COURANT Verzoening Israël en Jordanië Het extraatje van Président. Geen garantie voor voldoende vrouwelijke burgemeesters klein leeuwen bij ramp kerncentrale naar Brabantse bases 4 WEKEN VOOR 14,- Eenduizend ballonnen boven de vallei van de vrede Sprekende auto houdt uurt klaarwakker Olieramp in Rusland bedreigt broedgebied D PZC Mexx Wisselend bewolkt Veel bewolking met enkele opklarin gen en kans op een bui. De westzuid- westelijke wind is matig tot vrij krach tig. Temperatuur rond 11 graden. e--37e jaargang no. 253 ^londerdag 27 oktober 1994 ie nummers 1,50 Defensie in onze correspondent ADI ARAVA - „Als ik vanaf podium rondkijk, zie ik, zo el aan de Jordaanse als de Is- èlische kant van de grens, tot IQ in de horizon alleen maar dor- woestijn. Zo waren de be vlekkingen tussen Israël en Jor- inië de afgelopen 47 jaar", le elde de Israëlische premier d Ischak Rabin woensdag vast zijn toespraak bij de onderte- ojtning van het vredesverdrag et Jordanië. „Maar er komt in tijd dat men sterk moet zijn f. een moedige beslissing moet 5 men, om de mijnenvelden, de oogte en de wildernis tussen dl ïee volkeren uit de weg te rui- n". woeste leegte van het Israe lii -Jordaanse grensgebied irmde een voor de hand liggen- bron van inspiratie voor alle lirekers bij de ondertekening n het vredesverdrag tussen Is- él en Jordanië. Niet alleen Ra- i, maar ook koning Hussein jfkn Jordanië en de Amerikaan- u president Bill Clinton vertel- e. n dat de tijd is gekomen om f it Midden-Oosten tot bloei te ii engen. niet alleen letterlijk aar ook in politieke zin. Vijfduizend genodigden en mil joenen televisiekijkers zagen een vlekkeloos verlopen vredes- show, op de plaats, vijf kilometer ten noorden van Eilat, waar vo rige maand de eerste officiële grenspost tussen de twee landen is geopend. Israëlische en Jor daanse genietroepen hadden in een paar dagen tijds een stadion in elkaar getimmerd, met toe gangen aan weerskanten van de grens. Nabestaanden Aan de Jordaanse kant arriveer den om kwart voor één onder hartelijk applaus koning Hus sein en koningin Noor. Onder de genodigden waren vele Israëli sche en Jordaanse oorlogsvete ranen en nabestaanden van ge sneuvelden, voor wie de vrede te laat is gekomen, zoals koning Hussein met spijt vaststelde. Even voor enen kwamen vanaf de Israëlische kant premier Ra bin, president Ezer Weizman en minister van buitenlandse za ken Shimon Peres het geïmpro viseerde stadion binnen. Na een warme begroeting door koning Hussein wachtte het gezelschap in een kameelharen bedoeïenen- tent tot klokslag één uur de ge- SSENDRECHT - Als zich een lamiteit voordoet in de kern- intrale in Borssele, wordt de volking rond die kerncen- ale na evacuatie opgevangen de vliegbasis Woensdrecht, Koningin Wilhelminakazer- in Ossendrecht en op de iegbasis Gilze-Rijen. Die drie ifensie-onderdelen vormen de katies waar hulpbehoeven- tn medische verzorging krij st evacuatieplan rond de kern- ntrale Borssele, waarvan de Jorbereiding nog volop loopt. in het najaar van 1995 door :ddel van een grootschalige mpenoefening worden uitge- obeerd. Daarbij zullen over- iidsinstanties en hulpverle- fnde organisaties in de provin- Peuterleidster net bijl belaagd OTTERDAM (ANP) - Voor de {en van een groep kinderen in tn peuterspeelzaal in Rotter- un-Noord is een 31-jarige be- woensdag met een belaagd. e ex-vriend van de vrouw sloeg haar in, waarbij het slachtof- r zich verweerde met een hou- stoeltje. De peuterleidster licht gewond. ,fIt PRESIDENT Président Is de 'koning' van de zachte en romige Franse kaasjes. Roombrie, roombrie met kruiden en camembert. Zowel verpakt als vers-van- 't-mes in onze winkels ver krijgbaar. Nu allemaal tijdelijk goedkoper. Niet zo'n beetje goedkoper maar: 25 procent. Cadeau van Président Bijvoor beeld Roombrie Président 60+, vers van t mes, 1 O O lOOgram ,.