Gemeenten laken overvaltactiek Veerboot mag nog niet naar China Circus op z'n Italiaans School vraagt van computerdieven kopie harde schijf Veertarieven extra omhoog Aanmoedigingsprijs voor twee historici Jonge Irakese vrouw in Zierikzee ontvoerd knaderen campinghouders voor opvang asielzoekers zet kwaad bloed Onruststoker PZC zeeland DONDERDAG 27 OKTOBER 1994 an onze verslaggeefster ERNEUZEN - Gemeentebe- luurders in Zeeland spreken rhande van de nieuwste 'over- ;altechniek' van het ministerie tan Justitie. De Immigratie en iaturalisatie Dienst (IND) be- aderde vorige week tal van ampinghouders en eigenaars an kampeerboerderijen in Ne erland met de vraag om gedu- ende maximaal een maand ijftig asielzoekers op te van en, zonder daarbij de gemeen- in te lichten. )e gemeenten in Nederland voe- >n zich voor het blok gezet, om- lat ze niet vooraf zijn ingelicht iver de komst van de asielzoe- Bij toeval hoorden de ueesten van welwillende onder- emers. die het verzoek van jus- itie hadden gekregen, van de lannen van het ministerie. An- eren vernamen pas iets toen et contract met de campingex- loitant al rond was. Zo ga je als goede bestuurders iet met elkaar om", vindt bur- emeester A. C. de Bruin van de ian onze vei gemeente Valkenisse. De Bruin kreeg vorige week een seintje van de eigenaar van groepsac- commodatie Slobberduin in Koudekerke, M. van lieshout, dat hij van plan is veertig asiel zoekers in zijn vakantiehuizen te huisvesten. Geen partner „Het is maar voor een maand. Bovendien gaat het om klein schalige opvang", redeneert mi nisterieel woordvoerder W. Kortman. „We onderhandelen met particuliere ondernemers, dus de gemeente is hierin geen partner", verdedigt hij het nieuwste beleid van het ministe rie. Daar is De Bruin het niet mee eens. „Normaal sluit je als ge meente een convenant af met het ministerie. Daarin worden ook afspraken gemaakt over on derwerpen die met de opvang van asielzoekers te maken heb ben, zoals de administratieve af wikkeling door de vreemdelin gendienst. Dat is nu niet ge beurd." De burgemeester twij felt aan de capaciteit van de vreemdelingendienst op Wal cheren. Zij is er niet gerust op dat de politie over voldoende mankracht beschikt om bij inci denten op te treden. Ook secretaris G. J. Brinkman van Recreatie-ondernemers Ne derland, district Zeeland (Re- cron) noemt de tactiek van het ministerie 'absoluut niet ele gant'. Volgens hem heeft de aan- I0ES - De stichting Regionale leschiedbeoefening Zeeland irganiseert morgen (vrijdag) et symposium Bevordering listorisch Wetenschappelijk nderzoek in Zeeland. Commis- aris van de koningin drs W. T. an Gelder zal daar de Zeeuwse anmoedigingsprijs voor histo- isch onderzoek uitreiken aan rs L. M. de Kraker uit Middel- urg en drs A. C. J. Hagesteijn it Zierikzee. Zij schreven alle- een afstudeerscriptie die ast in het thema van de prijs- raag van de stichting Regio nale Geschiedbeoefening: Nij verheid in Zeeland. Het doel van de bijeenkomst in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes (14.00 uur) is archivarissen, bibliothe carissen en historici uit Zeeland met elkaar in contact te brengen en nieuwe wetenschappelijke initiatieven op poten te zetten. Tijdens het symposium zullen prof dr J. R. de Bruijn, hoogle raar Zeegeschiedenis aan de Rijksuniversiteit van Leiden en de eveneens Leidse historicus drs W. J. Annard het woord voe ren over Zeeuwse geschiedkun dige onderwerpen. an onze verslaggever (ORTGENE - Een niet-alle- laags appèl aan het geweten 'an dieven prijkt dezer dagen, n de vorm van een advertentie, de PZC. 