Zelfdoen bij adoptie aan banden Kamer: stappen tegen criminele invloed op beurs Piet Bambergen valt uit in My Fair Lady Boutros-Ghali onderscheiden 'Goudzoekers' niet gewenst op stortplaats Geldermalsen Baggeren in Venetië Kamer laat gegevens inkomen burgers vrij rondslingeren Geur van fraude rond 'kerk' God's Pleasure Justitie onderzoekt mislukte actie van undercover-agent binnen- en buitenland Pleegouders moeten bemiddelende instelling inschakelen Romantisch trouwen in oude boerderij DONDERDAG 27 OKTOBER 1994 DRACHTEN (GPD) - De zan ger en acteur Hans Boskamp vervangt Piet Bambergen de komende tijd in de rol van de vuilnisman Alfred P. Doolittle in de musical My Fair Lady. Na 36 succesvolle voorstellingen meldde Bambergen zich begin deze week plotseling ziek. Schouwburg De Lawei in Drachten was daardoor ge noodzaakt de voorstellingen voor dinsdag en woensdag af te blazen. De show wordt van daag in Leeuwarden hervat. Piet Bambergen had al voor de première op 4 oktober door la ten schemeren dat hij er niet veel voor voelde de hele tour nee van ruim 200 voorstellin gen tot half juni 1995 af te werken. Hij toonde zich echter gemotiveerd. Zijn ziekmelding (gesproken wordt van een zwa re griep) kwam voor het gezel schap onverwacht. James Hut chinson. die in de produktie een aantal kleine rollen speelt, was aangewezen als 'under study' (vervanger). Producent Joop van den Ende greep echter persoonlijk in: ..We moeten in deze fase weer met een 'naam' komen". De keuze viel op Hans Boskamp die destijds al ambities had ge toond. Hij was echter niet ge kozen als de vader van het bloemenmeisje Eliza, een dankbare rol, mede door de topsongs 'Als ik straks de kerk maar haal' en 'As het effe kan'. De oud-voetballer, showman, presentator en platenprodu cent Hans Boskamp (zoon van wijlen Johan Boskamp, be kend door 'Potasch en Perle- moer') speelde als acteur in kluchten en was onlangs op de televisie in een serie met Carry Tefsen in 'De Kampioen'. Hij treedt voor partijen vaak op met een eigen programma waarin hij jiddische liedjes zingt en songs uit de musical "Fiddler on the Roof ('Anatev- ka'i. Boskamp liep al lang rond met het plan terug te keren in het theater. Hij heeft aange kondigd 'Potasch en Perle- moer in textiel' weer uit te wil len brengen. DEN HAAG (ANP) - Aspirant- pleegouders mogen niet langer buitenlandse kinderen adopte ren zonder controle door één van de acht bemiddelende in stellingen zoals de Vereniging Wereldkinderen en de Stichting Kind en Toekomst. Als dat niet gebeurt, wordt het adoptie kind niet in Nederland toegela ten. Dat is het gevolg van de in stemming van de Tweede Ka mer woensdag met de wijziging in de Wet opneming buitenland se pleegkinderen. Op dit moment kan het gebeu ren dat aspirant-pleegouders met de beginseltoestemming van het ministerie van justitie in het buitenland op zoek gaan naar een adoptiekindje. De be ginseltoestemming, een verkla ring over de geschiktheid als ou ders. wordt in andere landen als officieel document beschouwd. Er is op die manier echter geen controle mogelijk op de be trouwbaarheid van de buiten landse bemiddelaar die het kindje voor hen zoekt. Excessen Staatssecretaris Schmïtz van justitie wil deze ongecontroleer de adoptie en mogelijke exces sen met kinderhandel tegen gaan door alle aspirant-ouders te verplichten zich tot één van de vergunninghoudende instan ties te wenden. Aspirant-ouders mogen dus nog wel zelf op zoek gaan naar een adoptiekind, maar moeten zich weer tot de vergunninghoudende instantie wenden als