Waterschap verkiest Magnolia Koor Bruinisse jubileert Echtpaar Van de Sande viert 60-jarig huwelijk Frictie tussen milieu-inspectie en Axel uit wereld Ambtenarij onder vuur in Zierikzee Harrie Kaufman boekstaaft zijn oorlogsherinneringen Plan voor woningen voor gehandicapten in bouwproject Goes Dagelijks bestuur Schouwen-Duiveland voor goedkoopste huisvesting van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het dagelijks be stuur van waterschap Schou wen-Duiveland blijft bij zijn standpunt dat het Magnoliage bouw in Goes de goedkoopste huisvesting biedt aan de vier gefuseerde waterschappen bo ven de Westerschelde. Het te genvoorstel van J. J. Geleijnse, om een 'second opinion' te laten uitvoeren, werd woensdag avond in de algemene vergade ring met 14 tegen 9 stemmen verworpen. De hoofdingelanden waren nog verdeeld over de vraag wat goed koper was. nieuwbouw in Zierik zee of intrek in het Magnolia complex. K. A. Delfsma verde digde nogmaals zijn mening dat een nieuw onderkomen in Zie rikzee 14 miljoen zal bedragen, terwijl de optie voor Magnolia 17 miljoen kost. „Een opmerkelijk verschil", ondersteunde Geleijn se hem. H. W. Nijhof sprak zijn twijfel uit over ABC Bouwmana gement, het bedrijf dat de kwes tie heeft onderzocht en stelde dat Magnolia goedkoper zou zijn. „Eerst zeggen ze twintig miljoen en nu zeventien. Hebben ze dat wel goed bekeken?" Dijk graaf A. P. de Haan antwoordde dat het dagelijks bestuur na 'lang rekenen en veel overleg* Dief ontkomt na worsteling ZIERIKZEE - De politie is op zoek naar een man die dinsdag een mislukte poging deed tot diefstal uit een hotel in Zierik zee. De man had al geld wegge nomen uit de kassalade van de hotelbar toen hij werd betrapt door een 55-jarige vrouw, die sa men met haar 62-jarige man het hotel tijdelijk beheert. Nadat de vrouw haar man had geroepen, legde de dader het geld op de bar. Hij wilde het op een lopen zetten toen de beheer der hem gebood op de politie te wachten. De beheerder wilde de man tegenhouden, maar kreeg een vuist in zijn gezicht. Na een worsteling op de grond wist de dief alsnog te ontsnappen. Het signalement van de man luidt: 20 a 25 jaar, 1,72 meter lang, half lang. zwart sluik haar en een spits gezicht. Hij droeg een blauwe spijkerbroek en een blauwgrijs windjack. blijft kiezen voor Goes. „En we hebben alle vertrouwen in de deskundigheid van ABC." Twee petten J. Padmos meldde van de kwes tie 'een nare smaak in de mond te hebben'. „Vanaf het begin had ik het gevoel dat we naar Magno lia gepraat werden," Ook meen de hij dat gezworene L. J. van Gastel met gespleten tong sprak omdat deze eveneens deel uit maakt van het college van Zie rikzee. „De brief met het aanbod voor nieuwbouw was onderte kend door het college. Ik vraag me af hoe dit zit." Van Gastel verzekerde hem dat hij de kwes tie met 'twee petten op' kon beoordelen. „Ik weet dit prima te scheiden." Tenslotte drong Geleijnse aan op een tweede on derzoek naar de kosten van nieuwbouw of verhuizing. Stem ming viel in zijn nadeel uit. Tevens werd de begroting voor 1995 aangenomen. S. C. J. B. Lo- schacoff-de Kanter ging als enige niet akkoord. Ze verweet het dagelijks bestuur 'bedrijfs blindheid' omdat het bestuur niets zou hebben gezegd over een vermeende omslagverho ging voor 1995. Dit jaar bedraagt KAPELLE Koffieconcert - Het Fanfare Orkest Kapelle geeft zondag morgen 30 oktober een koffie concert onder leiding van diri gent Peter de Rooij. Het concert vindt plaats in De Vroone in Ka pelle