Grondverwerving Bekhof rond De bevrijders achterna f 1 1 PZC Skate-boarders vragen Goes om eigen oefenplek Faillissement dreigt voor VVV eiland Tholen Harrie Kaufman boekstaaft zijn oorlogsherinneringen Plan voor woningen voor gehandicapten in bouwproject Goes streek Eindelijk doorbraak in ontwikkeling bouwplan terrein Goes TW m Autorijles?? DONDERDAG 27 OKTOBER 1994 b 16 van onze verslaggever GOES - Het Bekhof-gebied in Goes komt binnen afzienbare tijd daadwerkelijk in ontwik keling. ABN/AMRO Projectont wikkeling (APO) heeft overeen stemming bereikt met de cura tor van haar failliete voorgan ger Gevamij, de overige betrok ken grond-eigenaren in het ge bied en de gemeente Goes. Een verheugde wethouder C. R. M. M, Linssen meldde de ze. door Goes met smart ver langde. doorbraak woensdag avond in de commissie ruimte lijke ordening. APO pakte het project, dat door het faillissement van projectont wikkelaar Gevamij in 1992 was vastgelopen, dit voorjaar op. Het bedrijf presenteerde een plan voor het aan de rand van de binnenstad gelegen gebied, dat uitging van de bouw van wonin- Dief ontkomt na worsteling ZIERIKZEE - De politie is op zoek naar een man die dinsdag een mislukte poging deed tot diefstal uit een hotel in Zierik- zee. De man had al geld wegge nomen uit de kassalade van de hotelbar toen hij werd betrapt dooreen 55-jarige vrouw, die sa men met haar 62-jarige man het hotel tijdelijk beheert. Nadat de vrouw haar man had geroepen, legde de dader het geld op de bar. Hij wilde het op een lopen zetten toen de beheer der hem gebood op de politie te wachten. De beheerder wilde de man tegenhouden, maar kreeg een vuist in zijn gezicht. Na een worsteling op de grond wist de dief alsnog te ontsnappen. Het signalement van de man luidt: 20 a 25 jaar. 1,72 meter lang. half lang, zwart sluik haar en een spits gezicht. Hij droeg een blauwe spijkerbroek en een blauwgrijs windjack. gen. kantoren, winkels, een su permarkt, een bank (INGen een parkeergarage. Die invulling staat volgens Linssen nog volle dig overeind. De aanvankelijke euforie - Goes was erg gecharmeerd van de ste- debouwkundige opzet - maakte langzaam maar zeker plaats voor een zekere zorg. De grond verwerving leek door het ver snipperde bezit een moeilijke en langdurige zaak te worden. Bo vendien zette de curator van Ge vamij naar de smaak van de ge meente in het begin te weinig vaart achter de afwikkeling van het faillissement. APO heeft echter in een half jaar tijd toch met de curator. La Vitesse Van der Peijl, de gemeente en enkele particulieren overeenstemming kunnen bereiken over de grond- verkoop. Volgens wethouder Linssen ziet het ernaar uit dat ook de panden van slagerij Van 't Veer in het project worden op genomen. Die zaten tot nu toe niet in het APO-plan. Parkeren Ook een ander knelpunt, de par keervoorziening in het Bekhof plan, is opgelost door een extra gemeentelijke financiële injec tie. De parkeergarage met 233 plaatsen is een verliesgevend onderdeel van het project, om dat die capaciteit te royaal is voor het Bekhof alleen. De ge meente hecht echter aan vol doende openbare parkeerruimte rond het stadscentrum. Om die reden zal Goes bovenop eenma lige bijdrage van vijf ton (die al hoofdzakelijk in het parkeren gaat zitten) nog een extra inves tering doen in de parkeergarage. Om welk bedrag het gaat, wilde Linssen woensdag nog niet zeg gen. Van de 233 parkeerplaatsen zijn er 183 voor algemeen ge bruik. Vijftig vakken zijn gere serveerd voor personeel en be zoekers van de ING-bank. maar zijn in weekeinden en op koop avonden vrij beschikbaar. voerd, maar de wethouder voor ziet daarin geen problemen. Met de doorbraak wordt ook de aanleg van de rotonde op de kruising Piet Heinstraat/M. A. de Ruyterlaan mogelijk. Voor de beveiliging van dit kruispunt is 260 vierkante meter van het Bekhofgebied nodig, een hoekje dat in de boedel van Gevamij zat. In juni leek het erop dat Goes een subsidie van twee ton van Rijkswaterstaat dreigde te verspelen als de rotonde niet op korte termijn zou worden