Rem op bezuinigingen defensie Creditcards vanaf 1996 van beveiligings-chip voorzien PZC sssss Bosnische moslims veroveren dorpen De winter van 1861 Premier Kok: onmin met Kohl nu voorbij Miljoenenprotest tegen dierenleed tijdens transport Nevenfuncties Veertarieven PZC binnen- en buitenland litspraak Van Mierlo irriteert Kamerfractie PvdA Verzoening sraël en ordanië Kamerlid Varma van Groenlinks helpt honderden illegalen Grote schade bij brand aan Duitse Dom Berlijn DONDERDAG 27 OKTOBER 1994 EN HAAG (GPD) - Tot erge- van de PvdA-fractie in de neede Kamer heeft minister ans van Mierlo (buitenlandse iken) gisteren een rem gezet op bezuinigingen op de defen- ebegroting. Na afloop van een cech voor de assemblee van llantische Commissies te Den jag zei de minister in „sterke ate te betwijfelen" of de opge- ;de extra uitgavenverminde- ag van ruim 900 miljoen gul- tn wel te verenigen is met de ken die aan de krijgsmacht jn opgedragen. i zijn toespraak tot de assem- lee had de D66-bewindsman, «in de komende strijd over de trdeling van miljarden tussen efensie en Ontwikkelingssa- enwerking een sleutelrol ver- alt, ook al zijn zorgen uitge- lot van pagina 1 He dag gekomen. U heeft de rens van uw grootvader ver- iiild". regen Rabin zei Clinton dat de- zijn leven lang als militair oor zijn land heeft gevochten een veilige en permanente rede te bereiken. „Nu heeft u volk de hoop gegeven op le en na het beleg. Om met uw ei- en woorden te spreken: u heeft nu de kans gegeven het huis sraél te meubileren en er een buis van te maken. Als generaal eeft u met kracht en moed vele eldslagen gewonnen. Maar nu ent u met kracht en moed aan- oerder van het vredesleger en u ebt de grootste overwinning uit geschiedenis behaald". Feestdag' fat het vredesverdrag vermag, leek uit de woorden van Ye- uda Wachsman, de vader van eerder deze maand door Ha as ontvoerde en vermoorde oldaat Nachshon Wachsman. fandaag is het een feestdag, lp den duur moeten we perma- Ente vrede en welvaart berei- en in het hele Midden-Oosten", :i Wachsman. die als genodigde an de Israëlische regering de lechtigheid mocht bijwonen. )eense tanks in actie sproken. ..We hebben al verschil lende rondes van bezuinigingen op Defensie achter de rug Tege lijkertijd zijn we bezig met een ingrijpende herstructurering. In budgettaire termen naderen we nu de kritische grens". Alternatieven Begin volgende maand presen teert minister Voorhoeve van defensie zijn plannen voor de langere termijn. Eerder lekte al uit dat het ministerie alternatie ven zoekt voor investeringen in gevechtshelikopters voor de landmacht. Ook zouden ruim 4000 banen extra, vooral in Den Haag, geschrapt worden. De ka merfractie van het CDA meent dat hiermee uitvoering van de Prioriteitennota, waarin de nieuwe defensietaken zijn om schreven, op losse schroeven komt te staan. Van Mierlo wees er met nadruk op dat in het regeerakkoord is af gesproken dat uitvoering van de Prioriteitennota belangrijker is dan het halen van de afgespro ken bezuinigingen. Het finan ciële probleem dat eventueel ontstaat door lagere bezuinigin gen moet maar in het kabinet opgelost worden, aldus de be windsman. VN-brigade Hoewel een kleine meerderheid van de Tweede Kamer niet be paald enthousiast over het idee is, herhaalde Van Mierlo giste ren zijn pleidooi voor de instel ling van een permanente VN-bri gade. Eén zo'n brigade had de slachting in Ruanda kunnen voorkomen, meent hij. „Ik kan niet aanvaarden dat wij dergelij ke tragedies accepteren als een fact of life. Moreel zijn we ge noodzaakt over remedies na te denken". door Wilfred Scholten DEN HAAG (GPD) Het Tweede Kamerlid Varma van GroenLinks helpt via een door haar bestuurde stich ting op grote schaal illegale Surinamers aan geld. ge zondheidszorg, eten en verblijfsvergunningen. Het al diverse