Bon supermarkt onbetrouwbaar 2 PZC Liever bij de oppasser Scherper toezicht op verzekeraars van begrafenis Wijk tijdens actie politie afgezet uit vrees voor familie ttuisvrouwenvereniging in rep en roer om waspoeder Matsier moet helft an AKO Literatuur Vijs alsnog krijgen binnen- en buitenland het weer in zeeland canningskassa bevat regelmatig onjuiste prijzen Minister praat vanuit cel Mx DONDERDAG 27 OKTOBER 1994 I I I I I I I I I II I I I I I I I I I I I I N I I II IEMEN (GPD) - De kassabon supermarkten is Onhe il l)U wbaar. In de scanningkassa ie streepjescodes van produk- di n inleest, worden regelmatig K [juiste prijzen gestopt. Dat 5jkt uit een steekproef van het msterdams onderzoeksbu- au Nielsen. jms krijgt de consument een [odukt een dubbeltje tot gul- :ns goedkoper, maar even jak is de prijs te hoog. Nielsen ieit nu voor regelmatige, on- jigekondigde controles in de permarkten. Het bureau wil trvolgens met ondernemers [oberen interne procedures be te laten naleven. Het pro- ;m is bekend bij de Consu- >ntenbond. Volgens een wrdvoerder blijkt dat één op itwaalf artikelen onjuist wordt rrekend. Dat was eerder ook al it geval bij de gewone kassa. Consumentenbond heeft on- ngs de prijsverschillen gemeld een consumentenorganisa- van de Europese Commissie. leze eeft inmidels een onder- ik laten instellen bij Europese ootwinkelbedrijven. In Neder- nd wordt onder meer bij Albert [eijn gekeken. De resultaten n nog niet bekend. Volgens secretaris van de Vereniging winkelbedrijven in R. Jacobs delen heeft de branche alle be- van Groot- lang bij een kritische controle. Levensmid- „Hoe goed de interne procedu res ook zijn. de uitvoering ervan blijft mensenwerk. Het is in ons belang dat de prijzen kloppen. Wij zijn niet gebaat bij ontevre den consumenten". Jacobs ziet het verloop in perso- ROTTERDAM - Een jonge zeebeer zoekt het gezelschap op van zijn verzorger Henk van Hof in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp. Het dier is met de fles grootgebracht in de Duitse dierentuin Hellabrun in München. Dit had de nodige aanpassingsproblemen met soortgenoten tot gevolg, reden voor de oppasser om voorlopig nog even een oogje in het zeil te houden. foto John de Pater/ANP neelsbestand als voornaamste oorzaak van de optredende prijsverschillen. Onderzoeksbu reau Nielsen spreekt daarnaast van 'het ontbreken van disci pline bij het winkelpersoneel'. De Vrekkenkrant, het blad voor de 'spaarzame kant van Neder land'. meldt in het meest recente nummer een voorbeeld van de onjuiste prijsinformatie. Bij een supermarkt in Heemstede werd een zak ecologische aardappe len voor 4,99 aangeslagen, in plaats van 3,69. Ook werden courgettes aan de scanningkas sa een daalder duurder. Nadat de vrouw had gereclameerd, bood de supermarkt de fout aan geslagen produkten gratis aan. Desondanks was de vrouw zo verontwaardigd dat ze aangifte deed bij de politie Koffer van hoofd veiligheidsdienst Soestdijk gestolen SOESTDIJK (GPD» - Uit de auto van het hoofd van de vei ligheidsdienst van paleis Soest dijk is, naar nu bekend is gewor den, vorige maand een koffertje met documenten gestolen. Woordvoerder A. Folgerts van het Korps Landelijke Politie diensten wil niet bevestigen dat de agenda van de koninklijke fa milie in het koffertje zat. „We hebben de afgelopen tijd niet iets opgemerkt dat verband houdt met de diefstal. Er zijn ook geen extra veiligheidsmaat regelen getroffen", laat Folgerts desgevraagd weten. De wagen stond tegenover het paleis ge parkeerd. De achterklep werd opengebroken. „Het lijkt op een toevalstreffer, maar dat weten we pas zeker als we de dader te pakken hebben". DEN HAAG (GPD) - Er komt een veel scherper toezicht op verzekeraars die een begrafenis verzorgen, ook al kost dit