aange legd. Dat probleem is inmiddels de wereld uit. De subsidie is vei lig gesteld tot november 1995, al dus Linssen. Exploitatie KAPELLE Koffieconcert - Het Fanfare Orkest Kapelle geeft zondag morgen 30 oktober een koffie concert onder leiding van diri gent Peter de Rooij. Het concert vindt plaats in De Vroone in Ka pelle en begint om 11.45 uur. Hoewel officieel nog handteke ningen moeten worden gezet, verwacht Linssen dat hij een ge combineerde commissieverga dering volgende maand al een exploitatie-overeenkomst kan aanbieden. Er zullen tussen de partijen op korte termijn nog wel eindgesprekken worden ge- Scholieren uit Oudelande klimmen in de oude legertrucks die hen naar de herdenking van de bevrijding op de zeedijk bij Baarland brengen. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster BAARLAND - In een oude legertruck gingen schoolkinderen uit Oudelande woensdag dezelfde weg als de geallieerde bevrij ders vijftig jaar geleden. Ze reden heen en terug naar de zeedijk bij Baarland om bloemen te leggen bij het oorlogsmonument. Op die plek kwam de Schotse 52th Lowland Division 26 oktober 1944 aan land om westelijk Bevel and en een deel van Walcheren te bevrijden. Toen de kinderen aankwamen, lag er al een krans van de school uit Baarland. Beide dorpen zijn namelijk op dezelfde dag bevrijd. De scholieren uit Oudelande legden hun bloemen erbij en moch ten na een korte plechtigheid spelletjes gaan doen in het dorps huis. Oudelande, waar woensdag massaal de vlag uithing, staat nog de hele week in het teken van de herdenking. Vrijdagavond vanaf 20 uur bijvoorbeeld worden films vertoond over het oprukken van de geallieerde troepen in een deel van Zeeland. Afsluiter van de speciale activiteiten is het bevrijdingsbal. dat zaterdag om 21.30 uur begint. van onze verslaggeefster GOES - Goese skate-boarders willen een eigen plek waar ze zich ongestraft kunnen uitle ven. De sporters zijn tot onge noegen van de chauffeurs nu vaak bij het busstation te vin den. Volgens Jeroen van der Pluym (20) en Marco Karreman (21) is dat de enige plek waar het asfalt geschikt is voor hun pro fessionele plankjes. Ze hebben handtekeningen verzameld on der mede-skaters en buschauf feurs en willen een gesprek met een vertegenwoordiger van de gemeente. Eind augustus hebben Jeroen en Marco een brief gestuurd naar de afdeling sport en recreatie. Tot nu toe hebben ze geen ant woord ontvangen. In de brief vertelden ze dat de politie hen had weggestuurd bij het bussta tion en dat ze graag wilden pra ten over een zelfbedacht plan. „In Goes zijn alleen het parkeer terrein bij de Agrimarkt en het busstation geschikt voor onze hobby", menen de twee. De spe ciaal voor skate-boarders be stemde 'half pipe' in Goes-Zuid zou te kort en te smal zijn. „Bo vendien ligt die in het gras, dus daar kunnen we met onze plank jes niet bij." De skate-voorzie- ning bij de Hollandsche Hoeve is afgelopen zomer afgebrand. De twee hebben nagedacht over Politie bekeurt 202 hardrijders NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De politie Walcheren hield woensdag in samenwerking met de Koninklijke Marechaus see snelheidscontroles in Nieuw- en Sint Joosland, Vrou wenpolder en Sint Laurens. Op een totaal van 2080 voertuigen werden 202 automobilisten be keurd. In Nieuw- en Sint Joosland werd van 14.55 tot 16.55 uur met radar gecontroleerd aan de Langeweg buiten de bebouwde kom. waar een maximum snelheid van 80 kilometer geldt. Van de 536 voer tuigen gingen er 75 te hard (tus sen de 91 en 125 kilometer per uur). Ook werd woensdag een lintcon trole gehouden, waarbij de radar van de Koninklijke Marechaus see in Sint Laurens stond en de politie-radar in Vrouwenpolder. Op de Noordweg (Sint Laurens), waar een snelheidslimiet van 50 kilometer per uur geldt, werden tussen 18.45 en 21.10 uur 92 au to's van de 946 passanten ge flitst. De snelheden van de over treders lagen tussen de 61 en 92 kilometer per uur. In Vrouwenpolder werd gecon troleerd op de Vrouwenpolder- seweg buiten de bebouwde kom. Tussen ïy.uu en 