malen in opspraak geraakte kamerlid erkent dat zij hiermee diep „in een grijs gebied" opereert, „maar aan de officiële regels heb ik niets wanneer een illegaal bij mij aanklopt". De betrokkenheid van het kamerlid bij de humanitaire hulpverlening aan illegalen is opmerkelijk, omdat ook in het GroenLinks-programma staat dat een 'illegaal cir cuit' bestreden moet worden. Strikt juridisch is hulp aan illegalen niet strafbaar. Wel dient de politie op de hoogte te worden gebracht. De stichting die door Varma is opgericht en waarvoor ze werkt, telt ongeveer 1500 illegalen onder het klantenbe stand en houdt daarvan een aparte, geheime boekhou ding bij. „Anders komt de BVD er achter en dat zijn niet bepaald vriendjes van mij", aldus het kamerlid desge vraagd. Uit de jaarverslagen en beleidsnota's van de stichting blijkt dat de stichting ook kansloze asielzoekers, 'die to taal uitgeprocedeerd zijn en hier willen blijven' helpt, door hen 'zo goed mogelijk te begeleiden en bij te staan'. Mede-bestuurslid Voortman geeft toe dat „in bepaalde gevallen" Surinamers die geen verblijfvergunning krij gen, geholpen worden. Over het 'netwerk' wil Voortman. ook actief in de Raad van Kerken, niets zeggen. „Het is heel precair. Het is namelijk oorlog, want net als vijftig jaar geleden zijn er instanties die bepaalde mensen niet willen helpen." Momenteel onderzoekt een zware commissie onder lei ding van oud-CDA-staatssecretaris De Graaff-Nauta be schuldigingen van fraude die Varma voor haar kamerlid maatschap zou hebben gepleegd in het bestuur van twee stichtingen, een Surinaamse groep en het Grenada-ac- tiecomitë. iARAJEVO (RTR/DPA/RTR) - let door moslims beheerste osnische regeringsleger heeft iinsdag en woensdag vorderin- m gemaakt in zijn strijd tegen e Bosnische Serviërs. In het morden, bij de door Bosnische Serviërs belegerde stad Bihac, bevrijdde" het vier dorpen en leroverde het 5e legerkorps een telangrijk militair steunpunt. Een woordvoerder van Unpro- br. de VN-vredesmacht in voor malig Joegoslavië, zei dat Bosni- ïhe eenheden de kazerne van Ealozje, vijf kilometer ten oosten fan Bihac. hebben ingenomen, fanuit deze plaats beschoten de Bosnische Serviërs al maanden tag de belegerde stad. Sadio Sarajevo, die wordt ge- jöntroleerd door de regering, meldde dat het Bosnische leger ie afgelopen twee dagen in de mgeving van Bihac 150 vier- tante kilometer heeft „bevrijd". De VN-woordvoerder zei te ver sachten dat de Bosnische Ser- i Advertentie) viërs binnenkort een tegenaan val zullen uitvoeren. Volgens de VN is er geen garantie dat het re geringsleger zich kan handha ven in de door haai' veroverde gebieden. De leider van de Bosnische Ser viërs, Radovan Karadzic, zei in een interview met de Russische krant Pravda dat de enige oplos sing voor Bosnië „een totale oor log" is. Hij raadde de VN aan zich uit het gebied terug te trek ken. Het is de bedoeling dat de twee internationale bemiddelaars, David Owen en Thorvald Stol- tenberg, binnenkort gaan pra ten met Karadzic. Woensdag hadden zij een onderhoud met de Servische president Milose vic. Het tweetal deed na afloop geen mededelingen. Volgens het Servische persbureau Tanjug ging het over „de noodzakelijke maatregelen om te komen tot een akkoord dat voor alle partij en aanvaardbaar is". De Bosni sche Serviërs eisen het recht op een confederatie aan te gaan met klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro). van onze correspondente Aly Knol BONN - Wat premier Kok be treft, is de Nederlandse onmin met de Duitse bondskanselier Kohl verleden tijd. Kok zette woensdag tijdens zijn eerste officiële bezoek aan Bonn een punt achter de affaire rond de door Kohl getorpedeerde be noeming van oud-premier Lubbers tot voorzitter van de Europese Commissie. Kohl van zijn kant was ook uitsluitend uit op herstel