'Geachte lezer, zou u, lie onze school ernstig gedu- leerd heeft door 3 computers te telen, zo vriendelijk willen lijn om van de harde schijven ten back-up te maken?', zo be- int de tekst, eindigend met de 'Alvast bedankt, ook na- nens alle kinderen van Open- lare Basisschool De Zuidvliet Kortgene'. Ipsteller is schooldirecteur ohn Lohnstein. In de herfst- akantie werd in zijn school in- ebroken. Hij is zwaar onthand loor de verdwijning van de pc's nde 'harde schijven'. Zelfheeft ij slechts van de belangrijkste aken, zoals de leerlingenadmi- listratie, copieën gemaakt. Hij echter bijvoorbeeld allerlei irieven aan ouders en instanties n, om nog iets te noemen, een lardrijkskundeprogramma kwijt. Daar heeft hij geen 'bac kups' van gemaakt. Vandaar het verzoek aan de inbrekers. „Die brieven tik ik in Word Per fect. Dan maak ik nooit back ups. Ik laat het gewoon in WP staan. Je kan het toch zo weer oproepen. Achteraf is het stom natuurlijk en hartstikke zonde", vertelt Lohnstein. Los van de verdwijning van de gegevens baalt hij behoorlijk van de afwe zigheid van de computers op zich. „Ik zat er wel zo'n vier keer per week achter en hield er van alles op bij. Alle in- en uitschrij vingen van leerlingen bijvoor beeld." Nieuw De directeur is blij dat het Kort- geense college van b en w snel op de situatie heeft, gereageerd. Dat heeft razendsnel een voorstel voor de gemeenteraad in elkaar gedraaid om 7.500 gulden uit te trekken om nieuwe pc's, printers slot zie pagina 13 kolom 1 pak ook helemaal geen zin, om dat de meeste campinghouders niet bereid zijn hun vaste gasten weg te jagen voor de groep asiel zoekers. „Het is helemaal niet fijn voor ze. Denk je nu echt dat zij een klantenbestand dat ze in twintig jaar hebben opgebouwd, kapot gaan maken voor die vier maanden buiten het seizoen ge durende welke de asielzoekers worden opgevangen?" Volgens Brinkman had de speurtocht van de IND meer op geleverd als zij eerst in overleg was getreden met gemeenten en ondernemers. De Recron- woordvoerder meent dat de huisvesting van asielzoekers de campingbazen per dag veel min der oplevert dan een reguliere kampeerder. Zij krijgen van het ministerie 33 gulden per persoon per dag. Van dat bedrag moeten, behalve de accommodatie, ook de wasserij en de maaltijden worden betaald. De campings De Vogel in Hengstdijk, De Braakman in Hoek en Napoleonhoeve in Bres- kens, die deze week het verzoek kregen om stacaravans ter be schikking te stellen, staan dan ook niet te springen op deze vorm van noodopvang te bie den. Alleen de eigenaar van camping Olmenveld in het Wal- cherse Serooskerke voelde hier wat voor. Vergoeding Voor Van Lieshout gaat de deal niet door als hij geen hogere ver goeding krijgt. Hij hielp al twee jaar eerder vluchtelingen aan een tijdelijk onderdak en toen kreeg hij 45 gulden per persoon. „Voor minder kun je niet draai en". weet hij uit ervaring. Als het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA), die volgen de week het contract met de on dernemer afsluit, akkoord gaat met de voorwaarden - en dat verwacht Van Lieshout wel ('want de nood is hoog') - kun nen acht gezinnen vanaf 7 no vember in zijn vakantiehuizen terecht. De woning in Zierikzee, waaruit een jonge Irakese vrouw woens dagmorgen vroeg werd ontvoerd. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Een achttienja rige vrouw van Irakese afkomst is woensdagmorgen vroeg in Zierikzee ontvoerd. Ze is nog spoorloos. De politie vermoedt dat haar familie achter de ont voering zit omdat de vader van het slachtoffer al geruime tijd moeite zou hebben met haar vrije levensstijl. De vrouw en haar Nederlandse vriend waren sinds enkele weken ondergedo ken in de woning van een kennis in Zierikzee. Oorspronkelijk woonden ze in Eindhoven. De bewoners van het huis aan de Haringvlietstraat werden rond 5.45 uur wakker van lawaai. Vier of vijf mannen waren via de ach terkant de woning binnenge drongen en schreeuwden dat ze de vrouw kwamen halen. De hoofdbewoner van het huis en de vriend van het slachtoffer wer den bedwelmd door een stof die met een spuitbus in hun gezicht werd gespoten. Volgens de politie konden ze daarna niets meer doen. Het meisje werd beetgepakt en het huis uitgesleurd. Of daarbij ge bruik is gemaakt van wapens weet de politie niet. „De sfeer was in elk geval erg bedreigend", aldus politiewoordvoerder Jan van Mourick. In een gereed staande auto zijn de mannen met het slachtoffer vervolgens in onbekende richting weggere den. De vrouw en haar familieleden zijn ongeveer vijf jaar geleden als vluchteling naar Nederland gekomen en hebben een ver blijfsstatus. De familie van het meisje woopt in en rond Venlo. Omdat de politie vermoedt dat de vrouw daarnaar toe is overge bracht, wordt in deze zaak nauw samengewerkt met de regiopoli tie. Limburg-Noord. De politie Zeeland heeft acht man op het onderzoek gezet. Eén van de artiesten van het Italiaanse circus Darix Togni tijdens zijn act, woensdag in Vlissin- &en. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - Palen, zeildoek, zaagsel, mu ziek, dieren en artiesten. Meer heb je niet no dig voor een circus. Het Italiaanse circus Da rix Togni, dat woendagavond zijn eerste voor stelling gaf op industrieterrein Vrijburg in Vlissingen en tot en met dinsdag 1 november blijft, maakt echter veel meer dan een door snee voorstelling. De acts zijn niet anders, maar het sausje is bijzonder. De helft van het publiek is nog druk in gesprek. Pas als de ballon van de clown midden in de piste ligt en de popcorn op de grond gevallen is, heeft iedereen door dat de voorstelling al be gonnen is. Als hij vergeefs zijn ballon heeft pro beren te omarmen, komt opeens de hele circus- ploeg binnen. En dan houdt de show ook niet meer op. Een bonte verzameling circusnummers en arties ten en vooral: een rariteitenkabinet van dieren trekt voorbij. Behalve paarden, tijgers en oli fanten zijn er poedels, een geit. bisons, struis vogels, kamelen, dromedarissen, een nijl paard, een luipaard en een neushoorn. Het aardige van deze voorstelling is dat niet alle beesten kunstjes hoeven te doen. Het is bijvoorbeeld volstrekt onduidelijk waar om de geit bij het openingsnummer eigenlijk in de piste loopt, maar het is wel leuk dat hij er loopt. Ook de struisvogels en de bisons lopen slechts een rondje en kunnen dan weer naar hun kooi. Voor liefhebbers van de commedia dell' arte is er genoeg te beleven. De opvullers tussen de acts zijn weggeplukt uit de oude Italiaanse to neeltraditie, net als de klassiekers uit het ope ra-repertoire waarmee de voorstelling door spekt is. Doordat de artiesten hun nummers dik aanzetten, wordt het Italiaanse karakter nog eens geaccentueerd. Als na de trapezewerkers de hele club opkomt en aan tafel gaat. weetje als publiek niet waar je aan toe bent. Gaan ze nu nog iets uithalen of niet? Ja hoor: spaghetti eten. „Die komedié ies afgelopen. Oe moet erout". wijst een van de spelers. En ze eten rustig verder. Het publiek kan op huis aan, de warmte opzoe ken. Want dat is het enige on-Italiaanse: het is koud in de tent. Drugstoeristen aangehouden TERNEUZEN - De politie in Terneuzen hield in de nacht van dinsdag op woensdag vier Bel gische drugstoeristen aan in de Terneuzense binnenstad. De vier maakten deel uit van een groepje jongeren dat zich vol gens de politie verdacht op hield in de Donze Visserstraat. Een surveillanceteam van de po litie