sommige uitvaartverzekeraars de kop. Minis ter Zalm (financien) heeft dit de Kamer laten weten. De bewindsman legt kritiek van de hele Kamer op een soortgelijk plan van zijn voorganger Kok, naast zich neer. Het scherpere toezicht slaat op de zogenoemde natura uitvaartverzekeraars: verzekeraars die in ruil voor het betalen van premie de begrafenis verzorgen in plaats van een som geld uit te keren. Verzekeraars met meer dan 3000 verzekerden komen onder direct toezicht van de Verzekeringskamer. Die moet de financiële conditie van het bedrijf in de gaten houden. Binnen vier jaar moe ten de verzekeraars daartoe aan bepaalde normen vol doen. Voor kleinere verzekeraars komt er een lichter regime dat vooral voorziet in informatievoorziening aan en in vloed van de leden, en registratie van de verzekeraar. BSTERDAM (ANP) - De tichting AKO Literatuur Prijs oet alsnog 50.000 gulden over- aken aan Nicolaas Matsier, irecteur A. Voster van uitge- trij De Bezige Bij, die Matsiers «man Gesloten huis uitgeeft, thrijft dat in een brief aan de oorzitter van de Stichting KO Literatuur Prijs, A. Drees- Voster noemt het geen tnnele eis, maar een morele, aterdagavond mocht G.L. Dur- icher voor zijn boek Quaran- iine de prijs van 100.000 gulden ee naar huis nemen. Hij be- aalde bij de stemming evenveel linten als Matsier. Maar omdat lurlacher meer eerste plaatsen ad behaald, werd hij tot win- •aar uitgeroepen. Matsier ver eerde zoals ook duidelijk op te- visie was te zien in de veron- erstelling dat hij de AKO Prijs aequo had gewonnen. Zowel de uitgever als Matsier waren „ontsteld, ontzet en onthutst" over wat volgde, schrijft Voster. „Ik denk dat u Matsier, de AKO prijs en de publieke opinie recht doet door alsnog zorg te dragen voor het feit dat Nicolaas Mat sier zijn 50.000 gulden niet zal worden ontnomen." Hij draagt de voozitter op „in de geest van het rechtsgevoel" te handelen. Dreesmann heeft Voster laten weten dat Hans Verkruissen. se cretaris van de Stichting, zijn brief op de eerstvolgende be stuursvergadering zal behande len. Volgens een woordvoerster van de AKO wordt die vergade ring binnen twee weken belegd. Dinsdag werd overigens bekend dat Durlacher tijdens de stem ming in de zaal één punt meer behaalde dan Matsier. De nota ris die de puntentelling aan pre sentatrice Sonja Barend door gaf, baseerde zich op vooraf ver strekte gegevens van de juryle den. Een van hen stak in de uit zending echter een bordje om hoog dat een punt meer aangaf dan voor de uitzending was ge meld. Drie CD-ers naar Nederlands Blok DEN HAAG (ANP) - Partijleider H. Janmaat van de Centrumde mocraten zegt niet warm of koud te worden van het recente opstappen van opnieuw enkele kaderleden. Volgens een voorzichtige schat ting heeft de CD sinds de raads verkiezingen van de 77 raadsle den er minder dan 60 overgehou den. De extreem-rechtse zuster partij Nederlands Blok maakte in het holst van de nacht van dinsdag op woensdag bekend dat zij de Utrechtse raadsleden J. Morren en H. van Eijk en hun Amersfoortse kompaan P. Kreu- ger aan de boezem had gesloten. DOETINCHEM - Gezeten op een gevangenisbed laat minis ter Sorgdrager van justitie zich interviewen door een radio verslaggever. De bewindsvrouw opende gisteren het nieuwe huis van bewaring. Het gebouw heeft als opvallend kenmerk een door architect Martin van Dort ontworpen dak. Dat ligt op een laag gekromde leggers en steekt ander halve meter over de rand van het gebouw. Dat moet voorko men dat gevangenen via het dak kunnen ontsnappen. foto Hans Steinmeier ANP EINDHOVEN (GPD/ANP) - Het afzetten van delen van de woon wijk Tongelre in Eindhoven dinsdag tijdens huiszoekingen en invallen, was nodig omdat bewoners van de wijk de politie hinderden bij het onderzoek. De afsluiting