zandzakken voor de deur. Met de watersnood van vorige maand nog in het achter hoofd, sloeg inwoners van het Noordhollandse Beets de schrik weer om het hart toen het afge lopen weekeinde het water weer dreigend begon te stijgen. Mevrouw L. de Vries had er sla peloze nachten van. „De vlonder in de ringvaart liep al weer onder en dan duurt het meestal niet lang voor je weer in de rotzooi zit. En we zijn nog niet eens uit de rommel van vorige keer. Donderdag is er 60 millimeter in 24 uur gevallen. Van vrijdag tot zondag viel er weer eens 37 milli meter en het is nog niet voorbij met de nattigheid. tenrijkse minister van landbouw Franz Fischler. De nieuwe Commissie telt 21 in plaats van 17 Commissarissen, tenminste als de komende maand de referenda in Zweden en Noorwegen over toetreding tot de EU positief uitvallen. Op nadrukkelijk verzoek van het Europees Parlement hebben niet minder dan vijf lidstaten ditmaal vrouwen naar Brussel afgevaardigd. Het EP moet half januari formeel met de nieuwe Commissie instemmen. Nederlandse reacties In politiek Den Haag is over het algemeen tevreden gereageerd op de nieuwe portefeuille voor Van den Broek in het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Het ministerie van Buitenland se Zaken meent dat „de zwaarst mogelijke post" is binnenge haald met precies de taken waar minister Van Mierlo zich sterk voor heeft gemaakt. Binnen de paarse coalitie ont stonden de afgelopen weken enige spanningen over de Euro benoeming. Van Mierlo en pre mier Kok wilden de CDA'er Van den Broek graag handhaven, de WD vond dat Nederland moest proberen met een andere kandi daat de belangrijke landbouw- of transportsector in handen te krijgen. In de reacties klinkt die strijd door: „de portefeuille van Van den Broek kalft nu nog verder af', constateert de VVD zuur. D66 vindt de uitkomsten van het Luxemburgse beraad „accepta bel", maar betreurt het dat de buitenlandse politiek van de EU over meerdere commissarissen versnipperd raakt. PvdA en CDA zijn tevreden met het ta kenpakket voor de Nederlandse Eurocommissaris. zie ook pagina 4 (Advertentie) Tijdelijk aanbod Vaste Termijn Deposito looptijd 5 jaar. Wanneer u nu minimaal fl .000,- vastzet voor een periode van 5 jaar ontvangt u 7,3% rente per jaar. Aanbod geldig t/rn 4 november 1994. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder mee. Ruim 40 uur Aerobics Geldeloozepad 7 Goes tel.01100-23505 llooooiV,,unhum Wij repareren ook aNj andere elektrische huishoudelijke apparaten ARNHEM (GPD) Een groep van twintig voetbalsuppor ters heeft gistermiddag huis gehouden bij de McDonalds in het hartje van de Arnhemse binnenstad. Zonder dat daar enige reden toe bestond werden twee klanten mishandeld en werd binnen vijf minuten de inventaris kort en klein ge slagen. Nadat de politie was ingeseind verlieten de vandalen ijlings het pand en namen de benen richting centraal station. Daar werden negen van hen opgepakt en vervolgens voor verhoor overgebracht naar het Arnhemse politiebureau waar ze wer den overgedragen aan het 'geweldsteam'. De overigen wisten te ontkomen. De aangehouden supporters zijn tussen de 16 en 25 jaar oud en zijn afkomstig uit Baarn, Lelystad, Soest. Oude Horne. De Kniepe. Oosterwolde en Heerenveen. Enkelen van hen ver klaarden voor de Arnhemse politie dat ze de wedstrijd NEC- Ajax wilden bezoeken. van onze correspondent WASHINGTON - Voor de tweede maal in zes weken is het Witte Huis doelwit ge weest van een aanslag. Een 26-jarige man schoot zaterdagmiddag met een halfauto- matisch geweer 20 tot 30 kogels af op de pre sidentiële ambtswoning. President Bill Clinton was in het woongedeelte van het Witte Huis, maar liep geen moment gevaar. Ook niemand anders raakte gewond. De beveiliging van de Amerikaanse presi dent is hiermee opnieuw punt van discussie geworden. Begin september vloog een 38-ja- rige man in een zelfmoordpoging een gesto len sportvliegtuigje te pletter tegen de muur van het Witte Huis, zonder tijdig opgemerkt te zijn. De piloot kwam om. Clinton was toen niet thuis. De schutter van zaterdag. Francisco Duran uit Colorado, werd door twee voorbijgangers overmeesterd toen hij zijn wapen wilde her laden. Daarna werd hij gearresteerd door agenten van de Secret Service. Deze dienst zorgt voor de bewaking van het Witte Huis en de president. Het is nog onduidelijk of sprake is van een poging tot aanslag op president Clinton. Vanaf de straat kon de man onmogelijk Clin ton bereiken. Vooralsnog is hij beschuldigd van het beschadigen van overheidseigen- dommen en het bezit van een verboden wa pen. Maar een woordvoerder van de Secret Service zei dat verdere aanklachten niet zijn uitgesloten. Zeker acht kogels raakten het Witte