kreeg de groep in de gaten, maar toen de agenten naderden zette een deel van de groep het op een lopen. Twee jongeren werden direct aangehouden, een derde meldde zich later vrijwil lig bij het bureau en een vierde werd later in de nacht aangehou den. De jongens, in leeftijd varië rend van 16 tot 23 jaar, bleken naar Terneuzen te zijn gekomen om hun voorraad softdrugs aan te vullen. Eén jongen had een kleine hoeveelheid softdrugs in zijn bezit. De anderen niet. Camera's weg KOUDEKERKE - Bij een in braak in een vakantiewoning aan het Vebenabos zijn in de nacht van dinsdag op woensdag twee fotocamera's gestolen. De gezamenlijke waarde bedraagt achthonderd gulden. De inbre- ker(s) kwam(en) binnen door een raam open te breken. van onze verslaggever VLISSINGEN - De voormalige PSD-veerboot Prinses Beatrix ligt nog steeds in de tweede binnenhaven van Vlissingen in afwachting van toestem ming van de scheepvaartin spectie om te vertrekken. Het schip had al lang naar de Chi nese Volksrepubliek vertrok ken moeten zijn, maar de scheepvaartinspectie vindt dat tot nu toe onverantwoord. De scheepvaartinspectie heeft een lange lijst aan veiligheids eisen opgesteld. Aan een be langrijk aantal wensen is door de Chinese eigenaar tegemoet gekomen. De scheepvaartin spectie wil echter ook dat de stabiliteit van de veerboot op nieuw wordt berekend. „Wij willen weten of het schip sterk genoeg is om de reis naar China temaken", verklaart medewer ker W. M. K. Janssen van de scheepvaartinspectie in Rot terdam. De hoofdoorzaak van alle peri kelen is dat de Prinses Beatrix is gebouwd voor de binnenwa teren. waaronder ook de Wes- terschelde-monding valt, en niet voor een zeereis. De veer boot moet in korte tijd tot een zeeschip worden omgebouwd. Dat kost kapitaleh. Naar ver luidt moet er voor enkele hon derdduizenden guldens aan het schip worden verspijkerd, een bedrag dat de aankoopsom - 605.500 gulden - benadert. vaarplan wordt nageleefd, er kent Janssen. „Wij willen ze kerheid voor onszelf, maar de kapitein blijft eindverantwoor delijk. Hij doet er verstandig aan het ingediende vaarplan op te volgen, want de Prinses Beatrix is enorm vatbaar voor wind. Ze ligt als een blaas op het water." Het is nog onduidelijk wanneer de Prinses Beatrix mag ver Vaarplan „Wij wachten af', laat Janssen weten. „De Chinese eigenaar dacht dat hij met het schip kon wegvaren onder het motto 'in pakken en wegwezen'. Dat kan niet. Wij hebben daarom behal ve nieuwe stabiliteitsbereke- ningen een vaarplan gevraagd. Het schip moet dicht onder de kust blijven varen. Bij een plot seling opstekende wind kan de gezagvoerder dan snel een ha ven opzoeken." De scheepvaartinspectie kan moeilijk controleren of het De Prinses Beatrix - met dicht gelaste ramen - mag van de scheepvaartinspectie niet naar China varen. foto Ruben Oreel trekken. „Soms kunnen dingen heel snel gaan", weet Janssen uit ervaring. De verwachting is dat de reis naar de Noordchi- nese havenplaats Dalian twee maanden in beslag neemt. Een zeeschip doet daar gewoonlijk 35 dagen over. De in 1958 ge bouwde Prinses Beatrix gaat varen onder de vlag van het Middenamerikaanse land Be lize. dat geen eigen inspectie dienst heeft en in Nederland wordt vertegenwoordigd door een Rotterdams bedrijfje. Niet verbaasd PSD-directeur mr D F. Vos reageert niet verbaasd op het uitstel van het vertrek van zijn oude veerboot. „Verschillende Chinese delegaties hebben het schip bekeken. We hebben uit- eindelijk zelfs nog iets van de prijs afgedaan en hen gewaar schuwd dat het schip niet zo naar China zou kunnen. Ik denk dat ze het te lichtvaardig hebben opgevat." De Provin ciale Stoombootdiensten