21.00 uur pas seerden 598 voertuigen de radar: 35 reden er te hard. tussen de 91 en 112 kilometer per uur. een alternatief. „Bij de Holland sche Hoeve ligt een fietscross- baan die nooit meer wordt ge bruikt", vertelt Jeroen. „Wan neer je daar asfalt of beton neer legt, zou het een prima skate- baan zijn." Enthousiast gaat hij verder: „In Hellevoetsluis heb je ook zoiets en daar komen ze uit heel Nederland naar toe." „Pro bleem van dat park is de slechte bereikbaarheid", vult Marco aan. De jongens beseffen dat hun plan duur is, maar volgens hen zou de Hollandsche Hoeve best profijt hebben van zo'n voorzie ning. „De camping die daar ligt, zou meer gasten krijgen. Zeker in de vakanties zouden skaters uit heel Nederland voor een paar dagen naar Goes komen", meent Jeroen. „Ook een tentje met junk-food, met hamburgers en zo, zou prima draaien bij zo'n baan", zegt Marco. Wethouder S. J. Heijning (WD, recreatie en toerisme) weet dat het fietscrossterrein bij de Hol landsche Hoeve nauwelijks meer gebruikt wordt. Hij denkt echter dat die plek niet geschikt is voor een grote skate-baan. „Een groot stuk asfalt past niet in zo'n groen gebied." Boven dien vindt hij een skate-park zo als de jongens in gedachten heb ben, meer iets voor een onderne mer dan voor de gemeente. Wel wil Heijning met de skate-boar ders praten over een oplossing voor hun probleem. „Eigenlijk had dat al lang moeten gebeu ren." Plankschaatsers vertonen hun kunsten op het stationsplein in Goes. foto Willem Mieras Deze foto uit 1946 van Harrie Kaufman is opgenomen in diens boek met herinneringen van een schooljongen aan de oorlogstijd. van onze verslaggeefster Caroline Moerland RILLAND - Onbelangrijke voorvallen laten bij kinderen soms een enorme indruk ach ter. Harrie Kaufman (60) be schrijft in 'Rilland-Bath 1940- '45, herinneringen van een schooljongen in oorlogstijd' de vondst van reepjes zilver papier. Geallieerde vliegtui gen wierpen deze zwart-grij- ze linten uit om de radar van de Duitse luchtafweer te mis leiden. „Wij jongens verza melden die strookjes en be waarden ze als kostbare reli kwieën, afkomstig uit een an dere wereld! Eindelijk had den we iets tastbaars van on ze bevrijders." De herkenbaarheid van die dagelijkse gebeurtenissen vormt de kracht van het boek, dat is uitgegeven door het Goese gemeente-archief in sa menwerking met de Heem kundige Kring De Bevelan- den. Kaufman zal tijdens de oorlog niet meer of minder hebben meegemaakt dan an dere kinderen op het Zeeuwse platteland. Maar door zijn memoires op papier te zetten herinnert hij leeftijdsgenoten aan voorvallen die ze moge lijk al lang weer vergeten wa ren. De eerste oudejaarsavond na de bevrijding bijvoorbeeld was na vijfjaar weer een echt feest, compleet met koenkel- pot. De kinderen gingen met dit 'muziek-instrument' langs de deur om een extra centje te verdienen: „Een attractie voor de Engelsen, die zo'n fe nomeen nog nooit hadden ge zien. Deze keer hoefden we niet ver te lopen om onze zak ken gevuld te krijgen. De sol daten vonden het prachtig en keer op keer moesten wij onze folkloristische vertoning her halen!" Nieuwsgierig Veel van zulke herinneringen komen aan bod in het boek. Kaufman vertelt hoe hij als kind uit nieuwsgierigheid eten ging halen bij de gaar keuken. Hij beschrijft hoe de dorpsomroeper een nood- slachting aankondigde wan neer geallieerde bomscherven weer eens een koe hadden ge veld. Ook ziet hij de Duitse troepen nog voor zich, die op Dolle Dinsdag 'in een gedesil lusioneerde. wanordelijke bende' door Zeeland trokken. Hoewel Kaufman persoonlijk leed bespaard is gebleven tij dens de oorlog, komen in het boek ook minder gemoedelij ke passages voor. Als zoon van een spoorwegbeambte leefde hij sterk mee met de be schieting van het NS-station Rilland-Bath op 25 mei 1944. Een 52-jarige collega werd do delijk getroffen door geallieer de bommen. Omdat vader Kaufman bij het spoor werkte, verhuisde het gezin nogal eens. Harrie werd geboren in Woensdrecht en kwam in augustus 1938 met zijn ouders naar