Huis. De kogelinslagen in de muren waren duide lijk zichtbaar. Een kogel drong de perszaal in een zijvleugel binnen, waar zich op dat moment enkele journalisten bevonden Alle ramen van het Witte Huis zelf zijn kogelbe stendig. Clinton, die net was teruggekeerd van zijn reis naar het Midden-Oosten, zat naar een football-wedstrijd te kijken toen het incident gebeurde. Zijn vrouw Hillary was in Californië. Dochter Chelsea was niet thuis. Duran haalde rond drie uur een geweer te voorschijn vanonder zijn lange regenjas en begon te schieten vanaf het trottoir voor het Witte Huis, waar zich altijd honderden toe risten bevinden, die de ambtswoning van nabij willen bekijken. Hij had zijn wapen, een Chinees SKS-geweer, gekocht de dag nadat president Clinton een wet had gete kend die het bezit van dit soort militaire wa pens strafbaar stelt. Dat was ook de dag waarop het vliegtuigje op het Witte Huis stortte. Duran was eerder dit jaar oneervol uit het leger ontslagen, nadat hij enkele ja ren in de gevangenis had gezeten wegens ge weldpleging. AOV Kamerlid Hendriks is uit het Al gemeen Ouderen Verbond (AOV) gestapt en gaat als zelf standige eenmansfractie ver der. Zaterdag bleek in Eitidho- ven dat hij geen steun had in zijn partij en zelfs door de portiers niet tot de vergadering werd toe gelaten. Daarop zegde hij zijn lidmaatschap A op. Brandweer Voorzitter J. van derDoef van de regionale brandweer Zeeland heeft zaterdag stelling geno men tegen de voorgenomen her verdeling van het geld voor de brandweer. De financiering mag jiiet. afhankelijk worden van het inioonertal van de provincie, vindt C hij. w Kees Rijvers De crisis bij PSV lijkt nog niet bezivoren. Kees Rijvers zat zaterdagavond in de thuiswed strijd tegen FC Groningen voor het eerst op de bank. De oude maestro zag zijn elftal slecht voetballen, maar wel met 5-0 win- A O nen. I O Radio en tv: 2; Binnen- en buitenland:3 en 4; Provin cie: 5, 7 en 9; Sport: 13, 14,15, 16, 17, 18, 19 en 20 Een door een kogel doorboorde ruit in de perszaal van het Witte Huis is door de politie afgeplakt met tape. Op de achtergrond geven chefstaf van het Witte Huis Leon Panetta en Richard Griffin van de geheime dienst een persconferentie. foto Joshau Roberts/AFP Tweede aanslag op Witte Huis in twee maanden van onze verslaggever ZIERIKZEE - Een 42-jarige in woner van Velden die vorige week werd opgepakt wegens ontvoering van zijn dochter is zaterdag vrijgekomen door een procedurefout. De man zat vast in een politiebureau op Walche ren en zou vandaag, maandag, worden voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. Bij het invul len van de formulieren voor de inverzekeringstelling zag de hulpofficier van justitie een kleinigheid over het hoofd. De advocaat van de verdachte ont dekte dat en eiste onmiddellij ke vrijlating. Drie medeplichti gen zitten nog wel vast. Een 18-jarige Irakese vrouw werd vorige week woensdag ont voerd uit het huis te Zierikzee waai' zij bij haar vriend logeerde. Het zinde haar familie niet dat zij zich een Westerse houding aanmat. De ontvoering kwam donderdag tot een ontknoping toen de politie de Irakese aan trof in een woning te Venlo. Haar vader, twee broers en een zwager werden aangehouden en overge bracht naai' een politiebureau in Zeeland. Daar is een fout ge maakt bij het invullen van de pa pieren voor de inverzekerings telling van de vader. Wijziging De hulpofficier van justitie hield geen rekening met een wetswij ziging per 1 oktober. Die nieuwe regel schrijft voor dat een ver dachte na aanhouding drie da gen in verzekering kan worden gesteld aan een politiebureau. „Op de formulieren staat nog standaard vermeld dat het twee dagen zijn. De oude regeling dus", aldus een politiewoord voerder zondagavond. „Dat had doorgehaald en verbeterd moe- Agente krijgt kopstoot HOOGEZAND (GPD) - Een agente van de politie in Hooge- zand raakte licht gewond door een kopstoot van een onwillige arrestant. De 32-jarige dader verzette zich zaterdagavond te gen een alcoholcontrole. Naast het uitdelen van de kopstoot vernielde hij de voorruit van de politieauto. Op het bureau wei gerde hij medewerking aan een ademtest. De agente heeft een flinke buil op het voorhoofd. ten worden op de papieren." De Irakese vrouw is direct op de hoogte gesteld van de vrijlating. Een verdachte twee keer aan houden voor hetzelfde feit kan niet. Verdere vervolging van de vader blijft echter wel mogelijk. „Maar het is nu een stuk lastiger de bewijsvoering rond te krij gen". aldus de politiewoordvoer der. „Een verdachte is moeilijk te verhoren als hij niet vast zit." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters:m7v Straat: Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1