^1.07 Camembert Président 45+, 250gram i<w4.09 pantserde Cadillac van Bill Clin ton vlak voor het podium stil hield. De president, de koning en de premier begroetten elkaar als oude kennissen. Koningin Noor en Hillary Clinton, beiden gesto ken in een turquoise mantelpak je, kusten elkaar. Nadat Jordaanse en Israëlische c ERLIJN (RTR) - Een kwebbelende auto heeft de inwoners van een erlijnse straat uit de slaap gehouden. De politie zag zich uiteinde ik genoodzaakt het vehikel weg te slepen. eeds als een voorbijganger dichter dan vijftig centimeter bij de agen kwam. was dat een teken voor het ingebouwde alarmsysteem ii te waarschuwen. Een mannelijke stem zei: ..Opgepast! Je bent te cht bij mijn wagen. Ga van de wagen vandaan of het alarm gaat Als de aangesproken voorbijganger zijn weg vervolgde, bedank- de wagen met een beleefd „dankjewel". cies Zeeland en Brabant nauw met elkaar gaan samenwerken. Zo zal de bevolking in het stra- lingsgebied van de kerncentrale in Borssele daadwerkelijk bij de oefening betrokken worden. Vol gens burgemeester G. Swillens van Ossendrecht, voorzitter van de beleidsgroep rampenbestrij ding Doel, zal er een groep men sen uit de omgeving van de kern centrale overgebracht worden naar de defensie-onderdelen in Brabant. De oefening zal volgens de bur gemeester ook een belangrijke testcase worden voor de ram penbestrijding rond de kerncen trale Doel. Het opzetten van een evacuatie plan is volgens de burgemeester overigens niet eenvoudig. Het moeilijkste deel is de besmet ting. „Tijdens een nucleaire lo zing komt de bevolking in bewe ging. Ervan uitgaande dat er mensen radio-actief besmet zijn, moet voorkomen worden dat die mensen zich verspreiden in het land. Het is de bedoeling de be volking als nodig te begeleiden en te verplaatsen naar opvang- lokaties. Daar krijgen ze de me dische verzorging en begelei ding die ze nodig hebben. Waar zit de besmetting? Hoe moet er schoongemaakt worden? Wat moet er met de kleding gebeu ren? Dat is het meest ingewik kelde deel van het evacuatietra ject." Onder applaus v lische president an (vlnr) de Amerikaanse president Clinton, koning Hussein van Jordanië en de Israë- Weizman schudden Israëlische (r) en Jordaanse officieren elkaar de hand. foto Patrick Baz/AFP militaire muziekkorpsen de volksliederen van hun eigen land ten gehore hadden ge bracht, speelden ze samen het Amerikaanse volkslied voor een duidelijk ontroerde Clinton. De Jordaanse sjeik Machmud Kha- lik Dawash zong een aantal ver zen uit de koran, waarna opper rabbijn Cohen van Haifa een passage uit het bijbelboek Psal men las: 'Ik hef mijn ogen op naar de bergen: vanwaar zal mijn hulp komen? Mijn hulp is van den Here, die hemel en aar de gemaakt heeft'. Twee klein dochters van in de oorlog van 1967 gesneuvelde militairen overhandigden bloemen aan Clinton, Hussein en Rabin. Klaar voor vrede Uit de toespraken kwam duide lijk naar voren dat Jordanië en Israël in menig opzicht al jaren klaar waren voor vrede. „Niet al leen onze staten sluiten vandaag vrede", zei Rabin, „ook u en ik, majesteit, sluiten hier vrede, on ze eigen vrede, de vrede