en begint om 11.45 uur. MIDDELBURG Open huis - De Middelburgse aquariumvereniging Barbus Conchonius houdt zaterdag 29 oktober open huis in het club huis aan de Herengracht. Op die dag houden aquariumverenigin gen die aangesloten zijn bij de Nederlandse Bond Aqua Terra diverse activiteiten. Tussen 1 november en 31 december vindt bijvoorbeeld een ledenwerfactie plaats. Aangemelde leden en jeugdleden krijgen dan gratis drie boekjes over hun hobby. In het clubhuis van de Middelburg se vereniging is tussen 10 en 18 uur een aantal ingerichte aqua ria te zien en wordt informatie verstrekt over het houden van aquaria en vijvers. Meegebracht aquariumwater kan worden ge test. de omslag 78 gulden, volgend jaar wordt dit 105 gulden. Het bedrag voor 1994 is echter gere kend vanaf de verkiezingen in april. „Dus gelijkgebleven". re kende Van Gastel haar voor. Dijkgraaf De Haan voegde hier aan toe dat dit voor de verkiezin gen al was besloten. Dit stemde Loschacoff niet tevreden. „Als het toch al is beslist, wat heeft het dan voor zin hier te zitten?" Het Nederlands Hervormd Kerkkoor Bruinisse bestaat veertig jaar, deze foto is uit 1965. Veertigjarig kerkkoor geeft zangdienst van onze verslaggever BRUINISSE - Natuurlijk is zingen inspannend. Maar je wordt er wel ontspannen van, meent secretaris mevrouw C. van Duivendijk van het Ne derlands Hervormd kerkkoor Bruinisse. „Na een optreden voel je je blij. Zorgen ben je vergeten en je hebt het gevoel er weer tegen te kunnen." Het koor viert vrijdag 11 novem ber zijn veertigjarig bestaan met een jubileumzangdienst in de hervormde kerk. De sfeer heeft altijd op de eer ste plaats gestaan, weet Van Duivendijk. „Zelf sla ik geen repetitie over. Alleen als er écht iets dringends aan de hand is. We hebben het altijd gezellig. Niet dat het alleen la chen, gieren, brullen is. Er moet ook gereperteerd wor den." Optredens vinden met name plaats op de 'vaste stek', de nederlands hervormde kerk in Bru. Verder worden re gelmatig concerten gegeven in andere kerken en bejaardente huizen. „In de hoogtijdagen, zoals pasen en kerst, is het al tijd druk. Dan moeten we aan biedingen afslaan", licht de se cretaris toe. Het kerkkoor doet niet mee aan concoursen. „We doen het niet voor de strijd", aldus Van Duivendijk. „Velen van ons voelen er trouwens niets voor. ze worden er veel te gespannen van." Leden Het jubilerende koor telt mo menteel veertig leden. Een aantal dat de laatste jaren nauwelijks verandert, meent de secretaris. Ze toont zich verheugd over het aantal man nen en jongeren dat is aange sloten, respectievelijk 16 en 6. Volgens Van Duivendijk is het wel eens moeilijk jongeren bij het koor te krijgen. „Ze voelen zich er vaak niet thuis en zien het niet zitten om met ouderen te zingen. Tja, en er bestaan natuurlijk ook jeugdkoren." Het koor ontstond als onder steuning van de diensten, op initiatief van toenmalig domi nee H. W. van den Brink. In middels is het ensemble aan zijn vierde dirigent toe. „In de jubileumdienst zingen we de lievelingsliedjes van de eerste drie", aldus Van Duivendijk. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Aansluitend is er een receptie in het jeugdge- bouw. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Ze waren pubers, hij 16 en zij 14, toen ze elkaar voor de eerste keer ontmoetten. „Ik vroeg d'r ouders of ik haar mee mocht nemen naar de ker mis in Zierikzee. Ze gaven me toestemming, op de voorwaar de dat ik goed op haar zou pas sen. Dat is wel gelukt, denk ik", lacht L. M. van de Sande. Woensdag vierde hij met zijn vrouw J. van de Sande-Ooster- ling hun zestigjarig huwelijk in Zierikzee. van onze verslaggever AXEL - De gemeente Axel heeft na overleg met de rijksinspec teur milieu voor Zeeland, A. H. Bussemaker, besloten enkele aanpassingen aan te brengen in het jaarverslag 1993 over de BUGM-taken (Bijdrageregeling Uitvoering Gemeentelijk Mi lieubeleid). Volgens burgemees ter W. J. de Graaf was het een vruchtbaar gesprek, waarbij de misverstanden over de wijze waarop de gemeente Axel aan haar milieubeleid werkt uit de weg zijn geruimd. Tussen het dagelijks gemeen- tebstuur van Axel en Bussema ker was enige frictie ontstaan, omdat de milieu-inspecteur pu bliekelijk had verklaard dat de gemeente niet genoeg werk van haar milieubeleid maakte. De milieu-inspecteur toog daarom woensdag naar Axel om het pro bleem uit te praten. „We hebben een heel plezierig gesprek gehad, waarbij de mis verstanden uit de weg zijn ge ruimd*', aldus De Graaf. Volgens hem is het Bussemaker tijdens het gesprek duidelijk geworden dat de gemeente Axel wel dege lijk aan haar milieutaken werkt. Bussemaker was woensdag zelf niet bereikbaar voor commen taar. Het stel is opgegroeid in Zonne- maire, hoewel mevrouw Van de Sande is geboren in Renesse 1913) en haar man een jaar eer der in Noordgouwe het levens licht zag. Nadat Van De Sande in 1932 zijn diensttijd had afgeslo ten, stapte het stel twee jaar la ter in huwelijksbootje. Het echtpaar kreeg vijf kinderen waarvan de oudste inmiddels is overleden. Verder mag het stel zich nog verheugen in drie klein kinderen en twee achterklein kinderen. De familie Van De Sande verhuisde in 1973 naar de Zierikzeese Huijbertstraat waar ze nu nog wonen. Een deel van de familie en vrienden, alsmede burgemeester J. J. P. M. Assel- bergs. was hier woensdag aan wezig om het jubilerende echt paar te feliciteren. Evacuatie In een volle huiskamer haalt de heer des huizes nog eens de her inneringen aan de watersnood ramp en de Tweede Wereldoor log op. In de oorlog werden ze geëvacueerd naar een kamp in Limburg. Tijdens de ramp ver bleven ze in Soesterberg. „Niet zo lang hoor. na een paar wekeri moest ik weer terug om op het land te werken", vult Van De Sande aan. Bijna vijftig jaar heeft hij als landbouwknecht ge werkt, meldt hij trots. De heer en mevrouw Van de Sande in Zerikzee vierden woensdag hun zestigjarig huwelijksfeest. foto Pieter Honhoff Deze foto uit 1946 van Harrie Kaufman is opgenomen in diens boek met herinneringen van een schooljongen aan de oorlogstijd. van onze verslaggeefster Caroline Moerland RILLAND - Onbelangrijke voorvallen laten bij kinderen soms een enorme indruk ach ter. Harrie Kaufman (60) be schrijft in 'Rilland-Bath 1940- '45, herinneringen van een schooljongen in oorlogstijd' de vondst van reepjes zilver papier. Geallieerde vliegtui gen wierpen deze zwart-grij- ze linten uit om de radar van de Duitse luchtafweer te mis leiden. „Wij jongens verza melden die strookjes en be waarden ze als kostbare reli kwieën, afkomstig uit een an dere wereld! Eindelijk had den we iets tastbaars van on ze bevrijders." De herkenbaarheid van die dagelijkse gebeurtenissen vormt de kracht van het boek, dat is uitgegeven door het Goese gemeente-archief in sa menwerking met de Heem kundige Kring De Bevelan- den. Kaufman zal tijdens de oorlog niet meer of minder hebben meegemaakt dan an dere kinderen op het Zeeuwse platteland. Maar door zijn memoires op papier te zetten herinnert