i PSD i hebben sinds de verkoop begin oktober geen verplich tingen ten aanzien van het schip. VLISSINGEN - De tarieven voor de veerdiensten over de Westerschelde gaan extra om hoog. De huidige tarieven blij ven achter bij de prognoses die de PSD in 1991 heeft opgesteld. Uitgangspunt was toen dat het eindtarief voor een bootkaartje het begintarief voor een WOV- kaartje moet zijn. Dat uitgangs punt wordt echter niet gehaald als het tarievenbeleid voor de veren ongewijzigd blijft. Een van de oorzaken is dat bij de berekeningen voor het bepalen van de rijksbijdragen voor de PSD en de WOV verschillende indexcijfers worden gehanteerd. Een tweede oorzaak is het feit dat meer 'goedkope' meerwaar- dekaarten worden verkocht dan was voorzien. Als gevolg van de beslissing dat het laatste veer- kaartje even duur zou moeten zijn als het eerste WOV-kaartje wordt al gewerkt met een tarief verhoging van in totaal 20 pro cent, die stapsgewijs wordt inge voerd. Nieuwe berekeningen hebben uitgewezen dat. exclu sief de met het rijk overeengeko men extra verhoging van 22 pro cent, de tarieven in 1995 op grond van de prognoses 9,27 pro cent hoger zouden moeten zijn dan in 1991. Ze zijn echter maar 5,95 procent hoger. Om de zaak recht te trekken stellen gedepu teerde staten voor de tarieven met 7,33 procent te verhogen. Omdat er meer meerwaarde- kaarten worden verkocht dan was ingeschat, is het volgens gs gerechtvaardigd deze tarieven extra te verhogen, met 1-1,4 pro cent. Volgens de prognose uit septem ber 1991 zou de gemiddelde op brengst per voertuig in 1994 uit komen op 7,65 gulden. De werke lijke opbrengst in de maanden januari tot en met september 1994 is 7.21 gulden. Vanaf 1 ja nuari 1995 zal dat verschil nog groter worden als geen aanpas singsmaatregelen worden ge troffen. Per 1 januari 2000 zal de opbrengst ruim onder het afge sproken bedrag van gemiddeld 10 gulden liggen. Concreet betekent het voorstel van gs dat dat het duurste enkel tje voor een personenauto 13,50 gulden kost vanaf 1 januari 1995 (zomer). Het goedkoopste tarief is voor een inwoner van Zeeuwsch-Vlaanderen die een meerwaardekaart met hoge kor ting gebruikt: 3,15 gulden. Het duurst is het tarief voor voertui gen tussen de 10 en 18 meter: een enkeltje voor 29.50 gulden. zeeuwse almanak I I I I I M I IIUI Hij had het allemaal zo mooi bedacht, die Vlissinger, wie het spa ren langs de normale weg zo slecht afging. Elke maand moet hij een vast be drag betalen als voorschot op de stookkosten. Maar om dat lage temperaturen hem nauwelijks deren en hij aan alle kanten is omringd door driftig stokende buren, bleef hij vorige winter van de ther mostaat af en zag zo zijn ka pitaal elke maa?id groeien. De spaarmethode zou hem na een jaar een uitkering van enkele honderden gul dens opleveren, had hij be cijferd. De afrekening van de ivo- ningstichting viel vorige week eindelijk in de bus. Handemvrijvend maakte onze asceet de envelop open. 'U wordt verzocht boven staand bedrag zo spoedig mogelijk naar ons over te maken', was de cruciale zin die hij zeker zeven keer over las. Geen astronomisch be drag, maar toch. Verbluft staarde hij naar de onbegrij pelijke berekening die was bijgevoegd. De dame van de woning stichting kon na langdurig spitwerk in het dossier de re den van de onverwachte aanslag geven. „Uw ver bruik is zo verdacht laag", meldde ze met kille slem. „dat we ervan uitgaan dat de meter niet goed werkt. Daarom hebben we u het ge middelde verbruik van alle woningen in rekening ge bracht." Koud zal de Vlissin ger het deze winter niet krij gen. Voorlopig is hij witheet van woede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11