zij het kind hebben gevonden. De vergunninghouder kijkt ver volgens of de bemiddelaar be trouwbaar is en stuurt onder verantwoordelijkheid van het ministerie van justitie het zoge heten gezinsrapport naar de bui tenlandse bemiddelaar. De in stantie zorgt ook voor informa tie-uitwisseling tussen die be middelaar en de aspirant-ouders over het kindje en de te volgen procedure. De staatssecretaris benadrukte dat de vergunning houder het rapport onder ver antwoordelijkheid van de minis ter van justitie verstuurt. Aftrek Schmitz beloofde overleg te zul len voeren met haar collega van financien over de vraag of de be- middelingskosten, een aftrek post voor de belasting kunnen worden. Die kosten bedragen tussen de 2000 en 6000 gulden. De kamer hecht veel waarde aan de aftrekpost, omdat de bemid deling voor de „zelfdoeners" ver plicht wordt. Het aantal buitenlandse kinde ren dat in Nederlandse pleegge zinnen wordt opgenomen is de afgelopen jaren overigens ge staag gedaald. Dit jaar werden tot 1 oktober 308 buitenlandse kinderen geadopteerd, tegen vo rig jaar 574. In 1992 waren het er 618 en het jaar daarvoor 817. Vo rig jaar kwamen de meeste kin deren uit Colombia (146), Brazi lië (72) India (65) en Sri Lanka (62). Het aantal adopties dat bui ten de erkende instanties om werd geregeld bedroeg vorig jaar 54, in 1992 69 en 1991 167. Dat aantal neemt af omdat steeds meer landen het Adoptie verdrag 1993 ondertekenen. Dat verdrag schrijft voor dat een kind alleen voor adoptie in aan merking komt als vaststaat dat voor het kind geen andere oplos sing kan worden gevonden. In middels hebben vijftien landen het verdrag ondertekend, waar onder Colombia. Brazilië. Roe menië. Sri Lanka, Mexico en Ecuador. PARIJS - Secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali van de Verenigde Naties kreeg dinsdag in Parijs door president Mitterrand (r) de versierselen van de hoogste Franse onderscheiding omgehangen. De VN-topman ontving het Grootkruis van het Legioen van Eer. fotoEPA Vergeefse zoektocht naar vuilniszak niet 65.000 gulden GELDERMALSEN (GPD) - De zoektocht naar een vuilniszak met ten minste 65.000 gulden op de stortplaats in Geldermalsen is vergeefs geweest. De eige naar, een ondernemer uit Gel dermalsen, heeft na een dag lang wroeten in de prut alle hoop op het terugvinden laten varen. „Het is een hopeloze toe stand", zegt voorlichter Jan van Delft van Afvalverwijdering Rivierenland (Avri) „Een varia tie op het zoeken naar een speld in een hooiberg." 'Goudzoekers', zoals de Avri- voorlichter ze noemt, die op ei gen houtje naar het verloren geld willen gaan speuren, zijn op de stortplaats niet welkom. „Bo vendien hebben we bewaking", luidt de waarschuwing. Het is niet precies bekend hoe veel geld de Geldermalsense on dernemer. die zijn naam niet be kend wil maken, op de afvalstort is kwijtgeraakt. In de wandel gangen van de Avri wordt een bedrag van 65.000 gulden aan geld en waardepapieren, moge lijk aandelen, genoemd. Andere bronnen spreken zelfs van 80.000 gulden. Hóe het geld in een vuil niszak en vervolgens in de afval- wagen terecht kon komen, is vol gens Van Delft niet duidelijk. De tienduizenden guldens ver dwenen vorige week donderdag in een inzamelwagen voor be drijfsafval. „Zo'n wagen pakt per rit wel 600 mini-containers mee", schat Van Delft. „De zak is direct al verdwenen tussen vijf tot tien ton afval." Geluk De inzamelwagen loste de vracht vervolgens op de stort plaats. Nog een geluk bij een on geluk, blijkt achteraf. Normali ter had de inhoud direct naar