hij leeftijdsgenoten aan voorvallen die ze moge lijk al lang weer vergeten wa ren. De eerste oudejaarsavond na de bevrijding bijvoorbeeld was na vijf jaar weer een echt feest, compleet met koen kei- pot. De kinderen gingen met dit 'muziek-instrument' langs de deur om een extra centje te verdienen: „Een attractie voor de Engelsen, die zo'n fe nomeen nog nooit hadden ge zien. Deze keer hoefden we niet ver te lopen om onze zak ken gevuld te krijgen. De sol daten vonden het prachtig en keer op keer moesten wij onze folkloristische vertoning her halen!" Nieuwsgierig Veel van zulke herinneringen komen aan bod in het boek. Kaufman vertelt hoe hij als kind uit nieuwsgierigheid eten ging halen bij de gaar keuken. Hij beschrijft hoe de dorpsomroeper een nood- slachting aankondigde wan neer geallieerde bomscherven weer eens een koe hadden ge veld. Ook ziet hij de Duitse troepen nog voor zich. die op Dolle Dinsdag 'in een gedesil lusioneerde. wanordelijke bende' door Zeeland trokken. Hoewel Kaufman persoonlijk leed bespaard is gebleven tij dens dè oorlog, komen in het boek ook minder gemoedelij ke passages voor. Als zoon van een spoorwegbeambte leefde hij sterk mee met de be schieting van het NS-station Rilland-Bath op 25 mei 1944. Een 52-jarige collega werd do delijk getroffen door geallieer de bommen Omdat vader Kaufman bij het spoor werkte, verhuisde het gezin nogal eens. Harrie werd geboren in Woensdrecht en kwam in augustus 1938 met zijn ouders naar Rilland. Het gezin bewoonde een huis aan de Adriaan Buteijnweg, in de volksmond Achterweg genoemd. Na de oorlog ver huisde de familie naar Vlissin- gen, waar de schrijver nog tot 1953 heeft gewoond. Schoolschriftje 'Rilland-Bath 1940-'45' is oor spronkelijk een hoofdstuk uit 'De Kroniek der familie Kauffman 1750 - 1992'. De ba sis voor de episode over de oorlog vormt een oud school schriftje. Aan deze velletjes vertrouwde de tienjarige Har rie zijn belevenissen in de laatste twee weken voor de bevrijding toe. Ook gesprek ken met mensen die destijds eveneens in Rilland woonden, brachten weer veel naar bo ven. Voor gebeurtenissen als die op 25 oktober 1944 zijn echter geen schriftjes of oude beken den nodig:. Ik heb ze gezien, ik heb ze gezien, de Canade zen!'. riep hij opgewonden, 'en ik heb een sigaret van ze ge had,' Onmiddellijk dromde ie dereen om de man heen, die het witte staaije als een trofee omhoog hield, opdat iedereen zou kunnen zien, dat hij de waarheid sprak. 'Player' stond op die sigaret." van onze verslaggever ZIERIKZEE - De PvdA-fractie meent dat het Zierikzeese col lege zich te vaak verschuilt ach ter niet aanwezige ambtenaren. Volgens D66 twijfelen college- en raadsleden steeds vaker over de kwaliteit van ambtelijke no tities. Beide partijen wijzen burgemeester en wethouders op hun verantwoordelijkheid. De twee fracties melden dit in de algemene beschouwingen. De PvdA zegt grote problemen te hebben met de verdeling van de verantwoordelijkheid tussen het college en zijn ambtenaren. Ambtenaren zijn niet verant woordelijk voor de stukken die aan raad of commissie worden aangeboden, meent de partij. Verder vraagt de PvdA zich af waar de publieke verantwoor ding blijft van de collegeleden die verantwoordelijk waren voor het 'bestemmingsplanmatig' verkeerde besluit in de affaire Kloet. Volgens D66 heeft het college een 'extreem lange termijn' no dig om over te gaan tot uitvoe ring van een plan. De partij vreest dan ook dat voornemens zoals gemaakt in de begroting nog lang