Rilland. Het gezin bewoonde een huis aan de Adriaan Buteijnweg, in de volksmond Achterweg genoemd. Na de oorlog ver huisde de familie naar Vlissin- gen, waar de schrijver nog tot 1953 heeft gewoond. Schoolschriftje 'Rilland-Bath 1940- 45' is oor spronkelijk een hoofdstuk uit 'De Kroniek der familie Kauffman 1750 - 1992'. De ba sis voor de episode over de oorlog vormt een oud school schriftje. Aan deze velletjes vertrouwde de tienjarige Har rie zijn belevenissen in de laatste twee weken voor de bevrijding toe. Ook gesprek ken met mensen die destijds eveneens in Rilland woonden, brachten weer veel naar bo ven. Voor gebeurtenissen als die op 25 oktober 1944 zijn echter geen schriftjes of oude beken den nodig:. „'Ik heb ze gezien, ik heb ze gezien, de Canade zen!'. riep hij opgewonden, 'en ik heb een sigaret van ze ge had.' Onmiddellijk dromde ie dereen om de man heen. die het witte staafje als een trofee omhoog hield, opdat iedereen zou kunnen zien. dat hij de waarheid sprak. 'Player' stond op die sigaret." van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - Voor de VVV eiland Tholen dreigt een failliet. Het college van b en w is niet van plan een verzoek van de toeristische dienst om meer subsidie dan gebruikelijk in te willigen. „Krijgen we vol gend jaar geen extra geld, dan bloeden we dood. Dan moeten we onze zeer schamele reserves opeten", zegt A. S. M. Saris, se cretaris van de vereniging streek-VW eiland Tholen. Gewoonlijk krijgt de eilandelij- ke VW bijna 23.500 gulden sub sidie. Voor volgend jaar is 42.000 gulden gevraagd aan het Thool- se gemeentebestuur. De dienst heeft dat geld nodig om de zoge noemde S-status te mogen be houden van de Algemene Neder landse Vereniging van VW's (ANWi. „Om die status te hou den en zelfstandig te blijven moeten we vaker open zijn dan nu. Dat is een voorwaarde. Daar is meer geld voor nodig. Maar dat was toch al nodig omdat de werkdruk erg groot is voor de ene vaste kracht die we nu he ben", verklaart Sinke. De dienst is nu achttien uur p week open. Dat zou 35 uur mc ten worden voor behoud van t S-status. De meerderheid bi nen het college ziet dat niet z ten. Tholen zou te weinig toer ten trekken voor zo'n 'vohn sen' VW. Alleen CDA-wetho der J. Versluijs zou daar nogw extra geld voor over hebben, het niet zo veel als het gevraagi bedrag. „Door met een goed ve haal bij de ANW aan te konu denkt hij dat de eilandelijl VW hier wel de S-status zalm, gen houden", verklaart gemeei tewoordvoerder F. A. Pj Bakx. Stemt de gemeenteraad binnei kort echter in met het voorst van het college om het verzot om extra geld af te wijzen, da heeft Tholen volgens San hoogstwaarschijnlijk geen zei standige VW meer. De sectreti ris: „Dan pakken we ons boeltj op en zetten we dat bij het gi meentehuis op de balie. Daniq ken ze maar wat ze d'r ms doen." van onze verslaggever GOES - De Regionale Woning bouw Samenwerking (RWS) neemt mogelijk twaalf voor ge handicapten aangepaste wo ningen op in het nieuwbouw- plan voor de Karei Doorman straat. Het gaat om een zogehe ten Fokus-project, waarbij op afroep hulp beschikbaar is. De RWS kan echter geen garantie geven dat het project doorgaat. Eerst moeten voldoende (der tig) door de Ziekenfondsraad geïndiceerde bewoners op de Zeeuwse wachtlijst staan. Daarna dient deze raad het uit gewerkte plan goed te keuren. Ook is nog niet duidelijk of het Fokus-project financieel te be happen is. De woningcorporatie zoekt nu met man en macht naar gehan dicapten die een medische indi catie hebben voor zelfstandige huisvesting (zij het met wat hulp) en die in aanmerking ko men voor een plaats op de wachtlijst. Daarop staan mo menteel twintig mensen. Een subsidievoorwaarde is dat de wachtlijst minimaal dertig geïn diceerde gehandicapten bevat. „Halen we dat aantal niet, dan is het Fokus-project voor Goes van de baan. En niet voor even, voor jaren", verzekert RWS-di- recteur J. F. J. Franken. Informatieronde Om die reden hield de woning bouwvereniging in samenwer king met de gemeente Goes en de afdeling Zeeland