van de lieve vrede tussen Neder land en Duitsland. De relaties tussen Nederland en Duits land raakten flink verstoord, toen op de Eurotop half juni op Korfoe duidelijk werd dat Kohl de benoeming van Lub bers tot hoogste man in Brus sel had gedwarsboomd. Kok zei woensdag dat Lub bers' verzet tegen Frankfurt als vestigingsplaats van de Europese centrale bank „niet doorslaggevend" was voor Kolhs actie. De Bondskanse lier had om meer dan één re den „geleidelijk aan" een voor- Premier Kok en kanselier Kohl (r) voor de aanvang van de gesprekken. foto Michael Jung/ANP keur voor de Belgische pre mier Dehaene gekregen. Maar vanaf nu gaat het er weer om dat „het grote Duitsland en het kleine Nederland samen vorm geven aan de Europese Unie". Kok wil volgend jaar rond de herdenking van vijftig jaar be vrijding graag een aantal Eu ropese activiteiten samen met Duitsers opzetten. Maar, al dus Kok: „Daar moetje de her denking op 4 en 5 mei niet mee belasten." Tanktreffen voor informatie: 03462-64244 Ten noorden van Tuzla, bij Gra- dacac, vielen Bosnische Ser viërs woensdag een Deense tankpatrouille aan die in VN- verband de luchthaven van Tuz la beschermt. Volgens een VN- woordvoerder raakte daarbij een Deense Leopard-tank be schadigd. Er vielen geen slacht offers en de Denen beantwoord den het vuur. alvorens zij zich uit de omgeving terugtrokken. Hoe wel de procedure voor het inroe pen van hulp van de luchtmacht van de NAVO in gang werd ge zet, is de organisatie uiteindelijk niet ingezet. De VN-woordvoer der zei hierover dat „luchtsteun niet nodig was omdat het beste wapen om een tank te vernieti gen een andere tank is". HILVERSUM (GPD) - Credit cards zullen vanaf 1996 worden voorzien van een speciale chip waardoor ze bijna niet meer vervalst of misbruikt kunnen worden. De schade die credit- maatschappijen jaarlijks door fraude oplopen wordt geschat op circa 100 miljoen gulden. We reldwijd gaat het om circa één miljard dollar. In Nederland zijn een groot aan tal valse creditcards in omloop, zo meldde het Vara-programma Kassa gisteren. De Vara denkt dat het om een „mogelijk wijd verbreide organisatie" gaat. De omroepmedewerkers konden kiezen uit veertig ongetekende gekopieerde kaarten van ver schillende creditkaart-organisa ties. Enkele kaarten kwamen niet door de electronische con trole van de creditcardmaat schappijen heen, in één geval wel. De Vara ging op onderzoek uit toen enkele medewerkers wer den geconfronteerd met uitga ven van duizenden guldens op plekken waar ze nooit waren ge weest. zoals in Engeland of Hong Kong. Ze werden door credit cardmaatschappij Eurocard overigens zelf gewaarschuwd. Het geld kregen ze terug. Vol gens directielid W Stolwijk van Eurocard doet fraude met cre ditcards zich jaarlijks enkele tientallen keren voor. Hij beves tigt dat creditcards kunnen wor den nagemaakt. STRAATSBURG (RTR/AFP) - Dierenbeschermers hebben woensdag het Europees Parlement een peti tie met 3,3 miljoen handtekeningen aangeboden waarin wordt aangedrongen op bescherming van dieren op weg naar het abattoir. Leden van de Internationale Liga voor de bescher ming van paarden, die de actie had opgezet, wezen er op dat-elk jaar ongeveer 230.000 paarden vanuit Polen en Rusland „onder onaanvaardbare omstandighe den" naar slachthuizen in de Europese Unie worden vervoerd. „Zij maken een afschuwelijke laatste reis naar het abattoir en met deze actie uiten wij onze wal ging daarover", verklaarde kolonel George Stephen van de Liga tijdens de overhandiging van de handte keningen aan parlementsvoorzitter Klaus Hansch in Straatsburg. Fotografen hebben het lijden van de vaak zieke of be jaarde dieren vastgelegd tijdens soms 50 uur durende reizen. Meestal krijgen de dieren geen voedsel, water en rust en vele overleven de reis niet. Ondanks de toenemende