niet worden gereali seerd. D66 kiest dan ook voor een uitvoeringsschema waarin staat welke nota wanneer wordt gepresenteerd. De fractie is te vreden over een terughoudend j vacaturebeleid met het oog op de herindeling maar denkt wel dat ambtenaren teveel werk op hun schouders krijgen. Overi gens vraagt de VVD zich af wie gaat solliciteren op een vacature die binnen twee jaar verdwenen zal zijn. Verder pleit D66 voor een gedragscode tussen ambte naar en bestuurder. Laatstge noemde heeft als taak te zorgen voor een gemotiveerd en goed functionerend apparaat, aldus de partij. Wonen Alle partijen dringen aan op een studie naar nieuwe woongebie den in Zierikzee. Dit omdat Poortambacht bijna vol is. Ook moet worden voorzien in de be hoefte aan duurdere senioren- woningen. D66 wil seniorenap partementen even buiten de Noordhavenpoort laten bou wen. 'Mocht het toch eens luk ken Emulsion Holland te ver plaatsen, dan zou dat een prima lokatie zijn.' van onze verslaggever GOES - De Regionale Woning bouw Samenwerking (RWS) neemt mogelijk twaalf voor ge handicapten aangepaste wo ningen op in het nieuwbouw- plan voor de Karei Doorman straat. Het gaat om een zogehe ten Fokus-project, waarbij op afroep hulp beschikbaar is. De RWS kan echter geen garantie geven dat het project doorgaat. Eerst moeten voldoende (der tig) door de Ziekenfondsraad geïndiceerde bewoners op de Zeeuwse wachtlijst staan. Daarna dient deze raad het uit gewerkte plan goed te keuren. Ook is nog niet duidelijk of het Fokus-project Financieel te be happen is. De woningcorporatie zoekt nu met man en macht naar gehan dicapten die een medische indi catie hebben voor zelfstandige huisvesting (zij het met wat hulp) en die in aanmerking ko men voor een plaats op de wachtlijst. Daarop staan mo menteel twintig mensen. Een subsidievoorwaarde is dat de wachtlijst minimaal dertig geïn diceerde gehandicapten bevat. „Halen we dat aantal niet, dan is het Fokus-project voor Goes van de baan. En niet voor even, voor jaren", verzekert RWS-di- recteur J. F. J. Franken. Informatieronde Om die reden hield de woning bouwvereniging in samenwer king met de gemeente Goes en de afdeling Zeeland van de stich ting Fokus half oktober een in formatieronde voor verwijzende instanties als huisartsen, wijk- verplegers, maatschappelijk werkers en vertegenwoordigers van verpleeghuizen. Zij kunnen mogelijk kandidaat-bewoners Politie bekeurt 202 hardrijders NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De politie Walcheren hield woensdag in samenwerking met de Koninklijke Marechaus see snelheidscontroles in Nieuw- en Sint Joosland, Vrou wenpolder en Sint Laurens. Op een totaal van 2080 voertuigen werden 202 automobilisten be keurd. In Nieuw- en Sint Joosland werd van 14.55 tot 16.55 uur met radar gecontroleerd aan de Langeweg buiten de bebouwde kom. waar een maximum snelheid van 80 kilometer geldt. Van de 536 voer tuigen gingen er 75 te hard (tus sen de 91 en 125 kilometer per uur). Ook werd woensdag een lintcon trole gehouden, waarbij de radar van de Koninklijke Marechaus see in Sint Laurens stond en de politie-radar in Vrouwenpolder. Op de Noordweg (Sint Laurens), waar een snelheidslimiet van 50 kilometer per uur geldt, werden tussen 18.45 en 21.10 uur 92 au to's van de 946 passanten ge flitst. De snelheden van de over treders lagen tussen de 61 en 92 kilometer per uur. In Vrouwenpolder werd gecon troleerd op de Vrouwenpolder- seweg buiten de bebouwde kom. Tussen ïy.uu en 21.00 uur pas seerden 598 voertuigen de radar; 35 reden er te hard. tussen de 91 en 112 kilometer per uur. Reformatie-herdenking - In de christelijk-gereformeerde kerk te Zaamslag wordt maan dag 31 oktober de jaarlijkse Re formatie-herdenking gehouden. Medewerking verlenen de zang vereniging Met Hart en Stem uit Terneuzen onder leiding van Jo- han de Rijke en organist Bram van Wijck. De samenzang wordt begeleid door Hans Murre. Pre dikant ds A. van Ek spreekt over het onderwerp 'Luther en de vrije wil'. De avond begint om 19.30 uur. 