de afvalverbranding in Duiven ge gaan. De oven was die dag ech ter gesloten. Dus werd het vuil, met daarin het geld, niet ver brand maar gestort op de berg aan de Meersteeg in Geldermal sen. De ondernemer, die tijdens het weekeinde ontdekte welke fout er donderdag was gemaakt, stond maandagochtend op de stoep. De Avri kon hem onge- Hier Kunt u altijd op rekenen. Hierop maar tijdelijk. Hart Nihhrig Greeve B V. importeur van Mitsubishi, bestaat 70 jaar. En om dat te vieren maken wij. als u één dezer dagen een nieuwe Mitsubishi personenauto koopt, duizend gulden op uw rekening over. Buiten uw overeenkomst met de dealer om Daar kunt li in ieder geval op rekenen. ZQ Bij elke Mitsubishi een importeursbonus van duizend gulden op de koop toe. veer vertellen waar de zak moest liggen. Daardoor hoefde er een terrein van 'slechts' vijftig bij vijftig meter te worden afge zocht. Beslist geen pretje, gezien de aard van het vuil. „Vieze prut", omschrijft Van Delft. Wat er ligt? „Alles wat je in de grijze container gooit." Volgens Van Delft is het niet ver wonderlijk dat het geld niet is gevonden. „Er zijn daarna op de bewuste plek nog tonnen vuil gelost." Het afval is bovendien direct uit elkaar gereden, plat gedrukt en met aarde afgedekt door de zogeheten compactor, een dertig ton zware machine met banden waaraan reusach tige stalen pinnen zitten. Het gebeurt maar zelden, dat er iets wordt gevonden. Alles dat eenmaal op de vijftien meter ho ge afvalberg is terechtgekomen, lijkt verloren. Volgens de Avri moeten er tussen het vuil de no dige trouwringen en horloges verstopt zitten. „Mogen we even bij u komen kijken, vragen de mensen die iets kwijt zijn dan", lacht Van Delft. „Dat mag best, hoor. Maar zoeken is hier echt ondoenlijk." Socialistische Partij start klachtenlijn gehandicapten DEN HAAG (ANP) - De Socialis tische Partij (SP) organiseert vanaf vandaag een klachten- week rond de Wet Voorzienin gen Gehandicapten (WVG). Ge handicapten worden opgeroe pen hun problemen met de wel te melden. Volgens de SP zijn gehandicap ten sinds de invoering van de WVG slechter af. Bovendien zijn er aanzienlijke verschillen tus sen gemeenten: de een vergoedt meer dan de andere. Voor 1 april konden gehandicapten een be roep doen op bedrijfsverenigin gen voor geld voor aanpassingen van bijvoorbeeld een woning of vervoer. De gemeenten hebben dit nu over genomen. De SP wil een klachtenboek sa menstellen om zo druk uit te oe fenen op zowel de plaatselijke als landelijke politiek om de re gelingen te verbeteren. Op 10 no vember organiseert de partij sa men met ouderen- en gehandi captenorganisaties een landelij ke actiedag tegen de WVG VENETIE - Een kleine graafmachine baggert in Venetië vanaf een boot het San Lucia-kanaal leeg. Het opruimen van de smalle kanalen stond al lang hoog op het verlanglijstje van de inwo ners. foto EPA ARNHEM (ANP) - Bruidsparen die geen gebruik willen maken van de grote trouwzaal in het Arn hemse stadhuis, kunnen binnenkort ook trouwen in de pronkkamer van de uit Oud-Beijerland af komstige kasteelboerderij in het Openluchtmu seum. De gemeente zorgt ervoor dat daar dan een ambtenaar van de burgerlijke stand aanwezig is. Het huren van de locatie kost het bruidspaar 500. De gemeente had de museumdirectie gevraagd om een geschikte, kleine locatie. Steeds meer bruids paren willen namelijk trouwen in een romantische omgeving. Ook voelen kleine gezelschappen zich nogal verloren in de grote trouwzaal van het stad huis. Het is al sinds twee jaar mogelijk een kerkelijk hu welijk in het Openluchtmuseum te sluiten. Het bruidspaar mag gebruik maken van het uit 's-Hee- renhoek afkomstige Hervormde kerkje en moet zelf voor een geestelijke zorgen. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft per ongeluk de in- komensgegevens van burgers die het parlement om hulp had den gevraagd, voor iedereen be schikbaar laten rondslingeren. Het incident heeft tot grote on- steltenis geleid onder de direct betrokkenen. Kamervoorzitter Deetman heeft hen inmiddels excuses aangeboden en beloofd maatregelen te zullen treffen om herhaling te voorkomen. De zaak werd aan het rollen ge bracht toen bleek dat het amb telijk apparaat van de Tweede Kamer slordig was omsprongen met vertrouwelijke gegevens van de zogenoemde commissie voor de verzoekschriften. Dat is een Kamercommissie waar bur gers terecht kunnen met vragen en klachten over het optreden van de rijksoverheid. In de mees te gevallen gaat het om geschil len met de belastingdienst. De commissie behandelt de zaak in het geheim. Alleen de uiteinde lijke beslissing wordt openbaar. Maar dinsdagavond bleken op eens allerlei stukken voor de parlementaire pers beschikbaar te zijn. „Hier heb ik nooit mee inge stemd. Dit is onfatsoenlijk. Ik ga kamervoorzitter Deetman bel len", aldus een getroffen burg< uit Bussum. Van hem liggen n alle inkomensgegevens en ca respondentie daarover met d belastingdienst en de Kamer o straat. „Dit hoort niet", reagee de een andere getroffene uit Bij ham waarbij hetzelfde is gi beurd. „Ik begrijp dit niet. Dit is nq nooit gebeurd. Die gegevens m( gen helemaal niet openbaar woi den. Ze zijn vertrouwelijk. Ik g direct maatregelen nemen", a dus een geschrokken secretaij van de kamercommissie, plaat) vervangend griffier Van Dijl Volgens hem ligt de fout bij eq andere kamercommissie die d afgedane zaken ter informatl kreeg toegezonden. De secret! ris daarvan, plaatsvervangem griffier Van Overbeeke zit echte in het buitenland. Kamervoorzitter Deetman heel inmiddels besloten de zaak ooi tot op de bodem uit te zoekei De gedupeerden heeft hij via zij zegsman excuses voor het gf beurde gemaakt en hen beloo! dat zoiets nooit meer zal gebei ren. Volgens Deetman kan d zaak grote schade toebrenge aan het werk van de Kamer e het vertrouwen van de burgee in de politiek. UTRECHT (GPD) - De Utrecht se gemeentelijke Sociale Dienst gaat onderzoeken of leden van de kerkgemeenschap God's Pleasure naast hun sociale uit kering vrijwilligerswerk mo gen doen voor de stichting Go spel Promotion God's Pleasure. Het onderzoek is een gevolg van een artikel dat maandag in de plaatselijke krant stond en waarin ex-leden de jongeren- kerk een sekte noemden. Die zelfde beschuldiging uitte ook het Platform van Volle Evangeli sche- en Pinkstergemeentes. Verder meldden ex-leden dat aanhangers van de kerk werk zaamheden verrichten die, ge zien de aard en omvang, niets meer met vrijwilligerswerk te maken hebben. Leden zouden ondermeer sloopwerkzaamhe den uitvoeren en werken voo een christelijk mailing-bedrijfje Ook zouden veel jongeren bela chelijke sollicitatiebrieven sto ren, die beslist niet tot doel het] ben betaald werk te bemachti gen. In het verleden stond d Utrechtse Sociale Dienst jongi ren toe om vrijwilligerswerk tj doen voor de 'hardrock-keri omdat die als 'een ideëel doe werd beschouwd. Op dit m<j ment liggen er nieuwe aanvra gen van leden van God's Plea sure en die zullen „in heroverwe ging" worden genomen, aldui een woordvoerder van de social dienst. De dienst bekijkt nogö er een onderzoek wordt inf