druk van de publieke opinie konden de ministers van landbouw van de Unie het maandag niet eens worden over strengere regels om dierenleed tijdens het transport te voorkomen. De pe titie gaat ook naar de ministerraad. Steeds weer zijn er kennelijk affaires voor nodig om de discussie over een sluitend systeem voor de registratie van nevenfuncties en nevenbetrekkin gen van volksvertegenwoordigers en overheidsdie naren op gevoelige posten een stukje verder te bren gen. Die discussie sleept zich al jaren voort. Ze roept nog al tijd veel weerstand op. omdat mensen die het rechtstreeks aangaat precieze opgave van andere bezigheden en inkom sten daaruit - en zeker openbaarheid daarvan - nog maar al te vaak als een inbreuk op hun persoonlijke levenssfeer be schouwen. Wat full-time Tweede Kamerleden, leden van de Raad van State, commissarissen van de koningin, provin cie-gedeputeerden - om maar een paar voorbeelden te noe men - er in hun eigen tijd bij doen. ligt vast. Ook part-time politici, zoals leden van provinciale staten en gemeentera den, moeten tegenwoordig een opgaaf verstrekken van hun bezigheden naast die voor de publieke zaak. Daar gelden wettelijke regelingen voor en de lijsten met een opsomming van (betaalde en niet-betaalde) functies behoren voor ieder een ter inzage te worden gelegd. Maatregelen die het vertrou wen in het openbaar bestuur alleen maar kunnen bevorde ren. De kiezer krijgt in beginsel beter zicht op de maatschap pelijke en anderssoortige betrokkenheid van volksvertegen woordigers en bestuurders. Hij/zij wordt in de gelegenheid gesteld om na te gaan hoe dwarsverbanden liggen en of er sprake is van bijvoorbeeld ongewenste verstrengeling van belangen. Volgens de papieren wetgeving behoort dus meer en meer duidelijkheid te worden geschapen. In de nieuwe ge meentewet. die begin dit jaar in werking is getreden, is nu ook een artikel opgenomen dat verplichte melding en open baarheid rondom functies en nevenbetrekkingen van ge meenteraadsleden regelt. Zoals elders in deze krant wordt gemeld is de praktijk nog vaak een andere. Er zijn enkele gemeenten die hun inventaris goed op orde hebben en over zichtelijk houden; elders komt er van een sluitende boekhou ding op dit stuk van zaken nog maar weinig terecht. Vaak worden voor dat laatste excuses en argumenten aangedra gen. die als twee druppels water lijken op de bezwaren waar mee jarenlang wettelijke regelingen zijn tegengehouden. De wereldjes zijn klein, ons-kent-ons-verhoudingen werken rem mend op strikte naleving van de regels, terughoudendheid en gêne winnen het dan toch weer een beetje van het besef dat juist opening van zaken de beste garantie is voor de onge stoorde werking van een volwassen democratisch bestel. Zeeland heeft de laatste jaren - om het maar dicht bij huis te houden - toch voldoende leergeld kunnen trekken uit affai res, die het gevolg waren van te weinig zicht op plekken waar er met het publieke belang werd gerommeld. De risico's daar voor kunnen worden verkleind als helder is hoe de lijnen lo pen. Een overtocht met de veerdiensten over de Westerschelde wordt een dure aangelegenheid. Provinciale staten is nu een voorstel voorgelegd om op de tarieven van de PSD met ingang van 1 januari 1995 een extra inhaalslag toe te passen bovenop de al eerder aangekondigde tariefsstijging in termij nen van 20 procent. Dat is nodig omdat de inkomsten achter blijven bij de prognoses. En dat laatste is een gevolg van de ervaring dat meer zogenaamde 'meerwaardekaarten' (kor tingskaarten voor mensen die vaak naar de overkant gaan) worden gebruikt dan waarop was gerekend. Hoofdargument van het college van gs is dat op 1 januari 2000 een gemiddeld veertarief moet zijn gehaald dat uitkomt op het niveau dat als basis moet dienen voor de exploitatie van de