van sol daten en de vrede van vrien den". Rabin heeft Israël vele ja ren gediend als stafchef en mi nister van defensie. Hussein is opperbevelhebber van het Jor daanse leger. President Clinton herinnerde koning Hussein eraan dat diens grootvader, koning Abdullah bin Hussein, al vrede met Israël nastreefde. Om die reden is hij in 1951 vermoord. „Hij heeft u ach tergelaten met een zware last en met een grootse droom. Hij ge loofde dat op een dag Arabieren en joden aan beide kanten van de Jordaan in vrede zouden le ven. Wat heeft u die last moedig op uw schouders genomen en die droom behouden. En nu. na zo veel gevaar en zoveel lijden, is slot zie pagina 3 kolom 1 Ontvoering van Israëlische jongen gemeld JERUZALEM (RTR) - Arabie ren op de Westelijke Jordaanoe- ver hebben woensdag een Israë lische jongen ontvoerd, aldus joodse kolonisten. Volgens burgemeester Ron Nachman van Ariel is de jongen ontvoerd bij de toegangsweg tot de nederzetting. Veiligheids functionarissen zeggen dat een Israëlische vrouw heeft gezien dat de jongen „op verdachte wij ze" in een auto met Arabieren stapte. D66-minister van buitenlandse zaken Van Mierlo wil tot ergenis van de coalitiegenoot PvdA de bezuinigingen op de defensiebe groting afremmen. De bewinds man liet gisteren weten sterk te betwijfelen of de uitgavenver- mindering van ruim 900 miljoen gulden O haalbaar is. w Veerboot De vroegere veerboot Prinses Beatrix - aan China verkocht - ligt nog steeds in Vlissingen af gemeerd. De scheepvaartin spectie vindt het niet verant woord dat het schip naar China vaart omdat het nog niet aan alle veilig- heidseisen voldoet. Eredivisie Ajax en Feyenoord gaat het win nen momenteel gemakkelijk aj'. PSV het verliezen ook. Na de af straffing tegen Ajax op zondag is de positie van trainer De Mos (foto) in Eindhoven onder nog grotere druk gekomen door de nederlaag te- Q gen Willem II (2-1 I %J mk Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19. eze week alleen bij Albert Heijn. cn DEN HAAG (GPD) - Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) kan niet garanderen dat er over ruim een jaar in ons land hon derd vrouwelijke burgemees ters zijn. Uitbreiding van 75 vrouwelijke burgemeesters nu tot 100 begin 1996 is weliswaar het doel van het kabiniet, maar volgens Dijkstal zijn er nogal wat factoren die roet in het eten kunnen gooien. Zo is hij afhankelijk van het aan tal vacatures dat vrijkomt en het aantal zittende burgemees ters dat mede als gevolg van her- Advertentie) FEESTELIJKE AANBIEDING in het kader van het 100-jarig bestaan van Uitgeverij Kok RIEN POORTVLIET'S LANGS HET TUINPAD VAN MIJN VADEREN DE TRESOOR VAN f 89,50 VOOR f 25,00 PER DEEL VERKRIJGBAAR BIJ DE BIJ ICOB/ATR1UM AANGESLOTEN BOEKHANDELS VOOR INFORMATIE 01720-37231 indelingen aan een nieuwe baan moet worden geholpen. Ook dient hij te letten op een rechtvaardige verdeling van burgemeesters naar politieke kleur en is het beleid van het ka binet erop gericht zoveel moge lijk de aanbevelingen .te volgen van de vertrouwenscommissie van de betrokken gemeente raad. Nederland heeft ruim zes honderd burgemeesters. Zowel PvdA als D66 zijn van me ning dat de gemeenten meer in vloed moeten krijgen op de be noeming van hun burgemeester dan nu het geval is. Dijkstal staat welwillend tegenover het idee om commissarisen van de koningin te verplichten alle soli- cittanten door te geven aan de gemeentelijke vertrouwenscom missie. zodat die zelf haar keus kan maken. Nu nog maakt de