van de stich ting Fokus half oktober een in formatieronde voor verwijzende instanties als huisartsen, wijk- verplegers, maatschappelijk werkers en vertegenwoordigers van verpleeghuizen. Zij kunnen mogelijk kandidaat-bewoners 'opsporen'. De eerste aanmel ding is nu binnen, maar het loopt nog niet storm. Daarom wordt 15 november in het RWS- kantoor voor de eigenlijk doel groep - gehandicapten die al dan niet op de lijst voorkomen - een informatieve bijeenkomst op touw gezet. Verder wordt uit geplozen of er Zeeuwse gehandi- Soli Deo Gloria OOST-SOUBURG - In de bi bliotheek van Oost-Souburg be gint zaterdag 29 oktober een tentoonstelling over de christe lijke zangvereniging Soli Deo Gloria, die dit jaar 75 jaar be staat. Eerder meldde de PZC abusieve lijk dat de tentoonstelling op 20 oktober zou beginnen. De expo sitie, die tot en met 12 november duurt, is tijdens de openingsu ren van de bibliotheek te bezich tigen. Het jubilerende koor houdt za terdag 29 oktober tevens een re ceptie in zaal Rehoboth. Deze duurt van 16.00 tot 17.30 uur. Reformatie-herdenking - In de christelijk-gereformeerde kerk te Zaamslag wordt maan dag 31 oktober de jaarlijkse Re formatie-herdenking gehouden. Medewerking verlenen de zang vereniging Met Hart en Stem uit Terneuzen onder leiding van Jo- han de Rijke en organist Bram van Wijck. De samenzang wordt begeleid door Hans Murre. Pre dikant ds A. van Ek spreekt over het onderwerp 'Luther en de vrije wil'. De avond begint om 19.30 uur. capten zijn die door een gebrej aan geschikte woningen buitel de provincie huisvesting hebba gevonden, maar wellicht nas hun geboortegrond willen teru| keren. Een goed gevulde wachtlijst; slechts de helft betrekt in d praktijk daadwerkelijk een F( kus-woning. dus de bouw va twaalf woningen is reëel - is ee vereiste om het project van d grond te krijgen. Alleen op di voorwaarde beoordeelt de Zii kenfondsraad het plan en vei strekt hij een budget voor h aanpassen van de huizen en d bouw van een ADL-clusterm ning. van waaruit de hulp aand bewoners wordt gegeven. Zeke heid over dit stuk financiering! er niet. Franken: „We moete een panklaar plan indienen e maar afwachten of de Ziekei fondsraad daar prioriteit aaij geeft." Kosten Ook is nog niet helder of hetFo kus-project de herbebouwin van de Karei Doormanstraat e omgeving financieel onbetaa! baar maakt. De RWS wil in d gebied vijftig tot zeventig ningen neerzetten. Zoals dl kaarten nu liggen, zijn die voors bestemd voor ouderen. Bij dooi gang vanhet Fokus-project, men daar twaalf aangepaste wo ningen voor gehandicapten bij De keuze voor deze locatie simpel: de Karei Doormanstraa ligt vlak bij het stadscentrum e: belangrijke voorzieningen. Maa: directeur Franken sluit niet ui dat de RWS moet overschakele op een mengeling van verschï lende typen huizen en huurprr- zen om het project financies rond te krijgen. Al tien jaar geleden waren e plannen om in Goes een e Fokus-woningen te bouwen. Di; gingen niet door, omdat di meeste gehandicapten op di wachtlijst de voorkeur gave aan een woning in Middelburg Daar verrees dus wel een Fokus project. Het idee is vervolgen- op een zacht pitje blijven sudde ren. De RWS pakt het op. nu he: aangepast wonen kan worden ingebed in een nieuwbouwplan waarbij ook sprake is van een ge schikte locatie. Hulpverlening De stichting Fokus draagt in he: project de kosten van de hulp verlening. Zeven dagen per weel assisteert een medewerker d- twaalf bewoners. Het gaat ou een helpende hand bij de lichs melijke verzorging, het kleden eten, drinken, de toiletgang Ook kunnen eenvoudige medi sche handelingen worden ver richt. De woningen in een Fokus- project mogen uitsluitend wor den verhuurd aan gehandicap ten. Bij onvoldoende belangstel ling moeten de woningen li blijven staan, totdat zich w nieuwe gehandicapte huurders melden. VERBOUWINGS OPRUIMING! VOOR Ct BETERE MERKEN Neem een vertrouwd adres Autorijschool J. Reyns Albardastraat 26, 4463 VZ Goes Tel. 01100-15386 Lesprijs 45-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 24