vond plaats in het ka der van een grote politie-actie, waarbij op een aantal plaatsen in Nederland in totaal 30 men sen werden aangenomen. Zij w orden verdacht van drughan del en witwassen van criminele winsten. Volgens de politiewoordvoerder was een probleem bij de huiszoe kingen en arrestaties dat in de wijk Tongelre veel familie en kennissen van de betrokken ver dachten wonen. Die dreigden zich met de zaak te gaan be moeien. waarop de rechter-com- missaris verdere afzettingen ge lastte. Gevreesd werd ook dat bewijsmateriaal zou verdwijnen. Dat bij de actie, waaraan 180 po litiemensen deelnamen, slechts een kilo drugs (amfetamine) werd aangetroffen, zegt volgens de woordvoerder niet veel. „Het gaat om de gevolgen van de acti viteiten van deze mensen in Bra bant en ver daarbuiten. Hoeveel drugs we dan daadwerkelijk vin den doet er niet zo toe. Over de vorderingen tijdens de verhoren wil de woordvoerder („om tacti sche redenen") niets zeggen. Burgemeester dr R. Welschen van Eindhoven heeft, dinsdag middag. tien uur na het begin van de actie, de bevolking te in formeren. Dat heeft Welschen woensdag bevestigd. Persrech ter W. Hoppers van de recht bank in Den Bosch vindt dat de media eerder op de hoogte had den moeten worden gebracht. Welschen. beheerder van het IRT Zuid-Nederland, was er niet van op de hoogte dat de actie dinsdag zou plaatsvinden. „Dat is terecht want de verantwoor delijkheid lag bij de rechter commissaris." HAAG (GPD) - Een iets te hartelijke felicita te voor de fabrikant van Ariel, heeft de Neder- todse Vereniging van Huisvrouwen in rep en [*r gebracht. Het Sterspotje wekt de indruk dat 'vereniging zich heeft overgeleverd aan de was middelenfabrikant. Ariel wordt als enige van de fcn tot vijftien gekeurmerkte poeders geluk ge- "nst. Hoe staat het met de onafhankelijkheid en "egriteit van deze toeverlaat van de Nederland- k consument? Lide Schuit voelt zich „nogal verrast Overvallen". Reclame waarin het cirkelvormige keurmerk van de vereniging discreet figureert, is normaal. Maai' een uitbundige felicitatie namens de vereniging geeft het behalen van het keurmerk ineens een volstrekt andere lading. De Vereniging is overdonderd. „Wij gaan kijken of er juridisch iets aan te doen is", zegt Schuit „en of we dat ook wil- len". Beheer In de reclamespot treedt Leonie Sazias als verslag geefster op en wint informatie in over de voordelen van Ariël. Aan het eind volgt de felicitatie bij mon de van Han van Laanen. Van Laanen is directeur van het Keurmerkinstituut, een erkende instantie die tal van produkten toetst op kwaliteit, mileube- lasting en prijs. Het instituut werkt niet alleen voor de Vereniging van Huisvrouwen, maar ook voor TNO en Veilig Verkeer Nederland en kent ook het Milieukeur en het Goedkeur toe- De Vereniging van Huisvrouwen heeft het beheer van haar keurmerk in handen gelegd van dit insti tuut. Ze bemoeit zich niet met de dagelijkse gang van zaken, al kan het wel veto's uitspreken over Vandaag Volgens Zalm zal het scherpere toezicht er toe leiden dat sommige bedrijven failliet gaan of worden verkocht. Er zijn ongeveer 225 natura-uitvaartverzekeraars die commercieel werken. Onderzoek heeft geleerd dat 82 procent wel een jaarrekening heeft maar die in minder dan de helft van de gevallen ook door een accountant wordt nagetrokken. Negentig procent van de verzeke raars heeft een financiële reserve maar de omvang daar van wordt maar in 40 procent van de gevallen op basis van gestelde normen gecontroleerd. produkten die het begrip Keurmerk te zwaar be lasten. zoals bijvoorbeeld vibrators. Het Keuringsinstituut zelf is zich van geen kwaad bewust. ..De wijze waarop de certificaathouders het keurmerk gebruiken is vrij", aldus woordvoer der Th van Vliet. Hij