commissaris een voorselectie uit de kandidaten, zodat de ge meenteraad er nooit achter komt wie er allemaal gesollici teerd hebben. Voorstellen van PvdA en D66 om nog verder te gaan door de gemeenteraad feitelijk het recht tot benoeming van hun burge meester te geven, worden voor alsnog niet door Dijkstal geho noreerd. Een standpunt daar over wordt waarschijnlijk bin nen enkele maanden door het kabinet bepaald. Staatssecretaris Kohnstamm zegde toe dat het zogeheten 'gro- te-stedenbeleid' van het kabinet niet alleen zal worden beperkt tot de vier grootste steden en veertien geselecteerde andere grote steden. Ook andere grote gemeenten kunnen er op termijn van profiteren. Het gaat daarbij niet in de eerste plaats om extra geld, benadrukte Kohnstamm. maar om het vereenvoudigen van rijksregelingen die de aan pak van stadsproblemen verge makkelijkt. GRONINGEN (ANP) - De olie ramp in het noorden van Rus land kan een ernstige bedrei ging vormen voor een uniek broedgebied voor vogels aan de monding van de rivier Petsjora. Dat vreest bioloog Jan Beek man van de universiteit van Groningen. De wetenschapper bezocht de zogeheten Petsjora- delta aan de kust van de Ba- rentsz-zee nog in september. Veel van de vogels uit deze delta overwinteren in Nederland. Kleine zwanen, ganzen, eenden en steltlopers gebruiken de rela tief schone delta om hun eieren te leggen. De kwetsbare rivier monding is ook een belangrijk „tussenstation" voor verschil lende soorten trekvogels. „Zo is de populatie kleine zwanen met 20.000 nog maar bijzonder klein", aldus de bioloog. „Het zou funest zijn als deze zwanen hun gebied kwijtraken." De olie is op dit moment nog geen bedreiging voor het broed gebied. Door bevriezing van het rivierwater zal de olie zich waar schijnlijk ophopen ver vóór de delta of deels onder het ijs door gaan, zo verwacht Beekman. „In het voorjaar als het ijs smelt, kan de ramp niet meer te over zien zijn. Maar er is nog tijd." De hoogleraar Arctische stu diën. L. Hacquebord, meent ook dat er nog voldoende tijd is om de olievervuiling aan te pakken. „Als de olie met de rivier Pets jora afdrijft naar de Barentsz-zee kan het spul zich grotendeels op hopen aan de bevroren mon ding. (eenmalig binnen zes maanden) tJA} ik wil: Advertentie "Ik zit goed bij een ziekenfonds met kraamzorg!'' Onderlinge Zorg verzekeri ngen 'Diamanten greep' DEN HAAG (ANP) - Uit een geparkeerde auto aan de Herengracht in Den Haag is dinsdag avond voor 100.000 gul den aan diamanten ge stolen. De kostbaarheden zaten in een schoudertas die duidelijk in het zicht lag. De eigenares ontdekte de diefstal nadat ze de auto meer dan vier uur lang onbewaakt had la ten staan. De dader is spoorloos. Advertentie Oproep Aan alle jonge Mexx fans in Zeeland! Vertel Mexx wanneer je jarig bent en maak kans op fl. 350,- kleedgeld! (of één van de 100 andere Mexx verrassingen) Ben je jonger dan 15 jaar vul dan de bon in en geef 'm aan Mexx een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Postcode: Telefoon: Ik ben jarig op Leeftijd:jaar... Mijn naam is: Mijn adres is: (straat) (postcode en plaats) Verjaardagsbon (dag en maand) Jongen/ Meisje (doorstrepen wat je niet bent) Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen 01184-84216 'n dijk van een krant Inleveren op donderdag 27, vrijdag 28 of zaterdag 29 oktober a.s. in de Mexx Youth Store, Ganzepoortstraat 11, Goes, Telefoonnr. 01100-13269 713214 000002 ■MMHHnm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1