'opsporen'. De eerste aanmel ding is nu binnen, maar hei loopt nog niet storm. Daarom wordt 15 november in het RWS- kantoor voor de eigenlijk doel groep - gehandicapten die al dan niet op de lijst voorkomen een informatieve bijeenkomsl op touw gezet. Verder wordt ui! geplozen of er Zeeuwse gehandi capten zijn die door een gebrel aan geschikte woningen buiten de provincie huisvesting hebbe; gevonden, maar wellicht naa: hun geboortegrond willen terug keren. Een goed gevulde wachtlijst slechts de helft betrekt in c praktijk daadwerkelijk een Fo kus-woning, dus de bouw m twaalf woningen is reëel - is wc vereiste om het project van Ci grond te krijgen. Alleen op di voorwaarde beoordeelt de Zie kenfondsraad het plan en ver strekt hij een budget voor he; aanpassen van de huizen en dl bouw van een ADL-clustenvo ning, van waaruit de hulp aand bewoners wordt gegeven. Zekei heid over dit stuk financieringi er niet. Franken: „We moete een panklaar plan indienen e maar afwachten of de Zieken fondsraad daar prioriteit aa geeft." Kosten Ook is nog niet helder of hetFc kus-project de herbebouwir van de Karei Doormanstraat e omgeving financieel onbetaa baar maakt. De RWS wil in d gebied vijftig tot zeventig \vo ningen neerzetten. Zoals d kaarten nu liggen, zijn di^ voori bestemd voor ouderen. Bij doo gang vanhet Fokus-project, k( men daar twaalf aangepaste ffl ningen voor gehandicapten b: De keuze voor deze locatie i simpel: de Karei Doormanstrai ligt vlak bij het stadscentrum e belangrijke voorzieningen. Ma directeur Franken sluit niet ti dat de RWS moet overschakel! op een mengeling van versclc lende typen huizen en huurpij zen om het project financie rond te krijgen. Al tien jaar geleden waren plannen om in Goes een aanC Fokus-woningen te bouwen. D gingen niet door, omdat meeste gehandicapten op wachtlijst de voorkeur gavf aan een woning in Middelbui Daar verrees dus wel een Foku project. Het idee is vervolgei op een zacht pitje blijven sudd ren. De RWS pakt het op, nuhi aangepast wonen kan wordi ingebed in een nieuwbouwpla waarbij ook sprake is van eens schikte locatie. Hulpverlening De stichting Fokus draagt inb project de kosten van de hu verlening. Zeven dagen per we assisteert een medewerker twaalf bewoners. Het gaat c een helpende hand bij de lid melijke verzorging, het kledi eten, drinken, de toiletgal Ook kunnen eenvoudige mei sche handelingen worden n richt. De woningen in een Foki project mogen uitsluitend wl den verhuurd aan gehandic£ ten. Bij onvoldoende belangsi i ling moeten de woningen le blijven staan, totdat zich wü nieuwe gehandicapte huurdi melden. STICHTING RENESSE Vergadering Algemeen bestuur vrijdag 28 oktober 1'994 om 16.30 uur aan de Jan van Renesseweg 25 i AGENDA: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Ingekomen stukken; 4 Verbouwplan Berkenpad 2; 5. Personeelszaken; 6. Voorkomende zaken: 7. Rondvraag; 8. Sluiting. De vergadering is openbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 28