ziet niet in dat de felicitatie in de reclamespot - 'infomercial'. zegt hij - Ariël een andere posititie geeft dan de andere tien tot vijf tien zeeppoeders die ook goedgekeurd zijn. „Als we de keurmerkcertificaten uitreiken, feliciteren we de fabrikanten altijd". Een complex-lagedrukgebied heeft onder andere een centrum boven het noordelijk gedeelte van de Noordzee en is het ko mend etmaal nog vrijwel statio nair. Ten zuiden van Zeeland bouwt een mg van hogelucht- druk op behorende bij het Azo- renhoog. Hierdoor blijft de stro ming westzuidwest met onsta biele lucht. Er is dan ook een wis selende bewolking met af en toe zon maar ook nog een enkele bui met kaïis op omveer. Vannacht passeert een trog. deze zorgt er voor dat de buiigheid tijdelijk toeneemt. De temperatuur loopt op naar 11 graden, de minimum vannacht ligt omstreeks 7 gra den. De ivestzuidivestelijke wind is in Oost-Zeeland matig 4 Bea- fort, aan zee vrij krachtig 5 Beaufort. De wind neemt in de loop van de dag af naar matig 3- 4 Beaufort en draait vanavond tijdelijk naar zuidwest. Nautisch bericht Wind: westzuidwest 5-6 Beau fort. m de loop van de dag zuid west 4-5 Beaufort: zicht: goed. in een bui matig: temperatuur kustivater12 gradenafwijking waterstanden: geringe verho ging: max. goipioogte monding Scheldes: tussen een en ander halve meter. ZON EN MAAN 28 oktober Zon op 07.27 onder 17.16 Maan op onder 14.13 Vooruitzichten Voor morgen (vrijdag): Na de trogpassage passeert laat in de middag een zwakke rug van ho- geluchtdruk. Eerst nog veel be wolking met kans op buien met onweer, geleidelijk opklarend met zonnige perioden maar veel sluierbewolking. De zuidweste lijke wind is matig tot vrij krach tig boven zee. De maximum tem peratuur ojnstreeks 11 graden, de minimum 5 graden. Heldere nacht met in het oosten van Zee land kans op mistbanken. Voor zaterdag tot en met maan dag: Zaterdag zonnig met een matige zuid tot zuidwesten wind. In de middag komt er meer be wolking en zondag is een be wolkte dag met regen. Maandag buiig. Maximum temperatuur in het weekeind 11 graden, maan dag 13 graden, minima 4 graden. De wind neemt toe. Hoog water Donderdag. 27 oktober Vlissingen 06.09 Temeuzen 06 27 Bath 07.25 Roompot-buiten 06.05 Zierikzee 07.25 Yerseke 07.30 Philipsdam-West 07.25 Vrijdag, 28 oktober Vlissingen 07 15 Temeuzen 07.35 Bath 08.26 Roompot-buiten 07 30 Zierikzee 08 25 Yerseke 08.30 Philipsdam-West 08.40 cm LK 17.44 171 18 34 170 195 18.55 194 236 19.49 238 130 18 40 131 134 20.05 140 141 20.10 145 143 20.15 146 149 20.16 156 171 20.36 177 212 21.06 216 112 20.25 123 123 21 10 134 128 21.25 140 130 21.30 145 Laag water uur cm Donderdag, 27 oktober LK 1 Vlissingen 00.06 137 Temeuzen 00.28 149 Bath 01.27 170 Roompot-buiten 00.05 100 Zierikzee 01.10 105 Yerseke 01.10 111 Philipsdam-West 01.10 114 Vrijdag. 28 oktober Vlissingen 00 58 123 Temeuzen 01.20 135 Bath 02.19 159 Roompot-buiten 01.10 90 Zierikzee 02.05 97 Yerseke 02 05 102 Philipsdam-West 02 05 105 uur cm 7.44 12 36 145 12.56 156 13.52 179 1240 113 13.35 120 13.35 125 13.35 128 13.46 135 13 55 146 14.45 168 13.50 108 14 40 116 14.40 121 14 35 124 I Verwachting vandaag 127-10-1994 60 60 V 60 r (*4Ê de ojlw* 5«v»e óe t I muomal# torn van 1 rwavddoiid* I Ijn tiol conotnfrato 3. M O G i VERWACHTING VOOR MORGEN Toch heeft Welschen ingegrepen toen rond 17.00 uur dinsdagmid dag bekend werd dat nog steeds niets naar buiten was gebracht. Woordvoerders van politie en justitie wilden zelfs niet zeggen om wat voor soort actie het ging. Over het verloop van de actie, waarbij dinsdag onder anderen een zesjarig kind is gefouilleerd, wil Welschen niets kwijt. Kaper Russisch vliegtuig houdt bemanning vast MOSKOU (AP) - Een van de twee mannen die in de nacht van dinsdag op