steld naar mogelijke stei fr'aude door leden van G< Pleasure. DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van justitie onderzoekt of de ontmaskering van een Ne derlandse undercover-agent door Surinaamse drugshande laren het gevolg is van verraad in eigen kring. Minister Sorg- drager schrijft woensdag aan de Tweede Kamer dat zij zo nodig maatregelen zal nemen. Groen- Links had de affaire bij haar aangekaart. De Surinaamse mensenrechten activist Stanley Rensch maakte vorige maand bekend dat cocal- nedealers in Paramaribo een ge heim agent van het Haagse Co- Pa-team (Colombia-Paramaribo connectie) hebben afgetuigd. Zij zouden de man zodanig hebben verwond, dat hij voor zijn leven is getekend. Ook zou hij daar door herkenbaai- blijven voord internationale drugsmafia. Zijl belagers zouden hebben gezegd dat hij door zijn eigen mensei was verraden. De minister stelt dat zij het par lement vertrouwelijk informatii zal geven als uit haar onderzoe) „gevoelige gegevens" naar bo ven komen. Het CoPa-team werkt al twa jaar aan de ontmanteling vai het Surikartel, een drugsconglo meraat dat door Bouterse er Boerenveen zou worden geleid De laatste was in de jaren tach tig de rechterhand van de Suri naamse legerleider. Nu werkt hi] op het ministerie van defensie in Paramaribo. Hij heeft al een ge vangenisstraf in de Verenigd! Staten uitgezeten voor cocaïne handel. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil dat minister Zalm (financiën) tezamen met zijn collega's Sorgdrager (justitie) en Wijers (economische zaken) in aktie komt om criminele in vloeden op de Amsterdamse beurs en in het effectenwezen te weren. Aanleiding vormen re cente berichten dat criminelen geinfïltreerd zouden zijn in de effectenwereld, ondermeer om zwart geld wit te wassen. De zaak is gisteren door de Ka merleden Witteveen (PvdA). Schimmel (D66) en Smits (CDA) achter gesloten deuren in de ka mercommissie voor Financiën aan de orde gesteld. Over de te nemen maatregelen wil de Ka mer met de ministers praten. Een belangrijke vraag voor de Kamer is de rol van de bestaan de toezichthouders op het effec tenverkeer: het beursbestuur in Amsterdam, de Stichting toe zicht effectenverkeer en de Ne- derlandsche Bank. Ook het op treden van instanties als de Cen trale recherche informatiedienst (CRI), de Fiscale inlichtingen en opsporingsdienst <fiod) en de Economische controledienst (eed) moet aan de orde komen. Bij het CDA bestaat de indruk dat het toezicht zoals dat tot nu toe bestaat, onvoldoende is. Smits zei dat de wet moet wor den aangepast. Concrete stap pen daartoe zouden echter pa genomen moeten worden na in formatie van de ministers watzij aan de situatie denken te gaan doen. Een CRI-onderzoek naar de gelijke rol van criminelen op df Amsterdamse beurs leidde dezf week tot tumult. Nadat berich ten daarover waren verschenen ontkende de CRI echter dat e: een dergelijk onderzoek op de beurs had plaatsgevonden en dat er ook concrete aanwijzig» gen waren over criminele activi teiten. Het zou slechts zijn ge gaan om een onderzoek naar de mogelijkheden om criminele ac ties bij het effectenwezen in ore land tegen te gaan. Luchtreclame op zondag niet meer toegestaan DEN HAAG 1ANPI - Vliegtuig* en helikopters mogen per 1 j*| nuari op zondag niet meer op stijgen voor reclamesleep vluchten. Dat hebben de minis ters Jorritsma van verkeer e* waterstaat en De Boer van mi lieu woensdag besloten. Eei meerderheid van de Tweed' Kamer had om een verbod gf vraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4