Westerschel- de-oeververbinding. Lukt dat niet, dan ontstaat daar een gat. Met nog een aantal moeilijke jaren op de veerdiensten over de Westerschelde voor de boeg moet er extra worden betaald om de spaarpot voor de WOV op tijd gevuld te krij gen. Het tolkaartje van straks werpt zijn schaduwen vooruit. vdM. BERLIJN (DPA7ANP) - Een uitslaande brand heeft grote schade veroorzaakt aan de Duitse Dom in Berlijn, een historisch bouw werk uit de 18e eeuw aan een van de beroemdste pleinen in neo klassieke stijl van Europa. De brand in de kerk aan de Gendarmen- markt ontstond woensdagmiddag tijdens bouwwerkzaamheden, 's Avonds stond de grote koepel nog in lichtelaaie. De Duitse Dom werd in de Tweede Wereldoorlog grotendeels ver woest. net als de Franse Dom en het Schauspielhaus-theater die sa men een bouwkundige eenheid vormen. De moeizame restauratie van de Franse Dom en het theater konden in 1987 worden afgerond, net voor de viering van het 750-jarig stadsjubileum van Berlijn. De voltoolng van de Duitse Dom was gepland voor 1996. De totale schade voor creditcard organisaties in Nederland is niet precies bekend Zij hebben geen wettelijke meldingsplicht Ge schat wordt dat de schade 1,5 a 2 procent bedraagt van de zes mil jard gulden die creditcardmaat schappijen in ons land omzet ten. Volgens Stolwijk zal de fraude aanzienlijk verminderen als er een speciale chip op de cre ditcard wordt aangebracht. Dat zal begin '96 gebeuren. Bij het namaken van credit cards wordt gebruik gemaakt van bestaande nummers Advo caat-generaal Van Kuijck zegt dat er in Nederland en de rest van de wereld een handel be staat in gegevens van creditcard houders. Deze gegevens komen van bijvoorbeeld hotels en res taurants. waar klanten vaak met een creditcard betalen. Van Kuijck verklaarde in het Vara- programma dat met name Chi nese restaurants zich hier schul dig aan maken. Vermoed wordt dat deze de gegevens doorspelen naar Hong Kong, waar enkele criminele organisaties op grote schaal valse kaarten maken. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur. C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar: A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel 01184-84000. ServicepuntBoekhandel Bikker. Walstraat 94 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058 Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102 's avonds op zondag I'm vrijdag vanaf 19.00 uur: m het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur: Tel 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84,50. automatische afschrijving 83.75, franco per post 107,50, per maand 29.60, automatische afschrij ving 29,00: jaarabonnement 326,50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415.00, losse nummers maan dag t/m vrijdag 1.50. zaterdag 2,00 p st (alle bedragen inclu sief 6 pet btw). Postrek.nr 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24.75: ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6.25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen. AMSTERDAM - Een van de schilderijen die begin volgende maand bij Sotheby's in Amsterdam onder de hamer komen is dit Winterlandschap uit 1861 van Frederik .Mart inus Kruseman. Het doek zal naar verwachting tusen de 180.000 tot 250.000 gul den opbrengen. Op 14 november wordt bij Christie's in de hoofdstad een recent ontdekte tekening van Rembrandt geveild. Het werk is eigen dom van de Schotse markies van Lansdowne. Vorige maand be vestigde Rembrandt-expert Peter Schatborn de echtheid. Hij is hoofd van het Prentenkabinet van het Rijksmuseum in Amster dam. Op de tekening staat een Hollandse langhuisstolp boerderij in een landschap afgebeeld. Experts menen dat het werk omstreeks 1650 is gemaakt De tekening brengt naar verwachting 100.000 tot 150.000 gulden op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3