woensdag in het zuiden van Rusland een passa giersvliegtuig kaapten, heeft woensdag het vliegtuig verla ten en zich overgegeven aan de autoriteiten nadat eerst alle 23 passagiers waren vrijgelaten. De kapers maakten zich onge veer een kwartier na vertrek uit het zuid-Russische Machatsj- kala meester van het toestel en dwongen de piloot met een handgranaat en een mes naar de luchthaven terug te keren. Zij eisten twee miljoen dollar los geld en een veilige aftocht naar Iran. Defensie sluit kazernes Arnhem en Deventer DEN HAAG (GPD) - De land machtkazernes in Arnhem (Menno Coehoorn) en Deventer (Boreel) gaan in 1996 dicht. Met de opheffing van beide kazernes gaan voor de regio respectieve lijk 180 en 300 arbeidsplaatsen verloren. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Weinig verandering. Half tot zwaar bewolkt en vooral langs de west- en zuidkust buien. Maxima rond 10 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en overal regen. Vrijdag vooral buien langs de kust. Middagtemperatuur circa 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en langs de kust enkele regenbuien. Vrijdag toe nemende bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur tussen 11 en 14 graden. Portugal: Wolkenvelden afge wisseld door zon. Vrijwel overgl droog. Vrijdag vooral in het zuiden bewolkt en perioden met regen. Middagtemperatuur tus sen 18 en 22 graden. Spanje: Droog, maar later op de dag stapelwolken en vooral in het zuiden en oosten enkele buien, soms met onweer. Vrijdag overal bewolkt en perioden met regen. Middagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Vrijdag gelei delijk meer zon. Middagtempe ratuur circa 25 graden. Zuid-Frankrijk: Overal droog en vooral langs de Middellandse zee zonnige perioden. Vrijdag toenemende bewolking en en kele regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 15 graden in het wes ten tot 20 graden in de buurt van Nice. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Vrijdag stapelwol ken en een enkele bui Maxi mumtemperatuur rond 23 gra den. Italië: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Middag temperatuur van 16 graden in het noorden tot 24 plaatselijk in het zuiden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon en droog. Vrij dag langs de westkust meer be wolking en kans op een bui. Mid dagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 23 in het zuiden en op Kreta. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig, maar vooral in het oosten ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur rond 23 graden langs de westkust. Aan de zuidkust en op Cyprus tempe ratuur tussen 24 en 27 graden. Zwitserland: Wolkenvelden en een enkele bui. in het zuiden ook af en toe zon. Vrijdag toenemen de buiigheid Maximumtempe ratuur rond 13 graden. Oostenrijk: Op de meeste plaat sen droog en af en toe zon. Vrij dag vooral in de Alpen meer be wolking en toenemende buiig heid. Middagtemperatuur tus sen 9 en 12 graden. Weerrapporten 26 oktober 19 uur: C Amsterdam zwaar bew. 10 Athene licht bew 19 Barcelona licht bew 17 Berlijn regenbui 10 Boedapest licht bew 11 Bordeaux half bew 10 Brussel onbewolkt 9 Cyprus onbewolkt 23 Innsbruck regen 6 Istanbul onbewolkt 15 Las P almas half bew. 23 Lissabon zwaar bew. 17 Locarno zwaar bew 11 Londen onbewolkt 9 Luxemburg zwaar bew 8 Malaga licht bew.' 19' Mallorca half bew 18 Malta onbewolkt 22 Moskou zwaar bew. 8 Nice onbewolkt 16 Parijs regenbui 8 Praag licht bew. 5 Rome regen 18 Wenen zwaar bew. 9 Zürich zwaar bew 7 Bangkok onbewolkt 24 Tunis licht bew. 20 Advertentie Stichting Vluchteling ij hebben Keer dan 20 miljoen vluchtelingen 6Ü£6 (IclJ? Nereldvluchtelingenweek 1994 Vluchteling helpt hen aan onderdak Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5